Setari Cookie-uri

BALSAM BUN

hello...lungimea parului meu este intre mediu si lung sunt blonda(natural) nu mam vopsit niciodata...deobicei imi intind parul cu placa(nu e o placa ieftina...e REMINGTON ) sau mil incretesc cu spuma...imi poate recomanda cineva un balsam bun...a...si samponul pe care il folosesc este GARNIER ...multumesc anticipat
nykopupe
Postat pe 26 Decembrie 2008 01:07
Poti sa ma contactezi la tel.0745-369597,sau pe culisir@yahoo.com.Exista produse foarte bune in directia asta.Sunt medic si lucrez cu ele de peste 10 ani.
Cu stima.
culisir
Postat pe 8 Ianuarie 2009 23:00
Pai daca folosesti placa trebuie sa folosesti neaparat si produse pentru protectie termica, pe care le gasesti de cumparat in saloane.

Si eu am parul lung, pana la jumatatea spatelui si folosesc sampon de la Klorane impotriva caderii parului care este extraordinar de bun (nu e ieftin, dar se merita 100%). Il gasesti in farmacii. Ca balsamuri folosesc L'oreal elseve light pentru par lung cu tendinta de ingrasare (tub roz) pt parul ud cu clatire, iar dupa ce se usuca, ii dau la varguri cu Gliss pt par lung pe baza de ulei de.... fara clatire(tub galben).

ciocotoff
Postat pe 28 Ianuarie 2009 14:52
Buna! Eu am parul saten deschis, depaseste putin umerii, ce-i drept n-am folosit decat o data placa si atunci doar pentru varfurile din fata la coafor. Dintre sampoane mi se pare foarte bun Elseve antirupere(cel galben) e destul de hidratant, nu mai e nevoie de balsam. Oricum pt ca am firul de par destul de subtire nu folosesc balsam pentru ca-l face prea moale, in schimb masca de par cu miere de Kallos imi e cea mai potrivita din tot ce am incercat(nu lasa parul lipsit de vitalitate, in schimb il lasa usor de pieptanat dand stralucire in acelas timp-chiar nu credeam ca un produs atat de ieftin poate sa fie atat de bun).
lara007_healthy
Postat pe 1 Februarie 2009 18:50
Trebuie sa folosesti NEAPARAT masca hranitoare/hidratanta/reparatoare.Si trebuie sa schimbi Garnierul..nu e un produs bun.Daca nu iti permiti produse profesionale, poti incerca cu Ducray, Klorane sau Phyto(nu sunt nici ele ieftine dar sunt bune si le gasesti in farmacii).Deasemenea foloseste un produs pt protectie termica pe care sa-l folosesti ori de cate ori utilizezi placa sau feon(gasesti la mai toate gamele profesionale dar si la Boots) si o crema/balsam leave-in cu care sa incerci sa te dai cat mai des)."De obicei" ar trebui sa devina "ocazional" ...foloseste placa mai rar.Eu iti recomanda gama cu unt de mango de la Klorane -tot sistemul- sau gama ultranutritiva de la Ducray -tot sistemul.Cat despre Elseve sau Kallos...produse de proasta calitate care nu au nici un afect asupra parului dvs.
michelle_venus_21
Postat pe 23 Februarie 2009 09:59
pt michelle venus21:
eu caut un balsam extrem de hranitor care nu necesita limpezire si inca nu am gasit ceva de care sa fiu cat de cat multumita...am folosit si ducray,insa am fost dezamagita de el...acum folosesc lak-2 la recomandarea celui care are grija de parul meu,insa...am parul ondulat natural si am facut prostia sa il decolorez acum 1 an si jumatate...si vopselele astea il distrug...pe vremea cand foloseam vopsea l'oreal din magazin nu aveam probleme cu el...era asa frumos si sanatos...acum ca mi-am deschis parul de la un saten inchis la blond si am folosit alte vopsele care deschid mult mai bine ca si l'orealul,nu mi-l mai pot creste...imi crapa firul de par,indiferent cata grija am de el...daca cunosti un balsam extrem de hranitor ce nu necesita limpezire pt par ondulat,ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune...nu conteaza pretul...
kudika007253
Postat pe 24 Februarie 2009 11:43
Da ma, bani pe gratis...cat de prost poti sa fi sa crezi asa ceva?

Pt. Semele: cand am inceput sa fac ceva pt parul meu si pt varfurile f degradate am folosit Ducray-crema pt varfuri foarte degradate Lactocerat.Am folosit consecutiv 3 tuburi si am vazut diferrenta.Dupa ce mi-am tuns varfurile am inceput sa folosesc zilnic crema.Rezultatul:varfurile nu mai erau tocite si firul de par(ca am mai dat si pe lungime)era stralucitor.Apoi am folisit de la Rene Furtener un balsam-crema tot pt varfuri degradate:Keraver parca.Dor un tub. Am folosit balsamul Leave-in de la Joico, K-Pak, Liquid Reconstructor.E foarte bun.Si tot buna este si crema pt varfuri foarte degradate de la L'oreal Profesionel Absolute Repair.Dar sa stii ca nu o sa vezi rezultatele intr-o luna..ci dupa 3-4 luni cand o sa observi ca parul tau nu e tocit.Deci foloseste ceva pt varfuri si ceva(leave-in) pt lungimea firului de par.Si in fiecare zi.
michelle_venus_21
Postat pe 27 Februarie 2009 10:48
multumesc pt raspuns...lactocerat am folosit si eu,insa din pacate nu a dat rezultat...si imi puneam in par in fiecare zi si nu ma zgarceam...mai bine de 3 luni,atat pe lungime cat si pe varfuri...efectiv imi coafam parul cu el...si imi placea, dar era ineficient in ingrijirea varfurilor,motiv pt care am renuntat la el...voi incerca ce ai mentionat tu,poate da rezultat...multumesc...
kudika007253
Postat pe 2 Martie 2009 14:38
Acum...daca folosesti feon in fiecare zi sau placa, spuma de par si fixativul, sau procesul mecanic de pieptanare e prea dur(nu ai un pieptan potrivit, tragi de par prea tare ca sa-l descurci, etc, etc) atunci nu vei avea rezultate prea bune...
michelle_venus_21
Postat pe 4 Martie 2009 19:52
nimic din cele mentionate de tine nu folosesc...pt ca nu am nevoie sa folosesc...parul meu se aranjeaza singur f frumos pt ca am o tunsoare pe masura si nu am considerat ca e nevoie sa il incarc cu chimicale...si il las sa se usuce natural...am mare grija de el,te asigur...il piaptan o data la cateva zile cand il spal si e cu balsam in el...un singur lucru as dori sa te intreb:folosesc un sampon ce are in compozitie musetel...nu mi se pare ca imi hidrateaza parul asa cum scrie pe produs ca ar face-o musetelul,ci dimpotriva...oare asta sa fie un posibil motiv?...insa balsamul pe care il folosesc este extrem de hranitor...
kudika007253
Postat pe 5 Martie 2009 07:45
la avon este o masca de par cu ulei de masline si e super buna .tio recomand cu incredere e din gama spa
131981
Postat pe 12 Martie 2009 09:51
buna fetelor!
cel mai bun balsam si fff sanatos-ulei de masline extra virgin
da, da, da,
dar cel pe care scrie ca este produs in grecia si sa fie presat la rece la prima presare
se unge parul inainte de a fi spalat si lasat 30 min. sa actioneze pe par
eu am parul peste fund cu mult si parul creste si mai repede...
si apoi te speli pe cap normal
eu pot sa folosesc fara pretenti un sampon nici f scump , nici f ieftin
nu am matrata si nu am avut niciodata
daca nu vrei sa folosesti uleiul, atunci cumpara masca de par cu placenta de la kallos
nu-i scumpa si este grozava
astept, sper un raspuns cu efectul.......
pa va pup
viky67
Postat pe 12 Aprilie 2009 20:34
Spunea cineva mai sus ca gamele Elseve si kallos sunt foarte proaste...eu am incercat si profesionale, m-am uitat si la ingrediente si sunt cam aceleasi, in general nu obisnuiesc sa platesc marca, prefer sa folosesc ce mi se potriveste si ce e incercat pe scara larga si lumea nu are efecte adverse. Cu cele 2 produse de mai sus ma bucur de un par stralucitor desi a fost vopsit, suvitze, folosesc si feon etc, acum am reusit sa ajung la culoarea mea naturala...a si aceste produse in felul lor cred ca au ajutat pt ca de cand v-am scris ultima data mi-a ajuns parul pana pe la mijlocul spatelui;) si tot cu produsele acestea parul a suportat foarte bine vara apa sarata,caldura,razele soarelui, nisipul, spalari frecvente etcTrebuie sa va gasiti produsul potrivit.
lara007_healthy
Postat pe 13 Aprilie 2009 20:49
aaa...da, masca de par cu ulei masline, in care eu mai pun putin ulei de ricin sau de migdale, alteori si putin ceai de menta/musetel, face minuni!!! Desi am firul de par subtire si am nevoie de volum, aplic masca si la radacina, am observat ca parul capata mai mult volum , e mai plin;) Chiar o recomand!
lara007_healthy
Postat pe 13 Aprilie 2009 20:54
Nu exista comparatie intre Elseve,Kallos si produsele profesionale.Nu ai cum sa spui ca cele doua ti-au facut bine si cele profesionale nu.Asa ceva nu exista.Doar in cazul in care nu ti-ai ales o gama profesionala adecvata parului si problemei tale.Sau in cazul in care ai un par perfect.

Si nu e vorba de marca, e vorba de calitate.Eu am incercat mai tot de pe piata (inclusiv cele doua si parul meu era deteriorat intr-un hal fara de hal plus ca m-am ales cu probleme le scalpului pe care le am si azi).Asa ca nu vorbesc in necunostinta de cauza.

Semel, e foarte bine ca nu iti supui parul la chinuri.
michelle_venus_21
Postat pe 15 Aprilie 2009 09:37
buna eu pentru parul meu folosesc produse de la toni&guy marca label.m.si imi merge foarte bine pentru ca sunt produse profesioniste si le folosesc pe cele pentru intinderea parului iar balsamul este foarte bun .sunt foarte incantata de ele.ti le recomand
mihaela_eugenia
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:04
buna.poti sa imi spui si mie numele la o crema cu care sa ma dau inainte sa imi intind parul?una buna si cam cat costa.ms
healthy001488
Postat pe 24 Aprilie 2009 22:02
hey, oricat de bun e balsamul nu poate sa iti apare parul prea mult de placa ! un balsam bun e coolaulin de la lush, ii gasesti in carrefour orhideea si pe net :D al doilea e american cream, miroase demential dar coolaulin e ceva mai bun...pe langa balsam ai nevoie de un produs care sa iti protejeze parul de placa, stiu ca are la wella profesional, e vreo 55 ron, si e foarte bun ! iti dau si mailul unui tip care vinde produse wella profesionale mult sub pretul din saloane :D pe incercate, sunt veritabile, am folosit de la el :D prod.prest@yahoo.com
bafta ! am uitat ! mai fa o pauza de la placa ! serios, pe moment arata bine, dar sa ai juma de par uscat si tocit pe urma....mai si cade am auzit !
sab628
Postat pe 2 Iulie 2009 18:54
Sincer eu folosesc sampon si balsam de la Dove..si sunt foarte multumita...si eu imi intind parul cu presa..ce mai folosesc eu este masca de par de la kallos cu placenta...Mie imi fac bine, acum depinde de fiecare.
Dea03
Postat pe 3 Iulie 2009 08:37
De la: semele_28, la data 2009-02-24 11:43:23pt michelle venus21:
eu caut un balsam extrem de hranitor care nu necesita limpezire si inca nu am gasit ceva de care sa fiu cat de cat multumita...am folosit si ducray,insa am fost dezamagita de el...acum folosesc lak-2 la recomandarea celui care are grija de parul meu,insa...am parul ondulat natural si am facut prostia sa il decolorez acum 1 an si jumatate...si vopselele astea il distrug...pe vremea cand foloseam vopsea l'oreal din magazin nu aveam probleme cu el...era asa frumos si sanatos...acum ca mi-am deschis parul de la un saten inchis la blond si am folosit alte vopsele care deschid mult mai bine ca si l'orealul,nu mi-l mai pot creste...imi crapa firul de par,indiferent cata grija am de el...daca cunosti un balsam extrem de hranitor ce nu necesita limpezire pt par ondulat,ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune...nu conteaza pretul...

asa e parul blond, eu m-am vopsit satena si nu mai arata asa tocit :D nu stiu ce balsam ar putea sa te ajute, la ardes exista o masca foarte buna de par, cauta pe ardes.ro unde e sediul k sa o iei ieftin, in farmacii e cu vreo 30 ron mai scumpa !!
sab628
Postat pe 8 August 2009 18:13
Fetele, folositi gama Absolute Repair (sampon, masca, crema pt varfuri si uleiul) + spray-ul pt protectie termica Hydra Repair, toate de la L'Oreal Profesionel. O sa va repare parul sigur.


Sau gama K-Pak (sampoonul Chelating, masca Deep Reconstructor apoi Intense Hydrator, leave-in Liquid Recontructor in fiecare zi si crema pt varfuri Split&Mender) de la Joico.

In maxim un an o sa aveti un par reparat. Va spun pt ca si eu am parul blond si aceste doua game mi-au reparat parul.Am inceput cu Absolute Repair si dupa 7 luni (tin foarte mult produsele profesionale) parul meu arata bine, nu se mai tocise varfurile.
michelle_venus_21
Postat pe 10 August 2009 10:18
eu folosesc, de foarte mult timp, sampon shi MASCA de la "Kallos" pentru par vopsit...shi sunt f multumita de ele. vi le recomand cu incredere. chiar merita ;)
g_mihaela19
Postat pe 26 August 2009 13:16
am parul mediu, l-am vopsit de foarte multe ori de la deschis la inchis si din nou la o nuanta de deschis.Pina ce nu am fost la mare nu am avut probleme nici cu caderea parului nici cu strlucirea lui dupa uscare.Dupa ce m-am intors de la mare am trecut de la un saten mediu pot zice catre un blond, si au inceput si problemele....parul dupa spalare este foarte aspru si nu mai reusesc sa il usuc pe perie cum faceam inainte.Mi-am luat initial sampon si masca par vopsit de la garnier dar nu am fost multumita deloc.Am trecut pe produse Foltean fiole sampon si balsam din aceasi gama din farmacie.S-a vazut o ameliorare dar nu foarte mare.Si parul chiar daca il pot coafa acum mult mai usor nu are deloc stralucire.Are un aspect opac.nu mai stiu ce sa folosesc. ca sa il readuc cit de cit la normal.
tsab
Postat pe 26 August 2009 13:36
A aparut de curand un nou produs in gama Absolute Repair de la L'Oreal Professionel: L'Oreal Professionnel Serie Expert Thermo Repair-este un tratament crema contra caldurii degajate,
Totusi...mai bine fara placa... sau cat mai rar.
michelle_venus_21
Postat pe 30 August 2009 00:11
si eu am probleme cu parul
pana acum 4 ani pe langa faptul k-mi cadea parul nu aveam probleme....insa tot acum 4 ani m-am vopsit bruneta, de 2 ori pe an, eu am parul castaniu, iar acum parul are probleme. Nu mai este perfect drept, e incretit ca sa-i zic asa, dar nu e incretit la propriu ci doar ca sa intelegeti, un fir de par zburlit:P, nu mai luceste, mi se despica......
Ce sfaturi aveti pt mine
o zi buna
agny_healthy
Postat pe 30 August 2009 23:25
Agny, tu ai nevoie de produse care sa-ti refaca parul in primul rand.
Iti recomand si tie gama Abolute Repair de la L'Oreal Professionnel.
Foloseste-o -oricum tine cateva luni bune fiecare produs la cantitatea de 250-300ml, si o sa vezi schimbarea.

Pupici.
michelle_venus_21
Postat pe 1 Septembrie 2009 11:30
Ufaaa fetelor,,,cand e sa ti dai cu parerea despre un balsam si produse pt ingrijirea parului s ar putea sa nu mai terminam niciodata... deci,sunt de acord cu fetele care spuneau ca produsele gen garnier,kallos,nivea...cele comerciale de pe rafturile supermarcket urilor nu sunt bune.adica sunt cele de larg consum la care toti banii din fonduri,in loc sa se foloseasca pt cercetri in vederea imbunatatirii produsului (si pt a pune in el componenti de mai buna calitate)se folosesc in reclame...suntem invadati de reclame la tv de la nivea lorea l si altele...si stim si noi cat costa un minut de reclama pe posturile nationale si mai ales la ore de mare audienta.deci...lauda de sine nu miroase a bine!!! si acum sa recomand un balsam bun(si asta este destul de relativ pt ca fiecare avem parul diferit si necesitati diferite)dar se poate generaliza cu marca,macar...de ex lush sunt produse bune,nu au atatea componente nocive(gen l.s.l cauta ti pe goggle sa vedeti ce este si de ce face atat de multa spuma ,parabeni si derivate din petrol)si au mai multe extracte naturale.apoi ar mai fi joico,nu stiu daca la noi sunt gama biopoint,collistar(nu sunt profesionale dar merita incercate)si produsele farmaceutice care totusi pot fi bune(unele).f important este folosirea protectiei daca folositi fheonul sau placa(nu uitati orice sursa de caldura excesiva dauneaza parului)ex un produs de la babyliss se numeste proliss 3lyss up cost in jur de 30lei.mie imi este tare bun.apoi trebuie o masca saptamanal care hidrateaza parul si l ingrijeste(ex LUSH Fluff eaze cu henna si iasomisie),balsam de la jumatatea parului in jos la fiecare spalare,un ser pt varfuri(ex Tigi bed head)si un leave in,sub forma de spary,crema oricum ar fi dar sa nu se limpezeasca.cu o asemene ingrijire nu se poate sa aveti un par nesanatos...bineinteles placa o data pe saptamana sau mai rar,nu foarte multe produse de styling.f important periat zilnic cu blandete,cu o perie cu perii din lemn de babambus sau par natural .nu din plastic.elastice fara metal sau sa nu l stranga prea tare. dupa o noapte in club cand este plin de fum si fixativ (baniuesc ca nu va spalati parul la 5 dimineata)parul se periaza ca sa se mai elimine din particulele de mizerie si se da cu produsul leave in ca sa l mai reviatlizeze pana dimineata cand neaparat ati sarit sub dus plus o masca hranitoare!!!cam astea ar fi cateva din sfaturile pe care vi le dau.daca ve tine ti de treaba parul se poate vindeca...atata timp cat problemele sunt de ordine externa.daca e ceva mai grav atunci fuga la dermatolog
joy21
Postat pe 15 Septembrie 2009 14:28
De la: michelle_venus_21, la data 2009-08-10 10:18:08Fetele, folositi gama Absolute Repair (sampon, masca, crema pt varfuri si uleiul) + spray-ul pt protectie termica Hydra Repair, toate de la L'Oreal Profesionel. O sa va repare parul sigur.


Sau gama K-Pak (sampoonul Chelating, masca Deep Reconstructor apoi Intense Hydrator, leave-in Liquid Recontructor in fiecare zi si crema pt varfuri Split&Mender) de la Joico.

In maxim un an o sa aveti un par reparat. Va spun pt ca si eu am parul blond si aceste doua game mi-au reparat parul.Am inceput cu Absolute Repair si dupa 7 luni (tin foarte mult produsele profesionale) parul meu arata bine, nu se mai tocise varfurile.

eu as folosi dar nu stiu de unde sa mi le cumpar...
michelle,e adevarat ca de la apa oxigenata din vopselele de par te poti alege cu un cancer ovarian cum am citit intr-un articol de pe healty?...in discutie era prezentata nocivitatea chimicalelor din vopsea pt sanatatea noastra...m-am speriat si ma intrebam ce alternative avem noi femeile sa nu le expunem la asa ceva dar sa avem si culori frumoase in par...
kudika007253
Postat pe 9 Noiembrie 2009 13:45
charm.ro

topline.ro (au deschis si magazin online acum)

haircare.ro

carespot.ro

cristina catana (nu stiu cum se numeste, dar are magazin online)

Eu le cumpar de la http://afroditashop.blogspot.com , mailto: afrodita.shop@yahoo.com

beautyspell.ro

Cat despre apa oxigenata...pe care eu o folosesc...ce sa zic...nu cred ca are legatura. Si apoi, in reviste si ziare sunt fel de fel de articole si fel de fel de teorii...

michelle_venus_21
Postat pe 10 Noiembrie 2009 10:10
Buna seara!
Poti folosi ALOE JOJOBA SHAMPO +ALOE JOJOBA CONDITIONING RINSE ,sampon+balsam.Mai multe informatii maragind@yahoo.com
kudika100110
Postat pe 14 Ianuarie 2010 21:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DE CE SUNT MAI SCUMPE COSMETICELE IN ROMANIA DECAT IN AFARA? 38 De la: kudika226898 5 Martie 2012 00:42
Castiga terapii de remodelare la Centrul Glamour! 1 De la: kudika_10579 26 Iunie 2012 14:21
Crema cu iris Weleda 4 De la: valy87 2 Aprilie 2012 15:43
bronzare organica dha la domiciliu 9 De la: office_salinasusesi_ro 10 Iunie 2010 09:34
liposuctie "aripioare" 51 De la: healthy015703 2 Mai 2010 13:29