Setari Cookie-uri

Junghi intercostal

Am avut un junghi intercostal care m-a imobolizat circa sapte zile fara nici o exagerare. Am crezut ca este sfarsitul. Chiar am si spus membrilor familiei ca simt ca o sa mor, asa de insuportabile au fost durerile. Simteam ca am un cutit sau o gheara pe partea laterala stanga, din piept pana in spate. Respiratia era sacadata, rapida, cu o frecventa de doua ori mai mare decat cea normala (adica cam doua incercari de inspiratie pe secunda) fara a reusi insa sa simt ca am inspirat aerul de care aveam nevoie. Nu puteam sa stau pe nici o parte pt. ca aveam senzatia ca mi se rupe ceva in interior. Am dormit o noapte pe fotoliu pt ca era singura pozitie ce imi permitea oarecum sa respir, apoi am reusit sa imi gasesc o pozitie ceva mai fericita si anume pe burta, cu cotul stang strans sub piept si fara perna, cu aceeasi respiratie sacadata. Ridicarea din pat era de fiecare data o adevarata aventura. Cred ca erau vreo zece miscari intermediare pana ce reuseam sa ma ridic in picioare si dura cam cinci minute. Cert e ca am fost tintuita la pat vreo doua zile non-stop si am avut nevoie de insotitor(sotul) care m-a hranit cu lingurita si mi-a dat sa beau cu paiul. A fost chemat de urgenta, medicul de familie, domnul doctor Gavrilescu Dan din Campina caruia ii doresc multa sanatate si care mi-a recomandat un tratament, ce cu fiecare zi care trecea imi usura suferinta. Am luat Midocalm de 150mg, trei pastile pe zi; Ketoprofen de 200mg, una pe zi la pranz; injectii intramusculare Neo-endusix de 20mg una pe zi; Antinevralgic doua pastile pe zi, ceai de coada calului infuzie, o lingurita la aprox un litru de apa si nu in ultimul rand mancare absolut nesarata, chiar si painea.
In concluzie cam asta a fost aventura mea "La limita Suportabilitatii" cu parsivul acesta de junghi intercostal, pe care nu l-am mai intalnit in cei 49 de ani de viata si nu-mi doresc sa-l mai reantalnesc vreo data. Am scris aceste randuri in speranta ca voi putea usura in acest fel durerile altor victime ale Junghiului Intercostal.
Poate parea o gluma dar din nefericire nu este deloc asa. Adresa mea de mail este: georgeta_banescu@yahoo.com. Va pup pe toti si va doresc multa sanatate!
georgeta_banescu
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:25
Georgeta, mesajul tau iata ca are sens.Eu sufar de exact ceea ce ai scris tu aici.Am trecut deja la tratament.Mersi,la revedere si multa sanatate.
luminita75
Postat pe 26 Februarie 2011 11:31
Cel mai bun tratament in cazul junghiului intercostal sunt aplicarea ventuzilor, doua- trei aplicatii pe locul dureros si totul trece . ASISTENT CU 50 ANI VECHIME
healthy017339
Postat pe 15 Martie 2011 03:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste intensa de Valentin... mai mult un impact psihologic? 10 De la: M_Geany 6 Septembrie 2009 00:47
Expunerea la prea multe radiatii (radiografii, tomografii) 9 De la: mimy75 10 Iunie 2016 08:47
Adenocarcinom de prostata 6 De la: healthy008553 11 Noiembrie 2009 12:06
alcoolul 30 De la: kudika089896 8 Iunie 2013 13:31
CURS RELATIA PSIHOTERAPEUTICA: 27-29 NOIEMBRIE 2009 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 23 Octombrie 2009 13:41