Setari Cookie-uri

Singuratate sau dor ?

Vi s-a intamplat vreodata sa va indragostiti la prima vedere? Da,dragostea la prima vedere, momentul acela in care ochii tai privesc o alta pereche de ochi, si simti fluturasi in stomac,simti cum iti tremura pielea pe corp si inima in colivia strimta a coastelor, simti cum iti fura inima si iti taie respiratia...cand stii ca acei ochi nu ii vei mai uita niciodata...
Sunt lucruri care ni se intampla doar o data in viata, si nu ma refer la dragostea la prima vedere,care poate sa bucure de mai multe ori, sau la subiecte de gen nastere si moarte,care se intampla, intradevar, doar o data in viata...nu,ma refer la acele lucruri voite,facute cu chibzuinta si vointa noastra!
Ma refer la primul sarut,la prima imbratisare de felul acela,la prima noapte de dragoste, la aceste lucruri care ni se intampla numai pe baza alegerilor noastre.
Ei bine,mie mi s-au intamplat toate astea acum multi ani,vreo 7 la numar. Era zi de sarbatoare, 8 septembrie, o toamna care tocmai se instalase prin imprejurimi si care isi testa abilitatile.Nu eram acasa, in acea zi ma aflam la bunici, locul unde in copilatie obisnuiam sa imi petrec weekend-urile si vacantele cu verii mei.Spre seara, ca de nicaieri, a aparut un prieten de-al varului meu la noi acasa,ca sa ii "repare ceva la calculator"(avem cu totii un prieten bun la calculatoare,nu?). Si uite asa, deschizandu-i usa,privindu-l in ochi,salutand-ul,m-am pierdut...Si atunci,la fel ca si acum, cand rememorez, mi-am pierdut parca cunostinta... Nu mai intelegeam nimic,eram ca in sevraj dupa ce luasem o doza de...DRAGOSTE! In acea seara am iesit la plimbare mai multi prieteni,printre care si varul meu,si el,baiatul cu ochi frumosi care m-a facut sa rad din prima clipa cand l-am cunoscut.Da,avea si simtul umorului foarte bine dezvoltat.Ce isi poate dori o fata de 16 ani mai mult decat sa rada,sa zambeasca si sa fie fericita?
Intamplarea a facut ca in acea seara sa fie un pic mai frig decat eram eu pregatita, si la un moment dat aproape ca imi incremenisera oasele in adierea vantului rece de toamna. Candva imi spusese tatal meu ca un barbat care merita atentia mea este acela care este pregatit oricand sa imi de haina lui atunci cand imi este frig, care va avea intotdeauna o bricheta la el seara, ca sa poata aprinde un foc la nevoie(chiar daca este nefumator), care ma va lua in brate daca ma vor durea picioarele de la incaltaminte, care imi va purta geanta pe umarul lui,daca eu vreau sa ma joc ca un copil...care va stii sa ma protejeze(ganduri comuniste,dar pretioase).
Si uite ca si el, vazand ca tremur pe bune de frig, isi scoate geaca aia de blugi,captusita cu blanita si cu maneci matlasate si mi-o pune pe umeri, asta dupa ce ma tot intrebase de cateva ori daca vreau sa mi-o dea,si il tot refuzasem. Intr-un final a inteles de unul singur ca sunt destul de orgolioasa,poate rusinoasa,si ca il refuz din aceste motive,dar in fond aveam nevoie de ceva care sa ma incalzeasca. Eh, da...pai cum sa nu? In mai putin de 6 ore mi-a furat pentru a doua oara inima. De data asta purtam geaca lui,care era calda si calduroasa,incalzita cu caldura corpului lui,care avea mirosul lui,care era a lui...Inca nu imi aminteam cum il cheama,nu mai stiam bine cum ma cheama nici pe mine...Ideea era simpla,aveam amandoi acelasi nume,dar prietenii ii spuneau altfel.Mie imi spusese sa ii spun asa cum imi place.
In acea seara mi-a cerut acordul sa iesim la plimbare putin,doar noi doi...Timida, am acceptat!Ne-am cunoscut,am vorbit despre hobby-urile noastre,despre varsta noastra,despre familie, despre prieteni...Ce sa spui intr-o ora, cu un necunoscut despre care ai impresia ca il stii de o viata? Inimile noastre bateau la unison!!!
A incercat un sarut timid la un moment dat, pe gat, cand ma tinea strans in brate. S-a intamplat sa vedem si o mireasa in acea noapte, m-a intrebat daca imi doresc sa fiu si eu mireasa...a lui??? Am ascultat outlandish pana la epuizare, apoi am mers cu totii la casele noaste! La despartire, a incercat un sarut adevarat. Indreptandu-se catre mine, iar eu intelegand ce intentioneaza sa faca, l-am cuprins in brate si l-am evitat. A inteles in mare parte esentialul despre mine. A doua zi a reaparut la varul meu, chiar cu putin inainte de a pleca spre casa mea.De data asta totul s-a intamplat repede caci eu ma grabeam:ce faci,cum esti,trebuie sa plec,desi cu inima sfaramata! La despartire? Doar doi pupicei pe obraji...Era oricum enorm!
Ajunsa acasa, i-am povestit mamei tot,ea este cea mai buna prietena a mea...Pluteam,zburam sau mergeam, era tot una... O saptamana intreaga nu am stiut nimic de el.Imi era rusine si jena sa il intreb pe varul meu detalii despre acel "individ", chiar daca acesta intelesese deja pe unde imi umbla sufletul.Asa ca, cu multa tactica si diplomatie, mi-a propus sa ma viziteze in vinerea ce urma,impreuna cu prietenul lui bun. Ce??? Era imposibil!Dupa numai 6 zile imi aducea printul chiar acasa!Desigur,nu puteam refuza o astfel de oferta! Asa l-a cunoscut si mama, si cea mai buna prietena a mea, si ne-am cunoscut si noi mai bine.Am vorbit despre tot ce se putea,chiar si despre retete culinare...dar mai ales despre faptul ca timp de 16 ani(cat aveam eu), am copilarit in acelasi sat si nu ne cunosteam.Fantastic!
In acea zi am facut si schimb de telefoane, si...din nou ne-am despartit.Luni,13 sept era inceputul anului scolar.Eu clasa a 10-a, el clasa 12-a,il astepta un an greu!
Dupa o luna, mai exact pe 9 octombrie, a venit la mine, ca doar aveam si eu calculator "de reparat"(pe bune)!!!
Innoptandu-se fara sa intelegem cum trec orele,printre glume si povestioare, ne aflam in fata unei decizii grele:sa plece noapte spre casa lui.Ei bine, tatal meu a decis ca nu este nicio problema sa ramana la noi in acea noapte,am mai gazduit noi si alti oameni. Asa se face ca in acea seara am dormit impreuna. Da,am dormit! Si tot in acea seara am invatat sa sarut.Desi aveam 16 ani, nu mai avusesem niciun iubit.Tot flirtam cu tot liceul,radeam si ma distram ca o nebuna, dar nimeni nu obtinuse de la mine vreun sarut.Parca il pastrasem pentru el. Si corpul lui,parca lucrat la sala, cu umeri lati,spate solid, maxilare patrate, dinti impecabili,nas mic si frumos,saten,ochii aceia sclipitori,care acum sclipeau si mai lumnosi sub influenta dragostei... Era aproape perfect.Avea si el tenul acneic al adolescentului,dar nu era un defect care sa ma deranjeze.
Si uite asa a inceput povestea noastra de dragoste.El nu mai fusese indragostit niciodata.Parea un expert in femei,dar nu si in dragoste.Asa ca ma neglija,eu eram tot mai suparata...Se comporta cu mine ca si cum as fi fost cea mai buna prietena/prieten al lui, nu ca si cum era IUBITA lui. Eu voiam sa faca diferenta asta.Cand eram impreuna era totul ok,dar datorita studiilor zilele petrecute impreuna erau foarte rare.Totusi treceam peste discutii si neintelegeri si eram din nou fericita.Ne vedeam rar,o data pe luna,poate chiar mai mult...Amanunte? O relatie absolut normala. Cu timpul am gustat din toate:lacrimi,suparare,dezamagire,iertare,izbucniri nervoase,dar si tandrete,mangaieri,intelegere,protectie...Uneori simteam ca ma adora.
A venit si prima noastra noapte de dragoste.Dupa ce l-am tot respins si refuzat timp indelungat pt el,si prea scurt pentru mine, a ajuns sa refuze sa mai doarma cu mine cand venea in vizita. Am preferat intr-o buna zi sa nu il mai "deranjez", si m-am decis sa imi adun pilota si sa dorm pe podea. Ne-a furat somnul pe amandoi.Pe el in pat si pe mine pe podea.Doar ca dupa ceva vreme,am simtit lacrimi pe obraz,lacrimile lui. Intelesese ca imi face rau, regreta...M-a ridicat in brate,si-a cerut scuze si mi-a spus pentru prima data ca ma iubeste si ca nu vrea sa ma raneasca...Acea noapte a fost poate cea mai frumoasa...Ore in sir de sarutari si mangaieri tandre, gesturi care denota sensibilitate si protetie...Eram fericita.
In lunile ce au urmat am trecut prin scurte despartiri,pe tot felul de motive adolescentine, am trecut si prin momente frumoase ce nu le voi uita vreodata. Dar totusi eram nemultumita.In vara a picat bac-ul.Au inceput greutatile pentru el si frustrarile pentru mine.Stiam ca ma iubeste sincer, dar uneori neglijenta lui ma ranea enorm.Ca femeie,asteptam si eu o floare, o atentie oricat de mica,sa stiu doar ca te-ai gandit la mine.Eu eram mereu atenta cu el,la orice eveniment din viata lui.El nu,inca nu invatase sa faca leutzul sa toarca...
Atunci cand a invatat el sa ma rasfete asa cum asteptam eu,era deja tarziu.Sufletul meu ducea o lupta pe front deschis intre dragostea fata de el, si oferta de dragoste pe care mi-o facea cel mai bun prieten al nostru. Acesta din urma stia foarte bine tot ce imi lipseste,si compensa tocmai aceste lipsuri.Imi oferea tot ceea ce imi lipsea de la "sufletelu' meu"...Ajunsesm vulnerabila,si l-am tradat. M-a pus in situatia de a ajunge aici prin nepasare si incapatanare.Ma durea sufletul,dar aveam motivele mele bine intemeiate.Eram singura in acea perioasa,parintii erau departe,eram in asteptarea unui raport medical ce avea sa imi spuna daca voi trai ca un om normal,sau daca trebuie sa ma grabesc sa imi traiesc ultimii ani.Dupa cateva luni de pauza,in care se consumase si relatia cu "prietenul" care nu a facut altceva decat sa tradeze doua inimi puse la incercare,ne-am reintalnit si am dat o noua sansa relatiei noastre.
A mers bine vreo jumatate de an,vedeam clar cateva schimbari,dar voiam mai mult.Marele lui defect era lenea si lipsa de ambitie.Eu ajunsesem in Bucuresti,studiam la fac de drept,lucram la un magazin cu program "super full-time", imi losesem si un job part-time, faceam si sedinte de modeling si fotografie,scoteam bani si din piatra seaca,si dormeam cate 2-3 ore pe noapte.La un moment dat mi s-a dat o oferta sa merg la munca in Grecia pentru sezonul de vara.Am acceptat si l-am convins si el el sa mearga. Am ajuns acolo impreuna,dar in prima zi a avut o criza nervoasa.M-a jignit crud,mi-a vorbit groaznic...M-a uimit de-a dreptul si m-a speriat.Facuse asta pt prima data.Pana atunci iertaseram,uitaseram.Aia a fost granita de la sansa de a fi din nou impreuna la frica ce imi intra in oase si minte si ma indeparta de el.Dupa o luna a plecat din Grecia.Eu am ramas singura acolo,continuand ce am inceput.In acel an am inceput o relatie noua cu un grec,cu care sunt si astazi impreuna.Locuim impreuna,el spera sa ramanem un cuplu pt totdeauna.Dar la fel ca si prima mea mare iubire, si acest indivin a fost foarte tandru si atent la inceputul relatiei,si dupa numai 6 luni,totul a devenit o amintire.De indata ce am inceput sa ofer si eu, a renunta el al a mai oferi.Iar eu cersesc dragoste acum si atentie. Cersesc clipele de tandrete pe care mi le oferea iubitul meu, cersesc alinturile si joaca lui,cersesc prima mea dragoste.
Mi-e dor sa fiu indragostita,mi-a dor sa ard pe interior de dorul lui,doar pt ca a plecat la munca sau la scoala.Mi-e dor de tot ce a fost frumos candva si azi imi lipseste cu desavarsire...

Postat pe 2 Noiembrie 2014 13:08
O poveste de dragoste a unei adolescente.....
kudykkka
Postat pe 2 Noiembrie 2014 13:40
De la: , la data 2014-11-02 13:08:12Vi s-a intamplat vreodata sa va indragostiti la prima vedere? Da,dragostea la prima vedere, momentul acela in care ochii tai privesc o alta pereche de ochi, si simti fluturasi in stomac,simti cum iti tremura pielea pe corp si inima in colivia strimta a coastelor, simti cum iti fura inima si iti taie respiratia...cand stii ca acei ochi nu ii vei mai uita niciodata....................................................


O naratiune frumos spusa si bine montata in pagina!!

Da,in viata noastra,ne este dor de foarte multe lucruri,de oameni,de trairi,de sentimente,dar la fel de adevarat este ca,de multe ori,ramanem cu visele,cu dorintele,cu dorul,care nu poate fi ostoit!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Noiembrie 2014 13:43
Frumoasa poveste, mi-as fi dorit sa am parte si eu de jumatate macar din ceea ce ai spus tu, dar la mine nu a fost sa fie asa, povestea mea e cu o pagina dupa a ta, asa am reusit sa iti citesc povestea dand pagina...ceea ce mai pot spune este ca exista si barbati care sunt la fel de iubareti si tandri ca si tine si nu numai pentru 6 luni, ma pot da pe mine ca exemplu si ma face sa ma gandesc ca noi cei care iubim profund si intens si pe termen lung chiar nelimitat avem parte de dezamagiri, dar hei poate ca aceia pe care i-am cunoscut nu ne-au fost destinati si inca ceva nu-ti mai pierde timpul cu acea persoana cu care stai daca zici ca dupa 6 luni nu mai e la fel sau daca chiar tii asa de mult la el incearca cumva sa reaprinzi acea flacara de la inceput, daca nu nu se merita crede-ma iti pierzi timpul ca si mine.
P.S: Eu ma mai iau si dupa zodii dupa compatibilitati inainte de a ma implica in ceva, vezi si tu cum stati la capitolul asta.


Te imbratisez si cred a fost foarte interesanta povestea ta, ai avut ceva frumos si cu siguranta o sa mai ai parte, capul sus. :)

Only_One
Postat pe 3 Noiembrie 2014 22:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
OARE SUNT IN INIMA MEA IUBIRILE A DOI BARBATI 13 De la: e_motivul 28 Iulie 2009 13:39
oare chiar nu putem fi impreuna 54 De la: always_same 1 Iulie 2011 16:26
Ce este de fapt enciclopedia Wikipedia? 2 De la: solutiidecriza_com 1 Aprilie 2009 09:20
am nevoie de un sfat 8 De la: kudika133347 6 Mai 2010 08:50
fetelor am nevoie de sfaturi cum sa ii atrag atentia 19 De la: yassSmin 20 August 2009 22:04