Setari Cookie-uri

Relatia cu un barbat la aflat andropauza

De un an de zile am o relatie stabila cu un barbat absolut minunat, fascinant. Locuim impreuna. Ei bine, nu este totul chiar roz. Tulburarile de andropauza ne altereaza armonia si calitatea putinului timp petrecut impreuna (eu muncesc foarte mult). Aproape nu mai stiu cum sa ma port cu el, desi nu duc lipsa nici de tact, nici de idei. De cele mai multe ori este imposibil. Barbatul tandru, atent, sensibil si pasional devine peste noapte un morocanos vesnic nemultumit, critic fara motiv, interiorizat, irascibil..... o bomba cu ceas. Si o poate tine asa saptamani intregi. Apoi devine rezonabil si martusiseste ca regreta felul in care ma trateaza, ca nu merit asa ceva si ma implora sa fiu desteapta ca si pana acum, sa fiu diplomata si sa inteleg modificarile hormonale, implicit si cele mentale prin care trece, ca va fi bine.
Se mai "distreaza" cineva cu asa ceva?
Un sfat din partea unui domn, poate?
kudika_205
Postat pe 13 Aprilie 2010 11:41
Asa cum menopauza se instaleaza cu tot felul de manifestari neplacute , dar se amelioreaza cu medicatie hormonala suplimente de calciu si alte minerale specifice, alte medicamente pentru ca organismul sa se mentina in limite cat de cat normale banuiesc ca se poate proceda si in cazul andropauzei cu ajutorul unui medic bun, inclusiv prescrierea de antidepresive.

Postat pe 13 Aprilie 2010 11:47
Stiu. Femeile sunt mai cooperante. Solutia ta pica, cel putin pentru moment. A refuzat deja destul de categoric alternativa asta. Eu inca n-am renuntat. Numai ca e greu al naibii! Am de-a face cu un barbat puternic, extrem de orgolios, dominant si destul de rigid. Accepta cu o agresivitate destul de marcata trecerea in aceasta etapa a vietii lui.
kudika_205
Postat pe 13 Aprilie 2010 11:57
Cred totusi ca esteo reactie cat de cat normala.de tact ai spus ca nu duci lipsa cred totusi ca trebuie sa mai ai rabdare, daca vrei musai sa stai cu el.Totusi am inteles ca uneori , daca se refuza ajutorul medical raman urmari , apar complicatii cel putin fizic care raman.Poate daca ii explici asta se lasa convins de faptul ca-i vrei binele.Si apoi trebuie sa ai curajul sa-i spui ca doar el trece prin faza asta nu trebuie sa suferi si tu , sa nu mai fie egoist.

Postat pe 13 Aprilie 2010 13:22
Stai, ca nu-i asa simplu. Vorbim despre un barbat inteligent, complex, experimentat si egoist. Am incercat si ce spui tu. A schimbat tactica: a trecut la manipulare emotionala. Se victimizeaza, aplica psihologia inversa afirmand ca eu nu-l pot intelege.
Spera ca eu sa fiu sucient de puternica si inteligenta sa-l ajut (pt ca el s-a "agatat" de mine) sa depaseasca perioada asta, afirmand ca sunt exact ceea ce are el nevoie: o femeie calda, tonica, echilibrata (etc) si ca, daca nici eu nu-l pot ajuta si intelege, atunci va ramane singur. Recunooaste ca este foarte dificil, o adevarata pacoste si, in acelasi timp, nu prea poate suporta pe oricine prea mult in spatiul lui intim.
N-am dezertat niciodata pana acum si chiar il consider un tip deosebit. As lupta in continuare pentru acest barbat, insa nu prea mai am munitie. Inteleg prin ce trece, insa, dupa orele de munca, parca imi doresc si eu sa ma duc acasa si sa ma bucur de prezenta lui cu tot ce implica asta. Cateodata, chiar si eu am nevoie de intelegere si sprijin, de o diversiune, de o schimbare de atmosfera, de ceva nebunesc. Acum ma lovesc de el ca de un zid si-s plina de vanatai. N-a fost asa.......
Alte idei?
kudika_205
Postat pe 13 Aprilie 2010 13:56
E ,,grele vremurile"... Am trecut si nu e usor! Depinde de firea lui si nu cred ca reteta se potriveste. Eu eram la un prag de divort . Pana nu l-am amenintat cu asta nu aveam cu cine vb! M-am oferit sa mergem la medic...de acum era de psiho...ca nici nu statea de vb cu mine...si se lega de copil, lucru pe care nu-l mai facuse. Insa scaparea a venit de la preotul duhovnic...cu toate ca pana atunci nu se spovedise...e insa preotul meu duhovnic si mai presus de toate un psiholog deosebit. Cred ca a mers la medic , pt ca a luat medicamente ...nu mai stiu ce , dar a trecut ceva timp (mai bine de un an ). RABDAREA , TOLERANTA, IUBIREA si nu in ultimul rand RUGACIUNEA astea sunt medicamentele pt tine. Lucrurile vor reveni la normal dar...ai sa constati ca nu mai e cel de altadata! Cum nici noi nu suntem mai grozave! Trebuie sa acceptam ca imbatranim...adica ne maturizam...suna mai bine si sa o facem cat mai placut! Doamne ajuta!!!
kudika060417_capricorn
Postat pe 25 Aprilie 2010 07:35
eu nu cred ca andropauza este de vina,ci caracterul lui si cu cat inainteaza in varsta,cu atat va fi mai rau.deci,daca vrei o viata linistita, desprinde-te de el si cauta altceva.noi femeile uitam mereu ca si noi contam, si ceea ce avem noi nevoie este important.nu ne putem sacrifica la nesfarsit, intelegandu-i pe ei, umilindu-ne in fata toanelor lor.schimba foaia! rgur vei avea de castigatespira! elibereaza-te! si
ticiu
Postat pe 25 Aprilie 2010 07:40
buna, am trecut personal prin toate fazele deci daca intradevar il iubesti ! ? cu multa rabdare si intelegere v-a trece usor prin aceste starii incredibile cand nici el nu intelege exact ce se intampla in organismul lui si e mai speriat decat ori si cine , eu acum dupa cele intamplate mi-am dat seama ca daca as fi reactionat cu rabdare si intelegere nu as fi stat 1 an fara contact sexual , si ironia sorti ca am vrut sa-l duc la dr. l-am acuzat ca are pe cineva etc. etc. si eu cu nerabdarea mea si neintelegerea mea l-am blocat psihic , a durat 1 an sa revina , sa aiba din nou incredere insine, dar punctul pe ( I ) am intrat eu la premenopauza ! deci acum eu sunt care fuge de sex ! si toate astea pe baza de stres si pierderea rabdari , stiu ca e usor sa dai sfaturi dar eu am patit-o ! deci multa multa rabdare si intelegere
kudika005569
Postat pe 25 Aprilie 2010 07:42
Ma laud cu 9 ani de casnicie si 15 ani de la divort. Parea mea este ca nici un barbat nu merita nici un fel de sacrificiu. Asa ca eu iti propun sa il lasi cu mofturile si cu ifosele lui. Sunt o dura pentru barbati ca eu ii consider niste copii rasfatati care atunci cand vor o jucarie plang pana o obtin, dupa care se mai joaca cu ea foarte putin timp si o arunca. Trebuie in primul rand sa ai grija de tine..
michu61
Postat pe 25 Aprilie 2010 08:21
daca e diferenta mare de varsta...vei avea tu probleme de sanatate.ai copii?nu cred.eu cred ca rugaciunea poate salva putin un cuplu casatorit religios-nu cred ca sunteti voi.daca refuza medic..si el care e asa de egoist, autoritar-rigid(conservator) si tu trebuie sa fii blanda,puternica,tonica...offf,Doamne ce greu e sa sfatuiesc(nu sunt barbat )dar banuiesc ca sunt mai mare ca tine...dar voi fi directa totusi renunta la el.el se agata de tine ca de un colac de salvare,dar e individualist,se iubeste pe tine si nu isi recunoaste incapacitatea lui de a te face fericita.morocanos...ce varsta are?
kudika102748
Postat pe 25 Aprilie 2010 08:31
De la: kudika102748, la data 2010-04-25 08:31:38daca e diferenta mare de varsta...vei avea tu probleme de sanatate.ai copii?nu cred.eu cred ca rugaciunea poate salva putin un cuplu casatorit religios-nu cred ca sunteti voi.daca refuza medic..si el care e asa de egoist, autoritar-rigid(conservator) si tu trebuie sa fii blanda,puternica,tonica...offf,Doamne ce greu e sa sfatuiesc(nu sunt barbat )dar banuiesc ca sunt mai mare ca tine...dar voi fi directa totusi renunta la el.el se agata de tine ca de un colac de salvare,dar e individualist,se iubeste pe tine si nu isi recunoaste incapacitatea lui de a te face fericita.morocanos...ce varsta are?


........corect punctat....cata rabdare totusi?!?!
ironia este ca dupa ce ajungi tu intr-o stare deplorabila de atata rabdare si iubire neconditionata, dupa ce iti pierzi - uiti visele si ca mai ai si tu de trait ceva frumos,cand esti epuizata, el tocmai bine isi revine din "criza" (nu neaparat andropauza, ei au tot timpul o criza) si-ti zice candid si mirat "te-ai schimbat, nu mai esti cum te stiam" si asta fara sa tina cont ce te neglijeaza , poate, de ani....

Sa nu uitam ca intr-o relatie sunt doi, la bine la fel, la greu la fel...etc
dack
Postat pe 25 Aprilie 2010 08:53
chiar de nu sunt la andropauza au perioade cind sunt exact cum descrii tu , totul este sa ignori, si si sa treci cu vederea , altfel nu e ok pentru el binenteles,dar asta e trebuie sa stii sigur ce statut vrei minge de la unul la altul sau familie succes
kudika083796
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:25
Este greu sa dai sfaturi fara sa cunosti persoanele dar aici se scriu pareri care vin din experiente personale . Sunt de acord cu majoritatea acestor pareri exprimate aici , asa e , barbatii sunt mai dificili la schimbari , au nevoie de rasfat , din senin ii apuca isteria , perioada andropauzei insa este doar o alta etapa prin care trec . Este mai mult teama ca nu mai sunt supercocosi , asa cum toata viata isi doresc sa fie .Unii cauta confirmari in bratele altor femei ceea ce e mult mai dramatic , credeti-ma ca stiu ce spun !
Acum singura intrebare este : vrei sa fii cu un barbat care are si niste calitati din cate spui sau vrei sa cauti ceva ce nu exista ? Depinde cat de mult iti place sa fii singura sau poate sa te multumesti cu relatii de scurta durata ( dupa ce prinde mamaliga coaja incep si manifestarile mai putin delicate si dragastoase ale dlor ) , nu cred ca exista varianta perfecta . Nu te sfatuiesc sa renunti la el decat daca problemele sunt foarte mari sau daca tu consideri ca viata este la fel de frumoasa si fara o relatie speciala. Si poate , cine stie , chiar vei fi tu norocoasa care sa intalneasca un barbat fara toane ( prea mari ) , educat , destept , tandru cu tine si amabil cu cei din jur , suficient de comunicativ incat sa spuna exact si politicos daca il deranjeaza ceva etc.Si sa fie si " pe picioarele lui " ,cum se spune .
Si noi avem cu siguranta defecte , ne dorim de multe ori lucruri pe care barbatii nu sunt dispusi sa ni le ofere pentru ca nu gandim si simtim la fel , genetic vorbind . Relatia buna este doar intre doi oameni care comunica bine si se accepta reciproc cu particularitatile fiecaruia .
dunguta
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:42
"As lupta in continuare pentru acest barbat, insa nu prea mai am munitie."
Draga mea, eu tocmai am terminat o relatie cu un astfel de barbat. Eu 36, el 58! L-am iubit timp de 7 ani si, pentru a fi cu el, nu am facut copii si mi-am sacrificat o buna parte din anii mei de fertilitate si de (prima) tinerete. Si eu il consideram, ca si tine, un om pentru care merita sa te lupti, un om pe care merita sa-l ajuti. Si l-am ajutat si l-am sustinut si l-am iubit. Avea multe calitati dar si multe.... hachitze. Cred ca din cauza andropauzei.
Aceasta andropauza l-a facut sa considere ca trebuie neaparat sa mai incerce si alte variante, cat inca mai poate. Am crezut ca varsta ii va da o oarecare stabilitate, dar nu a fost asa. M-a inselat mereu, indemnandu-ma, la un moment dat, "sa-mi fac si eu un iubit". Parerea mea personala este ca andropauza este la fel de daunatoare psihicului ca si menopauza pentru o parte din femei (ma rog lui Dumnezeu sa nu fiu ca el cand o sa fiu si eu la menopauza...).
Asa cum au mai spus si altele pe aici, toti barbatii trec, de fapt, prin mai multe crize. Aceasta deoarece se maturizeaza extrem de greu. Nici ei nu stiu ce vor - cred ca nici al tau nu stie exact. Iar noi ne straduim sa-i iubim, sa-i intelegem, sa-i cocolosim. Degeaba. Ei sunt copii, noi jucarii. Cand se plictiseste de o jucarie, vrea alta noua. Cand o are pe aia noua, isi da seama ca tot cea rupta si aruncata intr-un colt e mai buna. Etc. Si nici nu isi dau seama si nici nu se straduiesc sa inteleaga DE CE nu le mai place jucaria si de ce isi arunca asupra ei neimplinirile lor de alta natura.
Concluzia: ai grija de tine, mai intai - de sufletul tau minunat. Implineste-ti sufletul pe alte cai: prin spiritualitate, prin credinta. Cand mi se dadeau si mie astfel de sfaturi raspundeam: Da, dar eu am nevoie de un barbat aici si acum. Greseam. Roaga-te Maicii Domnului sa te lumineze. Te imbratisez cu drag.
Felixia
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:42
Andropauza nu poate schimba dramatic caracterul unei persoane. Pe de alta parte ,un an nu e suficient pentru a cunoaste toate unorile ascunse ale unei persoane. Cititi horoscopul si vedeti ce predispozitii are persoana. Daca situatia persista , mergeti la un psiholog.

Adrian Onicescu
adrianonicescu
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:42
nu sunt barbat dar,iti pot recomanda ceva care sa il ajute pe domnul,e vorba de un supliment alimentar ,palmier pitic si urzica salbatica,de la nutrilite,il poti gasi la distribuitorii de produse amway,da rezultate,succes.
Flori-Iasi
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:03
Referitor la aceste probleme ale barbatilor ... nu stiu cum se face ca unei femei i se spune intotdeauna insistent sa aiba rabdare, multa rabdare. Daca povesteste cuiva situatia, pentru a cere un sfat sau o parere, in primul rand i se spune ca ea este de vina ( ca e prea cicalitoare, ca nu are rabdare, ca vrea prea multe, ca poate nu mai stie sa-l provoace la sex-sa se inteleaga dragoste, ca este egoista si lista poate ramane deschisa). Nimeni nu se gandeste la cat timp a trecut de cand femeia "a detectat", a simtit pe propria piele problema. Nimeni nu se gandeste la ce reactii si urmari poate sa aiba si femeia, la reactia organismului ei, care-si cere "drepturile" (sper sa nu sune vulgar, nu asta este intentia mea). In astfel de situatii chiar daca iti propui sa ai rabdare si te gandesti la posibile solutii organismul, "natura", viata reala poate da peste cap totul. Si femeia are nevoie de ajutor, sprijin si intelegere in astfel de situatii, poate chiar mai mult (uneori) decat barbatul. Femeia nu este orgolioasa si se va gandi mereu cum sa rezolve problema, insa barbatul nu va accepta asa ceva.
Mult noroc si fii mi hotarata in deciziile pe care le vei lua. S-ar putea ca omul de langa tine sa nu poate trece peste orgoliul de barbat si atunci ... tot tu vei suferi (a si acum de altfel)!
dyia
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:04
sfat in legatura cu rugaciunea.....TREZESTE_TE LA REALITATE!!! in alta ordine de idei mama mea care lucreaza la un cabinet ginecologic de aprox 12 ani spune ca voua(femeilor)vi se pot face injectii cu hormoni dar noua barbatilor...nu. din pacate in general cu barbatii(eu fiind unul dintre ei)nu prea ai cum sa o dai ca daca ii spui in fata tot ce ai de reprosat uneori poate incepe cu chestii de genul"DA? SI PANA ACUM AM FOST BUN??..."eu personal cred si te sfatuiesc sa incerci sa ii explici ca nu esti tu de vina ca lui i se intampla asta si ca ai vrea sa il ajuti ca sa nu mai suferiti niciunul dar pentru astaa trebuie sa fie si el putin maleabil si sa se lase ajutat...iar daca nici asa nu merge ....despartiti-va.nu are niciun rost sa stati sa suferiti niciunul indiferent de varsta...iar batbati ca el.....dai de ei pe strada ca de dude.in plus noi barbatii cam avem obiceiul sa zicem ca noi suntem cocosii si noi conducem tot ce se intampla.....hai sa fim seriosi ca stim cu totii(desi nu vrem sa recunoastem nici in ruptul capului)ca de fapt e o lume a voastra..in fine.... MULT SUCCES!!!!!!
vioutzu
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:09
la un barbat sanatos nu prea exista andropauza , sa incerce cu tratament ayurvedic si gimnastica yoga , comandati de pe net cartile : cartea femeii si corespunzator cartea barbatului de liviu gheorghe , impreuna costa undeva la 45 lei + trasportul , veti fii incintati de aceste carti , daca ve ti aplica sfaturile de acolo .
kudika093264
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:15
la un barbat sanatos nu prea exista andropauza , sa incerce cu tratament ayurvedic si gimnastica yoga , comandati de pe net cartile : cartea femeii si corespunzator cartea barbatului de liviu gheorghe , impreuna costa undeva la 45 lei + trasportul , veti fii incintati de aceste carti , daca ve ti aplica sfaturile de acolo .
kudika093264
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:15
De la: ronit, la data 2010-04-13 11:41:02De un an de zile am o relatie stabila cu un barbat absolut minunat, fascinant. Locuim impreuna. Ei bine, nu este totul chiar roz. Tulburarile de andropauza ne altereaza armonia si calitatea putinului timp petrecut impreuna (eu muncesc foarte mult). Aproape nu mai stiu cum sa ma port cu el, desi nu duc lipsa nici de tact, nici de idei. De cele mai multe ori este imposibil. Barbatul tandru, atent, sensibil si pasional devine peste noapte un morocanos vesnic nemultumit, critic fara motiv, interiorizat, irascibil..... o bomba cu ceas. Si o poate tine asa saptamani intregi. Apoi devine rezonabil si martusiseste ca regreta felul in care ma trateaza, ca nu merit asa ceva si ma implora sa fiu desteapta ca si pana acum, sa fiu diplomata si sa inteleg modificarile hormonale, implicit si cele mentale prin care trece, ca va fi bine.
Se mai "distreaza" cineva cu asa ceva?
Un sfat din partea unui domn, poate?


ti ai pus vreodata intrebarea daca el vrea sa se desparta de tine si nu stie cum sa o zica??noi barbatii uneori mai suferim de problema asta...
vioutzu
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:25
ticiu posibil psiholoaga. asa este : sociopatia nu e andropauza e ceva care nu are tratament specific. poate fi si mai rau. varsta agraveaza simptomele. orice promite-el vrea, dar nu reuseste sa se tina de promisiuni. sociopatul este inteligent si complex dar profund nepotrivit cu situatiile de viata. el iti va spune niste" adevaruri"cand nu vrei si nu suporta nici o concurenta nici acasa nici la serviciu. orice lucru neinsemnat devine o problema majora.tu treb sa bati pasu perfect.in timp te omoara cu reprosuri.femeie- ti-ai pierdut libertatea. ask google- psihopatul paranoid- de obicei e manusa. o sa fie si mai rau cu imbatranirea. there is no cure. no cure. e treaba ta daca poti duce . ei strica viata tuturor ca sa le fie bine. apropos- cum se intelege cu mama lui.dar cu tata. isi iubeste fratele? copilu? cum sta cu sentimentele.sarac? no fugi.
farapromisiuni
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:00
.....da, se mai distreaza...si inca ce mai distractie....
Si nu e chiar andropauza...
Sau cel putin la 43 de ani cat are partenerul meu, nu cred sa fie vorba de asa ceva
te inteleg, si eu am un om minunat alaturi, dar...nu pot sa te ajut.Nici macar pe mine nu ma pot ajuta....
gyoanna_20
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:00
De la: vioutzu, la data 2010-04-25 10:19:06
De la: michu61, la data 2010-04-25 08:21:31Ma laud cu 9 ani de casnicie si 15 ani de la divort. Parea mea este ca nici un barbat nu merita nici un fel de sacrificiu. Asa ca eu iti propun sa il lasi cu mofturile si cu ifosele lui. Sunt o dura pentru barbati ca eu ii consider niste copii rasfatati care atunci cand vor o jucarie plang pana o obtin, dupa care se mai joaca cu ea foarte putin timp si o arunca. Trebuie in primul rand sa ai grija de tine..
in primul rand daca intr-o padure dai d o frunza uscata nu inseamna ca toate sunt asa si daca un barbat te-a dezamagit nu inseamna ca toti o sa o faca.ar trebui sa te gandesti BINE inainte sa te mariti cu cineva si sa te gandesti ca TU!(acea persoana fara defecte,care NU vb mult,prost si fara niciun fel de rost uneori;care nu face crize de gelozie aiurea si care nu gaseste din ORICE un posibil motiv de scandal...eu cred ca stim cu totii ca NU EXISTA FEMEIE CARE SA AIBA NEVOIE DE UN MOTIV SA FACA SCANDAL....il vrea?il va gasi ea!!) l ai ales pe EL(acea persoana care te a facut sa fii cea mai fericita pers...si asa mai departe dupa care s a schimbat in acel porc betivan,curvar...)iar curvar e tot din cauza ta ca daca tu ca femeie stii cum sa il ti langa tine nu te va insela IN VECI!!! si inca ceva(o chestie pe care o femeie incerca sa o foloseasca impotriva barbatilor...) TRISTO!!!
eu cred ca nu e de vina andropauza ci caracterul lui rau..se zice ca lupul nu isi schimba naravulo..asa si cu barbatii astia rai...daca a fost rau de tanar va fi rau si la maturitate...de aia este betiv si curvar nu din cauza ca femeia nu stie sa il tina langa ea..daca a fost curvar tanar asa moare si batran....
kudika029282
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:05
De la: vioutzu, la data 2010-04-25 10:19:06
De la: michu61, la data 2010-04-25 08:21:31Ma laud cu 9 ani de casnicie si 15 ani de la divort. Parea mea este ca nici un barbat nu merita nici un fel de sacrificiu. Asa ca eu iti propun sa il lasi cu mofturile si cu ifosele lui. Sunt o dura pentru barbati ca eu ii consider niste copii rasfatati care atunci cand vor o jucarie plang pana o obtin, dupa care se mai joaca cu ea foarte putin timp si o arunca. Trebuie in primul rand sa ai grija de tine..
in primul rand daca intr-o padure dai d o frunza uscata nu inseamna ca toate sunt asa si daca un barbat te-a dezamagit nu inseamna ca toti o sa o faca.ar trebui sa te gandesti BINE inainte sa te mariti cu cineva si sa te gandesti ca TU!(acea persoana fara defecte,care NU vb mult,prost si fara niciun fel de rost uneori;care nu face crize de gelozie aiurea si care nu gaseste din ORICE un posibil motiv de scandal...eu cred ca stim cu totii ca NU EXISTA FEMEIE CARE SA AIBA NEVOIE DE UN MOTIV SA FACA SCANDAL....il vrea?il va gasi ea!!) l ai ales pe EL(acea persoana care te a facut sa fii cea mai fericita pers...si asa mai departe dupa care s a schimbat in acel porc betivan,curvar...)iar curvar e tot din cauza ta ca daca tu ca femeie stii cum sa il ti langa tine nu te va insela IN VECI!!! si inca ceva(o chestie pe care o femeie incerca sa o foloseasca impotriva barbatilor...) TRISTO!!!


Conteaza sa ii iubim si sa avem grija de cei de langa noi, dupa ce ne iubim si ne ingrijim pe noi.Nimeni nu merita sacrificiul suprem.


adorys
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:27
De la: vioutzu, la data 2010-04-25 10:25:09
De la: ronit, la data 2010-04-13 11:41:02De un an de zile am o relatie stabila cu un barbat absolut minunat, fascinant. Locuim impreuna. Ei bine, nu este totul chiar roz. Tulburarile de andropauza ne altereaza armonia si calitatea putinului timp petrecut impreuna (eu muncesc foarte mult). Aproape nu mai stiu cum sa ma port cu el, desi nu duc lipsa nici de tact, nici de idei. De cele mai multe ori este imposibil. Barbatul tandru, atent, sensibil si pasional devine peste noapte un morocanos vesnic nemultumit, critic fara motiv, interiorizat, irascibil..... o bomba cu ceas. Si o poate tine asa saptamani intregi. Apoi devine rezonabil si martusiseste ca regreta felul in care ma trateaza, ca nu merit asa ceva si ma implora sa fiu desteapta ca si pana acum, sa fiu diplomata si sa inteleg modificarile hormonale, implicit si cele mentale prin care trece, ca va fi bine.
Se mai "distreaza" cineva cu asa ceva?
Un sfat din partea unui domn, poate?


ti ai pus vreodata intrebarea daca el vrea sa se desparta de tine si nu stie cum sa o zica??noi barbatii uneori mai suferim de problema asta...




subscriu, are dreptate.
adorys
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:27
cati ani are iubitul tau??
u cati ani ai?? sa inteleg ca e doar o relatie??si ca nu sunteti casatoriti??
ralyna01
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:28
De la: vioutzu, la data 2010-04-25 10:25:09
De la: ronit, la data 2010-04-13 11:41:02De un an de zile am o relatie stabila cu un barbat absolut minunat, fascinant. Locuim impreuna. Ei bine, nu este totul chiar roz. Tulburarile de andropauza ne altereaza armonia si calitatea putinului timp petrecut impreuna (eu muncesc foarte mult). Aproape nu mai stiu cum sa ma port cu el, desi nu duc lipsa nici de tact, nici de idei. De cele mai multe ori este imposibil. Barbatul tandru, atent, sensibil si pasional devine peste noapte un morocanos vesnic nemultumit, critic fara motiv, interiorizat, irascibil..... o bomba cu ceas. Si o poate tine asa saptamani intregi. Apoi devine rezonabil si martusiseste ca regreta felul in care ma trateaza, ca nu merit asa ceva si ma implora sa fiu desteapta ca si pana acum, sa fiu diplomata si sa inteleg modificarile hormonale, implicit si cele mentale prin care trece, ca va fi bine.
Se mai "distreaza" cineva cu asa ceva?
Un sfat din partea unui domn, poate?


ti ai pus vreodata intrebarea daca el vrea sa se desparta de tine si nu stie cum sa o zica??noi barbatii uneori mai suferim de problema asta...



CORECT
anastasia_m
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:30
andropauza nu e un motiv de scuze pentru a-ti arata adevaratul caracter...asa ca eu zic sa te mai gandesti si daca mai e si diferenta de varsta...eu zic...cauta-ti pe altcineva....pentru ca aceste iesiri se vor repeta cat mai des..si vei ceda nervos...andropauza nu are nmk de a face cu a te comporta omeneste...
ariana74
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:32
eu nu prea stiu la ce varsta sa instaleaza acest fenomen desi am depasit cu ceva de 50 de ani!!!!
kudika153607
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se gandeste la despartire cumva? 26 De la: barda_ 18 Septembrie 2011 23:25
Prietena tradatoare...big,big,big,bitch,bitch,bitch... 12 De la: mandy_jakob 25 Iulie 2009 17:25
Ghid de folosinta a barbatului 53 De la: _iluzie_ 18 August 2009 09:30
Ups dilema....help 118 De la: zinaceabunasinebuna 28 Ianuarie 2012 06:08
Vindeti-mi un pont..cum treci peste ignoranta si indiferenta venita din partea barbatilor? 48 De la: kudika083394 29 Noiembrie 2009 19:27