Setari Cookie-uri

Scoaterea nervului la masea :-S

Buna!
Acum vreo luna am ajuns de urgenta la dentist cu dureri mari si am aflat ca am gangrena si trebuie scos nervul. In prezent ma aflu in tratament (imi tot schimba pansamente cu nu stiu ce substante). Am zis sa profit de ocazie si sa imi rezolv si alte carii...zis si facut...Azi mi-a lucrat la o carie intre 2 masele de sus ce parea minora...am ales sa nu imi faca anestezie, fiind mai rezistenta la durere...Spre sfarsit nu stiu cum a dat cu freza, ca m-a durut mai tare si a descoperit ca micuta mea carie a cam ajuns la nerv si a zis ca trebuie sa il scoata...Mi-a pus un "coafaj" sau ceva de genul (asa am inteles) si a zis ca daca doare la cald si la rece, peste 2 sapt sa vin sa-mi scoata nervul...
Problema este ca eu am tot citit si auzit ca o masea fara nerv e o masea moarta si in timp se inegreste si chiar se sfarama...
Intrebarea mea este: e in regula sa imi scoata la ambele masele nervul? (hai la cea cu gangrena, inteleg, nu se mai poate face nimic, dar la cealalta?) E chiar necesar sa il scoata si la asta? Precizez ca mi-a zis ca il scoate ca sa nu fac si la asta gangrena in timp...Asa o fi?...Sunt nelamurita si as avea nevoie de niste pareri (daca se poate chiar de la o persoana specializata)...Multumesc anticipat! :*
madutzyk
Postat pe 9 Iunie 2010 21:44
Atata timp cat ii dai bani, trebuia sa il pui pe el sa iti explice, eventual sa cauti pe net ca sunt o gramada de informatii de acest gen !
Atunci cand ajungi sa ai carii prounde nervul se scoate, asa ca pt a evita sa ai dinti devitalizati, rezolva-ti problemele, adica toate cariile, chiar si in faze incipiente !
Cat despre carii, un mic punctulet colorat pe masea poate fi deschiderea catre ditamai gaura pe care ti-o face cu freza de te miri de ce ai asa ceva acolo !
Summer_
Postat pe 10 Iunie 2010 00:37
normal ca daca scoti nervul la o masea aceasta este ca si moarta!dar daca, caria a ajuns in camera nervului..nu prea ai ce face!
probabil ti-a pus un fel de protectie pentru nerv..dar asta nu iti garanteaza ca va fi bine! tocmai de asta vrea sa vada daca ai reactii la rece sau la cald!
baba_cloanta
Postat pe 11 Iunie 2010 09:57
Da asa e daca iti scoate nervul cu timpul acea masea se inegreste si poate ajunge chiar sa se sfarame. Insa dureaza o vreme pana sa se intample asta . Eu am avut un accident in urma caruia a trebuit sa imi scot nervii de la 6 masele de sus :( 3 intr-o parte,3 in cealalta si jos la fel. Cele de sus leam imbracat in portelan aproape ca nu se observa diferentza decat daca te uiti atent. Insa cele de jos inca nu leam imbracat(cam costisitor intreaga lucrare). Asta sa intamplat in urma cu vreo 2 ani. Pana acuma maselele de jos si-au schimbat foarte putin culoarea, iar de sfaramat inca nu poate fi vorba . Deci asta se intampla abia dupa mult mult timp. Si e mai bine sa iti scoti nervul acum pentru ca pe urma se poate agrava si sincer nu iti doresc dureri de dinti (stiu cum e).
me_gargaritza
Postat pe 20 Iunie 2010 02:26
Scoaterea nervului e necesara in cazul unei carii mai mari. daca nu ti scoate nervul si-ti pune plomba peste cateva zile exista riscul sa se infecteze nervul si sa-ti dea jos plomba ca sa-ti scoata nervul. daca dintele isi schimba culoarea, stai linistita ca nu e nici un bai.
Sfatul meu e: daca e nevoie de scos nervul la o maseluta, nu-i nici o problema, in timp, daca se demineralizeaza (isi schimba culoarea) o poti imbraca in portelan, iar diferenta e aproape imperceptibila.
Succes
Alinutzz
Postat pe 20 Iunie 2010 11:31
La gangrena nervulera deja decedat.chemarea la tratament este ptr a asana infectia si a-ti recupera dintela ptr a-ti-l imbraca intr-o coroana.Nu fii ingrijorata,va fi perfect si medicul e constiincios dc iti salveaza dintele.Cand freza ajunge aproape de camera pulpara se fc coafaj sau se pune sandwich cu calciu pt remineralizarea dentinei.si dupa 2 saptamani se pune obturatie fotopolimerizabila sau se fc extirparea nervului pt a nu ajunge la gangrena.Fii linistita iti vb un profesionist.pupici.
kudika098904
Postat pe 20 Iunie 2010 15:31
eu am 4 masele fara nerv de vreo 10 ani daca nu ma insel, nu vad nici o diferenta de culoare si nu am nici o problema. doar ca mai doare uneori. o durere care mocneste, de la curent, de la o raceala, dar in rest totul e ok. atat timp cat medicul ti'a spus cum e mai bine at asa tb sa faci, sau eventual mergi la un control la alt stomatolog. nu te costa nimic sa bati la alta usa si sa vb cu dr.
Shhh
Postat pe 20 Iunie 2010 16:10
deci cum ziceai daca ai caria sa ajunga la nerv si medicul ti-a zis sa ti-l scoata asculta sfatul lui.cert este ca dupa scoaterea nervului dintele se seaca pentru ca nu mai are in el vase de sange si e recomandat sa ii pui funda .in cazul in care nu ai bani sa ii pui evita cel putin o perioada sa mananci in ea.
rebeca79
Postat pe 20 Iunie 2010 16:13
De la: Shhh, la data 2010-06-20 16:10:05eu am 4 masele fara nerv de vreo 10 ani daca nu ma insel, nu vad nici o diferenta de culoare si nu am nici o problema. doar ca mai doare uneori. o durere care mocneste, de la curent, de la o raceala, dar in rest totul e ok. atat timp cat medicul ti'a spus cum e mai bine at asa tb sa faci, sau eventual mergi la un control la alt stomatolog. nu te costa nimic sa bati la alta usa si sa vb cu dr.



Daca ti-a scos nervul nu trebuie sa te mai doara
Summer_
Postat pe 20 Iunie 2010 21:49
De la: Shhh, la data 2010-06-20 16:10:05eu am 4 masele fara nerv de vreo 10 ani daca nu ma insel, nu vad nici o diferenta de culoare si nu am nici o problema. doar ca mai doare uneori. o durere care mocneste, de la curent, de la o raceala, dar in rest totul e ok. atat timp cat medicul ti'a spus cum e mai bine at asa tb sa faci, sau eventual mergi la un control la alt stomatolog. nu te costa nimic sa bati la alta usa si sa vb cu dr.


Durerea nu e normala . Ori nu ti-a curatat bine canalele si au ramas mici filamente de nerv , ori ai facut carie , care se face si pe dintele mort daca este demineralizat si a afectat si vreu dinte viu de langa cel fara nerv , ori ai probleme la gingii cum ar fi paradontoza .Toate astea mi le-a zis medicul meu.

Postat pe 20 Iunie 2010 22:07
da asa o fi, da atat timp cat nu ma sacaie cine stie ce at e totul ok, n'am timp sa mai umblu pe la medici decat daca Doamne fereste imi e copilul cu vreo problema..
Shhh
Postat pe 20 Iunie 2010 22:35
normal ca trebuie sa iti scoata nervul daca a ajuns caria in pulpa dintelui. coafajul presupune aplicarea de hidroxid de calciu cu sau fara antibiotic sau antiseptice, pentru a favoriza remineralizarea dintelui si pentru a antiseptiza zona. e posibil ca un dinte devitalizat sa nu se innegreasca in timp
ellyaisha
Postat pe 21 Iunie 2010 12:19
o masea care are nervul scos e imposibil sa doara doar in cazul in care infectia nu a f tratata bine sau poate n-a respectat toate detaliile care i le-a dat medicul .Acuma pentru ca lucrez in domeniu mai spun medicii ca e normal sa doara timp de 15 zile dupa efectuarea tratamentului pentru ca trebuie sa se videce rana care e facuta odata cu endodontia (adica atunci cand se scoate nervul acusoarele patrund pana dupa radacina dintelui).Chiar si cand ai paradontoza nu te doare dintele doar poate durea gingia .
rebeca79
Postat pe 21 Iunie 2010 16:59
Va rog mult de tot sa imi raspundeti si mie. Am inteles ca sunteti medic stomatolog, sau cel putin la facultatea de stomatologie, deci aveti cunostintele necesare. Nu reusesc sa gasesc raspunsul la intrebarea mea: Cati nervi poti scoate pana pe la 25 de ani? Eu am deja 4 scosi, dar nici nu stiam de toti patru, decat de doi, ceea ce nu e normal sa ti-l scoata fara sa iti spuna, dar asta e alta poveste. Acum am o alta masea care m-a chinuit rau de tot in iulie de am stat cu antibiotice si ketonale duo o saptamana, iar acum de la curent de o saptamana sunt iar in chinuri si doctorul m-a bagat iar pe ketonale ca nu ii prea vine sa mi-l scoata, fiind al cincilea nerv scos la o varsta asa de tanara. Nu mai rezist la durere, si ma gandesc ca daca asa o sa ma chinuie toata viata de vreo 5-6 ori pe an la curent, o iau razna. Ce sa fac? Sa il scot si pe al cincilea? Ce se intampla in timp cu maselele fara nerv? Ce inseamna "in timp"? Cati ani mai rezista pana cedeaza si se sparg? La o posobila sarcina pot ramane fara acele masele? Am pus multe intrebari, dar as aprecia enorm daca mi-ati raspunde. Va multumesc din suflet.
kudika_974862
Postat pe 11 Octombrie 2014 19:38
De la: kudika098904, la data 2010-06-20 15:31:58La gangrena nervulera deja decedat.chemarea la tratament este ptr a asana infectia si a-ti recupera dintela ptr a-ti-l imbraca intr-o coroana.Nu fii ingrijorata,va fi perfect si medicul e constiincios dc iti salveaza dintele.Cand freza ajunge aproape de camera pulpara se fc coafaj sau se pune sandwich cu calciu pt remineralizarea dentinei.si dupa 2 saptamani se pune obturatie fotopolimerizabila sau se fc extirparea nervului pt a nu ajunge la gangrena.Fii linistita iti vb un profesionist.pupici.


Va rog mult de tot sa imi raspundeti si mie. Am inteles ca sunteti medic stomatolog, sau cel putin la facultatea de stomatologie, deci aveti cunostintele necesare. Nu reusesc sa gasesc raspunsul la intrebarea mea: Cati nervi poti scoate pana pe la 25 de ani? Eu am deja 4 scosi, dar nici nu stiam de toti patru, decat de doi, ceea ce nu e normal sa ti-l scoata fara sa iti spuna, dar asta e alta poveste. Acum am o alta masea care m-a chinuit rau de tot in iulie de am stat cu antibiotice si ketonale duo o saptamana, iar acum de la curent de o saptamana sunt iar in chinuri si doctorul m-a bagat iar pe ketonale ca nu ii prea vine sa mi-l scoata, fiind al cincilea nerv scos la o varsta asa de tanara. Nu mai rezist la durere, si ma gandesc ca daca asa o sa ma chinuie toata viata de vreo 5-6 ori pe an la curent, o iau razna. Ce sa fac? Sa il scot si pe al cincilea? Ce se intampla in timp cu maselele fara nerv? Ce inseamna "in timp"? Cati ani mai rezista pana cedeaza si se sparg? La o posobila sarcina pot ramane fara acele masele? Am pus multe intrebari, dar as aprecia enorm daca mi-ati raspunde. Va multumesc din suflet.
kudika_974862
Postat pe 11 Octombrie 2014 19:40
spunetimi va rog cum trebuie sa procedez.luna trecuta a inceput sa ma doara doua masale cind maninc ceva fierbinte.Dintele eu lam plombat

kudika_981069
Postat pe 9 Februarie 2015 15:11
De la: kudika_981069, la data 2015-02-09 15:11:28spunetimi va rog cum trebuie sa procedez.luna trecuta a inceput sa ma doara doua masale cind maninc ceva fierbinte.Dintele eu lam plombat



tre sa te duci la doctor,,aici nu s doctori,decat unii care se viseaza doctori
george-
Postat pe 9 Februarie 2015 15:15
De la: kudika_981069, la data 2015-02-09 15:11:28spunetimi va rog cum trebuie sa procedez.luna trecuta a inceput sa ma doara doua masale cind maninc ceva fierbinte.Dintele eu lam plombat




Prezinta-te la un cabinet stomatologic,unde,la recomandarea medicului,vei face o radiografie dentara,dupa care,se va vizualiza radiografia facuta si se va trece la tratatea maselelor respective,daca este cazul!!!Si pentru dinte,la fel!!!
kudika_15804
Postat pe 9 Februarie 2015 15:18
iato pe cea care se viseaza doctor si alte prostii
george-
Postat pe 9 Februarie 2015 15:20
se viseaza ea doctor sau nu?
habar n are din ce cauza se face o boala si o catalogheaza venerica,,,,medicul ii da un tratament fetei iar femeia de mai sus ii zice fetei sa nu l urmeze,,si nu numai
deci aceasta femeie de mai sus fara doar si poate se viseaza doftorita si invata copii la prostii
george-
Postat pe 9 Februarie 2015 15:26
Mai multe detalii despre scoaterea nervului: http://drtodosi.ro/articole/scoatere-nerv-dentar-1004.html

Dar, sigur, du-te la dentist!
Nel_Uri_1
Postat pe 6 Aprilie 2015 23:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Foto Video Trash The Dress - poezia asezata in rama 1 De la: eunescu09 22 Octombrie 2009 09:56
Ce isi doresc barbatii>>?? 48 De la: kudika20225 6 Martie 2016 00:40
casatoria ma sperie...cum este dupa ea?! 112 De la: kudika_12538 28 Martie 2013 10:53
alin 46 De la: mitura 5 Iunie 2010 15:56
Drama falsã a femeii de 30 ani 29 De la: sadora 27 August 2009 20:53