Setari Cookie-uri

Despartire

In momentul asta sunt la o rascruce de drumuri. Nu mai stiu ce sa fac. Am avut o relatie de aproape 5 ani si din anumite motive am hotarat sa o rup si sa merg mai departe. Mai ales ca in viata mea a aparut un alt barbat. Nu am putut sa ii spun prietenului meu motivul prinicipal, am avut alte motive care le-am spus. Oricum ne certam de multa vreme si nu ne mai intelegeam minunat. Problema e ca el nu vrea sa renunte la mine. El crede ca ma poate face sa ma indragostesc de el. Eu nu mai cred asta si nici nu sunt de principiul reinvierii mortului.Toate insistentele lui ma pun pe ganduri si ma fac sa ma gandesc daca as mai putea relua ce a fost. Nu cred ca as putea sa reiau o relaie in care sa am ssecrete, doar daca o sa afle ca am fost cu un alt barbat. Ceea ce nu ar fi chiar bine.
Nu mai stiu ce sa fac. As avea nevoie de un sprijin , sa raman ferma in decizia care am luat-o si sa nu ma innmoi. Cum as putea sa imi gasesc taria sa merg mai departe cu toate insinstentele lui si sa nu cedez?
dengis
Postat pe 9 Mai 2010 14:41
eu nu vreau da' el ma vrea, eu zic ca nu se poate daaaaa....tu ti-ai recitit postarea? urla de respingere prin toti porii!.... ce sa facem noi, sa nu te lasam sa mai raspunzi la tel sau pe mess, sa nu-ti mai dam voie sa te intalnesti cu el?
miss_darine
Postat pe 9 Mai 2010 17:13
De la: miss_darine, la data 2010-05-09 17:13:46 eu nu vreau da' el ma vrea, eu zic ca nu se poate daaaaa....tu ti-ai recitit postarea? urla de respingere prin toti porii!.... ce sa facem noi, sa nu te lasam sa mai raspunzi la tel sau pe mess, sa nu-ti mai dam voie sa te intalnesti cu el?


o hoo
anastasia_m
Postat pe 9 Mai 2010 17:18
Daca tu nu mai simti nimic ptr. el , atunci ar fi bine sa-i explici stuatia.Ai putea sa-i mai dai o sansa dar sa-i pui conditii.Eu zic sa faci ce-ti dicteaza tie inima si crezi ca e bine ptr. tine.
kudika098645
Postat pe 9 Mai 2010 17:23
nu il vreau...da l-as vrea...da nu nu il vrea....da l-as vrea...da nu i-as spune ca am fost cu un alt barbat...da as vrea sa raman ferma pe decizia mea...da parca totusi l-as mai vrea...
eu stiu ca daca vreau sa scap de un barbat apoi scap de el si gata!
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 11:22
ce-am inteles eu: te-ai despartit de iubit pentru un nou fat-frumos, servindu-i alte motive de desparteala. cu fat-frumos cel nou n-a mers. acum tu, de fapt, te-ai cam impaca cu fostul, insa ti-e teama ca ar putea afla de celalalt sau ca n-ai putea trai tu senina cu el, asa ca vrei sa-ti gasim noi argumente cum ca relatia cu ex-ul nu va merge si tu sa ne crezi si in felul asta sa te autoconvingi ca din motive solide si mature nu te impaci cu fostul, nicidecum din motive care au de-a face cu teama sau lasitatea de a alege sa ai coloana vertebrala.
daca chiar vrei sa scapi de ex-ul care te tot cauta, spune-i de relatia cu fat-frumos.
daniella_s
Postat pe 14 Mai 2010 18:09
De la: daniella_s, la data 2010-05-14 18:09:54ce-am inteles eu: te-ai despartit de iubit pentru un nou fat-frumos, servindu-i alte motive de desparteala. cu fat-frumos cel nou n-a mers. acum tu, de fapt, te-ai cam impaca cu fostul, insa ti-e teama ca ar putea afla de celalalt sau ca n-ai putea trai tu senina cu el, asa ca vrei sa-ti gasim noi argumente cum ca relatia cu ex-ul nu va merge si tu sa ne crezi si in felul asta sa te autoconvingi ca din motive solide si mature nu te impaci cu fostul, nicidecum din motive care au de-a face cu teama sau lasitatea de a alege sa ai coloana vertebrala.
daca chiar vrei sa scapi de ex-ul care te tot cauta, spune-i de relatia cu fat-frumos.



Cred ca esti prima persoana care ma citeste exact si si-a dat seama de ce am trait. Te apreciez pentru asta. Oricum am reusit sa o termin cu fostul fara sa il ranesc foarte mult si sa ii spun ca am gasit pe altcineva. Pur si simplu nu am vrut sa afle , nu am vrut sa se simta inselat.
Multumesc pentru sprijin :)
dengis
Postat pe 16 Mai 2010 08:41
Buna,
ma vei gasi putin severa insa nu pot altfel....Esti foarte pierduta cu sentimentele pe care le ai. Dupa cele spuse de tine se dovedeste ca nu stii ce vrei sau posibil datorita varstei fragede pot spune ca simplu le vrei pe toate.Tine minte doar ca deciziile la o varsta frageda sunt...... ca camasiile, le schimbi des.Lucrul pe care-l propun este sa decizi ce anume vrei.Oricare ar fi decizi ta ai grija sa nu ranesti si sa nu fii ranita.
tesio
Postat pe 17 Mai 2010 00:27
Daca-l iubesti cu adevarat poti relua relatia.
Tu stii ce simti atat pentru unu cat si pentru celalat,tu trebuie sa stii ce vrei de la viata.Scuze,cati ani ai?
miti_miau
Postat pe 17 Mai 2010 20:22
Eu m-am despartit de sotul meu dupa 13 ani de casnicie pentru un alt barbat....nu da inapoi, trebuie sa ai taria sa mergi mai departe oricat de mult sa insiste ca te vrea. Asa s-a intamplat si cu mine, foarte greu am scapat de el, m-a amenintat si cu sinuciderea....si dupa divort si-a gasit o alta femeie cu care e bine mersi si m-a uitat relativ repede.Din propria mea experienta ti-o spun ca nu vei mai putea avea cu el o relatie stabila, gandeste-te ca daca ai ajuns sa ai o relatie cu un alt barbat ceva nu a functionat intre voi. Fii tare, orice ar fi...nu da inapoi !!!
frumi
Postat pe 18 Mai 2010 00:44
mda....ar fi interesant sa spui cati ani ai.....parerea mea e k privesti totul prea tragic....indiferent de varsta pe care o ai.....niciunul dintre ei nu e ultimul barbat de pe pamant....de asta poti fi sigura.....intr adevar e foarte greu sa lasi o relatie atat de lunga in urma fara sa te doara macar un pic....sunt prea multe amintiri....prea multe chestii care va leaga intr un fel sau altul.....ideea sa pui in balanta amintirile bune shi amintirile rele care va leaga.....teoretic vbind e foarte usor....stiu....dar vbesc din proprie experienta....dupa o relatie de 2 ani....numai k diferenta e k eu am fost nevoita sa renunt,nu k asta mi as fi dorit....am avut prea mult orgoliu cand nu a trebuit...poate k daca as fi iertat am fi fost shi acum impreuna....dar nu am putut sa renunt la orgoliul meu de femeie in momentul de atunci....asta....viata merge mai departe....oricum inca o data sfatul meu e sa te gandesti foarte bine ce vrei tu de la tu ,de la viata....pune in balanta totul...sper sa te ajute ce ti am spus intr o oarecare masura.....
flying_angel
Postat pe 18 Mai 2010 09:19
Buna!
crede-ma ca la tine situatia este mult mai simpla decat crezi! Iti vei da seama de asta dupa ce te vei casatori( sper ca nu cu cel pe care spui ca nu-l mai iubesti, pe car l-ai inselat si de care iti este mila)!!! Nu vreau sa-ti caut scuze, tie, mie sau oricarei alte femei insa, daca o femeie inseala, cu siguranta o face pe fondul unor lipsuri pe care le are in relatia cu iubitul, sotul , etc! gandeste-te ce te-a facut sa vrei altceva, nu te invinovatii prea tare ( cu sigurant anu esti nici prima, nici ultima) insa fi sincera cu tine! este cel mai imp lucru1 sa fi sincera cu tine inainte de orice! cand te intrebi: Ce vrei de la viata ta, ce-ti raspunzi?! Bafta!
kudika085381
Postat pe 18 Mai 2010 12:08
Am 22 de ani. M-am gandit si eu la asta si stiu ca nu o sa mai pot relua o relatie cu cineva pe care l-am inselat. Asta m-a determinat sa merg mai departe si sa ii spun in continuare "nu" la toate insistentele lui. Stiu ca sufera dar nu pot sta cu cineva din mila. Imi pare rau de el , dar parca imi pare mai rau de mine. Sper sa nu fiu considerata egoista.
Multumesc foarte mult pentru sfaturi. Cand am scris aici , eram intr-un moment de disperare si nu mai stiam ce sa fac.
:)
dengis
Postat pe 18 Mai 2010 13:18

Taie orice forma de comunicare cu el , schimba-ti nr, de telefon , id-ul de mess , umpleti timpul cu ceva creativ , da-te ocupata si transanta daca vrei sa scapi de el , in timp se va lasa pagubas , numai sa nu te lasi tu...beneficiara intre timp cu o ciorba reincalzita dar sleita .
banalulanonim
Postat pe 18 Mai 2010 17:13
depinde ca ai investit in relatia de 5 ani
crezi ca un moment de slabiciune pt alt barbat pe care l-ai cunoscut putin poate sa destrame o perioada de 5 ani cu un barbat pe care l-ai avut langa tine?
Sau crezi ca daca ramai cu cel nou nu o sa mai ai si alte relatii in viitor ?...fals
o sa te indragostesti de multe ori (depinde de profunzimea sufletului tau si puterii de daruire)
iubirea inca nu o intelegi la acesta vartsta si trupul tau cauta inca
o sa mai traiesti multe experiente si sufletesti si trupesti ...daca rigorile educatiei noastre nu te-au afectat ( sa fii o cumintica dupa casatorie)
succes in luarea deciziei de una singura
Katty03
Postat pe 22 Mai 2010 10:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Totul despre cresterea in inaltime 2 De la: xeniutza_jojo 1 Noiembrie 2009 20:52
traducere piesa ' a fleur de toi' vitta plss 21 De la: desi_desiree 26 Septembrie 2010 17:54
Cum sa traiesc langa un barbat zgarcit ce imi interzice sa imi vizitez parintii 67 De la: kudika_971446 22 Februarie 2015 08:19
divortul si impactul asupra copilului 12 De la: rashela 21 Martie 2011 13:43
Pentru un nou inceput..... 11 De la: ElainaD 27 Iulie 2009 16:29