Setari Cookie-uri

a

ma scuza-ti nu stiu cum sa incep....locuiesc in spania cam de vre-o 7 ani si ceva acum doi ani...aproape trei am cunoscut o fata din r. moldova ne-am mutat impreuna nu vreau sa o pun doar pe ea in ipostaza rea am gresit si eu(din relatia noastra a reiesit un baietel pe care il iubim amindoi),,dar acum cateva luni ne-am despartit ceea ce vreau eu sa spun ca unul am facut tot posibilul sa aiba absolut tot...aveam amandoi de lucru ne ocupam de un barulet...am reusit sa lu-am un apartament chirie cu optiune de cumparare....aveam tot...nu vreau sa ma laud sau nu stiu cum sa numesc asta dar iam oferit tot ce am putut eu...nu beau nu ieseam cu prieteni...eram mereu impreuna...ea era foarte posesivva i se parea ca orice femeie intra in barul care lucram venea pentru mine...in ultimul timp ne certam mai des ...chiar recunosc ca ieseau unele cuvinte urate din gura mea...(vreau sa retineti ca eu niciodata nu am fost o persoana violenta...nu am injurat pe nimeni...nici o persoana de langa mine nu ma auzit vorbind murdar)...si acum stam separati ea sta intr-un sat cam la 10 minute ma lasa sa vad copilul cand vreau are grija de el de atunci ne-am mai vazut am mai fost pe la ea ....am mai ramas pe la ea peste noapte...dar eu ii vreu inapoi langa mine ii iubesc pe amandoi...iar ea acum ca vorbim la tel si pe net spune ca vrea sa fie singura de moment ...ce sa fac eu?imi poate spune cineva ceva...nu stiu daca conteaza eu am 33 de ani si ea 24...ce sa fac de 5 luni viata mea este distrusa nu pot sa imi revin deloc numai la ei ma gandesc
robesphier
Postat pe 17 Iunie 2010 03:12
In asemenea situatii e foarte greu sa dai sfaturi pentru ca nu poti decide ce sa faca sau sa accepte sufletul celuilalt. Daca o femeie este geloasa si posesiva.. se presupune ca iubeste. Si totusi, sotia ta, nu te mai vrea. Probabil ca au fost prea multe certuri, prea multe vorbe urate si i-o fi ajuns.
Te-as sfatui sa eviti o perioada cuvantul "impacare". Sa te duci ca de obicei sa-ti vezi baietelul, sa faci ce faceai inainte, dar s-o eviti pe ea. In afara de discutiile obisnuite... nu reveni asupra despartirii voastre. Pur si simplu prefa-te ca te-ai impacat cu ideea. E posibil sa trezesti in ea acel sentiment.. de teama ca te-a pierdut si sa doreasca ea, de data asta, impacarea.
Cand luam decizia de separare, la manie sau nu, exista o perioada in care ne obisnuim cu noua situatie, in care reinvatam sa traim singuri. Si incepe sa ne placa. Daca ea este independenta financiar, asa cum ai spus, chiar nu-i lipsesti. Din punctul asta de vedere. Si daca te tot duci pe capul ei si lacrimezi pe acolo cu juraminte si scuze (aceleasi mereu).. iar nu e bine.
E posibil ca viata voastra impreuna sa se fi terminat, orice ai face tu. Daca mai exista o sansa... n-o grabi. Dar sa fii acolo cand va avea nevoie de tine.
Hai, zau, stim cu totii ca dragoste cu sila nu se face. Dar tot asa de bine stim ca daca exista iubire, munta muntii din loc.
rashela
Postat pe 17 Iunie 2010 04:20
Hmmm, nu stiu ce sa intamplat cu femeile in acea perioada, daca te linisteste pot sa spun ca suntem in aceeasi caruta si cum zicea, nu merita sa plangi, stiu crede-ma cand durerea te tampeste nu mai gandesti ce faci, uneori ce zici ,uneori chiar faci gesturi care nu te caracterizeaza si care probabil o indeparteaza. Am realizat acest lucru uitandu-ma in spate, uneori ma bufneste rasul cand ma vad acolo plangand si in disperare si ma inteb" cine e bufonul acela?"
De cateva zile mi-am schimbat atitudinea si ma simt mult mai bine in postura cavalerului care ingenungheza, decat in cea a bufonului de la curte. Nu am fost niciodata un bufon inviata de zi cu zi,dar loialitatea, cinstea,altruismul le pot regasi in mine. Incearca sa redevi ce-ai fost inainte ca durerea sa te doboare, desigur priveste si la greselile si neajunsurile care au fost si care pot fi schimbate si nu grabi lucrurile, eu intodeauna le-am stricat incercand sa le grabesc.

PS
Te sfatuiesc sa citesti cartea "Barbatii sunt de pe Marte, iar femeile de pe Venus", vei gasi multe raspunsuri la inrebari care acum poate sunt fara raspuns.
kudika195501
Postat pe 17 Iunie 2010 05:57
tu nu stii ca mai toate moldovencele sunt un pic cam.... nebune in toate punctele de vedere! nu vreau sa generalizez dar cunosc si eu cateva si sunt numai una si una. asa ma rog, eu zic sa-ti vezi in continuare de viata ta, sa ai grija de copil si sa o lasi in nebunia ei!
dienuscha
Postat pe 20 Iunie 2010 08:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine a gresit? 10 De la: 13 Ianuarie 2014 21:45
Comunicarea intr-o relatie. 10 De la: kudika182637 25 Mai 2010 17:53
am sanse sa ma impac cu el? 12 De la: irinuk_90 15 Iulie 2009 10:59
divortul....? 23 De la: kudika_956659 18 August 2014 23:51
a trecut 1 an... 8 De la: DiavolytaTa 16 Aprilie 2009 13:46