Setari Cookie-uri

il vreau sau nu?

buna. am si eu o intrebare: ce faci in situatia in care nu iti place familia lui?.... dar sa incep cu inceputul: locuim impreuna de vreo 2 ani juma. relatia dureaza de 3 ani juma. ne intelegem, nu zic nu.doar ca atunci cand vorbim despre familiile noastre ne certam intotdeauna. nu stiu daca e rautate din partea mea, dar nu ii suport tatal. absolut deloc. e un egoist si un rautacios. nu intru in detalii. intrebarea mea este: il vreau sau nu de sot pe prietenul meu?
talida22
Postat pe 8 August 2008 12:13
ca si cum ai cere parerea poporului sa te mariti! :)) :))
vrei sa gandim in locu' tau!?

Postat pe 8 August 2008 12:27
Imi notez ziua de azi undeva, e prima oara cand sunt de acord cu Geo. De fapt tu chiar dupa 2 ani nu stii ce criterii sa folosesti pentru a lua o asemenea decizie. In acesti 2 ani.. ce ai facut?
Era un alt subiect legat de mama baiatului si pana unde se intinde cu influenta.
Tu esti singura in masura care stie daca va face casa cu acel baiat, daca te face fericita. Eu una inclin sa cred ca nu te face fericita cu adevarat daca pui asemenea intrebari.
Cumva partenerul tau ia decizii in functie de tatal sau, daca tatal lui te jigneste el ii ia partea? Mai era un subiect in care fata spunea il iubesc dar ce ma fac ca este mai scund decat mine? Ei bine, eu cred ca atunci cand iubesti nu te mai uiti la asa ceva.
din raspunsul tau .. :"ne intelegem, nu zic nu" mi se pare ca apa e .. calaie, nu-i nici fierbinte nu-i nici rece dragostea voastra. Crezi tu ca vei gasi acea familie cu care sa te intelegi 100%? Te casatoresti cu partenerul, nu cu rudele.. asta daca nu cumva vei sta cu ei, ceea ce nu-ti recomand, decat sa stai in stres mai bine fugi.
E normal ca el sa-si respecte tatal, intrebarea e cat te respecta pe tine ca sotie.
Trebuie sa iei in calcul si alte coordonate ale problemei. Eu iti doresc sa te hotarasti, ca nu e o gluma intemeierea unei familii. Pup.

Postat pe 8 August 2008 13:39
geo nu cer parerea poporului sa ma marit. am cerut un sfat. nu e nevoie sa apara unul ca tine sa faca pe sarcasticul. am pus aceasta intrebare pentru ca: prietenul meu are o legatura mai speciala cu familia lui: adica ei sunt mai bagaciosi din fire: matusa trebuie s astie ce mancam, ce facem zilnic. taica-su bea, nu il intereseaza ce fac copii lui, traieste in concubinaj cu o femeie careia ii face viata un chin. in plus de fiecare data cand mergem la el ii cere bani prietenului meu. de asta am intrebat. nu ca am o relatie calduta cu prietenul. ca ma gandesc in viitor, si de ce sa nu recunosc imi este un pic teama ca , prin absurd vreodata ar ajunge si el ca tatal lui. stiu ca atunci cand te casatoresti cu cineva inevitabil ii accepti si familia. eu sunt in punctul in care nu ii accept familia. acuma intelegeti pentru a-mi da un sfat?
talida22
Postat pe 8 August 2008 14:29
Te inteleg ce spui. Sora mea a avut probleme cu viitorii socri care spuneau ca daca provenim dintr-o familie destramata nu vom fi nici noi in stare sa tinem o casa. Timpul a dovedit ca nu e asa. Sunt de 16 ani impreuna si casnicia lor merge mai departe. Daca un copil are un tata violent sau alcoolic nu inseamna ca va fi si el la fel. Poate avea probleme emotionale, poate sa fie si el la fel, dar poate fi absolut ok.
Tu trebuie sa fii atenta la semne.
Daca ti se pare ca deja vezi un inceput de slabiciune, de indiferenta, de plafonare, zic ca ar trebui sa fugi. Am o prietena care la fel era "atacata" de soacra mereu cand venea la ei. Dar prietena i-a aratat usa, iar sotul ei a fost alaturi de ea. Nu trebuie sa dai socoteala nimanui, nici cum gatesti, nici cum te imbraci, cum te administrezi. Decat eventual sotului tau si asta doar la inceput. Glumeam, dar ma amuza mereu bancul acela "cine-i cocosul ? si poc nevasta il pocneste, iar el zice- ce, nici macar nu pot intreba?"
Dar eu zic daca nu esti multumita de cum te trateaza.. saluta-i din mers. Sau trezeste-l la realitate.

Postat pe 8 August 2008 16:03
mersi hania. problema intr-adevar este ca provine dintr-o familie destramata. el nu bea, e ok, ma inteleg cu el. de ex de fiecare data cand vb cu taica-su sau cu ai lui ne certam. si nu eu incep cearta. de fiecare data cand mergem la ai lui, cam de 2 ori pe saptamana apar mici discutii. nu din cauza mea sau a lui, ci din cauza comportamentului lor. de asta ma intreb: o viata (inevitabil) langa ei ?
talida22
Postat pe 8 August 2008 16:18
de ce nu vb cu el si ii spui ceea ce nu-ti convine.tu ai o relatie cu el nu k familia lui si nici nu trebuie sa dai socoteala nimanui de ce faci in casa ta.si dc nu ii suporti pe ai lui cine te obliga sa te duci?dc el are placerea asta sa se duca singurel si gata,mai scutiti niste certuri.dc te intelegi bine k el,va iubiti si vreti sa intemeiati o familie,trebuie sa vb despre aceste lucruri,eventual sa ii spui k la tine in casa nu au ce cauta ai lui,dc vrea sa ii vada sa se duca el la ei.dc te iubeste si te respecta iti va acorda locul cuvenit si te va pune pe primul loc
acy_mik
Postat pe 8 August 2008 16:31
el stie ce nu imi convine, dar nu ii poate schimba. daca nu merg intreaba de ce nu merg, oare sunt suparata pe ei? si daca merg vorbesc aiurea. si care este solutia?
talida22
Postat pe 8 August 2008 16:45
sa nu te duci!nu esti prima si nici nu vei fi ultima care nu se intelege k socrii si nu este nici o crima dc nu ii vizitezi.eu la inceput am avut o parere super despre ai mei socrii,ne intelegeam bine pana cand ne-am mutat k ei si au inceput sa controleze totul;de la orele de masa(nu aveam voie sa mancam singuri),nu ne puteam duce in oras fara ei ,nu aveam nici un pic de intimitate si mi s-a pus pata si nu am mai vb k ei.stateam in aceeasi casa,treceam pe langa ei si nici nu-i priveam,pt k am preferat sa tac si sa fiu indiferenta decat sa fac scandal si sa iasa mai urat.oricum ei m-au spurcat pe la toti prietenii lor,la familia mea ,dar de ce sa le ceri.am plecat amandoi de la ei si nu vreau sa mai am vreo tangenta k ei vreodata!!!
acy_mik
Postat pe 8 August 2008 16:58
eu am mers la tatal prietenului meu care locuieste in alt oras. si acolo a venit si bunica lui. desi la ora 8 dimineata duminica noi dormeam a venit sa ne mature in camera. asta e un exemplu minor. incerc sa nu merg la ei sa vedem ce se va mai intampla.
talida22
Postat pe 8 August 2008 17:21
De la: talida22, la data 2008-08-08 17:21:37eu am mers la tatal prietenului meu care locuieste in alt oras. si acolo a venit si bunica lui. desi la ora 8 dimineata duminica noi dormeam a venit sa ne mature in camera.

Am lesinat de ras, desi mai mult e de plans. Zi-mi si mie un exemplu de motiv de cearta. Zici ca el se irita si incepe cearta. ce il starneste?

Postat pe 8 August 2008 18:46
Draga mea,daca tu te intelegi cu el nu lasa sa te afecteze familia lui,si sa stii ca daca familia lui este asa cum ai zis nu ii lege sa die si el asa.Nici sotul meu nu provine dintr-o familie normala,dar pe mine nu ma interesat ce au facut ai lui.Numi convine de vumnatu,dar pt aia merg la ei,dar nu stau mai mult de cateva ore,poate sa zica el ce vrea si cat o vrea,dar noi nu ne certam dupa aia.Ce sa discutat in casa aia cu bune cu rele acolo ramane.Iar eu dupa treiii saptamani decand ne-am cunoscut am spus DA si nu-mi pare rau deloc.Discutati si nu lasa pe nimeni sa va desparta daca chiar il iubesti cu adevarat.
gevald
Postat pe 15 August 2008 23:06
te mariti cu el sau cu familia lui ?
...cu toate ca, daca nu va indepartati amandoi de ei, s-ar putea sa iesi in pierdere .
morticia_adams
Postat pe 26 Septembrie 2008 19:57
eu zic ca, odata ce ti-ai pus intrebarea asta, nu il vrei cu adevarat
amme22
Postat pe 26 Septembrie 2008 19:59
buna. nu se pune problema ca nu il vreau. daca nu l-as vrea nu as sta cu el. apoi problema se pune ca nu pot trai izolata, doar eu cu el.ai nevoie de familie, nu? si can familia este asa, iti pui anumite intrebari.
talida22
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:30
auzi,traiesti cu tatal lui sau cu el? lasati-i pe ceilalti , aveti treburi mai importante de facut in viata in doi. Lasa-ti orice nimic sa va strice viata
oana1801
Postat pe 30 Septembrie 2008 20:32
De la: acy_mik, la data 2008-08-08 16:31:28de ce nu vb cu el si ii spui ceea ce nu-ti convine.tu ai o relatie cu el nu k familia lui si nici nu trebuie sa dai socoteala nimanui de ce faci in casa ta.si dc nu ii suporti pe ai lui cine te obliga sa te duci?dc el are placerea asta sa se duca singurel si gata,mai scutiti niste certuri.dc te intelegi bine k el,va iubiti si vreti sa intemeiati o familie,trebuie sa vb despre aceste lucruri,eventual sa ii spui k la tine in casa nu au ce cauta ai lui,dc vrea sa ii vada sa se duca el la ei.dc te iubeste si te respecta iti va acorda locul cuvenit si te va pune pe primul loc


tu asa faci ( sau vei face daca nu te vei intelege cu familia lui? )
adica sa nu te duci la parintii lui?
OAMENI, mai stiti ce inseamna cuvantul asta?
daca el nu ar veni cu tine la parintii tai cum te-ai simti?
satu si ma uit cum dati numai raspunsuri aberante persoanelor care chiar au nevoie de un sfat
cum poti sa-i spui sa nu se duca cu prietenul ei la parintii lui?
in primul rand ca sunt parinti, si oricine ar cere asa ceva, ar fi nesimtit/a

intradevar trebuie sa te implici in familia lui/ei, si asta imi aduce aminte de o vorba spusa de cineva ( fara renume )

CE TE COSTA SA FI AMABIL/A ?
NIMIC
ATUNCI DE CE NU O POTI FACE, SI ESTI MEREU NESIMTIT/A ?



Patricianul
Postat pe 30 Septembrie 2008 20:46
pt vecina de deasupra:
draga mea, exista unii parinti ... care fac tot ce le sta in putinta sa desparta cuplul. cum za hell sa ai chef sa te IMPLICI?
implica-te tu daca poti!
unii nu pot.
morticia_adams
Postat pe 2 Octombrie 2008 09:48
cu rabdarea treci marea. dar ce faci atunci cand tu ii duci un cadou si el iti spune ca in loc de acel cadou ar fi fost frumos sa ii duci niste alcool sau tigari? stiu ca nu ii voi schimba eu pentru ca au o varsta. dar cum sa fac sa trec peste. nici sa nu merg la ei nu imi sta in caracter. nici sa le raspund urat nu ma caracterizeaza. atunci ce sa fac? un alt sfat a fost sa nu vina la mine in casa, sa nu merg la ei. sunt totusi familia lui. dar cum sa ii fac sa nu se implice acolo unde nu e treaba lor? voi ce ati face?
a.... cameleonitza scrii mai sus:
"CE TE COSTA SA FI AMABIL/A ?
NIMIC
ATUNCI DE CE NU O POTI FACE, SI ESTI MEREU NESIMTIT/A ?"
Nu stiu in ce context am scris ca sunt nesimtita cu familia prietenului meu.
talida22
Postat pe 2 Octombrie 2008 18:46
una e sa fi amabil si alta e sa accepti o viata intreaga atacurile socrilor. eu una ma inteleg bine cu parintii lui pentru ca sunt niste oameni de treaba si ne lasa pe noi sa facem ce vrem si cum vrem. dar sunt si oameni care se baga in relatia ta si nu te lasa si te sufoca si intriga si instiga la cearta ! bunicii mei asa au facut cu parintii mei mereu ! dar relatia a supravietuit ! trebuie doar sa existe comunicare in cuplu ! partenerul tau sa stie ce te macina si sa afli si tu de ce el raspunde acelor intrigi ale parintilor ... poate nu este multumit de tine ... vorbeste cu el si fa-l sa inteleaga faptul ca atunci cand vine cu idei dinafara si va certati face numai rau. explica-i faptul ca acele idei ale parintilor nu sunt intotdeauna bune si trebuie prima data sa le treaca pe la el prin cap si sa le cantareasca si apoi sa ti le spuna. roaga-l cu drag cu sa fie mai calm. daca te vede pe tine ca esti calma poate se va da si el dupa tine !
plus ca este gresit, dupa parerea mea, sa nu te duci sa-i vizitezi parintii prietenului. impune-te in fata lor ! dar cu calm si tact si blandete ! sa fi hotarata si sigura pe tine dar nu nervoasa si sa vorbesti cu ei atunci cand crezi ca iti invadeaza viata ! nu acuza ci sugereaza sa fie mai buni cu voi ca sunteti la inceput si aveti nevoie de sprijinul moral al parintilor dar nu aveti nevoie sa vi se impuna chestii ca unor copii !
sper sa fie ok si sa aud peste jumatate de an ca se vede o mica imbunatatire.
ai grija de tine !

Postat pe 8 Octombrie 2008 10:47
Deci nu vad legatura intre intrebare si descriere...Am sa increc sa iti dau un sfat asa...mai mult general...Daca il iubesti si il vezi a fii tatalcopiilor tai...da,daca nu...nu.Nu te mariti cu familia lui ci cu el!
sweetpink
Postat pe 8 Octombrie 2008 10:58
o sa ajungi sa nu il mai suporti nici pe el pt ca a crescut in mediul familiei lui si o sa aiba aceleasi principii...cred

Postat pe 19 Octombrie 2008 21:51
nu ai ce face! proprie experienta. si daca va certati din cauza lor mai bine lasa-l ca o sa ajungeti sa va dati in cap unul la celalalt, orice ai face niciodata nu o sa fie bine si niciodata nu o sa fie suficient, daca de la inceput nu a fost bine nu are cum sa se schimbe peste noapte. si oricat ai fi de amabila crezi ca te premiaza cineva?!

Postat pe 19 Octombrie 2008 21:57
De la: acy_mik, la data 2008-08-08 16:58:47sa nu te duci!nu esti prima si nici nu vei fi ultima care nu se intelege k socrii si nu este nici o crima dc nu ii vizitezi.eu la inceput am avut o parere super despre ai mei socrii,ne intelegeam bine pana cand ne-am mutat k ei si au inceput sa controleze totul;de la orele de masa(nu aveam voie sa mancam singuri),nu ne puteam duce in oras fara ei ,nu aveam nici un pic de intimitate si mi s-a pus pata si nu am mai vb k ei.stateam in aceeasi casa,treceam pe langa ei si nici nu-i priveam,pt k am preferat sa tac si sa fiu indiferenta decat sa fac scandal si sa iasa mai urat.oricum ei m-au spurcat pe la toti prietenii lor,la familia mea ,dar de ce sa le ceri.am plecat amandoi de la ei si nu vreau sa mai am vreo tangenta k ei vreodata!!!

inteleg ce vrei sa zici....si eu am aceeasi problema, chiar daca nu atat de grava....faptul ca se baga putin in viata noastra si in orice facem trebuie sa ii includem si pe ei cumva.altfel se supara si considera ca noi nu tinem la ei, ceea ce e gresit.
mkdisk
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:36
Din cate spui tu relatia voastra merge foarte bine.Problema este tatal lui...incearca sa eviti subiectul asta si cand el aduce vb de asta spune-i ca ar fi mai bn sa nu discutati despre familia lui pt ca ai observat ca va certati mereu pe seama asta si nu are rost.Spune-i ca-l iubesti si asta conteaza cel mai mult
sweety_cornelia
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:09
..normal k il vrei?>.profa mea de psihologie spune k in majoritatea cazurilor copii ajung k si parinti lui...eu nu cred asta ..eu zic k ...deci numa gandeste...poate si u poate si multi alti sau gandit cand erau mici .eu nu o sa fie niciodata ca si mama k fata mea sau k baiatu meu...daca voi doi va intelegeti bine aat conteaza...mai ales daca stati de 2 ani impreuna
aluna_una_lulu18
Postat pe 3 Decembrie 2008 22:13
am si eu o problema. iubitul meu sau fostul pentru ca nici nu mai stiu, spune ca ma iubeste, dar peste cateva zile se va muta cu o alta fata. zice ca pe mine ma iubeste si cu ea va sta din cauza ca ea ii ofera stabilitate si nici nu este frumoasa. este foarte gelos si chiar daca nu i-am dat motive de gelozie el le gaseste. nu stiu ce sa fac, il iubesc. el vrea ca relatia noastra sa o avem si dupa venirea acelei fete, dar eu il vreau doar pt mine, nu vreau sa-l impart. ma puteti ajuta cu un sfat?
ella_alina03
Postat pe 7 Ianuarie 2009 09:53
uite-te la raspunsurile de mai sus.. majoritatea sunt ironice. nu stiu cat de buna a fost ideea de a posta ceva asemanator. daca totusi ai facut-o, iti raspund cum vad eu pb: viata e mult prea scurta pt a te complica. cine te iubeste, te vrea doar pe el... chiar daca apare altcineva cu o situatie materiala favorabila care ii poate oferi o stabilitate. vrei dragoste, dar stii ce e dragostea? ai aflat pana la 27 ani? e dorinta de a te oferi cu trup si suflet celui pe care il iubesti cu adevarat si refuzul de a te darui altcuiva, oricati bani ti-ar da. dragostea adevarata cere dragoste inapoi, nu bani

Postat pe 7 Ianuarie 2009 10:07
am aflat ce e dragostea, stiu ce inseamna sa iubesc, doar ca nu-mi pot imagina viatza fara el
ella_alina03
Postat pe 7 Ianuarie 2009 10:11
nu ma refeream la dragostea simtita doar de tine.. ci la dragostea impartasita. aici eu nu o vad impartasita. poate gresesc, dar ai cerut un sfat si iti spun cum il vad eu, din exterior... cred ca nu se merita. el isi imagineaza viata fara tine? sau si-a luat masuri de precautie cu o tipa bogata? sau poate ca te-a aburit ca o stoarce pe aia de bani, apoi se intoarce la tine?

Postat pe 7 Ianuarie 2009 10:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casnici nefericite 42 De la: Lucia38 23 Iulie 2009 16:13
inelul de logdna sa rupt 5 De la: Liviu_Liviu_1 4 Septembrie 2016 14:35
Judetul Valcea 3 De la: ankris 17 Mai 2010 16:55
Iubitul meu...divortat...nu crede in casnicie! 13 De la: kudika_995213 6 Martie 2016 00:02
Are alta sau nu? 4 De la: Rodika91 6 Martie 2012 13:02