Setari Cookie-uri

rana pe col

Mda...Si eu am avut o rana pe col..cauzata de virusul HPV. Mai intotdeauna HPV determina aparitia ranilor pe col care nu trebuie sub nicio forma neglijate. De asemenea, pentru a printampina aparitia altor rani, mi-a fost recomandat un tratament naturist pentru intarirea imunitatii. E mai costisitor dar nu se compara cu produsele naturiste din magazine. Daca vreti sa incercati si voi solutia mea, lasati-mi un mesaj la ---> sanatatea.ta@gmail.com.
O zi buna si multa...multa SANATATE!!!
saphyre
Postat pe 14 August 2008 16:14
ups am gresit email-ul. Cel la care ma putei contacta e sanatatea.ta.produse@gmail.com!!!
saphyre
Postat pe 14 August 2008 16:39
Mda,,,ce sa zic de dna Vasile..Uite, luni ma duc la ctrl si vad ce a facut tratamnetul pe care l-am primit eu si daca va fi nevoie (sa dea Domnul sa nu) o sa te rog sa imi spui si mie mai multe despre ea :)
bushu_bushu2006
Postat pe 14 August 2008 17:23
Buna sunt din Bacau am 37 ani si sunt de 15 ani casatorita deci am si intreruperi tocmai de aici si motivul ca am avut o rana pe col,timp de 12 ani deci acum am facut in februarie testul papa nicolau si mi-a iesit ASC-H deci trebuia tratament apoi alt tratament pentru cauterizare ,acum am facut din nou testul care este acceptabil , deci trebuia intai cauterizare acum sunt bine tocmai am ramas insarcinate . Atentie dupa cauterizare se poate ramane insarcinata foarte repede.
dragos_a94
Postat pe 14 August 2008 21:12
fetelor nu inteleg care e problema asta cu produsele naturiste. majestik preferi sa te doara 5 minute cat te cauterizeaza sau sa suferi o viata intreaga daca te alegi cu un cancer de toata frumusetea? eu sunt mai tanara decat tine si acum o saptamana mi-am facut cauterizarea. nu inteleg ce ti-e atat de frica? nu esti prima fata si nici ultima care a trecut prin asta. lasati naiba prostiile astea de tratamente naturiste. daca tratamentul iti da gres ce faci? incerci alt tratament naturist? nu-ti dai seama ca cu cat intarzii mai mult cu atat rana se face mai mare si poti da in cancer? sanatatea e cel mai important lucru asa ca mai bine nu va jucati

Postat pe 15 August 2008 08:44
tocmai ieri vorbeam cu iubitul meu si,,,,am zis ca astept rezultatl tratamentului. stii andreea_puy_mic ce citeam despre rana pe col?
"Tratamentul medical are ca scop, in primul rand eradicarea infectiei; in functie de agentul etiologic depistat si de rezultatul antibiogramei se va efectua un tratament local (cu ovule) si daca e cazul, si un tratament cu antibiotice sau antifungice pe cale orala. In continuare, se poate utiliza un tratament pe baza de ovule cu efect de reepitelizare (cicatrizant), insa de cele mai multe ori acesta nu reuseste remiterea completa a leziunilor, fiind necesar si un tratament chirurgical.
Abia dupa aproximativ 2 luni de la eradicarea infectiei, daca modificarile cervicale persista se indica tratamentul chirurgical."
Tu zici ca ai fost cauterizata. asta a fost deciza dr dupa ce ai urmat un tratament? sau ai asteptat 2 luni sa vezi daca e ok? sau a fost decizia ta? daca ma cauterizeaza...
nush, citeam cate femei nu sangerari care nu se mai opresc, care sunt abundente...complicatii dupa. cam cat costa o cauterizare?
bushu_bushu2006
Postat pe 15 August 2008 10:19
Mda...cauterizarea are ca scop eliminarea ranii. Dar prin intermediul produselor naturiste iti cresti imunitatea. Ranile de pe col sunt in cea mai mare parte cauzate de virusi, ca ex. herpes genital sau HPV. Chiar daca nu se manifasta le poti avea. Prin urmare, intareste-ti sistemul imunitar sa nu ajungi la o alta cauterizare. Vorbesc din experienta
O zi buna!
saphyre
Postat pe 15 August 2008 15:06
Sunt total de acord co tratamentele naturiste pentru intarirea imunitatii dar in nici un caz pentru ''vindecarea'' care oricum ar fi superficiala, a ranii in sine. Pentru a eradica o rana trebuie cicatrizata , scoasa radacina si analizata cu o analiza gen biopsie... in nici un caz cu sunatoare...
otyvoinea
Postat pe 16 August 2008 15:53
da majestik a fost decizia doctorului dupa tratament. pe mine m-a costat 1 milion, dar nu am hermoragii care nu mai pot fis oprite sau alte chestii dastea. am doar o sangerare usoara si niste secretii abundente.

Postat pe 16 August 2008 21:09
sa inteleg ca iti daduse un tratament, dupa ce l-ai terminat te-ai dus la control si atunci a zis ca ar fi bine sa o cauterizezi? inseamna ca...daca mie luni imi zice doctorul ca mai am rana...ma cauterizeaza?
bushu_bushu2006
Postat pe 16 August 2008 21:28
Majestik, iti tinem pumnii; sa dea Domnul sa fie totul oK la control.
Si sa ne spui cum a decurs totul si ce va mai urma; desi sper ca povestea ta sa sa fie cu final fericit cat mai curand...
nicolenic
Postat pe 17 August 2008 19:35
multumesc mult pentru incurajari eloisenic. eu ma inteb cate dinte noi, cele cu rana pe col uterin au fost vindecate dupa 10 zile de tratament cu ovule?
pentru ca eu,sincera sa fiu...sunt cam pesimista daca ma gandesc la raspuns
bushu_bushu2006
Postat pe 17 August 2008 21:54
gandeste optimist, e posibil ca organismul tau sa fi dat rezultate bune, si sa te vindeci repede, asteptam sa ne spui ce ai facut la control, multa bafta
lorelay21
Postat pe 18 August 2008 10:20
da s-ar putea majestik. dar gandeste-te ca o sa fie bine. nu ti se poate intampla nimic rau. nu mai fi pesimista. mult noroc. astept sa-mi zici ce ai facut.

Postat pe 18 August 2008 11:23
Iti doresc insanatosire grabnica si acum inteleg de ce la inceput dadeai raspunsurile alea cu incredere totala in tratamente naturiste,... pt ca nu ai trecut prin tot procesul... sper sa ai doar o rana superficiala si sa iti treaca cu tratament doar... EU NU AM AVUT NOROCUL ASTA SI AM STAT PRIN MEDICI LUNI IN SIR ... SI PANA LA URMA TOT M-AU TAIAT...
BAFTA SI TINE-NE LA CURENT
otyvoinea
Postat pe 18 August 2008 12:15
va multumesc mult fetelor!!!
bushu_bushu2006
Postat pe 18 August 2008 12:59
si eu am sangerat la controlul ginecologic...mi-a spus ca e o rana pe col. fac un tratament cu cerviron si o spalatura cu ceai de musetel inainte de urmatorul test papanicolau (peste o saptamana)acuma nu stiu daca tratam este pt rana de pe col(usoara) sau pt celulele atipice ascus ce mi-au fost decoperite in urma testului.
irynchick
Postat pe 18 August 2008 13:55
ASC-H e acelasi lucru cu ASCUS? eu n-am avut nicio sarcina, intrerupere...pur si simplu am fost la un control de rutina .si rana usoara de pe col mi s-a spus ca e de la secretii, iar celulele ASCUS se pot forma de la raceli dese sau netratate. Sper sa n-am nimic grav care sa necesite cauterizare sau implicatii chirurgicale.
irynchick
Postat pe 18 August 2008 14:04
deh ce ti-e s cu dragostea asta fetelor....la mine tratamnetul pentru 10 zile cu ovule preparate in farmacie nu a fost bun.
am terminat tratamentul vineri iar programare la doctor aveam pentru maine. astazi am facut dragoste cu iubitul meu. eram fericiti amandoi ca nu a durut deloc. dar....dupa cateva ore am inceput sa sangerez.
se pare ca nu m-am vindecat :(.
sunt dezamagita si ingrijorata dar.....asta e!
azi e prima noapte in care o sa folosesc ulei de sunatoare. ma risc otyvoinea. 7 zile. pana lunea viitoare. si daca nu are efect o las balta, ma las pe mana doctorului ...sa ma taie, sa faca ce stie el
bushu_bushu2006
Postat pe 19 August 2008 00:27
vipera la tine curgea mult? ca la mine curge cam multicel...
cat de mare trebuie sa fie tamponul de vata?ala care il imbib in ulei de sunatoare?
bushu_bushu2006
Postat pe 19 August 2008 12:52
asta e... incearca si tu tot ce poti dar nu renunta la parerea docturului ca e vital pentru viata ta... un cancer e mult mai chinuitor si mai tragic.
daca doctorul iti recomanda cai naturiste atunci e ok daca nu fa ce ti se spune caci altfel vei regreta mult .

bafta
otyvoinea
Postat pe 19 August 2008 15:06
multumesc pentru sfaturi :)
bushu_bushu2006
Postat pe 19 August 2008 17:32
majestick la mine nu curgea mult sange dupa contactul sexual. si nici nu simteam nici o durere. acum depinde si cat de mare e rana probabil
karinna_healthy
Postat pe 19 August 2008 18:05
majestick la mine nu curgea mult sange dupa contactul sexual. si nici nu simteam nici o durere. acum depinde si cat de mare e rana probabil
karinna_healthy
Postat pe 19 August 2008 18:05
majestik cum de ti-ai dat seama ca tot eu sunt vipera. intradevar eu sunt vipera de pe un alt forum:D.. nu dau nume .. tu stii cu siguranta. sau pur si simplu ai gresit?
karinna_healthy
Postat pe 19 August 2008 21:37
am gresit
rana mea e ca un colacel in jurul colului...rozalie..nush cat de mare e
acum mai curge la tine? ca la mine a trecut ceva timp...
te duci la doctor? sa-mi zici si mie ca iti spune.
bushu_bushu2006
Postat pe 19 August 2008 23:16
Draga alessia, si eu am fost diagnosticata cu rana pe col uterin, dar mi-am luat inima in dinti si m-am dus de am facut aceea cauterizare mult discutata, dupa ce am facut papanicolau,nu a fost nici dureros, si nici macar nu am sangerat, asa iti recomand sa mergi la doctor si sa faci acelasi lucru, asta ca sa nu se ajunga la complicatii!
Multa sanatate!
lacrimusca
Postat pe 20 August 2008 10:54
multumesc frumos pt sfaturi,,azi fac testul papanicolau
marina107147
Postat pe 20 August 2008 12:18
PENTRU IOANATRUCMEL : azi am fost sa-mi refac testul papanicolau si am intrebat-o pe dna dr daca e bun uleiul de sunatoare pt rana de col si dupa ce mi-a dat un tratam cu niste pastile si spalaturi cu ceaiuri de musetel si de galbenele cu pelin, ca ultima varianta mi-a spus sa fac si tratam cu ulei de sunatoare 10 zile ca si ea e curioasa daca are vreun efect :D Intrebarea mea era: pot sa folosesc O.B.-uri in locul tampoanelor de vata? multumesc de informatie! sper sa functioneze si la mine. :)
irynchick
Postat pe 20 August 2008 18:10
Azi am fost la o a doua doctorita ..am facut testul papanicolau,,nu a mai durut atat de tare ca prima consultatie, dar din pacate intr=adevar am rana pe col si aceasta doctorita mi-a zis ca destul de mult timp, ca trebuie s aimi mai fac si testul HPV , colposcopie, dar ca probabil va trebui sa fac si cauterizare..offf.speram sa nu fie adevarat..dar asta e...o sa fac si cauterizarea daca e cazul:(
marina107147
Postat pe 20 August 2008 18:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
APARAT REVOLUTIONAR- NEINVAZIV 1 De la: healthy006304 27 Aprilie 2010 18:11
chisturi de entamoeba hystolitic si entamoeba dispar 5 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 10:29
sex la sala de fitness 22 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 08:51
VA IMPLORRRRRRRR AJUTATI-MA 8 De la: healthy013494 3 Martie 2010 22:03
APARAT REVOLUTIONAR DE BIOREZONANTA 3 De la: fericire 17 Iunie 2010 12:21