Setari Cookie-uri

Atata durere in suflet...

Buna. Acesta este al 2-lea mesaj pe care il public dupa cel in care va vorbeam cat de tare ma doare despartirea de omul care m-a abandonat...acum pentru a 3-a oara si definitiv. Va multumesc pentru sfaturi. Mi-au ridicat mult moralul. Stau si ma ingrozesc la gandul ca este primul Paste dupa 5 ani fara el, si ma simt atat de singura. Anul trecut pe vremea asta totul era bine. Asteptam Pastele cu bucurie, acum am o tristete imensa in suflet. As vrea sa treaca mai repede durerea asta... :-( O fi vreun remediu? . E adevarat poate era doar dependenta de el, dupa 5 ani..si faptul ca m-a lasat de atatea ori si iar a venit poate dovedeste ca e doar un bun actor si eu o fata cu mintea de gaina. Totusi erau momente in care chiar credeam ca ii pasa de mine, alteori eram ca si invizibila, stateam cu el ca si cu un bun amic. Din partea mea am incercat tot..si cu bine, si cu indiferenta, si dura dar degeaba. Cum poate un om sa te faca sa te implici atat in viata lui si apoi sa te abandoneze? Acum imi e frica de viitor...eu deja am terminat o facultate in vara si acum sunt anul 2 la alta care e apreciata si e de stat. Deci sunt un pic mai mare decat restul; la facultate nu am cum sa intalnesc pe cineva, in cluburi la fel mai mici sau care au relatie. In plus, poate ca o sa ma credeti aroganta, dar parintii mei s-au stradiut mult sa imi ofere un prim ajutor pentru stabilitate si nu stiu daca as putea sa vorbesc cu un baiat care sa ma duc eu sa il iau cu masina de acasa, sa ii platesc eu sucul sau sa aiba doar un liceu terminat. Imi doream si cred ca inca imi doresc stabilitate oferita de cineva care sa fie macar la fel ca mine din punct de vedere sentimental intelectual si nu in ultimul rand material. Poate ca am pretentii prea mari si de aceea Dumnezeu ma pedepseste acum...Oare trebuie sa imi cobor asteptarile si sa incerc sa fiu cu oricine? Sau sa astept? desi nu se prevede nici o portita ca as avea unde sa gasesc ce vreau eu :-( Viata asta-i asa complicata
mcALINA
Postat pe 3 Aprilie 2010 19:42
Draga mea eu zic sa astepti si sa crezi cu adevarat ca exista acea persoana pe care tu o cauti. Stiu asteptarea e grea daca o iei asa ca "asteptare". Trebuie in primul rand sa-ti cureti sufletul si mintea de toata frica, ranchiuna amintirile dureroase si sa creezi un gol in suflet si in minte pentru a putea atrage ceea ce cauti cu adevarat. iti spun toate astea pentru ca si eu am trecut prin 3 despartiri dureroase caroara eu le-am pus punct(doare la fel de tare). si eu sunt o persoana care a avut mult sprijin din partea parintilor si sunt acum o tanara independenta, frumoasa, desteapta si cu ceva bani in buzunare si mi se pare normal sa aleg un barabt pe masura mea. decat sa fiu cu cineva care nu imi place mai bine singura(sunt parti foarte faine in singuratete) n-am nimik cu baietii saraci sau care n-au avut parte de educatie atat timp cat ma respecta ii respect si basta.
ynd
Postat pe 12 Aprilie 2010 14:14
Eu te-as intreba ce asteptari vrei tu sa cobori , atata timp cat ex-ul a fost un nemernic? din contra eu as zice sa mai ridici stacheta si nu ma refer aici la partea materiala a relatiei care pt tine este o prioritate, ci la restul....adica la capitolul respect!
miss_darine
Postat pe 12 Aprilie 2010 15:28
idem miss_darine
_Alexa_
Postat pe 12 Aprilie 2010 19:12
retine in vita nu poti avea totul ....defapt tu ce cauti ??confort .masina ...sau o relatie ..dragoste ???
revizuieste/ti optiunile si vezi ce vrei defapt tu ...
probabil ca acel baiat s/a speriat de standardele tale ....
nu stiu ce sa zic ...dar intotdeauna exista o explicatie
Asa cum dragoste se face in doi...la modul general vorbesc tot asa si intr/o relatie exista doua ADEVARURI >>>AL TAU SI AL lui ....
Scuze sper ca nu te/am ofensat ....
trebuie sa ne mai facem si autocritica cateodata

pa
si nu mai suferi
kudika017877
Postat pe 12 Aprilie 2010 20:20
mda...!!!!!! tipic celor cu bani...si multe facultati...!!!!!!...multe dezacorduri.....credinta ca poti cumpara orice....si lista poate continua.
draga mea....poti astepta mult si bine , daca ti se pare decadent sa oferi un suc unui baiat " sarac" ( financiar)....pt ca in esenta vei gasi unul ca tine ...cu standarde inalte ( pe banii lui taticu) care va oferi atat cat oferi si tu .....adica un mare nimic.
succes in suferinta....!!!!!...si nu imi cer scuze pt cinismul meu.....!!!!!!
ninushk
Postat pe 12 Aprilie 2010 20:41
De la: ninushk, la data 2010-04-12 20:41:32mda...!!!!!! tipic celor cu bani...si multe facultati...!!!!!!...multe dezacorduri.....credinta ca poti cumpara orice....si lista poate continua.
draga mea....poti astepta mult si bine , daca ti se pare decadent sa oferi un suc unui baiat " sarac" ( financiar)....pt ca in esenta vei gasi unul ca tine ...cu standarde inalte ( pe banii lui taticu) care va oferi atat cat oferi si tu .....adica un mare nimic.
succes in suferinta....!!!!!...si nu imi cer scuze pt cinismul meu.....!!!!!!



Citesc si ma minunez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cata suferinta ! Sau e doar .....oftica ?
Dragoste ? Da,.da' nu cu burta goala !!!!!!!!
Iubire ? Da , da' sa nu aiba doar liceu' !!!!!!!!
Sentimente ? Da , da da aiba si el acolo - o masinuta,bani de o gentuta,d'un pantof....................of,greu mai sunt de gasit baietii buni in ziua de azi!
Si uite asa,usor usor,apare - in varianta feminina , suferinta de tipul " Catalin Botezatu "
Se uita fata in oglinga si ce vede ? E frumoasa ? - Da - zice ea ! Are bani ? - Da - ca are taticu' si mamica ! Are masina si milte,multe ,multe ( financiar discutand de oferit ) DA !
Atunci e clar ! BARBATII E NISTE NEMERNICI SI TREBE TOTI CASTRATI !
Alo ! Trezirea ! Asa e - dragostea nu tine de foame da' va spun eu sigur - TINE DE CALD ! Si nu tine de cald arzand bani si motorina de la BMW !
Cauta fato un baiat bun si cu mintea pe umeri , ca se rezolva toate in viata ! Ca poti sa ai palate,daca el nu da doi bani pe tine si ii iubeste doar portufelu' lu' taticu !
N-ai nevoie de 5 ani ca sa-ti dai seama care e omul tau! Atunci cand vine dragostea,prinde-o cu amandoua mainile si nu-i mai da drumu' !Dar sincer,nu o cauta inainte prin buzunare sa vezi daca are portufelu' plin si ce emblema are brelocu' de la cheile masinii !!!!!!!!!!!!!
Cristtyn
Postat pe 13 Aprilie 2010 08:21
De la: Cristtyn, la data 2010-04-13 08:21:12
De la: ninushk, la data 2010-04-12 20:41:32mda...!!!!!! tipic celor cu bani...si multe facultati...!!!!!!...multe dezacorduri.....credinta ca poti cumpara orice....si lista poate continua.
draga mea....poti astepta mult si bine , daca ti se pare decadent sa oferi un suc unui baiat " sarac" ( financiar)....pt ca in esenta vei gasi unul ca tine ...cu standarde inalte ( pe banii lui taticu) care va oferi atat cat oferi si tu .....adica un mare nimic.
succes in suferinta....!!!!!...si nu imi cer scuze pt cinismul meu.....!!!!!!



Citesc si ma minunez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cata suferinta ! Sau e doar .....oftica ?
Dragoste ? Da,.da' nu cu burta goala !!!!!!!!
Iubire ? Da , da' sa nu aiba doar liceu' !!!!!!!!
Sentimente ? Da , da da aiba si el acolo - o masinuta,bani de o gentuta,d'un pantof....................of,greu mai sunt de gasit baietii buni in ziua de azi!
Si uite asa,usor usor,apare - in varianta feminina , suferinta de tipul " Catalin Botezatu "
Se uita fata in oglinga si ce vede ? E frumoasa ? - Da - zice ea ! Are bani ? - Da - ca are taticu' si mamica ! Are masina si milte,multe ,multe ( financiar discutand de oferit ) DA !
Atunci e clar ! BARBATII E NISTE NEMERNICI SI TREBE TOTI CASTRATI !
Alo ! Trezirea ! Asa e - dragostea nu tine de foame da' va spun eu sigur - TINE DE CALD ! Si nu tine de cald arzand bani si motorina de la BMW !
Cauta fato un baiat bun si cu mintea pe umeri , ca se rezolva toate in viata ! Ca poti sa ai palate,daca el nu da doi bani pe tine si ii iubeste doar portufelu' lu' taticu !
N-ai nevoie de 5 ani ca sa-ti dai seama care e omul tau! Atunci cand vine dragostea,prinde-o cu amandoua mainile si nu-i mai da drumu' !Dar sincer,nu o cauta inainte prin buzunare sa vezi daca are portufelu' plin si ce emblema are brelocu' de la cheile masinii !!!!!!!!!!!!!
lil
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:45
Toata stima!!!!! poate citeste ce ai scris ... pup!
lil
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:47
Nu trebuie sa fii cu oricine...dar daca o sa faci un tabel unde sa bifezi ce are din ce ti-ai dori viitorul tau prieten, crede-ma, va trece mult timp....Fa cum iti mai spunea cineva, elibereaza-te de trecut, fa-ti liniste in suflet si va veni si al tau. Nu conteaza cati bani are si cate facultati, crede-ma. Fostul meu sot avea doua, facute la zi si la stat, avea potential,dar ca om era "mic"...mai multe nu spun...
Fericirea adevarata nu are legatura cu toate astea....
nadyuta
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:05
cred ca ai primit destule idei
GYPSI
Postat pe 16 Aprilie 2010 20:26
De la: mcALINA, la data 2010-04-03 19:42:35Buna. Acesta este al 2-lea mesaj pe care il public dupa cel in care va vorbeam cat de tare ma doare despartirea de omul care m-a abandonat...acum pentru a 3-a oara si definitiv. Va multumesc pentru sfaturi. Mi-au ridicat mult moralul. Stau si ma ingrozesc la gandul ca este primul Paste dupa 5 ani fara el, si ma simt atat de singura. Anul trecut pe vremea asta totul era bine. Asteptam Pastele cu bucurie, acum am o tristete imensa in suflet. As vrea sa treaca mai repede durerea asta... :-( O fi vreun remediu? . E adevarat poate era doar dependenta de el, dupa 5 ani..si faptul ca m-a lasat de atatea ori si iar a venit poate dovedeste ca e doar un bun actor si eu o fata cu mintea de gaina. Totusi erau momente in care chiar credeam ca ii pasa de mine, alteori eram ca si invizibila, stateam cu el ca si cu un bun amic. Din partea mea am incercat tot..si cu bine, si cu indiferenta, si dura dar degeaba. Cum poate un om sa te faca sa te implici atat in viata lui si apoi sa te abandoneze? Acum imi e frica de viitor...eu deja am terminat o facultate in vara si acum sunt anul 2 la alta care e apreciata si e de stat. Deci sunt un pic mai mare decat restul; la facultate nu am cum sa intalnesc pe cineva, in cluburi la fel mai mici sau care au relatie. In plus, poate ca o sa ma credeti aroganta, dar parintii mei s-au stradiut mult sa imi ofere un prim ajutor pentru stabilitate si nu stiu daca as putea sa vorbesc cu un baiat care sa ma duc eu sa il iau cu masina de acasa, sa ii platesc eu sucul sau sa aiba doar un liceu terminat. Imi doream si cred ca inca imi doresc stabilitate oferita de cineva care sa fie macar la fel ca mine din punct de vedere sentimental intelectual si nu in ultimul rand material. Poate ca am pretentii prea mari si de aceea Dumnezeu ma pedepseste acum...Oare trebuie sa imi cobor asteptarile si sa incerc sa fiu cu oricine? Sau sa astept? desi nu se prevede nici o portita ca as avea unde sa gasesc ce vreau eu :-( Viata asta-i asa complicata

VIATA E SIMPLA noi o complicam!
De ce te gandesti ce trebuie sa aiba,cum trebuie sa fie eventualul iubit ?in felul acesta elimini din start o parte dintre persoanele care te-ar putea uimii cu bogatia lor sufleteasca ...
In primul rand fati ordine in ganduri ,traieste-ti viata ptr ca nimeni nu o va face in locul tau ,bucurate de ceea ce iti ofera viata si cauta sa iti cladesti fericirea prin tine.. nu prin intermediul altei persoane .
Ce o sa faci daca eventualul print nu apare o sa stai toata viata sa il astepti ?Viata nu e o sala de asteptare !
Bucura-te de viata asa cum stii tu mai bine si daca o sa apara fii pregatita sa il primesti...
ali_cia101
Postat pe 20 Aprilie 2010 10:57
De la: Cristtyn, la data 2010-04-13 08:21:12
De la: ninushk, la data 2010-04-12 20:41:32mda...!!!!!! tipic celor cu bani...si multe facultati...!!!!!!...multe dezacorduri.....credinta ca poti cumpara orice....si lista poate continua.
draga mea....poti astepta mult si bine , daca ti se pare decadent sa oferi un suc unui baiat " sarac" ( financiar)....pt ca in esenta vei gasi unul ca tine ...cu standarde inalte ( pe banii lui taticu) care va oferi atat cat oferi si tu .....adica un mare nimic.
succes in suferinta....!!!!!...si nu imi cer scuze pt cinismul meu.....!!!!!!



Citesc si ma minunez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cata suferinta ! Sau e doar .....oftica ?
Dragoste ? Da,.da' nu cu burta goala !!!!!!!!
Iubire ? Da , da' sa nu aiba doar liceu' !!!!!!!!
Sentimente ? Da , da da aiba si el acolo - o masinuta,bani de o gentuta,d'un pantof....................of,greu mai sunt de gasit baietii buni in ziua de azi!
Si uite asa,usor usor,apare - in varianta feminina , suferinta de tipul " Catalin Botezatu "
Se uita fata in oglinga si ce vede ? E frumoasa ? - Da - zice ea ! Are bani ? - Da - ca are taticu' si mamica ! Are masina si milte,multe ,multe ( financiar discutand de oferit ) DA !
Atunci e clar ! BARBATII E NISTE NEMERNICI SI TREBE TOTI CASTRATI !
Alo ! Trezirea ! Asa e - dragostea nu tine de foame da' va spun eu sigur - TINE DE CALD ! Si nu tine de cald arzand bani si motorina de la BMW !
Cauta fato un baiat bun si cu mintea pe umeri , ca se rezolva toate in viata ! Ca poti sa ai palate,daca el nu da doi bani pe tine si ii iubeste doar portufelu' lu' taticu !
N-ai nevoie de 5 ani ca sa-ti dai seama care e omul tau! Atunci cand vine dragostea,prinde-o cu amandoua mainile si nu-i mai da drumu' !Dar sincer,nu o cauta inainte prin buzunare sa vezi daca are portufelu' plin si ce emblema are brelocu' de la cheile masinii !!!!!!!!!!!!!



ai multa dreptate in tot ce ai scris.poate citeste si ii vine mintea la cap.din pacate,azi ,sunt multi cei care gandesc asa.
ella13
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:04
Numele meu este Cristina sunt aici sa va citesc cartile. Va pot ajuta sa faceti schimbarile care sunt potrivite. Fac preziceri detaliate pentru viitor. Raspund intrebarilor, telul meu este sa luminez si sa inspir. Cu totii suntem familiarizati cu ideea ca exista si altceva dincolo de realitatea simturilor si instinctiv ne luptam sa ajungem dincolo de aceste limitari. Cateodata ne agatam inimile de o anumita persoana, slujba, situatie si devenim captivi ai mintii pentru ca refuzam sa acceptam ca un anumit lucru nu se va intampla niciodata si continuam sa speram si sa pierdem timp pretios din viata, luni sau chiar ani, pana devenim cinstiti cu noi insine si acceptam adevarul situatiei noastre. Iar atunci, tarotul poate deveni folositor.
Pt. mai multe detalii va rog sa intrati pe site-ul http://tarotkitty.webs.com/

Cristinakitty
Postat pe 20 Aprilie 2010 14:47
CRED CA VREI CAM MULTE DE LA URMATORUL,NU O SA GASESTI PE CINEVA CARE SA FIE CA TINE NICIODATA
kudika137905
Postat pe 22 Aprilie 2010 18:41
De la: alexa1234, la data 2010-04-12 19:12:59idem miss_darine

A trecut iubirea pe langa mine
trei ani nu am stiut cine este un sfat nu mi-a dat pur si simplu nu am existat oare ce a fost ?
Desi este un om mare in grad si functie si nu numai are un suflet deosebit il iubeam si il admiram si prezentul verb
aveam ce sa vad si ce sa aud la acest om .Totusi are prejudecati , desi este in mijlocul nostru
ne-a ajutat ,ne-a ridicat ,a egalat sansele femeilor in fata barbatilor etc In subconsientul lui
tot are ascunsa ideea :'Ca rromul/roma'este o vrajitoare daca m-am apropiat mai mult de el desi tot timpul mi-a fost teama de el pt ca este un om imprevizibil ,nu mi-a oferit incredere in el si mine .
Incepusem si am o iubire paterna si mult respect el poate incepuse sa ma adimire
pt sinceritatea mea si fiinetea mea , bunul simnt pe care-l am si nu numai daca imi place jocul sunt foarte de gasca si altruista.Nu stiu ce a fost intre
noi ? poate inceputul unei iubirii ascune ne potiveam de minune Dar! din cauza
unor probleme de ordin informational si cateva kilograma in plus si lipsa de socializare la ora actuala
sunt denigrata in fel si chip .Am o pagina in care imi scrie multe subtilitati si anagramat >Ce poti intelege ?ca este un adevar sau o minciuna ?Am atata durere in suflet ca nu vrea sa ma ajuta profesional >Mi-am dat seama ca numai asa imi pot schimba sensul vietii.Stiu ca are bun simnt si ca nu ma poate jigni l-am inteles dar totusi sa faca un pic de efort si pt mine MERIT o noua sansa .Astazi este ziua lui de nume >stiu ,ca este un biruitor ce pot sa-i ofer:
Sanatate si iubire/dragoste si implinire/gandul bun sa-l mi-l pazeasca /Pentru a lui viata /
LA MULTI ANI! Iubirea mea /nu ma uita /chiar daca vrei sa scapi de mine nu sunt rea /nu sunt omida/
sunt doar un copil cuminte /cu un suflet de inger pazitor al tau/
kudika167995
Postat pe 23 Aprilie 2010 12:56
Draga mea degeaba ai facut doua facultati, le-ai facut degeaba la felul cum gandesti. Vrei banii, vrei masinii, vrei barbat cu studii?de ce? pt. ca toate astea le ai tu si nu accepti ca el sa nu le aibe? Consideri ca doar un barbat care detine toate astea te poate face fericita? Atunci astepata mult si bine, oricum habar nu ai ce inseamna dragostea adevarata, la tine prioritar sunt bunurile materiale. Poate candva vei avea ocazia sa-ti dai seama ca intr-o relatie sunt altele mai presus decat ceea ce cauti tu la un barbat. Succes!!
rahela11
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:07
De la: lil, la data 2010-04-13 09:45:59
De la: Cristtyn, la data 2010-04-13 08:21:12
De la: ninushk, la data 2010-04-12 20:41:32mda...!!!!!! tipic celor cu bani...si multe facultati...!!!!!!...multe dezacorduri.....credinta ca poti cumpara orice....si lista poate continua.
draga mea....poti astepta mult si bine , daca ti se pare decadent sa oferi un suc unui baiat " sarac" ( financiar)....pt ca in esenta vei gasi unul ca tine ...cu standarde inalte ( pe banii lui taticu) care va oferi atat cat oferi si tu .....adica un mare nimic.
succes in suferinta....!!!!!...si nu imi cer scuze pt cinismul meu.....!!!!!!



Citesc si ma minunez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cata suferinta ! Sau e doar .....oftica ?
Dragoste ? Da,.da' nu cu burta goala !!!!!!!!
Iubire ? Da , da' sa nu aiba doar liceu' !!!!!!!!
Sentimente ? Da , da da aiba si el acolo - o masinuta,bani de o gentuta,d'un pantof....................of,greu mai sunt de gasit baietii buni in ziua de azi!
Si uite asa,usor usor,apare - in varianta feminina , suferinta de tipul " Catalin Botezatu "
Se uita fata in oglinga si ce vede ? E frumoasa ? - Da - zice ea ! Are bani ? - Da - ca are taticu' si mamica ! Are masina si milte,multe ,multe ( financiar discutand de oferit ) DA !
Atunci e clar ! BARBATII E NISTE NEMERNICI SI TREBE TOTI CASTRATI !
Alo ! Trezirea ! Asa e - dragostea nu tine de foame da' va spun eu sigur - TINE DE CALD ! Si nu tine de cald arzand bani si motorina de la BMW !
Cauta fato un baiat bun si cu mintea pe umeri , ca se rezolva toate in viata ! Ca poti sa ai palate,daca el nu da doi bani pe tine si ii iubeste doar portufelu' lu' taticu !
N-ai nevoie de 5 ani ca sa-ti dai seama care e omul tau! Atunci cand vine dragostea,prinde-o cu amandoua mainile si nu-i mai da drumu' !Dar sincer,nu o cauta inainte prin buzunare sa vezi daca are portufelu' plin si ce emblema are brelocu' de la cheile masinii !!!!!!!!!!!!!
kudika100000
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:25
are dreptate ,deschide bine ochii.Dragostea nu tine de banii,masini,facultati......dragostea o poti oferi cu sau fara asa ceva
kudika100000
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:30
voi nu ati inteles fata asta....sunt multe lucruri pe care le faci si le faci pt k intr-un fel sau altul esti obligata..
chiar te inteleg stiu cum e ca parintii tai sa iti ofere muuulte si tu la randul tau te gandesti ca trebe sa le oferi si lor o bucurie si bucuria lor e cu totul diferita de ceea ce ti-ai dori tu...
si ai mei s-au chinuit sa imi ofere multe si sa nu ma lase sa merg cu autobuzul la facultate si bani pt mai tot ce mi-am dorit eu...dar se asteapta la ceva de la mine ..si stiu ca se asteapta la finalizarea studiilor in primul rand si apoi sa le aduc acasa un bait cel putin cu aceeasi situati financiara ca a mea...e greu dar te gandesti cateodata la ei si la cat s-a sacrificat pt tine si nu iti face bine sa ii vezi dezamagiti de tine...
e si normal ca daca esti cu un tip...nu e neaparat sa aiba BMW dar maar sa nu iti fie rusine sa mergi la restaurant cu el de frik ca n-are cu ce sa plateasca nota...
sunt anumite principii care nu toata lumea le intelege...
spre exemplu eu am primit o masina cadou de la ai mei...n-am avut parte de ea...am facut-o terci...dar am muncit atat de mult si am reusit sa-mi iau eu alta cu banutii mei fara sa ma ajute mama si tata...e normal sa faci niste sacrficii ...sa le arati ca nu s-a chinuit degeaba...cel putin asta e parerea mea...materialista sau nu...stiu bine k e realista...
ca dragostea nu plateste facturi ,nu te plimba,nu iti ofera decat o stare de bine interioara...
o zi buna
micky_mouse37
Postat pe 13 August 2010 12:33
Inainte de toate cred ca tu nu stii ce vrei,nu stii ce cauti,daca cauti ceva intradevar.atunci cand iubesti cu adevarat,nimic nu te poate opri,nu exista nici un fel de bariera,deoarece intr-o dragoste adevarata nu conteaza banii din portofel sau masina de la scara.Crezi tu ca un simplu baiat care are "doar" liceul,este mai prejos decat ceilalti,hmm,ai putea avea surprize mari,in aceasta privinta.Crezi tu ca daca ai terminat o facultate si acum esti in alta iti da dreptul sa te consideri deasupra celorlalti "muritori de rand"?Mai gandeste-te un pic inainte sa faci asemenea afirmatii,eu,cred ca tu iubesti pozitia sociala si nicidecum individul,si asta este grav.Parintilor tai trebuie sa le multumesti pentru ajutorul pe care ti l-au dat,dar asta nu inseamna ca iti pot controla ei viata,in definitiv tu singura trebuie sa alegi,sau mai degraba o sa simti care este persoana potrivita alaturi de care sa iti traiesti viata.Numai sa fie si el de acord cu "standardele"tale.Cam asta ar fi asa pe scurt.Trezeste-te la realitate si traieste-ti viata singura,fara a mai cauta acordul parintilor.De obicei cele mai valoroase diamante se gasesc intotdeauna in noroi,doar ca inca nu sant slefuite,dar asta nu le face mai putin valoroase.
lemuriano
Postat pe 16 August 2010 16:26
De ce am si eu am impresia ca nu ati inteles-o pe fata? Stiu si eu foarte bine cum este sa se astepte multe de la tine, mai ales din partea parintilor. Eu nu am fost o rasfatata d p d v material, dar am aparut in peisaj cand ei nu mai erau tocmai tineri si am fost toata copilaria destul de bolnavicioasa, asa ca bietii de ei au avut grija de mn mai rau ca de ochii din cap. Apoi au facut foarte multe sacrificii pentru ca eu sa primesc o educatie, dar si pentru a creste frumos si a ma forma ca om asa cum trebuie. Mi-am dat seama tarziu cat de greu este pt un parinte sa pastreze un echilibru in ed. odraslei sale; mai ales sa il protejeze realitatile exterioare are i-ar putea face rau fara sa il creasca intr-un glob de sticla. Acum, cand copilul a crescut si nu mai este tocmai un copil, e firesc sa se astepte multe de la el, inclusiv in ceea ce priveste relatiile sentimentale. Asta nu inseamna ca niste parinti de bun simt iti intra in viata cu bocancii, dar asteptarile lor exista. Cat priveste studiile, cerinta ei mi se pare destul de pertinenta; atat timp cat ai primit o ed. se asteapta de la un eventual partener un nivel intelectual pe aceeasi linie. Cat despre ex. pe care l-a dat cu platitul consumatiei,( si multi ati sarit in capul fetei cum ca ar fi superficiala sau materialista...)mi se pare si el destul de normal. Fata nu a zis ca vrea un baiat de bani gata care sa ii plateasca ei consumatia la restaurant, ci sa isi permita sa si-o plateasca pe a lui. Nu spune nimeni ca daca ii platesc tipului un suc imi fac gaura in buget sau imi cade vreun rang, dar daca asta devine un obicei, incepi sa iti pui intrebari,pt ca orice barbat de bun simt, cu o anumita educatie, ambitie si principii,nu ar accepta asa cva. Daca tipul este neserios, si ii lipseste ambitia de a realiza ceva, atunci ce sa faca fata asta? Sa il ia acasa, unde eventual mai stau si parintii ei? Cred ca am inteles ce vrea ea; isi doreste un tip matur, cu o stabilitate emotionala si financiara( nu baiatul de bani gata legat de fusta mamei sau craiul de Dorobanti, ci un tip care are capacitatea sa se intretina singur), care sa o respecte si sa ii ofere afectiune. Draga mea, cred ca fiecare om isi ia propriile decizii, iar a avea niste filtre atunci cand alegi pe cineva este un lucru bun, dar mai ales prudent. Bucura-te de perioada asta, gaseste-ti noi activitati si vei decoperi ca libertatea are gust :P Dar mai ales nu dispera, barbatii simt imediat si obtii exact contrariul . Iar faptul ca ai anumite principii nu inseamna ca esti cumva imorala sau insensibila, ci ca omul de care te poti indragosti tebuie sa indeplineasca niste conditii minime. Toate bune!
black_velevt
Postat pe 23 August 2010 23:19
De la: mcALINA, la data 2010-04-03 19:42:35Buna. Acesta este al 2-lea mesaj pe care il public dupa cel in care va vorbeam cat de tare ma doare despartirea de omul care m-a abandonat...acum pentru a 3-a oara si definitiv. Va multumesc pentru sfaturi. Mi-au ridicat mult moralul. Stau si ma ingrozesc la gandul ca este primul Paste dupa 5 ani fara el, si ma simt atat de singura. Anul trecut pe vremea asta totul era bine. Asteptam Pastele cu bucurie, acum am o tristete imensa in suflet. As vrea sa treaca mai repede durerea asta... :-( O fi vreun remediu? . E adevarat poate era doar dependenta de el, dupa 5 ani..si faptul ca m-a lasat de atatea ori si iar a venit poate dovedeste ca e doar un bun actor si eu o fata cu mintea de gaina. Totusi erau momente in care chiar credeam ca ii pasa de mine, alteori eram ca si invizibila, stateam cu el ca si cu un bun amic. Din partea mea am incercat tot..si cu bine, si cu indiferenta, si dura dar degeaba. Cum poate un om sa te faca sa te implici atat in viata lui si apoi sa te abandoneze? Acum imi e frica de viitor...eu deja am terminat o facultate in vara si acum sunt anul 2 la alta care e apreciata si e de stat. Deci sunt un pic mai mare decat restul; la facultate nu am cum sa intalnesc pe cineva, in cluburi la fel mai mici sau care au relatie. In plus, poate ca o sa ma credeti aroganta, dar parintii mei s-au stradiut mult sa imi ofere un prim ajutor pentru stabilitate si nu stiu daca as putea sa vorbesc cu un baiat care sa ma duc eu sa il iau cu masina de acasa, sa ii platesc eu sucul sau sa aiba doar un liceu terminat. Imi doream si cred ca inca imi doresc stabilitate oferita de cineva care sa fie macar la fel ca mine din punct de vedere sentimental intelectual si nu in ultimul rand material. Poate ca am pretentii prea mari si de aceea Dumnezeu ma pedepseste acum...Oare trebuie sa imi cobor asteptarile si sa incerc sa fiu cu oricine? Sau sa astept? desi nu se prevede nici o portita ca as avea unde sa gasesc ce vreau eu :-( Viata asta-i asa complicata






... ai ars etapele si acum iti pare rau ... cine te-a pus sa nu ceri mai mult de la el ? ... orice relatie care nu se concretizeaza din diverse motive penibile (sa ne cunoastem mai bine, sa termina aia si ailalta, sa facem cariera, sa facem si sa dregem ... singuri) se termina ... e ca o luminare care arde si cind nu mai are nimic care sa o adune la loc se arunca ... e cea mai mare prostie sa accepti relatii de ani de zile fara sa le concretizezi prin nimic ...

... nu te pedepseste nimeni ... aduna-te, inchide subiectul complet si linisteste-te ... si ai grija ce vrei de la viata si de la cei din jur ... love si sex pur si simplu nu e suficient ...



marco918
Postat pe 23 August 2010 23:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubirea mea 27 De la: circusprincess 1 Noiembrie 2010 14:39
violenta intr-un cuplu.... 19 De la: ania18 12 Noiembrie 2009 17:01
Iubitul meu se drogheaza. 21 De la: kudika_27016 10 Iunie 2014 05:54
Punct si de la capat!dar pana cand.....? 15 De la: tematoare 2 Iulie 2010 03:12
barbatii astia...heeeelp :D 12 De la: geo_reincarcat_iara 5 Iulie 2010 12:39