Setari Cookie-uri

ce parere aveti despre plasturele pentru herpesul bucal?

stiu ca cel mai bun tratament este aciclovirul, care ataca virusul activ direct in nucleul celulei epiteliale, si a fost prmeiat si cu Nobel.... insa plasturele pentru herpes contine alta substanta,cica si ea ar trebui sa fie eficienta.... chiar este? in cat timp trece? de la aciclovir mie mi se usuca a doua zi si in 4-5 zile dela e fff mic herpesul
amalia79_healthy
Postat pe 15 Septembrie 2008 17:19
Mi-am cumparat si eu plasture dar nu mi s-a parut absolut deloc eficient. Intr-o ora mi s-a dezlipit si a trebuit sa-l arunc si la fel am patit si cu al doilea iar al treilea nu l-am mai cumparat. Am folosit aciclovirul si intr-o saptamana mi-a trecut.
carmen74
Postat pe 27 Octombrie 2008 12:00
Amalia 79, eu am folosit prima oara pasturi anti-herpetici aproximativ acum un an si mi s-au parut fooarte eficienti. Cred ca depinde de la persoana la persoana, pentru ca la mine de exemplu, aciclovirul nu are nici un efect.Herpesul imi apare destul de des, in special din cauza ca sunt racita si am temperatura noaptea, deci din cauza deshidratarii, sau de la stat prea mult la soare( in general cand ma duc la mare nu scap fara un herpes) .Si plasturii mi s-au parut ff eficienti.Pe langa faptul ca dupa ce imi aplic unul, imi dispare complet senzatia de mancarie, urasca senzatia aia -puteam sa dau tot tubul de aciclovir ca tot nu mi trecea :| si de cand cu plasturii...e super fain.Cum simt ca mi apare unul din ala, aplic plasturele, si nu mai am treaba.Trece mult mai repede ca de obicei, si e mult mai mic, deoarece plasturele nu l lasa sa se extinda. Faza e, ca sunt destul de scumpi...15 plasturi....30 si ceva de lei... . va pop >:D
MarseVintila
Postat pe 28 Octombrie 2008 11:28
primul plasture nu am stiut cum se foloseste asa ca l-am indoit si nu l-am mai putut folosi,. Al doilea am reusit sa il pun, dar s-a dezlipit f repede si nu am vazut eficienta, asa ca aciclovirul ramane de baza(unguentul). Eu mai pun uneori bitter pe o bucatica mica de vata si il usuca, apoi seara pun unguent.
floare_de_crin
Postat pe 28 Octombrie 2008 20:50
eu folosesc pivalat de flumetazon[unguent] si e foarte bun nu-l lasa sa se extinda si in 4 zile am scapat. va recomand sa incercati se gaseste in farmacii si e foarte eftin.
ist
Postat pe 1 Noiembrie 2008 18:56
super naspa acel plasture cik nu se vede daca te mai si machiezi iti cade direct eu am patit asa
bogdan_7000
Postat pe 4 Noiembrie 2008 12:04
plasturele se vinde si la bucata bine in bucuresti asta
bogdan_7000
Postat pe 4 Noiembrie 2008 12:04
mergi la farmacie si cere ceva unguent pe baza de antibiotic.. imposibil sa nu iti treaca .. chestia e ca trebuie aplicat des ca sa iti treaca repede daca vrei .
GossipGirl_healthy
Postat pe 29 Noiembrie 2008 18:29
incercati un unguent gen strugurel de la Moraz sau tot un fel de strugurel de la Dr Geske.Amandoua le puteti cumpara de la farmaacie.
Mie mi se par f bune.
Dar atentie trebuie dat chiar de la aparitie si stopeaza evolutia herpesului.Chiar saptamana asta a folosit fetita mea si herpesul a ramas la stadiul unei bubite care a trecut destul de repede!
Multa Sanatate
Lucisor
Postat pe 9 Ianuarie 2009 12:01
pentru mine a fost destul de eficient in comparatie cu Zoviraxul . Cu plasture mi-a trecut in 2 zile fara mancarimi si fara a fi vizibil, pe cand cu zoviraxul m-a tinut o saptamana pt a se usca si vindeca complet.PS: incercati-l fara ruj, strugurel, etc, altfel e normal sa cada.
adrimyself_healthy
Postat pe 4 Februarie 2009 15:45
Si eu am o mare problema cu herpesul dar am luat un complex de vitamine,printre care B-urile f multe la numar :D si de atunci n am mai avut probleme...xkum nici mama aciclovirului sau alte tratamente de genul nu au functionat,ci doar pasta de dinti...:)
steauabenicia
Postat pe 10 Februarie 2009 15:07
e super tare!!! e adevarat ca nu se vede,nu e deloc incomod,am si uitat de el,am mancat si am baut apa linistita.in doua zile mi-a trecut herpesul...e adevarat ca l-am folosit a doua zi dupa ce am simtit ca e ceva in neregula si m-am gandit k va fi un herpes insa a fost foarte eficient in cazul meu...acum depinde de fiecare poate conteaza si ce firma este...sincer nu mai tin minte de care am folosit
selecta21
Postat pe 18 Martie 2009 06:22
Buna! am folosit si eu plasturele,pe o scara de 1la 10 ii dau nota 7.Tot mai bun este aciclovirul.
51160
Postat pe 18 Martie 2009 08:10
antibioticul se poate dovedi a fi ineficient,avand in vedere ca herpesul este determinat de un virus...deci,avem nevoie de un antiviral(aciclovir)-sub forma de unguent...cu aplicatii de 5-6 ori pe zi
diotima10
Postat pe 18 Martie 2009 08:17
Eu nu folosesc plasturi antiherpetici dar fiica mea foloseste cu succes acest produs . A folosit si Aciclovir insa fara rezultate . Oricum este mult mai incantata de plasturi poate si pentru faptul ca herpesul nu mai este asa vizibil mai ales ca ea tine foarte mult la imaginea ei .Va pup .
ana62moraru
Postat pe 18 Martie 2009 08:29
De la: GossipGirl, la data 2008-11-29 18:29:34mergi la farmacie si cere ceva unguent pe baza de antibiotic.. imposibil sa nu iti treaca .. chestia e ca trebuie aplicat des ca sa iti treaca repede daca vrei .


Herpesul e de origine virala, deci, teoretic, antibioticul nu are cum sa ajute; evitati folosirea fara indicatii specifice a antibioticelor, pt ca va veti creea rezistenta, si atunci cand chiar veti avea o infectie microbiana, nici antibioticul nu va mai ajuta.
Aciclovirul este un antiviral ce intervine in sintezele interne ale virusului (este singurul medicament antiviral cu adevarat eficient pt ca actioneaza direct si specific pe acest virus). Crema poate impiedica extinderea leziunii, si grabirea vindecarii, dar nu mai repede decat poate vindeca organismul orice leziune. Eu mereu combin pastilele de aciclovir cu aplicarea cremei, si mi se pare mai eficient.
craciunitza
Postat pe 18 Martie 2009 09:49
Daca este aplicat corect, plasturele nu se dezlipeste.Cand il schimbam,trebuia sa-l dezlipesc eu singura. Pentru mine ,plasturele asta este cel mai bun,am incercat aproapeee toaate remediile de la farmacie.... de la aciclovir pana la nu stiu ce produse care costau vreo 80 lei...si fara succes, cu toate ca le-am folosit exact cand am simtit ca imi iese... Cu plasture ma tine 2 zile..maxim 3 si fara nici o senzatie , iar fara ma tine pe putin 10 zile...plus ca mi se extinde sub/deasupra buzei si mai lasa si un semn urat....


MarseVintila
Postat pe 18 Martie 2009 10:58
Mie imi iese herpesul de regula dimineata si imediat cum il simt iau doua pastile de Aciclovir, iar apoi din sase in sase ore inca 3, in total 5 pastile. Si nu mai iese deloc.
leoness
Postat pe 18 Martie 2009 12:31
Eu am o mare problema cu herpesul bucal...pentru ca sunt sensibila si trece f greu, acel plasture doar imi mai diminueaza senzatia neplacuta pe care o simt, in rest nu mi-a trecut nici mai repede si nici nu ma pot da cu ruj (cum arata in reclama)...dau cu aciclovir si cand vad ca incepe sa se vindece dau cu unguent cu rostopasca(de la plafar)
adutzagirl
Postat pe 18 Martie 2009 13:09
fetelor sa stiti k pe mine platurele m-a scapat de un cos crescut chiar pe buza si l-am tinut doar 20 min pe buze si cand l-am dat jos era doar un orificiu cu sange pe care dupa ce l-am stors bine am pus sare sa inchege sangele...nu incercati asta decat dak sunteti in stare ... ustura foarte tare
andreaa2005
Postat pe 18 Martie 2009 13:10
Nu este bun deloc, eu l-am folosit timp de 3 zile in speranta ca ma va ajuta sa scap mai repede dar , din contra, rezultatul a fost mult sub masura asteptarilor. Nu mai pun la socoteala faptul ca s-a vindecat foarte greu, dar am ramas cu cicatrice care dispare f greu, au trecut deja 3 luni dar semnul inca mai exista.
Foarte prost si pe deasupra si scump.
theobubu
Postat pe 18 Martie 2009 14:21
La mine a folosit plasturele.
De la unul singur imi trece herpesul si il tin doar cateva ore.

Insa trebuie sa ai grija cum il aplici ca sa nu se dezlipeasca
Am incercat si aciclovir si herpestop; sunt si ele bune, iar herpesul imi trece cam in 5-6 zile.
i_larisa
Postat pe 18 Martie 2009 16:25
este incredibil de PROSTTTT eu mi am cumparat si nu mi l a vindecat a fost de parca mi am pus scoci
e_l_l_y
Postat pe 18 Martie 2009 18:00
Cam scump dar foarte bun. eu l-am lipit m-am si rujat si nu a cazut deloc. Dar am observat ca cel mai bun efect il are peste noapte. De fapt tot ce face este sa ajute herpesul sa traca mai repede. Cam asta e.
kudikneverending
Postat pe 18 Martie 2009 18:06
daca vrea cineva detalii despre un produs ce poate ajuta la eliminarea virusului herpetic din organism,sa ma contacteze si sa la se si o adresa de mail sa le pot trimite detalii.Acum puteti scapa de problemele herpesului precum si de alte probleme de natura virusologica sau bacteriana,oricare ar fi ele,mai putin HIV...dar si la acesta poate ajuta foarte mult
irina4life
Postat pe 18 Martie 2009 18:39
DACA POTI SI VREI SPUNMI SI MIE CATEVA DETALI DESPRE CEEA CE STI--MERSI MULT
kudika004145
Postat pe 18 Martie 2009 18:44
pt prietenul meu a functionat.
alckimist
Postat pe 18 Martie 2009 23:14
Salut,

Nu stiu cate varietati de plasturi se gasesc la ora actuala in Romania, insa eu folosesc Compend, de la Boots iar ca unguent folosesc Zovirax, e singurul care mai are efect.
Foarte importanta este insa dieta. Aminoacidul arginina este mediul in care virusul herpes creste si se multiplica si se gaseste in alimente ca ciocolata, alune, floricele de porumb, nuci, paine integrala, stafide, susan, floarea soarelui, nuca de cocos, cafeina si, in general, in alimente bogate in proteine.
Deci cei care au virusul herpes trebuie sa consume alimente cu o sarace in arginina si bogate in lizina- un alt aminoacid care ajuta in lupta impotriva virusului. Lizina se gaseste in majoritatea fructelor si legumelor, in special in mere, pere, piersici, sfecla rosie, rosii si avocado, in lactate, oua, peste si pui.
De cand mi-am schimbat dieta (cat mai multe fructe si legume, iaurt, cereale, etc) nu am mai avut herpes. Mi-au iesit doua, unul dupa altul, cand am inceput sa merg la sala si sa consum niste suplimente insa mi-am dat seama ca aveau continut ridicat in arginina. Dupa ce am intrerupt consumul, nu am mai avut simptome.
Multa sanatate si bafta.
tweety_adela
Postat pe 19 Martie 2009 12:12
... antibiotic pentru o afectiune virala? crede-ma nu, nu e solutia corecta + ca dezinformezi :(
alischiru
Postat pe 19 Martie 2009 18:29
Acelas lucru mi s-a intamplat si mie, absolut ineficient.
Si un fapt curios, in mod normal herpesul nu lasa cicatrice, acum folosind acest plasture mi-a ramas o urma de rana inestetica deasupra buzei...
Se face atata reclama incat credeam ca folosindul o sa rezolv rapid problema,
nu a fost deloc asa...timp de 2 saptamani m-a chinuit herpesul si s-a cicatrizat f. greu.
bilicmg
Postat pe 20 Martie 2009 11:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ciupercile se transmit doar prin sex sau le poti face tu? 21 De la: healthy010635 29 Martie 2010 00:35
Machiaj profesional pentru orice ocazie 1 De la: kudika_34256 26 Aprilie 2013 21:22
epilare ieftina timisoara 2 De la: kudika459482 23 Octombrie 2011 21:00
Profita si tu de oportunitatile ORIFLAME 1 De la: kudika_30447 26 Februarie 2013 09:41
curs cosmetica arad oradea timisoara 2 De la: MONSENIORUL 4 Ianuarie 2012 21:41