Setari Cookie-uri

Divorteaza vreodata un barbat pt amanta?

De la: ilovethisgame, la data 2010-03-20 13:30:19
anissya : "Si exemplele tale de mai sus sunt aiurea., oricum discutam cu totul alta fateta a subiectului aici"

Discutam despre MORALA. Tu amintesti in postarile tale de MORALA. In viziunea ta o amanta nu trebuie sa incerce sa desparta un barbat insurat de nevasta pt ca e IMORALA. E o CULVA. Tu nu stii daca nevasta respectivului s-a dovedit a fi o mincionoasa, o puturoasa, o hoata, o culva, o mama denaturata. De ce un barbat intr- astfel de situatie ar fi IMORAL daca isi face o amanta , apoi se desparte de nevasta si se insoara cu amanta.


imi permiti sa raspund si eu aici?
este imoral sa ai amant/a si sa ai o relatie cu cineva care stii ca e intr-o alta relatie, pentru ca asta arata ce te doare in fund de cel de langa tine (in cazul in care tu esti cel ce inseala - vorbesc ipotetic), sau te doare in fund de relatia respectiva si de persoanele implicate. Deci, lipsa de respect atat fata de cei din jur cat si fata de persoana ta. Iar respectul sta la baza unor relatii armonioase intre oameni.

Plus de asta, in societatea noastra suntem invatati ca adulterul este pacat. Deci societatea noastra promoveaza acest lucru ca imoral.

De ce este imoral pentru un barbat/femeie sa-si insele sotul/sotia cand acesta/a s-a dovedit a fi imoral? Pentru ca, daca nu mai vrei sa fii cu o persoana, te desparti de ea, nu cauti mai intai pasarica/ cocosel in alta parte si apoi te desparti. Plus ca e o mare prostie. Nici nu vreau sa-mi imaginez un astfel de divort.


Dar sper ca realizezi ca ai deviat foarte mult discutia si ai atins puncte care n-au nici o legatura cu dilema lui Guri.
kitty_krieger
Postat pe 20 Martie 2010 13:46

"Discutam despre MORALA. Tu amintesti in postarile tale de MORALA. In viziunea ta o amanta nu trebuie sa incerce sa desparta un barbat insurat de nevasta pt ca e IMORALA. E o CULVA. Tu nu stii daca nevasta respectivului s-a dovedit a fi o mincionoasa, o puturoasa, o hoata, o culva, o mama denaturata. De ce un barbat intr- astfel de situatie ar fi IMORAL daca isi face o amanta , apoi se desparte de nevasta si se insoara cu amanta.

Acelasi lucru se poate intampla si unei femei. Barbatul ei se dovedeste ca e mincinos, curvar etc. Nevasta isi face un amant, apoi se desparte de sot si se marita cu amantul. Ce este IMORAL aici?

Vreau sa vad si eu negru pe alb RATIONAMENTUL TAU. Sa duci rationamentul pana la capat."


Bine dragule, deci in mintisoara ta, unde multe rotite sunt neunse vad, e moral sa iti inseli sotul.
/ sotia, daca nu-ti place fata ei/ lui? Ia si citeste ce a postat kitty, ca mi-e tare lene sa scriu aceleasi lucruri inca o data. Si daca nici acum nu vezi tu RATIONAMENTUL[/quote] , inseamna ca ai un potential de victimizare in tine de speriat . Nu te chinui sa ma contrazici, stiu prea multi barbati la vreo 30 si de ani care sunt casatoriti, nevestele sunt niste cuuuuurve( dupa ei), dar nu divorteaza dom'le, in schimb au tot felul de amante sau tentative de amante. Te rog, am vazut deja tiparul, te vei incadra bine acolo.




"Femeile care inseala sunt CULVE. ---> 50 % din femeile de pe kudika care spun de fiecare data in orice sondaj ca si-ar insela partenerii, ca vor amanti sunt CULVE. ---> Daca procentul se pastreaza in viziunea ta in Romania si in lume 50% din femei sunt CULVE.

Nu asa ar trebui sa mearga RATIONAMENTUL? Sa se potriveasca ARITMETIC procentele.

Ajuta-ma si pe mine cu urmatoarea problema de ARITMETICA

99% din femeile de pe kudika spun oricarei amante care intreaba daca sa spere la barbatul alteia ca este o CULVA, ca nu e MORAL sa faci asa ceva, ca nu e MORAL sa iti inseli partenerul.

50% din femeile de pe kudika raspund la orice intrebare de genul "ai vreau un amant? ti-ai insela partenerul daca el nu ar afla? ti-ai insela partenerul cu o vedeta?" cu un mare DA.

Cred ca nu gresesc daca spun ca 50% din femeile din Romania se uita la CULVE gen Raduleasca sau Columbeanca, le cumpara cartile si revistele, le promoveaza si le impun astfel ca model.

Si atunci de unde PROCENTUL de 99% care critica amantele?"



Fa bine, mergi acasa, ia toate revistele cu Raduleasca si cu Moni si arunca-le in foc( daca n-ai semineu, ia si tu cosul de gunoi ), pentru ca tu ai impresia tampita ca daca citeste prietena ta asa ceva, 50% din femeile din Romania fac la fel. GRESIIIIIIIIIT!- asta ca sa intru in trendul tau cu tipatul de lucruri- deci gresesti. De unde pisici stii tu asa ceva, departe de mine, dar mai informeaza-te. Nici macar 5% din femeile pe care le cunosc nu citesc asa ceva, decat sa mai rada pana le doare stomacul probabil. Poate eu citesc Alina Mungiu, nu te-ar fi traznit mintea asa ceva, huh ? Poate la fel fac si 99% din femeile de aici.


De fapt, tu vrei sa ne demonstrezi ca 50% din femei sunt curve, da ? Zii mama asa, ca sa ma pot lua de tine ca esti frustrat si misogin, nu ma face sa ma chinui atat pentru o chestie de substrat- plus ca stricam de tot topicul fetei.
anissya
Postat pe 21 Martie 2010 13:12
Daca ''el'' are 50 de ani s-ar putea sa divorteze, ca la varsta aiai ii apuca mancarimile....
jeanpierre
Postat pe 23 Martie 2010 19:23
n-o sa divorteze caci ii place suspansul,iar tu daca poti suporta de bine ,daca nu adio draga
utad
Postat pe 23 Martie 2010 20:32
De la: jeanpierre, la data 2010-03-23 19:23:17Daca ''el'' are 50 de ani s-ar putea sa divorteze, ca la varsta aiai ii apuca mancarimile....


Da, dar si andropauza.Mai are rost?

Postat pe 25 Martie 2010 07:25
Niciodata sau foarte rar. Pentru ei casa e casa si acolo e nevasta, copii, familia................ Amanta? E doar pentru distractie sau, pentru a se simti mai barbat decat este
kudika135072
Postat pe 26 Martie 2010 22:46
De la: GURI_1981, la data 2010-03-12 13:53:55Buna, din nou. am mai postat aici si din pacate, nu m-am lovit de cele mai bune pareri........revin cu sub arzator. e lesne de inteles ideea pp: sunt in postura de amanta..........merita sa sper?


speranta moare ultima....si atunci cand va muri va renaste o alta.....dar pana atunci tu nu o lasa sa moara....''OMOAR-O'' TU PE EA....
kudika272966
Postat pe 26 Martie 2010 23:42
De la: kudika272966, la data 2010-03-26 23:42:08
De la: GURI_1981, la data 2010-03-12 13:53:55Buna, din nou. am mai postat aici si din pacate, nu m-am lovit de cele mai bune pareri........revin cu sub arzator. e lesne de inteles ideea pp: sunt in postura de amanta..........merita sa sper?


speranta moare ultima....si atunci cand va muri va renaste o alta.....dar pana atunci tu nu o lasa sa moara....''OMOAR-O'' TU PE EA....


instigare la omor...
Tazmanian
Postat pe 26 Martie 2010 23:45
N-am apucat sa citesc raspunsuriile ce ti-au fost adresate...

well... sa iti spun povestea mea...
L-am iubit enorm...3 ani jumate a durat iubirea noastra.. eu 16 el 28.. am ajuns la 19 jumate..ne-am despartit..era "insurat"..dar eu nu m-am gandit niciodata si niciodata nu i-am dat de inteles ca as fi geloasa pe el;) daca iti doresti asta ,aratai ca-l iubesti nespus indiferent de ceea ce face, nu incerca sa-i impui,inseala-ma nu ma insela..divorteaza..etc...
dupa 2 ani el a zis ca se desparte de tipa..si ramane cu mine... eu n-am vrut.....dar daca la mine s-a intamplat asa inseamna ca mai exista o speranta...
dari iti spun.. nu-l stresa...nu-i da de inteles ca daca o sa stea langatine o sa il sufoci...
eu l-am iubit enorm si il lasam sa faca orice... nu i-amspus sa nu ma insele..ii faceam tot pe plac... era iubire neconditionata....nah nu sunt toti la fel..dar merita sa speri... dar...sa stii ca iubirea vine si trece.. eu inca iubesc...dar...am gresit.. iubind si acum platesc...
numai bine...
Larysaaa1
Postat pe 27 Martie 2010 00:36
Nu. Mi-a zis un preot calugar franciscan catolic ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit unei persoane sotul sau sotia, nu se poate casatori din nou.
Lasa-l. Puteti fi doar asa, amici. Zicea Sf. Paul ca e mai bine pt. om sa ramana cum este el insusi, el era necasatorit. Depinde cum vrea Dumnezeu pt. fiecare. Pt. Dumnezeu fiecare creatura este unica. Oricum Isus e Mirele intregii creatii.
kudika081126
Postat pe 27 Martie 2010 02:25
...daca as fi eu amanta ar renunta q siguranta ....
freakbabe
Postat pe 27 Martie 2010 04:18
De la: GURI_1981, la data 2010-03-12 13:53:55Buna, din nou. am mai postat aici si din pacate, nu m-am lovit de cele mai bune pareri........revin cu sub arzator. e lesne de inteles ideea pp: sunt in postura de amanta..........merita sa sper?


si DA si NU - posibil, dar sunt multe altele de care depinde - iubirea, implicarea si materiala si morala, responsabilitatea fata de ce lasa in urma si ce gaseste in fata, caracterul, educatia - din toate partile adica a triunghiului. Sunt copiii, bunurile de impartit, si multe altele care tin de partea mai nevazuta... doar simtita
Cunosc astfel de familii - unele sunt foarte fericite altele nu au avut curajul sa o faca altele au abandonat ideea ca nu era nimic serios doar o relatie sexuala etc etc .
Ai venit cu prea putine lamuriri - intrebarea este generala si raspunsul poate fi dezvoltat pe multe dimensiuni, cum de altfel se si vede din raspunsuri...
raspunsuri care de altfel sunt un mod de a testa o stare de fapt la un moment dat.
Sper ca am fost inteleasa
Katty03
Postat pe 27 Martie 2010 10:19
depinde de tine,de el,de nevasta...
parerea mea e ca esti cam naiva.
ingrid37
Postat pe 27 Martie 2010 11:03
De la: GURI_1981, la data 2010-03-12 13:53:55Buna, din nou. am mai postat aici si din pacate, nu m-am lovit de cele mai bune pareri........revin cu sub arzator. e lesne de inteles ideea pp: sunt in postura de amanta..........merita sa sper?

Salut...Nu am putut sa nu observ topicul propus de tine....Tatal meu este in divort cu mama mea,din cauza amantei lui...Dar este a 3- a oara cand se intenteaza divort intre ei si sincer iti zic,acum tata inca incearca pe ascuns sa se impace cu mama mea,desi el locuieste acum cu iubita lui.Desi el cu mama nu se mai iubesc de foarte mult timp.Barbatii isi prefera sotia,din cauza fricii de "necunoscut".Asa e firea omului.Cazurile in care barbatul divorteaza de sotie pentru amanta sunt putin mai rare in Romania.Deoarece oamenii din Romania tin mai mult la moralitate decat in occident,unde....toata lumea arare o gandire mai lubera si mai "moderna"chiar daca asta duce la degradare sociala.Mult succes.Daca tipul cu care esti tu,nu are copii,atunci nu ar fi mare lucru sa divorteze,insa sa stii ca ceea ce i-a facut sotiei lui,ITI VA FACE SI TIE.Daca nu iti place ceva la un barbat,atunci nu incerca sa il schimbi pe el ca om,ci schimba barbatul!
doruka89
Postat pe 27 Martie 2010 11:05
Buna, fii optimista in relatia pe care o ai, mai ales daca stii sigur ca te iubeste si ca pentru el nu esti o simpla amanta. Normal ca sunt cazuri cand divorteaza barbatii pentru amante deoarece isi dau seama ca au facut alegerea gresita la inceput. Nu renunta si lupta pentru iubirea ta....nu se stie niciodata, si daca se intampla sa ramana cu tine inseamna ca asa a fost sa fie. ITI DORESC SUCCES......
kudika131881
Postat pe 27 Martie 2010 11:21
Gandeste-te ... s-ar putea ca tu si el la un moment dat sa ajungeti sa fiti impreuna, ca sot si sotie, si sa iti dai seama ca .... vei fii din nou amanta altui barbat, iar el amantul altei femei ...
Gaseste puterea de a spune "nu" si ia aceasta relatie ca nereusita. E mai bine asa.
Cauta sa iti creezi o alta relatie reusita cu o baza "curata" pe care poti cladi stabil.
Fereste-te de terenul instabil si nisipuri miscatoare.... nu duce la nimic bun.
Sper ca intelegi mai departe de cuvinte.
Meriti ceva mai bun. Meriti ceva mai mult. Totul depinde de tine.
cola23
Postat pe 27 Martie 2010 13:04
vrei un alt raspuns? ei bine,DA,;dupa aproape 15 ani de casnicie fericita,,2 copiii,o casa,si cam tot ce ne trebuia,chiar si o mica afacere ce incepea sa mearga,fostul meu sot s-a indragostit de o 'fitoasa'' [cum o numim eu si copiii],cu 13 ani mai tanara,care peste putin timp va naste copilul lor;el acum 1 luna regreta,voia chiar sa se intoarca acasa,dar nu mai este cale de intoarcere;am suferit prea mult eu si copiii;si toate astea pentru ce??? trage singura concluziile;mult noroc..
kudika152533
Postat pe 27 Martie 2010 13:19
depinde f mult de femeie,asa cum depinde si de barbat.cunosc un caz in care divortul era aproape pronuntat,iar amanta s-a razgandit in ultima clipa...motivul?in acel moment nu era sigura dak nu cumva peste cateva luni nu va fi si ea in postura d sotie inselata.au trecut 2 ani,iar barbatul acela e in continuare cu sotia lui,cu toate ca din cand in cand o mai suna sa vada cum ii mai merge,insa fara sa se intalneasca fata in fata.cat despre ea,si akum regreta ca nu a fost sigura d sentim sale.
rocssanna
Postat pe 27 Martie 2010 14:09
De la: GURI_1981, la data 2010-03-12 13:53:55Buna, din nou. am mai postat aici si din pacate, nu m-am lovit de cele mai bune pareri........revin cu sub arzator. e lesne de inteles ideea pp: sunt in postura de amanta..........merita sa sper?
kudika120283
Postat pe 27 Martie 2010 14:42
De la: GURI_1981, la data 2010-03-12 13:53:55Buna, din nou. am mai postat aici si din pacate, nu m-am lovit de cele mai bune pareri........revin cu sub arzator. e lesne de inteles ideea pp: sunt in postura de amanta..........merita sa sper?


da, divorteaza. eu am avut o casnicie foarte buna, normala, pina in momentul in care a aparut jigodia aia. ma bucur ca pot sa-ti ridic moralul, dar nu pot sa am o parere buna despre tine. desi daca esti o tipa ok implicata in genul asta de relatie, fara sa fii neaparat o javra, atunci pentru tine nu o sa divorteze. doar tirfele cistiga. tu stii ce fel de om vrei sa fii. el oricum e un gunoi daca si-a luat amanta si a facut-o sa spere la o viata cu el. una e sa aiba o aventura si alta e sa te combine ca vrea sa fie cu tine si ca te iubeste... si poate ti-a mai si spus cit de nefericit este in casnicie..
kudika120283
Postat pe 27 Martie 2010 14:49
Eu cred ca depinde de el si de ceea ce-si doreste in privinat ta...in rest, chestiile legate de morala, de "onoarea de familist" etc etc nu prea au mare importanta. Exista barbati care au divortat, avand chiar si copii, casatorindu-se cu "a doua", exista, si asta e regula, barbati care nu vor renunta niciodata din n motive la familie pt o "a doua". Depinde de el, de tine, de ceea ce va doriti sa aveti impreuna....
Trebuie sa chibzuiesti f f bine...
floaredecolt26
Postat pe 27 Martie 2010 16:54
Nu draga mea nu va divorta niciodata pt a fii cu tine Si dak totusi va divorta si tu vei fii una din exceptiile de la regula.. in cel mai scurt timp vei incepe sa iti pui intrebari cind va lipsi de acasa..cind va fii la bere cu baietii..etc. ..merita sa traiesti asa? merita sa ai indoieli toata viata?NU!!!!!
sI TOTUSI DRAGOSTEA ADEVARATA NU SE STINGE RAMANE PESTE ANI..CHIAR DAK E SA FITI DESPARTITI..
DanaClaudia_Sweetgirl
Postat pe 27 Martie 2010 17:45
se poate..........eu am fost pe post de amanta un an ,fara sa stiu de fapt ca avea sotie.dupa ce s.a aflat adevarul ,m.a ales pe mine .si suntem destul de bine de mai bine de 3 ani ,dar mereu ma gandesc ca ar putea face acelas lucru din nou.
anca39
Postat pe 27 Martie 2010 19:36
De la: GURI_1981, la data 2010-03-12 13:53:55Buna, din nou. am mai postat aici si din pacate, nu m-am lovit de cele mai bune pareri........revin cu sub arzator. e lesne de inteles ideea pp: sunt in postura de amanta..........merita sa sper?






Eu zic ca cel mai bine este sa-ti vezi de viata mai departe si sa-ti gasesti un om liber ,pentru ca:
-distrugi o familie,si este pacat,gandeste-te cum ar fi sa-ti distruga tie cineva familia,sa te paraseasca sotul pentru amanta,ti-ar placea?;
-daca divorteaza de sotie,se casatoreste cu tine,dupa 2 ani,isi gaseste alta,pt ca omul asa este invatat.
Parerea mea!
cami_goanga10
Postat pe 27 Martie 2010 21:29
De la: GURI_1981, la data 2010-03-12 13:53:55Buna, din nou. am mai postat aici si din pacate, nu m-am lovit de cele mai bune pareri........revin cu sub arzator. e lesne de inteles ideea pp: sunt in postura de amanta..........merita sa sper?

da
vocea_inimii
Postat pe 27 Martie 2010 21:33
Si eu cred ca un barbat care are o amanta este dispus sa divorteze, altfel nu cauta alternativa. Eu ,personal ,nu imi doresc sa cunosc barbati imorali .
alina02
Postat pe 27 Martie 2010 22:27
Da ,eu cunosc o persoanã care a divorþat de soþie,i,a lãsat casa,masa copii ,maºinã ºi tot ºi acum e cu fosta amantã doar cã e iubita lui oficialã. ai ,deci speranºe,cu condiþia sã rãmîi la el,sã nu devii din nou amanta.......altcuiva., multã iubire.
kudika020157
Postat pe 27 Martie 2010 22:46
Ce-mi plac sfaturile pe care i le dau unii saracei fete . Mai, voi va auziti ? "Cunosc o persoana care a avut noroc..." ....pe langa persoana aia, daca va ganditi bine, nu cunoasteti si vreo 10-15 care au fost luate drept proaste? Ca eu zau cunosc multe.
Acum sariti-mi in cap ca nu o las sa spere, dar e ca si cand ar spera ca la un moment daaaaat, nu stim cand, vor veni extraterestrii si vor fi prietenosi. Gizas, ati luat-o razna.
anissya
Postat pe 27 Martie 2010 22:53
stiu pe cineva care a divortat pt amanta, a divortat si amanta, dar dupa asta relatia lor n-a mai durat mult si s-au despartit
danielaluchian
Postat pe 28 Martie 2010 11:00
Salutare ma numesc Vio si vreau sa spun ca unii barbati divorteaza pentru o amanta asa doar pentru ca e alta.........
vio77
Postat pe 28 Martie 2010 13:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Deci ce zice-ti de ei ?!?!?! au vre-o sansa sa concureze cu vibefm!??!?!;) 17 De la: blue07scorpion 6 Iulie 2009 23:37
dragoste 5 De la: Tharr 16 Octombrie 2010 20:10
Oare toate femeile sunt nefericite ? 95 De la: wait_sign 10 Aprilie 2010 05:32
ne-am despartit dar totusi...il iubesc inca 6 De la: adyna2905 25 Iunie 2010 15:21
Exista compatibilitate intre o balanta (eu) si un berbec (ea)? 7 De la: Iubytzy_k 14 Mai 2009 07:50