Setari Cookie-uri

Adoptie versus copil natural=tratamente fertilitate

De la: marco918, la data 2010-02-26 18:09:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 12:14:40
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:04:10
De la: marco918, la data 2010-02-26 11:57:44
De la: one_size, la data 2010-02-26 11:56:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?

degeaba sunt unii miscati daca societatea insasi nu este miscata sa le gaseasca mai repede un camin!





... ce treaba are societatea aici ... copii nu sint accesorii sociale ...


imi pare rau sa-tzi spun Marco dar chiar nu cred ca mai sti cum functzioneaza sistemul in Romania


Daca vom dezvolta putin notiunea de sistem in Romania vom trage ceva concluzii - este ca si inexisten - ceva gen administratia financiara unde depui acte, declari, etc...
Chiar as vrea sa discutam subiectul protectiei sociale in ceea ce priveste copilul,preventia abandonului, serviciul de plasament, implicarea in procesul de adoptie a statului.






... procesul este inexistent, asa cum sint toate procesele in romania, datorita neimplicari (sau implicarii la plezneala pentru a primi un salariu) si a valorilor inversate (sau degenerate) ... buba este veche si incepe de pe vremea comunistilor, care au imprimat o anumita viziune, deloc normala asupra familiei si copilului ... consumismul de astazi doar a pus punctul pe I ...

... se poate vorbi despre ce vrei tu ... intr-un mod americanizat, plin de compasiune si interes fals dar asta nu schimba si nu fa schimba datele problemei ... inca 10.000 de legi si 1 milion de angajati nu va inlocui vacuumul din capul multora si curvarasia generalizata (am condensat mai multe fenomene intr-un singur cuvint)...



Iti spun sincer ca daca ar exista mai multi nebuni ca mine care ar darama usa pe ei si nu ar permite nici un fel de abatere de la lege sii-ar reclama ori de cate ori este nevoie sau au intampinat si cea mai mica reticenta iti spun sincer ca lucrurile s-ar schimba mult mai repede decat cu aplicarea celor 10 000 de legi despre care vorbeai.
Eu, celei care mi-a administrat dosarul de adoptie, pentru ca pana la final nu i s-a retras pentru ca avea pile, i-am spus sa gaseasca o solutie sa -l predea singura ca ea la mine la usa la evaluari nu va avea ce cauta. Si la predat.
Concluzia este ca daca vrem sa schimbam ceva in sistemul din Romania sta in puterea NOASTRA a tuturor. Schimbarea incepe de la noi insine - noi trebuie sa invatam sa ne cerem si sa ne sustinem drepturile.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 18:51
De la: Musett, la data 2010-02-26 18:42:14Nu stiu daca este vorba neaparat de efect/cauza.
Uneori este cauza care o spui ca unii au alte prioritati in viata decat a avea copii si ulterior este prea tarziu, insa nu intotdeauna acesta este motivul, chir nu cel mai des intalnit.
Este deja un mare semn de intrebare de ce in secolul nostru conceptia naturala pentru un numar atat de mare de femei si de barbati a devenit aproape imposibila ( poluare, stres, program si alimentatie necorespunzatoare, etc..)
Uneori este vorba de efectul pe care il insinuezi - fac copii fara sa gandeasca daca sunt pregatiti sa devina parinti si daca pot sustine material acest lucru.




... nu insinuez DELOC de ce unii fac copii daca nu pot sustine material acest lucru (inca un cliseu americanizat) ... asta chiar nu este o problema ... avem atitea organizatii si asociatii (cu angajati mai multi decit copii) pe care II PLATIM sa aiba grija si de aceste cazuri ... si ar fi suficienti oameni care vor sa adopte acesti copii inainte de a fi exxterminati si abuzati de sistem ...

... problema ramine prioritatile (inca un slogan americanizat) in viata versus copii ... nu exista prioritate in fata careia sa dai la o parte un copil ... il concepi, il faci, il cresti ... de catre ambii parintii ...

... toti isi privesc viata liniar si catastrofal (de putine ori chiar asa este) ... dar in realitate nimeni nu poate controla destinul ... ceea ce arunci astazi, miine s-ar putea sa iti fie REFUZAT ... si apoi se creeaza psihoze generalizate din care maninca o pine prea multi ...

marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 18:52
De la: Musett, la data 2010-02-26 18:51:33
De la: marco918, la data 2010-02-26 18:09:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 12:14:40
De la: Dontyyy, la data 2010-02-26 12:04:10
De la: marco918, la data 2010-02-26 11:57:44
De la: one_size, la data 2010-02-26 11:56:02
De la: Musett, la data 2010-02-26 11:49:05
Oare o sansa pentru un copil nu va misca absolut deloc?

degeaba sunt unii miscati daca societatea insasi nu este miscata sa le gaseasca mai repede un camin!





... ce treaba are societatea aici ... copii nu sint accesorii sociale ...


imi pare rau sa-tzi spun Marco dar chiar nu cred ca mai sti cum functzioneaza sistemul in Romania


Daca vom dezvolta putin notiunea de sistem in Romania vom trage ceva concluzii - este ca si inexisten - ceva gen administratia financiara unde depui acte, declari, etc...
Chiar as vrea sa discutam subiectul protectiei sociale in ceea ce priveste copilul,preventia abandonului, serviciul de plasament, implicarea in procesul de adoptie a statului.






... procesul este inexistent, asa cum sint toate procesele in romania, datorita neimplicari (sau implicarii la plezneala pentru a primi un salariu) si a valorilor inversate (sau degenerate) ... buba este veche si incepe de pe vremea comunistilor, care au imprimat o anumita viziune, deloc normala asupra familiei si copilului ... consumismul de astazi doar a pus punctul pe I ...

... se poate vorbi despre ce vrei tu ... intr-un mod americanizat, plin de compasiune si interes fals dar asta nu schimba si nu fa schimba datele problemei ... inca 10.000 de legi si 1 milion de angajati nu va inlocui vacuumul din capul multora si curvarasia generalizata (am condensat mai multe fenomene intr-un singur cuvint)...



Iti spun sincer ca daca ar exista mai multi nebuni ca mine care ar darama usa pe ei si nu ar permite nici un fel de abatere de la lege sii-ar reclama ori de cate ori este nevoie sau au intampinat si cea mai mica reticenta iti spun sincer ca lucrurile s-ar schimba mult mai repede decat cu aplicarea celor 10 000 de legi despre care vorbeai.
Eu, celei care mi-a administrat dosarul de adoptie, pentru ca pana la final nu i s-a retras pentru ca avea pile, i-am spus sa gaseasca o solutie sa -l predea singura ca ea la mine la usa la evaluari nu va avea ce cauta. Si la predat.
Concluzia este ca daca vrem sa schimbam ceva in sistemul din Romania sta in puterea NOASTRA a tuturor. Schimbarea incepe de la noi insine - noi trebuie sa invatam sa ne cerem si sa ne sustinem drepturile.





... cu asta sint de acord ... dar ramine tot o rezolvare a unui efect ... si nu cauza ... tu vrei sa rezolvi un efect pentru ca te-ai lovit de el ... atita tot ... adica inca un cliseu pentru o anumita situatie ... tratata incorect fata de altele ...

... efectele astea nu ar mai exista daca toti ar avea o atitudine sanatoasa fatza de cauza ... prioritizarea excesiva, aberanta si constienta(culmea) a vietii ... in fine ...




marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 18:55

... nu insinuez DELOC de ce unii fac copii daca nu pot sustine material acest lucru (inca un cliseu americanizat) ... asta chiar nu este o problema ... avem atitea organizatii si asociatii (cu angajati mai multi decit copii) pe care II PLATIM sa aiba grija si de aceste cazuri ... si ar fi suficienti oameni care vor sa adopte acesti copii inainte de a fi exxterminati si abuzati de sistem ...

... problema ramine prioritatile (inca un slogan americanizat) in viata versus copii ... nu exista prioritate in fata careia sa dai la o parte un copil ... il concepi, il faci, il cresti ... de catre ambii parintii ...

... toti isi privesc viata liniar si catastrofal (de putine ori chiar asa este) ... dar in realitate nimeni nu poate controla destinul ... ceea ce arunci astazi, miine s-ar putea sa iti fie REFUZAT ... si apoi se creeaza psihoze generalizate din care maninca o pine prea multi ...

[/quote]


Calmeaza-te ca nu am nimic cu tine, doar am vrut sa punctez ceea ce tu nu ai exprimat foarte direct.
Este usor si totusi dificil de judecat. Eu aproape ca am inteles-o pe mama baietelului meu ca a luat o astfel de decizie ( nu am inteles-o de ce a ramas insarcinata cu atatea metode contraceptive).
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 19:03
... cu asta sint de acord ... dar ramine tot o rezolvare a unui efect ... si nu cauza ... tu vrei sa rezolvi un efect pentru ca te-ai lovit de el ... atita tot ... adica inca un cliseu pentru o anumita situatie ... tratata incorect fata de altele ...

... efectele astea nu ar mai exista daca toti ar avea o atitudine sanatoasa fatza de cauza ... prioritizarea excesiva, aberanta si constienta(culmea) a vietii ... in fine ...




[/quote]

Deja ar insemna sa traim intr-o lume ideala... Nu cred ca vom avea sansa.
Ideea a plecat asa - merita sa lupti cu toate resursele sa concepi un copil in conditiile in care in Romania sunt sute de mii de copii abandonati?
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 19:10
De la: Musett, la data 2010-02-26 19:10:38... cu asta sint de acord ... dar ramine tot o rezolvare a unui efect ... si nu cauza ... tu vrei sa rezolvi un efect pentru ca te-ai lovit de el ... atita tot ... adica inca un cliseu pentru o anumita situatie ... tratata incorect fata de altele ...

... efectele astea nu ar mai exista daca toti ar avea o atitudine sanatoasa fatza de cauza ... prioritizarea excesiva, aberanta si constienta(culmea) a vietii ... in fine ...






Deja ar insemna sa traim intr-o lume ideala... Nu cred ca vom avea sansa.
Ideea a plecat asa - merita sa lupti cu toate resursele sa concepi un copil in conditiile in care in Romania sunt sute de mii de copii abandonati?[/quote]

adica ce vrei tu sa spui? sa nu mai faca nimeni copii ci sa adopte unul?>
Shhh
Postat pe 26 Februarie 2010 19:45
Nu Shhh, nicidecum ca doar am spus si eu sunt atat mama adoptiva cat si biologica.
Spuneam doar atat oare merita sa ne consumam ani din viata, fericire, bani, chiar sanatate pentru a concepe un copil in conditiile in care sute de mii de sufletele raman fara sa cunoasca iubirea de mama si tata si caldura unui camin?
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 20:05
De la: Musett, la data 2010-02-26 20:05:20Nu Shhh, nicidecum ca doar am spus si eu sunt atat mama adoptiva cat si biologica.
Spuneam doar atat oare merita sa ne consumam ani din viata, fericire, bani, chiar sanatate pentru a concepe un copil in conditiile in care sute de mii de sufletele raman fara sa cunoasca iubirea de mama si tata si caldura unui camin?


unii ar spune ca merita orice efort, altii te-ar contrazice, insa eu iti spun doar ca sunt putini in stare sa ofere cu adevarat dragoste unui copil adoptat in detrimentul propriului copil.
psihologic vorbind este impotriva firii.

si ca sa fiu on topic. nu sunt nici impotriva tratamentelor de fertilitate dar nici pentru . stiu un caz caruia i s-au dat sanse zero sa conceapa un copil iar azi cei doi sunt fericitii parinti ai unor gemene superbe si se gandisera de nenumarate ori la adoptie.

cat despre a fi mama, ... marea majoritate a femeilor au in gene sentimentul matern mai mult sau mai putin dezvoltat, e un sentiment superb si ...toate siropurile care s-au insirat pe aici despre acest sentiment... dar sa nu absurdizam totusi ideea de a fi mama propriului copil sau a unui copil adoptat, nu e totuna...
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Februarie 2010 20:27
De la: Musett, la data 2010-02-26 19:03:27
... nu insinuez DELOC de ce unii fac copii daca nu pot sustine material acest lucru (inca un cliseu americanizat) ... asta chiar nu este o problema ... avem atitea organizatii si asociatii (cu angajati mai multi decit copii) pe care II PLATIM sa aiba grija si de aceste cazuri ... si ar fi suficienti oameni care vor sa adopte acesti copii inainte de a fi exxterminati si abuzati de sistem ...

... problema ramine prioritatile (inca un slogan americanizat) in viata versus copii ... nu exista prioritate in fata careia sa dai la o parte un copil ... il concepi, il faci, il cresti ... de catre ambii parintii ...

... toti isi privesc viata liniar si catastrofal (de putine ori chiar asa este) ... dar in realitate nimeni nu poate controla destinul ... ceea ce arunci astazi, miine s-ar putea sa iti fie REFUZAT ... si apoi se creeaza psihoze generalizate din care maninca o pine prea multi ...




Calmeaza-te ca nu am nimic cu tine, doar am vrut sa punctez ceea ce tu nu ai exprimat foarte direct.
Este usor si totusi dificil de judecat. Eu aproape ca am inteles-o pe mama baietelului meu ca a luat o astfel de decizie ( nu am inteles-o de ce a ramas insarcinata cu atatea metode contraceptive).
[/quote]





... sint foarte calm ... si nu ai punctat nici foarte bine ...

... dar nu pot sa inteleg DE CE FOLOSESTI SLOGANE ''CAM'' PENIBILE ? ...

... VREI COPILUL EI SI TE BATI PENTRU EL DAR TE GINDESTI DE CE A RAMAS INSARCINATA CU ATITEA METODE DE CONTRACEPTIE !!! ...

... ca sa iti faca o bucurie TIE ... nu crezi ca ai o mica problema cind privesti problema ? ... cel putin ? ...
marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 20:38
De la: Musett, la data 2010-02-26 19:10:38... cu asta sint de acord ... dar ramine tot o rezolvare a unui efect ... si nu cauza ... tu vrei sa rezolvi un efect pentru ca te-ai lovit de el ... atita tot ... adica inca un cliseu pentru o anumita situatie ... tratata incorect fata de altele ...

... efectele astea nu ar mai exista daca toti ar avea o atitudine sanatoasa fatza de cauza ... prioritizarea excesiva, aberanta si constienta(culmea) a vietii ... in fine ...






Deja ar insemna sa traim intr-o lume ideala... Nu cred ca vom avea sansa.
Ideea a plecat asa - merita sa lupti cu toate resursele sa concepi un copil in conditiile in care in Romania sunt sute de mii de copii abandonati?[/quote]




... ''ideea'' ta e scoasa din sloganele(cam perverse) americane ... nu intereseaza pe nimeni cum ai ajuns sa gindesti astfel dar e foarte periculoasa ...





marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 20:42
De la: dandanaua_reloaded, la data 2010-02-26 20:27:15
De la: Musett, la data 2010-02-26 20:05:20Nu Shhh, nicidecum ca doar am spus si eu sunt atat mama adoptiva cat si biologica.
Spuneam doar atat oare merita sa ne consumam ani din viata, fericire, bani, chiar sanatate pentru a concepe un copil in conditiile in care sute de mii de sufletele raman fara sa cunoasca iubirea de mama si tata si caldura unui camin?


unii ar spune ca merita orice efort, altii te-ar contrazice, insa eu iti spun doar ca sunt putini in stare sa ofere cu adevarat dragoste unui copil adoptat in detrimentul propriului copil.
psihologic vorbind este impotriva firii.

si ca sa fiu on topic. nu sunt nici impotriva tratamentelor de fertilitate dar nici pentru . stiu un caz caruia i s-au dat sanse zero sa conceapa un copil iar azi cei doi sunt fericitii parinti ai unor gemene superbe si se gandisera de nenumarate ori la adoptie.

cat despre a fi mama, ... marea majoritate a femeilor au in gene sentimentul matern mai mult sau mai putin dezvoltat, e un sentiment superb si ...toate siropurile care s-au insirat pe aici despre acest sentiment... dar sa nu absurdizam totusi ideea de a fi mama propriului copil sau a unui copil adoptat, nu e totuna...


Ai dreptate nu este totuna - doar iubirea este egala - paspunderea, temerile, grijile, intrebarile, complicatiile sunt mult mai mari.
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 20:42
Marco, foarte ciudata atitudinea ta. Ai inceput cu atac la americani si acum te-ai mutat la mine?

Ce este rau in ati pasa de cei de langa tine?
Ce este rau in a renunta uneori macar la propriile capricii pentru cei de langa tine?
Musett
Postat pe 26 Februarie 2010 20:46
De la: Musett, la data 2010-02-26 20:46:09Marco, foarte ciudata atitudinea ta. Ai inceput cu atac la americani si acum te-ai mutat la mine?

Ce este rau in ati pasa de cei de langa tine?
Ce este rau in a renunta uneori macar la propriile capricii pentru cei de langa tine?




... dar si mie imi pasa ... dar realitatea imi spune altceva ... ceva mai subtil care trebuie evidentiat daca cei in cauza nu vor ... macar ca invatatura ... in marea lor majoritatea (celor care spun ca sint interesati de cei de linga ei, in cazul de fatza copii adoptabili) au avut posibilitata de a avea PROPRII COPII ... si au refuzat-o ...

... e fara indoiala frumos si normal sa adopti un copil daca nu poti face unul ... dar sa nu amestecam lucrurile ... pe de o parte acuzi mamele care au facut acesti copii in timp ce pe de alta parte unii au propria lor vina ca nu pot avea copii ...

... de aceea cred ca nu este nevoie sa creezi impresia ca solutia este sa iti prioritizezi viata si apoi hai sa adoptam copii altora ... si sa ne intrebam retoric - de ce iau facut daca exista anticonceptionale ? ... sau ... sa renuntam la propriile capricii ???

marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 20:56
De la: Musett, la data 2010-02-26 20:46:09Marco, foarte ciudata atitudinea ta. Ai inceput cu atac la americani si acum te-ai mutat la mine?

Ce este rau in ati pasa de cei de langa tine?
Ce este rau in a renunta uneori macar la propriile capricii pentru cei de langa tine?


de unde si pana unde e un capriciu sa iti doresti un copil nascut sau conceput ???
sicer acum mi se pare absurda ideea pe care o exprimi , de ce e un capriciu sa imi cheltui banii pe tratamente avangardiste pt a concepe????
daca raspunsul tau e ca exista copii care au nevoi te rog sa ma crezi ca nu face doi bani un astfel de raspuns si tocmai ti-am explicat mai sus motivul pt care nu face doi bani.
fiecare femeie intreaga la minte( a nu se intelege gresit , ma refer aici strict la a concepe un copil) isi doreste sa simta alea 9 luni pe propria piele, sa simta crescand si mai apoi sa-l vada sa-i numere degetelele sa-i miroasa pielea , sa-i mangaie parul , sa-l auda scancind sau chicotind, sa caute asemenari cu ea sau ce-u "el" etc etc etc . nu imi spune mie ca acelasi lucru se intampla cu un copil adoptat. automat instinctul matern isi face treaba, te preocupi pentru un copil la fel de mult ca pentru altul dar intotdeauna primordiale vor fi :propria odrasla , perpetuarea propriilor gene si instinctul de femeie cu "pui".

morala.... sa faci o fapta buna este laudabil dar cum am mai spus nu confunda dragostea de mama cu "umanitatea". sau daca vrei cu instinctul matern nu sunt una si acelasi lucru.
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Februarie 2010 21:10
... am avut ocazia sa am mai multi colegi crescuti la ORFELINAT ... colegi foarte bine pregatiti profesional, cu caractere foarte stabile si puternice ... italieni ... de la ei am inteles multe lucruri ... care la noi s-au pierdut in timpul comunismului si acum vad ca sint inlocuite cu surogate siropoase ...

... o societate normala NU ACUZA NICI O MAMA ... si cu atit mai putin cei care prefera sa isi ''traiasca viata'' si apoi se pling de ghinioane ... ce comparatie poti sa faci intre o femeie care avorteaza si una care suporta oprobiul public romanesc (plin de valori sanatoase dar pe care nu le respecta NIMENI) ? ... cum poti sa spui ca una (cea care avorteaza) isi iubeste copilul mai mult decit alta (cea care naste dar e OBLIGATA sa il dea statului in custodie) ? ... viata are intorsaturi neasteptate uneori ... un copil lasat in adoptie poate fi rezultatul mai multor factori simpli dar hotaritori - un ''prieten'' care fuge (si legea nu ii face cam nimic) , niste parinti foarte ''crestini'', anturaj de ''calitate'' ...

... o societate normala are grija ca acesti copii sa fie EDUCATI la fel ca ceilalti copii ... si nu agresati, abuzati, furati chiar de cei PLATITI sa aiba grija de ei ...

... o societate normala are grija ca sa nu ii ABUZEZE EMOTIONAL si PSIHIC ... chiar micile tale comentarii la adresa acestor mame este un ABUZ psihic asupra copiilor ... inclusiv asupra copilului pe care il vei adopta ... genul asta de ''mila'' (eu te-am luat ca sa nu mori ca maica-ta a uitat sa te avorteze sau sa se proteje) nu e deloc pozitiv si optimist pentru acel copil ... ii creeaza un handicap pe care nu il va uita niciodata ...

... o societate incearca ca sa ajute mamele acelor copii sa ii VIZITEZE cit mai regulat ... au gresit dar sint mame ... nu sa le inraiasca cu acuze si sa le alunge defintiv din preajma acestor copii ... italienii primeau saptaminal sau lunar vizita parintilor iar in vacante erau lasati sa mearga la parinti - unde era cazul ... si nimeni nu se mira sau comenta ... sint si oameni saraci si tocmai pentru ai ajuta sa se refaca material erau incurajati sa isi viziteze copii ...

... poate de aceea m-a deranjat modul tau de a prezenta lucrurile ... e o jumatate siropoasa(sau un sfert) de masura care nu rezolva nimic ...

... culmea este ca cei care adopta un copil ca ''accesoriu social'' nu sint nici pe departe parintii care pretind a fi ... si cunosc 3 cazuri reale care s-au terminat cu desparire definitiva la virsta adolescentei ...



marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 21:27
acuma nu vreau sa fiu rautacioasa, dar tu de fapt de ce ai deschis acest topic?? pt ca de la un moment dat o dai si o intorci ca ai infiat un copil si de la faptul ca ai facut o fapta buna incerci sa pari o eroina. eu respesct persoanele care infiaza un copil si care au fata de el grija si sentimentele cuvenite unui copil. daca ai vrut sa afle toata lumea ce om bun esti tu si ce fapta buna ai facut ei uite ca cei care au citit au aflat. ca nu au reactia ce ti'ai dorit tu sa creezi e alta. mai bine deschideai un topic si povesteai experienta asta din viata ta, si povesteai prin ce ai trecut si altfel stateau treburile. asa incerci sa antrenezi oameni intr'o discutie de asta de draga de a vorbi. degeaba venim aici si ne plangem de ce mizerabil e traiul in Romania. ah, si inca o chestie, m'am saturat ca toata lumea sa arunce cu kkt in tara asta, ca suntem numa tigani, numa hoti, numa cu rve, manelisti si cocalari.
Shhh
Postat pe 26 Februarie 2010 21:30
De la: Musett, la data 2010-02-26 14:26:46Nicossia, incepem povestea din punctul de vedere al parintelui adoptiv care sunt eu.
Pentru mine viata a fost o minune dupa cealalta.
Fiica mea a ramas noua luni in burtica datorita fiului meu.
O sa ma intrebati cum asa? Simplu - la o vizita la o manastire o maicuta a venit la mine cand eram insarcinata in luna a sasea sa ma intrebe daca nu vreau sa fac turul bisericii mici. Cand m-a dus acolo mi-a spus mie si sotului sa ne punem o dorinta. La iesire ne-am spus dorintele- erau identice - daca Doamne doamne ne va salva bebica vom salva si noi un bebelus ( am uitat sa va spun ca eram sub tratament).
Asa a inceput povestea vietii lor si implicit a noastra.
In toate ce a urmat nimic nu a fost simplu, insa nu exista satisfactie mai mare decat ceea ce exista acum la noi in casa.


Mie asta mi se pare santaj.
Kathara
Postat pe 26 Februarie 2010 22:48
De la: Kathara, la data 2010-02-26 22:48:44
De la: Musett, la data 2010-02-26 14:26:46Nicossia, incepem povestea din punctul de vedere al parintelui adoptiv care sunt eu.
Pentru mine viata a fost o minune dupa cealalta.
Fiica mea a ramas noua luni in burtica datorita fiului meu.
O sa ma intrebati cum asa? Simplu - la o vizita la o manastire o maicuta a venit la mine cand eram insarcinata in luna a sasea sa ma intrebe daca nu vreau sa fac turul bisericii mici. Cand m-a dus acolo mi-a spus mie si sotului sa ne punem o dorinta. La iesire ne-am spus dorintele- erau identice - daca Doamne doamne ne va salva bebica vom salva si noi un bebelus ( am uitat sa va spun ca eram sub tratament).
Asa a inceput povestea vietii lor si implicit a noastra.
In toate ce a urmat nimic nu a fost simplu, insa nu exista satisfactie mai mare decat ceea ce exista acum la noi in casa.


Mie asta mi se pare santaj.





... ete floshc, maritzo ... oamenii au facut un lucru bun, la disperare, si sint de toate lauda ... macar sint pozitivi si optimisti in privinta asta ... si asa sper sa ramina ...

... nu acelasi lucru se poate spune despre modul in care ii privesc pe altii in anumite situatii ... si nu mai repet ce am mai spus ...

marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 22:56
Mai sunt si unii care au grija de copii care nu-s ai lor fara sa faca tot feluri de smecherii cu Dumnezeu, asa ca mai moale cu datul cu parerea.
Kathara
Postat pe 26 Februarie 2010 23:08
De la: Kathara, la data 2010-02-26 23:08:25Mai sunt si unii care au grija de copii care nu-s ai lor fara sa faca tot feluri de smecherii cu Dumnezeu, asa ca mai moale cu datul cu parerea.





... asta te deranja ?! ... ... si te oftici !!! ...


... fara ''smecherii'' cu D-zeu nu prea merge ... ai grija cu datul cu parerea ...
marco918
Postat pe 26 Februarie 2010 23:11
Am revenit!
Nu am deschis topicul pentru a ma lauda - nu are nici o legatura - daca vroiam sa ma laud o faceam cunoscutilor ( si am foarte multi ) pentru a savura expresia de pe chipul lor ca doar asta as fi urmarit nu, satisfactia laudelor. Chiar nu imi doresc laude si osanale.
Nu a fost santaj, a fost ceea ce am simtit efectiv in acel moment si oricum nu cred ca Dumnezeu este santajabil, dar promisiuni primeste cu siguranta.
Nu imi doresc sa fiti toti de acord cu mine - ar insemna sa fim o societate de robotei, este normal sa fie pareri pro si contra, dar daca aceste discutii reusesc cel putin sa va ridice un cat de mic semn de intrebare inseamna ca merita sa ne aplecam din cand in cand asupra acestui subiect.
Legat de sentimentele fata de cei doi copii ai mei nimeni nu poate exprima decat doar daca traieste astfel de experiente. Nu insist asupra subiectului ca scopul discutiei nu este sa va conving ca imi iubesc eu copii in mod egal, ca am aceleasi trairi pentru fiecare dintre ei, ca pentru mine nu exista diferenta chiar daca unul a trecut prin burtica si celalt nu, etc...
A, cand am zis capricii nicidecum nu m-am referit la a adopta un copil ci am spus-o la modul general, ca am putea sa ne taiem putin din capricii pentru a ne apleca si asupra problemelor cu care se confrunta cei de langa noi. Pentru a creste si educa un copil nu este nevoie sa renunti doar la cateva capricii ci chiar la parti importante din viata ta - insa castigi altele - legea compensatiei
Scopul era clar - Merita EFORTUL DE ANI BUNI pentru a te lupta sa concepi un copil si de cele mai multe ori cu un rezultat negativ si nici sa nu accepti sa iei in calcul varianta ADOPTIEI. Pun acesta intrebare deoarece am cunoscut multe cupluri in urmatoarele situatii:
- au adoptat dupa care au reusit sa conceapa fara sa mai fi facut nici un tratament si astfel au reusit sa aiba si experienta conceperii;
- au dus la bun sfarsit o sarcina dupa care au adoptat ( sa nu credeti ca eu sunt singura)
- nu reusesc sa conceapa natural dar nici nu vor sa auda de adoptie.
Si o ultima apreciere - nu dau cu noroi in Romania, chiar imi iubesc tara si tot ceea ce exista in ea, cu bune si rele si tocmai din acest motiv vreau sa se schimbe ceva. La primul concediu petrecut in afara granitelor imi aduc aminte ca abia asteptam sa ne intoarcem si noi si copii, sa fim printre romani, sa auzim limba,iar cand am ajuns la granita ne-a intrat o musca in masina iar fiul meu a izbucnit: ” Mami, chiar si de mustele din Romania imi era dor.”
Dar daca imi iubesc tara nu inseamna ca voi inchide ochii cand sistemul nu functioneaza, cand un functionar public face pirdute acte pentru a amana adoptia in speranta gasirii de potentiali cumparatori pentru copil ( a nu se traduce in toti asistentii sociali sunt comercianti de copii, pentru ca am intalnit si opusul). Hai, ca deja m-am enervat.
Musett
Postat pe 27 Februarie 2010 10:41
M-am enervat din cauza experientelor cu cea care a administrat dosarul de adoptie, nu din cauza voastra.
Stiti care a fost prima replica ce mi s-a dat in momentul in care m-am dus la protectia copilului si am spus ca un copil se abandoneaza si ca eu vreau sa-l adopt? ” Nu va bagati in asa ceva ca veti avea numai probleme!” O replica minunata venita din partea celei care de fapt ar fi trebuit sa se lupte sa gaseasca un camin pentru fiecare fiinta abandonata.
Insist asupra subiectului deoarece am doua cunostinte care lucreaza la un leagan de copii cu dizabilitati. Cum credeti ca au ajuns acei copii in acesta situatie? Au fost abandonati si institutionalizati. Stiti care le sunt problemele? Nu au invatat sa vorbesca corect nici pana la varste de 8-9 ani pentru ca nimeni nu a comunicat cu ei, la aceleasi varste au probleme locomotorii pentru ca au stat intinsi intr-un patut fara sa-i fi ridicat nimeni si multe grozavenii care cu siguranta le cunoasteti si voi insa nu vreti sa le simtiti aproape de voi.
Musett
Postat pe 27 Februarie 2010 10:55
Doar de la atat te-ai enervat?
Dar copiii abandonati din spitale,carora le cresc dintii dupa 2 ani,fiindca n-au fost alimentati cum trebe?Si se leagana singuri?
Dar copiii cu SIDA,din centrele lor speciale?Eram internata cu fi-miu in spitalul de langa ei si aveam buzunarele pline de bombonici (copiii de pe sectie voiau una-alta ) si-am zis ca si-astia sunt copii,or veni...om vorbi...bombonica...Fara sa se uite la mine,toti s-au dat 2 pasi inapoi.Nimeni n-a vorbit,nicio minge n-a alunecat...Mesaj clar:tanti,deranjezi.Ia mai du-te cu copilu' tau cu tot!Copii in jur de 5 ani.Cate lovituri si-au luat de la "normali" de-au reactionat asa?Dumnezeule!
Sau copilul cu dizabilitati venit din centrul lui catre un spital public.Insotit (Noi avem grija de el,noi raspundem!).Imbracat in haine NOI (de ce nu-i lasa sa le poarte? ).Prinde un moment de neatentie si se-ndreapta spre o noptiera.Mananca HARTII.
nicossia
Postat pe 27 Februarie 2010 11:25
De la: nicossia, la data 2010-02-27 11:25:22Doar de la atat te-ai enervat?
Dar copiii abandonati din spitale,carora le cresc dintii dupa 2 ani,fiindca n-au fost alimentati cum trebe?Si se leagana singuri?
Dar copiii cu SIDA,din centrele lor speciale?Eram internata cu fi-miu in spitalul de langa ei si aveam buzunarele pline de bombonici (copiii de pe sectie voiau una-alta ) si-am zis ca si-astia sunt copii,or veni...om vorbi...bombonica...Fara sa se uite la mine,toti s-au dat 2 pasi inapoi.Nimeni n-a vorbit,nicio minge n-a alunecat...Mesaj clar:tanti,deranjezi.Ia mai du-te cu copilu' tau cu tot!Copii in jur de 5 ani.Cate lovituri si-au luat de la "normali" de-au reactionat asa?Dumnezeule!
Sau copilul cu dizabilitati venit din centrul lui catre un spital public.Insotit (Noi avem grija de el,noi raspundem!).Imbracat in haine NOI (de ce nu-i lasa sa le poarte? ).Prinde un moment de neatentie si se-ndreapta spre o noptiera.Mananca HARTII.


Daca tu consideri ca dupa sase luni in care copilul este al tau, face parte din tine, este fratiorul si bucuria sorei sale, sa te astepti in orice clipa sa-ti vina la usa sa-ti spuna ”acestia sunt noii parinti” este ” doar atat”....
Cat despre tot ceea ce ai enumerat, acestea sunt consecintele institutionalizarii si lipsei de solutii de plasare in familii la varste foarte fragede.
Fiul meu are cinci ani si scrie cuvinte simple desigur, numara pana la o suta, face calcule cu cifre pana la zece, practic tine pasul cu copiii din grupa pregatitoare in care este acum la gradinita. Ma gandesc ca daca Dumnezeu nu i-ar fi dat sansa de a avea o familie ar fi ajuns in situatia celor pe care i-ai desris tu mai sus si ma apuca groaza.
Noi in lupta cu sistemul suntem asa in acest moment:
Musett
Postat pe 27 Februarie 2010 11:37
Stai!Se intelegea numai ca te necajea tanti-dosar-o-sa-aveti-probleme.Nu ai scris de alea 6 luni,asa ca "doar atat"-ul ...e pt ce s-a scris mai sus de el.
nicossia
Postat pe 27 Februarie 2010 11:47
De la: nicossia, la data 2010-02-27 11:47:48Stai!Se intelegea numai ca te necajea tanti-dosar-o-sa-aveti-probleme.Nu ai scris de alea 6 luni,asa ca "doar atat"-ul ...e pt ce s-a scris mai sus de el.


Tanti a sustras ceva documente de la dosar pentru ca dep. juridic sa nu-l poata depune in tribunal pentru adoptia finala, iar noua ne spunea ca nu se fac adoptii.
Am avut mare noroc ca si-a luat o zi de concediu si cum noi ajunsesem sa mergem pe rand zi de zi la protectia copilului, in acea zi sotul meu s-a intalnit chiar cu juristul directiei care l-a intrebat daca nu este dl.... caruia ii lipsesc ceva acte de la dosar si pe care chipurile refuzam sa le depunem ( desi pasii anteriori nu se puteau face fara acele documente ex. Cazier)
Musett
Postat pe 27 Februarie 2010 11:52
Eu nu am probleme - deocamdata - si inca mai pot si vreau sa mai fac copii, macar inca 1-2 ai mei... dar cu siguranta am sa si adopt unul - este ceea ce mi-am propus inca de cand eram in liceu. Si mai bucur ca si prietenul meu isi doreste asta. Deocamdata avem "adoptat la distanta" un copil din Peru de 9 ani. Asta inseamna ca ii trimitem periodic banuti (nu va imaginati o suma uriasa, dar pentru el este suficienta) pentru a-si putea continua studiile, si tot periodic primim vesti de la el... scrisori - din partea lui si a familiei, desene + anchete din partea fundatiei care se ocupa. Din pacate nu am ajuns sa-l vedem, dar speram ca intr-o zi il vom putea invita sa vada Europa (cum spune el). Trebuie sa recunosc ca acest copil a fost alegerea lui - a prietenului meu. Deocamdata e tot ce putem face, dar pt viitor, ultimul copil pe care il vom avea, va fi infiat... preferabil din Africa (datorita situatiei lor). Stiu ca veti spune de ce nu din Romania... pentru ca sunt tari in care copiii nu au parte nici macar de institutiile in care cei de aici traiesc si mor inainte de a-si trai copilaria, pentru ca prietenul meu si copilul nostru sunt de culoare, pentru ca - in general - oamenii se feresc sa adopta copii de culoare, si pentru ca fata de Romania si de copiii ei avem alte planuri de revansa ;), daca Dumnezeu permite ;)

a adopta sau a face proprii copii, este alegerea fiecaruia... nu toti au capacitatea de a oferi copilului adoptat aceeasi iubire ca cea oferita copilului propriu... si, asa este, copilul tau care iti seamana si e parte din tine este ceva ce nu poti simti adoptand un copil (fara a avea unul al tau). Nu stiu alti parinti cum simt dar eu cand il iau in brate si il tin strans la piept simt cum se rascoleste sangele in inima... de parca expresia: "sangele vorbeste" prinde viata. este ceva ce nu am simtit cu nici un alt copilas pe care l-am strans in brate pana acum.

Consider ca nu trebuie sa renunti la proprii copii pentru a adopta ci le poti face pe amandoua (daca intr-adevar vrei sa salvezi o fiinta neajutorata). Iar pentru femeile care se afla in situatia de a face tratamente pentru a avea copii, pot adopta unul si apoi continua cu acele tratamente.
Cred ca e un lucru minunat sa adopti... poti spune ca asa ai schimbat ceva in bine in jurul tau. Dar, e alegerea fiecaruia si depinde de posibilitatea fiecaruia...

Bravo Musett, esti o Mama de nota 10!!!
Ella81
Postat pe 27 Februarie 2010 12:20
Ella, pot spune ca nu sunt o mama de nota zece, ci ca viata m-a invatat sa fiu astfel sau ceva mai presus de noi.
Daca macar 10% din oameni ar gandi ca tine, cu siguranta ca viata micutilor abandonati sau fara parinti din orice alte motive ar fi cu mult mai buna.
Daca insist pe acest subiect este ca as vrea ca cei din jurul nostru sa aiba parte macar de o bucatica din fericirea pe care mi-o daruiesc cei doi copii ai mei. Asa cum spui ca simti tu cand iti imbratisezi copilasul pot sa-ti spun eu ca simt si doar privind in ochisorii lui albastri si adanci.
Musett
Postat pe 27 Februarie 2010 12:36
Am schimbat avatarul.
Ce ziceti puteti sa nu iubiti asa ceva?
Musett
Postat pe 27 Februarie 2010 12:40
De la: Musett, la data 2010-02-27 12:40:47Am schimbat avatarul.
Ce ziceti puteti sa nu iubiti asa ceva?


te pierzi in ochisorii lui :)

In opinia mea, tot Mama de nota 10 ramai!

Nici eu nu sunt ceea ce sunt datorita mie ci datorita vietii pe care am trait-o - cu bune si rele - si a oamenilor din jurul meu. Si in ultima vreme simt ca tot ceea ce mi s-a intamplat in viata si fiecare persoana cu care am interactionat si care si-a lasat intr-un fel sau altul amprenta in viata mea nu au fost intamplatoare... pentru ca - privind inapoi, totul se leaga, are o logica... eu cred in existenta lui Dumnezeu, nu dpdv logic ci cu inima. pentru ca - dupa ce s-a nascut copilul meu - El si-a facut simtita prezenta in viata mea, cu toate ca mereu ii negam cu vehementa existenta si-mi era mila de cei care "isi irosesc viata pentru o himera".

copilul meu este minunea care mi-a deschis "ochii" inimii. si pt asta il iubesc si mai mult.

Ella81
Postat pe 27 Februarie 2010 13:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt disperata ca nu mai stiu ce metoda sa adopt in educatia copilului meu! 901 De la: kudika045103 29 Iunie 2010 17:10
e vara .... fetelor...va recomand pudra epilatoare ... practic, ieftic si ff eficient 24 De la: touray 12 Mai 2012 17:39
Ofer spre adoptie un motan persan. 1 De la: kudika068427 19 August 2014 18:25
caut rochie mireasa 6 De la: Ramona_Nanu_1 1 August 2013 18:41
Soc !!! Cercetatorii britanici ... 6 De la: Boris_the_Blade 3 Aprilie 2013 11:22