Setari Cookie-uri

cum tratam foliculita?

buna seara.se pare k multa lume se confrunta cu aceasta boala a secolului k sa i zis asa,ma gandeam k sunt singura dar se pare k nu.de 1 an sufar de aceasta foliculita si am fost la 3medici f buni in Gl,mai putin la dr.Tatu care e f ocupat si greu se intra la el si nu mereu da randament trat lui.ideea e k fiecare medic dermatolog mi a dat alt tratatment cu toate k mi au dat acelasi diagnostic,dar nici un rezultat bun,mai grav e k mi s a agravat si mai tare si sunt disperata nu stiu ce sa mai fac.am luat si antibiotice,antialergice,trat local cu acid boric si preparat de la farmacie,apoi alt medic mi a zis sa folosesc alcool sanitar,pudra de talc si sa nu ma mai epilez cu ceara ci doar cu lama,ceea ce e graoznik sa fac asa ceva,ultimu trat a fost cu gama SebaMed f scumpe,un gel de dus si o crema-gel ptr corp si un prep de farmacie....rezultat???NIMIC.azi am fost la alt medic si mi a recomandat sa fac o serie de analize mai speciale cum ar fi:colposcopie si o biopsie ceva de genu acesta dar eu nu vad ce treaba are una cu cealalta k sa numai zik k ma r costa vreo300lei (2analize)apoi alti bani pe tratament.momentan nu am banii necesari si nu stiu dak trebuiesc facute aceste analize,si mi a prescris Skinoren si Eryfluid,pana ma decid dak fac analizele aaaaaa si mai trebuie sa fac si sedinte puva care costa 10lei sedinta si se face zilnic timp de 10 sedinte.sunt DISPERATA numai stiu ce sa fac sa scap de aceasta foliculita care m a terminat phsihic si am ajuns sa mi fie rusine de prietenul meu.Va rog AJUTATI MA.va multumesc su multa sanatate.
BleaA
Postat pe 25 Iunie 2010 20:35
Si eu m-am confruntat cu aceasta problema si am reusit sa o temperez cu banala tinctura de propolis (daca exista mai multe feluri, alege-o pe cea produsa de institutul de cercetare dezvoltare pt apicultura - vreo 15 ron -30ml, mie o tanti de la un magazin mi-a zis ca ar fi mai buna... habar nu am daca o fi diferenta intre ele).

oricat ar parea de banala solutia la mine a dat ceva rezultate. dupa epilare (eu pateam asta doar pe brate) sterg zona epilata cu un disc demachiant pe care am pus din abundenta tinctura de propolis. incerc sa repet asta serile urmatoare (vreo 2-3) dupa dush si dorm asha, uneori daca diferenta nu e mare intre culoarea mea naturala si pielea data cu asha ceva, chiar ies si afara cu tinctura pe brate.

evident nu cred ca e de lunga durata, insa e ceva extrem de simplu, si eu chiar constat o ameliorrare substantiala, nu mi se mai inrosesc bratele, doar 1-2 bubite care oricum nu dureaza asa mult ca inainte. eu zic ca e destul de simplu si merita incercat.

mara_mara
Postat pe 24 August 2010 19:06
apa termala, ceai de musetel + o crema pe care o cumperi de la farmacie(Fucidin) Bafta!
kudika319751
Postat pe 8 Septembrie 2010 13:24
De la: amalia79_healthy, la data 2008-09-15 15:52:24vara se intampla adesea sa ne iritam la subbrat de exemplu, mai ales dupa epilare. insa ce facem daca infectia devine mai agresiva si persista? eu am patit-o, mi-au aparut un fel de cosulete pe fierele de par - cica foliculita. am dat cu antibiotice, mi-a trecut, acum a recidivat, cica asa se intampla, recidiveaza. Ce sa fac???? e oribil si jenant, va rog, stie cineva un dermatolog bun sau un tratament mai... eficient??? multumesc


Incearca ULTRALAN unguent
dydy92
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:28







--------------------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 14 Septembrie 2010 09:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dureri articulare puternice, niciun diagnostic 2 De la: camiflorea 2 Mai 2010 08:59
poate cineva sa/mi dea sfaturi in legatura cu poli radiculo nevrita acuta infectioasa 4 De la: office_salinasusesi_ro 5 Martie 2010 09:06
rana 1 De la: Lacramioara_Lenuta_Rusu_1 19 Octombrie 2015 00:00
Intrebare despre Fortrans 3 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 15:48
transplant renal 1 De la: healthy012408 8 Februarie 2010 20:31