Setari Cookie-uri

pastila de a doua zi

sunt noua pe aici ... mam inregistrat pt k am kteva intrebari in leg cu pastila de a doua zi...am luato de 3 ori pana acum... si 2 dintre ele au fost la distanta de o luna.Nu mai pot avea copii?imi doresc ffff mult pe viitor.
demonfiyy1
Postat pe 27 Octombrie 2008 12:43
nu e nici o probl dar asta nu inseamna k le poti folosi pe post de anticonceptionale de asta se si numesc pastile de a doua zi se ia in situatii de urgenta cred ca au acelasi rol dar o data ce sint bune cel mai bine intrebi doctorul ce rol au daca se intimpla sa iei mai des
bogdan_7000
Postat pe 10 Noiembrie 2008 12:35
Am luat-o de 3 ori in viata mea in situatii de urgenta la distante de aproximativ 1-2 ani. Prima data nu am avut nici un efect secundar insa a doua si a treia oara cam la o luna dupa am inceput sa chelesc literalmente, imi luam par cu pumnul din cap si in plus mi s-a dereglat menstruatia si alte modificari "dragute" la sani si mai ales in libidou. Pana atunci am functionat ca un ceas elvetian fara anticonceptionale sau alte chestii. e foarte trist ca nu stim exact ce bagam in gura si de disperare ne repezim in farmacie. Mai voiam sa zic ca s-a si scumpit foarte mult in decurs de 4 ani, prima data cand am cumparat Postonor era 18 lei aprox. si acum e 50 lei...
mon4
Postat pe 13 Noiembrie 2008 09:31
Demonfiyy1 ai doar 16 ani!
Mai bine, inainte de a face sex cu cineva informeaza-te! Chestiile astea pot avea efecte negative mai tarziu. Eu zic la varsta ta mai bine sa iti vezi de scoala si mai ales de lb. romana! Lasa sexul si pastilele de a doua zi pe mai tarziu! Vei avea tot timpul din lume si pentru astea!
Gaby211081
Postat pe 13 Noiembrie 2008 10:09
draga mea,
nu conteaza cati ani ai si este bine ca ai grija sa nu ramai insarcinata, dar pastila de a doua zi este o pastila care se ia doar in situatii de urgenta...nu este indicat sa o iei in fiecare luna...eu am luat-o de vreo doua ori intr-un an si farmacista mi-a spus sa am grja ca nu este indicat sa o iau des...poti intreba si tu la farmacie, dar este indicat sa folosesti alta metoda de cantraceptie...
emilia367
Postat pe 14 Noiembrie 2008 20:18
spunetimi si mie .. e adevarat ca pastilele de a doua zi ingrasa..?
lola_healthy
Postat pe 27 Noiembrie 2008 16:34
Demonfiyy1 nu iti distruge viata si sanatatea, esti foarte tanara, poti sa afli informati de la medicul de familie, sau mai bine de la planing familial care trebuie sa existe in orice policlinica, din cite stiu eu pentru fetele care isi incep viata sexuala se acorda anticonceptionale in fiecare luna gratuit, de la medicul de familie care iti scrie o reteta gratuita si o scoti de la farmacie, pastilele de a doua zi se folosesc la cel putin 8 luni, sunt periculoase, citeste pe google informatii, nu te juca ptr. niste clipe de placere, baietilor poate ca nu le pasa ce faci si daca ar fi unul care are minte nu te ar lasa sa faci asa ceva, poate nici el nu stie nimic despre pilule, eventul intraba farmacistul. Dar nici macar nu ai citit prospectul de la medicamente daca faci asa. Cel mai bine mergi la un ginecolog sa te vada si ii povestesti cum sta treaba sa_ti dea niste sfaturi, nici anticonceptionalele nu sunt prea sanatoase si daca uiti sa ei e nasol. Nu esti singura care isi incepe la 16 ani viata s., curaj, nu te lasa dusa de val, gandestete in primul rand la tine!!!!!
lacrimioara_88
Postat pe 15 Decembrie 2008 21:02
demonfiyy1 ai mare grija cu pastila de a 2 zi...farmacista nu ti-a spus k pastila se i-a de MAXIM 2 ORI PE AN? ai mareeee grija....eu am avut dereglari menstruale din cauza pastilei si am facut greseala sa iau din nou pastila de a 2 zi la doar 3 luni diferenta si asta m-a ,,costat,, pt k apoi a trebuit sa merg la 3 ginecologi diferiti in decurs de 2 luni ca sa-mi pot regla din nou menstruatia . Sa sti k am simtit si alte schimbari in organism din cauza pastilei si nu vreau sa te sperii dar ...eu de ceva timp nu m-am mai protejat cand am facut sex si spre uimirea mea nu am ramas insarcinata pana acum si as vrea sa ma duc sa-mi fac un test de fertilitate k ..cine stie.si banuiesc k totul se datoreaza pastilei.Deci nu uita DE MAXIM 2 ORI PE AN !!
unik_roskata2000
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:33
mi'am inceput viata sexuala de 2 ani si am folosit "pilula de urgenta" de 2 ori.. inainte imi venea ciclu foarte regulat acum imi vine cand vrea.. s'a cam dereglat

Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:55
pastila de urgenta se ia NUMAI in cazuri de urgenta,dar nu se abuzeaza de aceasta, deregleaza organismul
rudolphita
Postat pe 5 Ianuarie 2009 18:27
Ati citit prospectul inaite sa luati aceste pastile?????????? Inradevar se folosesc in situatii de urgenta, dar de maxim doua ori pe an!!!!!!!!!!!!!!!. Fac ravagii in organism, dar administrarea ei este mai "benefica ", daca putem spune asa, decat efectuarea unui avort. Exista atatea medode de contraceptie!!! Folositi-le nu va mai distrigeti organismul.
getutza1975
Postat pe 11 Ianuarie 2009 09:26
Gaby211081
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:38
De la: demonfiyy1, la data 2008-10-27 12:43:29sunt noua pe aici ... mam inregistrat pt k am kteva intrebari in leg cu pastila de a doua zi...am luato de 3 ori pana acum... si 2 dintre ele au fost la distanta de o luna.Nu mai pot avea copii?imi doresc ffff mult pe viitor.


Draga mea, patila de a doua zi se ia maxim de 2 ori intr-o zi, dar mie mi-a spus un dr. ca de la a treia pastila deja incep sa se instaleze efectele, de cele mai multe orihormonale.Asa ca ..mai gandeste-te inainte de "actiune"...Pe de alta parte, cu exceptia abstinentei,toate celelalte masuri de protectie au efecte pe termen lung ... Eu as mai astepta cativaani,daca asfi in locul tau... mai ales ca vrei si copii.. sanantosi, presupun!
Maria
ea_she
Postat pe 12 Ianuarie 2009 16:05
Pastila de a doua zi e...pastila de urgenta de care nu se poate face abuz.Cel mai bine ar fi sa consulti un medic inainte de a lua pastila.Mai ales ca esti foarte tanara.Sunt atatea anticonceptionale.....
beiansimona
Postat pe 12 Ianuarie 2009 22:03
exista posibilitatea sa nu mai poti face copii?am 31 de ani si incerc de 1 an sa fac un bebe si nu raman
lorenamaria_2006
Postat pe 19 Ianuarie 2009 19:58
"PILULA DE A DOUA ZI"SE IA LA INTERVAL DE MINIM 6 LUNI,NU ITI AFECTEAZA FERTILITATEA DAR DACA ESTE ADMINISTRATA MAI DES DE 6 LUNI APAR DEREGLARILE HORMONALE.
costelsaviuc
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:54
am luat si eu pilula de a2a zi, si vad k numi mai vine...din cauza pilulei sau se poate sa fi ramas?a trecut doar o sapt de knd am luato dar trebuia sami vina..k am ciclu regulat.

Postat pe 25 Ianuarie 2009 09:14
pastila de a doua zi,Postinor sau Escapelle se iau maxim 4 postinor pe an,sau 2 escapelle pt ca ataca f tare ficatul si ramai si sterila.lucrez in domeniu si stiu ce iti spun.
lucicapalanga1970
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:37
daca am o dereglare hormonala si/sau am anexita pot sa iau pilula de a doua zi? nu am CM de 3 luni si nu se pune problema de vreo sarcina. ce sa fac? si ce tip sa iau?
DIDA_healthy
Postat pe 12 Februarie 2009 09:01
dany! Nu inteleg de ce vrei sa iei pastila daca nu ai sarcina?Oricum, se ia maxim in 72 de ore de la contactul sexual.Si e bine sa nu ajungi la ea. Si daca ai probleme, consulta de urgenta un ginecolog. Anexita netratata, faca rana pe col si de acolo poti ajunge la cancer de col uterin. Cu dereglarile hormonale poti sa mergi la un endocrinolog. Esti tanara? Atunci aceste tulburari ale CM se vor regla dupa un tratament corect si de durata.Ai grija! Nu mai cere sfaturi de genul acesta pe internet, pentru ca fiecare persoana e alfel si de aceea "s-au inventat" doctorii, sa ne ajute profesionist. Multa sanatate!
floare_de_crin
Postat pe 12 Februarie 2009 09:14
ba poti sa ai copii...ideea e k pastila asta nu trebuie luata decat de 2 ori pe an..din cate am auzit eu...eu am luat o singura data si nu am avut probleme,dar cunosc cazuri in care s a luat aceasta pastila de mai multe ori pe an si nu au fost probleme...dar in orice caz,cea mai buna ramane parerea medicului...
steauabenicia
Postat pe 12 Februarie 2009 10:21
Eu nu am luat niciodata pilula asta tocmai pt ca stiu ca e periculoasa si are multe efecte de nedorit.Daca ai deja o viata sexuala regulata si un partener stabil mergi la un cabinet de planificare familiala si consulata-te cu medicul de acolo in ceea ce priveste contraceptia.E posibil sa-ti recomande anticonceptionale,dar decat sa iei aceasta pilula periculoasa,e mai bine iei anticonceptionale.
Parerea mea este ca trebuie sa vorbesti si cu partenerul tau pt ca el este cel care iti cauzeaza ''problema''.Vorbiti serios pe aceasta tema si hotarati sa folositi prezervativ sau sa mergeti la cabinetul de planificare familiala.El se gandeste la placerea lui si pe tine te pune sa iei aceasta pastila nociva.Eu cred ca nu te respecta ! Ce Dumnezeu , nu constientizeaza ca ai doar 16 ani si ca nu e normal sa te lase gravida?? Nici nu-ti recomand sa faci avort si nici sa devi mama la aceasta varsta la care trebuie sa te preocupe alte lucruri.Asa ca ai grija de tine,impune-ti respectul partenerului si nu-l mai lasa sa-si faca de cap cu tine si sa te trimita apoi la farmacie ca sa rezolvi problema.
oana_pallmall
Postat pe 12 Februarie 2009 11:33
Tot ce trebuie sa stiti despre Postinor:


POSTINOR

Ce este contraceptia de urgenta?

Contraceptia de urgenta este o metoda de prevenire a sarcinii nedorite care poate fi folosita pe parcursul a cîteva zile dupa un contact sexual neprotejat (daca nu a fost folosita nici o metoda de contraceptie, prezervativul s-a rupt sau dupa un viol). Aceasta metoda actioneaza, retinînd ovulatia sau împiedicînd implantarea ovulului fecundat pe peretele uterin.

Ce este Postinor?

Este un preparat cu o doza calculata experimental de substanta activa care permite prevenirea unei sarcini nedorite. Aceasta metoda este eficienta daca pastilele au fost administrate dupa un act sexual neprotejat în conformitate cu instructiunile. Cu cît mai devreme se administreaza cu atît e mai bine.

Ce contin pastilele Postinor?

Pastilele contin o substanta sintetica similara hormonului Levonorgestrel care intra, de asemenea, în componenta preparatelor contraceptive obisnuite. Însa, în pastilele Postinor acest hormon se contine într-o doza mult mai mare decît în pastilele contraceptive obisnuite. În ambalajul „Postinor-2” veti gasi 2 pastile care trebuie luate una dupa alta, la un interval de 12 ore.

În ce perioada de timp actioneaza Postinor-ul?

Pastilele Postinor, folosite în cazuri urgente, se indica sa se ia în primele trei zile (72 de ore) dupa contactul sexual neprotejat. Deci, în situatiile urgente, în cazul unui contact sexual neprotejat sau folosirii incorecte a altor metode de contraceptie, femeia are la dispozitie 3 zile pentru a se adresa la medic. Cu cît mai devreme se administreaza, cu atît e mai mare eficienta acestor pastile. Înainte sa folositi aceste pastile e bine sa consultati medicul ginecolog. Daca nu este posibil, puteti apela la sfatul unui farmacist. În cabinetele de consultare a femeilor sau centrele de planificare a familiei veti putea vorbi cu medicul despre alegerea unei metode de contraceptie permanente, asa încît sa nu fiti nevoita sa apelati din nou la contraceptia de urgenta.

Cum se foloseste Postinor-2?

În primele 72 de ore (3 zile) dupa contactul sexual neprotejat se ia 1 pastila, iar dupa 12 ore de la 1 pastila/doza se mai ia înca una. Dupa prima pastila, puteti sa calculati cînd trebuie sa luati cea de-a doua doza. În total trebuie sa folositi 2 pastile. Daca pe parcursul primelor 2 ore dupa administrarea oricarei din cele 2 pastile ati avut greturi si ati vomitat este necesar sa mai luati înca o pastila, deoarece exista riscul ca pastila precedenta sa nu fi fost absorbita. A doua doza se ia peste 12 ore. Daca greturile apar dupa mai mult de 2 ore de la luarea pastilei, nu este necesar sa luati o doza repetata.

Pentru a reduce greturile, se recomanda sa beti pastilele dupa ce ati luat masa. Pentru a urmari situatia, e bine sa înregistrati în calendarul menstrual actiunile întreprinse. Indicati zilele ultimei menstruatii pe care ati avut-o pîna la contactul sexual neprotejat si zilele menstruatiei survenite dupa ce ati folosit Postinor-ul. De asemenea, e bine sa notati ziua în care ati avut contactul sexual neprotejat, administrarea celor 2 pastile de Postinor, daca ati avut sau nu greturi, daca ati avut sau nu sîngerari (hemoragii vaginale) între cele doua menstruatii. E bine sa notati adresa si numarul de telefon a celei mai apropiate institutii medicale unde ati putea merge dupa ajutor în cazul daca menstruatia a întîrziat mai mult de o saptamîna, aveti dureri abdominale pronuntate, aveti hemoragii vaginale abundente.

Cum actioneaza pastilele Postinor?

În dependenta de faza ciclului menstrual în care se administreaza pastilele Postinor ea actioneaza în mod diferit: reduce posibilitatea sau împiedica iesirea ovulului din ovar, previne fecundarea si/sau implantarea ovulului fecundat. Pastilele nu actioneaza asupra ovulului fecundat deja implantat pe peretele uterului. De aici, vom trage 2 concluzii: pe de o parte, asta înseamna ca Postinor-ul nu provoaca avort, iar pe de alta parte, daca pastilele au fost luate prea tîrziu si sînteti însarcinata nu exista motive sa va îngrijorati pentru actiunea pastilelor asupra embrionului, iar sarcina poate fi pastrata.

Cît de eficient este Postinor-ul?

Pastilele Postinor sînt destul de eficiente în situatii extreme, cum este cazul unor contacte sexuale neprotejate. Din pacate, nu putem vorbi de o eficienta de 100%, ca în cazul pastilelor contraceptive de utilizare permanenta si regulata. Chiar daca pastilele Postinor au fost folosite corect (respectate toate instructiunile), 1 femeie din 100 (dupa alte date, 2-3 femei din 100) vor ramîne însarcinate. Folosirea repetata a acestei metode scade din eficienta ei si creste riscul obtinerii unei sarcini sau a unor efecte secundare. Iata de ce acest preparat poate fi utilizat doar în cazuri exceptionale. Postinor-ul nu va protejeaza de o sarcina nedorita în cazul daca ati mai avut relatii sexuale neprotejate în urmatoarele zile dupa folosirea pastilelor. Pentru a preveni o sarcina nedorita alegeti o metoda de contraceptie permanenta. Daca sînteti deja însarcinata pastilele nu au nici un efect.

Ce efecte secundare apar dupa folosirea Postinor-ului?

Cel mai des apar greturile sau voma. De asemenea, în zilele urmatoare dupa folosirea pastilelor Postinor pot apare sîngerari între 2 menstruatii (menstruatia care a precedat utilizarea contraceptiei de urgenta si cea care va urma).

În cazuri rare sînt semnalate dureri de cap, ameteli, stari de oboseala, slabiciuni, sîni tensionati. De regula, aceste efecte neplacute vor dispare pe parcursul a 24 de ore.

Influenteaza Postinor-ul data aparitiei urmatoarei menstruatii?

La majoritatea femeilor urmatoarea menstruatie va începe la timp sau cu cîteva zile mai devreme sau mai tîrziu. Daca menstruatia nu apare într-o saptamîna de la data calculata, exista probabilitatea de a fi ramas însarcinata. În acest caz trebuie sa mergeti imediat la medicul ginecolog (si sa faceti testul la sarcina).

În ce cazuri nu se recomanda folosirea Postinor-ului?

Pastilele pentru cazuri de urgenta au drept scop evitarea sarcinii, iata de ce daca sînteti deja însarcinata aceasta metoda nu mai are nici un efect.

Daca suferiti de o boala cronica si/sau faceti o cura de tratament, este necesar sa cereti sfatul medicului ginecolog. De obicei, femeile pot lua Postinor, însa respectînd recomandarile medicului în situatia concreta.

Atentie!

Postinor-ul (ca si celelalte pastile contraceptive) nu protejeaza de infectiile cu transmitere sexuala. Daca suspectati ca ati fost infectata, adresati-va imediat medicului.

Important!

Daca dupa ce ati luat pastila Postinor ati mai avut un contact sexual neprotejat, efectul de protectie a pastilei nu are actiune asupra acestui contact sexual.

Retineti!

Postinor-ul (inclusiv, alte pastile contraceptive folosite în cazuri de urgenta) nu este o metoda de contraceptie permanenta care poate fi folosita regulat. Aceste pastile pot fi folosite doar în cazuri extreme. Trebuie sa se evite folosirea Postinor-ului în fiecare luna. Dupa ce ati folosit Postinor este necesar sa consultati medicul si sa alegeti o metoda de contraceptie permanenta.
mary81gl
Postat pe 12 Februarie 2009 11:40
D-ra, eu iti spun din experienta ca am luat pilule de-astea...dar avem vreo 21 de ani.Nu incerca sa le mai iei .E chiar asa de greu sa aveti tot timpul un prezervativ la voi??Gandeste-te la sanatatea ta.Astfel de pilule se iau de maxim 2 ori pe an, altfel afecteaza inima.Ai grija de tine
amina_0105
Postat pe 13 Februarie 2009 08:44
Nu vreau sa te sperii dar eu acum ma pregatesc de chiuretaj dupa postinor,luat la timp si corect(2 tablete)
barthamelinda67
Postat pe 13 Februarie 2009 10:29
SI eu am luat pana acuma de 2 ori...si chiar era nevoie sa yau...dar nu am ciclu regulat...intotdeauna intarzie cateva zile...si sa nu mai zik d libidou...e la -100 cred.......deci va ganditi ce puteti pati d la ele..as fi traumatizata p viata sa aflu k nu pot face copii.. hai sa nu cobesc....dar aveti grija fetelor...dak tot o faceti faceti-o cu cap...
Cinghy
Postat pe 13 Februarie 2009 19:41
Fetele dragutzele,
Tzin de mult sa va zic ceva ce am auzit intamplator intr-un tramvai.
Mare grija cu cine 'umblati'.
Nu va incredeti in oricine!
Asigurati-va ca sunteti iubite cu adevarat si nu doar 'folosite'...
Sunt indivizi care le pun iubitelor lor Postinor in cafeaua sau suculetzul de 'dupa' ca sa se asigure ca nu va aparea vreo sarcina care sa le strice planurile lor de viitor, in care respectivele iubite nu sunt, desigur incluse...
Acestor indivizi fara inima sper sa le dea Domnul ceea ce merita, dar voi daca aveti dintr-o data niste dereglari de menstruatie care nu se mai termina, suspectati-va si partenerul pentru ca nu toti barbatii sunt de buna credinta.
Mai grav decat atat, ei se invata unii pe altii cum sa procedeze asa incat partenerele lor sa nu ramana 'intentionat' gravide si sa ii prinda pe ei in 'cursa'.
Eu am o fiica de 19 ani si nu as vrea sa dea peste un asemenea
'animal'. De aceea nici nu incurajez o legatura trupeasca in afara casatoriei.
Dar daca totusi se intampla sa vreti sa fiti cu cineva, alegeti cu foarte mult discernamant.
Va pup!
nicolenic
Postat pe 22 Februarie 2009 17:47
Dupa folosirea Postinor2 la 5 zile mi-au aparut sangerari.
De unde stiu daca sunt sangerari intre 2 menstruatii sau e chiar menstruatia?
i_larisa
Postat pe 8 Martie 2009 16:47
nu-mi da nimeni un raspuns?
i_larisa
Postat pe 9 Martie 2009 21:57
E menstruatie...nu o sa tina la fel de mult ca de obicei...si urmatoarea data s-ar putea sa nu iti vina la timp!
petricpatricia
Postat pe 25 Martie 2009 22:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
APARAT REVOLUTIONAR DE BIOREZONANTA 1 De la: healthy006304 1 Iunie 2010 12:54
vaginita bacteriana 10 De la: amalia69 29 Iunie 2010 19:15
Unde pot gasi injectia PREGNYL ? 28 De la: 29 Septembrie 2013 22:31
AJUTATI-MA VA ROG 3 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:20
fibrodenom 3 De la: crysa_tm 14 Iulie 2010 10:11