Setari Cookie-uri

pistrui

Salut!
Toata viata ma urmareste o problema, prezenta pistruilor!
Ce metode stiti de combaterea lor!
ninuk_healthy
Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:55
din cate stiu mastile cu patrunjel ajuta la disparitia pistruilor...oricum nu stiu de ce iti faci probleme, sunt multe modele, supermodele cu pistrui, in strainatate sunt foarte multe persoane care isi poarta pistruii cu mandrie, numai in Romania traim dupa niste tipare!
lara007_healthy
Postat pe 1 Februarie 2009 19:14
Aiureala...Du-te la un cabinet si fa-ti tratament cu laser...asa scoti orice pata ...Chestiile astea pe baza de plante ....dureaza si foarte mult iar rezultatul e minor...
Iar ceea ce se spune despre mandrie si etc.sunt basme...eu nu am vazut canon de frumusete cu pistrui si nici femeie super multumita ca-i are...asta e doar o chestie de a ne amagi pentru ca nu exista ceva care sa-i faca sa dispara definitiv....Daca SWEE ar fi plina de pistrui,probabil ca nu ar mai fi atat de detasata in a da sfaturi....ci ti s-ar alatura de urgenta.....
sea_shell
Postat pe 3 Februarie 2009 16:04
laly_3l dar ai idee cat ar putea costa un asemenea tratamet?as fi fosrte interesata shi mai ales in ce orase sunt asemenea cabinete.....:D
ninuk_healthy
Postat pe 5 Februarie 2009 18:02
Ninuk,in orice oras cred ca exista o clinica de ultima generatie in care estetica este principala preocupare a medicilor ..Depinde unde locuiesti tu...Iar despre pret ,nu cred ca un astfel de tratament este foarte accesibil...si cred ca trebuie facut in mai multe etape...
(sau poate un peeling pe baza de plante la un cabinet specializat sau poate chiar si o microdermabraziune...nu stiu,vezi si tu ce ti se potriveste)
Tine-ne la curent..
sea_shell
Postat pe 6 Februarie 2009 15:17
eu sunt din bacau....nu stiu nici un cabinet pe aici...adik nici nu m`am interesat foarte mult dar in principiu as dori sa aflu dak a scapat cineva de pistrui si in ce a constat tratamentul....
ninuk_healthy
Postat pe 7 Februarie 2009 19:20
ohooo...e plina lumea de supermodels cu pistrui, tipa aia ce facea reclama la ciocolata, apoi mai este una superba in catalogul Oriflame, la un parfum Freya si daca ma gandesc putin sigur mai gasesc o multime de exemple. Am si eu pistrui in jurul nasului care vara se evidentiaza si pentru asta nu pot sa spun ca am avut vreo problema in vreun domeniu ba...din contra!
lara007_healthy
Postat pe 7 Februarie 2009 20:47
incearca microdermabraziune ,laser,o crema de depigmentare. www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 12 Februarie 2009 09:05
Ma indoiesc ca doar microdermabraziunea sa dea rezultate pentru ca pistruii sunt de fapt acel pigment -melanina -care se gaseste in straturile profunde ale pielii..Dermabraziunea,cel mult ,poate sa-i atenueze ,in nici un caz sa -i faca sa dispara pentru ca actioneaza superficial..Melanina este dispusa defectuos sub forma de granule in interior si din acest motiv la exterior se manifesta prin pete...Nu stiu daca exista vreo modalitate prin care sa se actioneze asupra acesteia..De obicei ,cand gasesti cauza si actionezi asupra ei,dispare si efectul...Auzisem ceva despre un masaj cu un gen de manusa cu electrozi (nu stiu exact) dar la un cabinet specializat sau clinica poti afla.....Acest tip de masaj se zice ca ar actiona asupra straturilor profunde ale pielii si ar micsora efectul negativ al melaninei dispuse defectuos...Intereseaza-te....Succes....daca mai aflu ceva ,postez...
sea_shell
Postat pe 12 Februarie 2009 17:01
Pistruii sunt sexy am si eu si i-am acceptat..mai ales ca am si ochii verzi-albastri se vede f dragutz. daca nu-ti plac...ai cu ce sa-i acoperi..sunt atatea chestii acuuum...
jaqueline29
Postat pe 4 Martie 2009 10:07
ninuk, pistruii sunt tare dulci ! Mie-mi apar doar cativa pe timp de vara...dupa ce stau la soare. Eu zic sa nu-ti mai faci probleme. Bine zice jaqueline cand afirma ca sunt sexy !
MarseVintila
Postat pe 10 Martie 2009 20:13
ei vedeti ca sunt multe alte pers de aceeasi parere cu mine, pistrii sunt chiar faini, vara cand se evidentiaza iti dau un aspect sanatos, nu esti total palid, incolor...poate ca daca ai multi pe tot corpul poate sa fie deranjant, dar cativa pe fata are aproape toata lumea, mai ales in sezonul de vara se pot observa! Sunt o groaza de reclame si fotografii in reviste cu femei/ barbati pistruiati care arata super!
lara007_healthy
Postat pe 11 Martie 2009 20:05
Si eu am pistrui si mi se par chiar simpatici
petricpatricia
Postat pe 28 Martie 2009 21:41
trebuie sa recunosc ca ma enerveaza persoanele care atribuie defecte unor trasaturi normale, de la natura...e ca si cum ai spune ca blonzii sunt bolnavi trebuie tratati sa le creasca par negru sau invers...daca asa ti-e genul- cu pistrui ala esti! M-am enervat si la TV cand un fel de medic cosmetician sau ce era, spunea ca pistruii nu constituie o boala , dar reprezinta o problema dermo-cosmetica care trebuie corectata! Daca nu constituie o boala, fac parte din tipul de piele al omului nu gasesc problema! Acestea sunt inventii ca sa faca cabinetele cosmetice bani! Sa ajungi sa te operezi sau sa faci cine stie ce tratamente care sa-ti sensibilizeze pielea mi se pare absurd...pistruii orice ai face tot apar vara...o solutie poate ca ar fi sa folosesti o crema cu factor de protectie f. mare de la 30 in sus. Poate ca laserul functioneaza, dar s-ar putea ca daca nu respecti instructiunile si nu folosesti creme cu factor mare de protectie sa-ti apara din nou. After all you decide!
lara007_healthy
Postat pe 29 Martie 2009 19:06
si eu am si se inmultesc vara dar nu mi se pare o problema. unii-si creeaza probleme din orice, din nimic.
eleain
Postat pe 29 Martie 2009 19:15
si eu am pistrui si tenul meu este mai alb(in niciun caz k laptele:)) iar pistruii imi fac tenul mai plin de viata si imi evidentiaza si culoarea ochilor.au dreptate ceilalti useri sunt multe modele care ii poarta cu mandria ,dar in tara noastra unele fete prefera sa se dea cu o tona de fond de ten pt ai acoperii.si pe net daca dai un search cu anahi nemachiata e plina de pistrui si machiata nu are niciunul.sa ne traiasca pistruii
healthy001306
Postat pe 9 Aprilie 2009 22:28
asa e, pistruii sunt tare dulci. dar daca ti-a intrat in cap ca trebuie sa scapi de ei, nu cred ca te poate convinge cineva sa-i lasi in pace.
MihaelaStanciu
Postat pe 17 Aprilie 2009 11:39
Salutare.sunt roscata naturala si am pistrui pe fata, pe umeri si kiar si in cot si chiar nu ma deranjeaza deloc.unora le plac, cateva persoane mi-au spus ca nu le plac.dar ce imi pasa mie ca doar nu ai cum sa fii pe placul tuturor.majoritatea oamenilor spun ca pistruii sunt fff simpatici:)
lucyana
Postat pe 22 Aprilie 2009 11:05
Ce frumos este sa dai sfaturi daca nu esti tu direct implicata..... Poate cativa pistrui pot fi "sexy", "originali", "sanatosi".....depinde de preferintele si gusturile fiecareia...Dar ce te faci cand esti plina de pistrui peste tot si mai mici si mai mari...PESTE TOT! Trebuie sa i accept !!!! si sa i consider ceva suuper sexyyy!!! Ce sfaturi pertinente!!! Asa si eu care nu am cosuri sau alte imperfectiuni ale pielii ( in schimb pt compensare am milioane de pistrui pe un ten alb ca....varul, laptele, etc...) pot spune: Ce "dragutze" sunt cosurile..Te fac mai tanara...amintesc de perioada adolescentina...inocenta si candoarea varstei...etc Aceste cuvinte se rostesc f usor cand esti in afara problemei.. Nimeni nu stie cate tratamente, cate eforturi, cati bani se ascund in spatele acestor pistrui ... fara rezultate spectaculoase... Dar pentru cele care vor sa incerce pot enumera multe tratamente incercate - naturiste si nu numai... Mai intai mentionez ca TOATE tratamentele chiar si cele naturiste USUCA tenul. Trebuie folosite masti si creme hidratante pentru a nu se ajunge la ridarea prematura a tenului...
Sa incepem cu banalul suc de lamâie cu putina sare cu care se tamponeaza zonele afectate ( eu am folosit chiar si miezul cu care am sters fata..) ;suc de lamaie in combinatie cu miere de albine, cu branza proaspata de vaca- masti; hrean ras macerat in otet, infuzie concentrata de patrunjel, la fel de soc, am folosit chiar si sucul crud de patrunjel aplicat pe fata( dupa folosirea sucului aveam un ten cu o tenta verzuie - eram ca o veritabila martiana...) Apa de la arpacasul fiert ; ceapa macerata cu otet si putin ulei de masline (aveam impresia toata ziua ca miros a ...ciorba); suc de papadie, marar (mai putin am folosit tinctura sau infuzia de marar deoarece usuca ff tare tenul - tipul meu de ten este uscat - daca mai adaug si toooate "tratamentele" facute...) la fel si castravetii felii sau suc aplicat - tot pt ten gras - eu nu am putut utiliza mai mult acest suc. Suc de ghiocei sau infuzie concentrata..., apa oxigenata amestecata cu drojdie de bere( mie imi usuca tenul si nu am mai folosit-o) Sa mi mai amintesc ... de a lungul timpului am incercat fff multe "retete"- da , capsuni , fragi cu smantana (pt tenul uscat), tamponare cu lapte proaspat, cu iaurt etc. Am fost la mai multi dermatologi care mi au recomandat diverse creme preparate ce contineau bismut - nu am vazut mari rezultate... Ce a fost ceva mai eficient pentru depigmentare UNITONE 4 de la Isispharma ( Franta) de zi si de noapte. Crema de zi nu contine hidrochinona si are factor de protectie 20. Am fost si la Lasermed in Bucuresti unde dupa o discutie serioasa am ajuns la concluzia ca NU voi face o interventie pentru depigmentare efectul fiind pe termen scurt dupa o anumita perioada pistruii urmand sa apara din nou.
Dupa toate cele spuse (scrise) puteti crede ca sunt o maniaca disperata sau orice altceva...Ideea este ca IMI PASA si de aspectul meu exterior incerc sa-l imbunatatesc cu cat pot in masura in care nu mi pericliteaza sanatatea, fac miscare, mananc echilibrat, consum lichide suficiente, incerc sa am o atitudine pozitiva , sa ma bucur de viata intr-un cuvant... Am acceptat cu ceva ani in urma ideea de a fi diferita si incerc sa "estompez" sau sa acopar partile cele mai "afectate"...un voal usor, un croi adecvat, o chestie partial transparenta - lucruri in care sa ma simt bine, sa mi scoata in evidenta cat mai putin tonele de pistrui...AA uitam - fondul de ten... am folosit muulte de la firme diferite - cele care au un grad de acoperire mai mare usuca tenul - asta am constatat eu. Ceva 2 in 1 cu acoperire medie, si fara pudra ... deoarece imi incarca f mult fata. Si cum vine vara... transpiram, etc e f incomod cu multa pudra sau fard...
Cam asta e de spus in legatura cu minunatele "efelide". Cu tot efortul si binevointa depusa pana acum nu am reusit sa le indepartez...Mai incerc si mai incerc fara a face din asta un act de disperare... Devine un mod de viata... creme, masti, hidratare, factor de protectie, palariute cochete, etc
Va doresc mult succes in "bataliile" pe care la dati sau le veti da cu "dragutzii" pistrui, si foarte important - un psihic echilibrat pentru a putea accepta la final eventualele esecuri!
GoleaSanziana
Postat pe 4 Mai 2009 10:18
si eu am pistrui ii ai de mica si imi apar doar vara de la soare...in copilarie eram ingrozita de iei mi se pareau inestetici si am incercat tot felul de metode babesti...ce-i drept nu stiu daca de la ele sau din cauza trecerii anilor mi-au mai disparut nu mai sunt asa accentuati...insa am invatat sa ii accept si acum chiar imi plac...mi se par cum a zis cineva mai devreme ca sunt chiar sexi
ellyssa
Postat pe 4 Mai 2009 10:54
sanziana spui ca ai multi pistrui pe un ten foarte alb de ce nu incerci sa te bronzezi treptat, in asa fel nu te arzi la soare sau artificial poate ca daca ai avea culoarea pielii mai inchisa nu ar mai fi asa o tragedie pistruii
ellyssa
Postat pe 4 Mai 2009 10:58
Am inteles ca mai are efecte infuzia de leustean, nu de patrunjel. Comprese cu ceai de leustean aplicate pe fatza estompeaza pistruii. Personal, inca nu am incercat pt ca nu am timp, dar vreau sa probez. Si eu sunt in cautare de solutii pt estomparea pistruilor,dar nu am timp sa-mi fac probleme prea mari din cauza serviciului. Si, cum cei din jurul meu ma accepta asa cum sunt , nici eu nu-mi fac prea multe complexe. Asa ca.... incercati!
xenia31
Postat pe 4 Mai 2009 11:37
De la: GoleaSanziana, la data 2009-05-04 10:18:45 Ce frumos este sa dai sfaturi daca nu esti tu direct implicata..... Poate cativa pistrui pot fi "sexy", "originali", "sanatosi".....depinde de preferintele si gusturile fiecareia...Dar ce te faci cand esti plina de pistrui peste tot si mai mici si mai mari...PESTE TOT! Trebuie sa i accept !!!! si sa i consider ceva suuper sexyyy!!! Ce sfaturi pertinente!!! Asa si eu care nu am cosuri sau alte imperfectiuni ale pielii ( in schimb pt compensare am milioane de pistrui pe un ten alb ca....varul, laptele, etc...) pot spune: Ce "dragutze" sunt cosurile..Te fac mai tanara...amintesc de perioada adolescentina...inocenta si candoarea varstei...etc Aceste cuvinte se rostesc f usor cand esti in afara problemei.. Nimeni nu stie cate tratamente, cate eforturi, cati bani se ascund in spatele acestor pistrui ... fara rezultate spectaculoase... Dar pentru cele care vor sa incerce pot enumera multe tratamente incercate - naturiste si nu numai... Mai intai mentionez ca TOATE tratamentele chiar si cele naturiste USUCA tenul. Trebuie folosite masti si creme hidratante pentru a nu se ajunge la ridarea prematura a tenului...
Sa incepem cu banalul suc de lamâie cu putina sare cu care se tamponeaza zonele afectate ( eu am folosit chiar si miezul cu care am sters fata..) ;suc de lamaie in combinatie cu miere de albine, cu branza proaspata de vaca- masti; hrean ras macerat in otet, infuzie concentrata de patrunjel, la fel de soc, am folosit chiar si sucul crud de patrunjel aplicat pe fata( dupa folosirea sucului aveam un ten cu o tenta verzuie - eram ca o veritabila martiana...) Apa de la arpacasul fiert ; ceapa macerata cu otet si putin ulei de masline (aveam impresia toata ziua ca miros a ...ciorba); suc de papadie, marar (mai putin am folosit tinctura sau infuzia de marar deoarece usuca ff tare tenul - tipul meu de ten este uscat - daca mai adaug si toooate "tratamentele" facute...) la fel si castravetii felii sau suc aplicat - tot pt ten gras - eu nu am putut utiliza mai mult acest suc. Suc de ghiocei sau infuzie concentrata..., apa oxigenata amestecata cu drojdie de bere( mie imi usuca tenul si nu am mai folosit-o) Sa mi mai amintesc ... de a lungul timpului am incercat fff multe "retete"- da , capsuni , fragi cu smantana (pt tenul uscat), tamponare cu lapte proaspat, cu iaurt etc. Am fost la mai multi dermatologi care mi au recomandat diverse creme preparate ce contineau bismut - nu am vazut mari rezultate... Ce a fost ceva mai eficient pentru depigmentare UNITONE 4 de la Isispharma ( Franta) de zi si de noapte. Crema de zi nu contine hidrochinona si are factor de protectie 20. Am fost si la Lasermed in Bucuresti unde dupa o discutie serioasa am ajuns la concluzia ca NU voi face o interventie pentru depigmentare efectul fiind pe termen scurt dupa o anumita perioada pistruii urmand sa apara din nou.
Dupa toate cele spuse (scrise) puteti crede ca sunt o maniaca disperata sau orice altceva...Ideea este ca IMI PASA si de aspectul meu exterior incerc sa-l imbunatatesc cu cat pot in masura in care nu mi pericliteaza sanatatea, fac miscare, mananc echilibrat, consum lichide suficiente, incerc sa am o atitudine pozitiva , sa ma bucur de viata intr-un cuvant... Am acceptat cu ceva ani in urma ideea de a fi diferita si incerc sa "estompez" sau sa acopar partile cele mai "afectate"...un voal usor, un croi adecvat, o chestie partial transparenta - lucruri in care sa ma simt bine, sa mi scoata in evidenta cat mai putin tonele de pistrui...AA uitam - fondul de ten... am folosit muulte de la firme diferite - cele care au un grad de acoperire mai mare usuca tenul - asta am constatat eu. Ceva 2 in 1 cu acoperire medie, si fara pudra ... deoarece imi incarca f mult fata. Si cum vine vara... transpiram, etc e f incomod cu multa pudra sau fard...
Cam asta e de spus in legatura cu minunatele "efelide". Cu tot efortul si binevointa depusa pana acum nu am reusit sa le indepartez...Mai incerc si mai incerc fara a face din asta un act de disperare... Devine un mod de viata... creme, masti, hidratare, factor de protectie, palariute cochete, etc
Va doresc mult succes in "bataliile" pe care la dati sau le veti da cu "dragutzii" pistrui, si foarte important - un psihic echilibrat pentru a putea accepta la final eventualele esecuri!



Nu poti pune egal intre cosuri...care is pline cu puroi si niste pistrui nevinovati. Cosurile sunt dezgustatoare...si cand vad o persoana plina de cosuri mi se intoarce stomacul pe dos...
petricpatricia
Postat pe 5 Mai 2009 00:47
dar macar o crema buna aku k vine vara....sa nu mai apara asa multi nu stiti?eu foloseam o crema de albire dar as vrea sa incerc shi altceva....poate stiti voi...:P
ninuk_healthy
Postat pe 6 Iunie 2009 21:26
Mie imi placeau cei cativa pistrui din zona nasului. Ai chiar atat de multi incat vrei sa scapi de ei?
crudici_ida
Postat pe 22 Iunie 2009 18:08
http://www.youtube.com/watch?v=jfyGTNK_q8A&feature=channel_page
enemgabriel
Postat pe 22 Iunie 2009 21:04
nu sunt foarte mult....dar e aiurea k mi`am pus ceva in cap...si mi`as dori sa nu mai am:(
ninuk_healthy
Postat pe 23 Iunie 2009 15:03
apropo de pistrui, am un prieten hairstilist...cand a luat o pauza de la tuns m-a privit si a spus" ce pistrui faini ai"...la care eu surprinsa" serios, uneori parca ma enerveaza?"...el: o is super faini , n-ai fost prin tarile nordice sa vezi acolo!...deci se pare ca is draguti pistruii:P. Pe bune acum, poate ca atunci cand ii ai in numar mare pot deveni inestetici...dar cand ai cativa in jurul nasului-pt ca acolo se formeaza-chiar is draguti, daca mai ai si ochi deschisi la culoare ii scot in evidenta si parca pari mai cu viata...eu am incercat sa-i acopar odata cu fond de ten si mi se parea ca arat asa de freaki, mi se parea ca arat f stearsa deoarece ma obisnuisem cu ei.
lara007_healthy
Postat pe 23 Iunie 2009 15:57
Cata dreptate ai, Sanziana!
Pistruii, pot fi o pacoste dar si o binecuvantare, depinde de numarul lor dar si de vointa celui pistruiat, care ii poate accepta sau nu. Va vorbesc de pe pozitia unei pistruiate 100%, pielea mea este ca un loc de intalnire a tuturor pistruilor din lume, din cap pana in varful degetelor de la picioare, si credeti-ma... nu exagerez cu nimic. Uneori cred ca ar fi invidios si un ou de curca daca ar avea inteligenta si s-ar intalni cu mine :) Am invatat sa traiesc cu ei, uneori pasnic - iarna, alteori suntem in razboi - vara. Dar in ciuda celor spuse pana acum, unde am incercat sa fac haz de necaz, nu ma pot declara fericita pentru ca arat ca un ou de curca. As da orice sa am doar cativa pistrui sexi pe nas, dar nu-i posibil. Am incercat tot ce-am auzit ca sa scap de pistrui, in multi ani, in care am adunat destule frustrari din cauza comentariilor rautacioase. Nimic nu a avut efectul dorit de mine, dar cu timpul am invatat totusi sa ma simt cat de cat bine in pielea mea, am invatat sa dau raspunsuri bune comentariilor rautacioase, am invatat sa ma protejez mai bine etc. Chiar dupa ce scriu acest comentariu am sa plec la plaja, mai sunt cativa pistrui, neamuri cu cei de pe pielea mea, care vor sa intregeasca familia. Merg sa-i iau cu mine pentru ca nu vreau sa se simta frustrati :))
In incheiere... dragelor, despre pistrui se poate vorbi la nesfarsit, dar... cine-i are sa si-i tina sanatoasa, iar cine nu-i are sa nu si-i doreasca si sa se declare fericita!
Sa aveti o vara cu mult soare si plina de bucurii!
Ioana
i_oana
Postat pe 18 Iulie 2009 09:52
Si eu sunt stresata de pistrui si am incercat pe cale naturista dar degeaba. Cand vine primavara si da soarele e jale mare. Dar nu numai...nici iarna nu scap.
Am folosit acum cativa ani ( 2-3) o crema de la Vita Care ''Crema contra petelor'' ( cred ca se numea) dar nu se mai gaseste, am incercat sa fac comanda in farmacii, sa o comand direct de la ei pe net, dar nu am reusit. Era f buna: contra petelor ( intr-adevar), hidratanta si cu protectie solara. Nu aveam nevoie de alta crema pentru fata. Acum folosesc de la Elmiplant ''Albaten'', e OK dar nu asa de buna. Oricum trebuie folosita zilnic si se vad rezultatele.

Daca nu se foloseste o crema cu protectie UV poti sa folosesti 100 de produse, razele soarelui tot isi fac treaba.
Melanina este produsa in piele sub actiunea razelor solare ( sper sa nu spun prostii) si atunci trebuie actionat asupra cauzei.
amallia1983
Postat pe 27 Iulie 2009 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PERSONA POTRIVITA LA TIMPUL NEPOTRIVIT 8 De la: kudika193236 8 Septembrie 2010 18:38
skin match de la Margaret Astor 3 De la: kudika_nikole 8 Ianuarie 2012 23:15
Ajutor! 2 De la: fericire 11 Ianuarie 2010 21:35
Parfum de vedeta 3 De la: Briella_12 2 Martie 2011 00:32
salut 29 De la: kudika294998 17 Decembrie 2011 19:48