Setari Cookie-uri

Urgenta avort!

Buna! o sa incep prin a va povesti ce interes am de a va aborda. Va implor sa nu ma judecati si sa postati tot felul de mesaje pentru ca am motive intemeiate sa procedez astfel. Am 17 ani si sunt nevoita sa fac un avort. Va implor recomandati`mi o clinica privata din localitatea Bacau care accepta sa fiu insotita de un adult dar care sa nu`mi fie parinte. Sper doar ca in clinica respectiva sa am parte de discretie, respect si SIGURANTA. O doctorita daca este posibil si sa fie apta de a`mi face un avort fara complicatii. Va implor raspundeti`mi urgent cu detalii despre o astfel de clinica din Bacau. Va multumesc!
kudika071267
Postat pe 6 Aprilie 2010 19:07
cauta cabinete de gineco pe google din orasul tau si apoi cauta referinte despre ele, sau vezi dr gineco buni din bacau... dar din cate stiu nu e nev sa fie cineva cu tine, dar pt bani sunt sigura ca se accepta, daca e nev, de un adult care sa semneze anumite hartii.
Shhh
Postat pe 6 Aprilie 2010 19:23
cred ca exista alte variante la avort...si asta nu ar trebui sa fie ultima solutie!!!gandeste-te....multi vor sa aibe un copil...dar din pacate nu il pot concepe...din varia motive...iar tu...ti-l omori....cu propriile maini....alegerea ta....dar sa stii exista si alte solutii...nu uita asta...
__XXX__
Postat pe 11 Aprilie 2010 22:15
mah..imi pare rau k nu sunt din Bacau ca sa te pot ajuta....insa..daca o sa ai parte d un medic bun..nu o sa simti nimic,,,decat niste dureri k la menstruatie......eu am trecut prin asa cva si nu mi-a fost deloc rau. si am avut parte d o mare discretie chiar daca eram minora,,,,....sper din tot ssufletul sa rezolvi.....si sa fie totul bine.......

:*
pis_mic_si_rau
Postat pe 12 Aprilie 2010 21:35
Buna ! In Bacau nu stiu pe nimeni.Dc ai fi fost din Ctza ,te-as fi ajutat cu mare placere.Aici nu pune nimeni intrebari si poti fi insotita de oricine.Dc ai nevoie de ceva,sau dc ai putea veni in Ctza,te-as putea duce la un dr care este fff bun.Mai vb pe mail:rgrecu2004@yahoo.ca,dc te pot ajuta cu ceva.
SHANARYA
Postat pe 12 Aprilie 2010 21:44
nu sunt din bacau,dar cauta pe net sigur o sa gasesti,iar daca mergi la un cabinet privat poti face anestezie generala-binenteles ca costa,nu simti nimic poti sa faci chiuretajul fara frica si nici nu te doare nimic
utad
Postat pe 12 Aprilie 2010 21:47
ptr 071267 am dat un search ptr tine si un telefon la o prietena care a stat in bacau,sa nu te duci la dr iordache e jecmanitoare de bani si nici nu e priceputa apoi tarifele sunt cam mari ptr un cabinet privat nu numai la ea,consultatie 70-80ron chiuretaj600-700ron plus orele dupa interventie cit stai la pat,mi-a rec dr veghes de la medical-top;sanatate si altadata casca ochii cind faci amor
utad
Postat pe 12 Aprilie 2010 22:11
Din pacate nu sunt din Bacau sa te pot ajuta cu informatiile de care ai nevoie..poate te ajuta daca iti spun ca daca e ok medicul va fii totul in regula, am trecut si eu prin asa ceva ,,,din pacate...doar ca nu eram minora...il legatura cu un adult langa tine sigur nu este imposibil exista posibilitati stai linistita, sper sa reusesti sa fie totul in regula...Multa sanatate iti doresc..
rrrodi
Postat pe 13 Aprilie 2010 01:38
si dupa ce rezolvi cu asta,pune-i prezervativu ' .....
blaa
Postat pe 13 Aprilie 2010 02:11
De la: kudika071267, la data 2010-04-06 19:07:23Buna! o sa incep prin a va povesti ce interes am de a va aborda. Va implor sa nu ma judecati si sa postati tot felul de mesaje pentru ca am motive intemeiate sa procedez astfel. Am 17 ani si sunt nevoita sa fac un avort. Va implor recomandati`mi o clinica privata din localitatea Bacau care accepta sa fiu insotita de un adult dar care sa nu`mi fie parinte. Sper doar ca in clinica respectiva sa am parte de discretie, respect si SIGURANTA. O doctorita daca este posibil si sa fie apta de a`mi face un avort fara complicatii. Va implor raspundeti`mi urgent cu detalii despre o astfel de clinica din Bacau. Va multumesc!


tu stii ceva despre avort? stii cum se procedeaza, ce tipuri de a avorta exista? stii ce riscuri implica fiecare? daca ai fii din bucuresti, te-as putea ajuta. ai grija cu clinicile particulare, ai nevoie de bani (MULTI!), insa sincer, nimeni nu sta sa iti sune parintii sa ii anunte ca esti gravida si faci avort, deci discretie gasesti cam peste tot unde ai tai nu cunosc pe nimeni. progenitorul stie despre asta? sper ca da si sper ca el e cel care te va sustine si moral si (cel mai bine) si financiar pe tot parcursul procesului.

revenind la avort. sunt mai multe tipuri de avort.
curetajul: se dilata colul uterin, se extrage fetusul cu un cleste, apoi se scoate placenta cu o cureta. cel mai sadic (de obicei nu vezi asta ca pacienta) e ca ei reconstituie copilul din bucatile extrase ca sa vada daca l-au "scos" in intregime. e o crima legala. e ca si cum te-ar omori pe tine cineva cu un cleste care ti-ar rupe oscior cu oscior, membru cu membru, organ cu organ si evident ai muri in chinuri.

avortul prin aspiratie: se dilata colul uterin, se sfarama capul fetusului in interiorul uterului cu ajutorul unui instrument chirurgical, apoi se introduce un tub flexibil in uter prin care fetusul este aspirat cu o forta de cateva zeci de ori mai mare decat forta unui aspirator, care, intai rupe membrele, apoi coloana vertebrala. aceeasi crima legala. imagineaza-ti ca tu esti acea fiinta, ca esti constienta ce se intampla si intreaba-te daca vrei asta.

exista o metoda nepracticata in Romania, avort medicamentos, prin injectarea unui hormon (prostaglandine) in musculatura uterului, care provoaca contractii puternice, mai puternice decat cele prenatale. copilul este sfaramat prin contractii si prin travaliul provocat, fetusul este expulzat din corp. se intampla sa si supravietuiasca uneori cateva minute, poate ore dupa manevra, dar e o moarte la fel de sigura. e ca si cum cineva te-ar tortura fizic teribil apoi te-ar arunca deoparte fara pic de ingrijire, cu o singura sansa sa supravietuiesti, daca vei primi ingrijirea necesara, care este posibila, cu grad mare de risc, ce-i drept, insa nimeni nu te-ar baga in seama si te-ar lasa sa agonisesti pana ce te-ai stinge.

avortul prin histerotomie (cezariana): pur si simplu este o operatie prin care se deschide uterul, se scoate copilul care de cele mai multe ori supravietuieste, insa este omorat prin injectii letale sau pur si simplu nu i se acorda niciun fel de ingrijire, il lasa sa agoniseasca pana la moarte. poate dura cateva ore bune

mai exista si un anitihormon mifepristone care blocheaza secretarea progesteronului atat de necesar sarcinii. se administreaza in primele 7 saptamani de sarcina, de 4 ori in 12 zile. placenta va fi distrusa, iar copilul se va sufoca si va muri. exista insa si posibilitatea de a supravietui, dar va fi ucis prin injectie letala. sangerarea poate dura o saptamana, in functie de varsta copilului. cu cat mai in varsta este fetusul, cu atat mai mari vor fi sangerarile.

cea mai folosita metoda este cea a curetajului, apoi a aspiratiei. sunt practici zilnice si usoare, insa pot aparea complicatii, niciodata nu depinde atat de medic cat de pacient(a). prin curetaj pot aparea rani, perforari ale colului uterin sau ale uterului, infectii, tot felul de "minuni" de care nu ai nevoie.
intreaba-te daca esti sigura ca asta vrei sa faci pana in momentul in care nu vei avea cum sa dai inapoi. daca as fi in locul tau, si eu as avorta, cu siguranta, dar as prefera metoda cu antihormonul (nu stiu sigur daca se practica la noi in tara, dar sper ca da). ai grija de tine si pune-ti sanatatea pr primul plan, orice te-ai hotari sa faci.
zgriptzu
Postat pe 13 Aprilie 2010 11:27
De la: zgriptzu, la data 2010-04-13 11:27:38
tu stii ceva despre avort? stii cum se procedeaza, ce tipuri de a avorta exista? stii ce riscuri implica fiecare?

raspunsul este nu..dar o sa afle pe propria piele!este usor sa te cotzai si apoi sa dai fuguta la un chiuretaj!
one_size
Postat pe 13 Aprilie 2010 11:38
din ceia ce spui tu acolo observ ca niki nu iti pasa de copilul tau st km de varsta ta sh nu mi sa-ntamplat kestii de genu' asta din moment k esti insarcinata du sarcina pan' la capat tre' sa iei viata acelui copilas?!knd te-ai jucat q ciucurelu a ft bn nu?!cel putin daca nu il pastrezi lasa-l la un camin de copii k akolo primeste o educatie mult mai frum decat i-ai putea oferi tu
kudika012227
Postat pe 13 Aprilie 2010 11:46
De la: kudika071267, la data 2010-04-06 19:07:23Buna! o sa incep prin a va povesti ce interes am de a va aborda. Va implor sa nu ma judecati si sa postati tot felul de mesaje pentru ca am motive intemeiate sa procedez astfel. Am 17 ani si sunt nevoita sa fac un avort. Va implor recomandati`mi o clinica privata din localitatea Bacau care accepta sa fiu insotita de un adult dar care sa nu`mi fie parinte. Sper doar ca in clinica respectiva sa am parte de discretie, respect si SIGURANTA. O doctorita daca este posibil si sa fie apta de a`mi face un avort fara complicatii. Va implor raspundeti`mi urgent cu detalii despre o astfel de clinica din Bacau. Va multumesc!
Ai nevoie de un adult ptr ca esti minora....dar cu banii se rezolva tot..si discretie si toate...
kudika147138
Postat pe 13 Aprilie 2010 11:53
Stiti ce se intampla...?! Noi tot dam vina pe pustoaice, ca nu se protejeaza si pe urma fac avorturi sau pur si simplu isi arunca pruncii abia nascuti la gunoi... Dar nu ne gandim ca de fapt intreaga societate e vinovata, pentru ca incurajeaza destrabalarea. Ce sa mai inteleaga un tanar, cand vede peste tot (in ziare sau la tv) numai curve de doi bani, simone senzual si alte porcarii...? Asta este marea revolutie sexuala: boli venerice, curvaraseala, avorturi, crime... Enjoy!
Micael
Postat pe 13 Aprilie 2010 13:48
De la: Micael, la data 2010-04-13 13:48:42Stiti ce se intampla...?! Noi tot dam vina pe pustoaice, ca nu se protejeaza si pe urma fac avorturi sau pur si simplu isi arunca pruncii abia nascuti la gunoi... Dar nu ne gandim ca de fapt intreaga societate e vinovata, pentru ca incurajeaza destrabalarea. Ce sa mai inteleaga un tanar, cand vede peste tot (in ziare sau la tv) numai curve de doi bani, simone senzual si alte porcarii...? Asta este marea revolutie sexuala: boli venerice, curvaraseala, avorturi, crime... Enjoy!


daca unii asa au inteles democratia!si parintii ce fac ca sa ii educe?
one_size
Postat pe 13 Aprilie 2010 13:56
daca nu indrazneste sa-i spuna mamei, inseamna ca mama sa nu ar accepta in ruptul capului ca fiica sa aiba un copil la 17 ani. de fapt nu stiu cati parinti ar fi de acord cu asa ceva. la varsta asta nu are alta optiune, chiar imi pare rau de ea, dar se poate intampla oricerei fete. o sa iti tin pumnii.
ell8789
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:09
nu ar trebuii sa comentti aiurea...k s-a jucat cu ciucurelu si ec..e viata ei...ea doar a cerut nume de clinii si doctori..deci un sfat nu o morala...cu toti baieti si fete dca ati fi la varsta ei si ai afla ca sunteti insarcinte sau pretena este insarcnata..ati apela la aceasta metoda cu siguranta;)sa nu credeti k e lipsita de suflet ca nu e due de placeree acolo;) eu nu am patit asa cv dar cunosc persoane care au facut si a caror viata s-a schimbat dupa avort..au avut remushcari....nieni n face ata de placere;)
cretsss
Postat pe 13 Aprilie 2010 23:21
iti dau drepatate!!!!!!
rrrodi
Postat pe 14 Aprilie 2010 01:41
rectific:D...iti dau dreptate Micael..din pacate asa este cum spui tu
rrrodi
Postat pe 14 Aprilie 2010 01:42
Nu cunosc pe nimeni in bacau sa te pot ajuta,insa iti recomand calduros ca data viitoare sa iai pastila de a doua zi,care se poate lua in max 72de ore....nu va face decat sa-ti deregleze ciclul.imi pare rau ca s-a ajuns aici....eram si eu la un pas sa patesc la fel....iti tin pumnii si iti urez noroc si sanatate pe viitor!
BomBoniCa_DulSe
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:05
Buna! Nu sunt din bacau dar ca raspuns la intrebarea ta iti pot zice cateva kestii... kiar daca esti minora nu ai nevoie neaparat de un adult sa fie cu tine , in skimb ar fi bine sa ai pe cineva langa tine... care sa iti ofere un sprijin...dupa...depinde in cate saptamani esti....daca ai pana la 5 saptamani de sarcina poti face un avort medicamentos...e putin mai scump, e vreo 4-5 milioane ...ti se dau niste pastile in 2 etape...si nu e nevoie sa ajungi la chiuretaj sau altele...nu iti umbla nimeni inauntru ... daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva id-ul meu este iuly_ana.tzontzonel
Tzontzonel
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:10
De la: cretsss, la data 2010-04-13 23:21:08nu ar trebuii sa comentti aiurea...k s-a jucat cu ciucurelu si ec..e viata ei...ea doar a cerut nume de clinii si doctori..deci un sfat nu o morala...cu toti baieti si fete dca ati fi la varsta ei si ai afla ca sunteti insarcinte sau pretena este insarcnata..ati apela la aceasta metoda cu siguranta;)sa nu credeti k e lipsita de suflet ca nu e due de placeree acolo;) eu nu am patit asa cv dar cunosc persoane care au facut si a caror viata s-a schimbat dupa avort..au avut remushcari....nieni n face ata de placere;)
.......................................comentez k vr iar daca am kef sa tin morala o fac nu ma impiedici tu!toata lumea ii sp sa fc avort da nimeni nu ii sp sa pastreze acel copil kre nu are niki-o vina!knd vo trazni d-zeu sa va vad atunki ...........inainte aveam aceiasi conceptie ca sh uh de asemenea insa am av o prof care ne citea la sc povestioare despre femeile care fc avort.nu ma dau maica tereza da niki sa recurg la un avort n'am sa fc. aja ca e alegerea ei pan' la urma sa fc k doreste
kudika012227
Postat pe 14 Aprilie 2010 11:52
Celor ce nu m`ati judecat si m`ati ajutat cu cate`un sfat va multumesc din suflet! Ceilalti stati fara griji roata vietii e rotunda. O sa vina momentul in care n`o sa mai fiti cei ce judeca ci o sa fiti in locul celor judecati. Pentru cei ce m`au ajutat cu cate un sfat va multumesc si tin sa va instiintez ca am rezolvat totul. Subiect inchis! Va multumesc!
kudika071267
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:44
am inteles ca e inchis...adik ai rezolvat totul???ai trecut peste???sau ai gasit un medic ok???daca vrei sa mai pove cu mine id meu e g_rody_g...Multa sanatate sa ai..stai linistita ca va fii totul ok!!!!!!!!! din greseli invatam!
rrrodi
Postat pe 15 Aprilie 2010 01:22
Da este un subiect inchis pentru mine deoarece am rezolvat totul si sunt bine. Postarea asta pe forum m`a facut sa vad ca nu sunt numai oameni rai desi pt voi ceilalti sunt o anonima( o straina) v`ati deranjat makr cu un sfat sa ma ajutati sau sa ma intrebati dak totul a decurs bine. Multumesc! Va pup
kudika071267
Postat pe 15 Aprilie 2010 16:29
Este SECRET numele acelui ginecolog bun din Cta si se da numai in anumite conditii? Care sunt conditiile?
ema_rice
Postat pe 15 Aprilie 2010 19:35
fara parinte nu se poate face un avort. eu zic sa iti iei inima in dinti sa ii spui mamei sau tatalui. nu poti, incearca cu o ruda apropiata care poate discuta cu parintii. nu incerca sa faci vreun pas gresit, adica prin babe etc. bafta, capul sus, discuta cu parintii, nu se poate sa nu te ajute.
delicacy
Postat pe 15 Aprilie 2010 22:40
Draga kudika071267 u spui ca roata vietii e rotunda asa este intr-adevar dar cei care te-au judecat fii sigura ca la fel vor proceda si ei...insa toti care credeti ca stiti ce inseamna un avort nu e asa .....E fff dureros si e o rana care nu se vindeca niciodata , chiar daca acuma ve-ti spune ca ea va trece si vei uita iti zic ca nu.....asta e ceva ce te marcheaza pe viata...nu e ca mersul pe bicicleta...si daca s-a intamplat sa greseasca asta e pacatu ei....ea va raspunde in fata lui Dumnezeu ...cunosc fete de 18-20 de ani care vor un copil chiar si nemaritate dar au o relatie ....si nu raman imediat....bn are doar 17 ani dar un copil e o fiinta umana.....iar mai tarziu remuscarile, sentimentul de vinovatie vor iesi la suprafata.....Iar dupa cum vorbesti pare ca nu ai nici o urma de remuscare ...pacat sper doar ca niciodata sa nu regreti pasul facut ca abia atunci vei suferi...bafta multa in continuare....
iubytzik22
Postat pe 16 Aprilie 2010 20:44
Buna !
As vrea in primul rand sa te intreb dc esti intr-o situatie asemanatoare ,de esti mai preocupata decat fata care are intr-adevar probleme .
SHANARYA
Postat pe 16 Aprilie 2010 21:59
Pentru cei ce nu m`am facut corect inteleasa. Poate din spuse par neafectata, dar sunt. Este imposibil sa nu te atinga astfel de incidente, insa ma straduiesc sa nu arat. Asta este in sufletul si ratiunea mea. Mi`a fost invatatura de minte!
kudika071267
Postat pe 17 Aprilie 2010 17:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intrerupere de sarcina cu un singur comprimat 72 De la: 27 Octombrie 2016 14:26
AVORT! 38 De la: ionela_mc1 11 Septembrie 2012 11:42
Topic impotriva utilizatoarei l_diana_c 20 De la: l_diana_c 3 Iunie 2009 12:57
Despre avort, " SILENT SCREAM" 111 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
Rana pe col de la avort 8 De la: Ancaaaaaa 1 Februarie 2015 23:39