Setari Cookie-uri

sfaturi va rog regim ptr gastrita cronica

De la: andreaV, la data 2009-09-29 15:40:11 buna draga mea,acest diagnostic de gastrita cronica s-a pus dupa o investigatie prin endoscopie,radiologie prin bariu,recoltare sange pt depistarea helicobacter sau doar pur si simplu pe baza simptomelor?oricum indiferent daca ai sau nu helicobacter prezent,pe langa antibioterapie trebuie sa renunti asa:
1.prajeli de tot felul,grasimi
2.sucuri,dulci sau acidulate,acre
3.mirodenii,condimente,piper,sare,boia,usturoi,ceapa
4.fructe proaspete care pot fermenta,ceaiuri,cafea
5.sa eviti mancarurile care baloneaza,sa nu mananci pe saturate,mai degraba putin in reprize dese
asta poti:
6.sa mananci in permanenta floricele de porumb nesarate,biscuiti,paine uscata,in special graham,multe multe cereale,proteine
7.zilnic pt pansament gastric sa bei un ou fiert 1 min,daca il poti manca crud e si mai bine,pe urma zilnic o lingura de ulei de in sau masline,chiar sa inghiti samburele
8.sa mananci seminte de dovleac cantitati mari
9.daca tolerezi lactatele consuma cantitati mari,insa laptele sa nu-l bei dintr-o data ci in reprize
10. evita sa bei rece peste cald sau invers
11,consuma cantitati mari de produse pe baza de amidon,cartoful contine cel mai mare procent,stoarce zeama de la un cartof tine-te de nas si bea-l zilnic,sau mananca budinca si asta contine amidon
12cosnuma alimente fierte,legume si carne multa,evita ciorbele,acre,
-consuma piureuri de fructe carnoase,piersici,banane,pere
13.consuma multe salate cu paine crocanta,consuma supa de chimion cu crutoane de paine,supa de taietei,mamaligutza,gris,orez fiert,cartofi multi.succes
andreaV
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:43
cel mai bn intra in plafar si cere ceva naturist nu cred k aici iti poate da cineva sfaturi chiar dak sufera de aceasi problema .de multe x simptomele difera de la om la om .sanatate multa -
DANA_DGG
Postat pe 22 Octombrie 2009 20:59
orice problema care se manifesta la nivel fizic are mai intii o manifestare dizarmonica la nivel emotional
de aceea multe di tratamente nu merg sau au rezultat slab sau revine dupa un timp .boala.
cazul gastritei se cunoaste ca are la origine o stare de nervozitate necontrolata ,framintari interioare cu temei sau fara temei.
prin urmare va invit sa va alegeti un tratament ,naturist combinaat si pentru gastrita ,dar si pentru aceasta dizarmonie interioara.
adresa de e-mail terapii.florale@gmail.com
farmacist sp.,competenta homeopatie si terapii florale BACH.
CU MARE DRAG!
dia_luna_sol
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:50
orice problema care se manifesta la nivel fizic are mai intii o manifestare dizarmonica la nivel emotional
de aceea multe di tratamente nu merg sau au rezultat slab sau revine dupa un timp .boala.
cazul gastritei se cunoaste ca are la origine o stare de nervozitate necontrolata ,framintari interioare cu temei sau fara temei.
prin urmare va invit sa va alegeti un tratament ,naturist combinaat si pentru gastrita ,dar si pentru aceasta dizarmonie interioara.
adresa de e-mail terapii.florale@gmail.com
farmacist sp.,competenta homeopatie si terapii florale BACH.
CU MARE DRAG!
dia_luna_sol
Postat pe 21 Noiembrie 2009 22:51
De la: andreea83gh, la data 2009-01-13 16:12:47sal cine ma poate ajuta cu sfaturi privind gastrita cronica
mi s -a pus un diagnostic de gastrita cronica si constipatie cronica in acelasi timp. mi s-au dat niste pastile pe care nu le-am luat ca imi provocau insomnie asa ca nu le am luat ; am renuntat la mancarurile grase . la prajeli. dar inca prezint disconfort
poate aveti idee ce pot face
mersi

buna ! nu fructe pe stomacul gol, incearca sa mananci regulat, pe mine cafeaua ma arde la stomac foarte tare....
sab628
Postat pe 2 Februarie 2010 17:40
De la: dia_luna_sol, la data 2009-11-21 22:51:01orice problema care se manifesta la nivel fizic are mai intii o manifestare dizarmonica la nivel emotional
de aceea multe di tratamente nu merg sau au rezultat slab sau revine dupa un timp .boala.
cazul gastritei se cunoaste ca are la origine o stare de nervozitate necontrolata ,framintari interioare cu temei sau fara temei.
prin urmare va invit sa va alegeti un tratament ,naturist combinaat si pentru gastrita ,dar si pentru aceasta dizarmonie interioara.
adresa de e-mail terapii.florale@gmail.com
farmacist sp.,competenta homeopatie si terapii florale BACH.
CU MARE DRAG!

am incercat si eu florile bach si merg foarte bine !
sab628
Postat pe 2 Februarie 2010 17:41
Eu am luat tratament naturist pentru stomac, helicobacter pilori de pe okazii.ro cu broccoli, mastic gum si colostrum si ma simt bine acum, ma bucur ca a aparut ceva bun
semaka_boy
Postat pe 16 Iunie 2010 19:12
De la: semaka_boy, la data 2010-06-16 19:12:25Eu am luat tratament naturist pentru stomac, helicobacter pilori de pe okazii.ro cu broccoli, mastic gum si colostrum si ma simt bine acum, ma bucur ca a aparut ceva bun
oare tu esti ala de vinzi pe okazii.ro de faci reclama asa de asiduu?? zine si noua cum se numeste produsul, sa vedem daca este teapa sau nu....
4Life
Postat pe 19 Iunie 2010 01:28
Fii linistita, e alt MLM de tepari....
kudika226898
Postat pe 11 Iulie 2010 16:15
buna,am si eu o problema care nu-mi da pace de vreo 2 ani,am facut analize peste analize si miau descoperit ca as avea o gastrita care la mine se manifesta pe sistem nervos,in sensul ca at cand am si o simpla emotie imi vine sa vomit si am regurgitatii.mie si frica sa mananc cand plec de acasa sa nu vomit pe strada,am facut tratament pentru gastrita,tin regim,beau numai ceaiuri,nu fumez,nu beau,fac sport,am apelat la tot felul de tratamente naturiste,nimic,nu stiu ce sa mai fac simt ca o iau razna.va rog care mai a avut problema mea si a trecut peste v-as multumi din suflet sa-mi spuneti ce ati facut.
liviupeter
Postat pe 4 Ianuarie 2011 18:27
buna,am si eu o problema care nu-mi da pace de vreo 2 ani,am facut analize peste analize si miau descoperit ca as avea o gastrita care la mine se manifesta pe sistem nervos,in sensul ca at cand am si o simpla emotie imi vine sa vomit si am regurgitatii.mie si frica sa mananc cand plec de acasa sa nu vomit pe strada,am facut tratament pentru gastrita,tin regim,beau numai ceaiuri,nu fumez,nu beau,fac sport,am apelat la tot felul de tratamente naturiste,nimic,nu stiu ce sa mai fac simt ca o iau razna.va rog care mai a avut problema mea si a trecut peste v-as multumi din suflet sa-mi spuneti ce ati facut.
liviupeter
Postat pe 4 Ianuarie 2011 18:28
Incercati din cand in cand sa consultati si un medic homeo sau naturist, ajuta enorm si nu va mai intoxicati cu tot felul de medicamente. Sotul meu a avut ceva probleme cu stomacul,a facut tratamen si regimul de rigoare. Am renuntat la prajeli si tot felu` de mirodenii, cartofi prajiti, carne de porc,mezeluri... Toate macarurile pe care le prepar sunt la cuptor,fierte sau gratar si vreau sa spun ca ne-a prins bine tuturor,nu doar sotului meu. Beti un pahar cu apa dimineata pe stomacul gol si nu uitati de celelalte 6-7 pahare pe parcursul zilei.Avocado,face minuni...multe fructe si legume, etc.
Ah, sa nu uit, voi mai faceti ceva miscare din cand in cand?
Mersul pe jos, gimnastica,alergare,ciclism,orice...miscare sa fie! Eu alerg zilnic intre 4-8km si e super bine...
Sanatate multa tuturor!!
Kavasaki
Postat pe 27 Ianuarie 2011 09:07
Ti-ai mai facut analize sa vezi daca ai scapat de gastrita?Daca da,dar simptomele sunt aceleasi clar e pe sistem nervos. Eu am fost diagnosticata cu distonie neurovegetativa ...exista si distonie neurovegetativa cardiaca si distopnia care datorita emotiilor mai puternice stress-ului, sau altor probleme iti afecteaza stomacul.. Din cate duci viata destul de sanatoasa ca sa zic asa, avand in vedere ca nu fumezi,faci sport, regim si alte alea... Dca toate analizele sunt in parametri dar tu te simti rau nu-ti ramane decat sa consulti un phsiholog,unul cu care sa fii compatibil ca sa dea rezultate si, incearca sa fii si sa gandesti cat mai pozitiv,sa te incurajezi singur...
Multa sanatate si suflu pentru sport!
Kavasaki
Postat pe 27 Ianuarie 2011 09:22
Sorry pentru greseli,am un pui pe langa mine si-mi mai arde cate una peste maini... poate,poate o mai bag si pe ea in seama...
Kavasaki
Postat pe 27 Ianuarie 2011 09:25
Tot timpul se mai descopera cate cava nou despre ou ... ce stiam pana mai ieri, nu mai este valabil azi...
Un ou este o capodopera neintrecuta a naturii. El contine aproape toate vitaminele si microelementele necesare pentru intarirea sanatatii. Motiv temeinic ca sa-l folosim si ca medicament
Au trecut timpurile cand domina o teorie gresita, precum ca ouale contin colesterol daunator. Ultimele cercetari medicale arata ca in componenta lor se gasesc lecitina, holina si colesterol "bun". Ficatul nostru foloseste colesterolul din ou pentru producerea de secretii biliare si formarea de celule noi; lecitina hraneste creierul si dizolva depunerile aterosclerotice din vasele sanguine, iar holina este foarte importanta pentru imbunatatirea memoriei si eliminarea toxinelor din ficat.
Ouale sunt un depozit adevarat de vitamine A, K, E, grupa B, niacina, biotina si acid folic. Dupa cantitatea de vitamina D, de care ducem lipsa aproape toti, ouale sunt pe locul doi dupa uleiul de peste. In ou se afla combinatia optima de microelemente: fosfor, fier, cupru, mangan si cobalt, iar in coaja - Ca si Mg. Ouale contin si niste fermenti cu efect antimicrobian, antiedemic si antiinflamator.
Dar asta nu inseamna ca de acum inainte trebuie sa incepem ziua cu omleta, ou fiert sau ochiuri, ca sa nu epuizam pancreasul si tractul digestiv, care inca nu "s-au trezit".

Nutritionistii recomanda:

* Sa mancam ouale dupa ora 14, cand organismul asimileaza mai bine nutrientii din ou, mai ales in perioada septembrie-iunie, cand organismul are nevoie crescuta de vitamine.
* Pentru intarirea imunitatii si imbogatirea organismului cu vitamine si microelemente se prepara bucate in care ouale se combina cu zarzavat, legume si frunze verzi de papadie, trifoi, podbal, tei, artar dulce si urzica.
* Pentru copii si tineri este util consumul zilnic de ou, iar la varsta a III-a, sunt de ajuns 2-3 oua pe saptamana.
* Ca sa pastram nutrientii din ou si sa asiguram asimilarea lor, ouale de gaina se tin pe foc un timp scurt, pana se intaresc putin (omleta sau oua fierte).
* Ouale crude nu sunt sterile. Coaja lor are multi pori prin care respira viitorul pui, dar si prin care microbii patrund inauntru. De aceea, se recomanda sa spalati bine ouale, chiar si inainte de fierbere, ca sa preveniti salmoneloza.

Vindecatorii recomanda:

Din mosi-stramosi ouale au fost folosite de romani atat pentru vindecare, cat si pentru indeletniciri magice.

1. Pentru tratarea arsurilor , vracii de la tara amestecau doua albusuri cu o lingura de ulei si o lingura de frisca. Cu acest amestec se ungea locul afectat de cateva ori pe zi.

2. Pentru tusea provocata de o raceala puternica se amesteca bine doua oua crude, doua capatani de usturoi pisate si 100 g de osanza topita.. Se frectioneaza cu alifia obtinuta talpile, apoi gleznele si in continuare pana la genunchi, timp de 3 zile.

3. Furunculoza si abcesul se trateaza cu efect bun folosind un "aluat" obtinut din doua galbenusuri crude, o lingura miere de albine, 1/2 lingurita de sare si putina faina. Se obtine un amestec asemanator cu argila umeda. Se modeleaza o turtita care se aplica pe furuncul si se tine pana la spargerea lui, datorata antibioticului natural din ou.

4. Pentru vindecarea ranilor si arsurilor se foloseste si o alifie preparata din oua fierte tari. Se scot galbenusurile din 5 oua si se prajesc in 100 g de unt topit sau untura, pana se obtine o masa omogena, de culoare maro, cu care se ung de doua ori pe zi locurile bolnave, ranile, ulceratiile, arsurile etc. Alifia se pastreaza la frigider, in sticluta de culoare inchisa.

5. In tratarea psoriazisului se foloseste alifie care contine albus de ou. Intr-un vas de sticla se amesteca 5 linguri de vaselina curata, 1 lingura crema de corp pentru copii, 1 lingura miere de albine si un albus de ou. Toate componentele se bat 20 minute cu furculita sau se amesteca cu mixerul, pana se obtine un unguent solid, care se va pastra in borcane inchise etans, in frigider. Locurile afectate se freaca cu alifia obtinuta, de 2 ori pe zi, un timp indelungat. In primele doua luni, efectul nu se observa, iar apoi pielea se curata repede. Pe locul afectat ramane o pata pigmentata diferit de culoarea naturala, dar cu timpul pata dispare.

6. Pentru diminuarea durerii in articulatiile inflamate se prepara un amestec din doua linguri de sare si un ou. Ingredientele se bat bine, se intind pe o bucata de tifon impaturit sau pe un prosopel de bumbac si se infasoara articulatiile bolnave. Pe masura ce pansamentul se usuca, se mai aplica din amestec, de 3-4 ori.

7. Persoanele cu ulcer stomacal sau duodenal pot sa-si rezolve problema cu un amestec din doua albusuri de ou crude, 1,5 linguri miere de albine si 15 g de unt.. Amestecul incalzit pe baie de aburi se bea cu 2 ore inainte de ora obisnuita de trezire, dupa care se mai sta in pat 2 ore, intai pe partea dreapta, apoi pe spate si pe partea stanga. Regimul dureaza 6 luni.

8. Pentru vindecarea ranilor, taieturilor, mai ales pe degete, batranii folosesc si acum o metoda straveche. Se sparge un ou crud, se desprinde de coaja pielita alba si se infasoara taietura cu ea (pe partea umeda). Se panseaza cu o fasa de tifon. Pielita se lipeste strans de deget dupa ce se usuca, protejeaza rana de infectie si favorizeaza procesul de granulare. In functie de gravitatea problemei, se lasa pe deget 7-10 zile.

Leacuri cu coaja de ou

Au trecut timpurile cand se considera ca lipsa de calciu provoaca numai rahitism la copii si osteoporoza la batrani. Cercetarile medicale au dovedit ca insuficienta de calciu afecteaza sistemul cardio-vascular, provoaca aparitia celulelor canceroase, nervozitate, scadere de memorie, insomnie, iar la femeile aflate la menopauza apar crampe la muschii pulpei. Dar calciul din ou regleaza si procesul de crestere a celulelor, tesuturilor, participa in procesul de metabolism, este indispensabil in activitatea corecta a sistemului nervos si in contractia musculara. Calciul asigura coagularea sangelui si o imunitate buna. El este elementul principal care asigura PH-ul corect in organism. Toate calitatile enumerate ne ajuta sa mentinem o stare de sanatate buna.
Concomitent cu descoperirile medicale, farmaciile s-au umplut cu tot felul de preparate de calciu, mai ieftine si mai scumpe, dar numarul de bolnavi tot nu scade, deoarece noi nu avem nevoie de orice fel de calciu, avem nevoie doar de calciu organic, usor asimilabil. In natura exista doua feluri de asemenea calciu - in corali si in coaja de ou. Atata timp cat in Romania nu exista corali, ramane sa ne indreptam atentia asupra cojilor de ou, care contin aproape 90% din elementul-minune calciu.

Preparate din coaja de ou

* Cea mai simpla metoda de imbogatire a organismului cu microelementul calciu este prepararea citratului de calciu, obtinut din 2 g de coaja pisata, amestecata cu o lingura de suc de lamaie proaspat stors. In varianta asta, calciul se asimileaza aproape in totalitate si nu provoaca aparitia de pietre la rinichi si in vezica biliara sau depuneri in articulatii si in vasele sangvine.
Cea mai potrivita perioada pentru luarea citratului este intre orele 19-20, deoarece calciul se asimileaza mai bine pe timpul noptii. Este bine ca toti oamenii peste 40 de ani, mai ales femeile in perioada de premenopauza, sa consume regulat, in mod deosebit iarna, citratul de calciu, nu neaparat pentru profilaxia osteoporozei, dar mai ales pentru intarirea tuturor sistemelor organismului.
* Pulberea de ou (obtinuta prin pisarea si cernerea cojilor bine spalate) se da copiilor incepand de la varsta de 6 luni, adolescentilor si neaparat femeilor insarcinate.. O cura dureaza o luna, cu pauza de o luna. Curele se repeta.
* Balsam din ou. Li se recomanda persoanelor cu boli ale aparatului locomotor, cardio-vascular, astm bronsic, parodontoza, exfolierea unghiilor, alopecie (caderea parului), crampe musculare nocturne si insomnie. Un borcan de 3 litri se umple cu oua de casa, dar mai bine cu oua de prepelita bine spalate si uscate. Peste oua se toarna suc de lamaie, ca sa fie cu 2 degete deasupra lor.

Borcanul se inchide cu capac de plastic si se lasa 2 saptamani la racoare. Dupa dizolvarea cojilor, amestecul se agita energic cu o lingura de lemn, in asa fel ca peliculele sa se rupa. Amestecul se strecoara prin sita, peliculele si bucatelele de coaja ramasa nedizolvata se arunca, iar in lichid se adauga 250 ml de coniac de calitate (in loc de conservant) si, dupa dorinta, 200 g miere de albine. Se consuma cate o lingura, de 3 ori pe zi, cu 30 minute inainte de masa sau la 40-60 minute dupa masa. Balsamul se foloseste cu succes si in caz de fractura, deoarece ajuta la formarea rapida a calusului osos.
Culoarea cojii nu are importanta, conditia principala este ca ouale sa fie proaspete, de la gaini sau prepelite sanatoase, cel mai bine sa fie din gospodaria proprie. Efectul maxim se obtine daca se folosesc oua de prepelita, care au o componenta mai bogata de microelemente.

ATENTIE: ouale de rata, gasca sau de la pasarile salbatice nu se folosesc pentru tratamente


MOTTO-ul meu:

Oamenii din jurul nostru prind viata atata timp cat simt caldura noastra fata de ei, atata timp cat ii iubim si le-o aratam intr-un fel.

Ofera atentie celor din jur. Intreba-i cum sunt, ce mai e nou cu ei, spune-le o vorba buna, felicita-i pentru reusite, imbarbateaza-i pentru nereusite.

Când discutam,sa nu lasam ca inimile noastre sa se separe una de cealalta, sa nu rostim cuvinte care sa ne îndeparteze si mai mult, caci va veni o zi în care distanta va fi atât de mare, încât inimile noastre nu vor mai gasi drumul de întoarcere.

Sa nu lasam ura si mania sa ne consume parte din viata. Fa loc doar iubirii.

Iubirea este cea mai inalta frecventa vibrationala posibila. De aceea e bine sa gasim moduri de a iubi si de a ne afla cat de mult posibil pe frecventa ei.

Sa nu asteptam ca ceilalti sa ne ofere dragoste. Hraneste-te singur ca sa ii poti hrani pe altii. Acorda-ti timp sa-ti echilibrezi energiile, pentru a avea capacitatea sa imparti dragostea ta cu ceilalti

In cautarile noastre nebune de zi cu zi uitam deseori ca lucrurile simple sunt cele care fac viata mai frumoasa.

Adu viata in lumea din jurul tau. Si culoare!

„Viata insasi este magie, iar daca nu crezi a sta, macar incearca sa o traiesti ca pe ceva magic cu u ceea ce contribuim sau investim, aceea vom obtine. Intotdeauna vei primi exact ceea ce oferi. Principiul este “ofera mai intai pentru a primi mai tarziu.”

Nu trebuie sa renunti niciodata la lucrurile in care crezi sau pe care ti le doresti cu adevarat Optimismul te face placut si mai susceptibil de a reusi.

VIATA E SCURTA
IARTA REPEDE,
SARUTA INCET,
RAZI CU POFTA SI..
SA NU -TI PARA NICIODATA RAU CA TREBUIE SA RAZI!

Da sansa fiecarei zile sa fie cea mai frumoasa din viata ta.
BEL_AMY1
Postat pe 7 Februarie 2011 10:11
De la: BEL_AMY1, la data 2011-02-07 10:11:07Tot timpul se mai descopera cate cava nou despre ou ...
Un ou este o capodopera neintrecuta a naturii...


eu nu mananc oua...tocmai pentru ca contine tot ceea ce nu am nevoie sa bag in mine sunt alimente mult mai "capabile" decat oul
battleofwits
Postat pe 7 Februarie 2011 10:13
De la: Kavasaki, la data 2011-01-27 09:07:14.Avocado,face minuni...
Sanatate multa tuturor!!


Zi-mi, te rog, cum e cu avocado asta. Am mancat o data si am jurat ca nu-l mai pun pe limba. N-are niciun gust sau, daca vrei, n-are gust de fruct asa cum ma asteptam, cum mi-as fi dorit. Nu-i dulce deloc, dar nici sarat. Jumatate din interiorul lui se arunca. Dai de trei ori cu o lingurita in jur si s-a terminat.
Da, am citit ca face minuni, as fi vrut sa-l combin, nu stiu, sa-l pun pe acolo pe undeva, dar nu stiu cum, ca-i ca o pasta. La mancare sarata nu-i vad locul. La desert, mi-e frica sa nu-l strice.

Nu ma pricep, de-aia intreb. Si prefer sa mi se raspunda la o intrebare (adica sa scriu aici pe forum ce ma doare) decat sa dau search pe google si sa am aceleasi intrebari fara raspuns. :)
rashela
Postat pe 3 Martie 2011 16:52
Pup fetele si va doresc o primavara mai minunata decat oricare alta! Despre gastrita pot si eu sa spun cate ceva, intrucat am avut `onoarea` s-o testez! Am `atacat-o ` insa cu ceai de nalba, iar arsurile le-am `domolit` cu macerat la rece din radacina de obligeana. Asta nu inseamna ca am neglijat sfatul medicului. depinde de gravitatea afectiunii la fiecare individ in parte! Incercati ceaiurile, nu au contraindicatii. Si parca am auzit o fata aici cerand sfaturi pentru constipatie si balonari, de constipatie, care mi-e si mie familiara, scapi cu ceai de cicoare, coada soricelului sau, in cazuri mai rebele, cu ceai laxativ L din care se face decoct. Gustul este asemanator gunoiului de grajd, o spun cu sinceritate, eu dupa ce-l dau pe gat, inghit repede ceva cu gust intens, miere, portocala...orice! Constipatia poate fi intretinuta de o alimentatie incorecta, paine in exces, legume si fructe putine si apa consumata in cantitate insuficienta. Alt tratament impotriva constipatiei este uleiul de masline ozonificat, eu il iau, si asa reusesc sa am scaun cu regularitate. Se comanda la Totalmedicalgrup. Gasiti pe net adresa si telefon. Va doresc multa sanatate si aveti grija de voi, sunteti cele mai importante!
kudikamike
Postat pe 10 Martie 2011 10:00
Vã recomand sã nu vã trataþi dupã ureche, chiar dacã folosiþi produse naturale! Unele din ele sunt foarte puternice, sã nu uitãm cã ºi unele medicamente de sintezã au tot extracte din plante în compoziþie! Ideal este sã vã faceþi analize ºi ecograf, iar cu rezulatul acestora sã consultaþi un medic fitoterapeut, care vã poate recomanda produsele naturiste cele mai potrivite pt afecþiunea dvs. Vã recomand cu cãldurã medicii fitoterapeuþi de la Hofigal.
Produse Hofigal puteþi cumpãra online de aici: http://naturmedmagazinonline.wordpress.com
Gãsiþi pe site ºi datele de contact ale medicilor de la Hofigal.
Vã rog sã citiþi ºi rubrica ''ce înseamnã client special'', ca sã aflaþi cum puteþi cumpãra aceste produse cu discounturi importante sau chiar GRATIS! Fãrã nici o ºmecherie, doar citiþi cu atenþie.
Alina_Ml
Postat pe 27 Martie 2011 00:46
Frectie...
kudika226898
Postat pe 28 Martie 2011 03:39
ciao..imi dai si mie adresa ta sa discutam despre diagnostic..si eu am gastrita cronica...km sa procedez???ms...
Fely_Gepy_1
Postat pe 11 Martie 2013 23:39
De la: Fely_Gepy_1, la data 2013-03-11 23:39:55ciao..imi dai si mie adresa ta sa discutam despre diagnostic..si eu am gastrita cronica...km sa procedez???ms...



Trebuie sa mergi la medic...
kudika226898
Postat pe 12 Martie 2013 17:52
Buna,

Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema si dupa doi ani de tratamente diferite am luat tratamentul naturist cu Colostrum,sulforane si mastic gum si mi-a trecut.Te sfatuiesc sa il incerci si vei vedea ca te vei simti mai bine.Se gaseste foarte rar in diverse farmacii. Tocmai am comandat a doua tura din America in decembrie si avand in vedere ca dupa primul m-am simtit bine nu l-am inceput. Daca vrei contacteaza-ma si vb pe tema asta.Ma numesc Lucia si nr meu este 0727148338.
kudika_34129
Postat pe 23 Aprilie 2013 15:21
De la: kudika_34129, la data 2013-04-23 15:21:28Buna,

Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema si dupa doi ani de tratamente diferite am luat tratamentul naturist cu Colostrum,sulforane si mastic gum si mi-a trecut.Te sfatuiesc sa il incerci si vei vedea ca te vei simti mai bine.Se gaseste foarte rar in diverse farmacii. Tocmai am comandat a doua tura din America in decembrie si avand in vedere ca dupa primul m-am simtit bine nu l-am inceput. Daca vrei contacteaza-ma si vb pe tema asta.Ma numesc Lucia si nr meu este 0727148338.



N-o contactati...e doar o alta disperata care vrea sa va tzapeasca cu tampeniile arhicunoscute din MLM-ul lui peste prajit...
kudika226898
Postat pe 24 Aprilie 2013 18:15
Produsele vandute multilevel marketing (MLM), sunt de calitate, le recomand cu mare drag. Alegeti produsul cel mai bun, documentati-va inainte ce contine, cum actioneaza, cate substante vitale are..... Eu am ales microalgele si detoxaminul ( zeolitul) , deoarece actioneaza la nivel celular si trateaza cauza problemei , nu doar simptomele. Parerea mea este ca tot ce este natural este bun, in cantitatile ideale. Si cum spunea M.Eminescu : Natura nu minte niciodata! Daca aveti intrebari scrieti-mi sau sunati-ma : 0767756300. Sanatate multa tuturor!
Ildikuta
Postat pe 30 Aprilie 2013 12:20
De la: rashela, la data 2011-03-03 16:52:39
De la: Kavasaki, la data 2011-01-27 09:07:14.Avocado,face minuni...
Sanatate multa tuturor!!


Zi-mi, te rog, cum e cu avocado asta. Am mancat o data si am jurat ca nu-l mai pun pe limba. N-are niciun gust sau, daca vrei, n-are gust de fruct asa cum ma asteptam, cum mi-as fi dorit. Nu-i dulce deloc, dar nici sarat. Jumatate din interiorul lui se arunca. Dai de trei ori cu o lingurita in jur si s-a terminat.
Da, am citit ca face minuni, as fi vrut sa-l combin, nu stiu, sa-l pun pe acolo pe undeva, dar nu stiu cum, ca-i ca o pasta. La mancare sarata nu-i vad locul. La desert, mi-e frica sa nu-l strice.

Nu ma pricep, de-aia intreb. Si prefer sa mi se raspunda la o intrebare (adica sa scriu aici pe forum ce ma doare) decat sa dau search pe google si sa am aceleasi intrebari fara raspuns. :)


Eu pun avocado la salatele calde, care contin orez sau cartofi fierti, si crede-ma ca le da acelor salate o savoare deosebita, cu o singura conditie: ca acel fruct de avocado sa fie copt. Eu cumpar de la magazin fructul de avocado, in general mai necopt, si-l las langa mere sa se coaca. In cateva zile, deja poti sa apesi usor si vei simti avocado usor moale, atunci e bun de folosit. Daca fructul de avocado este foarte tare, inseamna ca e necopt. Daca e usor moale este copt. Daca e prea moale, inseamna ca deja a inceput sa se altereze si e bun de aruncat.

Gustul fructului de avocado mi se pare un pic deosebit, un pic altfel, parca aduce usor a nuca si a unt. Mama mea il foloseste chiar pe post de unt, intins bine pe felia de paine, iar peste pasta de avocado presara un pic de sare. Avocado are mult mai putine calorii decat untul si este cu mult mai sanatos decat untul.

In deserturi n-am incercat avocado si ma indoiesc ca s-ar potrivi cu ceva dulce.
kudika_32792
Postat pe 30 Aprilie 2013 14:12
De la: Ildikuta, la data 2013-04-30 12:20:38Produsele vandute multilevel marketing (MLM), sunt de calitate, le recomand cu mare drag. Alegeti produsul cel mai bun, documentati-va inainte ce contine, cum actioneaza, cate substante vitale are..... Eu am ales microalgele si detoxaminul ( zeolitul) , deoarece actioneaza la nivel celular si trateaza cauza problemei , nu doar simptomele. Parerea mea este ca tot ce este natural este bun, in cantitatile ideale. Si cum spunea M.Eminescu : Natura nu minte niciodata! Daca aveti intrebari scrieti-mi sau sunati-ma : 0767756300. Sanatate multa tuturor!



Produsele vandute in MLM sunt f. slabe calitativ -costuri de productie infime, preturi maxime, pentru a "sustine" toti guristii habarnisti intrati in retea...produsele n-au nimic de-a face cu natura, e doar vorbarie goala, nu sunt suficient testate si nici avizate, desi guristii sunt inoculati sa sustina povestea arhicunoscuta cu "mii de studii, bla, bla..."...in concluzie puneti mana si studiati, nu ascultati de Ioneasca de la colt intrata in MLM de nevoie si care habar n-are ce recita.
kudika226898
Postat pe 30 Aprilie 2013 18:16
din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi problema
am fost diagnosticata cu gastrita si helicobater pylori
am luat un tratament ft dur 10 zile antiobiotice , plus o luna controloc, debridat si spasmomen
nu totul este sa renunti la prajeli
o sa-ti las adresa mea de mesenger si putem vorbi acolo.adina
kudika_952900
Postat pe 24 Ianuarie 2014 21:46
id-ul meu este grama.adina
ce nu am reusit sa fac prin pastile am reusit sa fac cu suc de cartofi + morcovi pe stomacul gol si un regim care zic eu ca nu e ft complicat
trebuie sa ai doar vointa si scapi de dureri.

kudika_952900
Postat pe 24 Ianuarie 2014 21:49
iti las id-ul meu , si eu ma ma lupt cu aceasta boala , dar multumesc lui d-zeu o tin sub control si acum sunt ok
grama.adina este id-ul meu
kudika_952900
Postat pe 24 Ianuarie 2014 21:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 7 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:33
produse naturiste pt.par si ten 121 De la: LuminitaR_healthy 22 August 2014 18:31
totul pentru imbunatatirea vietii 7 De la: eloisenic 29 Iunie 2009 20:28
Natura, un ajutor de la Dumnezeu 4 De la: SaveOurSouls 7 Februarie 2014 00:09
EASY LOVER 6 De la: Barbie30_ 4 Aprilie 2011 12:33