Setari Cookie-uri

AJUTOR, AVEM PROBLEME CU ALCOOLUL

http://health.tipsandtriks.com/alcohol-withdrawal/
kudika_23059
Postat pe 8 Decembrie 2012 21:12
Inainte sa folosesti diverse retete din reviste, du-o la un psiholog/psihiatru. Va trebui sa discute despre problema ei, probabil e si intr-o depresie si de-asta si-a gasit refugiu in alcool. Numai bine!
RoxyRoxx
Postat pe 31 Decembrie 2012 14:05
...Nu va ajunge ???
Rotty_
Postat pe 31 Decembrie 2012 14:07
Si tatal meu are aceeasi problema, bea de cand era adolescent. L-am dus la dezalcoolizare dar a fugit din spital dupa 4 zile (in pijamale), de atunci nu am mai incercat nimic pt ca nu are vointa sa renunte. Dupa ce mama a divortat de el a spus ca bea din cauza ca e singur si neinteles, dar de fapt nu vrea sa recunoasca ca bea DIN PLACERE. Eu am fost fumatoare, de 13 ani nu mai fumez. Mi-a fost greu sa renunt si n-am reusit de prima data, dar am incercat, am mai incercat si am reusit a treia oara. Totul este sa constiezi ca acel viciu te saraceste si te distruge incet incet...
kudika_23816
Postat pe 14 Ianuarie 2013 19:59
.... "constientizezi"...scz
kudika_23816
Postat pe 14 Ianuarie 2013 20:01
Exista si medicamente care pot ajuta in oprirea dependentei de alcool. Dupa un timp deja devine o dependenta fizica, nu doar psihologica sa stii.
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:13
Este groaznica dependenta de alcool! Acum mai putin de o luna, un prieten de familie de-al parintilor mei (doctor de meserie) a fost internat la dezintoxicare pentru ca ajunsese sa bea zilnic. Medicii de acolo i-au zis ca are creierul afectat si ca nu mai poate sa profeseze. Eu il stiam ca sufletul petrecerilor, bea cat sa se simta bine si ca se distra, nu am crezut ca ajunge aici. Acum, dupa ce si-a revenit, nu mai are voie sa puna gura pe alcool pentru ca devine iar dependent, iar creierul poate sa cedeze. Merge periodic la psiholog si se simte deprimat, are noroc ca ii sunt prietenii aproape, printre care si tatal meu care il viziteaza aproape zilnic.
GeorgianaBB
Postat pe 20 Februarie 2013 12:51
Ce crezi ca poate sa faca un psiholog ?
Are nevoie de doze masive de aminoacizi specifici si vitamine B care sa-i modifice biochimia creierului, asociate (daca este cazul) cu scaderea nivelului de histamina.
dusa
Postat pe 12 Mai 2013 10:56
De la: dusa, la data 2013-05-12 10:56:51Ce crezi ca poate sa faca un psiholog ?
Are nevoie de doze masive de aminoacizi specifici si vitamine B care sa-i modifice biochimia creierului, asociate (daca este cazul) cu scaderea nivelului de histamina.



Vizitele la psiholog sunt pentru revigorarea psihica,ca suport de energie pozitiva,restul interventiilor transferandu-se in latura medicala a problemelor legate de dependenta de consumul de alcool!!!
kudika_15804
Postat pe 12 Mai 2013 12:52
De la: GeorgianaBB, la data 2013-02-20 12:51:37Este groaznica dependenta de alcool! Acum mai putin de o luna, un prieten de familie de-al parintilor mei (doctor de meserie) a fost internat la dezintoxicare pentru ca ajunsese sa bea zilnic. Medicii de acolo i-au zis ca are creierul afectat si ca nu mai poate sa profeseze. Eu il stiam ca sufletul petrecerilor, bea cat sa se simta bine si ca se distra, nu am crezut ca ajunge aici. Acum, dupa ce si-a revenit, nu mai are voie sa puna gura pe alcool pentru ca devine iar dependent, iar creierul poate sa cedeze. Merge periodic la psiholog si se simte deprimat, are noroc ca ii sunt prietenii aproape, printre care si tatal meu care il viziteaza aproape zilnic.


Demn de mentionat este si faptul ca, atat familia, cat si prietenii apropiati ai medicului de care vorbesti, ar trebui sa mearga si ei la acelasi psiholog, la care merge si acel prieten de familie, pentru a fi invatati cum sa se poarte cu el, altfel, bietii oameni se vor simti depasiti de situatie, iar omul suferind de depresie si alcoolism, e posibil sa puna din nou gura pe alcool. L-ar ajuta foarte mult pe acel om, daca familia si prietenii apropiati ar sti cum sa se poarte cu el.

Si niciodata, dar niciodata, sa nu-l duceti in locuri unde se bea sau sa beti alcool de fata cu el.

Eu ii doresc acelui om multa sanatate si putere de a rezista oricaror tentatii si de a face fata vietii de zi cu zi!

Sa auzim de bine!
kudika_32792
Postat pe 13 Mai 2013 13:45
Nu poti sa impiedici , nu poti sa faci nimic impotriva vointei ei. Cine n-a trecut prin asta mai bine sa taca si sa nu faca afirmatii aiurea. Maica mea a inceput sa bea de la 28-29 ani de cand s-a nascut fratele meu. Nu ajunsese in faza sa tremure , dar depresia si-a spus cuvantul. Si anturajul , fireste. Cand cineva incerca sa o ajute , ea ii arata usa. Si bagajul la usa. Eu am trecut prin asa ceva cu maica mea si stiu ca n-a fost usor pentru niciuna dintre noi. Si nici pentru fratele meu care era icoana pentru ea. El locuind cu ea o vedea zilnic cum se distruge. S-a distrus singura , de 10 ani nu mai este printre noi. Se pare ca n-a vrut sau nu I-a pasat de viata asta. Nu mai spera in nimic bun iar alcoolul era prietenul care o amagea sa vada alta lume. Daca poti , salveaz-o ! Noi n-am putut ..
Mayyyyana
Postat pe 13 Mai 2013 14:01
De la: MayanMistica, la data 2013-05-13 14:01:05 Daca poti , salveaz-o ! Noi n-am putut ..

nu prea ai cum,pentru ca ei nu constientizeaza ca ar avea o problema... eu am avut un coleg extraordinar, care a ajuns in santuri la propriu!
MissDarine
Postat pe 13 Mai 2013 14:06
Hi

E-mail: alain_le_clere@hotmail.com
Sunt special creditor și oferã împrumuturi pentru a tuturor persoanelor aflate în nevoie.
Pentru a vã ajuta sã facã fațã cu bine în special încercãrile vieții financiar. Eu sunt dispus sã acorde împrumuturi vã credibil variind de la 5.000 € pânã la 8.000.000€, cu o ratã a dobânzii de 2%, în funcție de suma pe care doriți sã împrumute. Trimite-mi apoi cererea dumneavoastrã, dacã este sérieuse.Pour toate informațiile privind starea de împrumut, vã rugãm sã contactați-mã astfel încât sã putem obține de-a lungul pentru o înțelegere bunã, armonia și fiabilitate.
E-mail: alain_le_clere@hotmail.com

cordial
Tanja_Franke_1
Postat pe 30 Noiembrie 2015 03:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CASTIGA 3 SIROPURI FYT FORM CU CARE A SLABIT MAMA NATURA 2 De la: kudika226898 5 Aprilie 2011 11:44
Cura de detoxifiere cu vegetale de primavara. 12 De la: Aemulus 4 Martie 2010 04:43
INTARIREA IMUNITATII 4 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:38
LAMULTI ANI TUTUROR FEMEILOR ! 2 De la: fericire 8 Martie 2010 10:53
Parfumuri la 52 lei 7 De la: valy87 1 August 2011 18:35