Setari Cookie-uri

diabetul

Buna seara! Ma numesc Cecilia din Alba Iulia. Sotul meu se numeste LIVIU are 50de ani. Din luna ianuarie 2008 a fost diagnosticat cu diabet zaharat tip 2, a avut o glicemie la internarea in spital de 336 mg/dl, de atunci a trecut pe un tratament medicamentos cu " DIAPREL si SIOFOR, si tot de atunci este sub acest tratament! As dori o mica intrebare la d-voastra daca cumva este posibil un medicament care sa stopeze aceasta boala? Iar acum, cum este sub acest tratament, este mai binisor s-a redus un pic din glicemie dar la un mic incident de suparare, stres sau oboseala ii creste glicemia si se simte un pic mai rau! Nu fumeaza, nu bea alcool, tine regim si este foarte ambitios! Va rog foarte frumos daca sunteti amabili sa ma informati despre aceasta boala si, mai ales, daca se gaseste o solutie pentru a elimina de tot sau un pic din aceasta boala din corp. Intreb astfel asta acum deoarece s-a auzit ca ar fi un fel de medicament (dar nu stiu cum se numeste) care ar "stopa" diabetul. Va multumesc ptr. intelegere si va astept cu un raspuns ! Cu mult respect si stima CECILIA - ALBA IULIA
spaleyna
Postat pe 13 Ianuarie 2009 18:16
draga mea,..eu sunt diabetica.in primul rand vreau sa-ti spun ca diabetul e o boala care nu se vindeca,..dar se tine foarte bine sub control,adica,..SE POATE tine,totul depinde de pacient.de regim nu-ti vorbesc,ptr ca sunt sigura ca deja i s-au dat informatiile.foarte mult in diabet conteaza miscarea.ar trebui sa faca zilnic plimbare.e ideal ptr cei care au o gradina de legume si pot munci in ea.pe langa asta,..tare bun e medicamentul naturist "fitodiab".e o concentratie de plante care scad glicemia.in casa,poti sa-i prepari ceaiuri din frunze de afin,de dud,sau din teci de fasole uscate,(ce ramane toamna dupa ce scoti boabele,pastaia uscata)i.poti sa faci ceaiul si din ele amestecate,eventual,ptr placerea gustului,adauga si tu menta,sau ceva ce-i place,desi,nu sunt rele la gust nici simple.sunt baubile.cu multa lamaie care-i face si bine.inca ceva,..eu m-am saturat de cei care atunci cand li se solicita un sfat,sar imediat si-ti dau adresa lor de mail,ca sa te poata mulge bine,ei fiind distribuitori si racolandu-si clientii asa.daca aveti bune intentii,domnilor,spuneti asici,public ce aveti de spus.aveti in vedere va rog,ca bolile acestea sunt si asa destul de costisitoare avand in vedere regimul permanent si investigatiile,astfel incat e de dorit ca bolnavii sa nu mai fie jecmaniti pe toate partile.revenind draga mea la subiect,..daca inca nu are neuropatie si complicatii diabetice(presupunand ca nu-l are de mult)eu iti recomand sa incerci deocamdata cu ce ti-am spus.in zilele cand constata ca glicemia e mare,imediat sa se apuce de efort fizic si sa bea multa apa,pana se stabilizeaza.daca pe parcurs medicul iti va spune ca au aparut complicatii diabetice,te consulti cu el si vezi ce suplimente,ce minerale,etc,..are nevoie.pana atunci,multa perseverenta,..si multa sanatate!
prosit
Postat pe 20 Ianuarie 2009 20:58
Si eu am acest tip de diabet, depistat in urma cu vreo 6 ani. Valoarea de glicemie este cam mare, dar asta nu spune NIMIC. Este o valoare de scurta durata, maxima fiind 120. Ceea ce este important este ca VALOAREA MICA, de LUNGA DURATA (poate fi stabilita numai in laborator) sa fie in LIMITE ADMISIBILE. Ideal ar fi 6 (SASE) dar avand in vedere varsta poate fi si ceva mai mare (sa nu depaseasca 7).
Eu sunt inscris intr-un program pentru diabetici si tot la trei luni merg la control. In decembrie 2008, valoarea MICA a fost de 6,9 iar medicul de familie mi-a recomandat sa fac eforturi sa o dau mai jos. Am SIOFOR dar nu iau tabletele decat atunci cand imi aduc aminte.
Diabetul SE POATE TINE IN FRAU prin a se evita stressul, prin a slabi si prin mult mers pe jos.
Va doresc numai bine si repet: ATENTIE LA VALOAREA MICA!
cnbernath
Postat pe 29 Ianuarie 2009 07:38
iti recomand sa faci un curs de reflexoterapie plantara si astfel sotul tau va beneficia de terapie gratuita din partea ta,eu cred ca il va ajuta stimulindu-i organele lenese,iar ca medicamente iti recomand numai produse naturiste fara chimicale,dar mare grija si la acestea ca pot avea reactii adverse
tunari.dobrin
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:15
De acord
marialazar
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:29
Piciorul diabetic – Solutii si sfaturi

La fiecare 30 de secunde, undeva în lume, un picior este pierdut din cauza diabetului.
Persoanele cu diabet prezintã un risc de 25 de ori mai mare sã-ºi piarda un picior, decât cele fãrã diabet.
Din totalul amputãrilor de membre inferioare mai mult de 70% provin din rândul diabeticilor.
Pânã la 5% dintre persoanele cu diabet prezintã ulceraþii ale piciorului ºi una din ºase persoane cu diabet va avea o asemenea ulceraþie pe parcursul vieþii.
Pentru a evita complicaþiile, bolnavii de diabet trebuie sã þinã seama de o serie de
Reguli de prevenire a amputaþiilor piciorului:
• Verificarea zilnicã a picioarelor pentru a sesiza eventuale tãieturi, bãºici,vânãtãi sau modificãri de culoare, inflamaþii sau rãni deschise;
• Protejarea picioarelor. Purtaþi pantofi potriviþi înãuntru ºi în afara casei pentru a evita rãnirea picioarelor;
• Controlul interiorului pantofilor pentru a observa pietre, obiecte ascuþite sau suprafeþe dure ;
• Purtarea ºosetelor poate ajuta la prevenirea leziunilor. Asiguraþi-vã de faptul cã nu sunt prea strâmte ºi spãlaþi-le zilnic ;
• Spãlaþi-vã picioarele cu sãpun ºi apã. Aveþi grijã sã vã spalaþi între degete. ªtergeþi-vã picioarele atent, mai ales între degete. Folosiþi ulei, loþiuni sau cremele speciale pe care le puteti gasi in farmacii, pentru a vã pãstra pielea moale ;
• Tãiaþi-vã unghiile drept ºi piliþi orice colþuri ascuþite ;
• Prezentaþi-vã la specialiºti, periodic, pentru un control al picioarelor ;
• Acoperiþi-vã orice rãni cu bandaje curate
Lucruri de evitat :
• Evitaþi pantofii cu vârfuri ascuþite, cu tocuri înalte, pantofii fãrã curea sau spate ;
• Nu purtaþi ºosete strâmte ;
• Atunci când vã spãlaþi picioarele evitaþi ca apa sã fie prea fierbinte pentru a nu va arde ;
• Evitaþi mersul desculþ ori de câte ori este posibil. Dacã acest lucru nu poate fi evitat din motive culturale sau religioase, trebuie sã fiþi extrem de atenþi ºi sã evitaþi riscul de arsuri de la suprafeþe fierbiþi din zonele calde ;
• Nu încercaþi niciodatã sã vã trataþi picioarele cu medicamente pentru bãtãturi sau lame de ras. Cereþi întotdeauna ajutorul specialiºtilor dacã aveþi vreo problemã ;
• Evitaþi sã deveniþi supraponderali ;
• Nu fumaþi. Fumatul afecteazã irigarea sanguinã la nivelul picioarelor ;
• Nu purtaþi bijuterii la picioare.
romdesimed
Postat pe 4 Februarie 2009 14:00
DIABETIC FOOT CARE

Prevenirea si tratarea complicatiilor piciorului diabetic

DIABETIC FOOT CARE este o formula ce consta in aplicarea a doua faze separate. Prima faza contine un agent antimicrobian combinat cu un exfoliant superior. Cea de-a doua faza contine un stimulant local al circulatiei, efect revulsivant, de asemenea hidrateaza pielea mentinindu-si efectul pana la 24 de ore dupa o singura aplicare .
Acest produs este indicat in prevenirea si tratarea complicatiilor piciorului diabetic.
• curata si indeparteaza celulele moarte avind ca efect scaderea contaminarii si cresterea tonicitatii pielii
• reduce inflamatia si stimuleaza microcirculatia
• stimuleaza regenerarea naturala a pielii crescindu-i totodata si rezistenta
• hidrateaza si hraneste pielea
• antioxidant (reduce radicalii liberi din piele, avind ca efect o piele flexibila si elastica)
• se absoarbe bine in piele fara a lasa urme de grasime
• testat clinic, hipoalergenic
• fara parfum, fara conservanti
Compoziþie:
Faza 1: Aloe Vera, Glicerina, Polyvinyl Crystalline, Extract de Iarba de Mare, Triclosan, Acid Pantothenic, Extract de Salvie, Extract de Musetel, Extract de Macese, Methylparaben.
Faza 2 : Glicerina, Aloe Vera Gel, Sorbitol, Acid Pantothenic, Acid Nicotinic.
Tel. 0740.104.364
http://www.farmaline.ro/?cid=2&pid=799
romdesimed
Postat pe 4 Februarie 2009 14:00
Pentru toti cei interesati de un tratament naturist pentru diabet:
S-au obtinut rezultate foarte bune cu OlimpiqStemXCell, Flavin7, germeni de varza creata, Ganoderma si desigur Crom.In unele cazuri bolnavii au putut trece de la injectii la tratamentul oral (pastile).
Pentru detalii vizitati www.remedii-naturale.synthasite.com
danabrasov
Postat pe 19 Martie 2009 06:44
ce bine ar fi daca diabetul2 s-ar vindeca cu o pastila ca o smpla durere de cap!!!!!o iei si gata!!!
dar, din pacate nu e asa. il putem tine doar sub control....si eu am diabet facut in urma unui AVC la 36 de ani. si glicemia mea oscileaza constqant, tratametul e tot cu Siofor, Glucobay si Diaprel. cel mai rau la diabet e stresul, dar am un job superstresant si nu pot altfel, de cate ori sint in concediu scade, iar la munca o ia din nou razna....
nu avem ce face trebuie sa invatam sa il tinem sub control, sa tinem regimul indicat, sa bem ceaiuri din plante care scad glicemia, daca vrem mai putem folosi si suplimentele nutritive indicate pt diabet si pe care orice magazin naturist le are, sau sa le facem noi in casa pe cele de teci de fasole(clasic), frunze de mur, nuc......orice carte cu plante ne poate indica care sint si cu se prepara....
sa nu uitam de miscare, macar mers pe jos, si nu in ultimul rind OPTIMISMUL...sa privim partea plina...avem diabet - dar e de tip 2, cei care au probleme mai mari ca noi fac insulina......noi mai putem a ne inselam singuri si sa dam iama intr-o prajitura superapetisanta.
uite eu stau la curte si pap acum corcoduse care ne sint indicate, caut numai fructele date la regim, merg mereu la supermarket sa iau dulcuiurile pt diabetici (le caut si eu pe alea mai ieftine, care se gasesc mai greu dar sint- vezi selgros au oferta buna).
mai e si inghetata pt diabetici - eu o gasesc in metro dar vad ca si family frost au in oferta. in perioada de iarna am gasit un sirop de plante special pt diabetici asa ca am rezolvat cu brio o tuse rebela...

haideti sa ne unim si sa ne sprijinim real, sa ne dam retete si sfaturi care sa ne ajute sa ducem aceasta boala. nu e un capat de tara, putem rade si trai la fel doar mai atent.
daca am postat aici pe forum inseamna ca avem internet si gasim tot ce vrem acolo, e pacat sa nu citim si sa ne informam!
eu una sint din galati si cine vrea corcoduse gratis sa vina sa le culeaga...sta in aer liber si poate lua cat doreste......acum un compot facut cu indulcitor e de vis!!!!!! nu va fac pofta?
dunare
Postat pe 12 Iunie 2009 09:22
diabetul nu se vindeca, se tine sub control.
dar pentru asta trebuie medicamente, regim.
sotul meu a incercat toate medicamentele, ai dreptate din cauza stresului creste. il tine sub control cu produsele de la Forever, ceaiuri si Diaprel, mai bun este diabetico, dar este mai scump.insa cu produsele pe baza de aloe vera a scazut mai mult.
nu exista nimic sa-l stopeze, astea sunt vorbe, iti spun, crede-ma, stiu cum este
healthy001546
Postat pe 12 Iunie 2009 10:36
DA AI MARE DREPTATE,SI EU AM ACESTA BOALA DIN ANUL 1999,SI IL TIN SUB CONTROL, CAND VAD CA EAU IN GREUTATE, IAU MASURI ;; SI TERBUI SA DAM JOS,, KL, IN PLUS,, SA RENUNTAM LA DULCIRI,, LA MANCARURI GRASE ;FARA CARNE DE PORC, FARA ALCOL. DAR CATE O TUICA BUNA NU STRICA ,NATURALA DAR NUMI 50 DE GR;;EU VA DORESC NUMAI BINE,,
gogu1938
Postat pe 12 Iunie 2009 15:16
Cu trei produse de la Forever si sub supravegherea medicului puteti scapa de insulina si puteti tine glicemia sub control.Ma puteti contacta la octavianpas@yahoo.com sau tel 0745450957.
healthy003785
Postat pe 26 Iunie 2009 11:38
Pentru diabet recomand cu incredere Mangosteen:

http://ro.netlog.com/go/explore/videos/videoid=ro-924740

Este un supliment nutritiv natural, care si-a demonstrat pana acum uimitoarele efecte impotriva diabetului (si nu numai)

Costa 130 ron si are 1 litru.

Pentru mai multe materiale si informatii despre Mangosteen: ramonav23@yahoo.com
ramonav23
Postat pe 14 Septembrie 2009 17:06
excelentele voastre,cunosc foarte bine aceasta boala grava care este ,,doabetul zaharat,...a avut o mama si antrega familie don partea mamei,.... an acceptia actuala este o boala care nu se vindeca,clasificata cu o ,,etiopathogenie necunoscuta,... araca lent si perfid, an special cei mai lacomi la dulce cad victimele ei,....scuzepentru svris ul dificil ,,nu agramat,,...am o disfunctie neurologica an remisie datorata unui accident vascular datorat unei hipertensiunu nedecelate la timp,.....pana la aceasta maladie a mea ,,hipertensiunea arteriala,, care mi a adus multe neplaceri, si care la mine se datora unei disfunctii a glandeor suprarenale aveam o anumita conduita asupra parerii medicilor despre boli astfel, se considera ca ,,h. t. a. ,,areo etiopatogenie necunoscuta ,nu se vindeca ,se trateaza ,aceastafiind acceptia la nivel mondial,studiindu mi boala am gasit o terapie unica cu seminte de marar sacru ceai dar la care secerea o insistenta rar antalnita ,de la valori cursive rebelel atratament cu valori permanente de 170...200mmhg, dupa ,,patru luni de tratament insistent s au afisat primele rezultate, lente ,acum am constant valori de 140..cu 80mmhg deci mararul sacru cum al numesc acum si cu veneratie,s a dus la locul bolnav,a vindecat si a afisat rezultatele,,nu sunt sectant eu nul percep pe dumnezeu cape un mosulet care ne bate pe umar cand gresim ci ca pe creatorul universului,.... acum excelentele voastre,privitor la dibetul zaharat ,cred ca antr o similitudine este posibil o vindecare reala cuo medicatie naturistabine selectata,poate unica dar insistenta,...eu am o glicemie usor crescuta am sa studiez tema sper sagandesc la fel ca si an cazul hipertensiunii arteriale,...pana atunci sa atentionam ca elementul debaza an tratamentul diabetuluieste regimul alimentar di cele raportate la familia mamei,,dumnezeu s o odihneasca ,unii s au consumat din viata diferit de altii,...nu se moare de diabet zaharat ci de varii motivatii colaterale,astfel un var de al meu spunea de tatal sau ca a dusboala antr o ipostaza convenabila facand economie la bere de pilda ,a trait 74 de ani ,mama 73 si au avut un sfarsit usor altii mai gurmanzi poate dar atroce admiratori de dulce au avut un sfarsit mai violent cu orgire sau problematici dure ale memgrelor inferioare,..nu sperii dar atentie diabetul antr o faza avansata consuma din masamusculara,astfel mama o persoana nu grasa dar plinuta a murit schelet, era dumnezeu sao odihneasca mare amatoare de dulciuri,prajituri de casa pe care le facea cupricepere si pasiune,daca beau vin la masa puneau corectiv zahar an acesta,....,...multumesc pentru atentie excelentelevoastre, exista an toate sio veste buna,ca sa destindem atmosferasa suradem chiar daca nu este cazul,astfel ,,diabeticii prezinta fata de alti subiecti un coeficient de ,,inteligenta superior,,,sa completam cu o nota de speranta,se ansearca dificile cai de vindecare cu transplantul de celule beta ale insulelor ,,langerhans,, ,sigur ca medicatie posibila dar necesitand un transplant dificil an sine,multumesc excelentelor voastre,...sic volo nihil sine deo....
kudika002209
Postat pe 11 Decembrie 2009 20:25
mama mea are diabet tip 2, si picior diabetic , nu stiu cu sa-i tratez ranile da la picior , am incercat multe tratamente dar fara nici un rezultat, acum mai nou ia schimbat tratamentul pt diabet cu glibomet si a facut alergie,nu stiu ce sa fac, va rog ajutati ma cu un sfat!
healthy013045
Postat pe 21 Februarie 2010 21:54
Incercati un tratament naturist cu sucul Tahitian Noni juice, nu are contraindicatii, ajuta si in problemele alergice
colnago
Postat pe 21 Februarie 2010 22:09
Vad COMENTARII pe site-ul asta,care mai de care mai ...colorate si spumoase ! DIABETUL NU ESTE O BOALA ! DIABETUL ESTE UN MOD DE VIATA SI O STARE DE FAPT !!! Sau mai poate fi numit...BOALA BOIEREASCA !!! Un siofor pe zi de 850(jumatate dimineata si jumatate seara),o cana de ceai de afine la pranz,si seara inainte de culcare 200-300de pedale cu o bicicleta fit-ness(6-7 milioane ,dar ptr sanatate merita), Mananca orice,bea orice (cu masura) dar...fara zahar !!! Foloseste zaharina din farmacii germana !!! NE INTALNIM SA SCHIMBAM IMPRESII PE TEMA ASTA....LA 80 DE ANI !!! PS Si eu am fost diagnosticat cu diabet (glicemie 371 !!! ),am urmat un tratament cu amaryl 2 si siofor,mi-a ajuns glicemia la 60 -65 (am facut o criza hipoglicemica ,aflandu-ma si la volan !),am refacut analizele si...STUPOARE.!!!.."-.N-aveti D-le diabet" !!! A -jeun ,glicemia nu mi-a urcat mai mult de 122 ! CONCLUZIE : LA DIABET REFACETI-VA ANALIZELE DE 2-3 ORI ! DIABET este cand ai glicemia peste 200mg/dl(conform ultimelor studii americane) iar prediabet avem cu totii ptr ca stresul si problema banilor nu-i ocoleste pe nimeni !!!
crysis
Postat pe 22 Februarie 2010 15:34
Nu este dra..l chiar asa de negru, mama mea are 91 de ani si are diabet de tip II de la 45 de ani nu a tinut nici un fel de regim, doar a luat medicamente, un singur fel nu stiu cum se cheama pilula respectiva acum de maxim 2 ani mai ia in completare si siofor. Un singur lucru il stiu, este o femeie cumpatata, nu este lacoma, mananca orice-i place bea si cate un paharel daca daca simte nevoia.
costiholo
Postat pe 12 Octombrie 2010 20:34
Bravo Krysis ! Care mai de care se impacienteaza, diabetul este periculos pentru cei care nu sunt in stare sa renunte la anumite vicii precum cei care intrec masura si recidiveaza la alcool, fumatorii si gurmanzii. oamenii echilibrati si calculati controleaza diabetul pana la adnci batraneti si cand mor, mor de alta boala.
costiholo
Postat pe 12 Octombrie 2010 20:51
Buna. Ce parere aveti despre introducerea suplimentelor alimentare in dieta diabetica? Desi incerc sa mananc cat mai sanatos, am intotdeauna timp sa imi gatesc si sa imi numar nutrientii pe care ii iau de la fiecare masa. Am auzit ca FAVIO sunt niste multivitamine foarte bune care contin 20 de vitamine si minerale de care are cea mai mare nevoie o persoana cu diabet. Vreau sa va intreb pe voi daca stiti mai multe despre asta.
Cosmina897
Postat pe 26 Februarie 2016 16:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ziua 4 De la: kudika039058 13 Iulie 2010 10:28
hemoroizi 78 De la: kudika_1018704 26 Septembrie 2016 12:01
energia 8 De la: dragobetica 8 Iunie 2012 20:51
ANUS CONTRA NATURII 14 De la: karlla57 3 Iulie 2014 16:52
3 ingerasi 2 De la: office_salinasusesi_ro 1 Martie 2010 22:16