Setari Cookie-uri

psiholog sau cineva care se pricepe in materie de barbati

Sau cel putin ponderata si echilibrata in relatie cu sora .... ca sa stie sora ca poate apela la ea si se poate baza pe ea , nu se va pierde mai rau decat ea astfel incat devine un plus la greul deja dus .
_Alexa_
Postat pe 28 Aprilie 2010 13:38
pai tocmai pentru ca e implicata emotional, nu gandeste pur rational (ca tine sau mine); de aceea noi, i-am dat puncte de vedere rationale si, din cate am vazut, au ajuns la tinta. Asta-i cel mai important
kitty_krieger
Postat pe 28 Aprilie 2010 13:42
Mai, sunt oameni care transced propriile emotii si pot gandi rational , rupand limitele emotiilor . Foarte rari ca numar , dar sunt. Sper sa se fi ajuns la "tinta" sau sa se ajunga de acum .
_Alexa_
Postat pe 28 Aprilie 2010 13:52
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-28 13:42:17pai tocmai pentru ca e implicata emotional, nu gandeste pur rational (ca tine sau mine); de aceea noi, i-am dat puncte de vedere rationale si, din cate am vazut, au ajuns la tinta. Asta-i cel mai important


Si te rog sa nu vorbesti in numele meu ...sau pt mine . Ca mesaj pt mai incolo cand mai esti tentata .
_Alexa_
Postat pe 28 Aprilie 2010 13:57
De la: alexa1234, la data 2010-04-28 13:57:56
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-28 13:42:17pai tocmai pentru ca e implicata emotional, nu gandeste pur rational (ca tine sau mine); de aceea noi, i-am dat puncte de vedere rationale si, din cate am vazut, au ajuns la tinta. Asta-i cel mai important


Si te rog sa nu vorbesti in numele meu ...sau pt mine . Ca mesaj pt mai incolo cand mai esti tentata .

Dar de ce esti asa defensiva?
kitty_krieger
Postat pe 28 Aprilie 2010 14:07

din punct de vedere zodiacal nu au compatibilitate , ce are in comun un semn de foc ( berbecul ) cu un semn de pamant ( capricornul ) ? absolut niciunul , ti-o spune orice carte de astrologie .
Ce poti sa-i faci sorei tale sa se desparta ? nimic .Trebuie doar sa o lasi sa se loveasca cu capul de toate pragurile si atunci scarbita se va resemna singura .Daca mai e si prima dragoste sau prima dragoste mare ptr ea , oricum e orbita si se va certa cu toti ptr el , deci lasa timpul sa-si faca treaba .
banalulanonim
Postat pe 28 Aprilie 2010 16:33
De la: manumarius, la data 2010-04-28 16:33:05
din punct de vedere zodiacal nu au compatibilitate , ce are in comun un semn de foc ( berbecul ) cu un semn de pamant ( capricornul ) ? absolut niciunul , ti-o spune orice carte de astrologie .
Ce poti sa-i faci sorei tale sa se desparta ? nimic .Trebuie doar sa o lasi sa se loveasca cu capul de toate pragurile si atunci scarbita se va resemna singura .Daca mai e si prima dragoste sau prima dragoste mare ptr ea , oricum e orbita si se va certa cu toti ptr el , deci lasa timpul sa-si faca treaba .
de ce sa se desparta daca ei se iubesc...aveti ceva impotriva?
kudika029282
Postat pe 28 Aprilie 2010 16:42
De la: diagu, la data 2010-04-15 15:07:29va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat...
Cum fac sa o despart pe sora mea de baiatul care ii face cel mai mult rau?
l-a pus pe el pe primul loc in viata ei,parintii sufera foarte mult..
ea spune ca il iubeste din tot sufletul si ca nu poate sa se desparta de el.El cica o iubeste,dar o face sa sufere.o inseala,ii vorbeste nu tocmai frumos si o indeparteaza de parinti.Este ca o obsesie.o iubire oarba... cum fac va rog frumos?
Ea berbec- el capricorn !!


A dori sa desparti pe sora ta cu forta de iubitul ei, nu va face decat sa iti afecteze relatia ta pe viitor cu sora ta.
Mai mult, nimeni nu are dreptul sa intervina in alegerile pe care noi le facem. Oricat de mult sufera sau nu, pana ea nu constientizeaza acest fapt, daca vei reusi sa o desparti pana la acel moment al constientizarii, te va invinui ca te bagi in relatia lor si vrei sa o distrugi.

Pe langa asta, de ce vreti dragele mele sa interveniti in relatia celorlalti si nu va ocupati de propria viata?
Faptul ca o separa de parinti, asta este. Ruptura de parinti oricum trebuie sa se produca mai devreme sau mai tarziu. Fiecare barbat doreste ca relatia cu iubita lui sa fie separata de familiile lor din care provin. Iar parintii simt asta, si sentimentul de atasament se rascoala si de aici apar aceste evenimente neplacute.

Din propria experienta mea, totusi, tind sa cred ca este vorba de cu totul si cu totul altceva aici... Nu despre relatia surorii tale... Altceva te deranjeaza pe tine si pe cele care vor sa intervina intr-o relatie: propria fericire. Gandeste-te bine, daca esti cea mai in masura [si nu uita ca fiecare dintre noi avem propriile masuri si etaloane in viata - fiecare dintre noi stii ce este cel mai bine pentru el /ea insusi] sa ii ghidezi viata, relatia.

Vrei sa-ti spun nenumarate cazuri din jurul meu in care parintii si rudele apropiate au decis cine cu cine sa fie si cat de dramatic acele relatii impuse si cat au afectat relatiile in care "si-au bagat coada" rudele"? Sunt nenumarate.

Gandeste-te bine daca chiar iti asumi o asa responsabilitate.
Si nu uita: in viata asta, pe langa faptul ca toti suntem datori cu o moarte, in iubire - cu totii suntem datori sa suferim pentru a putea evolua si a invata ce este si cum si cui trebuie daruita iubirea. Asa ca nu o proteja, nu o tine intr-un glob de sticla din care sa nu poata experimenta viata cu tot ceea ce tine de ea…
GB
ghidulbarbatului.ro
ghidulbarbatului
Postat pe 30 Aprilie 2010 16:45
Nu sunt defensiva, imi apar drepturile .
ORICUM, sa stii ca gandesc precum tine , dar ceea ce am sustinut exista .... si pana la urma vbeam de o problema nu cum ai ales tu sa gandesti : lagatura dintre nebunie si iubire . Sustinusem ca e vba in orice situatie de genul de o problema si cum e recomandabil sa se raspunda legat de ea . Si ca se poate extinde ca si replica .
S-a intamplat sa imi amintesc de filmele alea , ca si fata aia a fost prezentata ca fiind ratacita ca si cei din exemplele date de mine. Legat direct de iubire in cazul ei nu pot sti exact , dacat prea putin, dar filmele au prezentat detalliat problema ratacirii . Si cum se intorc .
_Alexa_
Postat pe 5 Mai 2010 07:43
Vai Alexa, ma indoiesc ca ti-am incalcat drepturile, asa cum ma indoiesc ca am vorbit in numele tau. Din contra, incercam sa-ti aduc un compliment, dar n-am sa mai fac greseala asta.

Inainte sa folosesti aiurea niste termeni, vezi ce inseamna. Acum poti deveni defensiva.

Sa fii iubita.
kitty_krieger
Postat pe 5 Mai 2010 11:55
Ce termeni am folosit aiurea ?
Si complimente ai incercat tu s aimi aduci mie ?
_Alexa_
Postat pe 5 Mai 2010 12:36
sunt complimente abscunse
miss_darine
Postat pe 5 Mai 2010 12:42
Chiar vroiam sa precizez ca nu prea ma intereseaza nici una nici alta .... ca nu mai revin in aceasta discutie .
_Alexa_
Postat pe 5 Mai 2010 12:47
ok,bye!
one_size
Postat pe 5 Mai 2010 12:50
...................si nu uita sa ne scri din cand in cand!!!
Dontyyy
Postat pe 5 Mai 2010 12:56
Eu sunt in zodia berbecului si fostul meu prieten este capricorn ...Pot spune ca a fost singurul baiat din viata mea care m-a facut sa ma simt iubita...Era foarte romantic , glumet , vorbeam mereu , ma asculta ...pana intr-o zi...ne-am despartit .. si au trecut 4 ani si tot ma gandesc la el... si stiu ca se va intoarce ...Iti pot spune ca cei din zodia capricornului sunt foarte schimbatori....Incearca sa vorbesti cu sora ta...si sora mea era impotriva mea... mama la fel...tata nici nu stia... asa ca nu stiu ce sa spun... poate ei vor ramane impreuna si le va fi bine...
kudika011007
Postat pe 5 Mai 2010 16:44
De la: kudika011007, la data 2010-05-05 16:44:27Eu sunt in zodia berbecului si fostul meu prieten este capricorn ...Pot spune ca a fost singurul baiat din viata mea care m-a facut sa ma simt iubita...Era foarte romantic , glumet , vorbeam mereu , ma asculta ...pana intr-o zi...ne-am despartit .. si au trecut 4 ani si tot ma gandesc la el... si stiu ca se va intoarce ...Iti pot spune ca cei din zodia capricornului sunt foarte schimbatori....Incearca sa vorbesti cu sora ta...si sora mea era impotriva mea... mama la fel...tata nici nu stia... asa ca nu stiu ce sa spun... poate ei vor ramane impreuna si le va fi bine...
da de unde stii tu ca capricornul tau se va mai intoarce la tine daca au trecut 4 ani de cand te-a lasat..?
kudika029282
Postat pe 5 Mai 2010 20:24
De la: scorpio67, la data 2010-04-24 17:17:24
De la: diagu, la data 2010-04-22 14:16:06Mi se pare incredibil !!!!!
insa...din tot sufletul imi doresc sa nu se ajunga la o casnicie intre ei sora mea si baiatul ala...ar fi cred ca cea mai mare greseala a vietii ei :(


Singurul mod in care poti interveni este sa discuti cu ea cand este suparata pe el, este mai vulnerabila si mai usor de influentat, asta daca tu nu esti subiectiva si vezi deformat relatia lor.

eu sunt de acord cu cine spune ca ar trebui sa fii langa ea sincer nu cred ca are vreo importanta ca ea e f frumoasa si el urat nu este un bun criteriu pt o relatie....dar daca nu se potrivesc se va vedea in timp....tu fii alaturi de ea consoleaz-o in momentele grele bucura-te alturi de ea in momentele fericite si da-i sfaturi ....cand esti asa de indregostit esti orb nu vezi nimic...ti-o spun din experienta.....si indiferent ce ti-ar spune altii nu conteaza pana in momentul in care deschizi tu ochii si vezi ce ai langa tine....te sfatuiesc sa incerci sa te intelegi cat de cat cu baitul respectiv( chiar daca nu iti place) sa nu iti reproseze sora ta ca nu il cunosti de aceea nu intelegi.....si apoi dupa aceea cand iti faci o parere obiectiva despre el sa iti dai seama de ce sora ta ii asa legata de el...
kudika038762
Postat pe 5 Mai 2010 20:42
Eu zic sa nu te bagi ,las-o pentruca nu te va asculta il iubeste mult si e greu sa -si dea seama ca cei de langa ea vad altceva .Poti doar sa-i spui ca nu iti place cum se comporta el cuea....Cat despre faptul ca voi familia ati ajuns pe locul 2 e normal ,asa vei face si tu can vei iubi .
himerra
Postat pe 5 Mai 2010 22:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dupa ce iti dai seama ca iubesti pe cineva . . . ? 7 De la: _dulcik_ 6 Iulie 2009 13:40
de ce iubim barbatii?! 60 De la: cristi_nne 26 Mai 2009 12:47
Relatia cu un barbat la aflat andropauza 77 De la: kudika_205 15 Octombrie 2018 12:50
El e extraordinar iar eu nu pot sa il iubesc 58 De la: kudika_34173 26 Mai 2013 18:20
Ce sa mai cred?:( oare tine la mine? 21 De la: geo_geo822000 19 Iunie 2009 14:31