Setari Cookie-uri

pauzele intr'o relatie

Eu si prietenul meu avem o relatie de aproximativ 3 luni. eu am 19 ani, iar el 21. tin mult la el, a fost primul baiat din viata mea si nu regret deloc acest lucru, ba dimpotriva. la inceput am fost destul de rece cu el, insa pe moment ce am inceput sa ma atasez, am inceput sa il sun, sa ii trimit mesaje. totul ok, pana la un moment dat cand am inceput sa exagerez si la primul telefon la care nu raspundea, ii trimiteam o groaza de mesaje, si ma crizam. mi'a spus ca nu ii convine lucrul asta, si acum am ajuns sa il inteleg, insa cred ca e un pic cam tarziu. in ultimul timp a inceput sa imi spuna ca nu stie ce vrea, ca are nevoie de putin timp in care sa se gandeasca la ceea ce vrea. asa ca m'am gandit sa ii propun sa luam o pauza de cateva zile, in care sa isi puna ordine in ganduri. i'am spus ca imi pare rau pentru atitudinea mea cicalitoare. l'am pus sa promita ca pauza asta sa fie un "refresh" al relatiei, si nu o pregatire pentru despartire, si a fost de acord, spunea ca chiar avea nevoie de o gura de aer. credeti ca am procedat bine? ce parere aveti despre pauzele intr'o relatie?? sunt ele de fapt un mod subtil de a anticipa o despartire atunci cand persoana de langa tine nu vrea sa iti spuna lucrul asta direct? va multumesc anticipat!
Georgeta1991
Postat pe 9 Aprilie 2010 17:48
daca el iti spunea ca vrea o pauza atunci da, puteai sa spui ca de fapt vrea sa va despartiti. dar asa, cum tu ai ales lucrul asta, foarte inteligent de altfel desi tu ai fost cea care a gresit, atunci eu zic ca ai procedat corect si ca nu e nevoie sa te gandesti la despartire. poate va aprecia faptul ca stii sa te dai intr'o parte si sa astepti... tu stii mai bine ce fel de om e
Shhh
Postat pe 9 Aprilie 2010 17:55
Nu sunt deloc de acord cu pauzele insa uneori sunt f bune.Mie mi-a propus prietenul sa luam o pauza(suntem de 2 ani impreuna) si am fost de acord sa-l las 1 saptamana sa se gandeasca ce vrea(incepusera prea multe discuti din cauza comportamentului sau,sau al meu).Dupa pauza am revenit impreuna si suntem super bine ,chiar f bine,am discutat ce nu este bine in comportamntul nostru si ce trebuie sa schimbam.Probabil asa este si in cazul vostru.Sa ne spui ce a-ti decis.Bafta!
cami_goanga10
Postat pe 9 Aprilie 2010 21:28
De la: Georgeta1991, la data 2010-04-09 17:48:16Eu si prietenul meu avem o relatie de aproximativ 3 luni. eu am 19 ani, iar el 21. tin mult la el, a fost primul baiat din viata mea si nu regret deloc acest lucru, ba dimpotriva. la inceput am fost destul de rece cu el, insa pe moment ce am inceput sa ma atasez, am inceput sa il sun, sa ii trimit mesaje. totul ok, pana la un moment dat cand am inceput sa exagerez si la primul telefon la care nu raspundea, ii trimiteam o groaza de mesaje, si ma crizam. mi'a spus ca nu ii convine lucrul asta, si acum am ajuns sa il inteleg, insa cred ca e un pic cam tarziu. in ultimul timp a inceput sa imi spuna ca nu stie ce vrea, ca are nevoie de putin timp in care sa se gandeasca la ceea ce vrea. asa ca m'am gandit sa ii propun sa luam o pauza de cateva zile, in care sa isi puna ordine in ganduri. i'am spus ca imi pare rau pentru atitudinea mea cicalitoare. l'am pus sa promita ca pauza asta sa fie un "refresh" al relatiei, si nu o pregatire pentru despartire, si a fost de acord, spunea ca chiar avea nevoie de o gura de aer. credeti ca am procedat bine? ce parere aveti despre pauzele intr'o relatie?? sunt ele de fapt un mod subtil de a anticipa o despartire atunci cand persoana de langa tine nu vrea sa iti spuna lucrul asta direct? va multumesc anticipat!


eu cred ca sunt slabe sanse sa tina relatia...o sa mai tina putin si dupa gata...daca zice k nu mai stie ce vrea,ca are nevoie de timp...deja nu mai e sigur pe sent lui..si daca se int asta dupa 3 luni...
scuze ca am fost directa,incerc sa te ajut.Sper totusi ca o sa reusiti!bafta
sakura_7777777
Postat pe 9 Aprilie 2010 21:32
Sunt de acord cu Sakura; daca sunt probleme dupa numai 3 luni, n-o sa tina. Teoretic, primele 6 luni ar trebui sa fie de vis si asta pentru ca-ti joaca hormonii in tine.

Consider ca astfel de pauze sunt sanatoase doar in cazul relatiilor de foarte lunga durata si ca nu e necesar sa spui "am nevoie de o pauza"...poti de exemplu sa pleci singur/a intr-o vacanta de o saptamana... sau sa mergi la parinti cateva zile sa te simti iar copil. Dar nu e cazul aici, pentru ca, repet, consider ca asta e valabil doar in cazul relatiilor de foarte lunga durata (de la 5 ani in sus)
kitty_krieger
Postat pe 9 Aprilie 2010 22:49
Cam asa a fost si la mine dupa ce imi facuse o faza foarte urata si pe urma m-a facut pe mine vinovat pt greseala ei si a spus ca are nevoie de o pauza.a mai adaugat ca asa putea sa vada daca poate fara mine sau nu.relatia a durat 3 luni si pe urma s-a terminat.trist dar adevarat
Felixuc
Postat pe 9 Aprilie 2010 23:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
A oferi totul?… 33 De la: cleoafrica 9 Iulie 2009 13:42
barbati cu tatuaje sunt mai sexy? 117 De la: aly_b 27 Februarie 2010 17:34
ce parere aveti despre relatiile la serviciu? 3 De la: kudika140118 19 Iunie 2010 18:26
PRODUSE PROFESIONALE JOICO, TIGI BED HEAD, L`OREAL EXPERT SERIE online 1 De la: afroditalady 5 Octombrie 2008 18:01
De ce barbatii se cred superiori, cand ei de fapt... 9 De la: yumalai 20 Mai 2009 15:36