Setari Cookie-uri

am tenul foarte uscat

ce sa fac? nu pot sa ma dau cu fond de ten, ma ustura cand ma dau cu crema....
concursKudika
Postat pe 22 Decembrie 2008 12:38
Cu produsele HEMEL se rezolva problema cauata-ma pe epopescu58@yahoo.com
epopescu58
Postat pe 8 Ianuarie 2009 06:27
si eu am aceeasi problema... am descoperit de curand crema de fata ceracuta de la noviderm ( 35- 40 lei), fara parfum, care reface stratul lipidic al pielii, mie mi-a ajutat in combinatie cu apa termala. sper sa-ti fie de folos...
andreeasch
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:08
trebuie sa consumi multe fructe ,apa,si crema gerocossen e super
evaszakacs
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:54
da e buna crema dar trb sa mananci fructe s-au un produs care sa asigure necesarul de vitamine
evaszakacs
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:56
Si eu am avut aceasta problema, nu puteam folosi fond de ten pt ca mi se usca f mult pielea. Am aflat insa ca tenul trebuie sa fie foarte hidratat inainte de a aplica fondul de ten, care si acesta trebuie f bine ales in functie de tipul de ten. Eu am trecut pe crema de la Ana Aslan pt ten sensibil si vad ca nu mai am asa probleme. Am incercat si produsele Hemel, cand am avut ocazia sa cumpar, pot sa spun ca si acelea sunt f bune, fiind naturale, pe baza de miere si ceara de albine. Iti doresc succes sa remediezi problema!
marisilvia
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:30
Si eu am suferit de aceeasi problema. Aveam tenul foarte uscat, trebuia sa ma dau cu crema hidratanta de 3-4 ori /zi iar la un moment dat a inceput sa mi se exfolieze pielea pe unele portiuni de pe fata. Acum folosesc o crema bio, certificata bio din Germania, se gaseste si la noi. A durat vreo 2 saptamani pana mi s-a refacut pielea iar acum ma simt foarte bine ... sunt zile in care nici nu ma dau cu crema.
tutuianu_cristina
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:32
De la: tutuianu_cristina, la data 2009-01-12 12:32:07Si eu am suferit de aceeasi problema. Aveam tenul foarte uscat, trebuia sa ma dau cu crema hidratanta de 3-4 ori /zi iar la un moment dat a inceput sa mi se exfolieze pielea pe unele portiuni de pe fata. Acum folosesc o crema bio, certificata bio din Germania, se gaseste si la noi. A durat vreo 2 saptamani pana mi s-a refacut pielea iar acum ma simt foarte bine ... sunt zile in care nici nu ma dau cu crema.
oti1102
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:37
Maca de fata cu branza proasptata de vaci este foarte buna. Pasesi putina branza intr-o canita si o amesteci cu putin lapte sau smanatana asa incat sa depina o pasta pe care o aplici pe fata si pe care o speli dupa cateva minute.
Da rezultate foarte bune si fiind ceva natural nu exista riscul aparitiei anumitor reactii alergice ca in cazul unui prod cosmetic nepotrivit caracteristicilor tenului.
bastiuta
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:41
eu ma duc la un salon de mai bine de jumatate de an si vreau sa-ti spun ca au facut minuni cu tenul meu.
in afara de sedintele de acolo, mi-au recomandat si produse pt acasa. in sfarsit am gasit crema si fondul de ten perfect pt mine.

am vazut ca au si forum. intra acolo pana una -alta, dar iti recomand cu toata caldura sa mergi (nu au preturi nesimtite).
www.onyxspa.ro/forum



anktalin
Postat pe 12 Ianuarie 2009 13:29
Acest produs este ff bun ptr tenurile uscate si sensibile



DR. Harris`Original DermalMagic
exfoliator si hidratant

DR. Harris`Original DermalMagic se bazeaza pe un procentaj ridicat de substante active din plante (aloe vera, iarba de mare, salvie, macese, musetel) cu un puternic potential antioxidant, antiinflamator si cicatrizant.
Ingredientele active neutralizeaza radicalii liberi fiind eficiente în regenerarea celulelor pielii si incetinirea procesului de îmbatrânire prematura, pielea devine mai tonica, sanatoasa si radianta.

Acest produs este 100 % natural, contine substante active si extracte naturale.
Se foloseste cu succes si pentru alte afectiuni ale pielii : acnee, eczeme si rash cutanat, psoriasis, piele sensibila si foarte uscata, pete specifice varstei.

DR. Harris`Original DermalMagic efecte :

-întarzie aparitia prematura a semnelor de imbatranire si reduce vizibil semnele de varsta si stres deja existente, reducând evident si adancimea ridurilor.
- pielea va fi mai elastica, cu o textura ferma si catifelata.
- se imbunatatesc problemele de pigmentatie, redând pielii aspectul luminos si uniform.
- pielea uscata, subtiata, care sufera datorita factorilor de mediu si stres, este rapid reabilitata.
- cicatrici, semne cum ar fi semnele post-acneice sau post-operatorii se diminueaza
- exfoliaza si netezeste in acelasi timp pielea
-curata tenul in profunzime si ajuta la indepartarea celulelor moarte
- efect imediat de lifting
-activeaza circulatia la nivelul pielii
-efect intensiv de hidratare
- amelioreaza efectele psoriasisului, eczemelor si rash-ului cutanat

Indicatii: se aplica de 2 ori/zi timp de 2 saptamani si apoi o singura data pe zi, de regula seara.
Recomandat tuturor tipurilor de ten pentru intretinerea zilnica.

Compozitie:
Exfoliator: Aloe Vera, , Polyvinyl Crystalline, Extract de Iarba de Mare, Triclosan, Acid Pantothenic, Extract de Salvie, Extract de Musetel, Extract de Macese, Methylparaben.
Hidratant: Aloe Vera Gel, Sorbitol, Acid Pantothenic, Acid Nicotinic, vitamina B5

Valabilitatea produsului este de 3 ani
Este Avizat de Ministerul Sanatatii din Romania

Tara de origine SUA
Tel:0744154853/ 0740104364
romdesimed@gmail.com

romdesimed
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:37
se poate si asa remedii naturiste-aloe vera detalii la www.caraghiaur.ro
lucian_rich
Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:31
Acest produs este foarte bun pentru tenurile foarte uscate. rezultatele sunt vizibile chiar din prima zi. produsul are o concentratie ff mare in substante active 100% naturale.

DR. Harris`Original DermalMagic
exfoliator si hidratant

DR. Harris`Original DermalMagic se bazeaza pe un procentaj ridicat de substante active din plante (aloe vera, iarba de mare, salvie, macese, musetel) cu un puternic potential antioxidant, antiinflamator si cicatrizant.
Ingredientele active neutralizeaza radicalii liberi fiind eficiente în regenerarea celulelor pielii si incetinirea procesului de îmbatrânire prematura, pielea devine mai tonica, sanatoasa si radianta.

Acest produs este 100 % natural, contine substante active si extracte naturale.
Se foloseste cu succes si pentru alte afectiuni ale pielii : acnee, eczeme si rash cutanat, psoriasis, piele sensibila si foarte uscata, pete specifice varstei.

DR. Harris`Original DermalMagic efecte :

-întarzie aparitia prematura a semnelor de imbatranire si reduce vizibil semnele de varsta si stres deja existente, reducând evident si adancimea ridurilor.
- pielea va fi mai elastica, cu o textura ferma si catifelata.
- se imbunatatesc problemele de pigmentatie, redând pielii aspectul luminos si uniform.
- pielea uscata, subtiata, care sufera datorita factorilor de mediu si stres, este rapid reabilitata.
- cicatrici, semne cum ar fi semnele post-acneice sau post-operatorii se diminueaza
- exfoliaza si netezeste in acelasi timp pielea
-curata tenul in profunzime si ajuta la indepartarea celulelor moarte
- efect imediat de lifting
-activeaza circulatia la nivelul pielii
-efect intensiv de hidratare
- amelioreaza efectele psoriasisului, eczemelor si rash-ului cutanat

Indicatii: se aplica de 2 ori/zi timp de 2 saptamani si apoi o singura data pe zi, de regula seara.
Recomandat tuturor tipurilor de ten pentru intretinerea zilnica.

Compozitie:
Exfoliator: Aloe Vera, , Polyvinyl Crystalline, Extract de Iarba de Mare, Triclosan, Acid Pantothenic, Extract de Salvie, Extract de Musetel, Extract de Macese, Methylparaben.
Hidratant: Aloe Vera Gel, Sorbitol, Acid Pantothenic, Acid Nicotinic, vitamina B5

Valabilitatea produsului este de 3 ani
Este Avizat de Ministerul Sanatatii din Romania

Tara de origine SUA
Tel:0744154853/ 0740104364
romdesimed@gmail.com
romdesimed
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:09
Deo viata ma confrunt cu un ten uscat.Am rezolvat aceasta problema cu o crema numita APIDERMIN de la apicola,in plus nu ma spal niciodata cu sapun.Curat fata
o data pe saptamana(sau cind simt ca este incarcata)cu malai si apoi aplic o masca dintr-un amestec de ulei de masline miere si zat de cafea pentru revigorare.In jurul ochilor pun doar ulei si miere.Dupa spusele celor din jur se pare ca am inca o fata tanara si fara prea multe riduri la varsta mea.
Bafta!
claber
Postat pe 16 Ianuarie 2009 07:06
Inainte de a folosi fondul de ten aplica o crema destul de grasa si incearca sa cauti acele fonduri pentru tenuri sensibile chiar daca costa un pic mai mult.
claber
Postat pe 16 Ianuarie 2009 07:08
o solutie foarte buna ar fi : dimineata dupa ce te speli cu apa rece sa-ti ungi fata cu ulei de sambure de struguri, sau de masline sau de argan sau de morcovi(se gasesc la plafare), apoi sa aplici o crema hidratanta. Ar fi bine sa urmezi si un tratament cosmetic de hidratare. Efectul este garantat. Am 57 de ani si am un te de invidiat, dupa acest tratament pe care-l fac de cativa ani si pe care-l voi face pana traiesc.P.S. si eu am avut un ten foarte uscat si deshidratat, dar acum......aleluia!
marialazar
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:03
Incearca creme hipoalergenice in primul rand. Am o colega cu foarte mari probleme cu fata. Daca vrei poti sa imi trimiti adresa ta pe email (beatrice_m24@yahoo.com) si iti trimit un set de mostre de la o firma cu produse Bio sa vezi daca te pot ajuta. Fondul de ten se da intotdeauna dupa crema hidratanta indiferent de tipul de ten.
beatricea
Postat pe 2 Februarie 2009 12:00
mai intai de toate trebuie sa bei apa !!!renunta la sucuri ,cafea,tutun .te poate cosulta un dermatolog si poti urma un tratament dermato-cosmetic fara expunere la aburi . www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 14 Februarie 2009 10:29
consuma zilnic o cantitate de apa egala cu 5%din greutatea ta si in scurt timp va fi rezolvata orice problema a tenului tau.
teodorastefana
Postat pe 16 Februarie 2009 21:38
servus....eu sunt farmacista de profesie si-mi place sa prepar creme naturale,,,,iar ptr ten uscat am preparat creme la persoane care aveau problema asta si le-a mers tare bine cu crema mea. daca vrei contacteaza-ma pe adresa de mail : ancusa_25@yahoo.com.au
avf
Postat pe 20 Martie 2009 11:03
Trebuie sa te duci la un salon bun care are un aparat de determinare a tipului de ten. Poate ca este deshidratat nu uscat. Oricum , fa-ti analize hormonale, de multe ori asta se intampla din cauza tiroidei, TSH T4 si sunt hormonii pe care trebuie sa ii investighezi. Altfel vei cheltui averi pe creme si tenul tau tot asa va fi daca nu te dai cateva ore cu o crema duap demachiere.Da, are dreptate persoana care a scris de produsele hemel, am incercat , sunt foarte bune, dar xdaca nu tratezi cauza, degeaba tratezi efectul .
Arlene
Postat pe 20 Martie 2009 15:51
De la: claber, la data 2009-01-16 07:06:43Deo viata ma confrunt cu un ten uscat.Am rezolvat aceasta problema cu o crema numita APIDERMIN de la apicola,in plus nu ma spal niciodata cu sapun.Curat fata
o data pe saptamana(sau cind simt ca este incarcata)cu malai si apoi aplic o masca dintr-un amestec de ulei de masline miere si zat de cafea pentru revigorare.In jurul ochilor pun doar ulei si miere.Dupa spusele celor din jur se pare ca am inca o fata tanara si fara prea multe riduri la varsta mea.
Bafta!


Asta e si metoda mea:)Crema apidermin o folosesc de f. multi ani.
Si eu din spusele celorlalti (cunoscuti sau necunoscuti) arat cu 10 ani mai tanara decat varsta mea.Nu fac mare lucru pt. acest lucru.Doar ce ai scris si tu mai sus...catedata (o data la luna) imi curat fata:aburi cu ceai de musetel si scos punctele negre),iar pt. corp dupa fiecare dush (ma frec cu o perie destul de aspra in timpul dushului) ma ung cu ulei de masline.E adevarat ca eu consum mai mult de 2 l de apa zilnic.
lucia12
Postat pe 28 Aprilie 2009 12:41
pentru ten uscat eu folosesc o sauna faciala. ma ajuta mai mult decat folosirea cremelor. aceasta sauna faciala,prin intermediul aburilor, te ajuta sa iti cureti in profunzime tenul si sa scapi astfel de acnee si de puncte negre. Sauna faciala are rolul de a deschide porii blocati, de a rehidrata pielea fetei, de a stimula circulatia sangvina si de a indeparta celulele moarte. Tenul tau va deveni fin, proaspat si revigorat. Sauna faciala poate fi efectuata si cu infuzie de ceai sau cu diferite uleiuri eterice.
aici se gaseste produsul: http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Sauna-faciala-LAICA-BF2062
eu am comandat-o online de pe site si mi-a fost livrata acasa prin curier rapid.
merita sa o incercati.
kudika006707
Postat pe 25 Mai 2009 16:39
Daca vrei sa te ajut, cu produse ORGANICE, FARA CHIMICALE, SCRIE PE MAIL :PRICRODICA@YAHOO.COM SI ITI SPUN TOT CE TE INTERESEAZA PE MESS SAU LA TEL.

RODICA
healthy002409
Postat pe 5 Iunie 2009 15:33
BUNA. ITI RECOMAND PRODUSE ORGANICE (FARA CHIMICALE) LOGONA, UN SET DE 3 PE CARE LE POTI PRIMI ACASA PRIN CURIER DIRECT DE LA FIRMA. pT. DETALII, SCRIE-MI PE MAIL: pricrodica@yahoo.com Rodica
healthy002409
Postat pe 9 Iunie 2009 03:24
De la: baubau, la data 2008-12-22 12:38:24ce sa fac? nu pot sa ma dau cu fond de ten, ma ustura cand ma dau cu crema....


Am suferit de aceeasi problema si in plus, din pricina deshidratarii pielii, incepusera sa mi se adanceasca foarte tare ridurile de expresie.
Folosesc de mai bine de 6 luni produse dermato-cosmetice recomandate de un medic dermatolog, iar in momentul de fata, nu mai stiu cum e senzatie de piele care "strange" si nici ridurile nu mai sunt asa evidente.

Podusele folosite sunt din gama LA ROCHE POSAY:

- LA ROCHE POSAY - Toleriane Crema calmanta pentru ten normal si mixt -de seara
- LA ROCHE POSAY – Hydraphase Riche - de zi

- A ROCHE POSAY- Apa termala - pentru orice moment al zilei
Florina34
Postat pe 12 Iunie 2009 15:12
artistry si vei avea o fata de portelan
didi2
Postat pe 27 Iunie 2009 19:35
nui nici o problema probabil ca nu iti cureti si hidratezi fata cum trebuie deci nu se pune niciodata fond de ten direct pe piele curatarea fetei trebuie facuta dimineata si seara zinlic nu numai cind ne machem sau mergem undeva apa fructele ajuta dar cel mai important este curatarea si alegerea unei creme acum in toate revistele apar pasi cum sa te ingrijesti sau mergi la cosmetica si acolo te vor invata nui suficient sa pui crema trebuie toata gama
kudika078676
Postat pe 20 Iulie 2009 09:26
artistry - sistemul in 3 pasi essentials hidratant + atentie la alimentatie si lichidele consumate zilnic
didi2
Postat pe 28 Iulie 2009 07:33
nu artistry. nici spalat cu apa rece. ma spal cu un sapun lichid bioderma din farmacie pt fatza si corp piele sensibila, bun si pentru bebelusi. curioasa de crema apidermin. cosmeticiana mea mi-a recomandat gama d'oliva sau doliva din farmacie. costa relativ ieftin, dar n-am incercat-o inca. a incercat cineva?
acum folosesc gerovital, sunt multumita, nu-mi trage fatza, nu se exfoliaza. o gama ok e clinique- fara parfumuri, conceputa special pt ten sensibil. folosesc exfoliant clinique. lotiunea galbena e superhidratanta.
eleain
Postat pe 28 Iulie 2009 07:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Produse BIO 19 De la: serendipity1285 14 Septembrie 2010 16:05
vreau sa scap de gusa! 3 De la: kudika224094 8 Noiembrie 2010 11:06
maini reci 13 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 08:25
Salut 9 De la: kudika_nikole 22 Noiembrie 2011 01:46
cosmetice de lux 1 De la: ocaziebuna 23 Martie 2010 15:19