Setari Cookie-uri

RISCUL DE IRADIERE IN FATA COMPUTERULUI

Buna, stie cineva ce risc de iradiere prezinta un lap-top si cum se poate minimalza acest risc? Personal, stau destul de mult in fata lap-top-ului asa ca ar fi bine de stiut.
Desdiana
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:58
Parerea mea ca pentru a fi IRADIAT este necesar sa stai in preajma unei surse de radiatii. Ori un simplu laptop, nu stiu daca poseda asemenea componente.
Daca te referi la radiatiile emise de un monitor e cu totul altceva si nu stiu daca ecranul unui laptop te poate afecta.

giurgiu_healthy
Postat pe 31 Ianuarie 2009 10:29
mie mi se inrosesc ochii si simt un oarecare disconfort cand folosesc nu as spune excesiv de mult laptopul...
kudika007253
Postat pe 4 Februarie 2009 12:35
APARATELE ELECTRCASNICE,COMPUTERELE,TELEFOANELE MOBILE SUNT INCONJURATE DE CAMPURI MAGNETICE,ELE POT MODIFICA CICLUL VEGHE -SOMN AVAND O SERIE DE EFECTE NEGATIVE;DURERI DE CAP,INROSIREA URECHILOR SI A FETEI, DEREGLARI DE SOMN,DEPRESIE ,OBOSEALA.EXISTA REMEDIU,RELATIILA ADRESA DE EMAIL-IVANESCU.DANIELA@YAHOO.COM! :
ivanescu
Postat pe 6 Februarie 2009 19:28
Eu stateam la birou in fata laptop-ului si aveam in spate televizorul si mi-a spus cineva ca sa evit acea pozitie sa nu ma iradiez. Asa ca mi-am luat laptop-ul la mine-n camera...
Oricum, sunt recomandate pauzele cand lucrezi la calculator/ laptop... sa te ridici si sa mai faci ceva prin casa, sa-ti odihnesti putin ochii.
Sarah_healthy
Postat pe 17 Februarie 2009 16:51
in primul rand sa nu tii laptopul in brate !!!! adopta o pozitie corecta si nu sta tot timpul cu degetele incordate pe mouce . la maxim 1 ora ia o pauza ,fa gimnastica corporala si cea a ochiului . www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 25 Februarie 2009 08:20
Intradevar...In acest domeniu avem foarte mult de lucru cu noi insine,
cu Mintea falsa, cu Sinea Falsa din Trupul nostru care lupta prin toate metodele sa-si mentina puterea cand simte ca pierde teritoriu, aplicand fel si fel de ISPITE .
Aici... daruiesc cu toata dragostea un Channel Transmis de Lee Caroll de la Iubitul nostru Protector Kryon - http://www.lucratorul-in-lumina.com/channels/biologia.htm
Cred aceste informatii utile, PUSE in PRACTICA de fiinta umana (fiecare Om Constient) ar putea prevenii foarte multe Boli in Corpul Fizic.
Pacea, Iubirea si Dragostea de Viata infinita pe Planeta Pamant sa ne insoteasca non-stop.
healthy000378
Postat pe 29 Martie 2009 12:14
Orice aparat care functioneaza pe baza de curent electric este inconjurat de campuri electrice si magnetice, cele mai obisnuite surse de campuri electromagnetice sunt aparatele electrocasnice, computerele,dispozitivele de telecomunicatie, televizoarele, telefoanele mobile, automobilele precum si firele electrice. Aceste campuri - in special daca venim in contact cu ele o perioada indelungata - pot afecta functionarea normala a organismului. Ele pot modifica ciclul veghe-somn, avand de asemenea, si o serie de alte efecte negative cum ar fi dureri de cap, inrosirea ochilor si a fetei, dereglari de somn, depresie, oboseala, etc.
Impotriva acestor radiatii a fost produs COMMMUNIGUARD,este un autocolant tratat informatic, foarte usor de utilizat, care ne poate ajuta sa ne protejam impotriva campurilor magnetice mentionate mai inainte, amortizand undele negative care ne afecteaza organismul.Acest produs se recomanda nu doar pentru telefoane mobile, ci pentru orice dispozitiv care emite campuri electomagnetice (de ex.,telefoane fara fir,aparate de supraveghere a bebelusilor, cuptoare cu microunde, automobile etc.)
Eficienta acestui produs a fost evaluata la Institutul EUTROPA din Germania, iar testele de biorezonanta au dat, de asemenea, rezultate excelente.
Pentru mai multe informatii puteti sa ma contactati pe adresa de e-mail marica_bianca@yahoo.com

iarna11
Postat pe 9 Aprilie 2009 10:30
lasand la o parte "ispitele", vreau sa va spun ca eu chiar am probleme din cauza calculatorului. ochii mi se inrosesc si cateodata nu mai vad prea clar. am fost la medic si mi-a dat un tratament cu luteina pt ca, spune el,lucrul la calculator mi-a distrus macula oculara. din aceasta cauza nu vad foarte clar (vad ca si cand as avea apa in ochi)iar vederea de noapte imi este de asemeni afectata. nu se rezolva cu ochelari. de asemeni mi-a mai dat niste picaturi cu lacrimi artificiale ca sa nu mi se mai inroseasca ochii. ma deranjeaza destul de tare toata chestia asta.ai grija deci cu calculatorul.
cristinamei
Postat pe 9 Aprilie 2009 11:30
eu personal am observat ca de cate ori tin laptop-ul in brate , chiar si pentru cateva minute incepe sa ma doara burta.Am incercat sa folosesc ''cooling pad'' pentru ca am crezut ca durerea apare din cauza incalzirii dar nu a fost nici o diferenta.Asa ca se pare ca are efecte nocive asupra organismului..Cat despre inrosirea ochilor, e ceva normal atata timp cat concentrati fiind in fata calculatorului uitam sa clipim.Clipitul ne ajuta la umezirea constanta a ochilor precum si curatarea lor.Daca nu clipim, ochiul nu este umezit indeajuns si apare roseata.
hatice
Postat pe 9 Aprilie 2009 15:12
ivanescu are dreptate, m-a interesat subiectul asta pt ca fiica mea sta ore in sir zi de zi la laptop.ce spune ea este ceea ce am citit in carti de specialitate si inca ceva ce am aflat pe propria-mi piele ( adica a copilului meu ceea ce e acelasi lucru ba chiar mai grav ) ca "pixelii" (daca prounut bine) care formeaza ecranul laptopului sunt mult mai puternici decat ai calculatorului si distrug f repede ochiul. la un moment dat fiica mea nu mai suporta nici lumina becului , a avut cateva zile pauza completa de lumina artificiala, statea in camera ei cu lumina stinsa.acum poarta ochelari de protectie, adica lentile recomandate de medic , fara dioptrii dar cu suprafata superantireflex...sper ca ti-am fost de ajutor !
lauracris
Postat pe 9 Aprilie 2009 21:52
Ai dreptate Hatice, la fel mi se intampla si mie atunci cand tin laptopul in brate. La inceput nu am realizat legatura, dar apoi mi-am dat seama ca ceva nu este in regula si de atunci lucrez numai cu laptopul pe masa.
Irinela
Postat pe 10 Aprilie 2009 11:09
n-am mai lucrat demult pe laptop - e destul de incomoda tastatura mai ales pt cifre - dar e interesant ce spuneti cu durerile de burta. am sa tin cont. eu l-am folosit cand am fost gravida...
cristinamei
Postat pe 10 Aprilie 2009 16:06
Se pare ca nu mi se intampla numai mie.Eu am dat research de cateva ori pe net si nu am gasit inca ceva concludent,insa citind printre articole am aflat ca in general toate aparatele cu ecran respectiv monitor contin anumite gaze rare care sunt si radioactive.Tocmai pentru asta exista scandaluri in ceea ce privesc deseurile electrice.S-a constatat ca in tarile din lumea a 3-a unde sunt aruncate aceste deseuri,persoanele care isi castiga existenta demontand diverse componente, sunt foarte afectate.In fine , am mai aflat ca e bine sa nu stam in spatele calculatorului sau in partile laterale pentru ca acolo este pericolul cel mai mare de iradiere.Ma sperie si pe mine faptul ca am putea sa fim afectati pe termen lung.Daca sunteti insarcinate, fetelor mai bine evitati sa stati cu laptop-ul in brate pentru binele copilului.
hatice
Postat pe 10 Aprilie 2009 20:04
Marica, sunt convinsa ca o se te contacteze multe persoane.Pentru tine va fi incomod sa raspunzi la toata lumea.Ma intreb, poate retoric, de ce nu spui tot ce ai de spus in legatura cu acest subiect, aici.Ne-ai scuti si te-ai scuti de un efort inutil.
parker
Postat pe 10 Aprilie 2009 20:30
din cate stiu eu, peste 17 tipuri de radiaþii...dar ce mai este fara risc azi?
Irinush28
Postat pe 31 Mai 2009 06:33
Daca nu vrei sa fii iradiat si sa devii partener al primei companii telefonice GLOBALA FARA RADIATII , nu vei regreta, castig foarte mare, acceseaza si inscrie-te pe site: r.prichici.lv7global.com. Rodica
healthy002409
Postat pe 31 Mai 2009 08:10
Salut!
Din cate stiu eu, este recomandat sa stai maxim 6 ore pe zi in fata calculatorului, iar in cazul meu (am miopie ) maxim 4 ore pe zi! Ideal ar fi sa compensam aceste ore in care suntem incojurati de monitoare, televizoare, telefoane si alte electrocasnice cu o plimbare prin parc, timp in care sa uitam de toate grijile zilnice.
nechifor_madalina
Postat pe 31 Mai 2009 10:49
si eu stau destul de mult in fata laptopului si am avut niste probleme cu vederea ,o mica miopie ,asa mia spus oftalmologul.Si mi-am facut ochelari.Sunt mai mult pt statul la calculator/laptop decat pt vedere :).asa ca te sfatuiesc sa mergi la un control.plus de asta nu ti se mai obosesc ochii asa repede ,nu ti se inrosesc ,nu te ustura.Sper ca ti-am fostd e ajutor.o zi buna ,
ioana
sweet_baby
Postat pe 31 Mai 2009 11:04
Salut , pentru cei care lucreaza mult la calculator pot sa va recomand un tratament naturist , la adreasa dorin1ddima@gmail.com si nu uitati ,sanatatea e mai presus de toate .
andreidavid1
Postat pe 31 Mai 2009 21:58
De la: RobyT, la data 2009-05-31 21:58:59Salut , pentru cei care lucreaza mult la calculator pot sa va recomand un tratament naturist , la adreasa dorin1ddima@gmail.com si nu uitati ,sanatatea e mai presus de toate .


cu ALOE VERA PRESUPUN
eleain
Postat pe 31 Mai 2009 22:03
Da cu aloe vera , aceasta planta este folosita de sute de ani in diverse boli , si previne aparitia cancerului luata periodic , mai citeste .
andreidavid1
Postat pe 31 Mai 2009 22:14
De la: RobyT, la data 2009-05-31 22:14:36Da cu aloe vera , aceasta planta este folosita de sute de ani in diverse boli , si previne aparitia cancerului luata periodic , mai citeste .
si ce sa tratam cu aloe vera sau ce sa prevenim din prisma statului mult la PC ?? multi pe aici care habar nu au ce vorbesc...
4Life
Postat pe 31 Mai 2009 22:25
De la: RobyT, la data 2009-05-31 22:14:36Da cu aloe vera , aceasta planta este folosita de sute de ani in diverse boli , si previne aparitia cancerului luata periodic , mai citeste .


EU AM CITIT CAT TREBUIE DESPRE ALOE VERA. SE PARE CA PENTRU UNII ESTE IDEALUL VIETII SI SINGURA CULTURA PE CARE O POT DOBANDI. si mai incetati cu aruncatul cuvintelor gen cancer pe forum, va rog frumos, ca sunt persoane care poate v-ar crede si le slabiti inima.
eleain
Postat pe 31 Mai 2009 22:32
Normal ca radiaza laptopu, in primu rand pt ca e wireless
AdiCriss
Postat pe 26 Iunie 2009 09:01
aidola are dreptate in ceea ce privesc "ravagiile " pe care le face ecranul PC-ului asupra vederii, Am simtit efectul in cca 2 luni de lucru intensiv . Asta insemnand 10-14 ore de munca continua in fata ecranului de la 7 dimineata sau de la 9 seara pana dimineata, in functie de ordinele primite la locul de munca.Dupa aceasta perioada am fost nevoita sa merg sa imi iau ochelari de vedere, eu care eram invidiata cu 4 luni inainte de medicul oftamolog pentru vederea ce o aveam....Am ajuns la medic deoarece la un moment dat nu mai vedeam ecranul calculatorului totul devenea albicios(laptos)si aveam nevoie sa inchid ochii cateva minute ca sa-mi revin, pentru a mai putea continua munca.Spun ca era calculatorul de vina deoarece acelasi lucru se intampla si cu inca cateva colege de cca 21-27 de ani, care aveau aceleasi simptome
cornelia_leia
Postat pe 26 Iunie 2009 10:03
cred ca trebuie sa reduci timpul ce-l petreci in fata PC si sa faci pauze.....in rest....
cornelia_leia
Postat pe 26 Iunie 2009 10:05
Deoarece si copiii mei petrec multe ore in fata calculatorului m-am documentat si ce am gasit mai interesant au fost dispozitivele de la Ancu Dinca pentru calculatoare, telefoane mobile si restul aparatelor casnice.
Uita-te pe sitele www.viatasienergia.ro si poti sa-ti faci o imagine despre ceea ce inseamna radiatii emise de aparatura fara de care nu ne mai concepem viata.
DanaMioara
Postat pe 26 Iunie 2009 10:10
Am si eu doua intrebari.Eu imi tin laptop-ul si Pc-ul in camera in care dorm.
1)De ce spuneti ca laptopul care e mai performant e mai nociv ca P.C-ul? Nu au monitorul amandoua cu cristale lichide? Mi s-a spus ca iradiatia la astfel de monitoare e zero.Care tip de monitor e cel mai bun atunci, plasma?
2. Chiar si cand aparatele sunt inchise automat si scoase din priza pot emite radiatii?
sylvynet
Postat pe 26 Iunie 2009 14:34
Sunt exact in domeniul tehnic asa ca pot sa-ti raspund la intrebarea adresata public. Un laptop nu are radiatii de nici un fel. El receptioneaza net-ul si transmite informatii in cod digital pe net insa undele radio emise sau cele digitale nu intra in categoria a ceea ce este numit radiatii.
Cuptorul cu microunde este nociv si produce alterari la nivel molecular ale mincarii incalzite acolo. Deci poti sa folosesti cit vrei laptop-ul nu vei avea nici o problema de radiatie. Exista surse de apa radiata uneori necunoscute de public.
DanWood70
Postat pe 16 August 2009 23:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata dupa transplant de rinichi 84 De la: Martha_healthy 3 Februarie 2014 23:18
ce sa sa fac sa nu mai uit asa repede? 7 De la: healthy016735 16 Ianuarie 2017 14:44
buna 27 De la: steffy91 29 Ianuarie 2012 00:56
Marirea sanilor 13 De la: kudika472042 21 Noiembrie 2011 19:47
stare de voma 3 De la: l2aura 1 Octombrie 2009 16:59