Setari Cookie-uri

SCLEROZA AMIOTROFICA LATERALA

-Ce metoda din medicina alternativa exista pentru stoparea evolutiei acestei boli care acum este considerata incurabila?Unde in lume exista o fundatie care se ocupa cu acest tip de scleroza?Este groaznic sa ajungi sa nu poti inghiti,sa nu mai poti merge sa nu mai folosesti bine mainile,etc.Stie cineva,inafara de china unde se face transplant de celule si costa enorm adica 25000 de dolari,daca mai exista vreo cale de tratare sau ameliorare?
miki_robc
Postat pe 23 Mai 2009 15:01
Incearca REIKI sau VINDECARE RECONECTIVA.Sunt terapii energetice.Sunt specializata in aceste metode de tratament si chiar am tratat pe cineva cu scleroza.Se vad rezultate.
constantaandrei
Postat pe 7 Iunie 2009 19:32
dupa cite am inteles se poate trata prin lipitori din clasa HIRUDO MEDICINALIS cunosc pe cineva care a facut acest tratament si boala sa mai ameliorat.
eu am trombofeblita si prin medicamente nu am reusit sa o vindec am incercat cu lipitori si am reusit sa ma simt foarte bine
am cumparat 50 de lipitori cu 5 ron bucata si le pun pe picioare cite 4 o data la 4 zile
daca te intereseaza adreseazate la adresa de email hirudo_medicinalis@yahoo.com sau numar de telefon 0745558669
naziru
Postat pe 16 August 2009 12:23
De la: miki_robc, la data 2009-05-23 15:01:27-Ce metoda din medicina alternativa exista pentru stoparea evolutiei acestei boli care acum este considerata incurabila?Unde in lume exista o fundatie care se ocupa cu acest tip de scleroza?Este groaznic sa ajungi sa nu poti inghiti,sa nu mai poti merge sa nu mai folosesti bine mainile,etc.Stie cineva,inafara de china unde se face transplant de celule si costa enorm adica 25000 de dolari,daca mai exista vreo cale de tratare sau ameliorare?
se poate ameliora cu TRANSFER FACTOR, mama unei prietene are aceasta boala si la recomandarea unui medic din Milano, ia acest tratament si se simte mult mai bine.
International_Networkers_Team
Postat pe 28 Februarie 2010 20:50
De la: naziru, la data 2009-08-16 12:23:36dupa cite am inteles se poate trata prin lipitori din clasa HIRUDO MEDICINALIS cunosc pe cineva care a facut acest tratament si boala sa mai ameliorat.
eu am trombofeblita si prin medicamente nu am reusit sa o vindec am incercat cu lipitori si am reusit sa ma simt foarte bine
am cumparat 50 de lipitori cu 5 ron bucata si le pun pe picioare cite 4 o data la 4 zile
daca te intereseaza adreseazate la adresa de email hirudo_medicinalis@yahoo.com sau numar de telefon 0745558669


esti off topic, scleroza amiotrofica nu-i tromboflebita!
camiflorea
Postat pe 20 Martie 2010 08:43
nu am spus ca este trombofeblita daca ai citit cu atentie,am spus doar ca se poate ameliora boala
naziru
Postat pe 21 Martie 2010 08:47
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 21 Martie 2010 11:16
Detalii ºi informaþii despre SLA gãsiþi pe: http://sla.x10.mx/, site realizat de mine cu ajutorul soþiei, cu toate informaþiile adunate de noi de aproximativ un an pentru tatãl ei, ºi el pacient cu SLA. Deºi soþia e medic, dar nu neurolog, am întâmpinat ºi noi aceeaºi lipsã de informare ca ºi ceilalþi a cãror viaþã este datã complet peste cap de aceastã boalã. Deºi site-ul este încã în construcþie, sper sã vã fie de ajutor atât cât se poate.
CosminN_healthy
Postat pe 24 Aprilie 2010 19:06
De la: naziru, la data 2009-08-16 12:23:36dupa cite am inteles se poate trata prin lipitori din clasa HIRUDO MEDICINALIS cunosc pe cineva care a facut acest tratament si boala sa mai ameliorat.
eu am trombofeblita si prin medicamente nu am reusit sa o vindec am incercat cu lipitori si am reusit sa ma simt foarte bine
am cumparat 50 de lipitori cu 5 ron bucata si le pun pe picioare cite 4 o data la 4 zile
daca te intereseaza adreseazate la adresa de email hirudo_medicinalis@yahoo.com sau numar de telefon 0745558669


tromboflebita si scleroza sunt doua afectiuni total diferite, nu toate bolile se vindeca cu lipitori!
camiflorea
Postat pe 25 Aprilie 2010 17:01
De la: miki_robc, la data 2009-05-23 15:01:27-Ce metoda din medicina alternativa exista pentru stoparea evolutiei acestei boli care acum este considerata incurabila?Unde in lume exista o fundatie care se ocupa cu acest tip de scleroza?Este groaznic sa ajungi sa nu poti inghiti,sa nu mai poti merge sa nu mai folosesti bine mainile,etc.Stie cineva,inafara de china unde se face transplant de celule si costa enorm adica 25000 de dolari,daca mai exista vreo cale de tratare sau ameliorare?


imunomodulator, lecitina, Q10 si vitamina C, eventual cu o detoxifiere prealabila si un complex B.. functie de stadiul bolii si obiceiurile persoanei aflate in suferinta.. tratamentul trebuie personalizat, de aceea nu se pot indica pe forum doze precise sau formule miraculoase.
camiflorea
Postat pe 25 Aprilie 2010 17:09





---------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:22
Scleroza, din punct de vedere al mecanismelor neuronale pe care le presupune - este de mai multe tipuri. Vom discuta in cele ce urmeaza despre cele mai frecvente tipuri de sclerpoza, anume: scleroza laterala amiotrofica, respectiv scleroza multipla in placi.

Scleroza laterala amiotrofica are ca substarat degenerarea celulelor motorii din coarnele anterioare ale maduvei spinarii si a fasciculului piramidal, datorita acestui proces aparand progresiv paralizii globale ale membrelor sau ale organelor tributare nervilor cranieni. Boala se caracterizeaza printr-o pierdere (reducere) progresiva a acestor celule nervoase ale creierului si maduvei spinarii (denumite in termeni stiintifici neuroni motorii).

Neuronii motorii comanda muschii voluntari, muschi care fac posibila miscarea. Scleroza laterala amiotrofica este o boala progresiva, invalidanta. Mersul, vorbitul, mancatul, inghititul si alte functii fundamentale devin mai dificile cu timpul. Aceste afectiuni pot cauza diferite leziuni interne, afectiuni secundare si complicatii. 1 pana la 2 oameni din 100000, dezvolta in Romania acest tip de scleroza in fiecare an. Barbatii sunt afectati putin mai des decat femeile. Cu toate ca poate debuta la orice varsta, boala este mai frecventa la varsta mijlocie si la varstnici.

Scleroza multipla in placi este o afectiune care distruge principala structura antigenica a sistemului nervos – mielina. Mielina este un invelis gras care izoleaza nervii, avand un rol similar cu izolatia unui fir electric, permitand nervilor sa transmita impulsuri foarte rapid. Viteza si eficienta transmiterii acestor impulsuri nervoase stau la baza miscarilor line, rapide si coordonate ale corpului fara un efort constient. In scleroza multipla pierderea mielinei (demielinizarea) este insotita de o incapacitate a nervilor de a transmite impulsuri electrice de la si inspre creier, acest fapt producand diversele simptome specifice.

Locurile in care mielina a disparut se prezinta sub forma unor leziuni sau placi, localizate in zone diferite ale creierului si ale sirei spinarii. De altfel, termenul de termenul de "scleroza multipla" inseamna literal “multe cicatrici”. Scleroza multipla este o boala a creierului si a maduvei spinarii, care survine de obicei la adolescenti si adulti tineri. In Romania, frecventa este de aproximativ 40 de bolnavi la suta de mii de locuitori.


*****

In continuare va oferim o schema detaliata de tratament natural pentru SCLEROZA, realizata si explicata punct cu punct de medicul nostru consultant pe probleme de terapii si tratamente naturiste

Scleroza este o afectiune ce consta in distrugerea tecii de mielina a sistemului nervos. Pentru tratarea optima a acesteia recomand urmatoarea schema dedicata de tratament pe baza de produse naturiste CaliVita:


Varianta 1:

- Rhodiolin (1-1-1 inainte de masa, 3 luni continuu, relaxeaza sistemul nervos central prin cresterea serotoninei - hormonul cerebral al starii de buna dispozitie, prevenind astfel depresiile pacientilor cu scleroza).

- Noni (1-1-1 linguri inainte de masa, 2 luni continuu, intareste sistemul imunitar si nervos, prevenind recidivele bolii; actioneaza direct pe scoarta cerebrala).

- Shark Aid (0-1-2 dupa masa, 2-3 luni continuu, are efect antiinflamator prevenind inflamatiile si distructiile tecilor nervoase).

- Mega Protect 4 Life (1-1-0 dupa masa, 3 luni continuu, faciliteaza oxigenarea cerebrala prin imbunatatirea circulatiei creierului; combate starile de ameteala).


Varianta 2:
- Noni (1-0-2 linguri inainte de masa, 2 luni continuu, intareste imunitatea si rezistenta organismului, prevenind evolutia nefavorabila a sclerozei si recidivele bolii; actioneaza direct pe scoarta cerebrala).

- Rhodiolin (1-1-1 dupa masa, 3 luni continuu, relaxeaza sistemul nervos central si periferic prin cresterea nivelului de serotonina, hormonul fericirii si al starilor de buna dispozitie, sustinand astfel recuperarea organismului in cadrul acestei afectiuni).

- Omega 3 (1-1-1 in timpul mesei, 3 luni continuu, este un bun protector in preventia degradarii neuromusculare in cadrul acestei boli).

- Zen Thonic (1-2-0 dupa masa, 2 luni continuu, creste tonusul fizic si psihic, imbunatatind mobilitatea intregului corp si functiile creierului impreuna cu centrii nervosi ce deservesc musculatura in intregime).


- Optional, se poate utiliza dispozitivul energetic de uz personal BioHarmonex, pe programele corespuzatoare de reglare energetica: Sistem circulator, Sistem nervos, Relaxare, Meridian.

- Optional se va consuma apa alcalina (vezi dispozitivul Aquarion), deosebit de benefica in eliminarea din corp a reziduurilor cu potential toxic-cancerigen, dezacidificarea sangelui, reglarea metoabolismului, normalizarea absorbtiei intestinale a nutrientilor, hranirea optima a celulelor, curatirea colonului, ridicarea imunitatii, oxigenarea tesuturilor si in special a creierului.

0754541219 Leon Marian consilier Calivita International o336101586 www.calivita.com
MARIO_LYON
Postat pe 22 Mai 2010 10:41
un diagnostic dur...exista un singur aparat care stopeaza evolutia , eu am ceva informatii,pt. ca amfost interesata.Merge pe regenerarea celulei..iti dau firma este MediConsult Germania..sunt si cateva in tara( IL AM SI EU) .NU ESTE SCUMP MERITA
Reprezentantul pe Romania D-na CARMEN BOBOS carmen@mbobos.de TELEFON 00491633796450

SANATATE MULTA
BIENAIME
bienaime
Postat pe 27 Septembrie 2010 19:51
Este o copie a ceea ce am primit din Germania legat de acest diagnostic

as dori sa mai fac citeva precizari in legatura cu rezultatele obtinute prin folosirea acestui sistem de tratament,
rezultate pe care le inregistram noi aici la cei bolnavi de scleroza multipla, si anume:
Prin MRS 2000+
--se asigura regenerarea celulelor
--se obtine cresterea imunitatii
--este facilitata circulatia singelui in intreg organismul
--bolnavii nu mai au insomnii
--dispar dificultatile de vorbire coerenta
--se atenueaza/elimina crampele musculare
--avem bolnavi care , dupa un anumit timp, nu mai sunt dependenti de scaunul rulant fiindca se pot misca singuri pe propriile picioare
--nu mai au nevoie de doze mari de medicamente
--au o mobilitate imbunatatita
--creste productia de endorfine, oamenii nu mai sunt depresivi
--unele studii ale prof.Dr.Werner din cadrul Universitatii Berlin demonstreaza ca , dupa o utilizare mai indelungata si continua se micsoreaza sau se inchid focarele la nivel celebral

Inca o precizare: acest sistem de tratament nu vindeca boala, ci o stagneaza si ofera bolnavilor un alt comfort al vietii si posibilitatea sa poata din nou sa participe la viata cotidiana.
Mai exista in Viena Dr.Thuile, care preda in cadrul universitatii medicina energetica si publica rezultatele, uneori uluitoare, in cazul SM.
Dr.Thuile are in Europa peste 7.500 de studii facute pe MRS 2000+ in diverse institutii si spitale, clinici si Universitati.Tot in Austria se afla un Dr.Gl�ck, care la rindul lui face publicatii si scrie carti despre tratamentul cu resonanta magnetica.
bienaime
Postat pe 27 Septembrie 2010 19:57
Este o copie a ceea ce am primit din Germania legat de acest diagnostic

as dori sa mai fac citeva precizari in legatura cu rezultatele obtinute prin folosirea acestui sistem de tratament,
rezultate pe care le inregistram noi aici la cei bolnavi de scleroza multipla, si anume:
Prin MRS 2000+
--se asigura regenerarea celulelor
--se obtine cresterea imunitatii
--este facilitata circulatia singelui in intreg organismul
--bolnavii nu mai au insomnii
--dispar dificultatile de vorbire coerenta
--se atenueaza/elimina crampele musculare
--avem bolnavi care , dupa un anumit timp, nu mai sunt dependenti de scaunul rulant fiindca se pot misca singuri pe propriile picioare
--nu mai au nevoie de doze mari de medicamente
--au o mobilitate imbunatatita
--creste productia de endorfine, oamenii nu mai sunt depresivi
--unele studii ale prof.Dr.Werner din cadrul Universitatii Berlin demonstreaza ca , dupa o utilizare mai indelungata si continua se micsoreaza sau se inchid focarele la nivel celebral

Inca o precizare: acest sistem de tratament nu vindeca boala, ci o stagneaza si ofera bolnavilor un alt comfort al vietii si posibilitatea sa poata din nou sa participe la viata cotidiana.
Mai exista in Viena Dr.Thuile, care preda in cadrul universitatii medicina energetica si publica rezultatele, uneori uluitoare, in cazul SM.
Dr.Thuile are in Europa peste 7.500 de studii facute pe MRS 2000+ in diverse institutii si spitale, clinici si Universitati.Tot in Austria se afla un Dr.Gl�ck, care la rindul lui face publicatii si scrie carti despre tratamentul cu resonanta magnetica.
bienaime
Postat pe 27 Septembrie 2010 19:57
Te rog ia legatura cu MediConsult Germania, D-na Bobos ,
00491633796450
Iti da mai multe informatii.

Sanatate !
bienaime
Postat pe 28 Septembrie 2010 17:19
Buna tuturor, de curand am incercat sa realizez un blog pe tema scleroza laterala amiotrofica, m-as bucura mult daca, atunci cand aveti timp si daca doriti sa scrieti si dvs experientele proprii pentru ca alti oameni ce sufera de aceasta boala sa aiba informatii mai bogate.
Multumesc mult!
Adresa blogului este: http://sclerozalateralaamiotrofica.wordpress.com/
mirela1990
Postat pe 19 Februarie 2011 20:43
Papa-le tu pe toate....
kudika226898
Postat pe 3 Martie 2011 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alergia la histamina 31 De la: juicenoni 11 Iulie 2015 19:04
cum scap de constipatia cronica? 40 De la: kudika_1045226 14 Martie 2023 19:23
marire de sani 3 De la: healthy001807 30 Noiembrie 2009 13:18
ozonoterapie? 2 De la: kudika50ani 9 Noiembrie 2013 01:05
pietre la fiere 6 De la: kudika226898 16 Martie 2011 06:53