Setari Cookie-uri

cum sa treci peste o iubire mare...?

Ce faci cand simti ca relatia ta nu mai are niciun viitor? Decizi sa te desparti....Dar ce faci atunci cand simti ca tie ti se aplica zicala "rau cu rau dar mai rau fara rau"?Iti dai seama ca ai facut bine, dar regreti ca ai luat hotararea corecta...aceea de a renunta la o parte din tine, poate la partea cea mai importanta. Pentru ca te-ai intalnit cu el prima data si nu ti-a placut, dar ai ramas la intalnire si dupa cateva minute n-ai mai fi vrut sa pleci....si te-ai trezit, peste noapte, intr-o relatie in care ai pus suflet si care mult timp te-a facut sa crezi ca esti cel mai fericit om....si brusc, se schimba totul. El devine indiferent, preocupat de problemele lui, tu suferi si decizi sa pui punct. Zis si facut! Te trezesti fara el, acolo in lumea ta acum incompleta. Si incerci sa treci peste, sa iti zici ca dupa altul, tot un altul vine. Nu asculti melodii triste, de despartire...ti-ar face rau....chiar daca uneori, "accidental", mai strecori cate una in playlist-ul tau. Nu te mai uiti nici pe poze, asta ar fi o greseala si mai mare.Iesi cu vechii si bunii tai prieteni in oras...cei care vazand ca esti fericita te-au invidiat si s-au distantat...sau poate unii nu. Dar nu mai conteaza, stii ca trebuie sa iesi, sa cunosti oameni noi, sa vorbesti cu toti, sa razi, sa glumesti....ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ca si cum tu ai fi fost aceeasi dintotdeauna...dar nu mai esti la fel si realizezi asta abia cand iti dai seama cat de fals e rasul tau, cat de ironic e zambetul tau, cat de mult il cauta privirea ta....Iesi in oras, toate locurile iti aduc aminte de el, de anumite momente, de serile alea nebune cand nu conta cat de tarziu sau cat de frig era atat timp cat erati amandoi, de noptile in care dormeai cate 2 ore si a doua zi erai la fel de fresh....de ce? pentru ca iubeai...si pentru ca radiai iubire...
Si amintindu-ti de toate astea, pui mana pe telefon...in loc de "iubitu" sta acum un nume la fel de fad ca oricare altul...dar totusi suni la numarul ala pe care nu-l stergi din agenda....ce sens are? oricum il stii pe derost...Iti raspunde si vorbiti 2-3 minute ca si cum ati fi doi buni prieteni care nu s-au mai auzit de mult timp...Iar dupa ce inchizi, o lacrima pe obraz iti aminteste ca nu e vorba despre o prietenie, ci despre o iubire mare...una care acum te-a lasat fara aer....
Toti prietenii iti spun ca va fi bine, ca vei trece peste, ca vei gasi o persoana mai ok...bine, incepi sa te reorientezi...niciunul nu mai e ca el...fiecare are cate un defect peste care chiar nu poti trece....ironic nu? El avea 1000 de defecte care culmea, iti placeau! Si iti mai spun prietenii ca peste timp vei rade de ce traiesti acum....da, acelasi ras mereu...un ras ironic, ca raspuns la replica lor....pentru ca atunci, acum si intotdeauna, el va ramane o iubire mare...
AndM
Postat pe 16 Iunie 2010 23:45
chill...toate trec în viața asta...în loc sã te plângi mai bine o iei de la capãt, chit cã e greu....iar cu timpul o sã realizezi ca ai fãcut bine și nu avea rost sã-ți plângi de milã....
...bea și o bere...are puteri magice
freakyyy
Postat pe 16 Iunie 2010 23:49
tre sa treci peste..ori ce ar fi....
postelnika
Postat pe 16 Iunie 2010 23:50
Toate trec si se uita, precum viata.Trebuie doar sa avem vointa si putere sa primim si sa pierdem in acelas timp.Unele evenimente din viata nostra lasa rani si dureri adinci, insotindu-ne pina la moarte.Dar nu avem ce face, asa e viata.De unele trecem mai usor si le uitam repede , dar altele precum iubirea efemera , lasa rani.Cu timpul se vor vindeca si uita, trebue doar sa vrem.
kudika098645
Postat pe 16 Iunie 2010 23:58
De la: postelnika, la data 2010-06-16 23:50:16tre sa treci peste..ori ce ar fi....


hai mah ca e usor de zis..greu de trait..stii ce ? sufera cat poti acum..varsa-ti furia si dezamagirea pe orice(nu oricine) si cand simti ca nu mai ai resentimente si lacrimi sa plangi trage o privire in jurul tau si vezi ca se poate mai rau...abia atunci secatuita de puteri incerci sa treci mai departe pana atnci...sufera in voie
ionelaela
Postat pe 17 Iunie 2010 01:20
De la: andrutzzza22, la data 2010-06-16 23:45:05Ce faci cand simti ca relatia ta nu mai are niciun viitor? Decizi sa te desparti....Dar ce faci atunci cand simti ca tie ti se aplica zicala "rau cu rau dar mai rau fara rau"?Iti dai seama ca ai facut bine, dar regreti ca ai luat hotararea corecta...aceea de a renunta la o parte din tine, poate la partea cea mai importanta. Pentru ca te-ai intalnit cu el prima data si nu ti-a placut, dar ai ramas la intalnire si dupa cateva minute n-ai mai fi vrut sa pleci....si te-ai trezit, peste noapte, intr-o relatie in care ai pus suflet si care mult timp te-a facut sa crezi ca esti cel mai fericit om....si brusc, se schimba totul. El devine indiferent, preocupat de problemele lui, tu suferi si decizi sa pui punct. Zis si facut! Te trezesti fara el, acolo in lumea ta acum incompleta. Si incerci sa treci peste, sa iti zici ca dupa altul, tot un altul vine. Nu asculti melodii triste, de despartire...ti-ar face rau....chiar daca uneori, "accidental", mai strecori cate una in playlist-ul tau. Nu te mai uiti nici pe poze, asta ar fi o greseala si mai mare.Iesi cu vechii si bunii tai prieteni in oras...cei care vazand ca esti fericita te-au invidiat si s-au distantat...sau poate unii nu. Dar nu mai conteaza, stii ca trebuie sa iesi, sa cunosti oameni noi, sa vorbesti cu toti, sa razi, sa glumesti....ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ca si cum tu ai fi fost aceeasi dintotdeauna...dar nu mai esti la fel si realizezi asta abia cand iti dai seama cat de fals e rasul tau, cat de ironic e zambetul tau, cat de mult il cauta privirea ta....Iesi in oras, toate locurile iti aduc aminte de el, de anumite momente, de serile alea nebune cand nu conta cat de tarziu sau cat de frig era atat timp cat erati amandoi, de noptile in care dormeai cate 2 ore si a doua zi erai la fel de fresh....de ce? pentru ca iubeai...si pentru ca radiai iubire...
Si amintindu-ti de toate astea, pui mana pe telefon...in loc de "iubitu" sta acum un nume la fel de fad ca oricare altul...dar totusi suni la numarul ala pe care nu-l stergi din agenda....ce sens are? oricum il stii pe derost...Iti raspunde si vorbiti 2-3 minute ca si cum ati fi doi buni prieteni care nu s-au mai auzit de mult timp...Iar dupa ce inchizi, o lacrima pe obraz iti aminteste ca nu e vorba despre o prietenie, ci despre o iubire mare...una care acum te-a lasat fara aer....
Toti prietenii iti spun ca va fi bine, ca vei trece peste, ca vei gasi o persoana mai ok...bine, incepi sa te reorientezi...niciunul nu mai e ca el...fiecare are cate un defect peste care chiar nu poti trece....ironic nu? El avea 1000 de defecte care culmea, iti placeau! Si iti mai spun prietenii ca peste timp vei rade de ce traiesti acum....da, acelasi ras mereu...un ras ironic, ca raspuns la replica lor....pentru ca atunci, acum si intotdeauna, el va ramane o iubire mare...


Exact asa ma simt eu acum... desi a trecut o luna jumatate de la despartire... Incearca sa te impaci cu el...
love_is_precious
Postat pe 17 Iunie 2010 06:26
Suferinta e normala, dar e mistuitoare. Ratiunea imi spune ca am facut bine, inima imi spune exact contrariul....N-o sa il mai vad,de impacare nu se pune problema, stiu ca nu as face decat sa imi prelungesc sau sa imi aman suferinta....dar doare al naibii de tare cand pleaca un om care pentru tine a insemnat partea esentiala a vietii tale...chiar daca el a meritat sau,poate nu, sa fie atat de important...
AndM
Postat pe 17 Iunie 2010 14:02
De la: andrutzzza22, la data 2010-06-17 14:02:51Suferinta e normala, dar e mistuitoare. Ratiunea imi spune ca am facut bine, inima imi spune exact contrariul....N-o sa il mai vad,de impacare nu se pune problema, stiu ca nu as face decat sa imi prelungesc sau sa imi aman suferinta....dar doare al naibii de tare cand pleaca un om care pentru tine a insemnat partea esentiala a vietii tale...chiar daca el a meritat sau,poate nu, sa fie atat de important...


Si totusi...care a fost motivul despartirii?
love_is_precious
Postat pe 17 Iunie 2010 20:14
Cine a spus ca e usor?dar daca vrei sa nu mai suferi trebue sa vrei asta , si sa til scoti din minte.Mi citeste-mi odata postarea de mai inainte.
kudika098645
Postat pe 17 Iunie 2010 21:29
Motivul despartirii...hmm....Devenise tot mai rece, ma suna tot mai rar, iar sa ne vedem nici nu mai vorbesc...sub pretextul ca avea probleme cu banii, vroia sa isi ia masina si nu ii mergeau treburile si de obicei cand ne vedeam sau ne sunam vorbeam doar despre probleme legate de bani...iar eu l-am inteles o vreme, dar ma saturasem de egocentrismul lui...intr-o seara l-am intrebat daca vrea sa ne despartim si mi-a zis ca sicer nu stie...i-am lasat ceva timp de gandire, timp in care nu a dat niciun semn...asa ca intr-o seara i-am dat un mesaj prin care i-am zis sa punem punct....asta dupa cateva zile distanta de ziua mea cand nici macar nu mi-a zis la multi ani....dupa aceea la vreo saptamana si ceva m-a sunat si mi-a zis ca a avut piciorul in ghips si ca a fost foarte suparat....iar acum mai vorbim asa o data la doua zile...
AndM
Postat pe 18 Iunie 2010 18:59
De la: andrutzzza22, la data 2010-06-18 18:59:33Motivul despartirii...hmm....Devenise tot mai rece, ma suna tot mai rar, iar sa ne vedem nici nu mai vorbesc...sub pretextul ca avea probleme cu banii, vroia sa isi ia masina si nu ii mergeau treburile si de obicei cand ne vedeam sau ne sunam vorbeam doar despre probleme legate de bani...iar eu l-am inteles o vreme, dar ma saturasem de egocentrismul lui...intr-o seara l-am intrebat daca vrea sa ne despartim si mi-a zis ca sicer nu stie...i-am lasat ceva timp de gandire, timp in care nu a dat niciun semn...asa ca intr-o seara i-am dat un mesaj prin care i-am zis sa punem punct....asta dupa cateva zile distanta de ziua mea cand nici macar nu mi-a zis la multi ani....dupa aceea la vreo saptamana si ceva m-a sunat si mi-a zis ca a avut piciorul in ghips si ca a fost foarte suparat....iar acum mai vorbim asa o data la doua zile...


Te admir ca ai avut puterea de a zice ,,gata". Desi probabil ti`a fost extraordinar de greu. Si ati stat mult impreuna?
love_is_precious
Postat pe 18 Iunie 2010 20:12
Sa stii ca nu e usor ...si nu stiu, am fost doar 6 luni impreuna dar era genul ala de iubire "la prima vedere"...de cand am vorbit prima oara, eu am stiut ca trebuie sa fim impreuna...si inca il mai iubesc ca in prima clipa cand am stiut ca mai mult de atat nu pot iubi pe cineva...iar acum sunt atatea amintiri, atatea poze, atatea locuri, atatea cuvinte....si toate imi aduc aminte de el...dar sper sa pot trece peste cat mai repede...e al naibii de greu, insa stiu ca nici cu el nu mai pot fi fericita....nici cu el, nici fara el, dar impacandu-ma cu el, repet, nu as face decat sa ma amagesc pe mine insami...si nu merit asta!...si stiu ca merit mai mult decat un egoist alaturi de mine...de ce? pentru ca ofer multa iubire...lui i-am oferit-o si n-a stiut sa o primeasca...iar acum ca sa ma alin scriu, va scriu voua, prietenilor...am scris chiar si cateva poezii
AndM
Postat pe 18 Iunie 2010 23:44
De la: andrutzzza22, la data 2010-06-18 23:44:46Sa stii ca nu e usor ...si nu stiu, am fost doar 6 luni impreuna dar era genul ala de iubire "la prima vedere"...de cand am vorbit prima oara, eu am stiut ca trebuie sa fim impreuna...si inca il mai iubesc ca in prima clipa cand am stiut ca mai mult de atat nu pot iubi pe cineva...iar acum sunt atatea amintiri, atatea poze, atatea locuri, atatea cuvinte....si toate imi aduc aminte de el...dar sper sa pot trece peste cat mai repede...e al naibii de greu, insa stiu ca nici cu el nu mai pot fi fericita....nici cu el, nici fara el, dar impacandu-ma cu el, repet, nu as face decat sa ma amagesc pe mine insami...si nu merit asta!...si stiu ca merit mai mult decat un egoist alaturi de mine...de ce? pentru ca ofer multa iubire...lui i-am oferit-o si n-a stiut sa o primeasca...iar acum ca sa ma alin scriu, va scriu voua, prietenilor...am scris chiar si cateva poezii



foarte bine...ce poti face deocamdata este sa te descarci de furie ,resentimente si durere .cu timpul oricum astea se vor duce,dar bucura-te de orice clipa ..si bine ca gandesti pe termen lung acum ti-e greu ,dar stii ca asa e cel mai bine
ionelaela
Postat pe 19 Iunie 2010 01:33
De la: andrutzzza22, la data 2010-06-18 23:44:46Sa stii ca nu e usor ...si nu stiu, am fost doar 6 luni impreuna dar era genul ala de iubire "la prima vedere"...de cand am vorbit prima oara, eu am stiut ca trebuie sa fim impreuna...si inca il mai iubesc ca in prima clipa cand am stiut ca mai mult de atat nu pot iubi pe cineva...iar acum sunt atatea amintiri, atatea poze, atatea locuri, atatea cuvinte....si toate imi aduc aminte de el...dar sper sa pot trece peste cat mai repede...e al naibii de greu, insa stiu ca nici cu el nu mai pot fi fericita....nici cu el, nici fara el, dar impacandu-ma cu el, repet, nu as face decat sa ma amagesc pe mine insami...si nu merit asta!...si stiu ca merit mai mult decat un egoist alaturi de mine...de ce? pentru ca ofer multa iubire...lui i-am oferit-o si n-a stiut sa o primeasca...iar acum ca sa ma alin scriu, va scriu voua, prietenilor...am scris chiar si cateva poezii

mergi inainte viata o sa iti rezerve multe surprize placute,chiar nu merita sa stai langa cineva care nu-ti apreciaza sentimentele oricat de mult ai tine tu la el , intr-o relatie sunt doi nu unul
yumy
Postat pe 19 Iunie 2010 07:03
Draga mea daca el a fost prima iubire nu o s-o uiti niciodata si mereu o sa incerci sa compari desi e o mare greseala,toti suntem diferiti si trebuie sa ne acceptam asa cum suntem,sa nu incercam sa ne schimbam unii pe altii,dar daca ai simtit ca nu mai merge mergi tu mai departe,respecta-te ofera-ti mai mult ,SIGUR MERTITI ASTA . Nu sta singura umpleti timpul si ofera-ti mici bucuri ,mergi la cumparaturi, iesi cu prieteni si repeta-ti incontinu MERIT MAI MULT SI POT SA TREC PESTE ASTA ACUM CIND E MAI PUTIN COMPLICAT. FI BARBATA ZOE (merge si o mica glumita) BAFTA si fi sigura o sa vina soarele si pe strada ta.
adnasa
Postat pe 19 Iunie 2010 08:45
wow, in aceasta dimineata la cafea, am citit mesajul tau care pentru surprinderea mea... este si starea mea de acum,absolult tot ce aia zis, cu defectele lui, cu prietenii pe care unii i-ai pierdut..si cu cei care iti zic ca va trece si ca peste ceva timp o sa razi de aceste momente. Se pare ca toti trecem prin asta macar o data in viata. Este usor sa ii spui altcuiva : "fata, meriti ceva mai bun" ...dar te gandesti ca tu nu vrei ceva mai bun..tu il vrei pe el! ...sau "fata, sunt atatia baieti, o sa gasesti si tu unul cu care sa te potrivesti" ...de parca am sta si am cauta.... :)) Unii psihologi spun ca de fapt noua nu ne este dor de el, si de faptul cum ne simteam cand eram cu el, ne este dor de acele sentimente nedescrise de fericire si liniste. Eu ca sa nu ma mai gandesc la el si la ce a fost... m-am axat pe munca.. si am devenit iar un "workohoolic" :P ... ma ajuta pe timpul zilei,dar totusi cand ajung sa ma bag in pat..si patul e atat de mare si eu tot singura.. revine acel sentiment de tristete si parere de rau. Oricum toate trec la un moment dat, dar se pare ca la timpul lor.... un timp pe care nu avem cum sa-l stim. inca o asemanare intre noi doua este faptul ca prima data cand l-am vz nu mi-a creat un interes, dar dupa cateva minute de vorbit cu el si petrecut cu el .. am simtit acei fluturi in stomac... (si nu-mi era foame :)))) )
charmy87
Postat pe 19 Iunie 2010 08:59
eu am fost 3 ani impreuna cu el si mia fost ff greu dar tb sa mergem mai departe..daca vrei sa uiti gandeste la tot ce na mers la tot ce na fost bn in relatia voastra gandestete ca el a fost cel care nu tea apreciat si nu sia dat interesul ca nu ai fost tu cea vinovata si poate vei trece mai usor
ratzusk_18
Postat pe 19 Iunie 2010 09:02
De la: andrutzzza22, la data 2010-06-18 23:44:46Sa stii ca nu e usor ...si nu stiu, am fost doar 6 luni impreuna dar era genul ala de iubire "la prima vedere"...de cand am vorbit prima oara, eu am stiut ca trebuie sa fim impreuna...si inca il mai iubesc ca in prima clipa cand am stiut ca mai mult de atat nu pot iubi pe cineva...iar acum sunt atatea amintiri, atatea poze, atatea locuri, atatea cuvinte....si toate imi aduc aminte de el...dar sper sa pot trece peste cat mai repede...e al naibii de greu, insa stiu ca nici cu el nu mai pot fi fericita....nici cu el, nici fara el, dar impacandu-ma cu el, repet, nu as face decat sa ma amagesc pe mine insami...si nu merit asta!...si stiu ca merit mai mult decat un egoist alaturi de mine...de ce? pentru ca ofer multa iubire...lui i-am oferit-o si n-a stiut sa o primeasca...iar acum ca sa ma alin scriu, va scriu voua, prietenilor...am scris chiar si cateva poezii


A trecut mult timp de la despartire? Ai mai vorbit cu el de atunci?
Stiu cat de greu este ca trec prin aceeasi situatie... Nici macar defectele pe care le are nu estompeaza iubirea ce i`o porti. Si stai si`ti amintesti toate clipele frumoase si te intrebi mereu ,,De ce nu a putut sa fie bine? De ce iubirea nu e de ajuns? Voi mai iubi oare pe cineva asa? (sigur nu)"...
Trebuie sa ne impunem sa uitam, mai ales ca sunt sigura ca ei nu se consuma deloc.
love_is_precious
Postat pe 19 Iunie 2010 09:07
De la: charmy87, la data 2010-06-19 08:59:02wow, in aceasta dimineata la cafea, am citit mesajul tau care pentru surprinderea mea... este si starea mea de acum,absolult tot ce aia zis, cu defectele lui, cu prietenii pe care unii i-ai pierdut..si cu cei care iti zic ca va trece si ca peste ceva timp o sa razi de aceste momente. Se pare ca toti trecem prin asta macar o data in viata. Este usor sa ii spui altcuiva : "fata, meriti ceva mai bun" ...dar te gandesti ca tu nu vrei ceva mai bun..tu il vrei pe el! ...sau "fata, sunt atatia baieti, o sa gasesti si tu unul cu care sa te potrivesti" ...de parca am sta si am cauta.... :)) Unii psihologi spun ca de fapt noua nu ne este dor de el, si de faptul cum ne simteam cand eram cu el, ne este dor de acele sentimente nedescrise de fericire si liniste. Eu ca sa nu ma mai gandesc la el si la ce a fost... m-am axat pe munca.. si am devenit iar un "workohoolic" :P ... ma ajuta pe timpul zilei,dar totusi cand ajung sa ma bag in pat..si patul e atat de mare si eu tot singura.. revine acel sentiment de tristete si parere de rau. Oricum toate trec la un moment dat, dar se pare ca la timpul lor.... un timp pe care nu avem cum sa-l stim. inca o asemanare intre noi doua este faptul ca prima data cand l-am vz nu mi-a creat un interes, dar dupa cateva minute de vorbit cu el si petrecut cu el .. am simtit acei fluturi in stomac... (si nu-mi era foame :)))) )


Asa e si la mine. In timpul zilei invat, citesc, ma plimb, ma uit la filme.. dar seara cand ma pun in pat sau dimineata cand ma trezesc...e groaznic si imi doresc sa fim din nou impreuna. Si la fel... la inceput nu l`am placut, dar stand de vorba m`a incantat cu carisma lui, cu modul de a gandi... :(
love_is_precious
Postat pe 19 Iunie 2010 09:18
oare sa existe femei care sa gindeasca in acest fel?

andrutzzza 22 m-ai impresionat
LOPY_71
Postat pe 19 Iunie 2010 10:23
tovarase capitan eu zic sa-l inchidem.....
-ce sa inchidem plutonier capsuna!
la ce se spune aici trebuie sa anuntam militia.......
LOPY_71
Postat pe 19 Iunie 2010 10:26
Militia? El era din militie: ))) ehhh:-j nu-i nimic, fetelor, o sa trecem peste asta...sunt sigura...si eu ma culc si ma trezesc cu aceeasi durere in suflet...M-am despartit de el acum doua saptamani aproape (ca tot ma intreba cineva) si imi imaginez ca suferinta e normala deocamdata...peste inca doua saptamani va mai scadea din intensitate, peste doua luni voi suferi si mai putin...si tot asa, pana cand viata mea va intra pe fagasul normal....dar ce simt acum imi asum si realizez ca e bine, sa nu sufar acum ar fi insemnat sa fiu de piatra si sa nu fi simtit nimic pentru el, Ies in oras, desi in anturajul meu nu prea ma mai simt bine( ma rog, fitze si figuri, tradari, barfe, ehhh...ca-ntre femei) dar totusi decat sa stau in casa....ma uit la filme( cred ca am vazut 40 de filme in astea doua saptamani fara exagerare), citesc, ascult muzica, fac orice ma face sa ma simt bine...si da! mai am momente de melancolie, ii mai dau cate un telefon : ce faci ma friend?, asa ca intre doi buni amici, doar sa il mai aud...si nu cred ca gresesc cu asta...consider ca sa renunti la o iubire e ca renuntatul la tigari, daca le lasi brusc intri in sevraj, dar lasandu-le treptat ti-e muuult mai usor
si uite, am cu cine sa vorbesc,sa ma descarc si asta e foarte important. multumesc pentru tot ce mi-ati scris, ma ajuta mult!
AndM
Postat pe 19 Iunie 2010 11:48
te inteleg perfect. si eu trec prin asta si e foarte greu .
lady_fox_86
Postat pe 19 Iunie 2010 12:05
Pot sa spun ca in aceasta situatie sunt si eu...chiar am lacrimi in ochi de cand am citit ce ai postat si crede-ma...e foarte greu sa te gandesti k uneori ai fost fericita si acum,persoana care ti-a dat acea stare de fericire,euforie permanenta, acum nu mai este decat persoana care te face sa suferi...nu inteleg dc toate relatiile sfarsesc asa....inca nu m-am despartit de el,insa....nu cred ca se mai poate intampla ceva bun. si nu, nu sunt pesimista....sunt doar realista...concluzia: fetele bune dau peste baieti care nu le merita si invers....imi pare rau ca mai trece cineva prin situatia asta...
cristina2302
Postat pe 19 Iunie 2010 12:24
ti-am citit mesajul si sincer chiar mi-au dat lacrimile....ca tine si celelalte fete tocmai m-am despartit de un baiat cu care am avut o relatie 1 an si cateva luni....e foarte greu...in special ca suntem colegi de clasa si si suntem si vecini de bloc......
drenchedsun
Postat pe 19 Iunie 2010 12:37
Stii..si eu am trecut prin asta si credeam ca o sa-mi smulg sufletul din mine...si au trecut 2 ani si acum ma casatoresc cu alt om pe care il ador..se poate sa uiti..foarte greu dar se poate..si cel mai usor uiti prin alta iubire. nu credeam vreodata ca o sa pot iubi asa dar uite ca viata mi-a mai dat o sansa...imi ocupam timul cu altceva toata ziua doar ca sa nu ma mai gandesc, ma minteam ca de fapt nu mi pasa pana minciuna s-a transformat in adevar..
lavidora
Postat pe 19 Iunie 2010 12:40
Niciodata sa nu spui NICIODATA! Poate intr-o zi te va cauta sa-ti spuna ca TU esti cea mai frumoasa, cea mai destepta, ca a fost o ratacire a mintii lui,dar de data asta e convins ca tu trebuie sa fii jumatatea lui.Daca e om in adevaratul sens al cuvantului,veti ramane impreuna pana la adanci batraneti. Stiu, e foarte greu, am avut probleme de acest gen dupa 30 de ani de casnicie, timp in care eram DRAGA MEA, IUBITA MEA, ROUA DIMINETII, BLANDETE CEREASCA,etc. si intr-o zi am descoperit ca el mai iubeste o femeie(era prima lui iubire).Un an de zile m-am luptat cu el si cu mine insami, dar cu multa rabdare si diplomatie am invins.Am fost foarte dezamagita, eram deprimata, am crezut ca e sfarsitul, nu vedeam nici o solutie, nici o cale de iesire din acea situatie.Mi-a fost foarte greu, dar am facut tot posibilul sa-i demonstrez in fiecare zi ca sunt o DOAMNA.Si am reusit. Asa ca nu-ti pierde speranta, poate intr-o zi iti vei aduce aminte ce ti-am scris.
mira111061
Postat pe 19 Iunie 2010 13:11
De la: mira111061, la data 2010-06-19 13:11:08Niciodata sa nu spui NICIODATA! Poate intr-o zi te va cauta sa-ti spuna ca TU esti cea mai frumoasa, cea mai destepta, ca a fost o ratacire a mintii lui,dar de data asta e convins ca tu trebuie sa fii jumatatea lui.Daca e om in adevaratul sens al cuvantului,veti ramane impreuna pana la adanci batraneti. Stiu, e foarte greu, am avut probleme de acest gen dupa 30 de ani de casnicie, timp in care eram DRAGA MEA, IUBITA MEA, ROUA DIMINETII, BLANDETE CEREASCA,etc. si intr-o zi am descoperit ca el mai iubeste o femeie(era prima lui iubire).Un an de zile m-am luptat cu el si cu mine insami, dar cu multa rabdare si diplomatie am invins.Am fost foarte dezamagita, eram deprimata, am crezut ca e sfarsitul, nu vedeam nici o solutie, nici o cale de iesire din acea situatie.Mi-a fost foarte greu, dar am facut tot posibilul sa-i demonstrez in fiecare zi ca sunt o DOAMNA.Si am reusit. Asa ca nu-ti pierde speranta, poate intr-o zi iti vei aduce aminte ce ti-am scris.


Mi-e greu sa cred ca s-ar intampla asa...Si eu ii demonstrez ca sunt o doamna si ca dincolo de toate, va gasi in mine cand va vrea un bun prieten...pentru ca am incercat intotdeauna(si cred ca am si reusit) sa ii fiu iubita, amanta si amica....si voi ramane macar un om pe care atunci cand va vrea sa il caute il va gasi, indiferent ca va fi...pentru ca o urma de iubire macar va ramane...dar repet, nu cred ca el vreodata sa va intoarce la mine...nu se stie, cum ai spus si tu, niciodata sa nu spui niciodata....mi-as dori sa fie asa, dar in acelasi timp accept si ideea ca s-ar putea sa nu fie asa...life goes on...
AndM
Postat pe 19 Iunie 2010 13:34
offf...si eu cunosc aceasta situatie,numai ca la mine el a luat decizia de a ne despartii dupa o relatie de 6 ani jumate..si-a dat seama ca nu mai are sentimente atat de puternice,nu mai exista pasiunea aia de acum cativa ani..si-a dat seama ca nu-mi mai poate raspunde cu aceeasi iubire pe care eu i-o ofer si ca ma vede ca uneori sufar din motivul asta si ca nu merit..si ca cel mai bine e asa... Anul trecut in vara,la fel a facut dar dupa 2 luni, timp in care a incercat sa se distreze si chiar s-a intalnit cu o tipa,si-a dat seama ca nu poate trai fara mine si ma implora sa ma impac cu el..aici a fost greseala mea..il iubeam extrem de mult si suferea enorm si i-am spus ca daca ma poate face la fel de fericita cum am fost 5 ani jumate langa el,ne impacam..zis si nefacut ..logic..nu stiu cum de am crezut o asemenea prostie..dar pana la urma am vrut sa fac eu imposibilul,am vrut sa fiu impacata cu mine ca am mai incercat o data,ca am mai dat o sansa,atat lui cat si relatiei..totul a fost bine si frumos pana cand incepuse sa fie iar foarte distant,am mai avut diverse discutii si certuri,mici despartiri de 1-2 saptamani,la un moment dat am incercat eu sa pun capat relatiei dar nu a vrut el si imi tot promitea ca o sa incerce sa se schimbe...avea dreptate cine spunea ca daca se rupe ceva,oricate noduri ai face,niciodata nu ma mai fi la fel..si tot asa pana acum 2 luni cand s-a hotarat ca nu mai are rost,ca el nu se va schimba,ca nu ma mai iubeste la fel de mult cum il iubesc eu..mi-a spus ca daca nu ma vede 2-3 zile i se face dor de mine,dar daca ne vedem deja 1-2 zile la rand,i se ia...sincer,asta nu mai e iubire,e obisnuinta zic eu...imi dau seama acum ca nu se mai merita sa continuam,nu-i corect fata de mine..eu il iubesc din tot sufletul,inca din prima clipa cand l-am vazut..am renuntat la multe pentru el,am devenit intr-un fel dependenta de el,cand ne-am cunoscut,eu aveam 15 ani iar el 18,as putea spune ca m-a crescut,eram tot timpul doar noi 2,ne completam..toata lumea spunea ca ne potrivim,nu ma asteptam ca voi ajunge vreodata aici...nu-i corect fata de mine deoarece nu vreau sa-mi dea iubire cu portia,nu vreau sa ma rog,sa trag de el sa ma iubeasca...si cu toate astea.. il iubesc atat de mult ..nu cred ca voi putea vreodata sa trec peste suferinta asta,desi au trecut 2 luni,in loc sa-mi fie mai bine,imi este din ce in ce mai greu...ma simt de parca ar fi trecut 2 zile,nu 2 luni..camera e pustie fara el si noptile foarte lungi...am incercat sa ies cu prietenii,am incercat sa nu mai stau in casa..dar degeaba..orice as face,imi aduce aminte de el si de faptul ca ar fi mult mai bine daca ar fi si el acolo...si ce mi se pare cel mai ciudat este faptul ca,desi mi-a facut o groaza de faze naspa,m-a facut sa sufar..mie imi vin in cap numai amintirile frumoase alaturi de el,lucruri de care imi e dor si sufar ca nu o sa le mai pot face alaturi de el..nici macar nu-mi aduc aminte ca vara trecuta a incercat sa stea cu altcineva si ca o secunda nu s-a gandit la mine si la cat de mult am suferit cand am aflat...oare sunt nebuna??...cat de mult sa iubesti o persoana care iti face atatea?..cateodata ma intreb,oare cand ma voi trezi la realitate..recunosc ca am momente in care mai realizez ca nu ma merita,ca imi trebuie o persoana care sa ma respecte si sa ma iubeasca cel putin atat cat ii ofer eu si usor,usor ma incurajez singura si mai depasesc momentul...dar nu pentru mult timp...am si eu nevoie de cineva care sa ma stranga in brate si sa-mi spuna ca totul va fi bine,care sa ma iubeasca si sa aibe grija de mine...si culmea,nu ma pot gandi la alta persoana decat la el...nu-mi pot imagina un alt barbat care sa ma tina in brate,el a fost primul si singurul pentru mine timp de 6 ani jumate...nu stiu cum as putea trece peste..nu stiu cum poti trece peste o iubire mare,daca afli sa-mi spui si mie te rog :p..
al3xandra_myk
Postat pe 19 Iunie 2010 13:59
Nici eu, nici tu, nici ea, nici nimeni nu ne va spune vreodata cum sa treci peste o iubire mare....raspunsul e in tine...imi dau seama ca 6 ani si jumatate inseamna mult, dar hai sa recunoastem, se despart oameni si dupa 20 de ani...e bine ca spui ca nu vrei sa ti se dea iubire cu portia, e firesc...fiecare femeie capabila sa iubeasca merita multe...cat despre trecutul cu vederea, poti sa treci peste foarte multe cand iubesti...eu am un exemplu in familie, mama mea e casatorita cu un barbat care a inselat-o a mintit-o, a parasit-o, i-a facut foarte multe faze si se intoarce de fiecare data la ea, iar ea continua sa il ierte...de ce? pentru ca il iubeste si pentru ca spera de fiecare data ca va fi bine...desi nu e...dar ea nu vede asta, continua sa spere...nu pot sa o condamn pentru ca iubeste....tine de ea daca vrea sa stea agatata de o relatie care o face nefericita...dar e foarte important sa ai puterea de a spune gata cand simti ca nu se mai poate...nu te astepta in doua luni sa il uiti, se spune ca de obicei iti trebuie jumatate din timpul cat ai fost cu el pentru a se mai estompa suferinta....poate la tine nu va fi asa mult...esti pe drumul cel bun, iesi in oras, centreaza-ti iubirea si sentimentele pe altceva, gasesti-ti un hobby nou, ne ai pe noi cu care poti discuta liber despre orice(pe mine cel putin)...eu vreau sa imi revin si cel mai important e ca vreau!metode sunt...ohooo cate sunt...canalizeaza-ti intreaga energie pe alte chestii...uite eu spre exemplu de cand lucrurile au inceput sa nu mai mearga bine in relatie am inceput un proiect de ecologie la care am lucrat ca o nebuna...eram atat de obosita si de ocupata incat nu mai aveam forta sau timpul sa stau sa ma gandesc la ce s-a intamplat...si m-a ajutat mult....viata noastra e alcatuita din multe dimensiuni paralele, s-a disipat una, continua sa existe celelalte...totul e sa vrem!
AndM
Postat pe 19 Iunie 2010 14:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai sunt relatii normale? 2 De la: eizo84 12 Februarie 2009 09:56
Relatii-despartire 2 De la: kudika_1019493 20 Octombrie 2016 07:00
Tratat despre tine 53 De la: lempika 20 August 2010 07:54
Cand unii mint de ingheata apele 33 De la: lory08 20 Septembrie 2009 20:12
Ajutati-ma,nu stiu ce sa mai fac! 64 De la: frenchiegirl 24 Martie 2011 11:28