Setari Cookie-uri

anticonceptionale

buna! am si eu o rugaminte, daca imi puteti raspunde si mie la cateva intrebari legate de efectele anticonceptionalelor. iau microgynon de o luna, le-am luat regulat (ora, zi), acum sunt in pauza celor 7 zile ( a patra zi) si nu mi-a aparut menstruatia. mi-am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ, nu stiu ce sa intampla. inainte sa iau pastilele, menstruatia aparea in jurul datei de 19-20 a lunii, exista riscul sa fiu insarcinata? se petrec anumite modificari in corpul meu...e foarte greu momentul asta al asteptarii aparitiei sangerarrii...ma ingrijoreaza. daca imi puteti da un sfat mi-ar fi de mare ajutor, va multumesc!
kudika166418
Postat pe 13 Mai 2010 21:54
De la: kudika166418, la data 2010-05-13 21:54:49buna! am si eu o rugaminte, daca imi puteti raspunde si mie la cateva intrebari legate de efectele anticonceptionalelor. iau microgynon de o luna, le-am luat regulat (ora, zi), acum sunt in pauza celor 7 zile ( a patra zi) si nu mi-a aparut menstruatia. mi-am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ, nu stiu ce sa intampla. inainte sa iau pastilele, menstruatia aparea in jurul datei de 19-20 a lunii, exista riscul sa fiu insarcinata? se petrec anumite modificari in corpul meu...e foarte greu momentul asta al asteptarii aparitiei sangerarrii...ma ingrijoreaza. daca imi puteti da un sfat mi-ar fi de mare ajutor, va multumesc!

am uitat sa adaug ca am avut contact sexual neprotejat in a cinsprezecea zi de cand luam pastilele.
kudika166418
Postat pe 13 Mai 2010 21:57
De la: kudika166418, la data 2010-05-13 21:54:49buna! am si eu o rugaminte, daca imi puteti raspunde si mie la cateva intrebari legate de efectele anticonceptionalelor. iau microgynon de o luna, le-am luat regulat (ora, zi), acum sunt in pauza celor 7 zile ( a patra zi) si nu mi-a aparut menstruatia. mi-am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ, nu stiu ce sa intampla. inainte sa iau pastilele, menstruatia aparea in jurul datei de 19-20 a lunii, exista riscul sa fiu insarcinata? se petrec anumite modificari in corpul meu...e foarte greu momentul asta al asteptarii aparitiei sangerarrii...ma ingrijoreaza. daca imi puteti da un sfat mi-ar fi de mare ajutor, va multumesc!

Primul sfat ar fi sa mergi la ginecolog, al doilea sa citesti atenta modul de intrebuintare a pilulelor unde scrie ce sa faci daca ai o dereglare menstruala.

Microgynon 21, drajeuri

Compozitie
Folia pentru un ciclu de administrare cuprinde 21 drajeuri, fiecare din acestea continand ca substanta activa cate 0,15 mg levonorgestrel si 0,03 mg etinilestradiol. 28 drajeuri pe langa cele 21 de drajeuri cuprinzand fiecare 0,15 mg levonorgestrel si 0,03 mg etinilestradiol, folia mai contine 7 drajeuri lipsite de substanta activa.

Actiune terapeutica
Administrarea de Microgynon 21, -28, conform instructiunilor, ofera protectie fata de instalarea unei sarcini prin mai multe modalitati si anume: ovulele capabile sa fie fecundate nu mai ajung la maturatie, iar mucusul cervical este modificat in sensul ca nu mai permite ascensiunea spermatozoizilor.

Doze si mod de administrare
Inaintea administrarii contraceptivului se va efectua un control medical riguros inclusiv ginecologic pentru a exclude posibilitatea unei sarcini. in cursul administrarii produsului vor fi efectuate controale periodice la interval de circa 6 luni. Administrarea de Microgynon 21 trebuie inceputa in prima zi a unei menstre, chiar si atunci cand inainte de aceasta s-a utilizat un alt preparat contraceptiv. Se incepe cu extragerea unui drajeu ce corespunde zilei inscrise pe partea cealalta a foliei. Drajeul se inghite fara a fi mestecat. in continuare, zilnic si la aceeasi ora se administreaza cate un drajeu extras din campurile urmatoare ale foliei in sensul indicat de sageata. Dupa terminarea tuturor drajeurilor, urmeaza o pauza de 7 zile in cursul careia se instaleaza o sangerare corespunzatoare menstrei. Dupa aceste 7 zile de pauza se incepe cu administrarea drajeurilor dintr-o noua folie de Microgynon - indiferent daca sangerarea s-a terminat sau inca mai continua. Protectia contraceptiva incepe din prima zi de administrare si se mentine si in cursul celor 7 zile de pauza. Daca administrarea unui drajeu a fost uitata la ora stabilita, acesta va trebui totusi luat in cursul urmatoarelor 12 ore de la ora respectiva. Dupa depasirea acestei perioade de 12 ore, siguranta contraceptiva in ciclul respectiv se reduce, ceea ce necesita metode suplimentare nehormonale de asigurare a contraceptiei. Cu toate acestea, se va continua cu administrarea celorlalte drajeuri din folia inceputa pentru a se evita aparitia prematura a unei sangerari. De notat ca drajeul sau drajeurile uitate nu se vor mai administra. Durata administrarii: daca in mod exceptional, in decursul perioadei celor 7 zile de pauza nu a aparut sangerarea asteptata nu se mai reincepe un alt ciclu de administrare si se va consulta un medic. In cazul Microgynon 28, se va administra 1 drajeu pe zi incepand de asemenea din prima zi a ciclului, dar timp de 28 zile, dupa care (fara nici o perioada de pauza) se reincepe administrarea dintr-o noua folie de 28 de drajeuri.

Contraindicatii
Microgynon 21 sau 28 nu va fi administrat in cazul unei sarcini, in tulburari grave hepatice, in antecedente de tromboza venoasa sau arteriala sau o simptomatologie ce presupune o astfel de patologie tromboembolica, in cancer mamar si uterin (chiar tratat), hipertensiune arteriala, tulburari metabolice, diabet zaharat grav, otoscleroza si altele. Femeile ce utilizeaza medicamentul, in special dupa 30 de ani vor evita fumatul. Administrarea produsului va fi intrerupta in caz de aparitie a cefaleei, a unor tulburari de vedere, de auz sau a unei simptomatologii care indica fenomene patologice vasculare inflamatorii sau trombotice, si altele.

Reactii adverse
Uneori, tensiune mamara, tulburari gastrice si altele. Pentru detalii referitoare la contraindicatii, reactii secundare etc, se vor consulta suplimentar materialul de prezentare ce insoteste produsul si brosurile de informare stiintifica referitoare la Microgynon 21, -28.

http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/microgynon-21-drajeuri_8258
Full_Metal_Jacket
Postat pe 13 Mai 2010 22:03
am luat microgynon vreo 4 ani si nu am ramas, chiar daca uitam sa iau si cate 7 intr-o luna. mie imi venea de obicei in a patra zi de pauza si dura trei zile. parerea mea e ca nu esti insarcinata.
salitos
Postat pe 13 Mai 2010 22:48
ANticonceptionalele contin hormoni sintetici pe care ii administrezi in organism...asa ca evident ca se vor intampla niste modificari, reactii, si la unele femei menstruatia se deregleaza putin cand incep sa ia anticonceptionale pt prima data !

Sarcina are si ea niste simptome, si presupune sex neprotejat, incazul tau, daca ti-ai luat pastilele la timp este ok.mai ales daca ti-ai facut si un test de sarcina !
Summer_
Postat pe 15 Mai 2010 14:06
Buna! Am si eu unele intrebari..sau mai bn zis as dori dak vreti sa-mi dati un sfat pt k efectiv nsh ce sa fac. Am 19 ani si nu am luat anticonceptionale niciodata. De knd mi-am inceput viata sexuala adik de la 17 ani nu am avut dkt un singur partener si ne-am protejat folosind prezervativul absolut intotdeauna. Akm insa e o mica problema deoarece el e plecat in Afganistan..si eu as vrea ca atunci knd vine..adik in iulie..sa-i fac o surpriza adik sa renuntam la prezervativ si sa iau anticonceptionale..numai k nu as vrea sa iau pt foarte mult timp...doar pt o singura saptamana vreau sa fiu protejata,atat timp kt plecam intr-o vacantza. Si dupa acea saptamana sa revenim la prezervativ. Marea intrebare e SE POATE? Adik sa iau pastile ca sa fiu protejata doar pt o singura saptamana? sincer mi-e frik sa iau pt k nu am mai luat..si am auzit tot felul de lucruri negative.
kudika078456
Postat pe 19 Mai 2010 13:44
De la: kudika078456, la data 2010-05-19 13:44:41Buna! Am si eu unele intrebari..sau mai bn zis as dori dak vreti sa-mi dati un sfat pt k efectiv nsh ce sa fac. Am 19 ani si nu am luat anticonceptionale niciodata. De knd mi-am inceput viata sexuala adik de la 17 ani nu am avut dkt un singur partener si ne-am protejat folosind prezervativul absolut intotdeauna. Akm insa e o mica problema deoarece el e plecat in Afganistan..si eu as vrea ca atunci knd vine..adik in iulie..sa-i fac o surpriza adik sa renuntam la prezervativ si sa iau anticonceptionale..numai k nu as vrea sa iau pt foarte mult timp...doar pt o singura saptamana vreau sa fiu protejata,atat timp kt plecam intr-o vacantza. Si dupa acea saptamana sa revenim la prezervativ. Marea intrebare e SE POATE? Adik sa iau pastile ca sa fiu protejata doar pt o singura saptamana? sincer mi-e frik sa iau pt k nu am mai luat..si am auzit tot felul de lucruri negative.



Nu te juca cu asa ceva...sau macar daca le iei,ia-le o luna incheiata.Anticonceptionalele ,ca orice medicament,au si ele rectii adverse,insa dupa o perioada indelungata.In orice caz,poti sa iei anticonceptionale numai dupa ce te consulta un medic.
mdana
Postat pe 20 Mai 2010 00:09
De la: mdana, la data 2010-05-20 00:09:40
De la: kudika078456, la data 2010-05-19 13:44:41Buna! Am si eu unele intrebari..sau mai bn zis as dori dak vreti sa-mi dati un sfat pt k efectiv nsh ce sa fac. Am 19 ani si nu am luat anticonceptionale niciodata. De knd mi-am inceput viata sexuala adik de la 17 ani nu am avut dkt un singur partener si ne-am protejat folosind prezervativul absolut intotdeauna. Akm insa e o mica problema deoarece el e plecat in Afganistan..si eu as vrea ca atunci knd vine..adik in iulie..sa-i fac o surpriza adik sa renuntam la prezervativ si sa iau anticonceptionale..numai k nu as vrea sa iau pt foarte mult timp...doar pt o singura saptamana vreau sa fiu protejata,atat timp kt plecam intr-o vacantza. Si dupa acea saptamana sa revenim la prezervativ. Marea intrebare e SE POATE? Adik sa iau pastile ca sa fiu protejata doar pt o singura saptamana? sincer mi-e frik sa iau pt k nu am mai luat..si am auzit tot felul de lucruri negative.



Nu te juca cu asa ceva...sau macar daca le iei,ia-le o luna incheiata.Anticonceptionalele ,ca orice medicament,au si ele rectii adverse,insa dupa o perioada indelungata.In orice caz,poti sa iei anticonceptionale numai dupa ce te consulta un medic.


ms pt sfat oricum nu aveam de gand sa iau fara sa consult un medic inainte;) sunt f constienta k imi pot fke rau..tokmai de aceea am si intrebat dak se poate.
kudika078456
Postat pe 20 Mai 2010 17:50
Buna.Eu folosesc Yasmin,este unul dintre cele mai bune anticonceptionale,reactii adverse mai putine,depinde de organism,insa necesita un consult medical inainte.Il folosesc de 2 ani deja,nu am avut dereglari de menstruatie.Sangerarea apare in a patra zi la mine asa ca nu trebuie sa te sperie ca mai intarzie,apoi se regleaza,in luna urmatoare va veni cu 3 zile mai devreme,adica daca ai avut pe 26,urmatoarea este pe 23,la mine nu a intarziat niciodata,ba mai mult doctora mea a ras cand i-am zis ca imi vine intotdeauna seara, la o ora aproximativ aceeasi .Trebuie sa incepi sa le iei din iunie pt a fii pregatita sa fii protejata in iulie cand iti vine iubitul.Se administreaza la fel cum a descris mai jos administrarea microgynonului.Fara prezervativ poti faca daca ai ciclul regulat,pana in a 8-a zi a ciclului fara nici o problema,sau daca vrei sa faci o data si este in perioada fertila atunci foloseste pastila de a doua zi,dar ai grija acelea au reactii mai puternice daca se repeta administrarea lor la perioade scurte de timp.Oricum consulta medicul inainte.Bafta
kudika121299
Postat pe 20 Mai 2010 18:58
e normal sa iti intarzie menstruatia o zi sau doua pentru ca u practic iei hormoni care aranjeaza tot in corpul tau o sa ai si o sgurgere urata dupa menstra stiu km e am patito si eu..totusi dute si vorbeste cu doctorul kre ti lea prescris el e cel mai indicat sa te ajute si sa iti dea un sfat! pwpici
bebestrumphik
Postat pe 20 Mai 2010 21:22
buna! eu am luat 5 ani si fara sa raman gravida. mi-au fost recomandate de un medic din bucuresti, ca fiind cele mai bune, desi acum ma indoiesc de "calitatea" lor. nu esti insarcinata, doar ca sunt ele mai tari si tu esti mai sensibila. stai linistita. pastilele asigura protectie de la prima pilula luata, chiar daca nu respecti ora administrarii(e ceva ce eu nu am facat niciodata, nu am luat pastila la aceeasi ora) Tin sa precizez ca un doctor mi-a spus sa incetez cu pastilele, pt ca pe termen lung, o sa am probleme. Si pt toate femeile e valabil. Stiu ca vrei sa gestionezi situatia, pt ca in fond tu ramai gravida, nu el, dar ti-as recomanda ovule care au acelasi efect si prezervativul. e mai greu pt el, dar e mai sigur pt tine. te pup si ai grija

'
di_art
Postat pe 21 Mai 2010 09:38
Ciao,
Daca este vb doar de o saptamana, poti linistita sa folosesti folii anticonceptionale....Pt a lua pastile este nevoie totusi sa consulti un medic, sa-ti prescrie ceva pt varsta ta....
Kiss
kudika117876
Postat pe 21 Mai 2010 12:59
folii anticonceptionale? :) imi poti da mai multe detalii,te rog?oricum ms pt sfat :*
kudika078456
Postat pe 22 Mai 2010 09:12
De la: kudika166418, la data 2010-05-13 21:54:49buna! am si eu o rugaminte, daca imi puteti raspunde si mie la cateva intrebari legate de efectele anticonceptionalelor. iau microgynon de o luna, le-am luat regulat (ora, zi), acum sunt in pauza celor 7 zile ( a patra zi) si nu mi-a aparut menstruatia. mi-am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ, nu stiu ce sa intampla. inainte sa iau pastilele, menstruatia aparea in jurul datei de 19-20 a lunii, exista riscul sa fiu insarcinata? se petrec anumite modificari in corpul meu...e foarte greu momentul asta al asteptarii aparitiei sangerarrii...ma ingrijoreaza. daca imi puteti da un sfat mi-ar fi de mare ajutor, va multumesc!


nu te impacienta aiurea astepta deoarece pot aparea intarziieri , modificari si alte chesti, graba strik treaba
ionut_daniel
Postat pe 23 Mai 2010 01:06
buna..din cate stiu eu isi fac efectul dupa 2 luni de administrare pana se obisnuieste organismul..si eu iau si nu am avut pb niciodata..mie imi vine ciclul dupa 5 zile de la terminarea foliei..asteapta ca o sa-ti vina nu te alarma..am patit si eu asta sa stau stresata dar imi venea..
dianatl
Postat pe 23 Mai 2010 20:56
mai bine foloseste ovule contraceptive pentru o sa saptamana citeste despre ele este o olptine mult mai buna
iulia_co
Postat pe 24 Mai 2010 14:48
Buna! Si eu folosesc de o jumatate de an tot Microgynon. In prima luna eram si eu putin panicata, pentru ca nu mai folosisem anticoceptionale de 10-12 ani. Dar am constatat ca acestea chiar mi-au reglat ciclul, acum avand menstruatia exact la 28 zile, inainte (cu sterilet) fiind mai dereglat, la 24-26 zile. Mai mult ca sigur ca pana la aceasta data ai inceput si a 2-a folie de Microginon. Sa incepi a 2-a folie a 5-a zi de cand iti vine ciclul, cum scrie si in prospect.
Mariuta_c
Postat pe 25 Mai 2010 09:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sexul oral la barbati 1706 De la: kudika409015 29 August 2011 07:37
dureri :( 6 De la: Titanika 17 Iulie 2013 20:35
sarcina 2 De la: kudika_934669 14 Septembrie 2014 12:53
... cum sa-l impresionez.... 4 De la: ladyniko 11 Mai 2010 19:55
kostumul second hand ptr voi 1 De la: kudika045486 27 Iulie 2010 20:26