Setari Cookie-uri

Geniile si zodiile

Nu gasesc o legatura intr-e genii ,pina acum nici macar Albert Einstein nu l-am putut considera un geniu stralucit , poate Nikola Tesla ar fi pe aproape . Sa fii geniu e greu , multi te critica dar calitatile nu sunt descoperirile , puterea consta in a nu renunta niciodata la ceea ce ai nevoie si la ceea ce doresti sa obtii. Trebuie sa ai mai mult decit curajul de a incepe si termina cu bine un proiect , trebuie sa te confrunti in continuare cu creeatorul universului si doar dupa ce il distrugi si oamenii sunt satisfacuti ,tocmai atunci poti fi considerat geniu. Toti ceilalti sunt artisti ai supravietuirii si ai remodelarii universului. Daca te-ai gindi ca are cineva datorii la tine , tu ai renunta sa mai primesti banii, poate da , poate nu ,dar un geniu gaseste raspunsul ce ii multumeste pe toti. La cit de mare e universul si la cite minerale , pietre pretioase , aur si alte valori sunt in univers , ce mai conteaza niste hirtii tiparite , pina si femeile ii cheltuie la foc automat fara sa tina cont de la cine , cand su unde i-a primit pe bani. Geniile sunt legate de recunoasterea calitatiilor si defectelor persoanei alaturi de folosirea lor in aceeasi masura : bun pentru a construi ,rau pentru a distruge ceva rau. S idaca nu ar mai fi planetele acestea ce te-ai face , nu ar mai fi zodii ? , gresit , tipul omului nu depinde de zodie , faptul ca el crede in asa ceva ,acel lucru il determina sa se comporte specific zodiei in care crede.Daca te gindesti cit de usor urci muntele , si cit de putin te influienteaza , atunci vei intelege cit de putin te influienteaza celelalte planete .Si mai gindestete si la presiunea singelui e mare iar o variatie foarte mica a greutatii nu poate modifica mult presiunea, si pentru ca singele circula prin vase comunicante , efortul de deplasare e mic. Omul rezista si la 10 G , ce l-ar deranja fazele Lunii ,doar nu are burta cit marea ca sa faca valuri . Singura influienta majora o reprezinta gindurile oamenilor si bioenergia pe care ei o folosesc pentru a simti placerea si durerea. Sunt berbec 4 ,1987 ,si afirm ca nu are legatura data nasterii cu ceea ce sunt .
Aurel_inventatorul
Postat pe 21 Martie 2010 05:42
sunt total de acord cu tine...........
kudika041320
Postat pe 21 Martie 2010 07:10
spuneti-mi va rog care sint zodiile de aer ,care de apa si care de foc....
cristina_branzan
Postat pe 21 Martie 2010 07:20
aer si foc zici ?

cauta-l pe Einstein si vezi ca fost zodie de apa , adica pesti .

nu conteaza zodia in care te nasti conteaza zodia in care este plasat mercur
sm_miky67
Postat pe 21 Martie 2010 07:52
zodii de foc : berbec , leu , sagetator

cele de aer : gemeni , balanta, varsator
sm_miky67
Postat pe 21 Martie 2010 07:54
ca iti dea cineva un raspuns derios...cam asa e.zodiile de foc se pare ca numara cele mai multe genii.si asta e chestie observata.coincidenta?nu cred.cred ca are legatura cu elementul dominant, in cazul nostru focul.nu trebuie sa mai explicam ce semnificatie are acesta...
sa auzim si sa scriem numai de bine.
nero
Postat pe 21 Martie 2010 08:00
De la: Celia_29, la data 2010-03-18 12:33:25
De la: Fahnell, la data 2010-03-18 12:28:54Buna ziua
Sunt curios daca e o leg intre semnul zodiacal si genialitatea
Asa ca am facut o mica investigatiune...si a rezultat o chestie absolut interesanta

90% din genii sunt fie zodii de foc fie de aer (puteti cauta pe wikipedia)

sa fie doar o coincidenta?


ha ha ha.........cunosc pers din astfel de zodii care sunt prastie.....eu fiind de apa ce anume ar trebui sa deduc?
ma uimesc unii insi......... [/quot]

Daca erai zodiede aer sau foc, nu te mai suparai! Personal, eu m-am inteles mereu bine cu persoanele din zodiile de apa si foc... Sunt mai aproape de sufletul meu .... Si is aeriana.... :)
WORDFREEDOM
Postat pe 21 Martie 2010 08:02
De la: WORDFREEDOM, la data 2010-03-21 08:02:55
De la: Celia_29, la data 2010-03-18 12:33:25
De la: Fahnell, la data 2010-03-18 12:28:54Buna ziua
Sunt curios daca e o leg intre semnul zodiacal si genialitatea
Asa ca am facut o mica investigatiune...si a rezultat o chestie absolut interesanta

90% din genii sunt fie zodii de foc fie de aer (puteti cauta pe wikipedia)

sa fie doar o coincidenta?


ha ha ha.........cunosc pers din astfel de zodii care sunt prastie.....eu fiind de apa ce anume ar trebui sa deduc?
ma uimesc unii insi......... [/quot]

Daca erai zodie de aer sau foc, nu te mai suparai! Personal, eu m-am inteles mereu bine cu persoanele din zodiile de apa si foc... Sunt mai aproape de sufletul meu .... Si is aeriana.... :)


Cred ca sufletul conteaza si toti oamenii, (nu semnele zodiacale) sunt geniali in felul lor
WORDFREEDOM
Postat pe 21 Martie 2010 08:07
Dar Michelangelo Buonarroti ti se pare destul de geniu ? Ca vad ca Picasso e unul mai mititel pentru tine. De parca si geniile s-ar diferentia in mari ,mici si,...., mai mititei. Asta tine de domeniul ridicolului.
Nicco
Postat pe 21 Martie 2010 08:10
Geniul se imbina de multe ori cu nebunia.Trebuie sa aiba iq-ul peste cel al mediei.Cred ca sunt simple coincidente
cattie
Postat pe 21 Martie 2010 08:17
sa inteleg ca acest forum nu are nici un moderator? ce porcarie de discutie...omul care a inceput acest topic voia doar niste pareri, voia doar sa comunice ceva ce a observat el..dar vad ca lumea e muult mai preocupata sa se jigneasca si sa se certe. ar trebui inchis cu totul acest forum nefolositor, plin de barfe si de rautati
annibanni
Postat pe 21 Martie 2010 08:20
ai dreptate.ar fi bine sa ne dea un raspuns un astrolog.in primul rand ne trebuie o definitie a geniului cu caracteristile respective sa vedem care sunt si care nu sunt genii.din cate stiu eu sunt si genii pozitive si negative.
marlina
Postat pe 21 Martie 2010 08:31
De la: Celia_29, la data 2010-03-18 12:37:57
De la: leo_, la data 2010-03-18 12:37:01
De la: Fahnell, la data 2010-03-18 12:28:54Buna ziua
Sunt curios daca e o leg intre semnul zodiacal si genialitatea
Asa ca am facut o mica investigatiune...si a rezultat o chestie absolut interesanta

90% din genii sunt fie zodii de foc fie de aer (puteti cauta pe wikipedia)

sa fie doar o coincidenta?


nu, nu e o coincidenta. in lunile respective se nasc cei mai multi oameni.



una e gramada care ia nastere si alta masurarea capacitatii intelectuale.....
hello.......

draga celia, unde e sansa sa gasesti mai multe genii, in india sau in romania? eu zic ca in prima.
leo_
Postat pe 21 Martie 2010 08:40
Celebritati din zodia Capricorn:
• Rudyard Kipling
• Anthony Hopkins
• Annie Lennox
• Ricky Martin
• Isaac Newton
• Val Kilmer
• Isaac Asimov
• Ionel Teodoreanu
• Mihai Eminescu

...parca nici capricornii nu stau rau la capitolul personalitati!

moon_nicole
Postat pe 21 Martie 2010 08:46
Sa nu-l uitam pe Eminescu care a fost zodie de pamant!
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 08:50
oameni buni, zodiile nu au nici o importanta, in afara faptului ca fanelus nu are chef la un suc sau o cafea sa ameteasca vreo pitzi cu putina logica cu privire la potrivirile dintre ei. zodiile sunt un joc. daca veti citi toate zodiile si le veti compila intr-un singur text veti vedea ca apare un personaj care va seamana in proportie de 70-75% tuturor. deci daca maine vrei sa faci alte tipologii ( sa zicem 18 zodii sau ceva asemanator) iei tiparul personalitatii unui individ oarecare si il imparit in 18 sabloane. reunite vor da acelasi om, separate vor face pe oricine le citeste sa spuna ca despre el e vorba in sablonul care i se atribuie.

dar trebuie sa le dau credit zodiilor, de multe ori cand nu aveam ce spune la o prima intalnire bagam din top despre zodii, ascendenti, luna in timpul nasterii, planetele care afecteaza zodia fiecaruia etc :)) si mergea. desigur, la sfarsit o concluzie care spune de ce ne-am intelege noi extraordinar daca am fi un cuplu.
leo_
Postat pe 21 Martie 2010 08:51
Bil Gates este scorpion!
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 08:53
De la: danielle2275, la data 2010-03-21 08:53:21Bil Gates este scorpion!


si eu sunt scorpion, dar nici eu si nici el nu suntem genii.....
leo_
Postat pe 21 Martie 2010 08:54
Nu cred ca exista mare legatura intre zodie si genii.
kudika033765
Postat pe 21 Martie 2010 08:54
De la: Fahnell, la data 2010-03-18 12:28:54Buna ziua
Sunt curios daca e o leg intre semnul zodiacal si genialitatea
Asa ca am facut o mica investigatiune...si a rezultat o chestie absolut interesanta

90% din genii sunt fie zodii de foc fie de aer (puteti cauta pe wikipedia)

sa fie doar o coincidenta?
puiu11
Postat pe 21 Martie 2010 08:56
Daca socotesti ca ai creat Microsoft,fara de care am fi ramas cu totii in urma cu un secol,atunci da,esti egal cu Bill Gates!
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 08:59
De la: Fahnell, la data 2010-03-19 16:56:40unii din noi se pare ca nu inteles
mai ales expertul sau experta in logica
eu am zis asa
luam pe rand 10 genii mari mari si ne uitam la zodii
vedem ca sunt zodii de aer sau foc cele mai multe
daca tie pritene/prietena nu ti se pare frapent....ee mie mi se pare..nimic mai mult

ps: cauta la galilei. 15 feb...oare ce e ..aer cumva?
atat vreau sa zic. este o incidenta MARE si ce nu prea poate fi neobservata.
nu este un topic impotriva racilor sau fecioarelor deci sa nu se simta nimeni lezat



Eu inteleg la ce anume se refera si am sa vin cu cateva observatii:
zodiile de foc au mult curaj si initiativa, nu le este frica sa se exprime; daca au norocul sa se nasca cu o minte ascutita cu siguranta caracteristice unei zodii de foc ii va propulsa inspre directia dorita....aceastia vin cu teoria in ceea ce priveste "genialitatea"
zodiile de aer au multa imaginatie, originalitate, nu se inspaimanta usor de ceea ce trebuia facut, de volumul de munca, au prin caracteristica zodiei o gandire logica (desi multi au probleme la "mansarda"....cu tendinte nevrotice sau paranoice)...acestia vin cu partea practica in ceea ce priveste "genialitatea"
toate astea sunt observatii proprii prin deducere din realitatea ce ma inconjoara
apropos de zodii.....berbecii si varsatorii mi se par zodii intoarse pe dos.....caracteristica: instabilitate emotionala si mare egocentrism (la berbeci)
...eu sunt zodie de pamant........eu ma pricep la a intelege oamenii si a relationa cu ei (aici se ascunde genialitatea zodiei de pamant)
paula27
Postat pe 21 Martie 2010 09:01
cum mah sa fie pierre cardin geniu?ala cu parfumurile?pai inseamna ca toti sunt genii! tom cruise???whopy goldberg?? julia roberts?? doamne iarta-ma!!! era vb despre genii!!!GENII! ADIK AIA CARE SUNT SAVANTI DAU OMENIRII CEVA INEDIT, AIA CARE AU IQ PESTE 135....TENDINT CATRE GENIALITATE DACA AR FI SA TINEM CONT DE HOROSCOPUL NATIV AR AVEA-O CEI NASCUTI IN FECIOARA. BINE NU ASTA E IDEEA...IDEEA E CA TRE SA FACI DISTINCTIA INTRE GENIU SI ....MIRCEA GEOANA....SAU MAI STIU EU CE....AI MAI SCRIS PE ACOLO.......geniul revolutioneaza evolutia omenirii....
deepika
Postat pe 21 Martie 2010 09:03
Personalitati nascute in zodia LEU:

Iulie 23 : Slash, Woody Harrelson, Don Imus
Iulie 24: J Lo, Ruth Buzzi, Gallagher, Lynda Carter, Amelia Earhardt
Iulie 25: Matt LeBlanc
Iulie 26: Mick Jagger, Sandra Bullock
Iulie 27: Jonathan Rhys Meyer
Iulie 28: Jackie Kennedy
Iulie 29: Peter Jennings
Iulie 30: Arnold Schwarzenegger, Laurence Fishburne
Iulie 31: Wesley Snipes
August 1: Jerry Garcia
August 2: Peter O'Toole
August 3: Steve Martin, Martin Sheen
August 4: Billy Bob Thornton
August 5: Loni Anderson
August 6: Lucille Ball, Robert Mitchum
August 7: Charlize Theron, Mata Hari
August 8: Dustin Hoffman
August 9: Melanie Griffith, Loni Anderson
August 10: Antonio Banderas
August 11: Hulk Hogan
August 12: George Hamilton
August 13: Alfred Hitchcock
August 14: Danielle Steele
August 15: Ben Affleck, Napoleon Bonaparte
August 16: Angela Bassett, Madonna
August 17: Sean Penn, Robert DeNiro, Mae West
August 18: Christian Slater
August 19: Matthew Perry, Bill Clinton
August 20: Connie Chunt
August 21: Kenny Rogers
August 22: Tori Amos

Spuneti-mi voi care dintre acestea sunt genii .
tynatwine
Postat pe 21 Martie 2010 09:05
deci hai sa dam exemple pentru ca multi dintre noi nu inteleg conceptul de geniu.
Geniul este o persoana care aduce o avutie unica speciei noastre si o determina spre un progres, indiferent de natura acestui progres.
Genii sunt urmatoarele:
-Leonardo da Vinici (a inventat frigiderul, elicopterul, tancul etc)
-jules verne (a intuit anumite detalii tehnice inainte ca acestea sa existe macar ca si concept)
- Nicola Tesla (desi nu a terminat proiectul, acesta viza un singur centru care sa dea electricitate lumii intregi)
- Henri Coanda (a descoperit principul aeronavei rotunde de tip OZN si tunul cu laser singura arma care ar putea trage de pe o asemenea nava)
- necunoscutul arhitect al gradinilor semiramidei si cel al piramidelor ( nu le putem face cu cea mai moderna tehnica a noastra)
- arhitectul marelui zid chinezesc (nu a gresit decat cu o singura caramida lungimea zidului)
- Einstein (avem o tona de principii de la el)
- Eminescu (aport cultural enorm)
- Diesel (si acum lui ii apartin cele mai puternice motoare). etc.

Genii nu sunt:
- Bill Clinton si nici Monica
- Bill Gates
- mama Omida
- Hugh Hefner
- Irinel Columbeanu
- Iuri Gagarin
- Amstrong
- majoritatea fotbalistilor (in afara de Hagi, Ronaldo etc.)
leo_
Postat pe 21 Martie 2010 09:05
De la: paula27, la data 2010-03-21 09:01:32
De la: Fahnell, la data 2010-03-19 16:56:40unii din noi se pare ca nu inteles
mai ales expertul sau experta in logica
eu am zis asa
luam pe rand 10 genii mari mari si ne uitam la zodii
vedem ca sunt zodii de aer sau foc cele mai multe
daca tie pritene/prietena nu ti se pare frapent....ee mie mi se pare..nimic mai mult

ps: cauta la galilei. 15 feb...oare ce e ..aer cumva?
atat vreau sa zic. este o incidenta MARE si ce nu prea poate fi neobservata.
nu este un topic impotriva racilor sau fecioarelor deci sa nu se simta nimeni lezat



Eu inteleg la ce anume se refera si am sa vin cu cateva observatii:
zodiile de foc au mult curaj si initiativa, nu le este frica sa se exprime; daca au norocul sa se nasca cu o minte ascutita cu siguranta caracteristice unei zodii de foc ii va propulsa inspre directia dorita....aceastia vin cu teoria in ceea ce priveste "genialitatea"
zodiile de aer au multa imaginatie, originalitate, nu se inspaimanta usor de ceea ce trebuia facut, de volumul de munca, au prin caracteristica zodiei o gandire logica (desi multi au probleme la "mansarda"....cu tendinte nevrotice sau paranoice)...acestia vin cu partea practica in ceea ce priveste "genialitatea"
toate astea sunt observatii proprii prin deducere din realitatea ce ma inconjoara
apropos de zodii.....berbecii si varsatorii mi se par zodii intoarse pe dos.....caracteristica: instabilitate emotionala si mare egocentrism (la berbeci)
...eu sunt zodie de pamant........eu ma pricep la a intelege oamenii si a relationa cu ei (aici se ascunde genialitatea zodiei de pamant)
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:05
De la: danielle2275, la data 2010-03-21 08:59:22Daca socotesti ca ai creat Microsoft,fara de care am fi ramas cu totii in urma cu un secol,atunci da,esti egal cu Bill Gates!


mai gandeste-te, eu zic ca microsoft te-a dus in urma. viitorul apartie open source. Microsoftul e invechit si se va prabusi in timp. Asta am intuit-o eu cu multi ani in urma cand inca era pe pozitii tari.
leo_
Postat pe 21 Martie 2010 09:07
Shakespeare si Freud au fost tauri.Parerea mea e ca initiatorul acestui post are o gandire relativa si absolut suprficiala!
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:07
Ia sa te vad ce inventezi in loc?
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:09
De la: Celia_29, la data 2010-03-18 13:11:26
De la: Fahnell, la data 2010-03-18 13:06:58eu zic una tu intelegi .....un atac la persoana
eu zic ca...iei 100 de genii si mai toti sunt aer sau foc. atata tot
asta mi se pare frapant



pai normal ca ma dezgusta afirmatia ta .....eu sunt de apa ,iar afirmatia ta a sunat aberanta........
Uite aici genii din zodiile de apa ca prea tii mortis......
• Pierre Cardin
• Nelson Mandela
• Dalai Lama
• Sylvester Stallone
• Lady Diana
• Tom Cruise
• Mircea Geoana
• Nicolae Balcescu
• Vasile Alecsandri

• Demi Moore
• Leonardo DiCaprio
• Winona Ryder
• Julia Roberts
• Bill Gates
• Whoopi Goldberg
• Printul Charles
• Hillary Clinton
• Picasso

• Enrico Caruso
• Elisabeth Taylor
• Bogdan Petriceicu Hasdeu
• Billy Zane
• George Washington
• Alexander Graham Bell
• Mihail Gorbaciov
• Yuri_Gagarin
• Osama bin Laden




actori ......personalitati care s-au impus de-a lungul vremii.......mai vrei?


Cum dracu poti sa-i numesti oe astia genii? Esti dusa, honey! Toti actorii astia? pentru ce sunt genii? A, ptr ca sunt din zodia ta, am inteles.
ghitanina
Postat pe 21 Martie 2010 09:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE ZICETI DE COMBINATIA: BARABAT TAUR - FEMEIA BERBEC 12 De la: caisa 28 Septembrie 2011 16:39
buna!!! 4 De la: Barbie30 14 Octombrie 2010 19:10
EU LEU SI EL CAPRICORN 6 De la: sirena22 6 Martie 2009 16:36
compatibilitati 10 De la: candy_sweet 5 Octombrie 2009 21:02
el capricorn eu capricorn 7 De la: DiavolytaTa 4 Aprilie 2009 16:04