Setari Cookie-uri

Batranii nostri...

Daca nu avem sa cumparam unul?! Incep sa ma indoiesc...am fost crescuta cu respect pt. bunici si batrani in general, dar mai nou mi-e din ce in ce mai greu sa-i admir si respect pt. etate, blandete, intelepciunea varstei, etc... De ce? Pai comportamentul lor in mijloacele de transport in comun unde le simti foarte bine prezenta prin miros (dar multi au destul de multe bijuterii din aur, deci nu e vorba ca nu-si permit sapun), la cozi pe care doar ei le formeaza poate din obisnuinte mai vechi, limbajul, si mai nou, am observat cum isi "educa" nepoteii prin parc...mai o smuncitura, mai o palma, mai un "idiotule" si alte asemenea. Practic, zilnic am ocazia sa observ cate ceva si nu chiar simpatic...
Voi ce parere aveti?
dack
Postat pe 6 Mai 2010 11:43
imi aduc aminte de o faza cand eram la scoala si munceam part-time..practic plecam la 6.30 dimineata si mai ajungeam tarziu in noapte acasa...si dupa un examen eram eu in tramvai rupta de oboseala si fericita ca ajungeam acasa sa mananc si sa dorm o ora inainte de serviciu..si se urca o duduie machiata cu rimel si rujata..si cu un tupeu fantastic imi spune sa ii dau locul ca ii tremura mainile si picioarele..si n-am rezistat si i-am zis si eu:dar atunci cant te-ai rujat si machiat nu ti-au mai tremurat mainile? si s-a dus mai in fata!

ce sa spun ii vezi uneori asa fara putere dar daca vede un loc liber este in stare sa te dea pe jos sa prinda locul..sincer astia nu mai sunt batrani pe care sa ii respectam!
one_size
Postat pe 6 Mai 2010 11:52
Sunt si batrani cumsecade (bunicii mei, deexemplu, pe care ii admir din tot sufletul), dar in mijloacele de transport in comun am avut si eu destule experiente. Cand i-am povestit bunicii mele, a zis ca asa ceva nu se poate. Si doar un exemplu: eram racita cobza, ma simteam ca naiba, insa lucrand in Romania, nu-ti iei liber de la munca decat daca mergi in spital (cel putin unde lucram eu nu prea se acceptau scuze cu "am racit, ma simt rau"). Asa ca iata-ma pe mine moarta-coapta ducandu-ma la munca in autobuz. Stateam pe scaun cu capul in palme. La un moment dat, un batranel din fata mea (erau locuri din acelea fata in fata) imi da o palma mai usoara peste picior ca "N-ai vezut femeia cu copil in brate, nesimtito?" La cat de rau ma simteam, n-am avut putere decat sa-i arunc cea mai urata privire posibila si probabil o fi vazut ca eram alba la fata.... ca n-a mai comentat nimic apoi.


Si da, am vazut si doamne respectabile (aparent) jignindu-si nepotii ca la usa cortului (dar destul de rar, ce-i drept).

Acesti oameni nu inteleg ca asa cum vor sa fie ei respectati, trebuie sa ofere si ei respect. Am vazut intr-un autocar, niste doamne luand locurile altcuiva, dpar pentru ca voiau sa stea ele aproape (erau 4, doua ocupand niste locuri deja luate, doar ca baietii erau la tigara). Au vazut ca sunt rucsacurile acolo, dar nu le-a pasat. Cand au venit baietii, le-au spus frumos ca acolo stateau ei. Ele "Da' ce, vrem si noi sa stam impreuna!" Ei au zis ca se muta si cand au plecat in cautarea unui alt loc, ele "Las' ca sunteti tineri, puteti sa va mutati"
kitty_krieger
Postat pe 6 Mai 2010 12:22
Stiu ca sunt batrani care nu respecta,dar,totusi trebuie sa ne gandim ca au o varsta.Bunica mea mi-a spus o data,mai in gluma,mai in serios,ca persoanele care au peste 60 de ani,nu mai au mintea de altadata.Parerea mea este ca batranii trebuiesc respectati indiferent de greselile lor.Toti avem bunici sau parinti,dar cel mai important este ca si noi vom ajunge batrani,si stiti cum se spune:roata vietii se intoarce.
yocorrina22
Postat pe 16 Mai 2010 11:10
batranii astia...exact atunci trebuie sa mearga cu autobusul cand ies si copiii de la scoala ca vai doamne mai tarziu nu se puteau plimba se plictisesc saracii toata ziua in bloc, nu au cu cine se certa
si eu am patit odata, asteptam un autobus de oras. cand a venit dau sa urc si vine o "tanti" de vreo 55-60 de ani si vrea sa urce. eu am vazut-o si m-am oprit dandui prioritate ca e mai invarsta. si zice ea catre mine "hai hai mai intai tinerii ca asa e frumos" ok...am stat si iam mai zis odata "urcati dvs prima" ..."nu nu ca tinerii hai hai" .. ma uit asa ciudat la ea " asta e batuta-n cap" " haideti doamna urcati" aia tot facea pe intelectuala. In puii mei autobusu era pe punctul de a pleca si aia tot facea pe grozava. M-am urcat daca tot tinerii trebuie sa urce primii .
Odata am mai patit, veneam de la spital. de pe la 7 dimineata pana la 12 la amiaz am stat in picioare pe holurile spitalului. cand am iesit am luat autobusul si cand am vazut loc liber m-am asezat din start ca muream asa ma dureau picioarele. Bineinteles s-a gasit unul sa comenteze, cui ia pasat. Mi-am pus castile in urechi si "vorbeste nene"
Oricum batranii exagereaza. se vede pe ei daca merita sa le dai locul sau nu. Cand vad care o babuta aranjata, fardata si inca cu VERDE ca asa se dau toate "ok tanti stai in picioare"
clau19
Postat pe 16 Mai 2010 19:43
o sã ajungem ºi noi la o vârstã aºa cã nu cred cã ar trebui sã judecãm bãtrâneii...de la o vârstã faci mofturi ºi figuri mai ceva ca un copil respectaþii fiindcã o sã vinã ºi rândul nostru
freakbabe
Postat pe 16 Mai 2010 20:22
Imbratranesti si tampesti....foarte adevarata vorba asta...
ankris
Postat pe 16 Mai 2010 21:11
Mda....cred ca am imbatranit si eu.... Vroiam sa scriu "IMBATRANESTI si tampesti"
ankris
Postat pe 16 Mai 2010 21:12
Probabil ca in Romania la 55-60 de ani esti deja batran, nu mai ai mintea de alta data... ?!.........Oare? Da, sunt si din astia, care nu au mai "uns" neuronii de cand au terminat scoala si nu au mai urcat scarile de cand au iesit la pensie...de boala, adica la 45 de ani!
Sa fim seriosi si sa nu uitam ca noi , prin lege , vom iesi la pensie pe la 65 femeile si mai mult barbatii, iar eu nu am de gand atunci sa astept moartea cu sicriul cumparat din timp ..etc
Cel mai mult ma deranjeaza atitudinea lor,foarte multi sunt fara nici o urma de cultura si nu au folosit nici un an din etatea lor respectabila ca sa faca si propria persoana respectabila. Observ cum profita de etate pt a tipa dupa respect, loc in tramvai, intaietate la cozi...nu sunt un exemplu si cei care sunt sunt prea putini si nu-i vezi pt ca la ora de varf ei stau cuminti acasa sau sunt deja in parc cu cate o carte in mana sau cu nepoteii.Observ ca acele persoane care chiar au etate (peste 80 cel putin) nici macar nu-i observi pentru ca nu le dai varsta asta !!! Par mult mai tineri si sunt activi, optimisti si veseli si chiar au ceva de transmis.
Cei cu care suntem obisnuiti, certareti, semianalfabeti si care parfumeaza tramvaiele la ora cand mergi la scoala sau lucru, sunt cam intre 55-67 ani, discutiile lor sunt aceleasi, frustrarile idem, si cel mai izbitor, ranchiuna si rautatea din vocea lor, cand pot apostrofa un tinerel 'prost educat'...
Referitor la "saracii pensionari"...le reduce pensia cu 15% din 500-600 lei sau mai putin.....de fapt la toata lumeai nu numai lor...v-ati intreba cine are o pensie atat de mica, de 300-400 lei?! ...cei care nu au contribuit, care au iesit la pensie de boala(pacat de cei cu adevarat bolnavi, nu-i plang pe cei ce au dat mita si si-au facut dosar de handi), cei cu pensie de urmas deci nu au muncit niciodata...deci?!
Da, toti vom imbatrani, dar depinde de noi sa o facem frumos, si atunci, chiar daca ne si tampim asta inseamna automat ca vom fi rautaciosi si ranchiunosi? Sau ne vom pastra obisnuintele...macar de igiena?! daca buna purtare se uita .Chiar credeti asta?
dack
Postat pe 17 Mai 2010 09:33
De la: dack, la data 2010-05-06 11:43:17Daca nu avem sa cumparam unul?! Voi ce parere aveti?

Mai in gluma, mai in serios, daca avem un batran prin casa cred ca ar trebui sa-l educam. Sigur, bunicii nostri sunt perfecti pentru noi, dar pentru cei de afara sunt la fel de "batrani, urati si senili" asa cum sunt si ai lor pentru noi.
Fiecare batran care ne-a deranjat pe noi printr-o atitudine ca cele povestite de voi, are un nepot / fiu acasa. Daca i-am lua la intrebari despre una, despre alta, mai ales pe cei care-i vedem gata de plecare dis de dimineata, fara nicio tinta, poate i-am mirosi cum se comporta ei cu tineretul si i-am invata cate ceva.
In copilarie aveam o vecina. Sa tot fi avut si ea intre 50 - 60. Baiatul ei, mare de acum, era plecat prin tara, fiica in strainate. In cartierul meu era tramvaiul 20 care avea cursa snur, in sensul ca la capatul liniei nu trebuia sa cobori. Ramaneai in el si se intorcea cu tine de unde te-a luat. Ei bine, vecina mea facea asta de dimineata pana seara, uitand-o Dumnezeu pe un scaun. Acu', oricare dintre noi sa fi fost mort de oboseala de la serviciu, pai nu-ti venea sa-i tragi scaunul de sub ea?

Totusi, daca nu-i in baston sau nu-l vezi ca e gata gata sa cada din picioare, trimite-l in fata la locurile rezervate. Dar fa-o cu delicatete. Doar si pentru parul alb (vopsit, ce-i drept) pe care-l poarta.
rashela
Postat pe 17 Mai 2010 10:43
De la: rashela, la data 2010-05-17 10:43:12
De la: dack, la data 2010-05-06 11:43:17Daca nu avem sa cumparam unul?! Voi ce parere aveti?

Mai in gluma, mai in serios, daca avem un batran prin casa cred ca ar trebui sa-l educam. Sigur, bunicii nostri sunt perfecti pentru noi, dar pentru cei de afara sunt la fel de "batrani, urati si senili" asa cum sunt si ai lor pentru noi.
Fiecare batran care ne-a deranjat pe noi printr-o atitudine ca cele povestite de voi, are un nepot / fiu acasa. Daca i-am lua la intrebari despre una, despre alta, mai ales pe cei care-i vedem gata de plecare dis de dimineata, fara nicio tinta, poate i-am mirosi cum se comporta ei cu tineretul si i-am invata cate ceva.
In copilarie aveam o vecina. Sa tot fi avut si ea intre 50 - 60. Baiatul ei, mare de acum, era plecat prin tara, fiica in strainate. In cartierul meu era tramvaiul 20 care avea cursa snur, in sensul ca la capatul liniei nu trebuia sa cobori. Ramaneai in el si se intorcea cu tine de unde te-a luat. Ei bine, vecina mea facea asta de dimineata pana seara, uitand-o Dumnezeu pe un scaun. Acu', oricare dintre noi sa fi fost mort de oboseala de la serviciu, pai nu-ti venea sa-i tragi scaunul de sub ea?

Totusi, daca nu-i in baston sau nu-l vezi ca e gata gata sa cada din picioare, trimite-l in fata la locurile rezervate. Dar fa-o cu delicatete. Doar si pentru parul alb (vopsit, ce-i drept) pe care-l poarta.


eheeee.....tot in gluma -serios chiar am incercat asta cu ai mei..... .... si mai am inca 3 in viata..NICI O SANSA !! si nu mai am varsta la care sa nu fiu luata in seama. La un raspuns de genul "sa va chinuiti si voi ca nu degeaba v-am facut" sau comentariile lor referitor la cati bani am dat sa urmez un masterat (nu au inteles nici o secunda ce e) daca tot nu mi-e bun la nimic.....sau de ce atat o crema, o vacanta....caci "pe vremea mea nu erau si m-am spetit sa aveti voi si nu sunteti buni...capabili" etc. In fine, ideea e ca se opun categoric la a schimba ceva sau a se schimba si tot timpul sunt pe pozitia de atac-repros.
... in tramvai, , eu gravida 7 luni , inca activa in serviciu ca sa fie ok mai apoi cu concediile prenatal si restul, bineinteles zilnic in picioare, ma asez odata in fata ...ce mi-au auzit m-a socat: 2 batranele destul de aranjate cautau loc..."uite si la scroafa asta, e tanara si s-a pus pe locul batranilor..." si au mai fost comentarii....
dack
Postat pe 17 Mai 2010 16:36
Eu am avut parte de o surpriza placuta din partea unei batranici ; mi se facuse rau in tramvai si nu mai puteam sa stau in picioare , m-a vazut o batranica si mi-a zis sa stau pe scaun si mi-a mai spus ca stie cum este sa te trazesti de dimineata si sa muncesti toata ziua ...
alina02
Postat pe 26 Mai 2010 16:21
acuma..sunt cazuri si cazuri...si eu am intalnit batrani care se foloseau de etate sa primeasca respect..uneori chiar necuvenit, si cunosc si batranei simtiti care isi vad de treaba si se comporta civilizat , chiar afectuos cu cei tineri...incercand sa se faca utili .
nu putem baga toti oamenii in varsta in aceeasi "oala"...pt ca toti suntem diferiti .
_calandrinon_
Postat pe 26 Mai 2010 19:30
topicul asta mi-a adus aminte de o postare a unui tip care scrie demential:

Ozone
Published
by
irina
on December 20, 2007
(text scris de Mugur)

Era una dintre zilele acelea în care nu ai chef de nimic. Fiind totusi iarnã, nu m-am mirat cã afarã era o ninsoare de mai mare frumusetea, desi nu-mi plãcea deloc si mi-era si somn pe deasupra. M-am urcat în tramvai si mã gândeam cum de pot caii sã doarmã în picioare, când…
- Luati loc, vã rog, a spus un tânãr amabil cãtre un domn în vârstã.
- A, nu, multumesc mult, dar nu.
- Dar vã rog! a insistat bãiatul.
- Nu, chiar nu. Locurile din tramvaie sunt pentru doamne!
Tânãrul s-a ridicat totusi în picioare, dar locul lui a fost ocupat repede de o “doamnã” care a început sã mãnânce seminte, scuipând gratios cojile în palmã, ca de îndatã ce se înmulteau sã le arunce discret pe jos. Foarte delicat, feminin si, mai ales, deosebit de elegant…
- Eu nu stau niciodatã jos în tramvai, a început bãtrânul, ceea ce s-a dovedit a fi o foarte importantã lectie de viatã nu numai pentru tânãrul care-i oferise scaunul, ci si pentru noi toti cei prezenti. De tânãr am fãcut asa si uite-te la mine! s-a fãlit el.
- Da, arãtati foarte bine, într-adevãr.
- Sigur cã arãt bine si sunt sãnãtos, cã nu m-am ferit niciodatã de miscare si de stat în picioare!
Tramvaiul s-a mai smucit putin, a mai stat câteva clipe si apoi a mai înaintat doi metri, “încurcat” de zãpada care nici mãcar nu se asternuse.
- Stii dumneata ce fãceam eu când eram tânãr? Mergeam dimineata la serviciu – cã pe atunci trebuia sã fii la 7 la slujbã, nu ca acum, ca boierii – si, nu stiu dacã stii (cã nu erai pe vremea aia), a fost o iarnã în ’57 ceva de groazã!
- Stiu de la pãrintii mei si de la bunici, a îngãimat tânãrul.
- Ei si, cum îti spuneam eu dumitale, mergeam la serviciu. Si era o stradã aici, la Chibrit, care avea zãpada pânã sus. O dãduserã oamenii si fãcuserã niste troiene înalte… Și mie îmi plãcea sã merg pe strada aia si sã simt ozonul.
- …
La fel ca si bietul interlocutor, ne-am uitat uimiti si noi, cãlãtorii participanti fãrã voie la discutie.
- Uite-asa se simtea ozonu’ când iesea din zãpadã! a arãtat bãtrânul, fãcând gesturi largi cu bratele. Și fãceam, dom’le, trei-patru ture pe strada aia, ca sã mã ozonific. Și dup’aia mergeam la servici. Sãnãtate curatã, nu alta!
Ne-am mai smucit vreo trei metri cu tramvaiul gândindu-ne cu totii cum o sã stim sã ne “ozonificãm” când om avea zãpadã destulã la dispozitie.
- Dar am mai vãzut si altceva la viata mea. Ai fost vreodatã la Slãnic Prahova?
- Nu, dar am vãzut în zonã…
- Cã acolo – i-a tãiat repede domnul cel în vârstã vorba – sunt mai multe! (“ca în orice alt loc”, m-am gândit). Sunt saline de sare (“de ce ar mai putea fi salinele?!”), e o grotã cu o mireasã (“biata de ea!”) si mai e si salina aia mare. Și acolo am vãzut, dom’le, ceva care n-am înteles la început. Era un grup de nemti si unu’ mergea în zig-zag. Noi, ãstilantii, ne uitam ca la urs! Ãla nimic, în zig-zag, cum ti-am zis.
Ne uitam cu totii mirati sau doar cu urechile ciulite – care din ce pozitie era – si asteptam sã vedem ce era cu “ãla”.
- Și era unu’ mai bãtrân pe acolo si mi-a zis si mie. Se ozonifica, dom’le! Profita si mergea de douã ori mai mult decât ãilaltii si se ozonifica!
- ?!…
- Da, se ozonifica, cum îti zic. Dup-aia m-am dus si eu acolo si asa era: se simtea ozonu’ cum iesea din sare. Cã d’aia e si de tratament acolo. Pentru astmatici; stã ãia acolo si se trateazã cu ozon.
- Se ozonificã, a îngãimat tânãrul zâmbind.
- Pãi da. M-am apropiat de perete si uite-asa iesea ozonu’ din sare, povestea el cu patos gesticulând sugestiv. Iar noi toti parcã si vedeam ozonul! Apoi a continuat:
- Cã dacã stãteai prea aproape îti îngheta nasul si obrajii si asta nu era bine. Și de asta mergea neamtu’ ãla în zig-zag. Cã nici prea mult ozon nu e bine…
Am rãmas o clipã pe gânduri. Gãsiserãm cu totii solutia pentru îngrosarea stratului de ozon, despre care auzim aproape zilnic cã se subtiazã din ce în ce mai mult: sã dãrâme, dom’le, plafoanele salinelor – neapãrat alea de sare – si sã dea drumu’ la ozon în aer. Sã se ozonifice si el!
Tânãrul trebuia sã coboare; si-a luat la revedere de la domnul ce îi împãrtãsise din experienta lui de viatã cu atâta generozitate, când…
- Nu vã supãrati pe mine. Am mai stat si eu de vorbã cu cineva. Dar sã stiti, de obicei nu intru în vorbã cu oricine, cã nu e frumos sã sari asa pe om…
- Mi-a fãcut plãcere, a spus tânãrul. Eu cobor aici.
- … dar sigur nu v-am deranjat prea tare?
- Nu, nu, nu e nici o problemã! Sãnãtate!
- Multumesc, poate ne mai întâlnim!
- Da, da, sãnãtate multã, a mai reusit tânãrul sã spunã în timp ce usile tramvaiului se închideau, prinzându-i geanta.
- Mai sunt si tineri de treabã, a mai spus bãtrânul ca pentru sine, dar destul de tare încât sã-l auzim cu totii.
Am coborât si eu. În cap îmi suna celebrul refren “Mai ahiii, mai ahooo, mai ahuuu, mai aha-ha!…” Sã fi stiut si bãietii de la Ozone toate astea poate cã mai cântau si astãzi.
miss_darine
Postat pe 26 Mai 2010 19:51
De la: miss_darine, la data 2010-05-26 19:51:45Era un grup de nemti si unu’ mergea în zig-zag. Noi, ãstilantii, ne uitam ca la urs! Ãla nimic, în zig-zag, cum ti-am zis.
Ne uitam cu totii mirati sau doar cu urechile ciulite – care din ce pozitie era – si asteptam sã vedem ce era cu “ãla”.
- Și era unu’ mai bãtrân pe acolo si mi-a zis si mie. Se ozonifica, dom’le! Profita si mergea de douã ori mai mult decât ãilaltii si se ozonifica!



=)))=)))=))) si eu mai stiu de astia ce se "ozonifica" mergang in zig- zag

tare povestea
_calandrinon_
Postat pe 26 Mai 2010 20:26
De la: _calandrinon_, la data 2010-05-26 20:26:21


=)))=)))=))) si eu mai stiu de astia ce se "ozonifica" mergang in zig- zag

tare povestea


http://femeiasimpla.com/category/ale-lui-mugur/
mai sunt cateva la fel de savuroase
miss_darine
Postat pe 26 Mai 2010 21:03
mai exist si eu dc nu raspundeti?
deeadeiutza
Postat pe 26 Mai 2010 21:10
cine eu?
deeadeiutza
Postat pe 26 Mai 2010 21:16
atunci nu intra
deeadeiutza
Postat pe 26 Mai 2010 21:21
deea mama, tu te plictisesti rau, nu-i asa? nu vrei tu sa-ti iei papusa barbie si sa te duci la joaca? forumul asta e pt adulti si dauneaza grav sanatatii!
miss_darine
Postat pe 26 Mai 2010 21:25
bn hai ca ii plictisitor
deeadeiutza
Postat pe 26 Mai 2010 21:25
De la: deeadeiutza, la data 2010-05-26 21:16:17cine eu?




tu auzi voci?
_calandrinon_
Postat pe 26 Mai 2010 21:31
De la: miss_darine, la data 2010-05-26 21:03:00br />

http://femeiasimpla.com/category/ale-lui-mugur/
mai sunt cateva la fel de savuroase



multumesc mult
_calandrinon_
Postat pe 26 Mai 2010 21:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vise care influentzeaza realitatea 34 De la: elle29 13 Aprilie 2009 23:05
barbatul gemeni in intimitate 8 De la: istratedanut 7 Martie 2009 01:02
credeti in iubiri ``pe neve``? 146 De la: scorpio67 14 August 2009 16:57
Ma place sau doar vrea razbunare?? 11 De la: matzu_2005 3 Februarie 2011 04:46
Relatii noi in haine vechi 6 De la: _Rori_ 24 Martie 2013 07:45