Setari Cookie-uri

,,BARBATII SUNT MAGARI* pana la proba contrarie!

Mi-a picat întâmplator in mana o carte ,, ,,BARBATII SUNT MAGARI* pana la proba contrarie! de Dazlle Deanna Schwartz ºi vreau sa va rog sã o citiþi.
Am intrat in aceasta comunitate cu ideea ca suferinta mea e mare si cu dorinþa de a-mi face prieteni fiindca ma simþeam foarte singura. Am vrut la un moment dat sa-mi spun povestea fiindca credeam ca trebuie sa spun ca sufar, ca acest lucru ma va ajuta. Dar am citit ce se scrie si ce se întampla pe aici. Am postat un cometariu la un comentariu al unui articol aparut aici ! Am facut-o din revoltã ºi recunosc, poate ºi din cauza unor frustrari personale.
Îmi permit sa deschid acest forum în ideea ca experienþele unora dintre noi pot fi de folos ºi ca ne putem ajuta si altfel decat plangand una pe umarul celeilalte. Am fost la tinereþea mea si proata si naiva ºi mai sunt înca dar nu-mi mai e ruþine sa recunosc asta ºi cred ca m-am maturizat ºi am învaþat ca eu sunt principalul vinovat pentru neîmplinirile ºi suferinþele mele. Cu toþii avem nevoie de prietenii adevarate, de oameni sinceri si avem nevoia sa ne deschidem ºi mintea atunci cand ne deschidem inima.
Astept cu interes comentarii....sper sa consideraþi ca merita!

Postat pe 7 Mai 2010 11:42
De la: , la data 2010-05-07 11:42:26Mi-a picat întâmplator in mana o carte ,, ,,BARBATII SUNT MAGARI* pana la proba contrarie! de Dazlle Deanna Schwartz ºi vreau sa va rog sã o citiþi.
Am intrat in aceasta comunitate cu ideea ca suferinta mea e mare si cu dorinþa de a-mi face prieteni fiindca ma simþeam foarte singura. Am vrut la un moment dat sa-mi spun povestea fiindca credeam ca trebuie sa spun ca sufar, ca acest lucru ma va ajuta. Dar am citit ce se scrie si ce se întampla pe aici. Am postat un cometariu la un comentariu al unui articol aparut aici ! Am facut-o din revoltã ºi recunosc, poate ºi din cauza unor frustrari personale.
Îmi permit sa deschid acest forum în ideea ca experienþele unora dintre noi pot fi de folos ºi ca ne putem ajuta si altfel decat plangand una pe umarul celeilalte. Am fost la tinereþea mea si proata si naiva ºi mai sunt înca dar nu-mi mai e ruþine sa recunosc asta ºi cred ca m-am maturizat ºi am învaþat ca eu sunt principalul vinovat pentru neîmplinirile ºi suferinþele mele. Cu toþii avem nevoie de prietenii adevarate, de oameni sinceri si avem nevoia sa ne deschidem ºi mintea atunci cand ne deschidem inima.
Astept cu interes comentarii....sper sa consideraþi ca merita!

Ideea nu e gresita, dar cum vrei sa discuti aici daca ti-ai sters contul?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 7 Mai 2010 12:11
nu mi-am sters contul ...sunt putin derutata fiindca eu am in continuare cont aici iar numele meu este ex_Constantinescu
ex_Constantinescu
Postat pe 7 Mai 2010 12:16
si scuze pentru greselile stecurate din netentie zic eu topic nu ,,forum'' si proasta nu ,,proata'' :sml-
ex_Constantinescu
Postat pe 7 Mai 2010 12:21
Mi-ar placea sa vorbim una, alta, dar inteleg din postul tau ca subiectul principal ar fi cartea respectiva. Chiar nu am cum s-o citesc, cum s-o gasesc, de fapt.
Cred ca, pentru cele care nu o putem citi inca, ar fi bine sa iei cateva idei principale de acolo si, eventual sa le "comentam" aici. Nu stiu, zic si eu. Macar un scurt rezumat sa-mi faci, sa am un punct de plecare.
rashela
Postat pe 7 Mai 2010 12:33
De la: ex_Constantinescu, la data 2010-05-07 12:21:18si scuze pentru greselile stecurate din netentie zic eu topic nu ,,forum'' si proasta nu ,,proata'' :sml-

Esentialul a fost de inteles, cateva greseli din neatentie la tastat se intampla.Vezi ca stiam ca e topic si nu forum,chiar daca unii nu cunosc diferenta. Nu eram de parere in cazul tau ca ar fi nevoie de corectat ceva;-)
Cartea nu o cunosc.
Consider ca fiecare dintre noi a ales drumuri care erau de la inceput grestite si altele care s-au dezvoltat gresit.
Si nu vrei sa scrii totusi si povestea ta? Chiar daca vei primi multe raspunsuri inconvenabile, poate gasesti pe cineva care are "chef" sa-ti raspunda frumos.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 7 Mai 2010 12:40
Citez ,,Pentru ca multe dintre noi nu am invatat sa avem incredere in noi insine, asteptam din afara decizia ca totul e in regula. Le oferim barbatilor o arma foarte puternica cu care sa ne manipuleze: cuvintele de aprobare. Pentru ca multe dintre noi asteapta aceste cuvinte, rar ii obligam pe barbati sa-si dovedeasca intetiile prin fapte. Daca nu facem un efort serios sa capatam incredere in noi insine, intotdeauna vom ceda in fata cuvintelor frumoase pe care barbatii ni le arunca asa cum arunci un os unui caine'.
Nu am foarte mult timp dar promit sa fac un rezumat desi cred ca aceasta carte merita efortul de a o cauta.
Povestea mea ar fi interesanta doar in masura in care ar putea ajuta pe cineva sa inteaga ceva din ea. Nu vreau sa gasesc pe cineva care sa aiba ,,chef sa-mi raspunda frumos'' dar vreau sa cred ca exista prietenii adevarate si oameni sinceri ...nu caut oameni care iti spun ce cred ca vrei sa auzi...cu sau fara interes.
ex_Constantinescu
Postat pe 7 Mai 2010 13:35
Chestia asta cu "increderea in tine" are aplicabilitate peste tot,nu numai in fata barbatilor, cu incredere si curaj gasesti un job bun, nu te poate calca in picioare o functionara imbecila de la ghiseul x , iti pui seful cu botul pe labe daca incearca numai sa ridice un pic tonul la tine si exemple pot sa iti mai dau mii!
miss_darine
Postat pe 7 Mai 2010 13:45
Ehee, tot asa de bine se stie Darine, ca cine-i zbir la serviciu, e miel acasa.
Adevarul este ca pana la forumul asta nu mi-am putut imagina ca exista atatea femei / fete care se lasa calcate in picioare. Mai cu seama fete (punand pe seama femeilor o oarecare educatie "invechita"). Nu mi-am putut imagina ca generatia internetului, care-si petrece jumatate din timp in fata oglinzii si cealalta jumatate prin mall, poate pleca atat de usor capul in fata unui "putza verde".
Sunt lucruri pe care eu nu le voi intelege niciodata. Si, intrucat NU am fost educata sa fiu asa cum m-ati citit, intrucat tot ceea ce simt, spun sau fac.. imi apartine, am convingerea ca te nasti cu acea putere de a sta dreapta, de a te considera "buricul pamantului" in fata oricarei persoane care incearca sa-ti puna cizma pe grumaz.
Am convingerea ca toate astea nu le capeti prin experinta. Ele exista acolo in tine...cumva. Femeia care a primit o palma o data, o va primi si a doua oara, si a treia.. pana la sfarsitul vietii ei. Evident si invers.
Putine sunt situatiile (azi pe cale de disparitie) in care parintele te invata sa stai si sa rabzi ca asa-i firea. No way! Sigur, o spun in virtutea logicii, a bunului simt. Sper sa am si dreptate.
Nu lungesc prea mult postarea. E randul vostru.
rashela
Postat pe 7 Mai 2010 14:02
De la: ex_Constantinescu, la data 2010-05-07 13:35:21Citez ,,Pentru ca multe dintre noi nu am invatat sa avem incredere in noi insine, asteptam din afara decizia ca totul e in regula. Le oferim barbatilor o arma foarte puternica cu care sa ne manipuleze: cuvintele de aprobare. Pentru ca multe dintre noi asteapta aceste cuvinte, rar ii obligam pe barbati sa-si dovedeasca intetiile prin fapte. Daca nu facem un efort serios sa capatam incredere in noi insine, intotdeauna vom ceda in fata cuvintelor frumoase pe care barbatii ni le arunca asa cum arunci un os unui caine'.
Nu am foarte mult timp dar promit sa fac un rezumat desi cred ca aceasta carte merita efortul de a o cauta.
Povestea mea ar fi interesanta doar in masura in care ar putea ajuta pe cineva sa inteaga ceva din ea. Nu vreau sa gasesc pe cineva care sa aiba ,,chef sa-mi raspunda frumos'' dar vreau sa cred ca exista prietenii adevarate si oameni sinceri ...nu caut oameni care iti spun ce cred ca vrei sa auzi...cu sau fara interes.


Ai scris pe sufletul meu. Suntem definite ca sexul"slab"tocmai pentru ca ne e frica parca sa ne cunoastem pe noi insene , sa ne aratam puterea, ascutimea mintii si fortza de a ne descurca singure in viata.E adevarat ca nu ochii barbatilor trebuie sa ne fie oglinda in care ne definim, sa nu le mai cerem confirmari si resturi de bunatate , de incredere , de sinceritate si de dragoste.toate astea trebuie sa existe in noi sa ne faca de sine statatoare, sa nu mai plecam capul si sa incercam sa-i impresionam cu slabiciunea si temerile din noi.

Postat pe 7 Mai 2010 15:21
Rashela, eu am scris aici pentru ca nu sunt de acord cu tine si te citez ,,Am convingerea ca toate astea nu le capeti prin experienta'',,am convingerea ca te nasti cu acea putere de a sta dreapta'' . Eu sunt un om care a inteles ca ne putem educa si putem sa ne deschidem mintea chiar daca nu toate am avut norocul tau. Te nasti cu acesta putere dar multe dintre noi nu ne dam seama si eu spun ca putem si ca trebuie daca vrem altceva de la viata si ca putem face asta oricand dar ca ar fi ideal sa se intample cand suntem tinere. Si tu si Full_Metal_Jacket sunteti femei inteligente si ma onoreaza faptul ca ati scris aici si m-ar onora prietenia voastra. Dar eu am scris aici in primul rand pentru cele si chiar cei care am invatat intai sa ne plangem si dam vina pe altii pentru esecurile noastre. Vreau sa fie o lupta impotriva prostiei noastre de care nu ne plangem niciodata. Suntem multi cei care n-am primit educatia necesara dar asta nu scuza niciodata prostia. Si mai cred ca nu trebuie sa ne uitam urat la un om neeeducat si care sufera pentru asta, sa nu-i punem etichete ci sa-l ajutam daca putem, fiindca eu cred ca un om care nu-i tampit cu adevat poate evolua....
ex_Constantinescu
Postat pe 7 Mai 2010 15:26
multi refuza acest ajutor practic se complac in felul lor de a fi, de multe ori societatea in care traim ne transforma in astfel de oameni (si da stiu nu trebule sa dam vina pe ea) cine nu cunoaste vestita replica "Prosti, da multi Maria Ta!", sunt de acord cu ceea ce spune rashela ca te nasti cu puterea de a sta drept care in timp se dezvolta si depinde numai de noi ce stim sa facem cu ea, induram tot felul de "rahaturi" in numele iubirii cand ar trebui ca totul sa fie atat de frumos............
Dontyyy
Postat pe 7 Mai 2010 15:40
poate ca multi refuza acest ajutor dar sunt multi si imi place inca sa cred ca mult mai multi care il vor si au nevoie de el...iar daca doar unul dintre ei are nevoie si il primeste e un pas inainte
ex_Constantinescu
Postat pe 7 Mai 2010 15:45
Ooops...

http://www.verze.ro/Dragoste-si-sex/Prin-ochiul-unui-barbat/barbatul-e-discriminat.html
peppermint
Postat pe 7 Mai 2010 16:30
Ma voi referi putin la primul post. Spuneai acolo ca "experienþele unora dintre noi pot fi de folos ºi ca ne putem ajuta si altfel decat plangand una pe umarul celeilalte".
Ei bine, referindu-ma strict la aceste vorbe, ceea ce am remarcat de-a lungul vietii, dar si pe formul asta in povestile fetelor (este vorba de acele povesti in care barbatii sunt considerati magari pana la proba contrarie), este urmatoarea "impartasire a experieniei":
- si eu traiesc ceva similar (am trait ceva similar)
Bun. In toate aceste cazuri femeia este injosita prin fapte si vorbe. Inselata, batjocorita, calcata in picioare nu doar la propriu, cocosata de umilinta DAR PLINA DE IUBIRE fata de el.
Ori, vin si te (va) intreb cum iti pot fi eu de folos, cum iti pot da eu sfaturi de mai bine, ce poti invata din experienta mea (similara cu a ta) care sa te ajute, care sa-ti demonstreze ca viata poate fi si altfel? Vei regasi in toate aceste povesti o singura idee: barbatii sunt la fel, barbatii sunt magari, trebuie sa ne resemnam.
Cand vin eu si-ti spun: nu barbatii sunt de vina, ci voi pentru ca le permiteti sa va trateze asa, sunt privita lung, ca pe o ciudatenie, ca pe o exceptie care ar confirma regula.
Si totusi, afirm cu tarie ca nu am fost jignita sau lovita in viata mea de partenerii mei. Iar cei care au indraznit sa-mi adreseze o vorba de ocara, nu mi-au fost nici amici, nici prieteni, si, de la sine inteles, nici iubiti.
Desi, se poate si altfel. Si cele ce ar trebui sa dea exemplu nu sunt cele care traiesc LA FEl ci cele care pot dovedi ca barbatii nu sunt toti magari prezentandu-va alta experinta.
Nu stiu, zic si eu! Tocmai pentru ca spui in fraza citata de mine ca nu de plans pe umar ai nevoie.
rashela
Postat pe 8 Mai 2010 07:47
"Vreau sa fie o lupta impotriva prostiei noastre de care nu ne plangem niciodata. Suntem multi cei care n-am primit educatia necesara dar asta nu scuza niciodata prostia"
Notabila dorinta ta, dar si eu sustin ce spune rashela, cu verticalitatea ne nastem, nu cred ca exista un parinte normal pe lumea asta care sa-i spuna copilului sau, bataia e rupta din rai accept-o toata viata ca iti va fi de folos tu poate te referi la puterea exemplului, a familiei in care mama a fost toata viata presuletul tatalui betiv, bataus si nenorocit, dar si aici cunosc o gramada de oameni care tocmai pt ca au fost traumatizati in copilarie, au refuzat sa perpetueze acelasi gen de comportament!
In ceea ce priveste multimea de fete si femei abuzate si nefericite, de care abunda si forumul nostru, asa cum am zis in nenumarate posturi, refuz sa le ofer un umar pe care sa planga si prefer sa fiu mai dura in exprimare pt ca sunt constienta ca ele nu fac altceva decat sa caute sustinatori morali, care sa le caineze in continuare, atat si nimic mai mult!
Deci ca sa termin in acelasi registru un om puternic niciodata nu va veni sa se planga pe un forum, ci isi va cauta solutiile singur, pt ca are resursele necesare de a iesi din orice impas!
miss_darine
Postat pe 8 Mai 2010 11:44
Tu ceea ce vrei sa auzi ar fi ceva de genul: ce sa mai sunt o prosta ei bine draga mea asta ar fi valabil zic eu pt cineva care nu are incredere in propriile ei puteri .Stii cum se spune intai iubeste-te pe tine si apoi pe ce-i din jur fii mandra de tine si ceilalti te vor iubi. Iar referitor la chestia cu barbatii cea care accepta cu adevarat cand ii spune un barbat ca este prosta scuza-ma dar chiar este
Nu suntem obligate sa inghitim injuriile bataile si lipsa lor de respect
Asa ca te-as ruga sa te analizezi pe tine ca pers si apoi sa zici ca ai indurat de toate doar pt ca ai crezut ca asa va fi mai bine si pt asta nu e nevoie sa citim carti ci e nevoie sa avem incredere deplina in noi sa stiii sa ceri respect ca sa fii respectata. Nu poti fii respectata atata timp cat nu respecti
Ai indurat pt ca ai vrut. Ce nu poti trai singura daca tot esti asa suparata pe barbati?
Si un sfat daca tot esti satula pana in gat de ei si recunosti ca greseala a fost sa te crezi proasta ca asa spuneau ei , draga mea exista varianta de a alege si o femeie poate nu te vei mai simti proasta poate va fi ea proasta dintre voi
Scuze dar sunt mai sincera..........................
alexcris2007
Postat pe 21 Mai 2010 12:46
De la: miss_darine, la data 2010-05-08 11:44:03"Vreau sa fie o lupta impotriva prostiei noastre de care nu ne plangem niciodata. Suntem multi cei care n-am primit educatia necesara dar asta nu scuza niciodata prostia"
Notabila dorinta ta, dar si eu sustin ce spune rashela, cu verticalitatea ne nastem, nu cred ca exista un parinte normal pe lumea asta care sa-i spuna copilului sau, bataia e rupta din rai accept-o toata viata ca iti va fi de folos tu poate te referi la puterea exemplului, a familiei in care mama a fost toata viata presuletul tatalui betiv, bataus si nenorocit, dar si aici cunosc o gramada de oameni care tocmai pt ca au fost traumatizati in copilarie, au refuzat sa perpetueze acelasi gen de comportament!
In ceea ce priveste multimea de fete si femei abuzate si nefericite, de care abunda si forumul nostru, asa cum am zis in nenumarate posturi, refuz sa le ofer un umar pe care sa planga si prefer sa fiu mai dura in exprimare pt ca sunt constienta ca ele nu fac altceva decat sa caute sustinatori morali, care sa le caineze in continuare, atat si nimic mai mult!
Deci ca sa termin in acelasi registru un om puternic niciodata nu va veni sa se planga pe un forum, ci isi va cauta solutiile singur, pt ca are resursele necesare de a iesi din orice impas!
alexcris2007
Postat pe 21 Mai 2010 12:48
BRAVO MISS DARINE AI DREPTATE
AICI SE SCRIE CA SA SE CAUTE SUSTINATORI IDEILOR NOASTRE DAR SCUZE FETELOR DACA TOT VA SUSTINETI DREPTATEA DE CE MAI VA PIERDETI TIMPUL?
SUNTETI LASE SI NU AVETI CURAJ SA SPUNETI NU
alexcris2007
Postat pe 21 Mai 2010 12:51
De la: alexcris2007, la data 2010-05-21 12:51:07BRAVO MISS DARINE AI DREPTATE
AICI SE SCRIE CA SA SE CAUTE SUSTINATORI IDEILOR NOASTRE DAR SCUZE FETELOR DACA TOT VA SUSTINETI DREPTATEA DE CE MAI VA PIERDETI TIMPUL?
SUNTETI LASE SI NU AVETI CURAJ SA SPUNETI NU


Te-as pofti sa nu generalizezi!
Sau tu esti ca in bancul:
-In fiecare sta nevasta in genunchi in fatza mea?
-Si ce zice?
_iesi Ioane de sub pat ca te omor!
Asa ca mai usor........Ioane!

Postat pe 21 Mai 2010 15:32
Mi-am permis sa intervin si eu putin in discutiile domniilor voastre (sa nu fie cu suparare), deoarece si eu voi fi ca voi candva, voi fi femeie. Majoritatea fetelor au ca model.....mama. Daca ai o mama care se lasa calcata in picioare cam asa vei face si tu sau cel putin asa am ajuns sa cred. Peste tot in jurul meu vad numai femei batjocorite, batute etc. care suporta tot acest calvar doar pentru a nu-si destrama casnicia. Eu insumi am fost martora unei scene pe care nu ma gandeam ca o voi vedea vreodata si probabil nici n-o sa va vina sa credeti. Eram la cumparaturi cu mama mea cand ne-am intalnit cu o vecina care ni s-a alaturat noua. La intoarcere ne-a "poftit" pe la ea ca barbatu' nu-i acasa vine abia seara de la lucru. Zis si facut. Cand sa ajungem ce sa vedem??? Barbatelul ei scump era cu alta la ea in dormitor, in patul ei. Si ca un facut cine primeste bataie?? Ea bineinteles.....ca de ce-l urmareste??? Ati mai pomenit asa ceva? Sa-l prinzi tu ca te inseala si tot tu sa iei bataie???
Nu peste tot se traieste in armonie, femeia stie sa se faca respectata iar barbatul sa respecte. Stiu cazuri in care barbatul ii interzice sotiei sa se machieze sau sa se imbrace mai elegant. Sunt fel si fel de oameni care indiferent de noi, de parerile noastre ei raman la fel. La fel ajung si copii lor etc.... Deci copii cu "probleme" in ziua de azi sunt copii care nu au fost educati corespunzator. Si oamenii care se lasa calcati in picioare au fost candva acei copii lasati in voia sortii....
lory08
Postat pe 21 Mai 2010 17:28
De la: lory08, la data 2010-05-21 17:28:50Mi-am permis sa intervin si eu putin in discutiile domniilor voastre (sa nu fie cu suparare), deoarece si eu voi fi ca voi candva, voi fi femeie. Majoritatea fetelor au ca model.....mama. Daca ai o mama care se lasa calcata in picioare cam asa vei face si tu sau cel putin asa am ajuns sa cred. Peste tot in jurul meu vad numai femei batjocorite, batute etc. care suporta tot acest calvar doar pentru a nu-si destrama casnicia. Eu insumi am fost martora unei scene pe care nu ma gandeam ca o voi vedea vreodata si probabil nici n-o sa va vina sa credeti. Eram la cumparaturi cu mama mea cand ne-am intalnit cu o vecina care ni s-a alaturat noua. La intoarcere ne-a "poftit" pe la ea ca barbatu' nu-i acasa vine abia seara de la lucru. Zis si facut. Cand sa ajungem ce sa vedem??? Barbatelul ei scump era cu alta la ea in dormitor, in patul ei. Si ca un facut cine primeste bataie?? Ea bineinteles.....ca de ce-l urmareste??? Ati mai pomenit asa ceva? Sa-l prinzi tu ca te inseala si tot tu sa iei bataie???
Nu peste tot se traieste in armonie, femeia stie sa se faca respectata iar barbatul sa respecte. Stiu cazuri in care barbatul ii interzice sotiei sa se machieze sau sa se imbrace mai elegant. Sunt fel si fel de oameni care indiferent de noi, de parerile noastre ei raman la fel. La fel ajung si copii lor etc.... Deci copii cu "probleme" in ziua de azi sunt copii care nu au fost educati corespunzator. Si oamenii care se lasa calcati in picioare au fost candva acei copii lasati in voia sortii....


" La fel ajung si copii lor", "copii lasati in voia sortii.." ..oare din ce cauza? Oare se mosteneste si necazul? Din pakate pot spune ka si eu sunt un astfel de kopil.Tatal meu era alkoolic;venea baut akasa facea scandal din nu stiu ce motiv o batea pe mama mea mai tot timpul pana sa imbolnavit si a murit la doar 33 de ani.Eu aveam doar 9 ani .de atunci am crescut la bunika mea.De pe cls.a 8-a am plekat in alt oras la scoala, am stat la un internat de fete.Dar pot sa ma laud ka am fost o fata kuminte. tot timpul mi-a fost frika sa nu am un sot ka tatal meu..........din pakate... e aproape identik ; atata ka nu e violent.
Deci.....cei kare nu sunt magari sunt....porci
laura_aly
Postat pe 21 Mai 2010 17:50
ºi femeile sunt paraºute pânã la proba contrarie.....pfffffffffff
freakbabe
Postat pe 21 Mai 2010 18:58
De la: freakbabe, la data 2010-05-21 18:58:15ºi femeile sunt paraºute pânã la proba contrarie.....pfffffffffff

oau ...cred ca ai fumat un pachet de ciuda...nu as vrea sa fiu in fata ta cind te apuca... : mai... da chiar toate? si de ce" parasute" si nu altceva?
RUY_BLAS
Postat pe 22 Mai 2010 08:05
De la: sirghea, la data 2010-05-22 08:05:19
De la: freakbabe, la data 2010-05-21 18:58:15ºi femeile sunt paraºute pânã la proba contrarie.....pfffffffffff

oau ...cred ca ai fumat un pachet de ciuda...nu as vrea sa fiu in fata ta cind te apuca... : mai... da chiar toate? si de ce" parasute" si nu altceva?


Din limbajul popular se mai poate spune : cordelutze, petarde, pocnitori, distruse, etc.
Care dintre cuvinte ti-e pe plac?

Postat pe 22 Mai 2010 08:09
De la: scorpio67, la data 2010-05-22 08:09:37
De la: sirghea, la data 2010-05-22 08:05:19
De la: freakbabe, la data 2010-05-21 18:58:15ºi femeile sunt paraºute pânã la proba contrarie.....pfffffffffff

oau ...cred ca ai fumat un pachet de ciuda...nu as vrea sa fiu in fata ta cind te apuca... : mai... da chiar toate? si de ce" parasute" si nu altceva?


Din limbajul popular se mai poate spune : cordelutze, petarde, pocnitori, distruse, etc.
Care dintre cuvinte ti-e pe plac?

scorpiuto...numai cind scriu "numele" tau ma trec fiori pe sira spinarii ...glumeam cu "babuta".dar mai sunt din astea mai moderne...insotitoare,dame de companie,stiuardese...sau mai vechi...muncitoare in constructii (fac trotuarul,autostrada,parcarea,etc...)-s-auzim de bine...
RUY_BLAS
Postat pe 22 Mai 2010 18:43
De la: ex_Constantinescu, la data 2010-05-07 12:16:00nu mi-am sters contul ...sunt putin derutata fiindca eu am in continuare cont aici iar numele meu este ex_Constantinescu



cartea pe care ai citit-o cred ca era scrisa de o magarita pana la proba contrarie. uita-te in jurul tau, sunt atatea femei fericite sau multumite cel putin. eu cred ca depinde de fiecare femeie in parte cum sunt barbatii. este ca si masinile. daca tu nu stii sa mergi decat cu 50 de km la ora si un porsche si un matiz au aceeasi capacitate pentru tine: ambele merg cu 50 la ora. cu alte cuvinte poti sa fii impreuna cu un barbat stilat sau cu un betiv. daca nu poti aduce decat partea murdara dintr-un om la suprafata, ambii pot fi la fel de violenti.
leo_
Postat pe 23 Mai 2010 15:40
De la: laura_aly, la data 2010-05-21 17:50:58
De la: lory08, la data 2010-05-21 17:28:50Mi-am permis sa intervin si eu putin in discutiile domniilor voastre (sa nu fie cu suparare), deoarece si eu voi fi ca voi candva, voi fi femeie. Majoritatea fetelor au ca model.....mama. Daca ai o mama care se lasa calcata in picioare cam asa vei face si tu sau cel putin asa am ajuns sa cred. Peste tot in jurul meu vad numai femei batjocorite, batute etc. care suporta tot acest calvar doar pentru a nu-si destrama casnicia. Eu insumi am fost martora unei scene pe care nu ma gandeam ca o voi vedea vreodata si probabil nici n-o sa va vina sa credeti. Eram la cumparaturi cu mama mea cand ne-am intalnit cu o vecina care ni s-a alaturat noua. La intoarcere ne-a "poftit" pe la ea ca barbatu' nu-i acasa vine abia seara de la lucru. Zis si facut. Cand sa ajungem ce sa vedem??? Barbatelul ei scump era cu alta la ea in dormitor, in patul ei. Si ca un facut cine primeste bataie?? Ea bineinteles.....ca de ce-l urmareste??? Ati mai pomenit asa ceva? Sa-l prinzi tu ca te inseala si tot tu sa iei bataie???
Nu peste tot se traieste in armonie, femeia stie sa se faca respectata iar barbatul sa respecte. Stiu cazuri in care barbatul ii interzice sotiei sa se machieze sau sa se imbrace mai elegant. Sunt fel si fel de oameni care indiferent de noi, de parerile noastre ei raman la fel. La fel ajung si copii lor etc.... Deci copii cu "probleme" in ziua de azi sunt copii care nu au fost educati corespunzator. Si oamenii care se lasa calcati in picioare au fost candva acei copii lasati in voia sortii....


" La fel ajung si copii lor", "copii lasati in voia sortii.." ..oare din ce cauza? Oare se mosteneste si necazul? Din pakate pot spune ka si eu sunt un astfel de kopil.Tatal meu era alkoolic;venea baut akasa facea scandal din nu stiu ce motiv o batea pe mama mea mai tot timpul pana sa imbolnavit si a murit la doar 33 de ani.Eu aveam doar 9 ani .de atunci am crescut la bunika mea.De pe cls.a 8-a am plekat in alt oras la scoala, am stat la un internat de fete.Dar pot sa ma laud ka am fost o fata kuminte. tot timpul mi-a fost frika sa nu am un sot ka tatal meu..........din pakate... e aproape identik ; atata ka nu e violent.
Deci.....cei kare nu sunt magari sunt....porci


nu cred ca e vina barbatilor ci doar faptul ca asta este modelul pe care ai invatat tu sa il atragi. si eu atrag femeile pe care am fost educat sa le atrag. niciodata de exemplu nu atrag femei slabe (ma refer la caracter), la fel nici femei mai scunde decat mine (desi imi plac). asta pentru ca parintii mei de cand eram copil mi-au inserat in creier anumite informatii: mama ca femeia trebuie sa fie descurcareata iar tata ca femeia trebuie sa aiba picioare lungi, sa fie inalta.
leo_
Postat pe 23 Mai 2010 15:44
De la: leo_, la data 2010-05-23 15:44:28
De la: laura_aly, la data 2010-05-21 17:50:58
De la: lory08, la data 2010-05-21 17:28:50Mi-am permis sa intervin si eu putin in discutiile domniilor voastre (sa nu fie cu suparare), deoarece si eu voi fi ca voi candva, voi fi femeie. Majoritatea fetelor au ca model.....mama. Daca ai o mama care se lasa calcata in picioare cam asa vei face si tu sau cel putin asa am ajuns sa cred. Peste tot in jurul meu vad numai femei batjocorite, batute etc. care suporta tot acest calvar doar pentru a nu-si destrama casnicia. Eu insumi am fost martora unei scene pe care nu ma gandeam ca o voi vedea vreodata si probabil nici n-o sa va vina sa credeti. Eram la cumparaturi cu mama mea cand ne-am intalnit cu o vecina care ni s-a alaturat noua. La intoarcere ne-a "poftit" pe la ea ca barbatu' nu-i acasa vine abia seara de la lucru. Zis si facut. Cand sa ajungem ce sa vedem??? Barbatelul ei scump era cu alta la ea in dormitor, in patul ei. Si ca un facut cine primeste bataie?? Ea bineinteles.....ca de ce-l urmareste??? Ati mai pomenit asa ceva? Sa-l prinzi tu ca te inseala si tot tu sa iei bataie???
Nu peste tot se traieste in armonie, femeia stie sa se faca respectata iar barbatul sa respecte. Stiu cazuri in care barbatul ii interzice sotiei sa se machieze sau sa se imbrace mai elegant. Sunt fel si fel de oameni care indiferent de noi, de parerile noastre ei raman la fel. La fel ajung si copii lor etc.... Deci copii cu "probleme" in ziua de azi sunt copii care nu au fost educati corespunzator. Si oamenii care se lasa calcati in picioare au fost candva acei copii lasati in voia sortii....


" La fel ajung si copii lor", "copii lasati in voia sortii.." ..oare din ce cauza? Oare se mosteneste si necazul? Din pakate pot spune ka si eu sunt un astfel de kopil.Tatal meu era alkoolic;venea baut akasa facea scandal din nu stiu ce motiv o batea pe mama mea mai tot timpul pana sa imbolnavit si a murit la doar 33 de ani.Eu aveam doar 9 ani .de atunci am crescut la bunika mea.De pe cls.a 8-a am plekat in alt oras la scoala, am stat la un internat de fete.Dar pot sa ma laud ka am fost o fata kuminte. tot timpul mi-a fost frika sa nu am un sot ka tatal meu..........din pakate... e aproape identik ; atata ka nu e violent.
Deci.....cei kare nu sunt magari sunt....porci


nu cred ca e vina barbatilor ci doar faptul ca asta este modelul pe care ai invatat tu sa il atragi. si eu atrag femeile pe care am fost educat sa le atrag. niciodata de exemplu nu atrag femei slabe (ma refer la caracter), la fel nici femei mai scunde decat mine (desi imi plac). asta pentru ca parintii mei de cand eram copil mi-au inserat in creier anumite informatii: mama ca femeia trebuie sa fie descurcareata iar tata ca femeia trebuie sa aiba picioare lungi, sa fie inalta.


Asa e , mergem mai mereu pe tiparul format de parinti sau chiar de noi insine in subconstient .

Postat pe 24 Mai 2010 13:34
De la: scorpio67, la data 2010-05-24 13:34:13
De la: leo_, la data 2010-05-23 15:44:28
De la: laura_aly, la data 2010-05-21 17:50:58
De la: lory08, la data 2010-05-21 17:28:50Mi-am permis sa intervin si eu putin in discutiile domniilor voastre (sa nu fie cu suparare), deoarece si eu voi fi ca voi candva, voi fi femeie. Majoritatea fetelor au ca model.....mama. Daca ai o mama care se lasa calcata in picioare cam asa vei face si tu sau cel putin asa am ajuns sa cred. Peste tot in jurul meu vad numai femei batjocorite, batute etc. care suporta tot acest calvar doar pentru a nu-si destrama casnicia. Eu insumi am fost martora unei scene pe care nu ma gandeam ca o voi vedea vreodata si probabil nici n-o sa va vina sa credeti. Eram la cumparaturi cu mama mea cand ne-am intalnit cu o vecina care ni s-a alaturat noua. La intoarcere ne-a "poftit" pe la ea ca barbatu' nu-i acasa vine abia seara de la lucru. Zis si facut. Cand sa ajungem ce sa vedem??? Barbatelul ei scump era cu alta la ea in dormitor, in patul ei. Si ca un facut cine primeste bataie?? Ea bineinteles.....ca de ce-l urmareste??? Ati mai pomenit asa ceva? Sa-l prinzi tu ca te inseala si tot tu sa iei bataie???
Nu peste tot se traieste in armonie, femeia stie sa se faca respectata iar barbatul sa respecte. Stiu cazuri in care barbatul ii interzice sotiei sa se machieze sau sa se imbrace mai elegant. Sunt fel si fel de oameni care indiferent de noi, de parerile noastre ei raman la fel. La fel ajung si copii lor etc.... Deci copii cu "probleme" in ziua de azi sunt copii care nu au fost educati corespunzator. Si oamenii care se lasa calcati in picioare au fost candva acei copii lasati in voia sortii....


" La fel ajung si copii lor", "copii lasati in voia sortii.." ..oare din ce cauza? Oare se mosteneste si necazul? Din pakate pot spune ka si eu sunt un astfel de kopil.Tatal meu era alkoolic;venea baut akasa facea scandal din nu stiu ce motiv o batea pe mama mea mai tot timpul pana sa imbolnavit si a murit la doar 33 de ani.Eu aveam doar 9 ani .de atunci am crescut la bunika mea.De pe cls.a 8-a am plekat in alt oras la scoala, am stat la un internat de fete.Dar pot sa ma laud ka am fost o fata kuminte. tot timpul mi-a fost frika sa nu am un sot ka tatal meu..........din pakate... e aproape identik ; atata ka nu e violent.
Deci.....cei kare nu sunt magari sunt....porci


nu cred ca e vina barbatilor ci doar faptul ca asta este modelul pe care ai invatat tu sa il atragi. si eu atrag femeile pe care am fost educat sa le atrag. niciodata de exemplu nu atrag femei slabe (ma refer la caracter), la fel nici femei mai scunde decat mine (desi imi plac). asta pentru ca parintii mei de cand eram copil mi-au inserat in creier anumite informatii: mama ca femeia trebuie sa fie descurcareata iar tata ca femeia trebuie sa aiba picioare lungi, sa fie inalta.


Asa e , mergem mai mereu pe tiparul format de parinti sau chiar de noi insine in subconstient .




eu atunci inseamna ca f.t de toate inaltimile,latimile si ...caracterele deoarece sunt orfan.....
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 24 Mai 2010 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Farmece si vraji 100 De la: motzata 16 Noiembrie 2015 22:50
Impreuna,dar separati....o curiozitate... 20 De la: halm 2 Iulie 2009 18:55
Specia baiatul singur la parinti si mama lui! 1 De la: kudika_1021772 29 Decembrie 2016 18:10
Afla secretul zilei de nastere 79 De la: kudika026598 18 Iunie 2009 22:53
DE CE??? 63 De la: madalinutza_87 10 Decembrie 2008 19:02