Setari Cookie-uri

steriletul

este steriletul o metoda buna de contraceptie? adica... ce efecte adverse reale ar fi? ca in privinta anticonceptionalelor m-am lamurit
dibu_iulia
Postat pe 19 Septembrie 2008 14:11
cred ca e una din cele mai sigure metode de contraceptie.eu am schimbat o deja a treia oara nu are nici o reactie ciudata.dimpotriva mie mi a regat ciclul.pa
bogdanamagda
Postat pe 29 Octombrie 2008 16:43
Da,este o metoda sigura,este indicat sa-l montezi daca ai copii si nu-ti mai doresti altii,intradevar are un rol inflamator al ovareleor,dar ca si metoda contraceptiva este f sigura.
babalica
Postat pe 30 Octombrie 2008 11:27
E OK, NU ARE URMARI SI MIE MI SE PARE CEL MAI SIGUR .
MYL
Postat pe 4 Noiembrie 2008 10:14
eu mi-am pus de o luna sterilet .la inceput am avut niste dureri suportabile prima saptamana dar au trecut.dar mi sa parut ciudat ca la maxim trei saptamani mi-a venit din nou beleau.astept sa vad ca pe 20 am prog la doctora sa vad ce zice.eu am un pic probleme si cu colu e mai deschis si sar putea sa il scot fara sa imi dau seama.sunt foarte curioasa sa vad ce zice doctora.am optat pt sterilet ca deja am 2 copii si nu mai vreau si pastillele uit sa le iau:D
florena_florentina
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:20
- este f. eficient.0,8 sarcini la 100 de femei in primul an de utilizare. -AVANTAJE : :-nivel crescut al satisfactiei sexuale p[t ca elimina stresul legat de sarcina nedorita -pot fi inserate imediat dupa nastere cu exceptia celor care elibereaza hormoni sau dupa un avort -nu interactioneaza cu nici un medicament,ajuta la prevenirea sarcinilor extrauterine DEZAVANTAje :-NEREGULARITATI ALE CICLULUI MENSTRUAL IN PRIMELE 3 LUNI -MENSTRUATII MAI ABUNDENTE SI MAI PRLUNGITE ;-DURERI SI CRAMPE MAI INTENSE IN TIMPUL MENSTRUATIEI si in primele 3-5 zile de la insertie ; -NU PROTEJEAZA IMPOTRIVA BOLILOR CU TRAnsmitere sexuala ; -
monique0312
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:20
am fost la dc.sunt ok.nu am probleme cu steriletu.ma asteapta de acum peste 6 luni.dar mi-a zis ca intre timp pana lma duc la ea saca am senzatia c-a sunt probleme sa o sun ,exista posibilitatea sa se instaleze o sarcina extrauterina.in restu e ok
florena_florentina
Postat pe 22 Noiembrie 2008 16:06
Steriletul e foarte ok..Eu il am de 1 an jumatate,mi s`a montat la 6 saptamani dupa nasterea prin cezariana,pe fondul revenirii menstruatiei(chiar daca alaptam).Nu am avut probleme,cu exceptia menstruatiai mai abundente(o data la 2-3 luni)..in rest totul a fost normal...oricum ,nimic mai grav decat era inainte,ba chiar dimpotriva.Nu deranjeaza,nici pe mine nici pe sot,iti da o sigurantace te reconforteaza in timpul actului sexual..Dupa parerea mea este alegerea optima ca metoda contraceptiva.Stiu ca sunt si pareri contra,in general de natura religioasa,la care eu recunosc ca nu ader,pentru ca am alte convingeri...Fiecare e liber sa faca alegerile care`l fac sa se simta bine din toate punctele de vedere.
Mony_ampera
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:49
buna
steriletul e cea mai buna metoda de contraceptie
eu am pe al III-lea
ACUM AM PUS UNUL PT UTER FIBROMATOS
cele cere aveti menstruatie abundenta faceti un control si intrebati de acest sterilit
e ok!
iar d.p.d.v. religios...? ce este mai pacat
sa faci avorturi
sa faci copii fara nr.
ar trebui sa traim ca fratii dc vrem sa fim in conformitate cu religia
astea se apropie de habotnicism
D-zeu sa ma ierte!
sa fim mai buni, sa facem milostenie, sa ne rugam si nu in ultimul rand sa mergem la biserica - e mult mai important
neagu_marieta
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:41
am sterilet de 5 ani trebuie sa il schimb la 8 ani nu sint probleme mari doar o iritatie in timpul ciclului in rest este sigur pt.preintimpinarea unei sarcini .nu vreau sa aud de pastile anticonceptionale am luat si am ramas insarcinata la un an de cind am inceput sa iau sper sa fie bine si cu urmatorul sterilet
tomjulia2000
Postat pe 25 Ianuarie 2009 14:09
eu il am de 3 ani acuma,,mi sa pus dupa 6 saptamani,si vreau sa zic ca ma simt super,nu am nici un fel de infectii,si e foarte bine
sandra_83pop
Postat pe 9 Februarie 2009 21:27
eu nu pot ramane insarcinata..insa stiu de la sora mea mai mare ca a purtat sterilet cativa ani inainte de a-si dori un copil,si a avut probleme cu prima sarcina..se banuieste ca din cauza steriletului..a pierdut sarcina la 5 luni...insa cu a doua sarcina nu a avut probleme..desigur,poate fi doar un caz izolat..
randunika
Postat pe 10 Februarie 2009 11:58
ai sati dai seama cand al scoti dar nu cred ca e vreo problema am si eu de 3 ani dar ma simt foarte bn nu te angrijora

stanmaria18
Postat pe 15 Februarie 2009 20:17
eu dupa ce am nascut fetita mi-am pus sterilet ...si foarte multumita am fost era pe trei ani mi-a reglat ciclul,nu aveam dureri ,cemai...foarte multumita ,dar a venit timpul sa-l scot ...dupa o pauza de doua luni,mi-am pus altul pe opt ani avea o forma diferita de celalalt ,nu la-m putut suporta ma-i mult de sase luni si in acest timp am avut hemoragie eram tot timpul de sange ,cate o data mai mult,cate o data mai putin si munceam la tara ...mi-a fost foarte greo slabisem mult nu puteam sa duc sapa,dar la sfatul medicului la-m tinut sase luni ,dupa aia mi lau scos am facut un chirotaj pentru ca am facut infectie de nu se trecea nici cu un antibiotic am stat in spital sapte zile si ma-m intors acasa casi noua...am folosit contraceptive un timp, ma umplea de cosuri pe fata...lea-m lasat am dat-o pe prezarvative nu-mi placea ,nu simte-am nici o placere facand sex cu sotul,acum am 40 de ani fiica mea are 18 ani si ma-m lasat si de prezarvative cu gandul sa mai fac un copil...Am grupa sanguina AB4 se spune ca este cea mai rea grupa de sange ,se prind bolile foarte repede din cauza asta ma-m infectat asa repede ..dar nu toata lumea e la fel va doresc sa va mearga bine cu steriletul
nicuta69
Postat pe 20 Februarie 2009 12:52
si eu sunt la al 4-lea sterilet.,dar dupa doua nasteri,baietii avand 21 si respectiv 19 ani,pot spune ca este mai mult dacat ok.,tinand cont ca uterul meu este retrovers avand si o sensibilitate mai mare.eu pot spune ca este cea mai sigura metoda.va pup.
danike
Postat pe 9 Martie 2009 12:10
Buna ziua! Am citit parerile voastre despre sterilet si as mai dori cateva detalii: cat timp dureaza montarea, cat timp e "valabil" , cat costa, cum il achizitonezi (din farmacie sau de la dr.), de cate controale e nevoie etc! Va multumesc anticipat.
perdea
Postat pe 15 Martie 2009 11:32
steriletele sunt de mai multe feluri,pe 3,pe 5,ani,etc.,eu am avut un ster.pe 3 ani si l-am tinut 6 ani,bineinteles ca la recomandarea medicului,de asemeni iti va spune medicul ce fel de sterilet sa-ti pui,adica sa-ti cumperi de la farmacie,unii medici au in cabinete si nu trebuie sa-ti cumperi tu.,de preferat sa ai un medic ginecolog bun pentru a-ti spune tot ce implica....atunci cand ti se va monta vei simti,dar nu trebuie sa te sperii,de scos este f. usor pentru ca ti-l trage repede si nu ai timp sa-ti dai seama,dar repet un medic f. bun...montarea aprox. un sfert sau o jum. de ora....ref. la controale orice femeie cu capul pe umeri ar trebui sa mearga de cel putin o data pa an la un control si pt. testul Papanicolau care de asemeni se face repede..dar la noi inca nu se stie prea multe,mentalitatea unor anumite femei cand aud doar incep sa comenteze negativ fara a se documenta,etc,..sanatate multas si sa ne auzim cu bine!
danike
Postat pe 16 Martie 2009 11:10
buna,sunt nou pe aici, dar tin sa va spun ca nimic nu mi se mai pare sigur..eu am 3 copii mi se parea ok,am apelat la sterilet de teama unei noi sarcini am pus steriletul ,am stat linistita dar iata ca si de aceasta data inevitabilul a aparut dupa 2 ani de-la inserarea steriletului am facut si al 4-lea bebeu ;tin sa va spun ca steriletul a fost scos insaptamana a 7 de sarcina cand am hotarat sa merg sa vad dc a intarziat mentruatia; asa ca eu nu mai am incredere in nimic dar totusi cred ca tot la sterilet voi apela; succes
vicky_sarah2000
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:25
De la: randunika, la data 2009-02-10 11:58:45eu nu pot ramane insarcinata..insa stiu de la sora mea mai mare ca a purtat sterilet cativa ani inainte de a-si dori un copil,si a avut probleme cu prima sarcina..se banuieste ca din cauza steriletului..a pierdut sarcina la 5 luni...insa cu a doua sarcina nu a avut probleme..desigur,poate fi doar un caz izolat..


depinde la ce interval de la scoaterea steriletului a avut sarcina... trebuia sa astepte cateva luni inainte de a lasa o sarcina, si cum spuneai , un caz izolat... posibil respectivul copil sa fi avut si alte probleme si nu din cauza steriletului sa se fi produs necazul
camiflorea
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:55
De la: balena_70, la data 2009-01-25 14:09:50 am sterilet de 5 ani trebuie sa il schimb la 8 ani nu sint probleme mari doar o iritatie in timpul ciclului in rest este sigur pt.preintimpinarea unei sarcini .nu vreau sa aud de pastile anticonceptionale am luat si am ramas insarcinata la un an de cind am inceput sa iau sper sa fie bine si cu urmatorul sterilet


nu astepta sa treaca cei opt ani, ar fi bine macar o data pe an sa faci totusi un consult ginecologic, pt linistea ta..
camiflorea
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:56
De la: nicuta69, la data 2009-02-20 12:52:43eu dupa ce am nascut fetita mi-am pus sterilet ...si foarte multumita am fost era pe trei ani mi-a reglat ciclul,nu aveam dureri ,cemai...foarte multumita ,dar a venit timpul sa-l scot ...dupa o pauza de doua luni,mi-am pus altul pe opt ani avea o forma diferita de celalalt ,nu la-m putut suporta ma-i mult de sase luni si in acest timp am avut hemoragie eram tot timpul de sange ,cate o data mai mult,cate o data mai putin si munceam la tara ...mi-a fost foarte greo slabisem mult nu puteam sa duc sapa,dar la sfatul medicului la-m tinut sase luni ,dupa aia mi lau scos am facut un chirotaj pentru ca am facut infectie de nu se trecea nici cu un antibiotic am stat in spital sapte zile si ma-m intors acasa casi noua...am folosit contraceptive un timp, ma umplea de cosuri pe fata...lea-m lasat am dat-o pe prezarvative nu-mi placea ,nu simte-am nici o placere facand sex cu sotul,acum am 40 de ani fiica mea are 18 ani si ma-m lasat si de prezarvative cu gandul sa mai fac un copil...Am grupa sanguina AB4 se spune ca este cea mai rea grupa de sange ,se prind bolile foarte repede din cauza asta ma-m infectat asa repede ..dar nu toata lumea e la fel va doresc sa va mearga bine cu steriletul


nu grupa de sange e de vina pt imunitatea scazuta... nu conteaza ce grupa ai, ci cum ai grija de tine in functie de grupa pe care o ai... cauzele sunt mai profunde, ar trebui verificate. felicitari ca te-ai hotarat sa mai ai un copil. sa te ajute dumenzeu sa fie sanatos!
camiflorea
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:59
De la: perdea, la data 2009-03-15 11:32:09Buna ziua! Am citit parerile voastre despre sterilet si as mai dori cateva detalii: cat timp dureaza montarea, cat timp e "valabil" , cat costa, cum il achizitonezi (din farmacie sau de la dr.), de cate controale e nevoie etc! Va multumesc anticipat.


detaliile acestea depind de medicul ginecolog la care apelezi... fiecare are propriul stil. montarea nu e dificila, este esential sa faci un test papanicolau inainte de a monta sterilet, in functie de rezultat faci intai tratament si apoi montezi steriletul. unii medici au si steriletul, ei iti pot spune ce valabilitate are si cat costa.
camiflorea
Postat pe 8 Aprilie 2009 14:02
În aceastã postare veþi afla foarte multe informaþii despre metodele contraceptive, inclusiv despre sterilet, precum ºi linkuri spre site-uri pe acelaºi subiect.

Mi-am dat licenþa în bioeticã, iar acum fac doctoratul în filosofie. Nu ca sã mã laud spun ce studii am, ci pentru a arãta cã sunt foarte bine pregãtit în domeniu.

Pentru întrebãri ºi dialog, pot fi contactat pe messenger, la id vieru_cezar_iasi
sau pe e-mail, la adresa vieru_cezar_iasi@yahoo.com

EFECTUL AVORTIV AL MULTOR METODE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE

CONSECINÞE NEGATIVE ASUPRA SÃNÃTÃÞII PROVOCATE DE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE

IMORALITATEA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE

METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALÃ (BAZATE PE ABSTINENÞA PERIODICÃ) -O ALTERNATIVÃ SÃNÃTOASÃ ªI MORALÃ (ÎN ANUMITE CONDIÞII) LA METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE

1. Informaþii mai puþin cunoscute despre metodele artificiale de contracepþie ºi linkuri cu declaraþii medicale ºi cãrþi despre nocivitatea acestor metode:

Este dovedit fãrã dubiu, cu argumente clare, biologice ºi religioase, cã omul este fiinþã umanã din clipa concepþiei, atât trupeºte, cât ºi sufleteºte. Trupeºte, chiar de la concepþie, adicã de la fecundaþie, posedã un cod genetic uman ºi propriu, deci chiar de la concepþie este fiinþã umanã unicã. În acel cod genetic sunt programate toate trãsãturile sale trupeºti: culoarea ochilor, culoarea pãrului, înãlþimea la care va ajunge, nuanþa tenului, forma feþei, forma nasului, etc. Dezvoltarea ulterioarã a corpului sãu nu este decât o derulare a acestui program care existã deja de la început, din momentul concepþiei. Iar sufleteºte, Dumnezeu creazã sufletul copilului tot în acel moment al concepþiei.

Unele dintre metodele artificiale de « contracepþie » sunt de fapt avortive (avorturi timpurii), deoarece nu sunt o piedicã împotriva concepþiei, ci acþioneazã dupã concepþie, împiedicând nidaþia (împiedicã implantarea în uter a ovulului deja fecundat). Astfel, sunt avortive pilula de a doua zi ºi steriletul, cãci acþioneazã dupã concepþie; contraceptivele hormonale (pilulele anticoncepþionale luate înainte, injecþiile contraceptive, implanturile subdermice ºi alte contraceptive hormonale) uneori sunt o piedicã împotriva concepþiei, dar alteori acþioneazã dupã concepþie, împiedicând nidaþia, deci în multe cazuri sunt avortive: de multe ori ele nu inhibã ovulaþia, fecundaþia are loc ºi în aceste cazuri acþioneazã dupã fecundaþie modificând endometrul (mucoasa peretelui intern al uterului), fãcându-l neprimitor pentru ovulul fecundat. Astfel împiedicã nidaþia în cazurile, destul de numeroase, în care fecundaþia totuºi a avut loc, iar embrionul va fi eliminat ulterior, în timpul menstruaþiei, de obicei fãrã a fi observat, datoritã dimensiunilor foarte reduse (la 14 zile de la concepþie, embrionul are aproximativ 1,5mm).Dar aspectul avortiv al acestor metode artificiale de contracepþie este trecut de cele mai multe ori sub tãcere, deoarece existã interesul comercializãrii lor, aºa cum vom vedea mai jos. Multinaþionalele câºtigã sume imense de bani pe plan mondial din producerea ºi comercializarea acestor produse aºa –zis « contraceptive ». Se adaugã ºi interesul celor care împart în mod nedrept resursele ºi manipuleazã opinia publicã vehiculând falsa problemã a « suprapopulãrii » pentru a nu se vedea cã adevãrata cauzã a sãrãciei din lume nu este lipsa de resurse, ci împãrþirea nedreaptã a acestora de cãtre ei. În acest sens, ei promoveazã controlul populaþiei prin orice mijloace, în fapt promoveazã o culturã a morþii, opusã culturii umane ºi creºtine a vieþii.

Unii medici spun adevãrul în privinþa contracepþiei, dar alþii oferã pacientelor explicaþii sumare, fãrã însã a preciza cã aceasta se realizeazã uneori prin distrugerea ºi eliminarea embrionului (copilului), adicã prin avort timpuriu.
Doctorul Mina Minovici critica propaganda contraceptivã, numind-o „propagandã criminalã”, „plagã socialã ºi naþionalã”.

Pe lângã acþiunea avortivã a multora dintre metodele artificiale de contracepþie, toate metodele artificiale de contracepþie au ºi consecinþe negative asupra sãnãtãþii (efecte secundare), unele dintre ele chiar foarte grave, care vor fi prezentate mai jos.
Accesând linkul urmãtor, gãsiþi o carte ce poate fi cititã direct pe internet despre mijloacele anticoncepþionale ºi efectele lor secundare fatale despre care nu se vorbeºte din interese comerciale. Un bilanþ critic din punctul de vedere al unui ginecolog. Cartea este scrisã de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetricã la spitalul cantonal Stans, Elveþia, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper.
http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?anticonceptionale

-Informaþii importante despre efectul avortiv al pilulei contraceptive ºi despre consecinþele grave asupra sãnãtãþii gãsiþi accesând ºi linkul urmãtor :
http://www.avort.ro/pilula.php
Textul de pe acest site a fost scris pe baza unui studiu fãcut de Dr. Chris Kahlenborn care este medic terapeut la o clinicã privatã din Altoona, SUA. El este autorul studiului Breast Cancer, Its Link to Abortion and Birth Control Pill (Cancerul mamar, legãtura sa cu avortul ºi pilula de control al naºterii). Informaþiile au fost oferite prin bunãvoinþa doamnei dr. Nicole Syed, de la Centrul Fertility Care, Londra, 21a Soho Square W1D 4NR; Tel: 020 7437 0892; e-mail: mailto:info@naprofertility.co.uk

- Un site despre nocivitatea metodelor artificiale de contracepþie :
http://www.anticonceptionale.info/

-Despre efectele avortive ºi dãunãtoare pentru organism ale contraceptivelor artificiale – Dr. Chris Kahlenborn ºi Dr. Ann Moell:
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/230-ce-trebuie-sa-stie-o-femeie-despre-contraceptie

-Contraceptivele hormonale (ºi în general contraceptivele artificiale) chiar sunt periculoase. Studiu cu trimiteri la articole si link-uri catre reviste si carti de specialitate despre nocivitatea contraceptivelor
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/215-contraceptivele-hormonale-chiar-sunt-periculoase

-Studiu medical (autor: dr. Chris Kahlenborn) despre faptul cã pilula ºi steriletul sunt avortive (cauzeazã avorturi timpurii) ºi despre nocivitatea lor ºi a metodelor artificiale de contracepþie în general:
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-functioneaza-pilula-si-alte-contraceptive-contraceptivele-hormonale-si-steriletuldiu-sunt-ele-oare-abortive-cauzeaza-avorturi-timpurii

-Pilulele anticoncepþionale sunt avortive Autor: John Wilks, medic farmacist, M.P.S., M.A.C.P.P., octombrie 1998
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/229-cum-functioneaza-si-mai-ales-cum-esueaza-pilula-pilula-provoaca-avortul-hormonal-avorturi-timpurii

-Faþa nevãzutã a contraceptivelor:
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/213-fata-nevazuta-a-contraceptivelor

-Pilula ºi cancerul mamar (cancerul de sân) – interviu cu Dr. Chris Kahlenborn
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/216-pilula-si-cancerul-mamar-cancerul-de-san

-Riscul cancerului mamar indus de pilulã – autor Dr. Chris Kahlenborn
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/217-riscul-cancerului-mamar-indus-de-pilula

-Despre pericolele contraceptivelor injectabile:
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/214-contraceptivele-injectabile-periculoase-pentru-sanatatea-oamenilor

- De asemenea, puteþi citi sau audia conferinþa despre avort, efectele nocive ale metodelor artificiale de “contracepþie” ºi despre bolile cu tranmitere sexualã þinutã de doamna doctor Cristina Todea – Gross, accesând linkul urmãtor :
http://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/209/Conferinta-despre-avort

- Iatã ºi un videoclip interesant, intitulat Pilula contraceptivã este avortivã
http://www.youtube.com/watch?v=5Ws0t7FPSuc&NR=1

Alternativa la metodele artificiale de contracepþie este planificarea familialã prin metodele naturale, bazate pe abstinenþa periodicã (în zilele fertile ale femeii). Aceste metode naturale sunt sãnãtoase, nu costã nimic ºi sunt în acord cu morala creºtinã dacã se recurge la ele din motive serioase, nu din motive egoiste. Dar dacã soþii nu au motive serioase pentru a amâna sau evita conceperea unor noi copii ºi recurg la metodele naturale din motive egoiste, atunci ºi aceste metode naturale devin pãcate.
Dar metodele artificiale de contracepþie (atât cele care acþioneazã dupã concepþie, cât ºi cele care sunt o piedicã pentru concepþie) sunt pãcate chiar dacã soþii ar avea motive care pot pãrea serioase pentru a le folosi, dupã cum vom vedea când vom arãta imoralitatea acestor metode.
Existã o singurã excepþie: este permisã din punct de vedere moral (deci nu constituie pãcat) folosirea metodelor terapeutice cu adevãrat necesare pentru a vindeca bolile organismului, chiar dacã se prevede cã din aceasta va rezulta o piedicã împotriva concepþiei, cu condiþia ca aceastã piedicã sã nu fie direct voitã.Cine n-a ºtiut pânã acum toate aceste aspecte ºi a folosit metode artificiale de contracepþie, sã nu mai foloseascã astfel de metode mãcar de acum înainte, când a conºtientizat. Prin informaþiile detaliate din acest material venim în întâmpinarea datoriei morale pe care o are fiecare de a se informa cât mai bine. Dacã nu s-ar informa, ar fi în ignoranþã vinovatã.

Legea care interzice metodele artificiale de contracepþie nu e o simplã lege a dreptului uman, ci este o lege a lui Dumnezeu, care a fost datã o datã pentru totdeauna ºi nu poate fi schimbatã niciodatã. Toate Bisericile creºtine exprimã într-un glas voinþa lui Dumnezeu care interzice sterilizarea ºi toate metode artificiale de contracepþie. Nu trebuie sã luãm exemplul oamenilor pãcãtoºi ºi corupþi, oricât de mulþi ar fi aceºtia, ci exemplul creºtinilor adevãraþi care respectã voinþa lui Dumnezeu.

RECOMAND ªI BLOGURILE MELE:

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conþine: Argumente ºtiinþifice ºi religioase ca omul este om din momentul concepþiei. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative la avort. Mãrturii ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnatoare. Argumente cã multe dintre metodele aºa – zis « contraceptive » sunt de fapt avortive (avorturi timpurii). Argumente cã toate contraceptivele artificiale sunt dãunãtoare sãnãtãþii (unele dintre ele au chiar efecte nocive grave asupra sãnãtãþii) ºi sunt ºi pãcate. Alternativele la metodele artificiale de contracepþie sunt metodele naturale de planificare familialã bazate pe abstinenþa periodicã. Acestea sunt sãnãtoase ºi morale cu douã condiþii : dacã sunt folosite dupã cãsãtorie ºi dacã soþii au motive serioase pentru a recurge la metodele naturale, nu motive egoiste. Dacã metodele naturale de planificare familialã sunt folosite din motive egoiste, devin ºi ele pãcate.

Puteþi intra ºi pe blogul urmãtor:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Acest blog conþine: înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio), cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator), articole, etc.

Vã rog intraþi pe bloguri ºi trimiteþi-le mai departe, ca sã foloseascã ºi altora. Chiar se meritã.


2. Metodele naturale de planificare familialã – o alternativã la metodele artificiale de contracepþie

O alternativã la metodele artificiale de contracepþie o reprezintã metodele naturale de planificare familialã. Mulþi medici ginecologi criticã metodele artificiale de contracepþie ºi recomandã metodele naturale de planificare familialã. Metodele naturale de planificare familialã sunt cele care respectã ordinea fireascã atât în pregãtirea ºi în desfãºurarea actului sexual, cât ºi în finalizarea lui. Aceste metode naturale diferã între ele în funcþie de procedeele de calcul al perioadelor fertilã ºi nefertilã din ciclul menstrual. Ele sunt urmãtoarele patru:

a. metoda calendarului (se mai numeºte ºi metoda Ogino-Knaus, dupã numele inventatorilor),
b. metoda temperaturii bazale,
c. metoda Billings (ritmul mucusului cervical)
d. metoda simpto-termicã.

Metodele naturale de planificare familialã:

- Nu au nici un efect negativ asupra sãnãtãþii.
- Presupun abstinenþa (abþinerea) de la actul sexual în zilele de fertilitate sigurã sau probabilã ale ciclului menstrual (abstinenþa periodicã).
- Dacã sunt calculate corect, metodele naturale de planificare familialã au un grad ridicat de siguranþã, în condiþiile în care femeia îºi cunoaºte bine funcþionarea ciclului menstrual (siguranþã de 100% nu oferã nici metodele naturale de planificare familialã, nici metodele artificiale de contracepþie). De obicei, un calcul mai exact al funcþionãrii ciclului menstrual se face într-o perioadã de 6-12 luni. Existã formule de calcul al metodelor naturale de planificare familialã chiar ºi pentru femeile care au ciclu neregulat. Dacã ciclul este foarte variabil nu se poate aplica metoda calendarului, însã, în acest caz, se pot aplica urmãtoarele trei metode naturale (a temperaturii, metoda Billings ºi metoda simpto-termicã). Existã mãrturii ale unor soþi care folosesc numai metode naturale de planificare familialã ºi declarã cã sunt foarte mulþumiþi de ele.
- Din punct de vedere moral, metodele naturale de planificare familialã sunt conforme cu criteriile moralei catolice ºi cu criteriile obiective ale moralitãþii, bineînþeles dacã sunt utilizate dupã cãsãtoria creºtinã ºi dacã evitarea concepþiei prin recurgerea la ele nu provine din egoism, ci existã motive serioase ca soþii sã evite concepþia unor noi copii sau sã distanþeze concepþiile copiilor. În aceleaºi condiþii, metodele naturale de planificare familialã sunt acceptate ºi de unele dintre Bisericile Ortodoxe. (Bisericile Ortodoxe din anumite þãri nu acceptã nici metodele naturale de planificare familialã, acceptând doar abstinenþa totalã ca singurã soluþie pentru cei care nu mai vor noi copii) Dupã cum vom explica spre sfârºitul materialului, Biserica Catolicã ºi Bisericile Ortodoxe care acceptã metodele naturale de planificare familialã sunt consecvente cu ele însele ºi atunci când considerã permisã folosirea metodelor naturale de planificare familialã pentru motive juste, ºi atunci când aratã cã e nepermisã folosirea metodelor artificiale de contracepþie, chiar dacã soþii ar avea motive care pot pãrea serioase.
- Metodele naturale nu numai cã nu pun în pericol relaþia dintre soþi, ci dimpotrivã, încurajeazã iubirea ºi respectul dintre ei.
- Favorizeazã dãruirea totalã a soþilor.
- Nu costã nimic.
- E clar cã NU este permis sã se facã avort dacã totuºi s-ar concepe copilul în cazurile de excepþie ale metodelor naturale, în cazurile erorilor de calcul sau în oricare alt caz.
- Dacã o nouã sarcinã ar expune direct la un pericol real ºi foarte grav viaþa mamei, abstinenþa periodicã nu poate fi recomandatã ºi nici urmatã. În asemenea cazuri se impune consultarea unor medici de încredere ºi cu principii creºtine.
E adevãrat cã aceastã abstinenþã periodicã presupune un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soþii tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când rãul se face mai uºor, dar este foarte dãunãtor. Însã cine trãieºte cu înþelepciune alege lucrurile bune ºi sãnãtoase (metodele naturale), chiar dacã acestea presupun sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafaþã par uºoare, dar în realitate sunt pline de rãutate ºi otravã (metodele artificiale de contracepþie).

Cine doreºte detalii despre procedeele de calcul ale metodelor naturale de planificare familialã, cine mai doreºte materiale informative sau cine are întrebãri despre cele scrise în acest material poate sã scrie la urmãtoarea adresã de e-mail: vieru_cezar_iasi@yahoo.com sau pe messenger, la id vieru_cezar_iasi

3. Consecinþe negative asupra sãnãtãþii provocate de metodele artificiale de contracepþie

Metodele artificiale de contracepþie se împart în :

A. Metode ireversibile (sterilizare definitivã)
a)Sterilizarea masculinã (vasectomie) constã în ligatura chirurgicalã a canalelor deferente.
b)Sterilizarea femininã constã în ligatura sau rezecþia trompei (tubei) uterine. Aceste metode sunt intervenþii definitive ºi infirmitãþi. Atât pentru femeie, cât ºi pentru bãrbat pot provoca: hemoragii dupã operaþie, infecþii, hematomul inciziei, dureri, traumatizarea vaselor sanguine sau a tractului intestinal, tumefacþii, complicaþii legate de anestezia localã sau generalã, etc.; iar numai pentru bãrbat: inflamaþia testiculelor ºi senzaþii dureroase, granulomi formaþi de spermã lângã testicule, etc.

Mai multe despre consecinþele sterilizãrii asupra sãnãtãþii puteþi citi accesând, pe linkul urmãtor, cartea pe care am recomandat-o ºi mai sus, scrisã de medicul ginecolog Rudolf Ehmann, în colaborare cu Otto Döpper
http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?anticonceptionale

Persoanele care se sterilizeazã fac pãcat mare ºi dovedesc egoism, care este opusul iubirii creºtine. Chiar dacã au deja un anumit numãr de copii, trebuie sã se gândeascã la faptul cã poate Dumnezeu vrea sã aducã la existenþã ºi alte fiinþe umane prin intermediul lor, precum ºi la faptul cã nu au dreptul moral sã recurgã la sterilizare. Apoi, trebuie sã se gândeascã ºi la faptul cã unele împrejurãri ale vieþii lor se pot schimba, adicã le poate deceda soþul / soþia ºi, recãsãtorindu-se, poate cã vor dori sã aibã mãcar un copil ºi cu noul soþ / noua soþie.

Persoanele care sunt sterile fãrã intenþie ºi fãrã motiv, înseamnã cã sunt puse la încercare de Dumnezeu. Trebuie sã se roage cu stãruinþã ºi sã urmeze tratamentele prescrise de medic pentru înlãturarea sterilitãþii. Dacã problema lor se rezolvã, sã mulþumeascã din suflet lui Dumnezeu. Dar dacã pânã la urmã tot nu obþin vreun rezultat, sã se resemneze la voinþa lui Dumnezeu ºi, dacã vor, pot sã adopte un copil sau mai mulþi.

B. Metode reversibile

a) Pilula „de a doua zi” (sau aºa-numita „contracepþie de urgenþã”) este o metodã cu efect avortiv, deoarece acþioneazã dupã concepþie, împiedicând nidaþia (ucide ovulul fecundat sau modificã înveliºul intern al uterului, care devine neprimitor pentru ovulul fecundat). Prezintã efecte secundare grave, putând provoca : sarcini extrauterine, ameþeli, greþuri puternice, vãrsãturi, dureri, senzaþii neplãcute în sâni, hemoragii uterine, dereglãri ale ciclului menstrual, etc. De exemplu, Sir Libunam Daonaldson, consilierul – ºef pe probleme medicale al guvernului Marii Britanii, a avertizat medicii britanici cã un anumit tip de pilule „de a doua zi”, Levonelle ºi Levonelle-2, determinã o ratã crescutã a sarcinilor extrauterine.

b) Contracepþia prin dispozitiv intrauterin (prescurtat D.I.U., se mai numeºte sterilet sau spiralã). Este un dispozitiv din material plastic, cu fir de argint sau de cupru, care se inserã în cavitatea uterinã. Steriletul împiedicã nidaþia, deci are efect avortiv. Ca urmare a folosirii steriletului pot apãrea: sarcini extrauterine, crampe dureroase, contracþii uterine în încercarea de a respinge corpul strãin, infecþii, expulzie spontanã, sarcini pe sterilet, obstrucþie tubarã ºi prin aceasta sterilitate, perforaþie uterinã latentã provocând hemoragie internã ºi peritonitã, cancer cervical, cancer la endometru, menstruaþii mai abundente, prelungite ºi dureroase, febrã sau frisoane, dureri sau sângerãri în timpul actului sexual, sângerãri intermenstruale (toate aceste sângerãri putând duce la anemie), scurgeri vaginale abundente sau cu miros neplãcut, dereglarea ciclurilor menstruale. Riscul sarcinii extrauterine la femeile care poartã sterilet este de zece ori mai mare decât la femeile care nu-l poartã. Datoritã efectelor deosebit de dãunãtoare, companiile care fabricã sterilete în S.U.A. au fost date în judecatã de numeroase femei care s-au îmbolnãvit. Drept urmare, din anul 1986, aceste companii au încetat sã le mai vândã pe piaþa americanã. Ceea ce nu înseamnã cã respectivele fabrici nu mai produc sterilete, însã, din anul 1986, ele sunt fabricate numai pentru export. Existã informaþii cã femeile din România au început sã evite steriletele.

c)Contracepþia hormonalã : - Pilulele „anticoncepþionale” (denumite ºi COC sau pilule orale combinate) asociazã douã substanþe hormonale: estrogenul ºi progesteronul (iar pilula monohormonalã sau POP e fãcutã numai pe baza unei singure substanþe hormonale, progesteronul), existând foarte multe variante ºi nume comerciale, producþia acestora devenind o afacere rentabilã, de unde ºi publicitatea deºãnþatã fãcutã „pilulei”. Afacerile rentabile ºi publicitatea existã ºi în cazul altor metode artificiale de contracepþie. Pilulele anticoncepþionale (atât cele combinate, COC, cât ºi cele monohormonale, POP) împiedicã uneori concepþia, dar alteori acþioneazã ºi dupã concepþie împiedicând nidaþia, deci uneori au ºi efect avortiv, aºa cum am explicat mai sus. În ceea ce priveºte efectul avortiv al pilulelor, iatã câteva citate ale unor specialiºti actuali care au studiat problema ºi au ajuns la aceastã concluzie. Mutschler : „Contraceptivele orale împiedicã implantarea ovulului fecundat, atunci când ovulaþia a avut loc”. Finjentscher (Münster) aratã cã în 7% din cazurile în care are loc fecundaþia ovulului la persoanele care iau pilule, contracepþia (mai exact avortul timpuriu) e datoratã împiedicãrii nidaþiei. Beller (Münster) vorbeºte despre efectul avortiv al pilulei, care ar trebui numitã „avort precoce” (avort timpuriu). Taubert ºi Kuhl vorbesc în cartea lor „Kontrazeption mit Hormonen” („Contracepþia cu hormoni”) apãrutã în 1980, despre „efectul de împiedicare a nidaþiei la aproape toate tipurile de pilule”. În 1985 la Congresul „National Abortion Federation” din Boston s-a fãcut aceastã declaraþie: „Nu vã înºelaþi. Pilula ºi steriletul sunt avortive.” (ºi nu numai pilula ºi steriletul sunt avortive, dupã cum veþi vedea mai jos). Consecinþele folosirii contraceptivelor hormonale sunt extrem de variate ºi frecvente (la unele femei, aceste consecinþe pot apãrea mai repede, iar la altele pot apãrea în timp). Prin pilulele „anticoncepþionale” se introduce în organism un surplus de hormoni sintetici, chimici, modificaþi în laborator, care, în timp, se depoziteazã în organism.

Mulþi medici ginecologi dau o listã foarte lungã a efectelor folosirii pilulelor contraceptive. Variazã de la efecte uºoare: obezitate, creºterea poftei de mâncare, tensiuni ºi dureri mamare, dereglarea regularitãþii ciclului menstrual, senzaþii de greaþã, vomã, obosealã, iritabilitate, depresii acute, dureri de cap acute, sângerãri intermenstruale, amenoree , frigiditate, pânã la efecte grave: pilozitate accentuatã (apariþia din abundenþã a pãrului pe corpul femeii), hiperlipemie , embolie pulmonarã, scãderea toleranþei la glucozã cu riscul apariþiei diabetului zaharat, icter de tip colestatic , distrofii mamare ºi în special diferite forme de cancer hormonodependent : cancer mamar, cancer uterin ºi al colului uterin. Cancerul de col uterin este determinat de hormonii pilulei contraceptive, considerã doctor Amy Berrington de la Cancer Research, Oxford, fiind în acord cu autorii unui studiu sintetizat de Agenþia Reuters. Cercetãrile au fost fãcute pe mai multe cazuri de femei bolnave. În ce priveºte cercetãrile prezentate la a treia conferinþã europeanã a cancerului de sân, acestea au arãtat cã pericolul acestei maladii este cu 26% mai mare la utilizatoarele de pilule, în comparaþie cu cele care nu le utilizeazã. În acelaºi timp, la femeile care iau pilule de mai mult timp, pericolul de a dezvolta aceastã boalã este de pânã la 56%.
Mai pot apãrea accidente cardio-vasculare (mai ales la fumãtoare ºi la femeile care au trecut de 35 de ani) : infarct, hipertensiune arterialã, accidente vasculare cerebrale, hipercoagubilitate cu accidente tromboflebitice (tromboze venoase profunde, trombozã cerebralã), aterosclerozã , ischemie coronarianã . Un studiu fãcut între anii 1977-1981 în Anglia pe 200.000 de femei aratã cã, la femeile care folosesc pilule, procentajul deceselor cauzate de afecþiuni cardiace ºi vaso-cerebrale e cu 40% mai ridicat decât la femeile care nu folosesc. Pericolul hemoragiei cerebrale este de 6,5 ori mai mare, iar la femeile care mai ºi fumeazã, acest pericol este de 22 de ori mai mare decât la femeile care nu folosesc pilule. Pericolul de infecþii pelviene e de 7 ori mai mare la femeile care folosesc pilule decât la celelalte.
Existã apoi riscul sterilitãþii. În S.U.A. sunt circa un milion de femei devenite sterile din cauza pilulei ºi numãrul lor creºte cu circa 100.000 pe an.
Se mai poate aminti blocajul permanent al funcþiei hipotalamice , încetarea creºterii la persoanele care sunt încã în creºtere ºi iau pilule anticoncepþionale.
La nivelul colului uterin, al ovarului sau al vaginului, s-au întâlnit modificãri morfopatologice .
Existã ºi alte consecinþe : accidente respiratorii, sarcini extrauterine (deoarece contraceptivele hormonale modificã miºcãrile peristaltice ale trompelor uterine, prin secreþiile steroidiene ovariene), naºteri premature, edeme sau dureri la picioare, crize de respiraþie, dureri în abdomen, piept sau braþ, tulburarea vederii, îngãlbenirea ochilor sau a pielii, iar unii specialiºti considerã cã rãspândirea bolii SIDA nu e strãinã de folosirea pilulei, întrucât pilula ar slãbi sistemul imunitar. Contraceptivele orale au ºi un rol în trecerea în stare de parazit a Candidei saprofite, ducând la candidozã . De asemenea, pilulele favorizeazã ºi alte boli cu transmitere sexualã, tricomoniaza ºi chlamidia , deoarece modificã pH-ul vaginal, stimulând bacteriile ºi microbii.

- Contraceptivele injectabile, la fel ca ºi pilulele, împiedicã uneori concepþia, iar alteori acþioneazã dupã concepþie, impiedicând nidaþia, deci uneori au efect contraceptiv, alteori au efect avortiv. În ultimii ani au fost date publicitãþii mai multe studii cu privire la rolul contraceptivelor injectabile în producerea cancerului de sân. Contraceptivele injectabile prezintã aceleaºi consecinþe negative asupra sãnãtãþii ca ºi pilulele anticoncepþionale. În plus, pot avea ca efect erupþii cutanate , acnee , pigmentarea pielii, iar studii recente aratã ºi o altã consecinþã a folosirii acestei metode: scãderea densitãþii osoase care poate duce mai târziu la apariþia osteoporozei . Aceastã metodã poate avea ºi urmãtoarele consecinþe: sângerãri vaginale care dureazã mult ºi sunt abundente, puternice dureri de cap, depresii majore, urinãri frecvente, îngãlbenirea pielii sau a ochilor, menstruaþii prelungite sau, dimpotrivã, amenoree (lipsa menstruaþiei).

- Implanturile subdermice presupun intervenþia chirurgicalã. Au tot acþiune hormonalã. Uneori au efect contraceptiv, alteori acþioneazã dupã concepþie, deci au ºi efect avortiv. Consecinþele negative asupra sãnãtãþii sunt aceleaºi ca ºi în cazul pilulelor ºi al injecþiilor hormonale. În plus, implanturile mai pot avea urmãtoarele consecinþe negative asupra sãnãtãþii: chisturi ovariene, creºterea dimensiunii ovarelor, dificultãþi de vedere, cãderea pãrului de pe cap, scurgeri vaginale.

- Existã ºi alte tipuri de contracepþie hormonalã mai puþin rãspândite, dar au aceeaºi acþiune (uneori contraceptivã, alteori avortivã) ca ºi cele descrise mai sus, precum ºi aceleaºi consecinþe negative asupra sãnãtãþii.

d) Substanþele spermicide locale sub formã de creme, spumante, geluri, folii, burete cu spermicid, ovule, tablete, care se introduc în vagin înainte de contactul sexual, au eficacitate slabã. Drept consecinþe, pot apãrea fenomene inflamatorii ºi alergice locale atât pentru femeie, cât ºi pentru bãrbat. Spre deosebire de contraceptivele hormonale, la care efectul avortiv este dovedit cu certitudine, la substanþele spermicide efectul avortiv nu este dovedit cu certitudine dar este foarte probabil cã, în cazul în care totuºi a avut loc fecundaþia, ucid ovulul fecundat sau împiedicã nidaþia lui.

e) Actul sexual întrerupt („coitus interruptus” sau „ejacularea afarã”) este una dintre cele mai nesigure metode contraceptive, deoarece existã spermatozoizi ºi în picãturile de lichid prespermatic (eliminarea unui lichid în timpul actului sexual, înainte de ejaculare), nu numai în sperma eliminatã la sfârºit, iar o singurã picãturã de lichid prespermatic este suficientã pentru ca o femeie sã rãmânã însãrcinatã (bineînþeles, dacã se aflã în perioada fertilã a ciclului menstrual). De asemenea, câþiva spermatozoizi se pot desprinde în timpul actului sexual ºi pot pãtrunde în vagin, iar unul dintre ei poate ajunge la ovul. Aceastã metodã determinã o stare de anxietate ºi tensiune psihicã ºi, pe termen lung, poate provoca impotenþa la bãrbat ºi frigiditatea la femeie. Mai este denumitã ºi onanism, de la pãcatul lui Onan, criticat în Biblie, dupã cum vom vedea mai pe larg puþin mai jos, când vom arãta imoralitatea metodelor artificiale de contracepþie. Unii confundã onanismul cu masturbarea. Nu trebuie confundate, dar ambele sunt pãcate. Despre masturbare vom vorbi spre finalul materialului.

f) Prezervativul masculin (condom) este rãu tolerat ºi nu asigurã protecþie totalã nici împotriva infecþiei cu virusul imunodeficienþei umane (HIV), nici împotriva altor boli cu transmitere sexualã. Pe lângã faptul cã se pot rupe, pot aluneca sau pot avea defecte de fabricaþie, în latexul prezervativelor pot apãrea anumite fisuri foarte mici, invizibile cu ochiul liber, dar prin care virusul HIV poate trece cu mare uºurinþã, pentru cã este mult mai mic. Mãrimea fisurilor care apar în mod natural în latexul prezervativului este de pânã la 5 microni, iar virusul mediu HIV are aproximativ 0,1 microni. În termeni de mãrime, asta înseamnã cã virusul HIV poate trece printr-o fisurã din latexul prezervativului tot atât de uºor precum trece o pisicã printr-o uºã deschisã de garaj. Dupã unii cercetãtori, riscul infectãrii cu HIV în cazul folosirii prezervativului este în jur de 15%, iar dupã alþi cercetãtori acest risc este chiar în jur de 35%. Dar chiar luând în calcul riscul cel mai mic (în jur de 15%), cine foloseºte prezervativul ºi are relaþii sexuale cu mai mulþi parteneri, nu poate avea vreo garanþie cã mai devreme sau mai târziu nu se va infecta, dupã cum nu are nici o garanþie cel care zboarã cu un avion dintr-o sutã, deºi 15 dintre ele se vor prãbuºi. Acest virus poate avea o perioadã de incubaþie de la câteva luni pânã la câþiva ani, uneori chiar opt sau zece ani, astfel încât o persoanã care este infectatã cu HIV poate pãrea perfect sãnãtoasã mai mulþi ani, dar în realitate este seropozitivã ºi poate transmite altora virusul HIV. Cea mai sigurã apãrare faþã de virusul HIV nu este folosirea prezervativului, ci este abstinenþa înainte de cãsãtorie ºi fidelitatea între soþ ºi soþie dupã aceea. Prin prezervative se creeazã o falsã speranþã de securitate împotriva HIV ºi se încurajeazã promiscuitatea. Existã ºi un documentar despre SIDA, intitulat „Fãrã o a doua ºansã”, în care se vorbeºte ºi despre falsa speranþã a aºa-zisului „sex sigur” („self sex”). Virusul HIV distruge sistemul imunitar al organismului, care devine incapabil sã se apere în lupta cu infecþiile. De multe ori, abia dupã mai mulþi ani de la infectarea cu HIV organismul dezvoltã o serie de boli, care în condiþii normale ar fi fost stopate de sistemul imunitar. O persoanã poate afla dacã este seropozitivã sau nu, în urma unui test HIV, care se face gratuit la centrele de transfuzie sanguinã ºi la alte centre. Acest test pune în evidenþã anticorpii produºi de organism, care pot fi descoperiþi dupã ce au trecut ºase luni de la infectare. Dupã cum se ºtie, nu existã vindecare pentru persoanele infectate cu HIV, ci este posibilã doar o încetinire a evoluþiei bolii, deci o întârziere a decesului cu cel mult câþiva ani.
Virusul HIV se transmite prin: contact sexual, sânge infectat (transfuzii de sânge infectat, folosirea unui instrumentar medical infectat, body – piercing ºi tatuare, folosirea în comun a unor obiecte tãioase ce pot produce leziuni ale pielii: lame de bãrbierit, instrumente de manichiurã ºi pedichiurã, periuþa de dinþi), de la mama infectatã la copil (30% dintre copiii concepuþi de o mamã seropozitivã moºtenesc virusul). Virusul HIV se poate transmite ºi prin contact sexual anal sau oral ºi uneori se poate transmite chiar prin sãrut pasional (virusul HIV a fost localizat ºi în alte fluide corporale diferite de sânge, cum ar fi: spermã, secreþii vaginale, salivã, lacrimi, etc.).
Virusul HIV nu se transmite prin: tuse sau strãnut, deci prin aer; atingere, îmbrãþiºare, sãrut prietenesc pe obraz; trãind sau muncind în preajma unei persoane infectate; folosirea grupurilor sanitare în condiþii igienice; utilizarea veselei în comun; înþepãturi de þânþari sau alte insecte; bãi, bazine, adicã prin apã; prosoape, clanþe de uºi, telefon sau computer. Ca ºi actul sexual întrerupt, folosirea condomului poate provoca anxietate ºi tensiune psihicã, precum ºi alte efecte de ordin psihic. De asemenea, mai poate provoca iritaþii la nivelul organelor genitale.

g) Prezervativul feminin (diafragma sau obturator cervical ºi cupola cervicalã) este fãcut în funcþie de dimensiunile fiecãrei femei. Are eficienþã mediocrã ºi este, de asemenea, rãu tolerat. Poate provoca aceleaºi efecte negative ca în cazul folosirii condomului (iritaþii, anxietate, tensiune psihicã, precum ºi alte efecte de ordin psihic). În plus, poate provoca infecþii ale aparatului urinar. Dupã cum se observã, nu existã vreo metodã artificialã de contracepþie lipsitã de urmãri negative, mai mult sau mai puþin grave, pe plan fizic ºi psihic pentru femeie, dar ºi pentru bãrbat, iar unele dintre ele sunt ºi avortive.

4. Imoralitatea metodelor artificiale de contracepþie

Deja filosofii de dinainte de creºtinism ajunseserã la concluzia cã ceea ce este imoral este întotdeauna vãtãmãtor. În acest sens, filosoful grec Platon spunea cã nici un lucru nu este folositor dacã nu e conform moralei: nu pentru cã ceea ce este folositor e moral, dar pentru cã ceea ce este moral este folositor. Publicitatea care se face unor metode contraceptive artificiale este determinatã de interese comerciale, în nici un caz de intenþii benefice. Toatã aceastã propagandã se pretinde umanistã ºi filantropicã. Pretinde cã vizeazã binele omenirii, dar de fapt ascunde scopuri ºi interese negative: e vorba de dorinþa popoarelor bogate, ameninþate cu dispariþia datoritã natalitãþii foarte scãzute, de a deþine controlul demografic al planetei, considerând cã populaþiile sãrace, în permanentã creºtere, constituie o ameninþare pentru bogãþiile lor. ªi apoi mai sunt la mijloc marile interese financiare: sume imense de bani pe care le câºtigã multinaþionalele, fabricând ºi comercializând produsele artificiale de contracepþie. Cum acestea sunt din ce în ce mai puþin folosite în þãrile bogate, dovedindu-se a fi nocive sãnãtãþii, se cautã noi pieþe de desfacere, invadând în special þãrile africane ºi cele din fostul bloc comunist.

Nu este pãcat plãcerea actului sexual între soþ ºi soþie, dupã cãsãtoria creºtinã, cu condiþia ca ei sã respecte ordinea fireascã. Ordinea fireascã este perturbatã prin metodele artificiale de contracepþie.

Dupã cum nu constituie pãcat actele sexuale dacã au loc între soþ ºi soþie, dupã cãsãtoria creºtinã ºi dacã se respectã ordinea fireascã, la fel nu constituie pãcat actele sexuale sãvârºite dupã vârsta fertilitãþii, în aceste condiþii.

Toate metodele artificiale de contracepþie sunt imorale ºi deci pãcate mari, cu excepþia celor terapeutice, cu adevãrat necesare pentru a vindeca bolile organismului, cu condiþia ca piedica pentru concepþie sã nu fie direct voitã. Din Biblie reiese cã Dumnezeu nu este de acord cu metodele artificiale de contracepþie. De exemplu, în Geneza (Facerea) 38,9-10 este criticatã metoda actului sexual întrerupt (pãcatul lui Onan). La evrei era obiceiul ca, atunci când murea un bãrbat, fratele sãu s-o ia în cãsãtorie pe soþia acestuia. Aºa a fãcut Onan, dar, ca sã nu conceapã copii, el practica metoda actului sexual întrerupt. Lui Dumnezeu nu i-a plãcut acest lucru ºi l-a pedepsit. Uneori se face în favoarea folosirii metodelor contraceptive urmãtoarea argumentaþie: „decât sã se facã avort, e preferabil sã se recurgã la metode contraceptive”. Acestã argumentaþie aparþine unei mentalitãþi care îi recunoaºte lui Dumnezeu numai jumãtate din drepturile de proprietate asupra vieþii, adicã îi recunoaºte lui Dumnezeu dreptul asupra vieþii, dar nu ºi asupra mecanismelor delicate care stau la originea vieþii. Atât avortul cât ºi contracepþia fac parte, la nivele diferite, dintr-o culturã care refuzã viaþa ºi refuzã invitaþia de a fi simpli colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieþii. Ele au la bazã orgoliul omului care îºi asumã drepturi pe care nu le are. Apoi, cum am vãzut, multe dintre metodele contraceptive sunt de fapt avortive. Biserica Catolicã ºi Bisericile Ortodoxe care acceptã metodele naturale de planificare familialã sunt consecvente cu ele însele ºi atunci când considerã permisã folosirea metodelor naturale de planificare familialã pentru motive juste, ºi atunci când aratã cã e nepermisã folosirea metodelor artificiale de contracepþie, chiar dacã soþii ar avea motive care pot pãrea serioase. Papa Paul al VI-lea în enciclica „Humanae vitae” („Viaþa umanã”) aratã cã existã între cele douã cazuri o diferenþã esenþialã: în primul caz (de folosire a metodelor naturale de planificare familialã pentru motive juste) soþii se folosesc în mod legitim de o dispoziþie naturalã; în celãlalt caz (de folosire a metodelor artificiale de contracepþie) ei împiedicã desfãºurarea proceselor naturale. E adevãrat cã ºi într-un caz ºi în celãlalt, soþii se pun de acord în intenþia reciprocã de a evita copilul pentru motive plauzibile, nedorind ca el sã se conceapã; dar e la fel de adevãrat cã numai în primul caz ei ºtiu sã renunþe la folosirea cãsãtoriei (la relaþii sexuale) în perioadele fertile când, pentru motive juste, concepþia nu e doritã, ºi cã se folosesc de ea (au relaþii sexuale) în perioadele nefertile. Fãcând aceasta, ei dovedesc o iubire cu adevãrat ºi pe deplin onestã. În exortaþia apostolicã „Familiaris consortio” („Legãtura de familie”), Papa Ioan Paul al II-lea scrie cã soþii care folosesc metode artificiale de contracepþie „manipuleazã ºi înjosesc sexualitatea umanã, cu aceasta înjosindu-se pe ei înºiºi ºi alterând valoarea dãruirii totale. Faþã de limbajul care exprimã în mod firesc dãruirea reciprocã ºi totalã dintre soþi, contracepþia artificialã opune un limbaj în mod obiectiv contradictoriu, conform cãruia nu mai este vorba de dãruire reciprocã totalã. Urmeazã de aici nu numai refuzul deschiderii la viaþã, ci ºi o falsificare a adevãrului lãuntric al iubirii conjugale, chematã sã fie o dãruire a persoanei întregi.” Aceastã diferenþã antropologicã ºi moralã între contracepþie ºi metodele naturale de planificare familialã implicã douã moduri de gândire ireductibile unul la celãlalt asupra persoanei ºi asupra sexualitãþii umane.

Biserica îi elogiazã pe soþii care, printr-o hotãrâre bine gânditã, luatã în comun, primesc cu generozitate sã creascã în mod corespunzãtor chiar ºi un numãr mai mare de copii. Sfânta Scripturã ºi Biserica vãd în familiile numeroase un semn al binecuvântãrii lui Dumnezeu ºi al generozitãþii pãrinþilor. Soþii înþelepþi, bogaþi sau sãraci, nu se sperie niciodatã de un numãr mai mare de copii, ºtiind cã fiecare copil vine în lume cu un creier ºi douã braþe, care în timpul vieþii lor produc mai mult decât consumã. Apoi, fraþii mai mari îi ajutã pe pãrinþi în creºterea celor mai mici. S-au vãzut deseori pãrinþi numai cu un singur copil slujindu-i acestuia ca niºte robi ºi alþi pãrinþi cu câte ºase, zece, doisprezece sau chiar mai mulþi copii, care erau crescuþi în frica de Dumnezeu ºi disciplinaþi, iar pãrinþii erau iubiþi, respectaþi ºi ajutaþi. Cu toate cã în România de azi pentru mulþi viaþa este destul de dificilã din punct de vedere material, totuºi sunt la blocuri în oraºe ºi la sate familii care, fie cã dispun, fie cã nu dispun de o stare materialã prea bunã, totuºi au mulþi copii. Strãbunii noºtri, în înþelepciunea lor, au apreciat loialitatea, optimismul ºi buna dispoziþie în casele cu mulþi copii. În plus, de multe ori, ultimul copil dintr-o familie numeroasã a fost un om de seamã sau un sfânt: de exemplu, Mozart a fost al cincilea copil din familie, Rembrandt al ºaselea, Wagner al ºaptelea, Napoleon al optulea, Sfântul Ignaþiu al treisprezecelea, Schubert al treisprezecelea, Franklin al paisprezecelea, Benedict Lobre al cinsprezecelea, etc. ªi, chiar dacã ar ajunge un om obiºnuit, tot are dreptul la viaþã. Multor oameni le pare rãu la bãtrâneþe cã au puþini copii ºi spun cã dacã ar fi acum tineri ar face mai mulþi. Familia numeroasã este o desãvârºitã societate minusculã. Copiii unei familii numeroase nu suspinã dupã copiii vecinilor pentru a se juca cu ei, nu-i cautã, cãci fiind mulþi, îºi pot îndeplini trebuinþele lor copilãreºti, în casa pãrinteascã, sub supravegherea pãrinþilor: astfel, ei devin bine crescuþi, fãrã a fi expuºi la influenþe negative. Asemenea cu o prisacã de albine ºi reginele sale, familia cu numeroºi copii adunã mierea vieþii pentru fiecare dintre ei.

Aºa – zisa « problemã demograficã » este o falsã problemã. Adevãrata problemã este împãrþirea nedreaptã a resurselor

Au o pãrere greºitã cei care cred cã explozia demograficã (creºterea foarte mare a populaþiei Pãmântului) va determina epuizarea resurselor omenirii. Creºterea foarte mare a populaþiei Pãmântului nu va determina epuizarea resurselor omenirii ºi iatã de ce:
- statistici recente, furnizate de F.A.O. aratã urmãtorul fapt: creºterea anualã a populaþiei este de 1,60%, în timp ce creºterea anualã a produselor agricole este mai mare: 4%, aceste produse fiind cele care stau la baza hranei populaþiei.
- în ce priveºte posibilitãþile de alimentare, globul pãmântesc are resurse de hranã pentru mult mai mulþi oameni decât sunt în prezent, însã adevãrata problemã este împãrþirea nedreaptã a resurselor. Iar cei care împart în mod nedrept resursele manipuleazã opinia publicã vehiculând falsa problemã a « suprapopulãrii » pentru a nu se vedea cã adevãrata cauzã a sãrãciei nu este lipsa de resurse, ci împãrþirea nedreaptã a acestora de cãtre ei. În acest sens, ei promoveazã controlul populaþiei prin orice mijloace, în fapt promoveazã o culturã a morþii, opusã culturii umane ºi creºtine a vieþii.
- Astfel, unii oameni de ºtiinþã au calculat cã Pãmântul poate hrãni: 8 miliarde de oameni (conform lui Penck), 13 miliarde (conform lui Hollstein), 22 miliarde (conform lui Ballod) ºi peste 100 de miliarde de oameni (conform lui Clark). Or, în prezent pe Pãmânt sunt în jur de 6 miliarde ºi jumãtate de oameni.
- În plus, economiºtii constatã cã o creºtere a densitãþii demografice poate fi însoþitã de o mare expansiune economicã: ca exemplu poate fi adus Hong – Kongul, unde existã o densitate mare de populaþie ºi în acelaºi timp o mare creºtere economicã.
- Apoi, trebuie þinut cont cã 70% din suprafaþa globului o ocupã apele. Acestea pot deveni o sursã inepuizabilã pentru alimentarea populaþiei Pamântului, dacã vor fi exploatate cum trebuie. ªi mai trebuie þinut cont cã din suprafaþa uscatã numai 30% e cultivatã.
Dacã o parte a omenirii suferã de foame, aceasta nu se datoreazã faptului cã pãmântul nu are resurse, ci ignoranþei, egoismului, rãutãþii, împãrþirii nedrepte a resurselor. Nimeni nu ar suferi de foame dacã s-ar investi în agriculturã numai o micã parte din sumele care se investesc pentru distrugerea vieþii oamenilor (pentru armament, aparate pentru avort ºi sterilizare, contraceptive, etc.)
Accesând linkul urmãtor puteþi vedea un documentar intitulat « Iarna demograficã » în care oamenii de ºtiinþã aratã cã pe pãmânt este nevoie de copii, altfel se ajunge la o îmbãtrânire a populaþiei, la o aºa numitã iarnã demograficã. Documentarul e format din 6 parti, fiecare de cate 10 minute. Iatã prima parte, iar celelalte 5 pãrþi le gãsiþi în dreapta :
http://www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE&feature=PlayList&p=FD03534E6E481F1E&index=0&playnext=1

Iar în privinþa României se constatã o scãdere dramaticã a populaþiei, astfel încât, dacã nu se vor lua mãsuri de stopare a avorturilor prin lege, dispariþia poporului român poate fi calculatã matematic.

În plus, cei care sunt creºtini ºtiu cã omenirea nu va dãinui veºnic pe faþa Pãmântului. Dumnezeu ne spune prin intermediul Bibliei cã va fi un sfârºit al lumii acesteia ºi e clar cã El va avea grijã ca pãmântul sã aibã resursele necesare vieþii pânã în ultimul moment. Sã nu uitãm cã Dumnezeu a zis primilor oameni: „Fiþi roditori, înmulþiþi-vã, umpleþi Pãmântul ºi supuneþi-l.” (Gen. 1,28).

vieru_cezar_iasi
Postat pe 13 Aprilie 2009 07:04
sunt ana si am 32 de ani.in martie miam montat sterilet,dar tot de atunci nu am ciclu regulat.am 2 avorturi intrun an,adica pe anul trecut,si nu am avut niciodata nici o infectie vaginala.de la montarea steriletului dupa ciclu la 2 saptamini am singerari vaginale.se poate sa am cancer de col oterin de la sterilet?am contacte sexuale normale adica nici dese nici rare.va rog sami scrieti pe adresa mea de mail cristinakytty@ymail.com
healthy005205
Postat pe 8 August 2009 21:18
Este foarte interesant tot ce am citit legat de metoda de contraceptie numita "sterilet". Pana la urma se pare ca nu e chiar o metoda contraceptiva, pentru ca s-a studiat faptul ca, de fapt, se intampla minunea. Am doi copii de 6 respectiv 2 ani. Supa nasterea primului copil am avut sterilet si fiind multumita, mi-am pus si dupa cel de-al doilea copil. Cu toate ca am vrut sa cred in tot ce se spune legat de ele, de eficienta lor, tind sa-mi ascult instinctul si sa cred ca nu e chiar bine. Fiecare menstruatie se prezinta cu miros urat si cu bucatele mici de "nu stiu ce". Ma simt pacatoasa ca folosesc metoda asta in continuare, cu toate ca am inteles cum functioneaza, dar tot odata nu stiu ce sa fac. In metoda calendarului nu am incredere. Sunt sigura ca as ramane insarcinata imediat daca as apela la metodele clasice dar sanatoase dpdv religios. off
healthy006736
Postat pe 22 Septembrie 2009 21:19
Buna fetelor, as vrea sa va impartasesc din experienta mea de fosta purtatoare de sterilet.Am avut sterilet vreo 6 ani.Am 37 ani, 2 baieti, unul dee 16 ani si jumatate si unul de 4 ani si jumatate.Dupa cel de al doile-a mi-am pus iar sterilet ( inainte de al avea pe el am avut 6 ani sterilet),la un an dupa ce l-am pus am ramas insarcinata CU STERILET.Am facut intrerupere de sarcina si dupa avort am pus din nou sterilet.A fost ok pana anul trecut cand am facut o extrauterina (cu sterilet pus).Am facut operatia de rigoare la care a trebuit sa-mi extipe ambele trompe uterine !!! Acum , la un an de zile de la operatie sunt ok, multumesc lui Dumnezeu, si sper sa fiu in continuare.Concluziile le trage-ti voi singure. Va pupik dulce pe toate !!!
kudika063953
Postat pe 13 Octombrie 2009 08:20
Marieta, daca steriletul se numeste Mirena, imi poti povesti daca ai reactii adverse de la el ?
Multumesc,
Miorita
healthy002061
Postat pe 14 Martie 2010 10:16
De la: , la data 2009-01-25 14:09:50 am sterilet de 5 ani trebuie sa il schimb la 8 ani nu sint probleme mari doar o iritatie in timpul ciclului in rest este sigur pt.preintimpinarea unei sarcini .nu vreau sa aud de pastile anticonceptionale am luat si am ramas insarcinata la un an de cind am inceput sa iau sper sa fie bine si cu urmatorul sterilet


mergi la ginecolog! nu astepta sa treaca 8 ani pt ca nici un sterilet nu are o asa mare valabilitate, chiar daca asa ti s-a spus.. mai bine mergi degeaba decat sa ajungi prea tarziu!
camiflorea
Postat pe 14 Martie 2010 17:35
buna as avea si eu o intrebare inainte di menstruatie ai pierderi de culoare maro?
si eu am steriletul de aproape 3 ani si sunt multumita de el da ma speriat cineva si acum nu stiu ce sa mai fac
healthy015196
Postat pe 19 Aprilie 2010 23:46
am steriletul de 3 ani aproape si sunt si eu tare multumita de el dar.... am niste pierderi inainte de mentruatie niste pierderi maro ce parereai ms mult mirella
healthy015196
Postat pe 19 Aprilie 2010 23:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
polipi 4 De la: Simply_i 22 Noiembrie 2009 15:54
Hemoroizi 19 De la: healthy010635 27 Martie 2010 21:42
tricomonoza 4 De la: healthy002469 3 August 2009 21:58
ovule 1 De la: rubya 3 Aprilie 2010 02:19
salut 3 De la: camiflorea 25 Decembrie 2009 09:39