Setari Cookie-uri

iubire intre veri

ce parere aveti despre iubirile intre veri de gradul 2? iubire de care amandoi stiu, dar realizeaza ca nu este posibila, vazandu-si fiecare de viata lui... credeti ca sentimentul va ramane pt toata viata,chiar daca iubirea nu este implinita? de curand ne-am impartasit sentimentele unul altuia... sentimente, care spre surprinderea mea au rezistat chiar si in fata unor relatii de lunga durata, amandoi avand prieten/prietena de 3 ani...si totusi ceva special intre noi tot exista... ce parere aveti? dumnezeu chiar interzice aceste iubiri?in biblie nu scrie nimic de genul asta...

Postat pe 29 Martie 2008 16:00
depinde... in general vorbind tre sa de doara in c*r de ce zice lumea. dar nu multora li se intampla, asa ca nu multi te vor intelege. stii cum e...pana nu simti pe pielea ta nu stii cum este...asa ca nu stiu ce sa-ti zic. sper sa fie doar un capriciu sau ceva de genul asta. nu prea vad sa aveti vreun viitor. doar daca fugiti impreuna undeva unde sa nu va cunoasca nimeni. multa bafta. pup

Postat pe 29 Martie 2008 20:29
Intotdeauna ceea ce ne este interzis este mult mai dorit,deci poate fi si asta...Nu stiu daca e pacat,dar cu cine crezi ca a facut Eva urmatorii copii ai ei dupa Cain si Abel...? Mai bine poti intreba un preot,care te poate lamuri.Numai bine iti doresc!
emyia
Postat pe 30 Martie 2008 21:05
chiar! poate fi vorba de " fructul oprit". nu e o relatie care sa duca undeva sau la ceva. am mai auzit de situatii asemanatoare. drama a fost cand s-a aflat in familie, sa te tii scandal... nu cred ca e genul de relatie recomandata.pana la urma fiecare face ce vrea, dar se spune ca nu e tocmai comod sa ai o asfel de relatie.gandeste-te cum ar fi sa te prezinti la usa mamei tale de mana cu...varu'.sa-i mai spui ca sunteti impreuna si ca va iubiti. situatie extrem de dificila.risti o tornada in intreaga familie.zarurile sunt la voi...

Postat pe 31 Martie 2008 10:26
hmmm, daca sunteti veri de gradul 2, puteti chiar sa va casatoriti, legal, si nu e nici o problema...deci, daca legea va ingaduie si voi va iubiti, de ce mai iti pui intrebari? si Dumnezeu nu interzice iubirea, hai sa fim seriosi...doar oamenii sunt cei care fac reguli cretine si dupa aia arunca cu pietre in cei care nu-s dispusi sa-si traiasca vietile dupa regulile lor tampite...asa ca, parerea mea ar fi sa incercati s-aveti o relatie, daca va iubiti...nu-ti bate capul cu ce zice lumea, e viata ta...poti s-o traiesti cum simti tu sau poti sa regreti toata viata c-ai trait cum ti-au zis altii, desi simteai si gandeai altfel...it's your choice!

Postat pe 31 Martie 2008 10:41
si eu ma gandeam ca poate sentimentele pe care le simtim unul pt celalalt sunt din motivul ca este interzisa o relatie intre noi...poate intradevar nu este o iubire, ci doar o atractie...dar este ciudat cum sufar din cauza prietenului, pt ca l-am iubit, si poate il mai iubesc, iar cand ma gandesc la varul meu(pe care il cunosc de cand ma stiu), brusc ma luminez, si imi revine buna dispozitie... intr-un fel ma simt vinovata fata de prietenul meu, pt ca ii ascund ca vb pe mess si m-am intalnit cu varul meu...dar intr-un fel ma bucur ca am reusit si eu sa ii fiu infidela..pt ca de 3 ani,de cand suntem impreuna,1 an am fost fericita, iar 2 am suferit din cauza lui, iertandu-l de atatea ori de fraiera ce sunt. acum am inteles ca viata merita sa ti-o traiesti cat esti tanar, si ca tb sa profit de fiecare moment pt fericirea mea:)
p.s. eu stiam ca, casatoria intre veri este interzisa pana la gradul 7...chiar este pana la gradul 2?

Postat pe 31 Martie 2008 13:39
Din ce stiu eu( s`ar putea sa ma insel) nu e recomandata casatoria cu veri de gradul I sau III din punct de vedere medical..pt ca s`ar putea sa iasa copii nesanatosi..Biserica nu stiu ce spune exact...ar trebui sa te interesezi mai mult!
Kittynelle
Postat pe 1 Aprilie 2008 03:01
AM AVUT SI IO O RELATIE CU O VERISOARA.A FOST SUPER PANA AM AFLAT CA SUNTEM VERI.NOROC CA AM MERS INTAI CU IA LA TATAL MEU.EL ARE MINTEA MAI DESCHISA.AM RUPT TOTUL IN CELE MAI BUNE CONDITII.CRISTINA ESTE ACUM IN AMERICA SI DIN CAND IN CAND NE VEDEM FARA RUSINE DE NIMIC.ESTE CHIAR AMUZANT CAND VB .PARINTII EI NU STIU NIMIC.NOROCU MEU...

Postat pe 23 Iunie 2008 21:08
io zic ca ie lumea plina de femei si de barbati care mai de catre cautand cate ceva.

Postat pe 24 Iunie 2008 04:22
Si eu am o relatie de 2 ani cu varul meu de gradul 2 ...Atat mama lui cat si a mea sunt de acord cu aceasta relatie [tin sa precizez ca nu au zis niciodata nimic de faptul k suntem veri ]. Problema este alta...Dupa moarta tatalui lui, el si mama lui au continuat sa locuiasca in casa bunicilor lui,rspectiv a socrilor...Bunica lui nu este de accord cu relatia dintre noi doi, asa cum in trecut nu a fost de accord nici cu relatia tatalui lui cu matusa mea...[ei fiind tot veri de gr2]..Motivul: faptul k ei au avere si crede k pe mn ma atrage asta...Ce sa facem sa o convingem fara insa a atinge subiectul "avere" Va rog mult,un rasp :((( Tzin enorm la el..:(:(:(
Dana93
Postat pe 28 Iunie 2008 13:33
daca locuiti cu ei mutati-va.
amme22
Postat pe 28 Iunie 2008 17:04
Oare pt unii oameni e ce mai dezgustator, sa ai relatie cu varul de gradul II,III sau sa ai o relatie cu un barbat cu 20 de ani mai mare?????
E ciudat cum se ghideaza oamenii dupa niste reguli,care nici macar nu exista efectiv.Sunt doar niste idei,niste stereotipuri,niste aberatii.
Fiecare e responsabil si raspunzator in legatura cu viata LUI/EI, insa pacat ca nu prea multi/multe au curajul sa infrunte societatea.
emyia
Postat pe 3 Iulie 2008 15:51
in general copii rezultai in urma relatiilor cu grad de rudenie se nasc cu diferite malformatii,boli incurabile etc datorita componentei genetice! este unul din motivele pe care si biserica le invoca dar sub alta forma.

Postat pe 3 Iulie 2008 16:13
cand aveam vreo 14 ani eram indragostita de vrarul meu al doi-lea oamne ce de planuri ne mai faceam mergeam pe la magazine si ne imaginam cum o sa mobilam casa cum o sa ma imbrac eu mireasa era la fel ca mine un visator ,... Si acum cand ne intalnim radem sa murim de noi ce amorezati eram ,Intr-o zii mamaia ne-a prins ca ne pupam si ne-a tras la facaletze pe unde a nimerit ,,,I-am zis "" mai Bibi trebuie sa mai asteptam sa ne facem mari ca daca fugim de acum ne omoara astia .Ha ha ha am asteptat pana ne-a trecut iubirea .Cu timpul am inteles ca suntem rude si ca nu se face asa Religia ortodoxa cu care ne-am nascut nu ne permite am inteles si de ce .....Cum era eu sa-i zic matusi mele tanti Leana mamasoacra , ha ha ha Toate iubirile sunt trecatoare .. serios

Postat pe 3 Iulie 2008 21:16
Cred ca e super aiurea sa intrebi un preot cum sa-ti traiesti tu viata!!!! Bine, daca ai furat, daca ai omorat pe cineva, ai ce vorbi cu el, dar asa?! Singura problema este ca, intr-adevar, d.p.d.v medical exista riscuri. Informeaza-te despre asta!

Postat pe 10 Iulie 2008 16:05

Postat pe 24 Iulie 2008 14:58
ce aiurea...cat am orbecait sa caut ceva macar asemanator cu ceea ce mi se intampla mie...sun vreo doua diferente...el nu e var ci prieten di copilarie al meu si al actualului meu sot...in plus am fost si iubiti inaine de a ma casatori...e naspa rau...complicat...obsesiv...

Postat pe 28 Iulie 2008 04:36
pai.. avand in vedere ca acum aprox 100 si ceva de ani regina victoria s-a maritat cu varul ei primar si au avut o casnicie de vreo 30 de ani.. din care au rezultat 9 copii.. ai caror urmasi la ora actuala conduc anglia si sunt perfect sanatosi.. nu vad care ar fi problema,,din punct de vedere medical,,. Astfel de casnicii au avut loc in mod frecvent in familiile regale, chiar si intre frate si sora.. Daca poti trece peste prejudecatile celor din jur, bravo tie.. Dar cred ca ti-ar fi cam greu, psihic vorbind ai nevoie de muuulta putere.

Postat pe 28 Iulie 2008 04:46
mai sus spusesem ca la mine nu e vb de grade de rudenie ci de...nu stiu cum sa-i zic...sunt casatorita de 8 ani.am un copil de 6.dar...prietenul din copilarie al meu si al sotului meu totodata,imi ocupa minte permanent

Postat pe 28 Iulie 2008 04:55
aam si fost impreuna o per inainte de casatoria mea

Postat pe 28 Iulie 2008 04:56
scuze babuto, mesajul meu era pt autoarea acestui topic.. la tine problema pare ceva mai grava deoarece ai un sot si un copil.. Nelamurelile mele ar fi urmatoarele: de cat timp iti tine mintea ,,ocupata,, acest prieten..? mai exista vreo relatie intre voi doi? ce simti pt sotul tau? cum iti merge casnicia..?

Postat pe 28 Iulie 2008 05:04
de cand ne-am cunoscut...de pe la6ani...cu intreruperi...casnicia e ok.problema e ca fiind in acelasi timp si cel mai bun prieten al sotului,e omniprezent

Postat pe 28 Iulie 2008 05:08
e reciproc sentimentul?

Postat pe 28 Iulie 2008 05:11
da,cu diferenta ca el e liber

Postat pe 28 Iulie 2008 06:36
da nu am nici o parere pentru ca si eu ma confrunt cu acesai situatie :sml-ashamed000

Sunt impreuna cu el de un an jumate, dupa spusele parintilor si celorlati credeam ca suntem de gradul VIII(adica veri de al treilea) Acuma dupa un an de zile am aflat ca suntem de gr. VII(cu tatal lui sunt verisoara de gradul 2)Nus tiu ce sa zic, dupa ce citesc ca biserica interzice casatoriile pana in gr VII inclusiv, ma cam apasa pe creier.Oricum am depasit multe obstacole de la inceput sa fim impreuna da acuma ca suntem sa ne despartim doar din cauza asta.Totul e in capul meu, nimeni nu ne spune ca am face ceva gresit si ssa ne despartim, toti sunt deacord.

Acuma ce sa fac o sa merg si la un preot si o sa mai vorbesc sa imi rezolv problema.

Postat pe 12 Septembrie 2008 10:41
De la: hmm, la data 2008-03-29 16:00:53ce parere aveti despre iubirile intre veri de gradul 2? iubire de care amandoi stiu, dar realizeaza ca nu este posibila, vazandu-si fiecare de viata lui... credeti ca sentimentul va ramane pt toata viata,chiar daca iubirea nu este implinita? de curand ne-am impartasit sentimentele unul altuia... sentimente, care spre surprinderea mea au rezistat chiar si in fata unor relatii de lunga durata, amandoi avand prieten/prietena de 3 ani...si totusi ceva special intre noi tot exista... ce parere aveti? dumnezeu chiar interzice aceste iubiri?in biblie nu scrie nimic de genul asta...


parintii prietenului meu sunt veri de gradul 2 :)) nu a fost nicio problema in acest sens..sunt fericiti si au 2 copii frumosi si sanatosi

Postat pe 12 Septembrie 2008 11:57
Mi s-a intamplat si mie o porcarie de genul asta , m-am indragostit de un var fara sa stiu ca suntem rude .

Ii tot povesteam mamei de noul meu prieten si ce bine ma inteleg cu el pana i-a venit ideea creata sa ma intrebe al cui este
Cand a aflat .....jale mare , ca se pare ca eram veri de gradul II

Acum sincer , in general nu m-a interesat ce parere aveau ai mei despre baietii cu care ieseam dar cand am aflat ca suntem rude mi-a disparut toata dragostea ce o aveam pentru el .

Se pare ca el stia de rudenia noastra dar nu a vrut sa-mi spuna banuind ca nu voi fi de acord cu o asemenea relatie.

In cei 30 de ani ai mei daca am fost la biserica de cel mult 20 de ori e bine si atunci cu ocazia nuntilor,botezurilor sau la inmormantari.

O fi societatea de vina sau principiile noastre ?

Totusi,suntem oameni ,daca tot tinem cont de gradele de rudenie de ce sa nu tinem cont si de faptul ca sexul intre rude nu este indicat ?

Sa inteleg ca Fritzi ala a fost condamnat doar pentru ca si-a violat fata si i-a facut o droaie de copii sau pentru incest ?

Dragostea intre doi veri nu intra si ea la capitolul incest ?
iris_4_ever
Postat pe 12 Septembrie 2008 13:07
din punct de vedere medical nu e bine

Postat pe 19 Septembrie 2008 22:42
Nu poti spune ca aceste sentimente au rezistat chiar si in fata unor relatii de durata,deoarece voi nu ati fost inca impreuna.E doar o iubire platonica,impartasita,din cate spui tu. Trainicia sentimentelor e sinonima cu trainicia relatiei.Iar voi nu ati avut parte inca de asa ceva(din fericire).Aici nu e vorba neaparat de restrictiile impuse de societate,dar ar trebui sa analizezi daca nu cumva e vorba de pasiun ea fructului oprit.Si crede-ma ,de la distanta el poate parea sufletul pereche pentru tine,dar ce te faci daca in realitate nu e totul chiar atat de roz.Nu mi-am propus sa te descurajez, uneori cateva momente de cerebralitate te pot scuti de multa suferinta si o graamda de consecinte negative pentru viitorul tau.
janice18
Postat pe 20 Septembrie 2008 23:18
In decursul epocilor istorice incestul a avut diferite valori. In culturile politeiste exista cazuri de incest (incest= sora + frate) de ex. in egipt la faraoni. la fenicieni, achmenizi (?)... Aceste relatii aveau motive ideologice pentru mentinerea si centralizarea puterii in familiile regale etc.

Casatoriile intre veri in evul mediu pina in sec 19 in familii regale au tot motiv idologic. Orcum aceste cupluri in trecut aveau nevoie de dispens de la biserica.
Pentru popor existau tor felul de restrictii in domeniul acesta (chiar si intre persoane fara a fi rude de singe).

In grecia antica legile lui solon au interzis casatoria intre frate si sora,parinti si copii. In cultura romana era interzis casatoria intre rude/neamuri (pina de gradul 7) etc.

In ziua de azi depinde de legislatia tari cum se defineste incestul.

Codul Penal românesc, prin Art. 203, reglementeazã astfel infracþiunea de „Incest”: „Raportul sexual între rude în linie directã sau între fraþi ºi surori se pedepseºte cu închisoare de la 2 la 7 ani.”

Prin rude în linie directã se desemneazã strãbunici, bunici, pãrinþi, copii, nepoþi, strãnepoþi, etc.

Daca legea nu pedepseste ceva-nu înseamna ce e „bine“. E viata ta si faci ce vrei cu ea.

Full_Metal_Jacket
Postat pe 21 Septembrie 2008 00:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat tine o iubire la distanta? 134 De la: _dulcik_ 24 Iulie 2009 10:02
Este greu si totusi ..... 9 De la: hapciucalipta 29 August 2009 15:55
Ma iubeste sau doar se joaca? 7 De la: Alllexandra 13 Mai 2013 13:59
Credeti in farmece? 217 De la: luoana13 1 Iulie 2018 03:10
nelutescu@yahoo.com 6 De la: ella_c 24 Aprilie 2010 18:56