Setari Cookie-uri

epilarea cu ceara te poate imbolnavi de hepatita

Oricum, e foarte mult de discutat legat de transmiterea infectiei cu hepatita, mai ales in Romania, unde conditiile sunt atat de favorizante transmiterii. Hepatitele B, B+D si C sunt in floare la noi, nu spun eu, ci statisticile. Se pot lua prin transfuzie de sange infectat, contact sexual cu o persoana infectata, extractii dentare sau alte interventii sangerande cu instrumente nesterilizate sau sterilizate necorespunzator, toxicomanii o pot lua prin folosirea aceluasi ac, de la cosmeticiana - manechiura, pedichiura cu instrumente nesterilizate (spirtul nu distruge virusii), epilare si altele.Virusul B se transmite si prin saliva(sarut). Mai nasol e ca trezesti cu hepatita B sau C si nu stii de unde o ai, stiu cazuri. In primul an de la infectie poti sa nici nu ai vreun simptom, esti considerat de altii drept un om normal si poti foarte bine sa transmiti si altora, fara ca macar sa stii. Nu scrie pe fata niciunuia infectat cu hepatita B sau C ca o are. Icterul, in cazul acestor virusi(B,C), apare in stadiile terminale, cu ciroza sau cancer hepatic.
Loredana_M_
Postat pe 10 Ianuarie 2009 16:21
spunea cineva la un moment dat ca elena 70 are multa imaginatie. In privinta luarii hepatitei in urma epilarii nu stiu daca e asa, dar in cazul stomatologiei stiu caz concret. Un stomatolog s-a dus la o conferinta unde tema principala era protejarea impotriva SIDA. Respectiva intalnire a avut loc intr-un centru specializat de ajutorare a celor cu acest diagnostic, prin programe special concepute pentru ei. Surpriza a fost, cand stomatologul in cauza si-a intalnit in acea institutie , nu unul ci mai multi dintre clienti, despre care nici macar nu stia ca au acest diagnostic, SIDA.Chiar si stomatologul poate lua SIDA sau hepatita de la clienti daca nu se protejeaza.Acelasi lucru i se intampla clientului, daca nu se sterilizeaza instrumentele corespunzator.
cllaudytza
Postat pe 10 Ianuarie 2009 16:46
Flavia, nu cred ca intereseaza pe nimeni tipul tau de temperament, oricum acele 4 tipologii sunt cam invechite(sau acum le inveti in liceu?), s-a dovedit ca omul este mult mai complex, nu stiu daca pot spune asta si despre tine, dar daca tot ai adus vorba, cred ca te refereai la tipul SANGVIN, nu SANGUIN.
lara007_healthy
Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:10
Da-mi voie sa ma indoiesc ca cineva foloseste un ac de punctie dat cu spirt. Nici macar nu cred ca se sterilizeaza ci se arunca si se foloseste unul nou.
panaitclaudia
Postat pe 12 Ianuarie 2009 19:47
eu am fost sa ma epilez cu ceara ce se refoloseste in zona enghinala si cu unica in restul pt ca sunt sensibila, si vreau sa-ti spun ca m-am ales cu o veruca adica un neg in zona enghinala,unde doctorul mi-a spus ca este de la epilat sau strand pt ca nu este aproap de labii,asa ca luati invatatura de la altii unde mergeti sa va epilati,ceao
bucatariu
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:15
dar folosirea aceleiasi cutii de ceara de mai multe ori pt. epilarea mustatii este daunatoare la ceva?
nuConteaza
Postat pe 5 Februarie 2009 12:28
intr-adevar te poti infecta cu hepatita in urma epilarii cu ceara refolosita.eu m-am ales cu o veruga de la pedichiura si am scapat foarte greu de ea(si mergeam la un salon destul de scump)...am vazut sub ochii mei cum se sterilizeaza instrumentele...mi sa parut apa de ploaie sincer...Asta se intampla doar in Romania ,ptr ca in occident nici nu exista alt tip de ceara decat cea de unica folosinta. si eu cand eram acasa ma epilam cu ceara refolosita, pe cand aici asa ceva nu mai exista de multi multi ani...
eu zic ca nu merita sa iti risti sanatatea ptr cativa bani in plus...
niceandreea
Postat pe 5 Februarie 2009 12:55
Suferiti de paranoie....
Ar trebui sa stiti ca, acel colofoniu care se foloseste de mii de ani la epilarea empirica are niste calitati speciale. Este un material care neutralizeaza toate bacteriile asa ca microbii respectivi nu te pot contamina. Nu mai stiu exact explicatie exacta, dar era ceva de genul ca formeaza o pelicula specialain jurul acelor virusi, sau cam asa ceva...
Niciodata nu am auzit sa se fi imbolnavit cineva de la epilatul cu metoda clasica cu ceara...
umblataprinlume
Postat pe 5 Februarie 2009 18:10
Nu cred ca exista medici atat de inconstienti incat sa foloseasca obiecte nesterile.
De unica folosinta sunt doar seringile.
Ustensilele se sterilizeaza in fiecare zi dupa terminarea programului la o temperatura foarte mare - 500 daca nu ma insel, am sa ma interesez la un priten care are cabinet stomatologic si am vazut ca sterilizeaza in fiecare seara, dupa terminarea programului, mai se nimerea sa fiu programata pe la 21:30 si mai stateam de vorba pana isi pregatea tot si punea la sterilizat,
Cat despre ceara de epilat,,,din saloanle cosmetice nu stiu ce sa zic eu ma fac acasa, am toate aparatele de care am nevoie: brawn - cu pensete, aparat de epilat cu ceara de unica folosinta - la care am gasit ceara chair si pe la Metrou pe la Unirea,
Puteti sa va epilati acasa cu aparatul vostru ma gandesc,,,
Eu folosesc salonul doar pentru tuns si solar.
Ma ajuta o prietana sa ma vopsesc - de fapt vine la mine si ma vopseste.
Ma pensez singura si sunt extrem de multumita - am experimentat de foarte mult timp pe fata mea si stiu ce forma mi se potriveste cel mai bine.
cristina_lavinia
Postat pe 8 Februarie 2009 14:38
buna eu ma epilez cu ceara,pe care o refolosesc dar mi-am cumparat-o de la salon si vine fata si ma epileaza acasa ,cred si sigur e cea mai buna solutie, am si aparat cu atenuator de durere cu gheata dar sa stiti ca nu reusesc sa ma epilez la fel de bine cum o face cineva de profesie ,,,,,,parerea mea

Postat pe 19 Februarie 2009 23:52
nu stiu..cred ca cineva are ceva cu hepatita! mai acum cateva luni insistau ca hepatita se ia de la stomatogog. da, sunt de acord, dar asta in cazul in care instrumestele nu sunt sterilizate corect. iar raspunsul la acest comentariu..a fost ca in romania NIMIC nu se sterilizeaza corect, ca medicii iau bani multi degeaba...
acum ..ce sa zic..pare putin aiurea sa iei hepatita prin epilat. indiferent daca ceara e de unica folosinta sau nu.de obicei trebuie sa fie sangerare pt a se lua hepatita. sau..hepatita A care este boala aminilor murdare..deci ar trebui ca microbii sa fie ingerati bucal.
ceara ..nu prea ai cum s-o inghiti..iar prin sangerare..ce sa zic..ceara folosita..e topita..deci fiarta! si apoi folosita pt altcineva.
eu zic ca nu se ia de la epilat hepatita!
mai degraba de la o manichiura , o pedichiura...de la stomatolog..dar nu foarte des!
cel mai des se ia prin transfuzii de sange si lichid seminal( sex)
am auzit eu niste domni doctori vorbind la tv.

Robert
Postat pe 21 Februarie 2009 20:50
si insist din nou..in cabinete stomatologice exista autoclaveuri...in saloane la fel..autoclave-uri pt forfecute, pile, etc...deci nu au voie sa functioneze fara autoclave.
nu stiu ce sa zic..cand iti e scris sa te imblonavesti..te imbolnavesti oricum! hai sa fim fericite si sa nu mai stam cu frica in san ca ne pocneste hepatita..ca devenim stressate!
Robert
Postat pe 21 Februarie 2009 20:54
Buna Flavia, matusa mea din pacate chiar a luat hepatita de la stomatologie si imi pare rau ca trebuie sa iti spun dar si de la manichiura se poate lua ....de la epilare cu ceara refolosita nu stiu ce sa spun pentru ca nu cunosc destule informatii.
Sanatate maxima si numai bine.
liliana_ciobanu2008
Postat pe 24 Februarie 2009 12:54
saluty spunemi si mie ce probleme ai avut de la aparatul de unica folosinte?
simooo83
Postat pe 10 Martie 2009 21:01
buna ziua... citeam candva pe forum despre pericolele ce pot surveni unei banale epilari cu ceara. apoi, ma gandeam si la faptul ca nici lama nu este o buna alegere, tinand cont de neplacerile de dupa... am ajuns la concluzia ca pentru corpul si sanatatea mea as putea face un minim de sacrificiu si sa incerc aceasta metoda de epilare, adevarat, ceva mai scumpa dar cu efect indelungat in timp. am inteles ca dupa un numar de sedinte, cand parul a inceput sa dispara cu totul, o revenire ar fi recomandata o data pe an, pentru intretinere. problema mea e ca vorbesc din auzite. ma gandesc ca unele dintre voi chiar ati incercat asa ceva si as fi curioasa de parerile pe care le aveti vis a vis de asta. multumesc mult. ( am postat mesajul acesta si la alta topic ...scuze celor care raman oripilate )
white_lilly
Postat pe 11 Martie 2009 13:31
Roberta, cum adica "ceara folosita e topita, deci fiarta"? Ceara nu ajunge la fierbere pt a se topi. Prima data se topeste, apoi daca o lasi mai mult poate ajunge si la fierbere. Si crezi ca cineva, intrun salon, sta pana ii fierbe ceara? Eu as zice ca asta se intampla doar in saloanele care se respecta, si acestea sunt destul de putine. Eu am mai spus si o mai spun si acum ca sunt de parere ca da.., ne putem imbolnavi prin epilat daca nu sunt respectate "normele".
pup
floare_de_colt
Postat pe 12 Martie 2009 12:18
ai dreptate, ne putem imbolnavi oriunde, nu numai la salonul de epilat sau stomatolog, daca nu sunt respectate normele. daca ne ducem la un cabinet respectat si platim mai mult, poate avem mai multa siguranta?? poate ca da, poate ca nu!
parerea mea ar fi ca pt siguranta absoluta, ar trebui sa folosim produse de unica folosinta. deci..un epilat cu ceara de unica fol ar fi recomnadat..sau..sa ne epilam singurele acasa.
ce ne facem cu cab stomatologic? ca acolo nu se pot fol instrumente de unica folosinta?sau..in sala de operatie!
revin din nou ...cred ca daca ne e scris sa ne imbolnavim..ne imbolnavim oriunde.
acum vreo 2 saptamani am vazut la tvr, la trezirea la apel..o doamna care in fiecare an facea mamografie.devenise rutina pt ea si chiar nu avea nici o teama
pana anul trecut cand...la mamografie a fost depistat cancerul.
incepuse tratamentul de chimioterapie si era ''fericita'' ca a descoperit din timp boala, ca sa se poata trata,si nu a ajuns sa se afle intr-o stare avansata ca sa-si numere zilele. m-a marcat foarte mult acea doamna, o persoana publica( nu i-am retinut numele).
Robert
Postat pe 25 Martie 2009 20:58
DOAMNE FERI CE VORBESTI,CUM SA STERILIZEZI CU ALCOOL,ASTA O FACI LA TINE ACASA.SUNT AUTOCLAVE PTR STERILIZARE.CE E PE VREMEA LU CEAU CAND SE FACEAU CU ACEEASI INJECTIE ,INJ.LA MAI MULTE PERSOANE,ACUM SUNT MATERIALE DE UNICA FOLOSINTA.TREBUIE SA AI CONSTIINTA CUM SA FOLOSESTI MATERIAL NESTERILIZAT?TE BATE DUMNEZEU.SI MAI NOU DACA NU ATI AUZIT CABINETELE COSMETICE SUNT OBLIGATE SA FOLOSEASCA CEARA DE UNICA FOLOSINTA.SANT VIRUSURI ALE HEPATITEI INCA NEDESCOPERITE CARE NICI NU MOE NICI PRIN STERILIZAREA CLASICA.SUNT MULTE LUCRURI CU SEMN DE INTREBARE DARRRRRRRRRRRRRR CAND LUCREZI IN ASA LOC TREBUIE SA AI MARE CONSTIINTA.
belami
Postat pe 5 Mai 2009 03:28
CEARA DE UNICA FOLOSINTA ESTE IN NISTE STIKURI SE BAGA IN APARAT SI SE INCALZESTE LA TEMPERATURA SUPORTABILA SE INTINDE SI CU NISTE FASII DE HARTIE SPECIALA SE ELIMINA PARUL.CERA NU SE MAI POATE REFOLOSI DEOARECE ESTE LIPITA DE HARTIE.DE PE PIELE SE CURATA CU UN ULEI SPECIAL.INGHINALUL SE FACE CU O CEARA TOT DE UNICA FOLOSINTA DAR ESTE INTR-O CUTIE SI SE PUNE INTR-UN APARAT CARE ARE ANUMITE GRADURI DE INCALZIRE.SI ACEASTA SE FOLOSEZSTE CU FASII DE HARTIE S-AU FARA DEPINDE DE CEARACEARA NU SE MAI REFOLOSESTE.STIKURILE CU CEARA AU PRET IN JUR DE 70.000 LEI VECHI SI TE AJUTA LA O COMPLETA EPILARE.APARATUL IN CARE SE BAGA SI SE INCALZESTE COSTA IN JUR DE 1.200.000 LEI VECI SI INTRA UN SINGUR STIK ,CELE DIN CABINET AU 2 .CU ASTA POTI SA MERGI IN VACANTA UNDE VREI TU FARA PROBLEMA.AU STUCURI CU PAARTEA SUPERIOARA MAI STRAMTA PENTRU MUSTATA S-AU INGHINAL.ESTE CERA PE BAZA DE AZULENA ,CIOCOLATA DEPINDE F MULT DE FIRUL DE PAR.PTR PAR CU RADACINA GROASA SE FOL CEARA ROZ E MAI SCUMPA PUTIN.DAR CEA MAI BUNA MI S-A PARUT CEA VERDE DESCHIS , SI GALBEN AURIU(CULOAREA MIERII)SE IESE IEFTIN ,IN CABINET PTR UN EPILAT INGHINAL ,PICIOARE ,BRATE AM PLATIT CAM 800.000 LEI BANI VECHI.
belami
Postat pe 5 Mai 2009 03:47
se vede ca nu esti suficient de "umblata prin lume"...dupa raspuns
aaa si apropo...paranoia e in floare ...la tine
niceandreea
Postat pe 18 Iulie 2009 17:02
De la: umblataprinlume, la data 2009-02-05 18:10:59Suferiti de paranoie....
Ar trebui sa stiti ca, acel colofoniu care se foloseste de mii de ani la epilarea empirica are niste calitati speciale. Este un material care neutralizeaza toate bacteriile asa ca microbii respectivi nu te pot contamina. Nu mai stiu exact explicatie exacta, dar era ceva de genul ca formeaza o pelicula specialain jurul acelor virusi, sau cam asa ceva...
Niciodata nu am auzit sa se fi imbolnavit cineva de la epilatul cu metoda clasica cu ceara...


raspunsul meu de mai sus era pentru" umblata prin lume".
niceandreea
Postat pe 18 Iulie 2009 17:04
ceara clasica pt a fi strecurata se introduce in sita care atinge 120 grade deci se purifica,apoi curge in celalalt bazin unde ramane undeva la 60-65 grade pt a putea fi aplicata si suportata de piele.eu lucrez cu aceasta ceara de 7 ani am si ceara de unica dar nu prea este ceruta de cliente (adevarul este ca e mai dura si uneori mai si rupe firul de par
fabian_faby98
Postat pe 31 Martie 2010 10:54
parerea mea este sa va lasati parul lung, domnelor....ce atata epilat,,,,,

MIKE1234
Postat pe 18 Februarie 2013 14:21
Va invit sa incercati oferta Glow Beauty Salon de pe Groupon, cu cel mai bun pret pt epilare definitiva.
Salonul este in Piata Romana, este deschis de curand si are cea mai noua tehnologie in domeniu!
http://www.groupon.ro/deals/bucuresti/Glow-Beauty-Salon-SRL/23008378
kudika_37061
Postat pe 19 Iunie 2013 18:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
miini reci 4 De la: colnago 3 Mai 2010 16:14
SANI FARA FERMITATE 29 De la: lucecita 2 Ianuarie 2014 18:53
Cremele Reference France 3 De la: balrog 14 Martie 2011 12:12
HEPATITA C 4 De la: Traluk 29 Decembrie 2009 22:32
CONCURS LA CAFELE: CASTIGA un Set Aqualia Thermal Legere marca VICHY! 1 De la: LaCafele 4 Martie 2012 00:36