Setari Cookie-uri

cum tratam foliculita?

buna,hai sa-ti spun,eu ma chinuiam cu aceasta foliculita pe fata si am fost la 3 clinici private,cheltuisem o groaza de bani si eram tot plina de cosulete.Dupa cateva luni de chin am gasit un cabinet al dr,Marcu Ioan ,este undeva pe la academia militara,ii spune Endoderma,am 4 luni de tratament si nu pot sa-ti spun ce fata curata am,dupa primele 3 sapt nu mai aveam nimic,sper sa te fi putut ajuta,sanatate multa
criclau
Postat pe 10 Noiembrie 2008 15:34
sper ca postarea mea va va fi de ajurtor...exista o companie americana care se numeste 4life si care produce asa numitii "factori de transfer" care ajuta sistemul imunitar sa functioneze si sa actioneze corect in diferite caziri de afectiuni.detalii despre produse pe:(www.4life.com)(www.4life-romania.ro)pt afectinea dvs va recomand crema "renewall" de la aceasta companie...pt detalii va stau la dispozitie,cu stima silviu

Postat pe 24 Noiembrie 2008 18:23
pe unde are sediul,undeva pe kisselev ?
criclau
Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:34
buna!pentru criss2006 Si eu am avut foliculita!am tratat-o dar mi-a reaparut!crezi k imi poti zice cum se numeste medicamentul cu care te-ai tratat?sunt din iasi si nu am cum ajunge la bucuresti!ms mult
miha_1812
Postat pe 18 Decembrie 2008 22:19
pai,am aproape 6 luni de trat,fromilid uno*1 tb la 2 zile,sotret 10 mg*1 tb/zi,bioseleniu cu zinc-pt imunizare,tu ce ai luat?
criclau
Postat pe 19 Decembrie 2008 15:17
buna criss.am luat zynerit solutie si pastile dar nu mai stiu exact cum se numesc pentru ca pastilele le-am luat doar in prima luna apoi am urmat tratament vreo 3 luni cu zynerit.este o solutie.e f buna dar chestia e k mi-a aparut iar.si nu as vrea sa devin dependenta de aceasta solutie.ms k mi-ai raspuns.apropo medicamentele se iau cu reteta?sau le pot lua fara de la farmacie? t pop
miha_1812
Postat pe 20 Decembrie 2008 16:35
multumesc mult...pentru tot...si u sarbatori fericite si tot ce iti doresti...:*
miha_1812
Postat pe 22 Decembrie 2008 22:31
buna... zynerit este pt acnee din cate stiu eu ... nu este pentru FOLICULITA
Foliculita = infectie la radacina firului de par(dupa epilat) in general apare pe zonele unde pielea este mai subtire,sensibila,se irita usor.....
raluca_rra
Postat pe 29 Decembrie 2008 14:18
mesajl era pt miha 1812
raluca_rra
Postat pe 29 Decembrie 2008 14:19
as vrea si eu adresa exacta a cabinetului dlui doctor Marcu Ioan , caci ma confrunt demult cu aceasta problema-foliculita si mi-am fcaut f multe semne incercand sa scot firele de par din piele :(. mi -ai fi de mare folos:*
kudika061640
Postat pe 30 Ianuarie 2009 21:49
Buna Steffynutza,http://www.endoderma.ro/,gasesti aici exact adresa si telefonul pentru programare,prima consultatie este 150ron dar nu regreti,numai bine.
criclau
Postat pe 2 Februarie 2009 12:11
Foliculita se poate trata ca orice furuncul cu bani putini, cu ajutorul unui unguient pt uz veterinar, care se numeste MIBAZON.Iti trebuie doar rabdare.Daca stie cineva un tratament pentru stafilococ auriu, asi ramane recunoscatoare,daca mi l-ar spune si mie.SANATATE!
sonnia06
Postat pe 9 Februarie 2009 10:19
pt stafilococul auriu iti trebuie antibiotic.dar inainte tre sa faci o antibiograma la un laborator de analize sa vezi la c antibiotic e sensibil.in functie de organism,dezvolta rezistenta la diverse tipuri de medicamente si e pacat sa te incarci cu unele fara efect...
t_raluk7
Postat pe 2 Martie 2009 21:14
as avea si eu o intrebare k sa ma pot clarifica foliculita consta in acele infectii mici de la radacina firului?...k eu de mult am asa cv si nici makr nu stiam k se poate trata credeam k din cauza aparatului de epilat mi au ieshit...oricum se vede inestetic si mi as dori sa pot skpa de acele punctisoare:)
vashilica
Postat pe 24 Martie 2009 19:22
sotret/??e un medicament eficient dar foarte periculos
atentie mare cu el,este acelasi cu roacutane si da niste reactii adverse foarte rele mai ales depresii ce duc la suicid ,spun din proprie experienta
este eficient dar foarte periculos
lidia1967
Postat pe 22 Aprilie 2009 07:31
Buma
vreau sa te intreb dc cumva dr marcu ti a dat tratament cu roaccutane si yasmin plus un vaccin?
awa_healthy
Postat pe 17 Mai 2009 23:11
eu am luat sotret si fromilid
criclau
Postat pe 18 Mai 2009 15:03
Buna
nu vreau sa te dezamagesc dar la Marcu am fost acum 3 ani si era cu roacuttane atunci oricum sortretul e acelasi lucru si cu acel vaccin
am facut tratamentul 1 an a fost fff bine si dupa ce l am terminat m amm umplut iar
nu ti mai povestesc de efectele negative ale medicamentului ca sunt sigura ca le stii
sper la tine sa fie bine
awa_healthy
Postat pe 19 Mai 2009 10:16
Buna!
La fel pateam si eu in zona inghinala, dar acum folosesc Reviken unguent imediat dupa ce ma epilez si nu mai am probleme.Are un miros usor neplacut si o consistenta vascoasa dar este foarte bun,cel putin pentru mine.
bogdanca2008
Postat pe 25 Iunie 2009 09:10
da,awa,ai dreptate,am intrerupt si eu tratamentul la sfr lunii mai si iar mi-au aparut.Am zis ca nu mai i-au nimic,intre timp am fost la controlul anual la ginecologie si m-am speriat,m-am ales cu o candidoza de la antibiotic si o leziune pe col,in fine,le-am tratat,acum sunt ok dar nu mai merg la dr.marcu in veci .Cat privesc bubitele,incet incet au trecut iar acum nu mai am decat cate una razlet,folosesc numai produse avene pentru ten,il ingrijesc asa si atat.
criclau
Postat pe 25 Iunie 2009 15:14
Buna! aceeasi problema o am si eu, de knd folosesc ceara..si pentru foliculita, care e groaznica, atat pe picioare, cat si in zona inghinala, folosesc cutaden sau septhyol..septhyon e pe baza de ihtiol, deci e negru si e mai greu de aplicat si pastrat pe corp..dar il folosesc dak stau acasa, cateva ore pe picioare..in zona inghinala cutaden..a mai remediat "situatia", dar in continuare ma terorizeaza firele..se infecteaza si abia reusesc sa le scot..dak stiti ceva mai bun, astept...o zi buna!!
ramona_ssx
Postat pe 26 Iunie 2009 17:17
cel mai bun tratament pentru foliculita nu sunt multele creme pe care le-am incecat si eu ci epilatul definitiv(eu .desi costa destul de mult si ei zic k scapi de par dupa aprox 10 sedinte va spun k dupa una sau doua scapati de foliculita, de par cam dupa 4 sedinte se observa.succes
healthy004808
Postat pe 27 Iulie 2009 21:23
buna! Eu am foliculita de 5 ani! Am incercat toate tratamentele posibile, inclusiv cele pe baza de antibiotice, insa nu isi fac efectul. Mi s-a spus ca totul este pe baza de stres. In ceea ce priveste epilarea definitiva am inteles ca nu este eficienta in acest caz, pt ca radacina este afectata si nu raspunde corespunzator. Momentan am inceput un tratament cu bioptronul! A inceput sa dea semne de vindecare in 2 sapt! Sper sa fie ok! Multa sanatate!
toto_healthy
Postat pe 23 August 2009 09:56
BUNA.
Pana de curand am tot cautat raspunsul la intrebarea cum sa scap de foliculita (dupa o perioada indelunga in care am resuti sa cataloghez problema de piele de pe picioare).
Am fost bineinteles si la dermatologi, cu retete fara rezultat. am incercat si din citite si din auzite diverse produse, dar din pacate si spre suferinta mea au fost fara un efect concret.
O doctorita a venit cu ideea unei epilari definitive.
Am decis sa aman un asemenea procedeu in favoarea unei idei pe care am dorit sa o testez: soarele.
sper ca raspunsul meu inca mai poate ajuta pe unele dintre voi, dat fiind ca e trecut de jumatatea lunii august.
Dragelor, expunerea zonei cu foliculita la soare este raspunsul. Cat mai mult, dar nu pentru a va arde, adica respectand regulile de expunere. In aceasta vara am fost la mare de cateva ori si vad rezultate. Mai am putin si am scapat.
Ce s-a intamplat: zona afectata a gambelor a inceput sa se cicatrizeze. acum folosesc doar un gel cicatrizant pentru a conferi pielii catifelarea pierduta oarecum de la soare.
Astept sa aud daca a mai incercat cineva aceasta metoda si cu ce efect.
Mult succes.
oksanova1
Postat pe 25 August 2009 12:53
Folositi Aloe Ever-Shield Stick Deo,un deodorant uscat,delicat,cu un miros discret.Deodorantul nu contine alcool si saruri de aluminiu.Este recomandat atat femeilor cat si barbatilor.Se mai foloseste dupa epilare,la arsuri(nu se face flictena),la guta(pe maini si pe picioare unflate si iritate),intepaturi de insecte.Scriu din experienta personala.
alexxaclnsc@yahoo.com
healthy001662
Postat pe 4 Septembrie 2009 07:35
eu am incercat multe creme am consultat si vreo 2 medici pana cand unul din ei mi-a sugerat (dk nu am prea multi bani) sa fac macar o sedinta, doua de epilare definitiva. acum sunt deja la a patra costa destul de mult 3 milioane si jumatate epilare cu laser lhe pe gambe k akolo am foliculita dar am scapat de par in proportie de 50% iar parul de sub piele si bubitele au disparut dupa a doua sedinta de tot. aaaaaaa e destul de dureros mai ales la prima sedinta. succes sper sa va fie de folos
healthy004808
Postat pe 6 Septembrie 2009 12:08
De la: healthy005770, la data 2009-08-25 12:53:53BUNA.
Pana de curand am tot cautat raspunsul la intrebarea cum sa scap de foliculita (dupa o perioada indelunga in care am resuti sa cataloghez problema de piele de pe picioare).
Am fost bineinteles si la dermatologi, cu retete fara rezultat. am incercat si din citite si din auzite diverse produse, dar din pacate si spre suferinta mea au fost fara un efect concret.
O doctorita a venit cu ideea unei epilari definitive.
Am decis sa aman un asemenea procedeu in favoarea unei idei pe care am dorit sa o testez: soarele.
sper ca raspunsul meu inca mai poate ajuta pe unele dintre voi, dat fiind ca e trecut de jumatatea lunii august.
Dragelor, expunerea zonei cu foliculita la soare este raspunsul. Cat mai mult, dar nu pentru a va arde, adica respectand regulile de expunere. In aceasta vara am fost la mare de cateva ori si vad rezultate. Mai am putin si am scapat.
Ce s-a intamplat: zona afectata a gambelor a inceput sa se cicatrizeze. acum folosesc doar un gel cicatrizant pentru a conferi pielii catifelarea pierduta oarecum de la soare.
Astept sa aud daca a mai incercat cineva aceasta metoda si cu ce efect.
Mult succes.

as vrea sa te intreb ce se intampla cu zona de cicatrici?
sau nu ai asa ceva? eu dupa 5 ani de foliculita am pe gambe o zona plina de gaurele mici...sincer sunt disperata...soarele la mine a dat rezultat pt o vara, pt ca in iarna mi-au aparut iar....
stii cumva si un dermatolog f bun?
toto_healthy
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:15
De la: healthy005770, la data 2009-08-25 12:53:53BUNA.
Pana de curand am tot cautat raspunsul la intrebarea cum sa scap de foliculita (dupa o perioada indelunga in care am resuti sa cataloghez problema de piele de pe picioare).
Am fost bineinteles si la dermatologi, cu retete fara rezultat. am incercat si din citite si din auzite diverse produse, dar din pacate si spre suferinta mea au fost fara un efect concret.
O doctorita a venit cu ideea unei epilari definitive.
Am decis sa aman un asemenea procedeu in favoarea unei idei pe care am dorit sa o testez: soarele.
sper ca raspunsul meu inca mai poate ajuta pe unele dintre voi, dat fiind ca e trecut de jumatatea lunii august.
Dragelor, expunerea zonei cu foliculita la soare este raspunsul. Cat mai mult, dar nu pentru a va arde, adica respectand regulile de expunere. In aceasta vara am fost la mare de cateva ori si vad rezultate. Mai am putin si am scapat.
Ce s-a intamplat: zona afectata a gambelor a inceput sa se cicatrizeze. acum folosesc doar un gel cicatrizant pentru a conferi pielii catifelarea
pierduta oarecum de la soare.
Astept sa aud daca a mai incercat cineva aceasta metoda si cu ce efect.
Mult succes.


Ce gel cicatrizant folosesti?
kudika061640
Postat pe 7 Septembrie 2009 16:40
APA VIE GAV este solutia ! nu fac reclama dar aceasta apa este structurata (cristalul de apa ia forma initiala si perfecta a fulgului de zapada)si energizata .In 7 zile se rezolva ACNEEA ,dar nu numai ,intrati pe site-ul www.apa_vie_sanatate.com si aflati toate detaliile.Eu am cumparat GAV (Generatorul de Apa Vie ) si primele efecte benefice au aparut.NU ESTE RECLAMA ! este purul adevar .SUCCES ! Vreau sa adaug ca eu nu
l-am montat pe teava deorece filtrez cu acest GAV(pus intr-o palnie si filtrand doar suvita de apa )si pentru mine si pentru copii si pentru multe alte persoane .Dar cu aceasta apa se rezolva multe afectiuni ale pielii (daca te speli cu ea si daca o bei)150 de afectiuni rezolva numai aceasta apa care contine informatia initiala de viata sanatoasa .Beti aceasta apa si imi ve-ti scrie pe adresa de e-mail: ioana.bobocea@yahoo.com.Nu sunt distribuitor sunt consumator si..terapeut.
SUCCES si INCREDERE !
IOANA1947
Postat pe 6 Octombrie 2009 23:30
Buna la toti.! In zona organelor genitale m am ras si am facut si eu acea foliculita. M am dus la ginecolog si mi a dat crema in tub BANEOCIN sa ma ung si .......gata.Totul ok.Acum locuiesc in afara Romaniei, lucrez in cimpul medical si o colega de aici , mi a spus ca ,aici in zona unde locuim, toti dupa ce se rad , chiar si in zone delicate .....ecc dupa rasatura , se ung cu crema dupa barbierit .....adica o specie de after shave , dar mai puternica specifica pentru evitarea foliculitei......Sanatate si bucurie la toti!
bucarestaaa
Postat pe 15 Decembrie 2009 19:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gratuit - Screening cardiologic pentru copii 1 De la: CentreleAres 19 Mai 2015 11:45
sanatatea copilului meu 4 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:43
Ma doare gatul 2 De la: kudika007253 21 Martie 2011 07:46
transpiratie excesiva 13 De la: nonado 2 Iunie 2011 11:33
ATACURI DE PANICA/SPASMOFILIE 19 De la: eu_alina_healthy 27 Noiembrie 2014 12:46