Setari Cookie-uri

Plantele care te mentin mereu verde

M-am abonat la revista de dezvoltare personala Body Mind Spirit Magazine si am primit deja primul numar. Imi place ideea ca oamenii acestia abordeaza teme variate pentru trup, minte si suflet. Mi-a placut foarte mult articolul "Plantele care te mentin mereu verde": "Rasayana cuprinde modalitati sau remedii de reintinerire sau tonice. Rasayana confera forta si vitalitate, memorie si inteligenta excelente, iar prin regenerarea la nivelul creierului, mintea si inima sunt la fel de clare la varste inaintate ca si in copilarie."
Va recomand sa-l cititi in nr 4 al revistei din luna septembrie. ;)
vella
Postat pe 25 Septembrie 2008 09:06
iti recomand HOFIGAL www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 14 Februarie 2009 11:22
te rog spune-mi unde pot citi aceasta revista sau unde ma pot abona la aceasta revista
mira
Postat pe 5 Martie 2009 15:53
Gelul de Aloe Vera este unul din produsele care te vor mentine mereu verde www.cristinne.ro
Consuma cu incredere! efectele asupra organismului sunt uimitoare:
-asupra stomacului si intestinelor-neutralizeaza acizi,regleaza aciditatea,combate diareea,elimina toxinele,regleaza PH-ul,inlatura constipatia
-asupra bolilor de inima-efect asupra anginei pectorale,scade colesterolul,previne diabetul
-asupra tumorilor maligne,benigne si asupra cancerului pulmonar
-asupra sistemului imunitar
-asupra afectiunilor reumatismale
-asupra diabetului
-asupra afectiunilor oculare
-asupra arsurilor
-asupra radiatiilor solare
-asupra psoriazisului vulgaris

CONTACT : Cristina STOICA
Tel. : 0766808606
cristinna119
Postat pe 15 Iulie 2009 10:25
De la: cristinna119, la data 2009-07-15 10:25:34Gelul de Aloe Vera este unul din produsele care te vor mentine mereu verde www.cristinne.ro
Consuma cu incredere! efectele asupra organismului sunt uimitoare:
-asupra stomacului si intestinelor-neutralizeaza acizi,regleaza aciditatea,combate diareea,elimina toxinele,regleaza PH-ul,inlatura constipatia
-asupra bolilor de inima-efect asupra anginei pectorale,scade colesterolul,previne diabetul
-asupra tumorilor maligne,benigne si asupra cancerului pulmonar
-asupra sistemului imunitar
-asupra afectiunilor reumatismale
-asupra diabetului
-asupra afectiunilor oculare
-asupra arsurilor
-asupra radiatiilor solare
-asupra psoriazisului vulgaris

CONTACT : Cristina STOICA
Tel. : 0766808606

Acest gel de aloe vera de la firma abc nu indeplineste conditiile de concentratie ,puritate si calitate,este de o calitate indoielnica.Imi pare rau pentru domnia voastra dar ne mintiti cu nerusinare,uite asa defaimati imaginea acestei miraculoase plante ,prin folosirea numelui vreti sa denigrati calitatea ei .
http://www.iasc.org/
enemgabriel
Postat pe 15 Iulie 2009 10:27
De la: enemgabriel, la data 2009-07-15 10:27:47
De la: cristinna119, la data 2009-07-15 10:25:34Gelul de Aloe Vera este unul din produsele care te vor mentine mereu verde www.cristinne.ro
Consuma cu incredere! efectele asupra organismului sunt uimitoare:
-asupra stomacului si intestinelor-neutralizeaza acizi,regleaza aciditatea,combate diareea,elimina toxinele,regleaza PH-ul,inlatura constipatia
-asupra bolilor de inima-efect asupra anginei pectorale,scade colesterolul,previne diabetul
-asupra tumorilor maligne,benigne si asupra cancerului pulmonar
-asupra sistemului imunitar
-asupra afectiunilor reumatismale
-asupra diabetului
-asupra afectiunilor oculare
-asupra arsurilor
-asupra radiatiilor solare
-asupra psoriazisului vulgaris

CONTACT : Cristina STOICA
Tel. : 0766808606

Acest gel de aloe vera de la firma abc nu indeplineste conditiile de concentratie ,puritate si calitate,este de o calitate indoielnica.Imi pare rau pentru domnia voastra dar ne mintiti cu nerusinare,uite asa defaimati imaginea acestei miraculoase plante ,prin folosirea numelui vreti sa denigrati calitatea ei .
http://www.iasc.org/
eneia_u
Postat pe 16 Iulie 2009 08:46
De la: enemgabriel, la data 2009-07-15 10:27:47
De la: cristinna119, la data 2009-07-15 10:25:34Gelul de Aloe Vera este unul din produsele care te vor mentine mereu verde www.cristinne.ro
Consuma cu incredere! efectele asupra organismului sunt uimitoare:
-asupra stomacului si intestinelor-neutralizeaza acizi,regleaza aciditatea,combate diareea,elimina toxinele,regleaza PH-ul,inlatura constipatia
-asupra bolilor de inima-efect asupra anginei pectorale,scade colesterolul,previne diabetul
-asupra tumorilor maligne,benigne si asupra cancerului pulmonar
-asupra sistemului imunitar
-asupra afectiunilor reumatismale
-asupra diabetului
-asupra afectiunilor oculare
-asupra arsurilor
-asupra radiatiilor solare
-asupra psoriazisului vulgaris

CONTACT : Cristina STOICA
Tel. : 0766808606

Acest gel de aloe vera de la firma abc nu indeplineste conditiile de concentratie ,puritate si calitate,este de o calitate indoielnica.Imi pare rau pentru domnia voastra dar ne mintiti cu nerusinare,uite asa defaimati imaginea acestei miraculoase plante ,prin folosirea numelui vreti sa denigrati calitatea ei .
http://www.iasc.org/
Nu este greu de cultivat o planta de aloe in propia casa si atunci ai produsul natural pe care poti sa-l consumi ca atare sau preparat ca vin tonic.Eu prefer sa consum aloe asa cum este.Dintr-o frunza proaspata ies cam 2 lingurite de gel curat,necontaminat cu chimicale si la concentratia data de natura.
eneia_u
Postat pe 16 Iulie 2009 08:51
De la: enemgabriel, la data 2009-07-15 10:27:47
De la: cristinna119, la data 2009-07-15 10:25:34Gelul de Aloe Vera este unul din produsele care te vor mentine mereu verde www.cristinne.ro
Consuma cu incredere! efectele asupra organismului sunt uimitoare:
-asupra stomacului si intestinelor-neutralizeaza acizi,regleaza aciditatea,combate diareea,elimina toxinele,regleaza PH-ul,inlatura constipatia
-asupra bolilor de inima-efect asupra anginei pectorale,scade colesterolul,previne diabetul
-asupra tumorilor maligne,benigne si asupra cancerului pulmonar
-asupra sistemului imunitar
-asupra afectiunilor reumatismale
-asupra diabetului
-asupra afectiunilor oculare
-asupra arsurilor
-asupra radiatiilor solare
-asupra psoriazisului vulgaris

CONTACT : Cristina STOICA
Tel. : 0766808606

Acest gel de aloe vera de la firma abc nu indeplineste conditiile de concentratie ,puritate si calitate,este de o calitate indoielnica.Imi pare rau pentru domnia voastra dar ne mintiti cu nerusinare,uite asa defaimati imaginea acestei miraculoase plante ,prin folosirea numelui vreti sa denigrati calitatea ei .
http://www.iasc.org/
Nu este greu de cultivat o planta de aloe in propia casa si atunci ai produsul natural pe care poti sa-l consumi ca atare sau preparat ca vin tonic.Eu prefer sa consum aloe asa cum este.Dintr-o frunza proaspata ies cam 2 lingurite de gel curat,necontaminat cu chimicale si la concentratia data de natura.
eneia_u
Postat pe 16 Iulie 2009 08:51
Chiar nu este greu de crescut o planta de aloe in casa. O spun din experienta, mai ales ca pe mine personal m-a uimit cat de rezistenta si nepretentioasa poate fi. Am primit un pui si nu i-am dat atentie, l-am lasat intr-o ceasca cu apa si l-am uitat la soare vreo luna. Cand l-am redescoperit, pur si simplu m-a impresionat si l-am pus in pamant. Am folosit planta extern, dar intern nu am indraznit sa o folosesc. Cum sa fac ?
Va rog, daca stie cineva sa imi spuna si mie. Multumesc anticipat !
doinadia
Postat pe 16 Iulie 2009 10:15
Aloe crescuta in casa, fie ea vera sau nu, au proprietati exceptionale. Secretul este ca nu poti consuma nimic din ea pana nu implineste trei ani; abia atunci are efect medicinal. Pur si simplu rupi o frunza - iti recomand sa incepi de la baza daca este carnoasa, o tai marunt si o amesteci cu miere de albine si zeama de lamaie - daca doresti. Se consuma in aceeasi zi, mai bine chiar imediat, deoarece oxideaza. O poti folosi atat intern cat si extern. Sa aiba leac !
Dana63
Postat pe 16 Iulie 2009 10:46
PS : E TARE AMARA , DAR EXCELENTA
Dana63
Postat pe 16 Iulie 2009 10:47
De unde stii ca deabia dupa 3 ani este buna aloe ? care este sursa de informare ? Eu de exemplu am auzit ca dupa 2 ani ??
multumesc anticipat pentru raspuns
vali_filote
Postat pe 16 Iulie 2009 10:51
Poti pur si simplu sa mananci cate o frunza pe zi. E foarte amara.
Poti sa pregatesti o bautura, eu ii zic lichior.
Planta sa aiba vreo 2 ani. Inainte de preparare se tine la intuneric 2 saptamani. Cica ii cresc capacitatile imunitare.
Se spala planta. Eu ii rup fiecare frunza si o curat de tepi. O maruntesc la robot. Mai adaog acolo cateva lamai, cu tot cu coaja, spalate bine, maruntite si ele. Torn intr-un borcan. Torn de asupra alcool alimentar, ori vodca tare. Inchid bine borcanul, il pun la frigider pentru vreo 2-3 saptamani.
Apoi strecor bine continutul si adaog miere de albini.
Torn in sticle pe care le tin la frigider.

Beau cate 30 - 50 grame cu jumatate de ora inainte de masa.

Are un gust dulce-amarui.
Acest 'lichior' poate fi pastrat la frigider 6 luni si mai mult, depinde de cantitatea de alcool.

Este bun pentru cresterea imunitatii organismului, boli de stomac, ... si multe altele.
Giullietta
Postat pe 16 Iulie 2009 11:02
Eu folosesc aloea cruda.
Inainte de a o folosi nu o ud 3 zile,si din planta folosesc 3 zile.
De ex Ud planta luni dimineata si folosesc din ea Joi ,vineri,sambata.Sambata seara o ud si incep Marti.
Eu mananc cate 1 cm de frunza dupa care beau un pahar de apa plata sau o cana de ceai de 3 frati patati,de trei ori pe zi cu o jumatate de ora inaninte de masa.
Eu stiu ca planta nu se da prin robot ca se oxideaza.Se rade pe razatoare de plastic sau sticla.Se amesteca cu miere si propolis.
reteta o gasiti aici
http://www.femeiaunika.com/forum/viewtopic.php?f=77&t=807
Eu am incercat-o personal.
Dar prefer totusi s-o mananc cruda
http://www.femeiaunika.com/forum/viewtopic.php?f=77&t=297
UNIKA_
Postat pe 16 Iulie 2009 15:48
la cat e de bun ar trebui sa faca si copii
healthy002634
Postat pe 16 Iulie 2009 15:53
sursa de informare este strabunica mea . era botanista
Dana63
Postat pe 16 Iulie 2009 20:22
De la: Dana63, la data 2009-07-16 20:22:44sursa de informare este strabunica mea . era botanista

Nu consumati Frunza de aloe vera,proprietatile miraculoase le detine gelul din interior.Nu consumati alta specie decat aloe barbadensis miller si numai dupa ce planta atinge o maturitate de peste 4 ani.
enemgabriel
Postat pe 16 Iulie 2009 20:58
Si eu stiu ca planta de aloe se poate folosi de leac doar dupa 3 ani de viata.E excelenta ca medicament.Extern si in arsuri frunza zdrobita aplicata direct pe rana,mai ajuta la cicatrizarea post operatorie....etc.Incercati cu incredere..
kudika030262
Postat pe 17 Iulie 2009 00:15
De unde stiti ca gelul de la ABC nu e bun? Ati consumat????
healthy002400
Postat pe 17 Iulie 2009 00:54
Dar pentru potenta ce recomandati?
intelus1946
Postat pe 17 Iulie 2009 03:55
De la: healthy002400, la data 2009-07-17 00:54:07De unde stiti ca gelul de la ABC nu e bun? Ati consumat????

Pentru ca nu intruneste cerintele de calitate puritate si CONCENTRATIE.Doamne fereste sa cumpar apa cu 3 picaturi de gel de aloe vera,eu cumpar gel de la liderul mondial in aloe vera.
enemgabriel
Postat pe 17 Iulie 2009 08:17
Buna ziua. in primul rind va raspund din portugalia.Aloe vera este miraculoasa.Are proprietati benefice asupra organismului si nu dauneaza organismului. In primul rind stim ca ce este natural nu va afecta organismul nostru.Vorbesc asa pentru ca deja am incercat in multe afectiuni cum e nodul mamar arsuri tensiune arteriana dureri de dinti si ultima oara lam experimentat pe catelusa mea de 13 ani care a avut cataracta si cancer.Dupa un an de zile de tratament sa vindecat complect.Pentru ten folosesc gel aloe vera comercial cu o lingurita de argila verde si imi fac o data pe saptamina o masca.Va garantez ca o sa fiti surprinse dar totul va dura mult timp nu de pe o zi pe alta.
healthy004369
Postat pe 17 Iulie 2009 22:27
Eu consum de o luna gel aloe vera de la forever oare e bun?Conteaza firma care-l distribuie?....Habar nu am, lamuriti-ma va rog frumos.
healthy011335
Postat pe 19 Martie 2010 11:19
De la: healthy011335, la data 2010-03-19 11:19:24Eu consum de o luna gel aloe vera de la forever oare e bun?Conteaza firma care-l distribuie?....Habar nu am, lamuriti-ma va rog frumos.
conteaza firma care-l produce si chiar si distribuitorul.Forever living este lider mondial in plantatii,productie si desfacere a produselor pe baza de aloe vera.
ene_m_gabriel
Postat pe 19 Martie 2010 12:59
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 19 Martie 2010 23:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ganoderma... 7 De la: dora_dora490 14 Aprilie 2010 11:02
Examinare CT Regiune Gat. Sfat! 6 De la: NinaSabina 12 Decembrie 2011 15:45
Salazionul 16 De la: floare_de_crin 14 Martie 2014 15:17
Osteoporoza 99 De la: marinela_diana 18 Februarie 2019 15:25
de aloe vera 63 De la: mihai79_healthy 18 August 2014 22:13