Setari Cookie-uri

conizatia de col uterin

Vreau sa stiu si eu prin ce consta conizatia de col uterin? Daca e dureros? Am CIN 3, 2 tulpini de HPV...
healthy003603
Postat pe 20 Iunie 2009 16:08
Conizatia presupune rezectia unei portiuni în forma de con din colul uterin. Ea poate fi realizata în urma unei biopsii de col uterin, daca s-a stabilit diagnosticul de leziune precanceroasa sau cancer micro-invaziv. Mai rar, conizatia este efectuata in scopul diagnosticarii, in cazurile in care biopsia nu poate fi efectuata. Conizatia nu se practica insa pentru a trata o infectie cu HPV (papiloma virus uman). Infectia locala, daca exista în paralel cu leziunea cervicala, beneficiaza de un tratament specific, recomandat individual de catre medicul ginecolog. Cu alte cuvinte, ceea ce se urmareste prin realizarea conizatiei este oprirea invaziei in pofunzime a procesului displazic.

Este suficient un test Papanicolau?
Este foarte important de stiut ca nu trebuie sa apelati la conizatie pentru orice tip de leziune. Testul Papanicolau este prima treapta de investigatie. Daca testul Papanicolau arata prezenta unei leziuni displazice la nivelul colului uterin, se recomanda colposcopie cu biopsie tintita. Daca în urma biopsiei se stabileste unul dintre diagnosticele de mai sus (leziune precanceroasa sau cancer microinvaziv), se apeleaza la conizatie. Testul pentru depistarea infectiei HPV si, eventual, a tipurilor de HPV prezente, nu influenteaza decizia de a efectua sau nu o conizatie.

Conizatia nu indeparteaza infectia cu HPV
Daca leziunea de la nivelul colului prezinta infectii cu una dintre tulpinile HPV, conizatia nu vindeca infectia, ci doar impiedica extinderea procesului displazic. Din pacate, virusul HPV nu poate fi deocamdata îndepartat din corp. De cele mai multe ori, sistemul imunitar individual reuseste sa împiedice înmultirea si raspandirea în corp a virusului.

Ce presupune conizatia?
Prin conizatie se extrage o portiune în forma de con de la nivelul colului uterin. Interventia se efectueaza adesea dupa încetarea menstruatiei. În functie de tehnica aleasa (cu bisturiul clasic, laser sau LEEP), conizatia poate dura între 10 si 45 de minute. Interventia se poate efectua si în cabinetul ginecologic, daca exista dotarea necesara (deci nu este necesara spitalizarea). Daca se efectueaza în spital, pacienta poate pleca acasa în aceeasi zi.

Cum ne ingrijim dupa operatie?
Postoperator, pacienta trebuie sa urmareasca atent aparitia eventuala a unei hemoragii genitale. De asemenea, va evita timp de o luna raporturile sexuale, precum si utilizarea tampoanelor intravaginale. În cazul aparitiei, putin probabile, a durerilor abdominale, a unei secretii vaginale urat mirositoare sau a febrei, pacienta va trebui sa revina de urgenta la medic. Unii recomanda un tratament cu ovule antiseptice si antiinflamatoare în saptamana de dupa conizatie. Daca menstruatia întarzie sa apara (peste 35 de zile), este posibil sa fi aparut o stenoza a colului uterin, ce va necesita efectuarea unei dilatatii a colului de catre medicul ginecolog.

Riscurile conizatiei
Contrar miturilor din domeniu, conizatia nu influenteaza fertilitatea femeii. Exista insa unele studii care arata ca femeile care au avut o conizatie au un risc crescut de nasteri înainte de termen si de ruptura prematura a membranelor (adica a pungii amniotice). Nasterea se poate desfasura atat pe cale naturala, cat si prin cezariana, în functie de indicatiile specifice. Conizatia în antecedente nu constituie o indicatie de cezariana.

Ce se intampla in caz de recidiva?
Statisticile arata ca leziunile pentru care s-a efectuat conizatia recidiveaza într-un procent de aproximativ 10% din cazuri, pe parcursul urmatorilor 10 ani. Din acest motiv, urmarirea postoperatorie prin teste Papanicolau si colposcopie la 3 luni, 6 luni, 1 an si apoi anual (daca totul este normal) este obligatorie. Extrem de rar se poate pune problema unei a doua conizatii. Daca la una dintre consultatiile de control se depisteaza mentinerea sau reaparitia displaziei, de cele mai multe ori se recomanda o tehnica de excizie mai larga.
Conizatia este decontata de catre sistemul de asigurari de sanatate din Romania, atat în sistemul ambulator, cat si în spital. Singura conditie este ca medicul sa se afle în relatie contractuala cu CAS.

Conizatia nu este o interventie cu un grad mare de risc si nu intervine semnificativ in viata pacientei. Este bine sa consultati insa mai multi medici pentru a vedea daca diagnosticul necesita o interventie chirurgicala.

Dr. Vlad Radu Gheorghita,
Policlinica Pro-Familia
carmenjatarel_yahoo_com
Postat pe 6 Iulie 2009 06:21
Ce tip de anestezie se aplica acestei interventii?
ccarolina
Postat pe 6 Iulie 2009 09:17
multumesc pentru raspuns...am trecut de operatie...nu au fost probleme...in data de 2 iulie am fost operata, mai curge un pic ceva maronie deschis,..dar dureri mari n-am avut...
healthy003603
Postat pe 6 Iulie 2009 12:26
cum te-ai simtit dupa operatie, te-a durut, poti merge? iti doresc multa sanatate!
apropo unde ai facut operatia?
avocheci
Postat pe 6 Iulie 2009 15:56
dupa operatie m-am simtit destul de bine, adica cum se poate de bine...de la anestezie eram un pic ametita...cam 35-40 de minute a durat operatia...am mai stat 1 ora si am venit acasa pe picioarele mele...un pic ai o senzatie de durere acolo inauntru, dar e suportabil...m-am operat la Timisoara, la cabinetul doctorului meu...
healthy003603
Postat pe 7 Iulie 2009 13:36
Buna. As vrea sa spun si eu experienta mea..
Sunt din Braila, am fost in Galati la clinica Hyperion, pt niste dureri la contact la sexual.Mi s-au facut niste teste, iar la colposcopie mi se vedea rana ca o ciuperca nucleara.Dupa 7 zile mi-a venit si raspunsul la Papanicolau si mi-a iesit ASC-H.Din asta am priceput ca am virusul care ca cancerul de col.
Am plans o noapte si acum trebuie sa ma preg psihic pt ca Papanicolau a dat recomandare de biopsie. Dr Dobos mi-a explicat ca o voi face sub anestezie locala si ca e o procedura simpla prin care se recolteaza tesut din rana si se mai trimite 1 data la analize. Va dati seama ce-o pe capul meu sa auzi la 23 de ani toate astea.
Astept sa aud si de la voi experienta voastra in legatura cu acest subiect.
Larisa86
Postat pe 10 Iulie 2009 10:37
buna...eu am avut 25 de ani cand am aflat diagnosticul, am avut si eu multe nopti nedormite si am plans destul de mult...am vrut sa incep un tratament si in mod neasteptat am ramas gravida, m-am bucurat foarte mult, am nascut prin cezariana o fetita frumoasa, sanatoasa, care acuma are deja un an si o luna...am trecut si prin conizatie, sper ca n-o sa evolueze mai departe boala...Atat am vrut sa-ti spun sa nu fi speriata, sa crezi in Dumnezeu, sa te rogi la El, sa ai un psihic in totdeauna optimist, sa fi tare si nu te lasa invinsa de boala...
healthy003603
Postat pe 12 Iulie 2009 17:19
Am trecut si eu printr-o conizatie...A fost necesara dupa nasterea primului meu baietel, insa faptul ca-mi doream extrem de mult si al doilea copil m-a determinat (comunicand si respectand sfaturile medicului meu) sa astept cativa ani, dar facand analizele specifice foarte des. Conizatia nu afecteaza fertilitatea, ci faptul ca nu se mai pot duce sarcinile la bun sfarsit in majoritatea cazurilor, iar eu oricum facusem cerclaj. La 5 ani de la nasterea primului copil am dat nastere si celui de-al doilea. Cand cel mic implinea 2 ani eu ma operam: conizatie. Am stat internata 2 zile, dar totul a fost super ok. M-a operat medicul meu dr. Badea Iulian, la Sp. Universitar-Bucuresti. Am facut si inainte, fac si acum PapaNicolau de 2 ori pe an.
Multa sanatate si mult curaj!
cora75
Postat pe 20 Iulie 2009 09:27
Am 45 de ani si am fost sa-mi fac un test Papanicolau preventiv.Doctorita a constatat ca colul meu uterin este foarte coborat. M-a sfatuit ca ar fi bine sa ma opereze ori numai colul sa-l extraga ori tot.Am ramas uimita. Eu stiam ca al colul mai lasat, dar pana acum nu mi-a zis nimeni ca e periculos. Acum 2 ani am facut testul papanicolau si a iesti OK.
Intrebare - Daca testul iese bine chiar ar trebui sa ma operez. Exista riscul ca in viitor eventual cand voi intra la menopauza sa-mi iasa uterul cu totul afara????
Multumesc
valy_enake
Postat pe 18 Septembrie 2009 08:58
am 37 de ani si am fost in 17 iunie operata de prlaps genital(mi-a iesit colul uterin afara). operatia a durat 2 ore pt ca au intervenit ceva complicaii , dar dupa aceea m-am simtit bine. bine inteles ca trebuie sa faci operatia pt ca cu timp iese colul si mai mult , risti sa te infectezi si nu poti sa tii urina . Mult curaj .
Dorina, tg mures :)
kudika315998
Postat pe 22 August 2010 20:49
De la: healthy003603, la data 2009-07-07 13:36:45dupa operatie m-am simtit destul de bine, adica cum se poate de bine...de la anestezie eram un pic ametita...cam 35-40 de minute a durat operatia...am mai stat 1 ora si am venit acasa pe picioarele mele...un pic ai o senzatie de durere acolo inauntru, dar e suportabil...m-am operat la Timisoara, la cabinetul doctorului meu...

esti sigura ca a fost vorba de conizatie?
nu cumva ti-a cauterizat o rana de pe col?
Lucia38
Postat pe 27 August 2010 20:24
Ciao! Eu am C2 si o rana adanca pe col. mi s-a spus ca nu se mai poate cauteriza, deci e posibil ca luna viitoare dupa colposcopie o sa imi faca si mie conizatie.Spune-mi te rog cum a evoluat si la ce medic ai fost in Tm. Eu sunt tot in Tm si as vrea sa stiu de la cine sa mai cer o a2a sau chiar si a3a parere. Eu merg la Dr. Hrubaru N. Astept raspuns, sunt tare ingrijorata. Multumesc
kudika_6751
Postat pe 7 Mai 2012 10:00
sal,operatia nu este dureroasa,eu m-am operat acum 3 zile,mi-au facut anestezie totala,acum astept rezultatul final,sa vad daca e malign sau belign,sper sa fie bn,asa k nu iti fie frica de operatie,curaj,tine-ma la curent cu tot poop
dulcik0021
Postat pe 11 Martie 2013 17:20
acum am vazut k mesajul e de mult timp e bn ca a iesit operatia bn pupici
dulcik0021
Postat pe 11 Martie 2013 17:21
Buna dulcik,, si eu trebuie sa fac o conizatie,,poti sami spui si mie te rog ce alte analize de singe se mai fac inainte de conizatie,, si cam la ce suma duce toata procedura. Multumesc
kudika_32851
Postat pe 2 Aprilie 2013 11:59
De la: Larisa86, la data 2009-07-10 10:37:15Buna. As vrea sa spun si eu experienta mea..
Sunt din Braila, am fost in Galati la clinica Hyperion, pt niste dureri la contact la sexual.Mi s-au facut niste teste, iar la colposcopie mi se vedea rana ca o ciuperca nucleara.Dupa 7 zile mi-a venit si raspunsul la Papanicolau si mi-a iesit ASC-H.Din asta am priceput ca am virusul care ca cancerul de col.
Am plans o noapte si acum trebuie sa ma preg psihic pt ca Papanicolau a dat recomandare de biopsie. Dr Dobos mi-a explicat ca o voi face sub anestezie locala si ca e o procedura simpla prin care se recolteaza tesut din rana si se mai trimite 1 data la analize. Va dati seama ce-o pe capul meu sa auzi la 23 de ani toate astea.
Astept sa aud si de la voi experienta voastra in legatura cu acest subiect.


hello... eu am 24 de ani si de curand am fost diagnosticata cu rana pe col si anexita. am facut colposcopie si acum astept testul papanicolau.
Tu ce ai facut? te-ai vindecat pana la urma??
Florrentina_flor
Postat pe 22 Aprilie 2013 13:42
Am 22 de ani si am descoperit in urma unor analize ca am virusul HPV. Am fost la un alt control si mi-sa gasit rana pe col recomandandu-mi sa fac o conizatie. Astazi am facut conizatia si m-a durut destul de tare si in timpul procedurii si dupa. Mi-sa indicat sa fac spalaturi cu ceai de pelin incepand de maine. Precizez ca am niste dureri destul de puternice gen cele menstruale, am luat un no-spa si am inteles ca e mai bun algocalminul.Sunt normale durerile?
andeuzza
Postat pe 8 Septembrie 2015 20:48
De la: andeuzza, la data 2015-09-08 20:48:32Am 22 de ani si am descoperit in urma unor analize ca am virusul HPV. Am fost la un alt control si mi-sa gasit rana pe col recomandandu-mi sa fac o conizatie. Astazi am facut conizatia si m-a durut destul de tare si in timpul procedurii si dupa. Mi-sa indicat sa fac spalaturi cu ceai de pelin incepand de maine. Precizez ca am niste dureri destul de puternice gen cele menstruale, am luat un no-spa si am inteles ca e mai bun algocalminul.Sunt normale durerile?


Conizatia nu doare atat de tare pe cat spui tu, este doar o chestie de moft si alintat.
Daca ai dureri ca cele menstruale nu-i nevoie sa te sperii, este normal sa simti disconfort pentru cateva zile.

Ideea este sa lasi corpul sa se vindece singur in timp si sa urmezi instructiunile medicului pana la vindecare.

Sexul este interzis pentru urmatoarele 2 luni, pentru ca altfel rana se redeschide si evolueaza, ajungand la cancer, deci, trateaza problema cu foarte mare seriozitate!

kudika_11495
Postat pe 9 Septembrie 2015 00:28
Prietena mea a avut o conizatie in urma cu doua luni si ne confruntam cu o problema , sunt destul de bine dotat (aproximativ 25 cm), o poate afecta treaba asta?

Va multumim si asteptam nesatisfacuti un raspuns :D

kudika_998448
Postat pe 25 Decembrie 2015 12:19
O conotație dureaza în medie 30-40 de minute ,este posibil chiar sa pleci din spital imediat ce treci de efectele amețitoare ale anesteziei ,posibil ca ea chiar sa vorbeascã despre o conizatie .
Mona_Monik_1
Postat pe 13 Decembrie 2016 14:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu e urgent,dar...please help! 4 De la: ladyKudika 25 Ianuarie 2011 12:17
ce se poate ace pentru marirea sinilor 28 De la: mitura 15 Aprilie 2011 20:42
vreau un sfat 2 De la: fericire 2 Februarie 2010 15:49
CANDIDA acest dusman al sanatatii noastre 1 De la: Ioana_Bobocea_1 13 Martie 2012 17:46
mi-ana 6 De la: mi_ana 3 Aprilie 2012 10:54