Setari Cookie-uri

buna..am o banala intrebare

De la: cutn, la data 2010-05-23 16:26:45desi ma tratez cu peoduse anti-acneice nu observ nici un rezultat,din potriva parca imi apar noi iritatzi pe fata..nu stiu ce sa mai fac ca sa nu mai am asa multe cosurii var rog un sfat..multumesc:)


Acneea nu se trateaza numai extern, e f important sa afli care e cauza, si trebuie sa iei ceva pastile. Vezi un dermatolog, nu te trata singura.
inamina
Postat pe 7 Iunie 2010 21:32
De la: Summer_, la data 2010-06-06 15:53:27
De la: CandyCloudOfLullaby, la data 2010-06-05 20:38:42salut:)
Si eu am avut probleme de genul asta...si am facut si tratament cu Sotret si Roacutanne si multe alte antibiotice dar dupa finalizarea tratamentului s-a declansat din nou acneea, mai rau ca oricand . Pe langa asta m-am ales si cu colesterolul usor marit din cauza pastilelor, eu care niciodata nu am avut probleme cu ficatul
Acum nu mai iau alte pastile decat un supliment de zinc (zinc forte de la wallmark) 1 comprimat pe zi(e bun si pt par si unghii), ma spal pe fata cu un sapun cu extract de castravete de la Hymalaya( e vreo 3 lei sapunul asta), ma dau dupa fiecare spalare cu apa termala de la Ivatherm(costa in jur de 60-70 de lei sparyul de 200 ml, dar iti ajunge 2-3 luni) iar seara ma dau cu o crema de noapte pt ten gras de la Iwostin(30-35lei). Dc vreau sa ma machiez folosesc o pudra care matifica (Rimmel-Stay Matte).
Sfatul meu e sa eviti sa pui mana pe fata, sa te uiti prea des in oglinda(ca sa nu-ti vina vreo idee sa pui mana pe undeva), sa te demachiezi imediat ce ajungi acasa dupa cateva ore bune de la plecare(chiar daca stai doar cateva ore...macar indepartezi praful de pe fata),,,si sa nu te mai gandesti... o sa treaca!
Mult succes...si rabdare!


Roacutanneul creste trigliceridele, colesterolul ( efecte adverse ) si trebuie sa ai grija la alimentatie atunci cand iei acest tratament, iar acneea, asa cum am scris mai sus, se vindeca de la sine, tratamentul o tine sub control, nu o vindeca !

Eu chiar am grija ce mananc si niciodata nu am fost nici macar la limita superioara cu colesterolul ci mereu un pic peste limita inferioara... iar la finalizarea tratamentului(de vreo 8-9 luni) eram cu vreo 20 de unitati peste limita... ceea ce este descurajant...mai ales ca am doar 22 de ani...
Ai dreptate, tratamentul nu face decat sa tina sub control problema:).
CandyCloudOfLullaby
Postat pe 8 Iunie 2010 13:37
Doar medicul iti poate prescrie o reteta pe masura.Parerea mea este sa mergi la medic.Intr-adevar la varsta asta este normal sa iti iasa cosuri dar bineinteles ca se pot trata.Desi este normal sa ai cosuri nu inseamna ca trebuie lasate asa.(IN NICIUN CAZ NU LE STOARCE SAU NU PUNE MANA MURDARA PE FATA)
getygety
Postat pe 8 Iunie 2010 15:01
Exista la farmacia veterinara un unguent.se numeste MIBAZON si e extraordinar de bun.am avut si eu probleme de genu`...dar am folosit cu regularitate crema si da rezultate foarte bune. acum nu mai am absolut nici un fel de problema ;))
..e aprox 5-6 lei :P :)
ralussh
Postat pe 8 Iunie 2010 19:42
Pai..sa iti zik ce am facut eu...citisem in reviste ca ar sa ma spal cu DOVE pe fata dimineata si seara fiindca in timpul zilei se aduna praf la nivelul porilor si urmatorea etapa este inflamarea , formandu-se astfel cosurile...pe de alta parte am citit pe net k din cauza circulatiei sangelui....niste prostii!!! La inceput mi-am luat dove...si avea cat de cat efect! Nu mai aveam fata chiar atat de plina...apoi au inceput din nou sa apara cat mai multe...si de 3 luni ma spal cu protex dimineata si seara.Deci pot sa iti spun k nu mai probleme cu acest sapun...bine, imi mai apare cate unul in perioada menstruatiei...dar trec ....Apropo o regula ff imp nu folosii fond de ten de nikiun fel!!!!!Daca vrei sa scapi fai sacrificii...si mie mi-a fost greu sa renunt la fondul de ten ...dar a meritat
Irina1706
Postat pe 8 Iunie 2010 23:49
Eu cred k cea mai buna solutie la problema ta este "Zinerit". E un tratament pe care il gasesti doar la farmacie...O sa-ti treaca cosurile cu siguranta...succes..
AyLiN_aylin
Postat pe 9 Iunie 2010 21:04
corinapatriche
Postat pe 10 Iunie 2010 21:46
TRIAMCINOLON S crema... costa 7 lei si ceva ;) e super!!!!!!!!!!!!
kudika_georgiana
Postat pe 11 Iunie 2010 14:08
zineryt am folosit si eu..e bun in prima luna...si nu se vad diferente mari.Dar depinde si de persoana..:-??
ralussh
Postat pe 11 Iunie 2010 16:53
E normal sa se intample asta la varsta ta...dar daca chiar vrei sa incerci ceva bun...sunt produsele antiblemishing de la CLINIQUE....sunt 3 si trebuie sa le cumperi pe toate, sunt cam scumpe ,dar merita.
jeanpierre
Postat pe 13 Iunie 2010 10:57
La mine au dat rezultate produsele de la bioderma - sebium hydra... in 3 luni am scapat de cosuri
SWee
Postat pe 14 Iunie 2010 14:34
mergi la un dermatolog.. iti va da un tratament personalizat in functie de cat de grava e acneea.. nu te trata singura pt ca iti vei face mai mult rau. ar fi bine sa iti faci si niste analize in cazul in care acneea este datorata vre-unei bacterii sau ceva asemanator.. nu trebuie sa te sperii.. o sa iti treaca daca faci tratamentul corect.
nu mai sta pe ganduri mergi la doctor, propune aceste analize si urmeaza tratamentul medicului intocmai..
kudika131656
Postat pe 18 Iunie 2010 14:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rochii din voal (tul) se mai poarta??? 8 De la: myssnatacha 8 August 2009 10:49
Vand Rochie de Mireasa 2 De la: cr3azza 30 Iulie 2010 23:49
simo 1 De la: simonik84 17 Iunie 2011 11:27
Coafura pentru banchet 4 De la: kudika176372 4 Iunie 2010 19:18
Lucru la calculator acasa 4 De la: kudika174830 21 Mai 2010 01:05