Setari Cookie-uri

nu poate uita!

buna ziua!
asta e povestea mea : Sunt cu un baiat de 2 ani si cateva luni,faza este ca el nu are incredere in mine.de ce? ...foarte simplu ..la inceputul relatiei eu l`am mintit(de 3 ori) in legatura cu un baiat,nu a fost nimic intre mine si baiatul acela doar ca eram prieteni buni(ma cunosteam cu el de mica) si vorbeam foarte mult...actualul prieten ma intrebat daca inca vorbesc cu respectivul baiat si eu i`am spus ca nu(imi era frica sa`i spun adevarul..nu stiu de ce)..pana la urma a aflat ca l`am mintit...cu greu l`am facut sa inteleaga ca nu a fost nimic intre mine si respectivul si mia mai acordat o sansa si uite asa din prostie l`am mintit din nou si din nou...a ramas cu mine in cele din urma..dar si acum dupa 2 ani si ceva isi aminteste de ce am facut si nu poate trece peste(zice ca l`am tradat si nu poate uita)..mie chiar imi pare foarte rau de ce am facut atunci si regret foarte mult ce sa intamplat..intrebarea mea este daca l`am putea face iara sa aiba incredere in mn?adica,nu stiu..cum ar trebui sa procedez sa`l fac sa uite?tin enorm de mult la el si cand imi spune de aceea
vreme plang si regret,dar el tot nu vrea sa inteleaga.
da`ti`mi sfaturi va rog pentru ca eu nu stiu ce sa mai fac sa`i arat ca tin la el si ca nu l`as mai minti niciodata
mara19
Postat pe 18 Martie 2010 14:47
Draga mea, tu te auzi ce spui?
Mai citeste tu o data ce ai scris, dar gandeste-te ca a scris o prietena si nu tu. Ce sfat i-ai da?
Adica tu ai un prieten (genu de prietenie frateasca) de cand erati mici si trebuie sa renunti la el pt. ca iubitu tau iti cere asta? Asta e primul pas spre control si manipulare . Iubitul tau doreste sa te manipuleze, este exagerat de posesiv. Apoi urmeaza sa iti ceara sa renunti la o prietena, apoi urmeaza sa-ti impuna ce sa faci, ce ai voie si ce nu... etc... doar el va hotari ce ai dreptul si ce nu... tare frumos... tu ai un iubit sau un stapan? ... tu esti o persoana cu gandire si vointa proprie sau o sluga care trebuie sa faca doar ce zice stapanul?
Tie ti-a fost frica sa-i spui adevarul. Dar daca te casatoresti cu el? Ce va urma?
Imi pare tare rau pentru tine, dar nu ai gasit baiatul potrivit si nici nu ai o atitudine corecta fata de tine si viata ta.
Gandeste-te bine la ce ai de facut !
Cer_instelat
Postat pe 19 Martie 2010 20:24
De la: Cer_instelat, la data 2010-03-19 20:24:05Draga mea, tu te auzi ce spui?
Mai citeste tu o data ce ai scris, dar gandeste-te ca a scris o prietena si nu tu. Ce sfat i-ai da?
Adica tu ai un prieten (genu de prietenie frateasca) de cand erati mici si trebuie sa renunti la el pt. ca iubitu tau iti cere asta? Asta e primul pas spre control si manipulare . Iubitul tau doreste sa te manipuleze, este exagerat de posesiv. Apoi urmeaza sa iti ceara sa renunti la o prietena, apoi urmeaza sa-ti impuna ce sa faci, ce ai voie si ce nu... etc... doar el va hotari ce ai dreptul si ce nu... tare frumos... tu ai un iubit sau un stapan? ... tu esti o persoana cu gandire si vointa proprie sau o sluga care trebuie sa faca doar ce zice stapanul?
Tie ti-a fost frica sa-i spui adevarul. Dar daca te casatoresti cu el? Ce va urma?
Imi pare tare rau pentru tine, dar nu ai gasit baiatul potrivit si nici nu ai o atitudine corecta fata de tine si viata ta.
Gandeste-te bine la ce ai de facut !



mersi de ce ai spus!
apreciez...cam ai dreptate
mara19
Postat pe 20 Martie 2010 00:59
sunt barbati care nu au incredere in femei cu toate ca aceste sunt sincere cu ei
yumy
Postat pe 20 Martie 2010 10:06
De la: yumalai, la data 2010-03-20 10:06:39sunt barbati care nu au incredere in femei cu toate ca aceste sunt sincere cu ei


ai dreptate..am facut foarte multe lucruri pentru el,pentru al face fericit si pentru ai arata ca nu am vrut sa mint,dar se pare ca pentru el nimic nu este indeajuns
mara19
Postat pe 20 Martie 2010 14:25
De la: miqutzaa, la data 2010-03-18 14:47:06buna ziua!
asta e povestea mea : Sunt cu un baiat de 2 ani si cateva luni,faza este ca el nu are incredere in mine.de ce? ...foarte simplu ..la inceputul relatiei eu l`am mintit(de 3 ori) in legatura cu un baiat,nu a fost nimic intre mine si baiatul acela doar ca eram prieteni buni(ma cunosteam cu el de mica) si vorbeam foarte mult...actualul prieten ma intrebat daca inca vorbesc cu respectivul baiat si eu i`am spus ca nu(imi era frica sa`i spun adevarul..nu stiu de ce)..pana la urma a aflat ca l`am mintit...cu greu l`am facut sa inteleaga ca nu a fost nimic intre mine si respectivul si mia mai acordat o sansa si uite asa din prostie l`am mintit din nou si din nou...a ramas cu mine in cele din urma..dar si acum dupa 2 ani si ceva isi aminteste de ce am facut si nu poate trece peste(zice ca l`am tradat si nu poate uita)..mie chiar imi pare foarte rau de ce am facut atunci si regret foarte mult ce sa intamplat..intrebarea mea este daca l`am putea face iara sa aiba incredere in mn?adica,nu stiu..cum ar trebui sa procedez sa`l fac sa uite?tin enorm de mult la el si cand imi spune de aceea
vreme plang si regret,dar el tot nu vrea sa inteleaga.
da`ti`mi sfaturi va rog pentru ca eu nu stiu ce sa mai fac sa`i arat ca tin la el si ca nu l`as mai minti niciodata



Am trecut si eu prin ce treci tu, si rezultatul a fost despartirea. Si eu l-am iubit la fel de mult ca si tine, poate chiar mai mult , dar inainte cu o luna de logodna , am simtit ca nu mai pot si am pus punct. In loc sa plang in fiecare zi, si sa ma gandesc, ca lumea mea se sfarseste acolo, m-am simtit foarte bine. Am simtit ca pot sa respir, ca am dreptul sa fac orice imi doresc( sa iesc cu prietenele in oras fara sa cer voie, sa ma plimb de una singura fara sa ma suspecteze cineva ca ma duc la nu stiu ce intalnire inchipuita....). In momentul in kre o sa iti dai seama ca nu mai poti...si cand o sa cedezi aceasta relatie, ai sa te simti libera, ai sa intelegi ce inseamna sa poti fi TU.
ioanam859
Postat pe 20 Martie 2010 14:34
...uita-l si u pe el...
freakbabe
Postat pe 20 Martie 2010 16:03
De la: ioanam859, la data 2010-03-20 14:34:20
De la: miqutzaa, la data 2010-03-18 14:47:06buna ziua!
asta e povestea mea : Sunt cu un baiat de 2 ani si cateva luni,faza este ca el nu are incredere in mine.de ce? ...foarte simplu ..la inceputul relatiei eu l`am mintit(de 3 ori) in legatura cu un baiat,nu a fost nimic intre mine si baiatul acela doar ca eram prieteni buni(ma cunosteam cu el de mica) si vorbeam foarte mult...actualul prieten ma intrebat daca inca vorbesc cu respectivul baiat si eu i`am spus ca nu(imi era frica sa`i spun adevarul..nu stiu de ce)..pana la urma a aflat ca l`am mintit...cu greu l`am facut sa inteleaga ca nu a fost nimic intre mine si respectivul si mia mai acordat o sansa si uite asa din prostie l`am mintit din nou si din nou...a ramas cu mine in cele din urma..dar si acum dupa 2 ani si ceva isi aminteste de ce am facut si nu poate trece peste(zice ca l`am tradat si nu poate uita)..mie chiar imi pare foarte rau de ce am facut atunci si regret foarte mult ce sa intamplat..intrebarea mea este daca l`am putea face iara sa aiba incredere in mn?adica,nu stiu..cum ar trebui sa procedez sa`l fac sa uite?tin enorm de mult la el si cand imi spune de aceea
vreme plang si regret,dar el tot nu vrea sa inteleaga.
da`ti`mi sfaturi va rog pentru ca eu nu stiu ce sa mai fac sa`i arat ca tin la el si ca nu l`as mai minti niciodata



Am trecut si eu prin ce treci tu, si rezultatul a fost despartirea. Si eu l-am iubit la fel de mult ca si tine, poate chiar mai mult , dar inainte cu o luna de logodna , am simtit ca nu mai pot si am pus punct. In loc sa plang in fiecare zi, si sa ma gandesc, ca lumea mea se sfarseste acolo, m-am simtit foarte bine. Am simtit ca pot sa respir, ca am dreptul sa fac orice imi doresc( sa iesc cu prietenele in oras fara sa cer voie, sa ma plimb de una singura fara sa ma suspecteze cineva ca ma duc la nu stiu ce intalnire inchipuita....). In momentul in kre o sa iti dai seama ca nu mai poti...si cand o sa cedezi aceasta relatie, ai sa te simti libera, ai sa intelegi ce inseamna sa poti fi TU.
si eu trec prin aceasi situatie..e mereu ma acuza si imi face reprosuri de cate ori este nervos isi descarca nervii pe mine si ma acuza de fapte pe care nu le-am facut oricat i-am spus ca nu sunt eu de vina el continua sa mi faca reprosuri si sa ma invinuiasca de ceva ce nu i-am facut...am hotarit sa nu ma mai vad cu el si sa stam separati..poate e un preludiu inaintea unei despartiri..voi ce credeti...???
kudika029282
Postat pe 20 Martie 2010 16:50
hmmm
1 - ori i.a ramas in minte ceea ce ai facut( faptul ca l-ai mintit si si-a pierdut increderea in tine si e normal sa fie suspicios )
2 - Vrea sa va despartiti si cauta sa iasa basma curata ,sa cazi tu cea vinovata !

So, lasa-l !mai devreme sau mai tarziu ,tot o sa va despartiti ,pt ca o data pierduta increderea .....pffff e grele tare ....

blaa
Postat pe 20 Martie 2010 16:58
De la: kudika029282, la data 2010-03-20 16:50:42
De la: ioanam859, la data 2010-03-20 14:34:20
De la: miqutzaa, la data 2010-03-18 14:47:06buna ziua!
asta e povestea mea : Sunt cu un baiat de 2 ani si cateva luni,faza este ca el nu are incredere in mine.de ce? ...foarte simplu ..la inceputul relatiei eu l`am mintit(de 3 ori) in legatura cu un baiat,nu a fost nimic intre mine si baiatul acela doar ca eram prieteni buni(ma cunosteam cu el de mica) si vorbeam foarte mult...actualul prieten ma intrebat daca inca vorbesc cu respectivul baiat si eu i`am spus ca nu(imi era frica sa`i spun adevarul..nu stiu de ce)..pana la urma a aflat ca l`am mintit...cu greu l`am facut sa inteleaga ca nu a fost nimic intre mine si respectivul si mia mai acordat o sansa si uite asa din prostie l`am mintit din nou si din nou...a ramas cu mine in cele din urma..dar si acum dupa 2 ani si ceva isi aminteste de ce am facut si nu poate trece peste(zice ca l`am tradat si nu poate uita)..mie chiar imi pare foarte rau de ce am facut atunci si regret foarte mult ce sa intamplat..intrebarea mea este daca l`am putea face iara sa aiba incredere in mn?adica,nu stiu..cum ar trebui sa procedez sa`l fac sa uite?tin enorm de mult la el si cand imi spune de aceea
vreme plang si regret,dar el tot nu vrea sa inteleaga.
da`ti`mi sfaturi va rog pentru ca eu nu stiu ce sa mai fac sa`i arat ca tin la el si ca nu l`as mai minti niciodata



Am trecut si eu prin ce treci tu, si rezultatul a fost despartirea. Si eu l-am iubit la fel de mult ca si tine, poate chiar mai mult , dar inainte cu o luna de logodna , am simtit ca nu mai pot si am pus punct. In loc sa plang in fiecare zi, si sa ma gandesc, ca lumea mea se sfarseste acolo, m-am simtit foarte bine. Am simtit ca pot sa respir, ca am dreptul sa fac orice imi doresc( sa iesc cu prietenele in oras fara sa cer voie, sa ma plimb de una singura fara sa ma suspecteze cineva ca ma duc la nu stiu ce intalnire inchipuita....). In momentul in kre o sa iti dai seama ca nu mai poti...si cand o sa cedezi aceasta relatie, ai sa te simti libera, ai sa intelegi ce inseamna sa poti fi TU.


si eu trec prin aceasi situatie..e mereu ma acuza si imi face reprosuri de cate ori este nervos isi descarca nervii pe mine si ma acuza de fapte pe care nu le-am facut oricat i-am spus ca nu sunt eu de vina el continua sa mi faca reprosuri si sa ma invinuiasca de ceva ce nu i-am facut...am hotarit sa nu ma mai vad cu el si sa stam separati..poate e un preludiu inaintea unei despartiri..voi ce credeti...???


eu intotdeauna am crezut, si acum stiu sigur ca aceste "separari partiale', sau aceste"pauze" cum le spun unii intotdeauna duc la despartiri....pentru ca unu din parteneri isi da seama ca e mai bine asa si dupa acest timp urmeaza despartirea in cele mai multe cazuri...daca nu in urmatoarele zile...in maxim o luna cu siguranta. Foarte rare sunt cazurile cand dupa acest rastimp cei doi realizeaza k le e mai bine impreuna . Fetelor ganditiva ca nu sunteti SLUGILE nimanui, si nu sunteti o JUCARIE pe care sa o manevreze partenerul cum vrea el. Puneti-va pe voi mai presus de orice in relatia cu partenerul. Daca acum face asa, ganditi-va ce o sa faca dupa o eventuala casatorie.....NU VA LASATI MANIPULATE!!! NU MERITATI.
ioanam859
Postat pe 20 Martie 2010 16:59
Parerea mea este ca ai inceput cu stangul!
Nu trebuia sa minti!
Indiferent ce iti doresti de la viata, e dreptul tau!
Daca tii cu adevarat la cineva oricum nimeni nu-l va putea scoate din sufletul tau!
Oricat s-ar inversuna nu va reusi decat sa-ti produca suferinta.
Invata sa fii ferma in ceea ce priveste sufletul tau dar si sincera!
Atunci vei intalni dragostea adevarata cand celalalt se va stradui sa-ti inteleaga sufletul si va dori sa te vada fericita!
marceltuky
Postat pe 20 Martie 2010 18:00
De la: blaa, la data 2010-03-20 16:58:03 hmmm
1 - ori i.a ramas in minte ceea ce ai facut( faptul ca l-ai mintit si si-a pierdut increderea in tine si e normal sa fie suspicios )
2 - Vrea sa va despartiti si cauta sa iasa basma curata ,sa cazi tu cea vinovata !

So, lasa-l !mai devreme sau mai tarziu ,tot o sa va despartiti ,pt ca o data pierduta increderea .....pffff e grele tare ....



de tinut tine la mine ,imi demonstreaza asta prin multe,doar ca are momentele acelea in care zice el "imi amintesc ce ai facut si doare ca m`ai tradat"
stie ca tin la el,mi`a spus si asta,dar nu poate uita..
nu stiu ce sa fac..pentru ca,chiar tin la el foarte mult si in momentul de fata nu imi vad viata fara el(chiar daca am numai 18 ani)..
mara19
Postat pe 20 Martie 2010 20:10
De la: marceltuky, la data 2010-03-20 18:00:27Parerea mea este ca ai inceput cu stangul!
Nu trebuia sa minti!
Indiferent ce iti doresti de la viata, e dreptul tau!
Daca tii cu adevarat la cineva oricum nimeni nu-l va putea scoate din sufletul tau!
Oricat s-ar inversuna nu va reusi decat sa-ti produca suferinta.
Invata sa fii ferma in ceea ce priveste sufletul tau dar si sincera!
Atunci vei intalni dragostea adevarata cand celalalt se va stradui sa-ti inteleaga sufletul si va dori sa te vada fericita!


stiu ca am inceput cu stangul,dar nu stiu,pur si simplu mi`a fost frica sa`i spun adevarul..daca as putea as da timpul inapoi numai sa fie altfel..
mara19
Postat pe 20 Martie 2010 20:11
va multumesc foarte mult de sfaturi,chiar apreciez foarte mult ce spune`ti..ma bucur ca sunt oameni care ma inteleg intr`un fel..eu deocamdata inca sper ca va uita si ca totul va fi bine..
mara19
Postat pe 20 Martie 2010 20:14
De la: blaa, la data 2010-03-20 16:58:03 hmmm
1 - ori i.a ramas in minte ceea ce ai facut( faptul ca l-ai mintit si si-a pierdut increderea in tine si e normal sa fie suspicios )
2 - Vrea sa va despartiti si cauta sa iasa basma curata ,sa cazi tu cea vinovata !

So, lasa-l !mai devreme sau mai tarziu ,tot o sa va despartiti ,pt ca o data pierduta increderea .....pffff e grele tare ....

asta cred si eu ca mai degraba vrea sa se scape de mine si vrea sa iasa el basma curata si sa ma faca pe mine vinovata altfel nu ar continua sa imi faca reprosuri si sa imi tot aminteasca ce i-am facut candva.......
kudika029282
Postat pe 20 Martie 2010 20:32
De la: miqutzaa, la data 2010-03-20 20:10:14
De la: blaa, la data 2010-03-20 16:58:03 hmmm
1 - ori i.a ramas in minte ceea ce ai facut( faptul ca l-ai mintit si si-a pierdut increderea in tine si e normal sa fie suspicios )
2 - Vrea sa va despartiti si cauta sa iasa basma curata ,sa cazi tu cea vinovata !

So, lasa-l !mai devreme sau mai tarziu ,tot o sa va despartiti ,pt ca o data pierduta increderea .....pffff e grele tare ....



de tinut tine la mine ,imi demonstreaza asta prin multe,doar ca are momentele acelea in care zice el "imi amintesc ce ai facut si doare ca m`ai tradat"
stie ca tin la el,mi`a spus si asta,dar nu poate uita..
nu stiu ce sa fac..pentru ca,chiar tin la el foarte mult si in momentul de fata nu imi vad viata fara el(chiar daca am numai 18 ani)..



Uite care e treaba draga mea :Cand el a aflat si a decis sa continuati ,nu vad rostu la ce isi mai aduce aminte ,de fapt...iti zice tie ,gen "iti scoate ochii " ....este fix problema lui .a acceptat sa fie sanatos ,asa ca ai face bine sa ai o discutie cu el si sa ai explici k atunci cand isi aduce aminte sa isi muste limba si sa taca .EL a ales sa treaca peste ...nu i-ai impus tu .
Si...sincer iti zic ,ca nu prea cred ca o sa o mai duceti mult ,pentru ca ...atunci cand iit pierzi increderea in cineva ....nu prea poti sa mai ai iar incredere .
Nu iti vezi viata fara el ...BULLSHIT!
Daca te desparti de el ...ai sa plangi la inceput si o sa il uiti....cu timpu' ...esti tanara ...
blaa
Postat pe 21 Martie 2010 16:22
De la: miqutzaa, la data 2010-03-20 20:11:40
De la: marceltuky, la data 2010-03-20 18:00:27Parerea mea este ca ai inceput cu stangul!
Nu trebuia sa minti!
Indiferent ce iti doresti de la viata, e dreptul tau!
Daca tii cu adevarat la cineva oricum nimeni nu-l va putea scoate din sufletul tau!
Oricat s-ar inversuna nu va reusi decat sa-ti produca suferinta.
Invata sa fii ferma in ceea ce priveste sufletul tau dar si sincera!
Atunci vei intalni dragostea adevarata cand celalalt se va stradui sa-ti inteleaga sufletul si va dori sa te vada fericita!


stiu ca am inceput cu stangul,dar nu stiu,pur si simplu mi`a fost frica sa`i spun adevarul..daca as putea as da timpul inapoi numai sa fie altfel..


Timpul nu-l poti da inapoi, daca chiar esti convinsa ca el este alesul inimii tale, arata-i cat de mult regreti decizia pe care al luat-o atunci, aceea de a-i ascunde adevarul, da-i de inteles ca-ti doresti sa fii totalmente sincera si deschisa fata de el si ca iti doresti sa va cunoastetiunul altuia sufletul, gandurile, visele, dorintele, fanteziile!
Daca chiar vrei poti sa-i recastigi increderea!
marceltuky
Postat pe 22 Martie 2010 14:04
De la: marceltuky, la data 2010-03-22 14:04:09
De la: miqutzaa, la data 2010-03-20 20:11:40
De la: marceltuky, la data 2010-03-20 18:00:27Parerea mea este ca ai inceput cu stangul!
Nu trebuia sa minti!
Indiferent ce iti doresti de la viata, e dreptul tau!
Daca tii cu adevarat la cineva oricum nimeni nu-l va putea scoate din sufletul tau!
Oricat s-ar inversuna nu va reusi decat sa-ti produca suferinta.
Invata sa fii ferma in ceea ce priveste sufletul tau dar si sincera!
Atunci vei intalni dragostea adevarata cand celalalt se va stradui sa-ti inteleaga sufletul si va dori sa te vada fericita!


stiu ca am inceput cu stangul,dar nu stiu,pur si simplu mi`a fost frica sa`i spun adevarul..daca as putea as da timpul inapoi numai sa fie altfel..


Timpul nu-l poti da inapoi, daca chiar esti convinsa ca el este alesul inimii tale, arata-i cat de mult regreti decizia pe care al luat-o atunci, aceea de a-i ascunde adevarul, da-i de inteles ca-ti doresti sa fii totalmente sincera si deschisa fata de el si ca iti doresti sa va cunoastetiunul altuia sufletul, gandurile, visele, dorintele, fanteziile!
Daca chiar vrei poti sa-i recastigi increderea!
asa am sa si facam sa-i arat ca el este alesul inimii mele si cat de mult regret ca l-am suparat am sa-i dau de inteles ca imi doresc sa fiu sincera si deschisa fata de el si ca doersc sa ne cunoastem unul altuia sufletul dorintele si gandurile....
kudika029282
Postat pe 22 Martie 2010 20:33
nu trebuia sa minta??...ba da!..daca a anticipat o cearta...practic a vrut sa evite asta...a vrut cum s/ar spune sa impace si capra si varza...a vrut si iubit...si prieten(din copilarie)...adevarul e ca....nu stiu neaparat daca de gelozie e vorba...si eu as gandi...cred eu ..la fel...si din perspectiva lui...si din perspectiva ei...si dreptatea e pe undeva pe la mijloc...depinde de situatie///in unele contexte....nu stiu poate par eu inapoiata...dar..daca am un iubit de ce tre sa ma mai intalnesc si cu un prieten??...si pe de alta parte...chiar ca femeie...sa am un iubit si sa stiu ca se intalneste cu o prietena din copilarie?!!...asta nu o prea cred...ca ar fi doar simpla prietena...as crede ca ma prosteste pe fatza!!....asta imi e nivelul...imi pare rau sa o spun....dar nici eu nu inteleg astfel de...prietenii!!
andreea_n_x
Postat pe 30 Martie 2010 10:37
acuma eu inteleg si cealalta perspectiva...ca sunt persoane ..care au relatii de ..simpla prietenie....si teoretic nu ar strica o prietenie pentru altceva...nu specificam ca se stie ce...dar desi aceste persoane exista...nu exista pentru ele...in fata celor care nu sunt asha ..garantia...ca niciodata nu s/ar putea merge mai departe...!!..si desi..inteleg perfect si aceasta categorie de persoane...totusi trebuie sa le dau dreptate acelora care nu au nici o incredere!!..si care suspecteaza anumite chestiuni!!...care chiar daca nu se intampla in realitate...in acelasi timp nu sunt lipsite de perspectiva contrara!!..pentru timpuri viitoare!
andreea_n_x
Postat pe 30 Martie 2010 10:47
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-30 10:47:12acuma eu inteleg si cealalta perspectiva...ca sunt persoane ..care au relatii de ..simpla prietenie....si teoretic nu ar strica o prietenie pentru altceva...nu specificam ca se stie ce...dar desi aceste persoane exista...nu exista pentru ele...in fata celor care nu sunt asha ..garantia...ca niciodata nu s/ar putea merge mai departe...!!..si desi..inteleg perfect si aceasta categorie de persoane...totusi trebuie sa le dau dreptate acelora care nu au nici o incredere!!..si care suspecteaza anumite chestiuni!!...care chiar daca nu se intampla in realitate...in acelasi timp nu sunt lipsite de perspectiva contrara!!..pentru timpuri viitoare!



esti super simpatica. ....i-ar ai luat-o pe campii rau de tot...acum crezi..in 10 minute nu mai crezi..si invers..hotaraste-te odata...
prietenie adevarata exista si prietenii vechi sunt cei care de cele mai multe ori ne scot in incurcaturi....daca partenerul nu are capacitatea sa inteleaga asta....inseamna k trebuie sa mai lucreze el cu el

ioanam859
Postat pe 30 Martie 2010 16:44
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-30 10:37:41nu trebuia sa minta??...ba da!..daca a anticipat o cearta...practic a vrut sa evite asta..!!


Andrea mama ,ai dat-o in barci cu afirmatia asta

Daca incepi o relatie cu o minciuna risti sa patesti cum a patit autoarea topicului : sa dai peste unul care nu poate trece peste minciuna respectiva .

Nu stiu cum de a ajuns respectiva in situatia asta dar in mod clar nu trebuia sa minta.Ii spunea tipului ca iese cu prietenul din copilarie cand vrea muschiul ei pentru ca e prietenul ei si gata .Daca-i convenea bine , daca nu , ura si la gara.

Nu renunti la o prietenie de ani de zile pentru un tip ( sau o tipa ) pe care de abia l-ai cunoscut oricat de mult ai crede ca-l iubesti.
Cand partenerul incepe sa-ti impuna sa renunti la prieteni e momentul sa-l trimiti pe unde a iesit si sa-ti cauti altul .
iris_4_ever
Postat pe 30 Martie 2010 18:52
ce vreau eu sa spun este ca...eu una prefer chiar si intr/o relatie de...nemaincotzopenit amor...un strop de diplomatie...daca nu se poate...trebuie luata o decizie....si daca alegi prietenul din copilarie...cu ala ramai...!pentru ca..in perspectiva unei relatii cu pretentie de seriozitate ...nu se fac astfel de alegeri(adica sa alegi prietenul in detrimentul ...potentialului viitor..partener de viatza sa zicem)...
andreea_n_x
Postat pe 31 Martie 2010 22:22
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-31 22:22:19ce vreau eu sa spun este ca...eu una prefer chiar si intr/o relatie de...nemaincotzopenit amor...un strop de diplomatie...daca nu se poate...trebuie luata o decizie....si daca alegi prietenul din copilarie...cu ala ramai...!pentru ca..in perspectiva unei relatii cu pretentie de seriozitate ...nu se fac astfel de alegeri(adica sa alegi prietenul in detrimentul ...potentialului viitor..partener de viatza sa zicem)...


Eu cand ma gandesc la o relatie serioasa automat imi vin in minte doua mari must have : incredere si respect !

Odata ce partenerul incepe sa se intrebe ce fac cu prietenul din copilarie cand ma vad cu el, deja incep sa ma intreb daca are incredere in mine
Daca nu are incredere in mine , clar nu avem o relatie serioasa !

Da , alegi prietenul in detrimentul potentialului viitor pentru ca daca potentialul e gelos si idiot , e de preferat sa ramai cu prietenul pe care-l stii de-o viata decat cu un tip caruia oricum o sa-i dai papucii pentru ca ti-ai dat seama ca nu e trait alaturi de el .
Ma rog , daca esti desteapta iti dai seama inainte sa-ti lasi prietenul .....daca nu , te trezesti ca esti singura si fara prieteni ca a avut el grija sa te faca sa-i parasesti
iris_4_ever
Postat pe 31 Martie 2010 23:07
eu am zis ce am zis...gandindu/ma la mine...daca situatia s/ar aplica la mine...adica sa am eu un prieten si sa/mi zica ala ca se duce sa se intalneasca cu o prietena din copilarie...as sta si m/as gandi ce motiv are sa o faca...hai se duce o data...dar a doua oara imi pun deja intrebari! adica intr/o relatie serioasa mai lasi prietenii din copilarie ..deoparte...aia erau prieteni in copilarie...acum e o alta situatie...da ma rog ..fiecare face ce considera....din punctul meu de vedere o relatie serioasa asta inseamna ...sa fii cu persoana respectiva ...ca si asha...nu stai numai tot timpul cu iubitul sau iubita...tre sa mai si muncesti ..tre sa mai faci si altele...increderea si respectul tre sa se aplice reciproc...
...sunt intr/o relatie cu cineva..(sa zicem)...eu imi vad de munca si casa...si ala se duce la intalniri cu prietenii nu???...unde e inrederea si respectul daca traim atat de ...diferit...automat or sa iasa discutii ...sau nu o sa fie nici o comunicare ...in relatie...si inevitabil o sa se incheie...aia vreau sa zic
andreea_n_x
Postat pe 1 Aprilie 2010 10:39
adica ..io nu stiu care e idiotul..ala care isi vede de treaba...sau ala care traieste hai-hui?!
andreea_n_x
Postat pe 1 Aprilie 2010 10:41
io cand ma gandesc la o relatie serioasa...ce imi vine mie in minte este ca...in primul rand tre sa avem acelasi stil de viatza...
andreea_n_x
Postat pe 1 Aprilie 2010 10:44
De la: miqutzaa, la data 2010-03-18 14:47:06buna ziua!
asta e povestea mea : Sunt cu un baiat de 2 ani si cateva luni,faza este ca el nu are incredere in mine.de ce? ...foarte simplu ..la inceputul relatiei eu l`am mintit(de 3 ori) in legatura cu un baiat,nu a fost nimic intre mine si baiatul acela doar ca eram prieteni buni(ma cunosteam cu el de mica) si vorbeam foarte mult...actualul prieten ma intrebat daca inca vorbesc cu respectivul baiat si eu i`am spus ca nu(imi era frica sa`i spun adevarul..nu stiu de ce)..pana la urma a aflat ca l`am mintit...cu greu l`am facut sa inteleaga ca nu a fost nimic intre mine si respectivul si mia mai acordat o sansa si uite asa din prostie l`am mintit din nou si din nou...a ramas cu mine in cele din urma..dar si acum dupa 2 ani si ceva isi aminteste de ce am facut si nu poate trece peste(zice ca l`am tradat si nu poate uita)..mie chiar imi pare foarte rau de ce am facut atunci si regret foarte mult ce sa intamplat..intrebarea mea este daca l`am putea face iara sa aiba incredere in mn?adica,nu stiu..cum ar trebui sa procedez sa`l fac sa uite?tin enorm de mult la el si cand imi spune de aceea
vreme plang si regret,dar el tot nu vrea sa inteleaga.
da`ti`mi sfaturi va rog pentru ca eu nu stiu ce sa mai fac sa`i arat ca tin la el si ca nu l`as mai minti niciodata

Exista persoane cu "un anumit nivel de moralitate" pentru care nu exista scuze pentru minciuna. Chiar si "Infrumusetarile adevarului" sunt la urma urmei minciuni, nu conteaza de ce minti si ce scuze ai, important ramane faptul ca ai mintit...
Tu consideri ca "frica" de consecinte ar fost un motiv de minciuna. Sau o " frica confuza (nemotivata)", deoarece nu ai stiut exact de ce ai mintit. Pentru el nu conteaza de ce ai mintit, conteaza ca ai mintit...Moralitatea ta este de asa natura, ca mai degraba spui o minicuna decat sa spui adevarul si sa suporti consecintele, orcare ar fi ele.
Degeaba plangi acuma, trebuia sa te gandesti atunci...
Daca tu il prindeai cu minciuni (ca a fost odata, sau de "n" ori), si el ar fi procedat ca tine, parca vad topicul "De ce sunt barbatii mincinosi, ce treaba are cu aia din copilarie....vai ce m-a inselat, minit s.a.m.d.


Full_Metal_Jacket
Postat pe 1 Aprilie 2010 11:19
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-31 22:22:19ce vreau eu sa spun este ca...eu una prefer chiar si intr/o relatie de...nemaincotzopenit amor...un strop de diplomatie...daca nu se poate...trebuie luata o decizie....si daca alegi prietenul din copilarie...cu ala ramai...!pentru ca..in perspectiva unei relatii cu pretentie de seriozitate ...nu se fac astfel de alegeri(adica sa alegi prietenul in detrimentul ...potentialului viitor..partener de viatza sa zicem)...


daca tu gandesti sa-ti lasi prietenii din copilarie pentru un necunoscut , inseamna ca nu ai invatat ce inseamna termenul prieten de-o viata....nimeni niciodata nu ar trebuii sa impuna cuiva sa renunte la prietenii din copilarie. Eu una cred ca adevaratii prieteni din copilarie nu or sa se gandeasca niciodata sa aiba o relatie mai mult decat de prietenie. asa ca andreea mama
ioanam859
Postat pe 1 Aprilie 2010 16:30
De la: andreea_n_x, la data 2010-04-01 10:39:24
...sunt intr/o relatie cu cineva..(sa zicem)...eu imi vad de munca si casa...si ala se duce la intalniri cu prietenii nu???...unde e inrederea si respectul daca traim atat de ...diferit...automat or sa iasa discutii ...sau nu o sa fie nici o comunicare ...in relatie...si inevitabil o sa se incheie...aia vreau sa zic


Adica .....ala se duce la intalniri cu prietenii iar tu doar la munca si acasa ? adica ....tu nu ai prieteni deloc ?

O relatie serioasa din punctul tau de vedere inseamna job + casa+stat cu iubi si uitat la teve ?

iris_4_ever
Postat pe 1 Aprilie 2010 19:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna..:) 22 De la: alfredodecurtofreco 29 Noiembrie 2010 17:25
parintii versus iubit 69 De la: alynyutza 8 Iulie 2011 16:14
Suferinta este cauzata de destin sau de propria noastra persoana? 13 De la: SweetHappyButterfly 12 Martie 2009 18:45
imi este dor de mama!!!! 22 De la: adina_black 20 Octombrie 2009 23:03
Subict a la Maya:P 14 De la: alexo88 24 Ianuarie 2011 16:11