Setari Cookie-uri

amicitie sau dragoste platonica?

Am o mare nedumerire...... cea mai frumoasa relatie de amicitie o am cu o persoana de sex masculin... ne stim de 9 ani, vreo doi am fost cei mai mari dusmani, apoi am devenit cei mai buni prieteni... radem, ne consultam in rezolvarea problemelor importante, ne stim gusturile si ne intelegem din priviri... toate sunt ca intre 2 buni prieteni, insa ce ma pune pe ganduri e ca a incercat de mai multe ori sa ma cucereasca, sa ma sarute, iar daca m-am retras imi reproseaza pe moment ca sunt prea rece si lucida... a doua zi devenim din nou cei mai buni prieteni? nu stiu ce sa cred.... deoarece fizic nu ne asemanam niciunul cu idealul de frumusete al celuilalt... oare e doar o chestie de genul " uite cu cate tipe am fost!!!" sau e ceva si eu nu imi dau seama? voi ce ma sfatuiti?
ioana_r31
Postat pe 3 Iunie 2010 22:17
da stai si tu o data macar sa te sarute si o sa vezi daca iese ceva!
oricum viata ne cam da exact opusul a ceea ce ne dorim!
one_size
Postat pe 4 Iunie 2010 13:47
De la: ioana_r31, la data 2010-06-03 22:17:47Am o mare nedumerire...... cea mai frumoasa relatie de amicitie o am cu o persoana de sex masculin... ne stim de 9 ani, vreo doi am fost cei mai mari dusmani, apoi am devenit cei mai buni prieteni... radem, ne consultam in rezolvarea problemelor importante, ne stim gusturile si ne intelegem din priviri... toate sunt ca intre 2 buni prieteni, insa ce ma pune pe ganduri e ca a incercat de mai multe ori sa ma cucereasca, sa ma sarute, iar daca m-am retras imi reproseaza pe moment ca sunt prea rece si lucida... a doua zi devenim din nou cei mai buni prieteni? nu stiu ce sa cred.... deoarece fizic nu ne asemanam niciunul cu idealul de frumusete al celuilalt... oare e doar o chestie de genul " uite cu cate tipe am fost!!!" sau e ceva si eu nu imi dau seama? voi ce ma sfatuiti?

asa simteam si eu in urma cu 25 de ani fata de un coleg de clasa...
acuma sunt maritata de 16 cu acelasi fost coleg de clasa...
Lucia38
Postat pe 4 Iunie 2010 13:50
De la: ioana_r31, la data 2010-06-03 22:17:47Am o mare nedumerire...... cea mai frumoasa relatie de amicitie o am cu o persoana de sex masculin... ne stim de 9 ani, vreo doi am fost cei mai mari dusmani, apoi am devenit cei mai buni prieteni... radem, ne consultam in rezolvarea problemelor importante, ne stim gusturile si ne intelegem din priviri... toate sunt ca intre 2 buni prieteni, insa ce ma pune pe ganduri e ca a incercat de mai multe ori sa ma cucereasca, sa ma sarute, iar daca m-am retras imi reproseaza pe moment ca sunt prea rece si lucida... a doua zi devenim din nou cei mai buni prieteni? nu stiu ce sa cred.... deoarece fizic nu ne asemanam niciunul cu idealul de frumusete al celuilalt... oare e doar o chestie de genul " uite cu cate tipe am fost!!!" sau e ceva si eu nu imi dau seama? voi ce ma sfatuiti?



daca sunteti prieteni .... nu o sa spuna niciodata " uite cu cate tipe am fost!!! .... cel putin nu despre tine
anastasia_m
Postat pe 5 Iunie 2010 08:13
Nu stiu daca acestea sunt raspunsurile la care ma asteptam... mi-e ca daca ii raspund la avansuri, fie incepem o relatie- care fiind amandoi orgoliosi, niciunul nu o sa cedeze dupa celelalt-, fie a doua zi se termina si " one night stand-ul" si relatia de prietenie...
ioana_r31
Postat pe 5 Iunie 2010 17:28
De la: ioana_r31, la data 2010-06-05 17:28:11Nu stiu daca acestea sunt raspunsurile la care ma asteptam... mi-e ca daca ii raspund la avansuri, fie incepem o relatie- care fiind amandoi orgoliosi, niciunul nu o sa cedeze dupa celelalt-, fie a doua zi se termina si " one night stand-ul" si relatia de prietenie...

1.inba-l ce vrea el-o relatie cu tine...sau o face asa sa vada dak cedezi?
2.mai bine amicitie in continuare...
3.poate si u nu o sa-l mai vezi "cel mai bun amic"si poate se va intampla tie sa-ti placa de el...ce vei face?doar el nu o sa se dea inapoi cand vei vrea pbbl sa il saruti..
cu orgoliu..nu e de bine...:(...la un moment dat se va supara si nu pt ca nu-i raspunzi u la avansuri-care par justificate(7 ani de vb si aletele) d.p lui de vedere,esti o fortareata si trebuie sa vada ce se ascunde in spatele zidurilor:)poate ar tb sa vada omul de dupa zidurile platonice...
acum ce vrei si u-noi zicem multe p-aici..tu decizi:)
dragon_fly88
Postat pe 7 Iunie 2010 11:42
sincer ..mi sa intamplat acelasi lucru. cred k u tii la el k la un "frate" si nu potzi sa vezi dak el permanent face lucruri care sa te cucereasca. este posibil k el sa se teama k u tii la el mai altfel decat tine el la tn ..adik el sa te iubeasca k femeie k fata si u il vezi doar k pe un amic. zici k incearca sa te sarute si apoi a doua zii se comporta la fel ..da face asta ptr k a fost refuzat si sincer baietzii sunt mult mai ranitzi decat fetele atunci cand sunt refuzati, el incearca sa faca un pas sa avansatzi cumva relatia iar u mereu il intorci din drumul lui si cn stie cat a stat sa si faca curaj sa faca pasul asta, este cv instinctiv pe care inima il cere.


dar te intreb ...u nu ai fii curioasa sa vezi cum saruta? un sarut nu face rau nimanui. eu asa am facut am acc intr un final sa fiu cu baiatul resp ..si cand a venit mom sarutului mi am dat seama k chiar nu pot fii ptr el mai mult decat o amica/sora. asa ..prin asta o sa ti dai probabil si u seama dak itzi place si u k baiat si ramanetzi imp{multe relatzii incepute asa au avur un final fericit} sau ..contrar si ramanetzi amici. dar nu intzeleg dak sunetzi asa de apropiatzi ce va opreste sa discutatzi deschis despre asta?
raluca007
Postat pe 14 Iunie 2010 17:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce sa cred! 14 De la: Shhh 28 Ianuarie 2010 12:28
help 8 De la: jigsaw_puzzle 1 Noiembrie 2009 12:29
nu inteleg 3 De la: yo_si_eu 2 Ianuarie 2010 11:49
amicitie sau dragoste platonica? 7 De la: raluca007 14 Iunie 2010 17:58
Stilul BARBAR-AGRESIV al UNORA de pe forumurile din RO inhiba CUNOASTEREA si COMUNICAREA!! 60 De la: dandanaua_reloaded 4 Decembrie 2009 23:26