Setari Cookie-uri

Hello!

Am si eu o intrebare pentru cele mai bine informate decat mine.Am luat si eu anticonceptionale vreo 7 ani...cu pauze de la 3 luni la 1 an.Chestia e ca mi-a aparut par pe fata...nu foarte mult,dar pe mine ma deranjeaza, ma simt nasol.Sa fie din cauza anticonceptionalelor, ca am mai auzit asta.
Si,cum as putea scapa...exceptand epilarea.
Ms
irinush13
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:19
Buna,nu stiu cat sunt de bine informata,dar e posibil sa fie din cauza lor.Sfatul meu este sa te duci la un control la un medic endocrinologic iar pana ce afli mai multe, singura metoda sa scapi de parul nedorit de pe fata este epilarea cu benzi de ceara speciale ,pe care le poti gasi in farmacii!
Succes!

Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:33
ce contraceptive ai luat?
adu_buuu
Postat pe 30 Ianuarie 2009 13:47
da...asta am observat si eu...si banuiesc ca de la anticonceptionale s-a intamplat.dar e normal?eu am luat tri-regol si apoi laurina.
irinush13
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:04
Incearca ceaiul verde(unul de calitate), este si un bun antioxidant!!
mimys
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:54
triregol sunt de generatie mai veche iar laurina sunt contraceptive destul de puternice. nu chiar ca diane35, dar pe acolo...asa ca nu sunt excluse astfel de efecte adverse, data fiind compozitia.
mergi la un gineco si apoi endocrino si poate se rezolva cu tratament adecvat, ca sa nu fii nevoita sa te chinui toata viata cu epilatul
adu_buuu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:44
Eu am luat Desorel si m-am impacat bine cu ele.Yasmine sunt nasolae vomitam incontinuu de la ele
ruby23
Postat pe 2 Februarie 2009 10:26
daca nu vrei sa te epilezi, poti incerca sa il decolorezi la un salon de cosmetica ( am inteles ca sunt nulte persoane care procedeaza asa ) . Sau ar mai fi epilarea definitiva cu laser ( cica in 10 sedinte ai scapat de par pe fata ) - dar bineinteles e mai scump.
cristinik21
Postat pe 13 Aprilie 2009 11:21
Cu si guranta e de la anticonceptionale.
Nu conteaza ce marca de anticonceptionale ai luat dar pun pariu ca,chiar daca ti-a recomandat un medic aceste anticonceptionale, nu ti s-a facut niciodata o dozare hormonala pentru a determina cu exactitate care este anticonceptionalul cel mai potrivit pentru tine.
Aceste efecte secundare cum ar fi aparitia pilozitatii in anumite zone sunt date de hormonii de tip progestativ din compozitia pilulelor...Deci cu siguranta tu aveai nevoie de niste anticonceptionale cu un nivel foarte scazut de hormoni progestativi.Din cele enumerate de tine...nu a fost bine ce ai luat (nu numai doza de hormon din pilula conteaza ci si potenta substantei...).Desogestrelul din compozitia Laurinei este un progestativ interzis in multe tari europene din cauza ca este mult prea potent si mai mult este o cantitate mare de desogestrel in Laurina.Cat despre Tri-regol la fel...levonorgestrelul, componenta progestativa, e foarte potent si in cantitate mare...Deci asta a fost ceea ce a determinat aparitia pilozitatii excesive.
Mergi la un medic normal la cap si fa o dozare hormonala si de acolo mai vezi ce vei face.
Sanatate.

Postat pe 15 Aprilie 2009 22:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
stafiloccoc si streptoccoc 13 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:42
intrebare 1 De la: rodycutza 2 Septembrie 2008 13:56
Am scurgeri albe vaginale 5 De la: kudika_15226 4 Februarie 2013 15:11
sunt in dubii.... 13 De la: MissRainbow 21 Februarie 2012 07:59
nu reusesc sa raman insarcinata 96 De la: kudika_1012859 7 Decembrie 2016 13:05