Setari Cookie-uri

anxietate

in formula ass din data de 16 01 2010 este un articol care are ca subiect axietatea ,depresiile si stsarile de soc,panica
si prezinta si remediile corespunzatoare
sustin tot ce apropus d-lui psiholog , este documentat si verificat in practica,
primul lucru care trbuie facut este sa iei atitudine sa cauti solutia.nu sa te izolezi si sa-0ti plingi de mila.
si aceasta este o mstare care trebuie tratata .
totul este sa fim atenti la ce se intimpla cu noi sa fim observatori si imediat sa remediem orice este factor perturbator pina cind nu sapa adinc in fiinta noastra
cu mare drag !
terapii.florale@gmail.com
dia_luna_sol
Postat pe 17 Ianuarie 2010 23:27
Ma numesc Elena,imi place sa ajut pe cei care cer un sfat(ajutor) .In general procesul de recuperare dupa traume emotionale(anxietate),asa le numesc eu ,este un proces de durata ,de intelegere a propiei tale persoane,cautarea radacini care a cauzat aceasta trauma emotionala.Cu vointa ,curaj si perseverenta se depasesc toate,As vrea sa iti indic un sport terapie,care da rezultate spectaculoase THAI CHI SAU QI GONGUL.Cauta un maestru si te va ajuta foarte mult,apoi un sfat iti dau sa cauti foarte mult alinare si uniune cu natura ,si cauta sa iti cultivi rabdarea ocupandu te de tot felul de lucruri marunte care iti fac placere.Cand faci aceste lucruri sportul,indemnarea rabdari prin munca si contemplarea naturi ,fa le constient in ritmul respiratiei (inspir expir).....Siu vei spune ca nimeni nu ti a mai dat un astfel de sfat ,si vei fi tentata sa nu il urmezi...dar depinde de alegerea ta daca il urmezi sau nu il urmezi.....
O poveste spune in felul urmator:
Fiul imparatului se duse la la tatal sau si ii spuse ,vreau sa plec din palat.Tatal foarte intristat ,pt ca era singurul sau fiu ,ii spuse:Daca te voi opri si iti voi oferii toata imparatia si tot ce este in ea vei fii nemultumit.Asa iti spun fa cum crezi ca iti indica simtirea inimi.Fiul imparatului ramasese o noapte cufundat in ganduri.Nu stia ce sa faca sa plece sau sa raman.Setea de aventura si sa isi gaseasca raspunsuri la propia maturizare il indemna sa plece ,pe de alta parte averea ,locul caldut si tatal sau ii dau singuranta.In zorii zilei fiul de imparat se hotara .Se duse la tatal sau si isi lua ramas bun....Si pleca!
Cred ca banuiesti morala..toti suntem asa cand trb sa urmam necunoscutul ,si nu stim ce vom descoprii....in mituri si povestiri se spun ca se descopera tot felul de lucrui care mai de care mai uimitoare ,dar adevaratul lucru subtil pe care il indica mitologia sau povestea este descoperirea propiei tale persoane ...
Iti doresc ganduri bune de a lua decizi bune pt tine!
kelly_diana_04
Postat pe 21 Ianuarie 2010 13:41

Buna seara! Am gasit interventia dvs. pe forum in aceasta seara, intamplator. Daca nu va deranjeaza, as dori sa comunicam pe aceasta tema, ma confrunt cu probleme mari si serioase de genul celor semnalate pe topic, de foarte multi ani, imi este din ce in ce mai greu, odata cu inaintarea in varsta, simt ca ajung in pragul disperarii, am mare nevoie de ajutor.E-mail; ionescu_kamelia@yahoo.com. Multumesc anticipat.
kmelisa
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:04
Buna seara, stimata doamna Elena!Am gasit interventia dvs. pe forum,am mare nevoie de a comunica cu dvs pe tema expusa aici pentru ca nimeni, se pare, nu are timp pentru mine si rabdare, iar eu ma chinui cumplit cu stari si ganduri ingrozitoare de foarte multi ani. Va rog sa ma ajutati, nu am cu cine discuta si comunica pe seama acestuui subiect, nimeni nu ma asculta, iar pshiatrii i-am epuizat pe toti, cu toate meddicamentele si m-am convins ca nu asta este rezolvarea, poate reusesc impreuna cu dvs sa solutionez si sa depasesc aceasta problema, dorindu-mi sa redevin un om normal, cu o viata normala. Numele meu este Kamelia, e-mail: ionescu_kamelia@yahoo.com. Va multumesc anticipat.
kmelisa
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:23
Te rog sa-mi raspunzi ti-am trimis un email personal Elena
kudika026596
Postat pe 7 Aprilie 2010 08:05
Ai putea sa-i sugerezi medicului tau sa consulte site-ul
www.biomnis.com si eventual sa ceara un catalog cu cele peste 2500 de analize la distanta care se pot face si pot fi recoltate si trimise din tara.
okyo
Postat pe 7 Aprilie 2010 12:18
Pt. alyna_aly90,

Ai consultat mai intai medicul ? daca nu, mergi degraba Alyna, si vezi ce-ti spune - este prima persoana pe care trebuie s-o consulti si apoi ceri si parerea altora.........
Multa sanatate !
miuta_healthy
Postat pe 7 Aprilie 2010 13:34
Hristos a inviat!

Doamna Elena, este mare abrambureala pe internet, de dimineata ma chinui sa deschid un mesaj si nu reujsesc. De-abia acum, intrand pe forum, mi-am dat seama ca este vorba despre mesajul dumneavoastra. Dar nu se deschide.
Eu am postat de mai multa vreme pe acest topic si sincer, nici nu ma mai asteptam sa-mi raspunda cineva. eu nu sunt experta in calculator, dar ma descurc, insa nu stiu de ce nu pot sa deschid e-mail-ul. Mai incerc. Oricum, va multumesc foarte mult pentru ca am mare nevoie sa comunic cu cineva despre problemele expuse.
kmelisa
Postat pe 7 Aprilie 2010 20:29
Va recomand o carte de auto-ajutor, self help, cu ajutorul careia veti afla ce sta in spatele anxietatii dar si remedii pt aceasta si atata timp cat le puneti in aplicare in mod perseverent veti avea rezultate. autorul suferind la randul lui de aceiasi problema:anxietatea.ps: va spune si va ajuta mai mult decat ar faceo un psihoterapeut
ALBERT ELLIS- GHID PT O VIATA RATIONALA -coasta in jur de 40 lei
si mai e si *puterea prezentului* de eckart tolle, inca nu am citito toata dar e super..
Va doresc mai multa liniste si sa traiti momentul prezent fara teama de ce va urma..desi cateodata stiu ca e greu :P
kudika178632
Postat pe 11 Aprilie 2010 14:21


Stiu ca depresia te innebuneste si te scoate din minti. Asa am simtit eu. mi-am dat seama de-abia acum ca sufar de depresie si ca am suferit inca de mic copil. Sunt si cam slab din cauza asta. Ce poti sa faci?

Eu spun ca de boala asta te vindeca numai Dumnezeu. Si fara nici o exagerare. Daca iei calmante o sa te simti ok. dar dupa ce incetezi sa mai iei simti ca innebunesti.

Poti incepe prin a renunta la cafea, la sucurile de genul Coca cola la alimentele care te agita. dar cel mai important e factorul psihologic.
eu ma linistesc mult cand stau in liniste si e f important sa ai un moment de liniste in fiecare zi. oamenii de azi sunt agitati si sunt de parerea ca socializarea si vorbitul mult, energic, ca viata trepidanta e un fel ideal de a fi. E complet fals. m-am obisnuit sa stau la locul meu, si pana la urma conteaza ce spun oamenii. Important e sa gasesti linistea care te ajuta sa traiesti o viata armonioasa.

Gaseste lucruri, fapte si persoane care te ajuta sa indepartezi lucrurile care te ingrijoreaza. Si eu sunt stresat de serviciu, de problemele zilnice, de oamenii nesimtiti, dar nu am ce face. Pe scurt, privste spre interiorul tau citind o carte, vorbind cu prietenii cuminti, acorda mai multa importanta factorului spiritual oricare ar fi. Asta iti poate aduce liniste.
healthy010979
Postat pe 11 Aprilie 2010 22:29
Da, e esential sa ti seama de metafizic cand te lupti cu o limita umana. Dar metafizic inseamna D-zeu si nimic mai mult. Filosofia orientala nu spune numic concret despre existenta umana in formaq materiala sau spirituala. nimic concret despre liniste sufleteasca. ca iti poti gasi linistea sufleteasca prin yoga sau practici diverse, ca te integrezi in armonia universului. Praf in ochi.
healthy010979
Postat pe 11 Aprilie 2010 22:46
comunicarea.exteriorizare,exprimare...
rubya_healthy
Postat pe 11 Aprilie 2010 22:53

Pentru dada 123. Unde gasesc aceste carti? Am mare nevoie de ele,ionescu_kamelia@yahoo.com. Multumesc anticipat. Poate imi trimteti un mesj privat, un weekend linistit!
kmelisa
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:20
Da, e o idee buna. Important e sa se potriveasca persoanei.
healthy010979
Postat pe 16 Aprilie 2010 19:41







---------------------------------------------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:24
Urata prietena "anxietatea"!!!
Nu cred ca ma numar printre persoanle care sufera de asa ceva. Momente grele avem cu totii inviata, asadar, daca se prelungesc...urmeaza anxietatea, deprimarea.
Parerea mea e ca pe langa unele medicamente prescrise de medic ar trebui sa ne indepartam de momentele triste din viata, sa nu ne victimizam, sa trecem cat mai repede peste. Putem iesi cu prietenii, putem face ceea ce ne place, pentru ca starea de bine sa reintre in normal.
Oricare din noi vrem uneori sa fim singuri, sa plangem, sa ascultam muzica trsita dar....toate acestea, observam ca ne fac bine, daca sunt pe o scurta perioada de timp.
Fiti optimisti, traiti fiecare zi frumos si cu stima de sine!!
Maya
maya73
Postat pe 24 Aprilie 2010 21:27
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:27
Buna!vad ca nu s-a scris de ceva vreme despre acest subiect,dar asta nu ma opreste sa va cer sfatul!am o prietena care sufera de anxietate!a fost internata chiar si in spital,iar acum e sub tratament!eu sunt cea mai buna prietena a ei,si pana sa se imbolnaveasca,vorbeam aproape zilnc la telefon,despre tot ce ni se intampla,asta deoarece eu sunt plecata din tara!acum aflu de la prieteni,ca nu mai iese din casa si ca nu vorbeste cu nimeni!binenteles ca nu mai vorbeste nici cu mine!intr-o luna plec acasa si nu stiu cum sa o abordez cand ajung acasa!cum sa o scot din starea asta?astept sfaturile voastra!multumesc!
healthy016460
Postat pe 19 Iunie 2010 11:01
DA si eu ma confrunt cu astfel d eprobleme de 5 ani d ezile si eau tratament d edepresie si in al 5 -lea an este mai bine ,nu mai e ca in primul an in care pot spune ca este celai rau an din viata mea din punct de vedere medical si nu doresc la nimeni aceste probleme de anxietate si depresie pe sistem nervos sant destul d eneplacute dar nu avem ce face trebue usor prin tratament sa trecem peste ele chiar daca greu dar asta e ft. mult am luat xanax, sau aceeasi compozitie alprazolam din ce am citit si mia spus medicu ca da dependenta dar ast ae eau si in prezent cate un sfert., si betasrec, si flavotan deoarece la min eprin aceste simptome de depresie imi da ameteala deoarece una din simptome este si ameteala si inca mai sant si altele pe langa desii mai sant si alte medicamente pt. depresie cu alte denumiri si din ce stiu de la alti colegi leau facut bine dar nu cunosc daca au luat o perioada mai lunga ca sasi poata da seama daca are efect si daca aceste simptome au mai scazut din intensitate ,dar eu asa cum am scris ca eau cele precizate mai sus si medicu va spune cat voi mai lua am luat cate 6 luni dupa aia la control la care mia prescris din nou si tot asa ramane de vazut in vara aceasta la control.
healthy009934
Postat pe 21 Iunie 2010 08:20






================================
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 21 Iunie 2010 13:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Emotii puternice anxietate 24 De la: healthy009294 4 August 2013 19:47
dureri de burta groaznice 8 De la: kudika_2008 16 Iulie 2013 13:56
....dureri reumatice ... 39 De la: maryaug_0809@yahoo.com 6 August 2015 16:12
Va rog frumos sa ma ajutati!!!!!!!! 7 De la: Ionutz0101 8 Ianuarie 2010 19:25
pilozitate abundenta 150 De la: roxpopovici 15 Ianuarie 2013 10:17