Setari Cookie-uri

rana pe col

Buna ziua!Am si eu o problema.In urma unui consult la un medic ginecolog,am fost instiintata ca am o rana pe col.Am facut testul Papanicolau si mi-a iesit 2.Am urmat un tratament cu ovule si urmeaza sapt viitoare sa fac o colposcopie.As vrea sa urmez un tratament naturist si as vrea daca stie cineva sa imi recomande un astfel de tratament.As merge si la un medic naturist dar nu cunosc in zona mea nici unul.Acest dc ginecolog la care am fost mi-a spus ca as avea si baza colului rupta de cand am nascut.Pt asta ar treb o conizatie.Eu intreb oare daca rana se vindeca fara sa fac o conizatie si baza colului ca re s-a rupt acum 4ani cand am nascut,ramane asa,e vreo problema?Ce probleme ar putea sa apara?
matemih
Postat pe 10 Ianuarie 2008 09:22
Draga Matemih,

cu ranile de pe col nu este deloc de glumit! Nu am nimic importriva tratamentului naturist, dar cred ca rana tot acolo va ramane. Eu te sfatuiesc sa consulti cat mai multi medici ca sa iei decizia justa.
Rana nu se va vindeca daca nu o tratezi cum se cuvine.
Succes!

Postat pe 7 Martie 2008 13:43
Eu am fost la o doctora de la Spitalul Coltea care mi-a zis la fel ca am rana pe col insa mi-a dat ovule pana m-am plictisit(cam 4-5 luni-- timp in care nu mi-a facut decat PN, nu si colposcopie). am renuntat sa mai merg la ea si maine merg la Municipal, la un doctor recomandat de un viitor doctor, la doctorul Cristian Peteu...sper sa fie bine. am facut PN la Sanador ca e o clinica langa casa - am platit 1 mil.
am dat google si am vazut ca foarte multa lume il lauda pe acest doctor...eu totusi as prefera o doctora, dar voi merge maine chiar daca e barbat.
Gia_healthy
Postat pe 28 Aprilie 2008 13:08
IMI PARE RAU CA AI ACEST DIAGNOSTIC....SI EU AM AVUT O RANA PE UTER CARE MI-A APARUT DIN IN URMA UNEI NASTERI......AM OMIS SA MERG LA MEDIC DAR AM INCEUT SA AM DURERI F MARI AT KND AVEAM CONTACT SEXUAL SI VRAND NEVRAND AM AJ LA MEDIC.....AM O DOCTORITA F UNA ASA CA AM AV SI PUTIN NOROC CU ASTA.....MI-A CAUTERIZAT RANA ACEEA IN MAI MULTE SEDINTE SI AKU SUNT F BINE.....INCEARCA SA VB SI TU CU MEDICUL GINECO9LOG DESPRE ASTA SI VEZI SI PAREREA LUI...MIE MI-A FACUT BINE,POATE O SA TE AJUTE SI PE TINE!ITI DORESC INSANATOSIRE GRABNIK SI MULT NOROC!!!
brasoveank
Postat pe 6 Iulie 2008 12:44
Matemih!!!!

Te-ai gandit foarte bine cand te-ai orientat spre un tratament naturist. Eu lucrez de 4 ani cu o anumita gama de produse din plante si rezultatele sunt deosebit de bune. Rana pe col poate ffi vindecata cu rabdare si cu tratamentul potrivit. Cand aveti probleme de sanatate nu mai dati fuga la medicamente de siteza incercati intai pe cai naturale pt ca in cele mai multe situatii va veti rezolva problemele. Pe mine ma puteti intreba oricand la danut_dr@yahoo.com
Plantvita
Postat pe 12 Iulie 2008 12:47
si eu am o rana pe col de vreo 15 ani si tot de la nastere dar imi este rusine sa merg la medic asa ca te rog frumos sa imi spui si mie cum se numeste doctorita ta si daca ma poate primi si pe mine ca deja am inceput sa am sangerari premestruale si cred ca ceva nu e in regula .mersi mult!acest mesaj este pentru brasoveanca!!!!!!!!!!!!!!
licsandru_mirela
Postat pe 14 Iulie 2008 12:14
hmmmm....nu stiu cati ani ai dar oricum nu ai nici o scuza ca nu ai grija de sanatatea ta....gandeste-te ca daca nu ai sanatate nu vei putea avea grija de cei din jurul tau,de cei dragi,asa ca ce mai astepti?......de ce sa iti fie rusine sa mergi la medic,as fi inteles reactia asta a ta daca erai vreo pustanca de 14ani care nu a fost niciodata la un medic ginecolog,dar tu ai nascut si nu ai voie sa spui asa ceva!daca imi spuneai ca iti este teama era cu totul altceva.....dar si asta ar trebui sa o depasesti ptr ca este in joc sanatatea ta.....doctorita mea momentan nu este in tara,este in concediu ..nu cred ca te-ar ajuta cu ceva sa iti spun cum se numeste ptr ca eu sunt din brasov dupa cum bine ai vz.....dar daca totusi ti neaparat o sa vb cu ea cand se intoarce despre tine si sit ta si o sa tinem legatura ......iti las adresa mea de mail:gabriela_bella_bv@yahoo.com........imi poti scrie pe aceasta adresa sa imi mai spui cum te simti!.....sangerarile care spui ca le ai ar putea fi si din alte cauze nu neaparat de la aceea rana care spui ca o ai pe col....ar putea fi o dereglare hormonala,o raceala sau chiar o dereglare a ciclului menstrual....iti spun toarte astea ptr ca am facut 3ani jumate de medicina.....nu am terminat facul;tatea din motive personale dar am ramas cu placerea de a ma documenta in acest domeniu!.....ma retrag acum si astept un semn de la tine nu inainte de ati dori multa sanatate!!!!
brasoveank
Postat pe 17 Iulie 2008 22:08
ce fel de medicament e asta si pentru ce
corladicristina
Postat pe 23 Iulie 2008 14:43
buna..va rog mult sa ma ajutati si sa imi spuneti ce credeti despre cazul meu. Aveam probleme mari la ciclu...era si abundent..aveam si dureri groaznice si , dupa ce am fost in martie la ecograf, cel mai bun din ploiesti( iar el mi-a zis ca in afara de un chistulet nu am probleme ginecologice)azi am fost la o dr ff buna care mi-a zis din prima ca am o rana pe col fff mare si ff urata. Nu stiu daca sa o cred sau nu pentru ca practric nici nu a avut timp si a fost cam brutala..am si sangerat la control...mai sunt cateva zile si imi vine ciclu si ma gandesc ca poate astea sunt motivele..rana pe col nu stiu de la ce as fi putut sa o fac ..ca nu am mai avut contact sexual de 3 luni,..infectii nu stiu sa fi avut, avorturi nu am facut. e primul consult ginecologic pe care il fac si mi-a fost si ff frica ce-i drept si ma gandeam ca din cauza asta. dar acum imi e ff teama pt ca urmeaza sa=mi fac testul papanicolau iar eu am 2 cazuri de cancer in familie..mama si matusa...nu se poate sa nu mai pot avea copii! dar eu repet..nu cred ca am rana pe col...chiar isi pot da seama medicii atat de repede?
marina107147
Postat pe 23 Iulie 2008 20:57
o rana pe uter o poate depista un medic de la un simplu control ginecologic....si se poate sa sangerezi si sa ai dureri asa mari din aceasta cauza.....fa-ti testul si ai rabdare sa vezi cum iese,sper sa fie NEGATIV....bafta si sper sa ne auzim cu bine...
brasoveank
Postat pe 25 Iulie 2008 14:11
am sangerat doar la control..dar intre cicluri niciodata..merci pt incurajari
marina107147
Postat pe 25 Iulie 2008 19:18
nici eu nu aveam sangerari intre cicluri,dar aveam dureri knd aveam contact sexual..probabil ca ma atingea exact unde nu trebuia si nu mai suportam!atunci m-am hotarat sa rez situatia....si ma bucur ca am rezolvat-o...acum ma simt f bine si am din nou pofta de viata:)....bafta!
brasoveank
Postat pe 26 Iulie 2008 18:14
in urma nasterii am ramas cu o rana pe col de toata frumuseta(am vazut-o cand am facut colposcopia); am cauterizat-o si acum doar o parte foarte mica a mai ramas care o sa se vindece cu niste ovule pe care mi le-a prescris dr grigoras din tm
kudika034584
Postat pe 27 Iulie 2008 08:53
Incearca si tratamente naturiste, dar nu stiu daca ajuta, depinde de organismul tau! Si eu sunt de principiul acesta, mai intai incerc ceva naturist, insa nu totdeauna ajuta oricata incredere ai in asa ceva.
http://www.vindecare.go.ro/retete.htm
http://www.vindecare.go.ro/retetetrad/ap_genital.htm
argila M. Bocan - 0258-865677.(citeste mai mult pe internet)
Insa iti marturisesc ca la mine tratamentele naturiste nu au avut nici un efect.Am facut conizatie si acum ma simt bine. Multa sanatate si Dumnezeu sa te ajute sa te faci bine!
foxglove
Postat pe 27 Iulie 2008 10:31
Si eu am avut o rana pe col care mi-a fost descoperita cu mult timp in urma. De frica cauterizarii am umblat prin nu stiu cati medici, am urmat o gramada de tratamente, dar fara rezultat. Pana la urma am dat de o doctorita ff blanda, care mi-a inspirat incredere si m-am decis sa fac cauterizarea. Recunosc ca eram inspaimantata de idee, dar pana la urma s-a dovedit ca nu e nici pe departe atat de rau precum credeam. De atunci ma simt f bine si mi se spune ca am un col f frumos
benji
Postat pe 27 Iulie 2008 10:56
rana pe col se depisteza in urma unei coploscopii,nu a unui simpu control.nu va grabiti sa faceti conizatie sau orice alta operatie fara sa faceti o colposcopie si chiar sa auziti 2,sau 3 pareri.de multe ori rana e legata si de existanta virsului hpv si atunci trebuie facuta si o analiza ptr hpv(este destul de scumpa).cei mai buni si care se ocupa numai cu probleme de col ,sunt cei de la clinica micomi de linga spiatlul giulesti.
rosuraluca
Postat pe 27 Iulie 2008 11:41
Si eu am o rana pe col si C3 la papanicolau. Am fost la doamna doctor Elena Borza, la un cabinet pe nume Gibel - gibel.ro si deocamdata urnez un tratament cu ovule si spalaturi, in urma colsposcopiei.
M-a luat blind, fara cauterizari, pe etape.
Mi-e frica dar am mare incredere in ea.
Si mai cred ca buna dispozitie rezolva jumatate din problemele pe care le ai.
In oprice caz, NU TREBUIE NEGLIJAT. Eu astept sa ma duc din nou la doctor..cu ceva spaima dar si cu dorinta de a ma vindeca.

Postat pe 27 Iulie 2008 11:56
Alesia, rana pe colul uterin poate fi cauzata din multe motive si chiar daca nu ai avut contact sexual in ultimele trei luni nu inseamna nimic. Colul uterin este insensibil in anumite zone asa ca poti avea rani si sa nu iti dai seama. Fa-ti testul Papanicolau cat mai repede iti poate salva viata. In plus chiar daca ai avea nevoie de mica operatie sau o conizare nu inseamna ca nu poti avea copii ci doar ca trebuie sa nasti prin cezariana. Ovarele si uterul de care ai nevoie sa faci copii nu sunt afectate daca ai o rana pe col... asa ca nu dispera fara sa stii exact ce ai si fa-ti probele necesare. Eu m-am operat, mi-au facut o conizare , am fost cam 3 saptamani un pic nasol dar acum sunt super bine , merita orice pentru sanatatea ta .

Oti
otyvoinea
Postat pe 27 Iulie 2008 19:00
pentru licsandru_mirela: presupun k esti din bucuresti. eu merg la o doctorita f buna. eu nu am avut rana pe col dar 2 prietene de-ale mele au avut rana pe col si au fost la aceasta doctora. in cartierul drumul taberei. cabinetul se njumeste:gaudeamus.de la magazinul billa din drumul taberei, iei autobuzul sau troleul 2 statii spre valea argesului. dupa ce cobori, te intorci vreo 20 de metri si faci stanga si este in primul bloc la etaul 2.
succes!sunt multi doctori buni in bucuresti. in orice cartier este un cabinet ginecologic minim. trebuie neaparat sa mergi sa-ti cauterizeze rana pentru ca presupun k s-a marit daca de 1 ani o ai.
ileana_xs
Postat pe 27 Iulie 2008 19:21
POTI SA MI SCRI SI MIE CUM TI AI DAT SEAMA DE ACEASTA RANA...AM NASCUT ACUM 7 LUNI SI MA INTREB DACA AM ASA CEVA SAU NU...CUM APARE, CE SIMTI?
andreea9
Postat pe 28 Iulie 2008 06:04
Si eu am avut aceeasi problema si am rezolvat-o cu Miprosept fabricat la Institutul Apicol Bucuresti.Produsul se gaseste si in farmacii.Am folosit 2 supozitoare in fiecare seara unul introdus ca ovul si altul supozitor.Rezultatul a fost excelent.Multa sanatate!
elenamunteanu_61
Postat pe 28 Iulie 2008 09:16
De la: matemih, la data 2008-01-10 09:22:39Buna ziua!Am si eu o problema.In urma unui consult la un medic ginecolog,am fost instiintata ca am o rana pe col.Am facut testul Papanicolau si mi-a iesit 2.Am urmat un tratament cu ovule si urmeaza sapt viitoare sa fac o colposcopie.As vrea sa urmez un tratament naturist si as vrea daca stie cineva sa imi recomande un astfel de tratament.As merge si la un medic naturist dar nu cunosc in zona mea nici unul.Acest dc ginecolog la care am fost mi-a spus ca as avea si baza colului rupta de cand am nascut.Pt asta ar treb o conizatie.Eu intreb oare daca rana se vindeca fara sa fac o conizatie si baza colului ca re s-a rupt acum 4ani cand am nascut,ramane asa,e vreo problema?Ce probleme ar putea sa apara?

Si sora mea are o rana pe col, iar la medicul la care a fost acum 3-4 ani ia spus de rana si ca etse mare si urata. Intre timp a nascut o printesica si acum am convins-o sa vina la doctorul Albu. dansul ia spus ca rana nu este ff mare, si ca ar prefera sa nu o cicatrizeze ca vrea sa vada cum evaluieaza rana, daca ar cicatrizao nu ar mai putea sa vada cum se prezinta.
Din nefericire nici ei nu ia iesit Papanicolau ok, si astfel a facut analiza pt hpv care a costat-o 450 lei noi. Acum asteapta rezultatele sa vedem. Sa de-a Domanul ca totul sa fie ok pt toata lumea.
nykk
Postat pe 28 Iulie 2008 16:57
De la: licsandru_mirela, la data 2008-07-14 12:14:29si eu am o rana pe col de vreo 15 ani si tot de la nastere dar imi este rusine sa merg la medic asa ca te rog frumos sa imi spui si mie cum se numeste doctorita ta si daca ma poate primi si pe mine ca deja am inceput sa am sangerari premestruale si cred ca ceva nu e in regula .mersi mult!acest mesaj este pentru brasoveanca!!!!!!!!!!!!!!

Cum sa iti fie rusine? dac cand ai nascut, nu ai nascut cu doctor? Nu te juca cu sanatatea ta.
Sa imi citez tatal:"Rusine tre sa iti fie daca furi, daca omori, nu daca ceri , sau iti pasa de sanatataea ta"
nykk
Postat pe 28 Iulie 2008 17:00
De la: andreea9, la data 2008-07-28 06:04:25POTI SA MI SCRI SI MIE CUM TI AI DAT SEAMA DE ACEASTA RANA...AM NASCUT ACUM 7 LUNI SI MA INTREB DACA AM ASA CEVA SAU NU...CUM APARE, CE SIMTI?
Cel mai usor iti poate spune doctorul ginecolog, la un consult de rutina. Ai nascut acum 7 luni, felicitari, dar de atunci te-ai mai dus la control? Vezica este bine macar 1 data pe an sa iti faci control generalist, ce include papanicolau, secretie, etc......
nykk
Postat pe 28 Iulie 2008 17:04
benji..de unde esti?din bucuresti?
Am si eu aceeasi problema cu frica de cauterizarea ranii de pe col...am si eu acelasi lucru..imi poti spune te rog la ce doctorita ai fost?ai zis ca e blanda :D mersi!
Roxandy
Postat pe 29 Iulie 2008 12:11
Pt. Roxandy
Eu merg la dna. doctor Paris, la cabinetul din Drumul Taberei "Femina". Acolo am facut si cauterizarea si acolo merg in continuare la control. Depaseste-ti frica, pt ca nu este nici pe departe chiar atat de ingrozitor.
benji
Postat pe 29 Iulie 2008 15:26
pentru benji:
Multumesc frumos o sa incerc si acolo..ai cumva nr de tel?dc nu te deranjez.:D
Roxandy
Postat pe 30 Iulie 2008 09:35
mersi benji dar am intrat ne net si am gasit site-ul, am gasit si nr de tel.:)
Roxandy
Postat pe 30 Iulie 2008 09:44
Buna ziua am citit si eu articolul despre rana pe col.Am si eu o asemenea problema si este de catva ani,in fiecare an am fost sa fac analize iar Pn mi-a iesit de fiecare data bine.In urma controlului mi sa dat meru tratament si dupa acest tratament sa astept sa fac o cauterizare.Am incercat parerea la mai multi doctori si toti la fel mi-au spus dupa tratament se va face interventia.Acum mi sa dat iarasi tratament de la clinica unde am facut control,clinica se numeste romclinic si peste catev sapt treb sa ma prez la domul doctor sa-mi faca cauterizarea.Eu nu mai stiu ce sa fac pt ca rana aceasata nu stiu din ce cauza o am ,pt ca a citit articolul dv si multe femei o au din urma unei nasteri.Ce m-ati putea sfatui sa fac sa merg si sa fac cauterizarea este o solutie asta???
ana_stamate
Postat pe 31 Iulie 2008 10:16
am si eu o problema.. poate ma ajuta ineva cu niste explicatii. acum 3 ani am avut o rana pe col. am cauterizat-o si apoi totul a fost ok. nu stiu cum se manifesta la voi dar eu in timpul actului sexual incepeam sa sangerez foarte abundent. acum 3 luni am inceput iar sa sangerez. am fost la doctor si mi-a zis ca am iar o rana pe col. de data asta am incercat cu tratament. dupa ce am terminat tratamentul am fost la doctor si mi-a zis ca e ok ca rana s-a vindecat. aseara cand am avut ultimul contact sexual ... am sangerat iar. nu pot sa cred ca e vb de o alta rana. e normal asa.? spuneti-mi si mie o parere de-a voastra va rog mult de tot..
karinna_healthy
Postat pe 1 August 2008 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina extrauterina - avort 8 De la: zeitsa 26 Iunie 2012 14:35
ginecologie 21 De la: elisabeth_12 14 Februarie 2012 17:00
Intermedieri consultatii medicale in Germania 1 De la: melia_azur 19 Septembrie 2009 23:25
Durere de ovare 52 De la: kudika_20260 28 Noiembrie 2012 20:18
imi doresc un copil ...........enorm 79 De la: Mihaela214 18 Iunie 2011 19:06