Setari Cookie-uri

epilarea cu lama nu indeseste parul

este un mit ca epilarea cu lama indeste parul, eu o folosesc de mult timp si, din contra, parca e mai bine, plus ca nu imi agresez pielea sub nici un fel (agresiunile repetate, orinde ar fi, au risc de cancer prin atipiile celulare rezultate). Folosesc doar o crema emolienta dupa.
dibu_iulia
Postat pe 8 Iulie 2008 17:28
torasexy
Postat pe 28 Iulie 2008 17:48
te amagesti. insa eu recurg foarte rar la aceasta metoda si dupa pot spune ca rezultatul este dezastruos si nu ma incanta deloc. faza cu cancerul e tare. nu am mai auzit pana acum pe nimeni care sa aiba cancer de la leziuni provocate de epilat. poate in timp. 10 ani sau cine stie.
simonasss
Postat pe 1 August 2008 10:39
Daca ar fi asa cum spui tu alinaiulia,atunci nu am evita atat de mult metoda asta de epilare.Poate ai tu firul de par mai subtire si mai rar,dar asta nu inseamna ca nu lama nu indeseste parul.
Eu din proprie experienta am observat ca mi-l indeseste,in loc de un fir de par imi cresteau 2-3 in acelasi loc.
loredana_poenaru2
Postat pe 3 August 2008 08:32
draga Simona sa stii ca Alinaiulia are dreptate. Eu folosesc lama de vreo 13-14 ani si vreau sa-ti spun ca daca ma mai "chinui" vreo 5-10 ani am toate sansele sa nu mai folosesc in viata mea nici lama nici altceva! daca vezi o sa crezi!
katzyela
Postat pe 3 August 2008 11:50
eu m-am facut cam 5 ani cu lama.. dar acum regret.. de vreo 3 ani ma fac la salon cu ceara.. MUUULT mai bine... nu mai am probleme.. la 3-4 sapt repet procedura.. ar trbui sa incerci... o sa-ti dai seama ca nu se compara..
kitty_grl
Postat pe 3 August 2008 13:55
Adevarul esteca nu se compara din 2 motive si anume : in primul rand pana te obisnuiesti te ustura sufletul si al doilea motiv te duci si arunci banii pe fereastra! Eu una asa consider , cel putin in cazul meu! Eu nu am de ce sa-mi fac griji !
katzyela
Postat pe 3 August 2008 20:08
te ustura epilatul cu ceara, dar te chinui o data pe luna, apoi nu ai treaba. cu lama, la 3 zile cel mult, trebuie sa te epilezi din nou. de acord cu fetele care au spus ca epilatul cu lama indeseste parul, fac parte din aceeasi categorie. am incercat ambele variante de aproape 20 de ani, am folosit si epilator, dar tot la ceara m-am intors. nici vorba de cancer de piele, e confirmata si de medici afirmatia asta!
marisilvia
Postat pe 4 August 2008 08:41
Fetelor, fiecare cu pielea si parul ei..am prietene care se fac cu lama si nu le creste parul, nici des si nici repede, eu daca m-as face cu lama as fi foarteee paroasa; pentru mine, ceara e cea mai buna solutie! la cat mai putine fire de par!!
Rubyta
Postat pe 4 August 2008 12:26
cum spunea cineva mai sus fiecare cu corpul si parul ei....eu ma fac cu lama de multa vreme si nu e nici mai des nici mai rar...cand am timp si bani merg si la salon si ma fac si cu ceara. Sincer nu e nicio diferenta..dupa 3 zile picioarele mele tot "inteapa" e adevarat ca per total creste mult mai greu parul dar de "picioarele alea fine" nu poate fi vorba nici cu ceara timp de o luna (cel putin in cazul meu) asa ca...nu va mai contraziceti atat...fiecareia cum ii e mai bine...daca ei ii e bine cu lama asa cum imi e si mie uneori...nu mai incercati sa o convingeti de contrariu!
christine_healthy
Postat pe 4 August 2008 20:28
Buna fetelor.
Vai de capul meu...il indeseste ..eu cel putin am observat ca sunt ca o maimuta blanoasa daca mi -l las.Il indeseste..iara faza cu cancerul de piele.. e un mit..asa ceva nu exista..
carmen180970
Postat pe 5 August 2008 12:27
Eu nu sunt de parere ca-l indeseste. Cel putin studiile de specialitate au aratat ca nu il indeseste insa il intareste!
Gaby211081
Postat pe 5 August 2008 13:23
Salutare,
Nu mai incurajati varianta cu lama, ca intradevar indeseste sau ingroasa firul de par, creste mai repede, depinde de piele. Ce barbat vedeti voi span pe fata?
lyly_alina
Postat pe 12 August 2008 06:51
sunt de acord cu lily alina!!!! unde a-ti vazut voi barbat fara par pe fata??? .eu folosesc ceara, uneori si singura, si sunt foarte multumita si de epilatorul electric pe care il gasesc o inventie ffff buna! e adevarat ca atunci cand nu ai mult timp liber la dispozitie e mult mai rapid si comod cu lama dar...consider ca e mai indicat "smulgerea" din radacina a firului de par!! si apoi sunt foarte putine femei carora li se rareste firul de par de la ... lama!!!
o zi frumoasa!!
christin3
Postat pe 16 August 2008 15:16
eu m-am facut cu lama mult timp si imi crestea ffffffffff rpd parul. de cand ma fac la subrat cu epilatorul imi creste f greu si mi s-a rarit f mult. [pe picioare nu ma tine f mult nici epilatul cu epilatorul. inghinal ma tine mult timp, adica chiar am pielea fina vreo 2 sapt
ileana_xs
Postat pe 25 August 2008 12:38
Aveti dreptate, ca epilatul cu lama nu este solutia cea mai buna, dar ce sa fac daca nu suport epilatul cu ceara, transpir sub ceara si nu o mai poate lua?
Si mie mi-ar placea sa pot sa ma epilez cu cera, este mult mai bine si este mai de durata....dar asta este.
In ultimul timp am folosit crema..dar rezultatul este acelasi ca si cu lama.
Norocul meu este ca nu sunt asa paroasa.
gabriela_ian
Postat pe 26 August 2008 13:04
Ferice de tine1
carmen180970
Postat pe 26 August 2008 15:09
de la lama nu creste nr firelor d epar pt ca ele sunt in ac numar
unghiul sub care s eface taietura da impresia ca este mai des :)
monica.trutescu@gmail.com
Postat pe 26 August 2008 15:53

Epilarea cu lama se numeste RAS.
Nu indeseste nimic, ca tot atatia foliculi pilosi ai, dar este neplacuta senzatia ce-o ai la cresterea parului, tine putin si da usor foliculita.
dr_psy
Postat pe 26 August 2008 23:19
buna la toata lumea,lama nu indeseste nici nu rareste doar aduce firele de par la aceelasi nivel,lama la mine nu a indesit si nici ceara nu a rarit parul si tot la 3-4 zile creste mai ales pe caldura asta
balymoon
Postat pe 28 August 2008 17:29
De la: alinaiulia, la data 2008-07-08 17:28:59este un mit ca epilarea cu lama indeste parul, eu o folosesc de mult timp si, din contra, parca e mai bine, plus ca nu imi agresez pielea sub nici un fel (agresiunile repetate, orinde ar fi, au risc de cancer prin atipiile celulare rezultate). Folosesc doar o crema emolienta dupa.


GRESIT !BARBA MEA sa indesit ca vai de ea asa e si la voi tot par este foloseste un epilator si ceva de firma e mult mai bun.
fiorelo
Postat pe 29 August 2008 20:02
De la: Gaby211081, la data 2008-08-05 13:23:24Eu nu sunt de parere ca-l indeseste. Cel putin studiile de specialitate au aratat ca nu il indeseste insa il intareste!


GRESIT eu ma rad pe cap in fiecare vara si crede-ma ca s-a mai indesit putin lama da voie sa creasca si alte fire de par dupa ce te razi si chiar unde nu ai par,foloseste EPILATORUL CA E MAI BUN.
fiorelo
Postat pe 29 August 2008 20:04
De la: lyly_alina, la data 2008-08-12 06:51:20Salutare,
Nu mai incurajati varianta cu lama, ca intradevar indeseste sau ingroasa firul de par, creste mai repede, depinde de piele. Ce barbat vedeti voi span pe fata?

BRAVO ESTI O FATA DESTEAPTA ASA LE-AM SPUS SI EU CA BARBAT
fiorelo
Postat pe 29 August 2008 20:05
De la: ileana_xs, la data 2008-08-25 12:38:24eu m-am facut cu lama mult timp si imi crestea ffffffffff rpd parul. de cand ma fac la subrat cu epilatorul imi creste f greu si mi s-a rarit f mult. [pe picioare nu ma tine f mult nici epilatul cu epilatorul. inghinal ma tine mult timp, adica chiar am pielea fina vreo 2 sapt


DA FIINDCA EPILATORUL IL SMULGE ADICA OMOARA CATEVA FIRE DE FIECARE DATA CAND TE EPILEZI SUCCESC.
fiorelo
Postat pe 29 August 2008 20:06
De la: gabriela_ian, la data 2008-08-26 13:04:53Aveti dreptate, ca epilatul cu lama nu este solutia cea mai buna, dar ce sa fac daca nu suport epilatul cu ceara, transpir sub ceara si nu o mai poate lua?
Si mie mi-ar placea sa pot sa ma epilez cu cera, este mult mai bine si este mai de durata....dar asta este.
In ultimul timp am folosit crema..dar rezultatul este acelasi ca si cu lama.
Norocul meu este ca nu sunt asa paroasa.


CU 80 DE RON SAU 800 DE MII VECHI ITI IEI UN EPILATOR BUN SI TE FOLOSESTI DE EL MULT INVESTESTE CA SE MERITA CREMA DAI SI NU O MAI AI APARATUL RAMANE
fiorelo
Postat pe 29 August 2008 20:08
De la: alyyna, la data 2008-08-28 17:29:05buna la toata lumea,lama nu indeseste nici nu rareste doar aduce firele de par la aceelasi nivel,lama la mine nu a indesit si nici ceara nu a rarit parul si tot la 3-4 zile creste mai ales pe caldura asta


TU AI POZA DE BARBAT E POSIBIL CA LA TINE SA NU INDESEASCA DAR EU SUNT BARBAT SI MA BARBIERESC ZILNIC ASA CA DACA STAU 2 ZILE AM O BARBA URATA ASA SI LA FETE DUPA O SAPTAMANA AU PAR CA MAIMUTELE DACA SE VOR RADE SA DESCOPERIT EPILATORUL FETELOR MA UIMITI CE DRACU VOI AVETI NET DOAR PT. MESS SI ALTE BAZACONII?FOLOSITI-L SI IN ALTE SCOPURI INFORMATIVE
fiorelo
Postat pe 29 August 2008 20:11
simonasss
Postat pe 1 Septembrie 2008 09:39
adevarul este ca...Epilatorul este foarte bun.....intr-adevar cam doare.....dar nu ca atunci cand ne epilam cu ceara:| am incercat toate modalitatile....si pana la urma tot la lama sau epilator apelez.... daca ma fac cu ceara risc sa ma umplu de iritatii de care nu mai scap.....iar daca ma fac cu crema....mai bine lasa.....prefer epilatorul care chiar ma ajuta...sau lama dekt ceara aia insuportabila....nici nu as putea frate sa ma fac cu ceara inghinal......am pielea mult prea sensibila sa ma umplu de sange doar ca sa ma epilez..nu sunt masochista......
ganduri_mici
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:33
De la: ganduri_mici, la data 2008-09-09 16:33:06 adevarul este ca...Epilatorul este foarte bun.....intr-adevar cam doare.....dar nu ca atunci cand ne epilam cu ceara:| am incercat toate modalitatile....si pana la urma tot la lama sau epilator apelez.... daca ma fac cu ceara risc sa ma umplu de iritatii de care nu mai scap.....iar daca ma fac cu crema....mai bine lasa.....prefer epilatorul care chiar ma ajuta...sau lama dekt ceara aia insuportabila....nici nu as putea frate sa ma fac cu ceara inghinal......am pielea mult prea sensibila sa ma umplu de sange doar ca sa ma epilez..nu sunt masochista......

cata dreptate ai!!!, asa sunt si eu, nu stiu cum pot suporta unele epilatul inghinal cu ceara....cred ca eu as iesi fara piele, si plina de sange....cine ma place, ma place si facuta cu lama sau cu epilatorul, ca doar si eu il plac cu putina barbita si oameni suntem toti...nu cred ca epilatul trebuie sa ajunga un chin, in fond e doar o metoda de a te infrumuseta si mai ales igieniza, altfel nu de a te mutila succesiv si constient..
sweetseawhisper
Postat pe 28 Septembrie 2008 22:46
eeheee era bine daca lama nu a-r fi indesit parul nu l-ar mai fi facut sa fie mai aspru sau mai tare asa numai era nevoie sa ma fac cu aparatul pe pulpite bine ca nu am dat cu lama ca aum aveam ditamai mararul toata viata m-am facut la picore cu lama aveam un par blondin de nu se vedea dar atunci cind eram la virsta pubertati o vedeam pe prietena mea cu lama pe picior si am zis sa ma dau si eu si uite asa sa transformat doare atit de tare cu aparatul bine nu l-am folosit decit de citeva ori si am vazut ca daore l-am lasat in cutie si doar ma uit la el bani irositi degeaba doar de fite cel putin la mine
bogdan_7000
Postat pe 29 Septembrie 2008 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 2 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 09:54
reprezentant avon :) 2 De la: kudika226898 9 Decembrie 2010 22:30
MAC COSMETICS 5 De la: lady_trm 11 Februarie 2012 19:35
ce parere aveti despre rinoplastie? 64 De la: 31 Octombrie 2016 14:22
pudra epilatoare 1 De la: miss_ralucus 22 Februarie 2012 19:16