Setari Cookie-uri

uni oameni sunt mult prea tacuti...

ati intalnit si voi, sunt sigura, oameni care vorbesc muult, alti care sunt mai tacuti si tot pe ganduri. nu spun ca sunt retrasi ( uni poate si asta)...dar sunt tot timpul cu zambetul pe buze, dar...u vorbesc asa de mult, cam inchisi in ei...de ce sunt asa? ascund ceva? sau...nu au incredere in alti oameni?
spuneti-va parerea...
danaeu
Postat pe 4 Aprilie 2010 10:38
exact asa sunt eu cand sunt intr-un cerc nou de persoane.
Sigur ca ascund ceva, planuiesc cum sa-i omor pe toti

Glumesc, chiar daca mai morbid.
In cazul meu, vreau sa cunosc persoanele cu care interactionez inainte de a o face. E mult mai intelept decat sa cred ca daca am schimbat doua cuvintele cu cineva nou, suntem prieteni la catarama, cand de fapt eu habar n-am cum e persoana respectiva. Sau poate chiar nu am nimic de spus. Sau poate am dar nu vreau sa spun. Sau poate nu vreau sa fiu acolo. Sau poate sunt doar timida.

Asa-i ca te-am bagat mai mult in ceata?
kitty_krieger
Postat pe 4 Aprilie 2010 12:13
Pe de o parte e mai bine mai tacut decat sa vorbesti mult si prost..dar pe de alta..stii cum e cu mutu'
happy_face
Postat pe 4 Aprilie 2010 13:22
da, mai bagat cu totul in ceata.. mai lamurit ..
danaeu
Postat pe 7 Aprilie 2010 10:17
era vorba de oamnei care chiar sunt asa...nu conteaza ca sunt cu prieteni noi...sau..mai vechi.asa sunt ei mai tacuti..

si, da ..decat sa vorbesti prost mai bine deloc..mda..
danaeu
Postat pe 7 Aprilie 2010 10:21
De la: danaeu, la data 2010-04-04 10:38:26ati intalnit si voi, sunt sigura, oameni care vorbesc muult, alti care sunt mai tacuti si tot pe ganduri. nu spun ca sunt retrasi ( uni poate si asta)...dar sunt tot timpul cu zambetul pe buze, dar...u vorbesc asa de mult, cam inchisi in ei...de ce sunt asa? ascund ceva? sau...nu au incredere in alti oameni?
spuneti-va parerea...


Formuleaza intrebarea mai clar si la obiect . sa ne spunem parerea despre ce situatie anume ? ca unii oameni sunt mai tacuti decat altii ? Desigur ca sunt pe lume si palavragii si tacuti si muti din nastere . Exista persoane extravertite si introvertite, timizii si retrasii .. Sunt si situatii in care e bine sa ai papagal, sau din contra, e preferabil sa-ti tii gura .Sunt si meserii care presupun sa dai din gura si meserii in care conteaza sa faci ochii mari si gura mica.

Daca spui exact referitor la care problema sau situatie concreta ne ceri parerea vei primi mai multe sfaturi la obiect in loc de pareri general despre " a vorbi" si "a tacea"
kudika052198
Postat pe 19 Aprilie 2010 14:39
mai explicit...hmm ok...e vorba de oameni care sunt mereu asa...tot pe ganduri tot...tac...si cand vorbecs...spun putin...si iara incep sa cada pe ganduri...sunt tacuti... acesta este subiectul ...despre oameni care sunt tacuti...si tot pe ganduri...de ce sunt asa...
danaeu
Postat pe 19 Aprilie 2010 14:46
Pentru ca pur si simplu oamenii sunt diferiti; unii sunt extrovertiti, altii sunt introvertiti - nu se simt bine sa fie in centrul atentiei, sa iasa prea mult in evidenta, pur si simplu nu sunt prea vorbareti. Nu putem fi toti la fel. Si la urma urmei, asta e tot farmecul, nu?
ice_flower
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:56
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-04 12:13:27exact asa sunt eu cand sunt intr-un cerc nou de persoane.
Sigur ca ascund ceva, planuiesc cum sa-i omor pe toti

Glumesc, chiar daca mai morbid.
In cazul meu, vreau sa cunosc persoanele cu care interactionez inainte de a o face. E mult mai intelept decat sa cred ca daca am schimbat doua cuvintele cu cineva nou, suntem prieteni la catarama, cand de fapt eu habar n-am cum e persoana respectiva. Sau poate chiar nu am nimic de spus. Sau poate am dar nu vreau sa spun. Sau poate nu vreau sa fiu acolo. Sau poate sunt doar timida.

Asa-i ca te-am bagat mai mult in ceata?

mmm de obicei capricorni sunt asa eu sunt o pers tacuta pt ca...nu am ce zice ,pt ca ma doare prea rau sufletul si ma tem ca fiecare cuvant zis va arata adevarata fata a mea .Tac pt a fi un om normat care poate trece prin problemele care viata ni le ofera zi de zi.ma mint tacand ca totul e bine si tot asa va mint si pe voi cei de langa...Tac pt a invata de la fiecare cate ceva ,pt ca ''vorbele''au fugit din mintea mea. INTELEGE CE POTI , CE VREI
SAU. . .DATI MAI MULT TIMP PT A REZOLVA ACEL PUZLE
kudika077113
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:49
- E mai bine sa taci, eventual sa pari prost ... decat sa deschizi gura si ceilalti chiar sa fie comvinsi de asta ! ... glumesc , insa sunt cazuri in care este cat se poate de aplicabila. E bine sa stii totusi cand sa vorbesti, cat sa vorbesti si bine-inteles CE sa vorbesti.
Am stat odata la o nunta, langa o persoana care avea un debit verbal ca nici iti poti inchipui. Vorbea de tot felul de nimicuri, ma rog ... pentru mine erau nimicuri. Chiar daca m-as fi priceput la domeniul respectiv, oricum nu as fi avut nici o sansa sa scot o vorba ... cu asa o viteza mitralia cuvintele.
Asa ca am stat si m-am tot uitat la acea persoana, am incuvintat totul, am dat din cap si chiar nu am scos nici un cuvant cu respectiva persoana.
Nici macar un cuvant!!.. . Doar la despartire, cand ne-am luat la revedere.
Stiti ce s-a intamplat ulterior? ...
Dupa un timp, de la mireasa, pentru ca era un invitat din partea miresei, ceva ruda, am aflat ca eu am fost cel mai minunat partener de discutii pe care l-a cunoscut vreodata.
supermiki
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:10
eu am o mamaie la serviciu, inodora, incolora, insipida si care vorbeste non stop- tot timpul, este atotstiutoare pen'ca are muultaa "experienta" suntem intr-un domeniu in care viteza de reactie este vitala, dar ea staaaaaaa, despica firul in patru si pritoceste subiectul 8 ore incontinuu ma depaseste as prefera de o mie de ori o colega care sa taca si sa faca....treaba
miss_darine
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:37
asa ca mine miss?
las ca viu eu sa ma fac colega cu tine!
ia zi repede ce conditii tre' sa indeplinesc?!
one_size
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:40
De la: one_size, la data 2010-04-22 10:40:06asa ca mine miss?
las ca viu eu sa ma fac colega cu tine!
ia zi repede ce conditii tre' sa indeplinesc?!


sa-ti mearga mintea brici, io zic ca te incadrezi
miss_darine
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:43
De la: danaeu, la data 2010-04-19 14:46:32mai explicit...hmm ok...e vorba de oameni care sunt mereu asa...tot pe ganduri tot...tac...si cand vorbecs...spun putin...si iara incep sa cada pe ganduri...sunt tacuti... acesta este subiectul ...despre oameni care sunt tacuti...si tot pe ganduri...de ce sunt asa...


de ce ti se pare curios ! este felul lor de a fi !
coldwind
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:44
De la: miss_darine, la data 2010-04-22 10:43:09
De la: one_size, la data 2010-04-22 10:40:06asa ca mine miss?
las ca viu eu sa ma fac colega cu tine!
ia zi repede ce conditii tre' sa indeplinesc?!


sa-ti mearga mintea brici, io zic ca te incadrezi


am scapat ieftin ma gandeam ca cine stie ce conditii naspa am de indeplinit! gen scoli inalte alea alea!
pupicei
one_size
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:45
fiindca nu reusesc sa ma inteleg cu o persoana de felul asta, asa mai tacuta... incerc sa port conversati cu el...dar e cam greu.. e in zodia pesti cine stie..poate si asta conteaza
comunicam dar...e pe ganduri..mi-ar fi placut sa vb mai mult..
altfel ajunge s avb prin semne
danaeu
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:14
De la: danaeu, la data 2010-04-22 12:14:40fiindca nu reusesc sa ma inteleg cu o persoana de felul asta, asa mai tacuta... incerc sa port conversati cu el...dar e cam greu.. e in zodia pesti cine stie..poate si asta conteaza
comunicam dar...e pe ganduri..mi-ar fi placut sa vb mai mult..
altfel ajunge s avb prin semne


da, e naspa. de obicei oamenii astia nu isi gasesc cuvintele. aveam si eu o prietena gemeni. nu puteai sa discuti nimic cu ea. spunea doar da si nu oricare ar fi fost intrebarea. si era si inteligenta si umblata. nu putea totusi sa sintetizeze ceva conversatie din experienta ei de viata.
leo_
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:53
De la: danaeu, la data 2010-04-22 12:14:40fiindca nu reusesc sa ma inteleg cu o persoana de felul asta, asa mai tacuta... incerc sa port conversati cu el...dar e cam greu.. e in zodia pesti cine stie..poate si asta conteaza
comunicam dar...e pe ganduri..mi-ar fi placut sa vb mai mult..
altfel ajunge s avb prin semne

comunicarea este mai mult non-verbala
stiu ca noi, ca femei, tinem mai mult la comunicarea verbala, dar barbatii nu. Te asigur ca el iti comunica una-alta, dar nu asa cum te-ai astepta. Observa-i limbajul trupului si ai sa-l intelegi; incearca sa fii cu mintea deschisa in privinta asta.
kitty_krieger
Postat pe 23 Aprilie 2010 14:32
mda, ai dreptate leo...cam se rezuma la "da " sau "nu" vorbeste..nu zic ca nu voprbeste..dar..e mai tacut...cred ca e destul cu mine, la cat vorbesc eu.. imi place sa vorbesc...iar daca el nu vorbeste mi se pare ca..."e ceva cu el" dar..aas e el..

mda, kitty..poate ai dreptate dar..mi-ar placea sa fie mai "deschis" nu numai in "lumea lui tacuta"...e cu totul altceva cand vorbesti o sa ma fu atenta la limbajul corpului cum spui si la limbajul non-verbal(cam asa imi dau seama de mult ) ce sai faci..mai sunt si oameni asa...
multumesc pt sfaturi
danaeu
Postat pe 24 Aprilie 2010 09:53
De felul meu sunt tacut ...chiar daca ma aflu printre prieteni noi / vechi ...ei discuta intre ei , ascult si eu bineinteles ce vorbesc , dar in acelasi timp tot pe ganduri sunt ...cateodata mai asist la conversatia lor , dar de foarte putine ori ... , iar cand incep sa intre si ei pe ganduri ii opresc incep sa vorbesc eu pentru ca intr-un fel nu e prea bine sa zbori printre ganduri , dar esti mai lucid de lucrurile din jur , nu e vorba de intelepciune e doar o simpla stare mai complicata :)) sa zic asa , singura posibilitate sa-l scoti cate putin din asta e sa nu-l mai bagi in seama ... atunci poate va incepe el sa vorbeasca :).
colaskate
Postat pe 12 Septembrie 2011 08:41
De la: colaskate, la data 2011-09-12 08:41:02De felul meu sunt tacut ...chiar daca ma aflu printre prieteni noi / vechi ...ei discuta intre ei , ascult si eu bineinteles ce vorbesc , dar in acelasi timp tot pe ganduri sunt ...cateodata mai asist la conversatia lor , dar de foarte putine ori ... , iar cand incep sa intre si ei pe ganduri ii opresc incep sa vorbesc eu pentru ca intr-un fel nu e prea bine sa zbori printre ganduri , dar esti mai lucid de lucrurile din jur , nu e vorba de intelepciune e doar o simpla stare mai complicata :)) sa zic asa , singura posibilitate sa-l scoti cate putin din asta e sa nu-l mai bagi in seama ... atunci poate va incepe el sa vorbeasca :).


In general ,introvertitii au astfel de manifestari!Ei vorbesc rar si nu-si arata sentimentele cu una cu doua!
Oamenii,luati peransamblu,se incadreaza in doua tipologii bine structurate ,ce detin particularitati specifice si distincte,fiecarei tipologii in parte.Sunt oameni volubili,comunicativi,sociabili,pentru care orice tip de discutie,reprezinta inca un motiv de a dialoga,relationa cu ceilalti.Ei sunt considerati ca fiind oameni galagiosi,vorbareti,oameni care "palavragesc" toata ziua,dar nu este deloc asa!Pur si simplu,asa le este felul de a fi,de a comunica cu ceillati!Ei au ,aproape intotdeauna,zambetul pe fata,pentru ca gasesc discutiile ca pe ceva firesc,normal si in ele se regasesc!La polul opus, se afla oamenii tacuti,retrasi,carora relationarea li se pare ca este o munca de Sisif,dialogul le este de multe ori strain!Nu sunt ciudati,dar se discuta foarte greu cu ei.Trebuie lasati sa se desfasoare in modul propriu,orice fortare ii determina sa intre in panica,refuzad orice relationare.De multe ori,nu stii "ce le poate pielea",Nu le descifrezi chipul,de cunoasterea sufletului nici nu incape vorba!Ei sunt retrasi,traiesc in lumea lor si sunt imprevizibili.Exista o vorba din popor,care spune ca cei tacuti sunt mai intelepti,dar eu nu cred in aceasta afirmatie!As spune mai degraba ,ca cei tacuti sunt mai "periculosi" si declar acest lucru tocmai din motivul prezentat mai sus;"nu le cunosti niciodata adevaratul chip"!Daca as fi pusa in ipostaza de a face alegere intre doua persoane,corespunzatoare celor doua tipologii,as opta cu siguranta,pentru tipologia volubila,vesela,deschisa,extrovertita!
RAINBOWLADY
Postat pe 12 Septembrie 2011 09:23
Periculosi ... sunt foarte calm de fel , gandul meu zboara prin pace ... sa ma cunosti sau sa il cunosti pe tipul ala tacut e foarte usor ...pentru ca el se deschide imediat cu tine daca aveti o conversatie in particular ...intr-un grup de persoane mai greu ...adica pentru mine manifestarile lor mi se pare super ciudate si nu ma pot adapta cu ele asa ca incerc sa fac asa cum mi-am propus in gand ...ciudat nu sunt ..cu toate ca mi-ar face placere , pentru ca 2 dintre prietenii mei sunt ciudati pentru unii pentru mine cam deloc .
colaskate
Postat pe 12 Septembrie 2011 14:18
P.S : si eu as opta pentru oamenii deschisi , dar cand esti pierdut atunci te regasesti ...:D
colaskate
Postat pe 12 Septembrie 2011 14:22
De la: colaskate, la data 2011-09-12 14:18:08Periculosi ... sunt foarte calm de fel , gandul meu zboara prin pace ... sa ma cunosti sau sa il cunosti pe tipul ala tacut e foarte usor ...pentru ca el se deschide imediat cu tine daca aveti o conversatie in particular ...intr-un grup de persoane mai greu ...adica pentru mine manifestarile lor mi se pare super ciudate si nu ma pot adapta cu ele asa ca incerc sa fac asa cum mi-am propus in gand ...ciudat nu sunt ..cu toate ca mi-ar face placere , pentru ca 2 dintre prietenii mei sunt ciudati pentru unii pentru mine cam deloc .


Aici intervine conflictul de idei! Am folosit in exprimare termenul "periculosi" cu ghilimelele de rigoare!!!!!!!Prin folosirea termenului respectiv,nu faceam referire la periculozitate,ci la neprevazutul reactiilor persoanei in cauza.Din ceea ce spui in cateva randuri ,inteleg ideea ta, la modul urmator;
- nu esti tacut decat cand te afli intr-un grup,cu atat mai mult daca nu cunosti persoanele respective.Aceasta reactie este normala,tuturor ni se intampla ca in momentul in care nu cunoastem ambientul,sa fim retinuti in discutie.
-esti deschis in particular!Deci,trebuie sa inveti sa te adaptezi si in conditii exterioare,in afara intimitatii!Asta tine de capacitatea de a relationa cu cei din jurul tau!
-Nu ai prieteni multi,decat doi la numar,probabil aveti temperamente apropiate,aveti acelasi stil de a intretine o discutie,subiecte de discutie comune si va separati de cei din jur,de aici apare acea "ciudatenie"!
-ti-ar placea sa fii ciudat!De ce?Ai fi doar tu, impreuna cu cei doi prieteni,v-ati autoizola de ceilalti semeni!Nu trebuie sa fii ciudat,trebuie sa te simti bine in pielea proprie si sa inveti sa comunici cu toata lumea,nu este greu,trebuie sa te acomodezi cu fiecare situatie in parte!
RAINBOWLADY
Postat pe 12 Septembrie 2011 15:38
Imi dau seama ce ai vrut sa spui prin "periculosi" tocmai de aia am intervenit sa nu se faca o greseala sau sa se creada altceva ...nu am doar 2 prieteni ;)) , am spus 2 dintre prieteni sunt ciudati .. acuma suntem 3 , dar putem comunica si cu lumea , persoane noi etc. pe alte subiecte bineinteles , dar incercam se le aducem pe tema noastra , oricum am sa incep sa comunic pentru ca nu-mi place ce se intampla in jurul meu , oricum sunt tacut fie ca e un grup nou fie ca e un grup cu care umblu zilnic ... am sa ma joc cu cuvintele la un moment dat :D.
colaskate
Postat pe 12 Septembrie 2011 16:59
De la: colaskate, la data 2011-09-12 16:59:04

" dar incercam se le aducem pe tema noastra , oricum am sa incep sa comunic pentru ca nu-mi place ce se intampla in jurul meu , oricum sunt tacut fie ca e un grup nou fie ca e un grup cu care umblu zilnic ... am sa ma joc cu cuvintele la un moment dat "


Exista doar o tema comuna de discutie intre voi?Nu pot sa cred asa ceva!Diversitatea temelor de discutie,ce pot fi abordatea la un moment dat,este uriasa!
Concluzia finala este urmatoarea;ori ramai tacut si stai cuminte in banca ta,neasumandu-ti niciun drept de apel,ori te remodelezi in functie de cerintele grupurilor pe care le vei cunoaste la un moment dat!Si ce se intampla in jurul tau?Eu nu vad nimic din ceea ce ar putea sa te marcheze in mod deosebit,decat poate neputinta ta de a te alinia cu ceilalti,intr-un posibil dialog!Iar jocul tau de cuvinte ar putea sa fie o uriasa integrama,in care sa gasesti literele potrivite pentru a putea sa formulezi,sa rostesti cuvantul potrivit unei conversatii cat de cat inteligente!
RAINBOWLADY
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:20
oh ...exista o tema care este impartita intr-o gramada de teme de subiect , nu-mi vine sa cred ce ti-am dat de inteles..
colaskate
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:44
De la: colaskate, la data 2011-09-12 17:44:37

"oh ...exista o tema care este impartita intr-o gramada de teme de subiect"


Esti sigur ca te-ai exprimat corect?

Uite,mi-ai dat o tema de discutie si anume;"de cate ori isi poate schimba o persoana id-ul?"Bravos!
RAINBOWLADY
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:50
De la: supermiki, la data 2010-04-22 10:10:46 - E mai bine sa taci, eventual sa pari prost ... decat sa deschizi gura si ceilalti chiar sa fie comvinsi de asta ! ... glumesc , insa sunt cazuri in care este cat se poate de aplicabila. E bine sa stii totusi cand sa vorbesti, cat sa vorbesti si bine-inteles CE sa vorbesti.
Am stat odata la o nunta, langa o persoana care avea un debit verbal ca nici iti poti inchipui. Vorbea de tot felul de nimicuri, ma rog ... pentru mine erau nimicuri. Chiar daca m-as fi priceput la domeniul respectiv, oricum nu as fi avut nici o sansa sa scot o vorba ... cu asa o viteza mitralia cuvintele.
Asa ca am stat si m-am tot uitat la acea persoana, am incuvintat totul, am dat din cap si chiar nu am scos nici un cuvant cu respectiva persoana.
Nici macar un cuvant!!.. . Doar la despartire, cand ne-am luat la revedere.
Stiti ce s-a intamplat ulterior? ...
Dupa un timp, de la mireasa, pentru ca era un invitat din partea miresei, ceva ruda, am aflat ca eu am fost cel mai minunat partener de discutii pe care l-a cunoscut vreodata.


kudika330098
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:55
probabil ca nu m-am exprimat corect pentru ca nu sunt robot , sunt doar un om simplu :) care isi exprima punctul de vedere ...si nu incerc sa vad partea buna dintr-un om !
colaskate
Postat pe 12 Septembrie 2011 17:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DILEMA.... 48 De la: polin 30 Noiembrie 2011 18:39
anii... cat de mult conteaza diferenta de varsta? 34 De la: kudyka_ta 12 Iulie 2010 03:16
Ce sa fac????????? 19 De la: amr2009 16 Noiembrie 2010 02:52
Cine stie ... ? 15 De la: ioa_pcd_girl 18 Decembrie 2009 08:01
Eternitatea nu este un timp foarte lung! 14 De la: Ame_ly 31 Ianuarie 2011 15:28