Setari Cookie-uri

infertilitatea - tratamente

iunia,nu ai motive de ingrijorare deocamdata ai doar 2 ani de cind incerci !Curaj ,eu am 10 trecut si priveste la Crina nu s-a dat batuta si nu a disperat nici dupa 20 !Trebuie sa mergi la mai multi medici daca ai vreo indoiala .La mine s-a descoperit problema dupa 10 ani si nici nu mai stiu la citi medici am fost cite dureri am indurat !Nici macarla Cluj unde se zice ca sunt cei mai buni medici nu s-a vazut cit e de grava problema Am gasit in TG MURES un dr bun si dupa 2 consultatii a depistat ce era rau dar era deja prea tirziu .Asa ca nu dispera si persevereaza ai inainte ani multi pe care eu i-am irosit pe la tot felul de dr care nu si-au dat interesul
nico_healthy
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:43
Baballula am incercat eu si naturiste si Sovata si tot felul de pozitii dupa actul sexual dar degeaba acum e tirziu ptr tot
nico_healthy
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:46
Nico, la tine ce era de nu si-au dat seama?
Maine sunt programata la HSG, o fac si pe asta si mai am cateva analize.
Zicea cineva mai sus de naturiste, am incercat si dintr-astea, vorba lui Nico, si pozitii si de toate, Sovata era pe lista pt la vara, dar nu am avut rezultate. De ovulat, eu ovulam, dar dr. m-a trecut totusi si pe stimulare ovariana, insa n-a dat nici asta rezultate.
junya
Postat pe 8 Ianuarie 2009 21:27
problema cu infertilitatea nui asa de grava cum pare la prima vedere, tratamente naturiste ati incercat, detalii tratamen pe www.caraghiaur.ro
lucian_rich
Postat pe 9 Ianuarie 2009 01:11
la mine problema era ca in urma unei operatii de apendicita complicata cu peritonita s-au format aderente care se stie ca nu sunt periculoase pina la un moment dat,dar nedepistate fac ravagii !Ovare ,uter ,trompe, totul a fost prins in aderente pina le-a sufocat .Acest lucru a facut ca organele sa nu mai functioneze normal ,si de aici mai multe probleme :ovulatie cu dureri groaznice (de care nu am scapat nici dupa operatie),chisturi ovariene imense (de care am scapat dupa 5 ani de tratamente la sovata) contacte sexuale dureroase ,s.a,m.d.Problema a fost ca am avut incredere intr-un dr "bun" care n-a vazut nimic .Am mai fost si la alti dr cum am mai spus chiar la Cluj dar degeaba .Anul trecut la insistentele mamei mele (ptr ca renuntasem la tratamente )m-am mai dus la un dr care dupa doar 2 consultatii mi-a dat cumplita veste :voi ramine fara trompe . Am fost si la o confirmare de diagnostic ptr ca nu imi venea sa cred,era prea tirziu ptr orice tratament sau o operatie de curatire .Asa ca am luat in calcul fiv ,si chiar azi am facut o programare la dr Stamatian ,inpulsionata de Crinam care a reusit .Eun exemplu bun ptr noi toate cele care ne confruntam cu aceasta problema ,un exemplu de curaj si perseverenta si viata a rasplatit-o !
nico_healthy
Postat pe 9 Ianuarie 2009 15:37
Nico, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva, e pacat ca unii medici sunt atat de incompetenti si bulverseaza vieti din inconstienta. Iti doresc multa putere, sa iti dea FIV rezultatele dorite, unul sau de ce nu, chiar 2 bebei !

Eu azi sunt mai linistita, HSG a iesit f bine, doar uterul e putin sucit. Maine stabilesc cu doctorita ce facem in continuare.

Baballula, exact produsele pe care le promovezi tu le-am luat si eu, am dat o multime de bani pe ele, am inceput cu o trusa de 400 euro, apoi ca mai trebuie luat aia, ailalta... si totul fara rezultat. Pt mine sunteti doar agenti de vanzari, care isi urmaresc profitul. M-am inscris si eu, ca sa pot face comanda, dar nu promovez produsele acestea atat de insistent cum o faci tu.
junya
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:21
mersi Iunia iti doresc sitie la fel si sa nu ne pierdem speranta .Sa ne mai tii la curent cu ce mai faci de acum incolo .Conteaza mult sa fi incurajata si sustinuta (stiu din proprie exp) si uneori cind nu mai ai putere e bine sa ai pe cineva care chiar sa te impinga de la spate ! Bafta ,mai comunicam pe forum .De unde esti ?
nico_healthy
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:40
Scuze Iunia nu am fost atenta ,am vazut ca esti din Iasi . Si voi aveti acolo dr buni si un institut care se ocupa de fiv .Cu siguranta vei gasi un dr bun care sa se ocupe de tine .Dar tine minte ,orice dubii ai avea in legatura cu diagnosticul mergi la un alt dr ptr confirmare de diagnostic ! Sa nu patesti ca mine 1 Ai dreptul sa mergi la citi dr vrei si la care vrei pe banii tai ptr ca statul nu ne ajuta cu nimic 1
nico_healthy
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:47
ok mii de scuze
lucian_rich
Postat pe 10 Ianuarie 2009 22:23
niciodata nu i tirziu
mmma_dalina
Postat pe 16 Ianuarie 2009 19:32
trateaza ti raceala,dupa care mai fati controale,ca si eu am 36 sotul 40 ,si inca nu avem copii,desi ne dorim tare mult,dar de saptamina viitoare vom incepe tratamentele.sper sa avem parte de un bebe
mmma_dalina
Postat pe 16 Ianuarie 2009 19:36
in mod normal daca nu isi fac efectul pasilele se trece la etapa urmatoare;injectiile care se fac in burta sau picior timp de 2sapt ,din ziua a 2 a ciclului.am auzit ca sunt f bune si au dat rezultate in mare.sunt cam scumpute cam 10mil.
kalis27
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:03
hollo fetelor ! ce ati mai facut ? ar tebui sa intram mai des pe forum sa ne sfatuim si sa ne sprijinim ptr ca avem nevoie in asteptarea asta chinuitoare ! nu e nimeni care e in faza pregatitoare ptr fiv ? astept aspirantele la titlul de mamica sa posteze noi comentarii ! Eu abia astept sa treaca timpul sa merg la Cluj sa vad cu ce incep ! Asteptarea asta e groaznica !
nico_healthy
Postat pe 20 Ianuarie 2009 09:47
holla, sunt noua in domeniu. casatorita de 8 ani nu am ramas gravida niciodata. am facut o inseminare in Spania dar nu am ramas nici asa. doctorul de aici mia spus ca am am o sansa cu fiv. mar interesa clinica de care spuneai din cluj daca poti sa imi lai datele ar fi super. multumesc anticipat
danielacionca
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:29
Iunia ce ai mai facut ? n-ai mai intrat de mult pe forum ,ce-a ziz doctora ta ,e totul ok ?
nico_healthy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:27
nechita ai primit mesajul meu ptr ca nu mi-ai confirmat ,si nu ai mai intrat pe forum
nico_healthy
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:38
Buna . Scuze ca intru asa de tarziu dar tot am incercat sa ma documentez pe forum . Sunt noua printre voi, de aproape 7 ani ma chinuiesc sa fac un copil ....... dar degeaba am fost la mai multi doctori si rezultatul a fost FIV, imi venea sa plang non stop. Acum la toata lumea zic ca nu am nimic dar numai eu stiu prin ce trec . Sotul nu are nimic, eu am trompele infundate , nu se mai poate face nimic , am fost la dr am facut operatie dar degeaba se infunda la loc mereu. Stie cineva vreun tratament in afara de FIV. Va rog mult sa-mi ziceti si mie

Postat pe 8 Februarie 2009 22:29
Am uitat sa va zic ca am pierdut 3 sarcini dupa care sau infundat la loc, Eu am 32 iar sotul 35. Va multumesc mult

Postat pe 8 Februarie 2009 22:31
eu am facut un churotaj acum 8 ani si de atunci ma chinui sa raman insarcinata dar fara rezultat,am mers la doctor si mia spus ca am o trompa infundata,si ca se poate rezolva dar nu stiu ce sa zic,inteleg ce inseamna sa-ti doresti un copil si nu-l poti avea,ce sa zic succes in continuare/speranta moare ultima
mariscumpa
Postat pe 9 Februarie 2009 14:27
daca trompele nu sunt permeabile singura solutie pentru a ramane insarcinata este fertilizarea in vitro, dar nu spui nimic din ce cauza ti-a spus medicul ca ai pierdut 3 sarcini, aici cred ca este problema mai grava, care este motivul pentru care ai pierdut 3 sarcini ca trompele infundate nu duc la pierderea sarcinii, iar daca tu ai ramas insarcinata natural inseamna ca trompele sau cel putin una din ele era permeabila pentru ca astfel era imposibil sa obtii o sarcina. Intradevar pierderile de sarcina, mai ales daca a avut loc si o infectie acolo sau s-a ajuns si la chiuretaj atunci e posibil ca trompele sa se fi obstruat din aceasta cauzã. De asemenea nu spui cate saptamani avea sarcina cand ai pierdut. Oricum singurul lucru e sigur nu trebuie sa disperi, este greu intradevar sa tot astepti, dar cu rabdare si perseverenta iti vei realiza visul. Ai cateva atuuri si anume faptul ca sotul tau nu are nimic, ca tu esti sigura ca ai ovulatie ca altfel nu ai fi ramas insarcinata, ca ovulele tale se fecundeaza si se dezvolta, acestea sunt lucruri bune si pentru incercarea unui fiv, sigur trebuie sa incerci sa descoperi, daca n-ai facut pana acum, cauza pierderilor tale de sarcina. Daca doresti alte informatii poti sa mai scrii, o sa-þi raspund cu ce stiu cu cea mai mare placere. Eu am facut 20 de ani tratament si dupa 3 fiv-uri am obtinut gemeni. MULT SUCCES!
crinam_healthy
Postat pe 9 Februarie 2009 15:19
De la: nico, la data 2009-01-22 14:27:38Iunia ce ai mai facut ? n-ai mai intrat de mult pe forum ,ce-a ziz doctora ta ,e totul ok ?

HSG mi-a iesit bine, ambele trompe permeabile. Acum nu stiu cu ce sa continui - o dr mi-a dat sa iau vitamina E si acid folic, un dr mi-a recomandat clostilbegyt si pregnyl.
junya
Postat pe 10 Februarie 2009 15:25
ceva dozari hormonale ti-a facut ca si aici poate fi o problema
nico_healthy
Postat pe 10 Februarie 2009 18:24
De la: nico, la data 2009-02-10 18:24:04ceva dozari hormonale ti-a facut ca si aici poate fi o problema

Am facut si au iesit in limite... Probabil o sa mai fac o "cura" de Duphaston, sa-mi mai regleze CM si apoi mai vad. Am obosit sa merg de cateva ori pe luna la dr., sa-mi spuna ca e totul ok, iar rezultatele sa intarzie.
junya
Postat pe 11 Februarie 2009 18:43
ei , nu-ti pierde rabdarea si curajul persevereaza si vei reusi .Atunci cind iti doresti fff mult sa obtii ceva vei obtine cu siguranta !!!
nico_healthy
Postat pe 12 Februarie 2009 16:58
De la: crinam, la data 2008-12-02 15:04:14nico
si eu am rãmas fãrã nici o trompã ºi la al 3 fiv am reuºit sã nasc 2 copii, gemeni, eu am fãcut la Cluj, este o echipã minunatã de oameni, costul acum este în jur de 2500 de euro pentru alte detalii mã poþi contacta


BUNA NICO, TE ROG AS VREA SI EU ADRESA PENTRU FERTILIZARE IN VITRO DE LA CLUJ, AS VREA SA STIU CAT TIMP TREBUIE SA STAU IN CLUJ, EU SANT DIN C-TA?
CE AR TREBUI SA FAC, CACI SI EU VREAU SA INCERC ANUL ACESTA IN VITRO DAR NU CUNOSC NICI O CLINICA BUNA. MULTUMESC MULT
SABRINA_healthy
Postat pe 6 Martie 2009 12:44
Buna ziua doamnelor.Acum am prins curaj sa vb despre problema mea.AM PIERDUT 4 sarcini si de 2 ani nu am mai ramas insarcinata.MEDICUL MI-A SPUS CA E VB DE STERILITATE SECUNDARA.Azi am facut HSG.E bine.Spuneti-mi si mie ce investigatii ati mai facut.Va pup.
healthy000392
Postat pe 6 Martie 2009 13:18
sabrina in primul rind trebuie sa-ti alegi dr cu care vrei sa faci fiv ,eu sunt la dr Stamatian e seful clinicii de ginecologie Cluj .O sa-ti dau adresa si nr de tel dar nu le am la indemina acum .Cu el vei discuta toate problemele si detaliile si vei merge la gine 1 si de acolo te indruma ce si cum poti intra pe forumul despre copii. com ,asteptind un ingeras in viata noastra ,fiv la cluj 11 si chiar te rog sa intri si acolo putem discuta doar despre fiv cu fetele si vei vedea ca-ti vom raspunde cu siguranta si te vei lamuri cum sta treaba .In ceea ce p[riveste statul la cluj ,nu trebuie sa stai ,totul e un dute vino continuu de cind inceoi si pina termini tratamentul ,deci nu se face nimic cu internare .Te astept pe forumul de mai sus ,eu sint apalina acolo si te vom ajuta si sprijini cit ne sta in putinta .Healthy000392 mai sunt de facut o serie de dozari hormonale ,iti va recomanda dr care si cind trebuie sa le faci ,progesteron ,fsh ,lh ,estradiol ,prolactina ,si alte citeva
nico_healthy
Postat pe 7 Martie 2009 00:02
Bana Sabrina,
Astept sa ma contactez sa-ti dau toate detaliile despre fiv la Clul si daca doresti sa discutam pe aceasta tema
crinam_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 08:33
BUNA
ionita_angelica
Postat pe 12 Martie 2009 21:56
BUNA.Am 29 de ani si de 4 ani ma chinui sa fac un bebe Am facut tot felul de analize atit eu cit si sotul ,si se pare ca suntem ok. In septembrie am facut si o inseminare dar nimic,din pacate o experienta care ma dezamagit fff mult ..din cauza dr,care ma tratat ca un animal..marele dr de vedete Bogdan Marinescu.Acum m-am hotarit sa o iau de la capat si luni pe 16 am programare la un alt dr Ion Ion.A fost cineva la el?crina as vrea sa vb si pe mess pt ca sincer cred ca am de invatat de la tine ,eu una am inceput sa disper ,nu mai pot ......Pt cele interesate las adresa mea ,sa mai vb ,poate asa ne mai trece ,pt ca nimeni nu ne intelege decit cele care trec ,sau au trecut prin asa ceva....adresa mea este ionita.angelica@yahoo.com
ionita_angelica
Postat pe 12 Martie 2009 22:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calendare personalizate la super pret...cel mai frumos cadou 1 De la: rebecrysa 19 Septembrie 2009 00:26
Sarcina in prima luna 18 De la: emiligold 7 Aprilie 2014 20:18
Buna 1 De la: Ramona23S 17 Iunie 2009 21:14
vaccin gamaglobulina antiD 2 De la: maddy23 8 Decembrie 2009 20:29
SALINA ARTIFICIALA SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 21:34