Setari Cookie-uri

Divort sau nu...un sfat,cine a trecut prin asa ceva...

Nu stiu cum sa incep,sunt castorita de 14 ani,desii am doar31 de ani,am avut o casnicie frumosa,m-am straduit mult sa fie asa dar pot spune ca am obosit sa ma prefac,intotdeauna am fost admirati de cei din jurul nostru,eram familia perfecta...poate si asta este una din cauza careia am amanat despartirea,pe de alta parte mai sunt si 3 copii la mijloc...este si obisnuinta...sunt multe care ne tin impreuna,dar...de ceva vreme sotul meu imi tot arunca vorba de divort,pana acum niciodata nu m-am gandit serios la asta dar(un alt dar)poate ca asta e solutia,desii o sa vi se para ca ni s-a urat cu binele ....el este plecat de 8 ani in Spania,o perioada m-am impartit intre el si copii(atunci cand erau mici)adica Romania-Spania,dupa ce au intrat la scoala a trebuit sa stau mai mult cu ei aici in tara,am mai mers pe perioada vacantelor acolo,trebuia sa mergem si acum ,dar se pare ca nu prea vrea iubitul si dragul meu sot lucrul asta,eu sunt si eu o fire dintr-o bucata si cred ca am sa ma gandesc mai serios la divort,decat sa stau sa-i cer socotela lui ce si cum...daca nu ne mai vrea langa el nu am de gand sa-i cer nici explicatii nici sa se mai gandesca...astazi am facut fel si fel de scenarii,nu stiu ce sa fac,din pacate nici nu am cu cine vb sa ma linistesc,adevarul ca sunt si fff inchisa nu prea vb de problemele mele cu multi(dar de data asta nu mai supot sa tin in mine)in totii anii de casnicie nu am luat o palma,nu am avut probleme majore...si tare-s derutata si nu stiu ce sa fac,sa merg pe varianta divortului sau sa mai incerc...(ce nu stiu),mi s-a ridicat tensiunea numai ca am csris aici toate astea,dar daca va fii cazul sa le si pun in aplicare,oare ce va fii cu mine.
yza79
Postat pe 21 Iunie 2010 20:41
yza dupa 14 ani de casnicie n-ai voie sa spui "cred ca am sa ma gandesc mai serios la divort,decat sa stau sa-i cer socotela lui ce si cum...daca nu ne mai vrea langa el nu am de gand sa-i cer nici explicatii nici sa se mai gandesca." cum adica sa nu incerci sa discuti cu el?...scuze, dar mi se pare cea mai mare prostie pe care ai putea s-o faci ia-ti vacanta, du-te la el si incearca sa vb deschis cu el si sa-i spui exact ceea ce simti
miss_darine
Postat pe 21 Iunie 2010 20:57
De la: miss_darine, la data 2010-06-21 20:57:34 yza dupa 14 ani de casnicie n-ai voie sa spui "cred ca am sa ma gandesc mai serios la divort,decat sa stau sa-i cer socotela lui ce si cum...daca nu ne mai vrea langa el nu am de gand sa-i cer nici explicatii nici sa se mai gandesca." cum adica sa nu incerci sa discuti cu el?...scuze, dar mi se pare cea mai mare prostie pe care ai putea s-o faci ia-ti vacanta, du-te la el si incearca sa vb deschis cu el si sa-i spui exact ceea ce simti

Poate acum vorbeste doar orgoliul din mine,nu stiu ce sa spun...si sunt doar 2 saptamani decand m-am intors de acolo,toate erau bune si frunoase cand ne-am despartit la aeroport....de o "alta"in viata lui pot spune 99%ca nu este...e greu ... ms oricum
yza79
Postat pe 21 Iunie 2010 21:03
De la: miss_darine, la data 2010-06-21 20:57:34 yza dupa 14 ani de casnicie n-ai voie sa spui "cred ca am sa ma gandesc mai serios la divort,decat sa stau sa-i cer socotela lui ce si cum...daca nu ne mai vrea langa el nu am de gand sa-i cer nici explicatii nici sa se mai gandesca." cum adica sa nu incerci sa discuti cu el?...scuze, dar mi se pare cea mai mare prostie pe care ai putea s-o faci ia-ti vacanta, du-te la el si incearca sa vb deschis cu el si sa-i spui exact ceea ce simti

o aprob pe darine. inteleg ca esti mai inchisa in tine, dar nu e ok sa nu vb cu el despre viitorul vostru mai, cu seama ca aveti si 3 copii. nu fii orgolioasa ca poti face o greseala pe care o vei regreta toata viata. du te si vb cu el sincer. bafta
sofia_maria
Postat pe 21 Iunie 2010 21:07
De la: yza79, la data 2010-06-21 21:03:54
De la: miss_darine, la data 2010-06-21 20:57:34 yza dupa 14 ani de casnicie n-ai voie sa spui "cred ca am sa ma gandesc mai serios la divort,decat sa stau sa-i cer socotela lui ce si cum...daca nu ne mai vrea langa el nu am de gand sa-i cer nici explicatii nici sa se mai gandesca." cum adica sa nu incerci sa discuti cu el?...scuze, dar mi se pare cea mai mare prostie pe care ai putea s-o faci ia-ti vacanta, du-te la el si incearca sa vb deschis cu el si sa-i spui exact ceea ce simti

Poate acum vorbeste doar orgoliul din mine,nu stiu ce sa spun...si sunt doar 2 saptamani decand m-am intors de acolo,toate erau bune si frunoase cand ne-am despartit la aeroport....de o "alta"in viata lui pot spune 99%ca nu este...e greu ... ms oricum

dar pana la urma care e motivul dorintei tale de despartire???? ce motiv are el sa nu va vrea acolo, mai ales daca spui ca nu are pe altcineva?
sofia_maria
Postat pe 21 Iunie 2010 21:10
De la: sofia_maria, la data 2010-06-21 21:10:18
dar pana la urma care e motivul dorintei tale de despartire???? ce motiv are el sa nu va vrea acolo, mai ales daca spui ca nu are pe altcineva?

eh, pur si simplu este vb de distanta si de faptul ca se vad odata sau de doua ori pe an...nu le este usor o cred...si nici nu se poate muta cu 3 copii in Spania, mai ales ca si acolo sunt probleme!
miss_darine
Postat pe 21 Iunie 2010 21:14
De la: sofia_maria, la data 2010-06-21 21:10:18
De la: yza79, la data 2010-06-21 21:03:54
De la: miss_darine, la data 2010-06-21 20:57:34 yza dupa 14 ani de casnicie n-ai voie sa spui "cred ca am sa ma gandesc mai serios la divort,decat sa stau sa-i cer socotela lui ce si cum...daca nu ne mai vrea langa el nu am de gand sa-i cer nici explicatii nici sa se mai gandesca." cum adica sa nu incerci sa discuti cu el?...scuze, dar mi se pare cea mai mare prostie pe care ai putea s-o faci ia-ti vacanta, du-te la el si incearca sa vb deschis cu el si sa-i spui exact ceea ce simti

Poate acum vorbeste doar orgoliul din mine,nu stiu ce sa spun...si sunt doar 2 saptamani decand m-am intors de acolo,toate erau bune si frunoase cand ne-am despartit la aeroport....de o "alta"in viata lui pot spune 99%ca nu este...e greu ... ms oricum

dar pana la urma care e motivul dorintei tale de despartire???? ce motiv are el sa nu va vrea acolo, mai ales daca spui ca nu are pe altcineva?

Nu eu am fost cea cu ideea divortului ci el,sambata seara cand vb la tel a adus in discutie asta...si l-am sunat si ieri si azi dar avea tel inchis,defapt si-a schimbat nr de tel,asta am aflat de la sora mea,sunt in aceeas casa acolo si deaici a plecat si incapatanarea mea si-a schimbat nr de tel fara motiv si fara sa ma anunte....
yza79
Postat pe 21 Iunie 2010 21:18
De la: miss_darine, la data 2010-06-21 21:14:08
De la: sofia_maria, la data 2010-06-21 21:10:18
dar pana la urma care e motivul dorintei tale de despartire???? ce motiv are el sa nu va vrea acolo, mai ales daca spui ca nu are pe altcineva?

eh, pur si simplu este vb de distanta si de faptul ca se vad odata sau de doua ori pe an...nu le este usor o cred...si nici nu se poate muta cu 3 copii in Spania, mai ales ca si acolo sunt probleme!

Poate ai dreptate,dar nu am crezut k distanta o sa ne desparta,sunt o fire luptatore nu "cad "usor dar cred ca acum ma prabusesc
yza79
Postat pe 21 Iunie 2010 21:21
De la: yza79, la data 2010-06-21 21:21:57
Poate ai dreptate,dar nu am crezut k distanta o sa ne desparta,sunt o fire luptatore nu "cad "usor dar cred ca acum ma prabusesc

nu cred ca distanta e importanta, ci faptul ca sunteti de prea mult timp singuri, tu te lupti aici sa cresti 3 copii, ceea ce nu e usor...el dincolo lucrand probabil de dimineata pana seara! Cred ca aici e problema voastra...ati invatat sa luati deciziile singuri fara sa mai aveti nevoie sa va cereti ajutorul unul altuia!
miss_darine
Postat pe 21 Iunie 2010 21:29
ciudata treaba sa schimbe nr de tel si sa nu te anunte..... . nu e normal, pana la urma tu esti sotia lui cu care are 3 copii. poate ar trb sa stati de vb serios si fata in fata. dar inteleg e destul de greu sa stai departe 8 ani de sotul tau, sa nu l vezi zi de zi cum este normal, in astfel de situatii comunicarea nu este buna deloc. totusi incearca sa vb cu el. bafta
sofia_maria
Postat pe 22 Iunie 2010 12:48
De la: sofia_maria, la data 2010-06-22 12:48:16ciudata treaba sa schimbe nr de tel si sa nu te anunte..... . nu e normal, pana la urma tu esti sotia lui cu care are 3 copii. poate ar trb sa stati de vb serios si fata in fata. dar inteleg e destul de greu sa stai departe 8 ani de sotul tau, sa nu l vezi zi de zi cum este normal, in astfel de situatii comunicarea nu este buna deloc. totusi incearca sa vb cu el. bafta

E greu ca nu suntem impreuna tot timpul,e greu si fara bani,acum stie toata lumea viata din Romania...nu am avut ajutor din partea nimanui(sunt mandra de asta)am reusit in viata doar cu "fortele noastre"el a luptat acolo,eu aici,...am reusit sa vb la telefon,pe 2 iulie urmeaza sa plecam si noi acolo,abia dupa ce vorbim fata in fata am sa vad ce decizie iau(luam)sincer ne iubim si acum dupa atatia ani...
yza79
Postat pe 23 Iunie 2010 23:54
pfffff au iti urez bafta din tot sufletul, sper sa fie doar o ratacire de moment...si sa si dea seama ca voi suntetifamilia lui alaturi de care a luptat si o face incontinoare.
sofia_maria
Postat pe 24 Iunie 2010 14:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce ati face in locul meu? 118 De la: Altfel 25 Noiembrie 2009 23:47
Oare ma mai iubeste? 73 De la: Gina1989 22 Noiembrie 2011 14:17
despartirii 0 De la: 3 Aprilie 2011 01:43
Confuzie,uitare sau razbunare? 17 De la: priest 7 Mai 2009 16:36
CE SA ALEG INIMA SAU MINTEA? 39 De la: madalina321 18 Aprilie 2013 11:46