Setari Cookie-uri

anticonceptionale novynette

Eu am luat Marvelon aproape un an, am facut, sunt absolut sigaura, fibrom uterin de la ele. Am luat la recomandarea ginecologului.
Ganditi-va, atunci cand mergeti la ginecolog sau cunostintele voastre, ptr orice problema ne indoapa de anticonceptionale, orice. Parca au inebunit cu anticonceptionale. Eu mi-am promis ca nu mai iau in viata mea, gasiti alte metode. mie multe mi se trag de la anti, dupa operatia de fibrom acum o sa mai am o interventie chirurgicala, etc.
Luati ce vreti, dar ganditi-va mult inainte.
Are dreptate mare doamna care spune ca nu putem face copii apoi dupa ce ne indopam cu anti. Eu acum nu pot face bebe. Si este din cauza mea, nu a sotului.
kudika316991
Postat pe 28 Octombrie 2010 08:42
Buna .. am si eu o nelamurire in legatura cu anticonceptionalele novynette... am luat timp de un an, bineinteles cu prescriptia medicului, si am facut si pauza dupa jumatate de an .. nu am avut nici o problema in legatura cu ele .. doar ca acum , dupa pauza de 8 zile.. am uitat sa iau pilula la ora obisnuita, si am intarziat cu aproximativ jumatate de ora.. specific ca in cele 8 zile de pauza nu am intretinut relatii sexuale .. acum stau cu o nelamurire.. e posibil sa nu isi faca efectul in urmatoarea luna anticonceptionalele ?eu continuand sa le iau la ora obisnuita, chiar de acu am intarziat cu jumatate de ora, de la ora obisnuita ? .. va rog sa'mi raspunda cineva .. nu mi'i s'a maiintamplat niciodata , nu stiu ce sa fac ???
Papusha_inna
Postat pe 7 Noiembrie 2010 00:39
buna.am si eu o intrebare.iau novinette de 1 an si nu am fost la doctor.in legatura cu pauza de 7 zile...eu nu am facut niciodata.dupa terminarea tabletei astept sa-mi vina ciclu menstrual si iau prima pastila in prima zi de ciclu.dupa ce termin tableta imi vine in 4 zile si atunci incep pastila.este vreo problema.nu am avut probleme pana acum...dar am citit aceste conversatii si ma tulburat cu totul.un raspuns te rog
kudika330025
Postat pe 15 Noiembrie 2010 17:35
din cate am inteles aceste scurgeri sunt normale la inceput.
kudika330025
Postat pe 15 Noiembrie 2010 17:42
buna fetelor...eu iau novynette de 2 luni dar ma dor sanii foarte tare de la ele...mi`au si crescut...cert e ca in perioada de 7 zile de pauza,ma simt bine,la sani ma refer...parca se "dezumfla"(scuze de expresie)... stiti cumva ceva de aspectul asta?a mai patit vreuna asa? multumesc
kudika342519
Postat pe 20 Decembrie 2010 12:32
ANTICONCEPTIONALE
EFECTELE NEGATIVE

Prezentate de cele mai multe ori ca inofensive, pilulele anticonceptionale functioneaza ca o sabie cu doua taisuri. Pe de o parte ele protejeaza femeia de aparitia unei sarcini nedorite, dar pe de alta parte, actioneaza asupra altor organe provocand o serie de efecte secundare care pe termen lung pot ajunge sa puna in pericol viata.

Anticonceptionalele sunt singurele medicamente care, de cele mai multe ori, nu au un efect curativ, deci sunt administrate unor persoane sanatoase, dar care au cele mai severe efecte negative.

Contraceptivele orale combinate sunt preparate din estrogen si progesteron sintetic cu eficacitate crescuta in prevenirea sarcinii. Pilulele combinate care se folosesc in prezent contin doze foarte mici de hormoni. Efectul contraceptiv este datorat inhibarii ovulatiei. De asemenea modifica invelisul intern al uterului (endometrul), facand implantarea putin probabila, ingroasa mucusul de la nivelul colului uterin ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine.

Contraceptivele monohormonale contin un singur hormon, un progestagen, in cantitati mai mici decat pilulele combinate. Nu contin estrogen, iar efectul contraceptiv este datorat ingroasarii mucusului cervical ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine. De asemenea, la aproximativ jumatate din ciclurile menstruale inhiba ovulatia (eliberarea ovulelor din ovare).

Numeroase reactii adverse au fost asociate cu terapia cu estrogen si/sau progestogen:
Aparatul genito-urinar: sangerare intermenstruala, amenoree post-medicatie, modificari ale secretiei cervicale, cresterea dimensiunii fibromului uterin, agravarea endometriozei, anumite infectii vaginale, de exemplu candidoza.
Sani: sensibilitate, durere, marire, secretie.
Aparatul gastro-intestinal: greata, voma, colelitiaza, icter colestatic.
Sistemul cardio-vascular: tromboza, cresterea tensiunii.
Piele: cloasma, eritem, urticarie.
Ochi: disconfort al corneei in cazul in care se folosesc lentile de contact.
Sistemul Nervos Central: dureri de cap, migrene, modificari ale starii psihice.
Diverse: retentia lichidelor, toleranta redusa la glucoza, modificari ale greutatii corporale.

In conformitate cu studiile efectuatre se constata o rata cu 40% mai ridicata de decese prin efectele secundare cardio si cerebrovasculare, mai ales infarct cardiac si hemoragii cerebrale, in cazul femeilor ce folosesc anticonceptionale fata de cele ce nu folosesc.

Studiile arata, de asemenea, ca riscul administrarii anticonceptionalelor este clar mai mare odata cu cresterea in varsta si la fumatoare. Sunt vizate in special femeile peste 35 de ani.

Printre efectele secundare ale pilulelor contraceptive se numara contactele sexuale dureroase, orgasmele diminuate in intensitate sau inexistente si scaderea libidoului. Un compus chimic produs de pilula contraceptiva pentru a impiedica ovulatia continua sa mentina scazut nivelul de testosteron, responsabil de libidoul barbatilor si femeilor, cu pana la un an de la ultima pastila. Astfel, femeile care iau anticonceptionale au in sange o cantitate de SHBG (sex hormone binding globulin) de patru ori mai mare decat cele care nu folosesc aceasta metoda contraceptiva. SHBG opreste testosteronul sa circule prin organism, provocand scaderea dorintei si a nivelului de excitare, lubrifiere scazuta si intensificarea durerilor sexuale. Pilulele contraceptive ar putea duce la pierderea temporara sau definitiva a libidoului sexual.
Daca considerati ca merita sa va jucati cu sanatatea voastra atunci cu siguranta veti continua sa luati aceste pastile fatale care duc la dereglari hormonale ,dar eu sunt sigura ca aceste efecte negative v-au pus totusi pe ganduri ,acestea sunt doar unele care ne sunt furnizate ,mai raman celelalte de care nu stim ci uneoari pt. cele care le folosesc le descopera pe propria sanatate.
puteti decide ce doriti!
rodilantos
Postat pe 20 Decembrie 2010 20:19
buna!!! imi cer scuze ca te deranjez, imi poti spune, te rog, ceea ce scrie mai exact pe cutia de novynette?? daca nu ma insel este din ceea ce este compus.......
Multumesc anticipat....
kudika117446
Postat pe 12 Februarie 2011 22:13
Buna.Am 16 ani si as dorii sa incerc anticonceptionalele.Inca nu am fost la un control ginecologic. Tinand cont ca am doar 41 de kg as vrea sa mai pun putin pe mine .Ce anticonceptionale mi-ati recomanda si voi !? O prietena mi-a recomandat novynette ,spunandu-mi ca sunt cele mai bune,bineinteles ma voi duce si la un control inainte de a administra anticonceptionalele.As vrea sa aflu si parerea voastra . Multumesc frumos !
Pufulet131
Postat pe 9 Octombrie 2011 15:59
doamnelor si domnisoarelor, nu mai intrebati online despre anticonceptionale, fiecare organism e diferit. bineinteles ca unele ingrasa dar doar pt ca nu ati fost la medic inainte. eu am fost cand aveam 16 ani, acum 7 ani si mi le-a recomandat doctorul, nu le-m luat dupa capul meu, si dimpotriva, am slabit si continui sa slabesc si da, folosesc novynette de atunci s nu vreau sa le schimb.
mie mi le-a recomandat doctorul pentru reglarea menstruatiei, nu neaparat pt contraceptie. sunt slabe da dar foarte efective, credeti-ma :D
EmmaH
Postat pe 13 Septembrie 2012 17:43
draga mea, prima pastila din primul blester pe care il iei vreodata se ia in prima zi de ciclu. le iei pe restul una pe zi iar dupa pastila nr 21, faci pauza 7 zile si iei pastia 1 din cutia noua in ziua 8 dupa pauza. deci ziua 8 de pauza devine ziua 1 din urmatoarea cutie de pastile. nu conteaza daca iti vine ciclul in prima zi de pauza sau in ziua 8, tot tmpul trebuie sa faci 7 zile pauza.ok?
EmmaH
Postat pe 13 Septembrie 2012 17:54
buna seara..am fost operata de fibrom uterin,medicul mia recomandat novynette la o luna dupa oeratie pt un an de zile..stiu ca andiconcept nu sunt bune pt fibrom.ce ma sfatuiti sa le iau????sunt f speriata ma gandesc sa nu reapara
kudika_951758
Postat pe 15 Ianuarie 2014 21:20
De la: kudika_951758, la data 2014-01-15 21:20:29buna seara..am fost operata de fibrom uterin,medicul mia recomandat novynette la o luna dupa oeratie pt un an de zile..stiu ca andiconcept nu sunt bune pt fibrom.ce ma sfatuiti sa le iau????sunt f speriata ma gandesc sa nu reapara


Stiu ca o sa te nelinistiteasca lucrul pe care ti-l voi spune, dar, din cate stiam, fibroamele uterine tind sa reapara, chiar daca l-ai indepartat chirurgical.

Daca medicul ti-a recomandat acele anticonceptionale, probabil ca stie el ce spune.

Daca nu ai incredere in el, adreseaza-te si unui alt medic si cere-i parerea.

Iti postez aici un link catre un articol la problema de care suferi:

http://www.sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/fibromul-uterin_1112

Sper sa te ajute si-ti doresc multa sanatate!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 16 Ianuarie 2014 09:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lipsa menstruatiei 5 De la: eleain 30 August 2009 10:24
adelina 88 De la: kiss_my_ass 17 Februarie 2012 10:05
Preventie 1 De la: monissica 7 Februarie 2012 17:17
Disfunctii sexuale 2 De la: fericire 7 Decembrie 2009 17:37
Candida 5 De la: kudika_1013060 8 August 2016 10:42