Setari Cookie-uri

dilema

Buna ziua.
As dori sa stiu ce aveti in cap voi femeile, cand va ganditi sa renuntati la partenerul vostru.Chiar nu mai inteleg. Ea sufera, copilul sufera, eu sufar,iar ea se incapatataneaza sa mentina situatia asa, nu stiu , nu inteleg nimic, am scormonit toate ungherele posibile si imposibile, stiu am gresit in fata ei si imi pare rau,am fost indiferent la multe in ultimul timp, probabil din cauza greutatilor din ultimul an, am mai vb in 2 peri, cred ca a suferit enorm, dar am realizat prea tarziu, la noi comunicarea e o problema desi am fost multi ani impreuna, a trait mereu cu impresia ca am inselat-o(desi aparentele erau inselatoarele)Stiu ca a suferit enorm din cauza mea si a situatie precare in care ne aflam, mi-am cerut scuze, o data aproape ca sa apropiat sufleteste(in timpul acesta de cand suntem despartiti)am observat si incercand sa o grabesc, am incercat un santaj emotional,adica sa-i pun in lumina cum ar fi situatia in care nu am mai fi impreuna, am gresit, de atunci nu sa mai deschis, eram si frustrat si sunt, pentru ca mi-a refuzat orice atingere fizica, eu o inteleg, am ranit-o si o mai ranesc si acum cateodata incercand sa inteleg cum a luat o asemenea decizie, mai ales hotararea cu care a luat-o, mai ales ca o stiu ca o femeie capabila de mult sacrificiu,poate prea mult.Cum poate sa sacrifice atat de mult, pentru un lucru care nu a fost facut cu intentie?Am iubit-o de la inceput,o iubesc si acum, cand ea zice ca nu mai are sentimente fata de mine(povesti)desi ma iubit enorm, enorm pana la sacrificiu. Nu inteleg cum se poate schimba asa un om.
kudika195501
Postat pe 12 Iunie 2010 15:17
Pai daca ea te-a iubit "enorm, pana la sacrificu" iar acum deodata sutine ca nu te mai iubeste(desi poate sunt doar vorbe), i-ai facut tu ceva destul de grav. O femeie se sacrifica, dar PANA CAND?????
Ankaa21
Postat pe 12 Iunie 2010 15:29
INTREBAREA TA SUNA STUPID:....Cum adica ce avem noi in cap cand renuntam la partenerul nostru????? De cate motive crezi ca este nevoie sa se ajunga la asa cv??Inseamana ca nu mai merita nici o sansa,ca ne am descoperit personalitatea,ca meritam respect si poate putin mai multa atentie si bun simt din partea rasei masculine.................si as avea multe de spus dar.......nu merita efortul si nu este nici locul si momentul potrivit.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 21 Iunie 2010 18:04
Nu stiu de ce dar am un feeling ca i-ai facut tu mult mai multe decat spui aici
Barbie30
Postat pe 23 Iunie 2010 14:46
e deajuns ce ai insirat acolo ca femeia sa'si ia lumea'n cap si sa plece, dar cum zice si cineva mai sus, ai mai facut tu vreo buba mai mare de nu mai vrea nici macar sa te mai vada.
Shhh
Postat pe 23 Iunie 2010 14:51
De la: kudika195501, la data 2010-06-12 15:17:16Buna ziua.
As dori sa stiu ce aveti in cap voi femeile, cand va ganditi sa renuntati la partenerul vostru.Chiar nu mai inteleg. Ea sufera, copilul sufera, eu sufar,iar ea se incapatataneaza sa mentina situatia asa, nu stiu , nu inteleg nimic, am scormonit toate ungherele posibile si imposibile, stiu am gresit in fata ei si imi pare rau,am fost indiferent la multe in ultimul timp, probabil din cauza greutatilor din ultimul an, am mai vb in 2 peri, cred ca a suferit enorm, dar am realizat prea tarziu, la noi comunicarea e o problema desi am fost multi ani impreuna, a trait mereu cu impresia ca am inselat-o(desi aparentele erau inselatoarele)Stiu ca a suferit enorm din cauza mea si a situatie precare in care ne aflam, mi-am cerut scuze, o data aproape ca sa apropiat sufleteste(in timpul acesta de cand suntem despartiti)am observat si incercand sa o grabesc, am incercat un santaj emotional,adica sa-i pun in lumina cum ar fi situatia in care nu am mai fi impreuna, am gresit, de atunci nu sa mai deschis, eram si frustrat si sunt, pentru ca mi-a refuzat orice atingere fizica, eu o inteleg, am ranit-o si o mai ranesc si acum cateodata incercand sa inteleg cum a luat o asemenea decizie, mai ales hotararea cu care a luat-o, mai ales ca o stiu ca o femeie capabila de mult sacrificiu,poate prea mult.Cum poate sa sacrifice atat de mult, pentru un lucru care nu a fost facut cu intentie?Am iubit-o de la inceput,o iubesc si acum, cand ea zice ca nu mai are sentimente fata de mine(povesti)desi ma iubit enorm, enorm pana la sacrificiu. Nu inteleg cum se poate schimba asa un om.


tu ai gresit din siguranta pe care ai atribuit-o relatiei legiferate ( femeie capabila de mult sacrificiu) si produsului dintre voi - copilul- si bineinteles din cauza educatiei pe care nu o aveai despre cum trebuie sa te comporti in familie... fata de sotie. Cu faptul ca ea sufera ...ma indoiesc nu ai de unde sa stii ce este in mintea ei. Un lucru este clar cand a refuzat atingerea fizica are cu siguranta pe altul , si acum a luat si decizia - va rupe definitiv relatia cu tine, are deja un plan sigur si asta este ... sa inveti lectia - niciodata un barbat nu este stapanul unei femei si daca este capabila de foarte multe sacrificii
Katty03
Postat pe 23 Iunie 2010 18:01
Nu are neaparat pe altcineva daca a refuzat apropierea fizica....problema e ca trupul unei femei e intotdeauna in acord cu sufletul...deci daca ea nu vrea sa se apropie sufleteste, nu va vrea nici fizic...dupa cate ai povestit tu acolo si eu as fi procedat la fel...si chiar asa am facut pentru mai putin chiar....pentru ca noi, femeile, vrem sa ni se arate mereu ca suntem iubite, ca suntem pretuite pentru ceea ce suntem...si poate cum tu nu aveai chef mereu sa ii vorbesti frumos sau sa o alinti, poate nici ea nu avea tot timpul chef sa gateasca, sau sa spele vasele...dar o facea(presupun)...intr-o casnicie e vorba si de compromisuri...nu intotdeauna trebuie sa faci ce simti ca sa fii doar tu bine...te mai gandesti un pic si la celalalt
AndM
Postat pe 23 Iunie 2010 19:32
Incearca sa mai ai o discutie civilizata cu ea,avand in vedere ca aveti un copil impreuna!!! !Daca nu mai este cale de impacare,las-o in pace sa ia decizia care doreste !!! Dragoste cu forta nu se face !!! Timpul va "linistii" toata problema !! !Au fost multi cei care au divortat si apoi s-au impacat,chiar daca n-au mai legiferat legatura !!! Ar fi bine sa va separati un timp,fara a se ajunge la divort,pentru a va regasi !!!
Daca are pe altcineva,sau pur si simplu"s-a saturat"....vei vedea in timp !!! Oricum,poarta-te cu demnitate,fii un gentleman si lasa timpul sa " coaca ciresele" !! Nu esti nici primul,nici ultimul,iar viata merge inainte !!!! Principalul e sa-ti pastrezi demnitatea,sa nu te ineci in alcool sau sa faci alte greseli !!! Daca ai credinta vei trece mai usor peste aceasta perioada !!!Atentie mare la prieteni !!! Nu te lasa influentat de absolut nimeni !!
Doamne ajuta si asteptam s-auzim de bine !!
kudika133347
Postat pe 1 Iulie 2010 06:00
De la: kudika195501, la data 2010-06-12 15:17:16Buna ziua.
As dori sa stiu ce aveti in cap voi femeile, cand va ganditi sa renuntati la partenerul vostru.Chiar nu mai inteleg. Ea sufera, copilul sufera, eu sufar,iar ea se incapatataneaza sa mentina situatia asa, nu stiu , nu inteleg nimic, am scormonit toate ungherele posibile si imposibile, stiu am gresit in fata ei si imi pare rau,am fost indiferent la multe in ultimul timp, probabil din cauza greutatilor din ultimul an, am mai vb in 2 peri, cred ca a suferit enorm, dar am realizat prea tarziu, la noi comunicarea e o problema desi am fost multi ani impreuna, a trait mereu cu impresia ca am inselat-o(desi aparentele erau inselatoarele)Stiu ca a suferit enorm din cauza mea si a situatie precare in care ne aflam, mi-am cerut scuze, o data aproape ca sa apropiat sufleteste(in timpul acesta de cand suntem despartiti)am observat si incercand sa o grabesc, am incercat un santaj emotional,adica sa-i pun in lumina cum ar fi situatia in care nu am mai fi impreuna, am gresit, de atunci nu sa mai deschis, eram si frustrat si sunt, pentru ca mi-a refuzat orice atingere fizica, eu o inteleg, am ranit-o si o mai ranesc si acum cateodata incercand sa inteleg cum a luat o asemenea decizie, mai ales hotararea cu care a luat-o, mai ales ca o stiu ca o femeie capabila de mult sacrificiu,poate prea mult.Cum poate sa sacrifice atat de mult, pentru un lucru care nu a fost facut cu intentie?Am iubit-o de la inceput,o iubesc si acum, cand ea zice ca nu mai are sentimente fata de mine(povesti)desi ma iubit enorm, enorm pana la sacrificiu. Nu inteleg cum se poate schimba asa un om.


probabil nu-i masochista! ti-ai cerut scuze, dar i-ai oferit vreo garantie ca nu o vei mai supara? de ce ea ar trebui sa suporte intotdeauna si sa se sacrifice si tu nu? poate a obosit sa ofere tot si sa nu primeasca in schimb nimic...
camiflorea
Postat pe 1 Iulie 2010 14:53
De la: Katty03, la data 2010-06-23 18:01:17
De la: kudika195501, la data 2010-06-12 15:17:16Buna ziua.
As dori sa stiu ce aveti in cap voi femeile, cand va ganditi sa renuntati la partenerul vostru.Chiar nu mai inteleg. Ea sufera, copilul sufera, eu sufar,iar ea se incapatataneaza sa mentina situatia asa, nu stiu , nu inteleg nimic, am scormonit toate ungherele posibile si imposibile, stiu am gresit in fata ei si imi pare rau,am fost indiferent la multe in ultimul timp, probabil din cauza greutatilor din ultimul an, am mai vb in 2 peri, cred ca a suferit enorm, dar am realizat prea tarziu, la noi comunicarea e o problema desi am fost multi ani impreuna, a trait mereu cu impresia ca am inselat-o(desi aparentele erau inselatoarele)Stiu ca a suferit enorm din cauza mea si a situatie precare in care ne aflam, mi-am cerut scuze, o data aproape ca sa apropiat sufleteste(in timpul acesta de cand suntem despartiti)am observat si incercand sa o grabesc, am incercat un santaj emotional,adica sa-i pun in lumina cum ar fi situatia in care nu am mai fi impreuna, am gresit, de atunci nu sa mai deschis, eram si frustrat si sunt, pentru ca mi-a refuzat orice atingere fizica, eu o inteleg, am ranit-o si o mai ranesc si acum cateodata incercand sa inteleg cum a luat o asemenea decizie, mai ales hotararea cu care a luat-o, mai ales ca o stiu ca o femeie capabila de mult sacrificiu,poate prea mult.Cum poate sa sacrifice atat de mult, pentru un lucru care nu a fost facut cu intentie?Am iubit-o de la inceput,o iubesc si acum, cand ea zice ca nu mai are sentimente fata de mine(povesti)desi ma iubit enorm, enorm pana la sacrificiu. Nu inteleg cum se poate schimba asa un om.


tu ai gresit din siguranta pe care ai atribuit-o relatiei legiferate ( femeie capabila de mult sacrificiu) si produsului dintre voi - copilul- si bineinteles din cauza educatiei pe care nu o aveai despre cum trebuie sa te comporti in familie... fata de sotie. Cu faptul ca ea sufera ...ma indoiesc nu ai de unde sa stii ce este in mintea ei. Un lucru este clar cand a refuzat atingerea fizica are cu siguranta pe altul , si acum a luat si decizia - va rupe definitiv relatia cu tine, are deja un plan sigur si asta este ... sa inveti lectia - niciodata un barbat nu este stapanul unei femei si daca este capabila de foarte multe sacrificii


scuza-ma, dar bati campii, o femeie refuza din punct de vedere fizic un barbat doar pt ca se simte lezata, nu-i musai sa aiba pe altul.. pt ca acesta sa fie motivul ar trebui ca acea femeie sa aiba un caracter infect, ori, din descrierea facuta de partenerul ei, nu prea reiese asta.. o femeie care a iubit pana la sacrificiu nu-si gaseste instantaneu pe cineva pt ca ii e teama ca si celalalt doar se va folosi de ea si nu o va iubi cu adevarat. cel care este in dilema, ne-a atras atentia asupra iubirii ei pt el, dar iubirea lui cum si-a aratat-o? o femeie poate sa reactioneze cand se simte doar folosita, asta nu inseamna ca deja o foloseste altul.
camiflorea
Postat pe 1 Iulie 2010 14:59
uite inca o dilema... MAIMUTA OFENSATA


Odata,o maimuta din mediul anecdotic,
Venind la sfat ,pe-o creanga de arbore exotic
a zis :
Atentie! Sunt foarte ofensata,
Circula-n lume vorba,deloc adevarata
Ca omul ar descinde din buna noastra rasa.
Aceasta ideie in sine imi pare odioasa!
Ati pomenit vreodata divorturi printre noi,
Copii lasati pe drumuri sau imnuri de razboi?
Cine a vazut in ceata la noi bolnavi mintal,drogati,
Lacomi de carnuri sau homosexuali?
Excroci,banditi,gherile sau vreo tutungerie?
In neamul nostru nobil nu este asa prostie.
Noi n-avem mafii crude in stirpea noastra aleasa,
Nici teroristi nici dogme,nici luptele de clasa.
Cit am eu jungla scuzati,n-am observat,
In obstea de maimute ,cocotier privat
Nici garduri si nici paznici,
Nici pui murind de foame,
Sau omoriti in taina de asa-zise « mame ».
Nu ve-ti vedea vreodata cit soarele si luna,
O minte de maimuta dospind in ea minciuna.
Chiar daca ar fi silite de vreun laborator,
N-ar deveni port-bita si nici informator.
Si iata inca una din lumea cea de jos...
La noi nu se intimpla razboi religios,
Nici sfinte inchizitii,nici libertate-n lanturi
Nici chefuri dupa care sa ne culcam prin santuri.
Si nici vreo indoiala ce duce la ateism
Nici ordini mondiale , nici materialism...
E adevarat ca OMUL a coborit ca soi,
Dar sa fim rezonabili – n-a coborit din noi.

RUY_BLAS
Postat pe 1 Iulie 2010 17:47
Sa fim iubite si apreciate pentru ceea ce suntem!!!!Asta avem noi ,femeile, in cap- atunci cand ne gandim sa renuntam la partenerul nostru
Cat sa mai sufere,cat sa mai indure!?
Bravo ei ca este o femeie hotarata si a realizat ca pentru a avea ce isi doreste este timpul sa incheie relatia voastra!
p.s de fapt pe tine cel mai tare te-a deranjat faptul ca ti-a refuzat orice atingere fizica??...daca da,sa stii ca nu suntem obiecte iar atunci cand nu ne mai simtit iubite si dorite,ci doar un obiect dispun sa ii satisfaca barbatului dorintele,stim sa spunem NU!Si inca o data Bravo ei !
Daca chiar o iubesti lupta pentru ea si arata-i cat de mult inseamna pentru tine.
desi_desiree
Postat pe 11 Iulie 2010 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare de ce s-a intamplat asa? 12 De la: kudika_14034 11 August 2012 18:08
ce pot face? 13 De la: nicolaedavid2000 24 Mai 2010 18:36
Trash The Dress- poezia asezata in rama 2 De la: Dor_a 18 Octombrie 2009 08:30
Nu stiu cum sa procedez!! 18 De la: kudika379426 27 Martie 2011 12:52
Ati risca sa va despartiti de persoana pe care o iubiti ptr, ca nu mai exista intelegere intre voi? 131 De la: aleexa29_yahoo_com 8 Noiembrie 2009 15:43