Setari Cookie-uri

Matreata

Buna,

Ma poate sfatui cineva cum sa scap de matreata?
Am par gras, lung, si matreata din belsug, sampoanele folosite nu m-au ajutat.
Multumesc
asillote
Postat pe 14 Martie 2009 15:13
rincipalii factori care determina matreata

Cel mai obisnuit factor care declanseaza matreata este o ciuperca numita Malassezia furfur (anterior cunoscuta ca Pityrosporum ovale). Aceasta ciuperca este prezenta in mod natural la nivelul scalpului atat la oamenii sanatosi cat si la cei afectati de matreata. Aceasta ciuperca se hraneste cu grasime si in consecinta se gaseste in zonele in care pielea este mai grasa cum ar fi scalpul, fata sau partea superioara a corpului.
Cand Malassezia furfur se dezvolta prea rapid, reinnoirea naturala a celulelor este perturbata si apare matreata. Alte ciuperci pot avea si ele un rol in producerea matretei la fel ca si anumite bacterii.

Alte cauze pot fi glandele sebacee hiperactive, mostenirea genetica, alergii la anumite alimente, transpiratia excesiva, stresul.

Chiar si anotimpurile pot favoriza aparitia matretei. Iernile reci si uscate pot agrava simptomele ca si expunerea prelungita la praf, folosirea de sampoane agresive sau vopsea de par. Stresul poate amplifica simptomele. Cateodata si deficientele alimentare, cum ar fi deficitul de zinc pot duce la aparitia matretei. De aceea multe sampoane folosesc ca substanta activa diversi derivati ai zincului. Efectele pozitive sunt amplificate insa daca avem o alimentatie bogata in zinc, chiar mult mai eficiente decat tratamentele externe care nu sunt absorbite chiar atat de bine.

Curerele de slabire prea drastice pot cauza un dezechilibru organismului iar matreata este una dintre modalitatile prin care corpul nostru ne atrage atentia ca nu procedam corect.
rodilantos
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:23
DACA INCA NU AI REZOLVAT PROBLEMA CU MATREATA SCRIE-MI PE ADRESA:RODILANTOS@YAHOO.COM
rodilantos
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:24
incearca produsele de la Forever.http//mary.dlb.ro
healthy001546
Postat pe 15 Aprilie 2009 22:43
si eu am avut matreata din belsug.ma ingrozea.dar am rezolvat cu samponul CHELUAL si cu solutia DIPROSALIC date de o dr. dermatolog.SUNT EXCEPTIONALE SI CU REZULTAT IMEDIAT.DIPROSALIC FOL.SI ACUM DOR DUPA CE MA SPAL,ATAT.TI LE RECOMAND CU INCREDERE.
healthy001563
Postat pe 4 Mai 2009 20:59
eu te-as sfatui sa incerci sa iti speli parul la 2 zile daca nu in fiecare zi si ddaca nu dispare, mergi la dermatolog, pentru ca poate fi nu matreata ci dermatita si asta se trataeaza de medic dermatolog. Eu am parul grasa si nu aveam matreata pe tot capul dar dupa 3 zile dupa ce imi spalam parul pe linia de contur a capul aparea ca un fel de matreata, doctorul mi-a spus ca e dermatita seboreeica, pe fond de stres, mi-aq dat o crema dar Am inceput sa imi spal parul la 2 zile si si nu la saptamina sunt ok acum. Stiu ca e complicat cind ai parul lung dar e mai neplacut sa ai matreata, incearca.
nonita
Postat pe 28 Mai 2009 16:22
Sal, impotriva matretii am auzit mult lume care a folosit Klorane (si eu am folosit dar nu antimatreata)din farmacii si Satinique de la Amway, bineinteles ca sunt mai multe dar de astea doua am auzit ca au efecte, cu drag Arry.
P S: Foloseste bicarbonat de sodiu la prima samponare.

Postat pe 29 Mai 2009 10:45
buna,

eu am folosit un sampon contra matretii de la Vichi ( in functie de tipul de par al fiecaruia), se gaseste in farmacii, este mai scump dar eu am scapat de aceasta neplacere. inainte am folosit toate sampoanele existente pe piata contra matretii si chiar nizoral si nu a avut nici un rezultat. in prezent folosesc acelasi sampon si ma bucur ca am avut inspiratia sa incerc si aces sampon.
mariav
Postat pe 16 August 2009 17:07
Vichy antimatreata. Am incercat tot inainte, inclusiv Nizoral, fara rezultat. De cand il folosesc nu mai am nicio problema.
xcp
Postat pe 18 August 2009 14:13
Buna!
Exista o planta care te poate scapa de matreata, se numeste vetrice. Daca o cunosti, inca mai este peste tot, o culegi si te speli cu ceai. Este naturala si foarte eficienta. Cateva informatii despre planta aici:
http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.drdorindragos.ro/plante/vetrice.jpg&imgrefurl=http://www.drdorindragos.ro/plante_uvz.html&usg=__oKZFLxU0i_yOKXnbLsSEbMR62T8=&h=130&w=100&sz=7&hl=ro&start=2&um=1&tbnid=5wVMdF71rDtYvM:&tbnh=91&tbnw=70&prev=/images%3Fq%3Dvetrice%26hl%3Dro%26sa%3DX%26um%3D1
Mult succes!
i_oana
Postat pe 4 Septembrie 2009 08:58
Oare de ce nu spune nimeni adevarul?Folositi samponul NIZORAL,este extraordinar si costa in jur de 40 RON, depinde de farmacie.INJURATI-ma daca nu o sa fiti multumiti la adresa saulea_claudiu64@yahoo.com
kudika139221
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:11
De la: adrivladulescu, la data 2009-03-14 15:13:45Buna,

Ma poate sfatui cineva cum sa scap de matreata?
Am par gras, lung, si matreata din belsug, sampoanele folosite nu m-au ajutat.
Multumesc


incearca sa clatesti parul si sa frectionezi pielea capului cu ceai de salvie, merge si cu ceai de coada calului, maseaza usor pielea, fa aceasta operatie de 10 ori in timpul unui tratament.
mihaela_baldea
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:55
De la: , la data 2009-05-29 10:45:03Sal, impotriva matretii am auzit mult lume care a folosit Klorane (si eu am folosit dar nu antimatreata)din farmacii si Satinique de la Amway, bineinteles ca sunt mai multe dar de astea doua am auzit ca au efecte, cu drag Arry.
P S: Foloseste bicarbonat de sodiu la prima samponare.


te rog da-mi detalii in legatura cu bicarbonatul de sodiu, spune-mi cum l-ai folosit
mihaela_baldea
Postat pe 5 Septembrie 2009 13:00
Eu folosesc samponul Onescalp de la Nanogen pentru par gras si pentru matreata si sunt foarte multumita. Incercati-l si nu veti regreta. Va las id-ul me pentru mai multe detalii: oana_eu2009
Pupici
scumpica20
Postat pe 7 Decembrie 2009 13:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Peeling facial 4 De la: Tharr 4 Noiembrie 2010 21:02
Dinti mai albi 6 De la: Aemulus 16 Februarie 2010 19:55
Guma zoftpt marirea sanilor 27 De la: Pucca 21 Ianuarie 2010 21:35
ingrijirea tenului 45 De la: krisztinna_healthy 20 Mai 2013 09:41
kangoo jumps vand /inchiriez super pret 10 ron 1 De la: mrrmoto 16 Noiembrie 2011 14:49