Setari Cookie-uri

Cinderella effect

voi ce ziceti de acest ..hai sa zicem studiu?
puteti cata pe net despre el (wikipedia cel mai usor)

o descriere pe scurt

The Cinderella effect is a term used by psychologists to describe the high incidence of stepchildren being physically abused, sexually abused, neglected or murdered, or otherwise mistreated at the hands of their stepparents at significantly higher rates than their genetic counterparts. It takes its name from the fairytale character Cinderella, who in the story was cruelly mistreated by her stepmother and stepsisters.



Fahnell
Postat pe 26 Martie 2010 10:54
De la: Fahnell, la data 2010-03-26 10:54:03voi ce ziceti de acest ..hai sa zicem studiu?
puteti cata pe net despre el (wikipedia cel mai usor)

o descriere pe scurt

The Cinderella effect is a term used by psychologists to describe the high incidence of stepchildren being physically abused, sexually abused, neglected or murdered, or otherwise mistreated at the hands of their stepparents at significantly higher rates than their genetic counterparts. It takes its name from the fairytale character Cinderella, who in the story was cruelly mistreated by her stepmother and stepsisters.




Subiectele de discutie propuse de tine sunt itneresante ! sper sa gasesti si persoane care sa contribuie constructiv la discutii :D .

On topic .. parerea mea e ca e foarte probabi sa se intample ca parintele vitreg sa se poarte mai " rece" cu copilul celuilalt, dar este o chestie naturala pentru ca la aproape toate speciile se intampla asa.. un pui ratacit de parintii natural nu e tratat bine decat daca femela care l adopta a pierdut puiul natural .. altfel nu ar da prioritate orfanului .. ( din amintiri de pe Animal planet) ..
Despre efectele negative acestui comportamente asupra individului in formare e o alta poveste ..:)

kudika052198
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:24
Mama mea a fost adoptata de catre bunica, dar pot sa spun cu mina pe inima ca ne-a iubit enorm de mult si pe mine si pe mami. A murit cind eu implinisem 12 ani si mi-e atit de dor de ea si acum. Am fost mult mai apropiata de ea decit de bunica de singe din partea tatalui.
Mami a fost o norocoasa, daca bunica nu o adopta murea. Nu a contat nici ca la 2 ani nu putea sa umble, sa vorbesca, bunica cind a mers la orfelinat pe ea a aleso.
Asa ca nu cred ca se poate generaliza. Daca e psihopat, e psihopat fie ca e parinte adoptiv fie ca e dulce.
moni29
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt departe de casa si singur 27 De la: kudika_29209 13 Mai 2013 11:31
hi 3 De la: kudika_nikole 25 Decembrie 2011 13:36
rochia de mireasa 5 De la: Geta_Mini 10 Aprilie 2012 18:19
ne dorim sa ne casatorim dar.. nu se poate 6 De la: kudika_595 18 Iulie 2016 03:14
oare am probleme de personalitate? 26 De la: Brunetica25 6 Septembrie 2011 11:17